Eindelijk kan Leiden-Noord een vuist maken' Weel woorden over diefde in Poëzie H Sterke start onvoldoende voor Gemini/Kangeroes Peter Bosch nog zonder verlies Verrassend concert ,Flos Forum Winteractiviteiten Roodenburgjeugd „"NIEUWE VOORZITTER WIJKKOLLEKTIEF „PLAN NOORD" MEVROUW BLOM: r B ti [AANDAG 24 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De negentiende m eeuw is nog steeds sterk te B proeven in Leiden-Noord. Een I rasechte arbeidersbuurt; wei- nig bomen, weinig speelmoge- Jlijkheden voor de kinderen, fantasieloze, veel te kleine 3oe» eengezinshuisjes, in eindeloze rijen aaneengebouwd. De grauwheid en de ellende van de arbeidersklasse ten tijde van de opkomende industria lisatie staan nog steeds in de in, d ze buurt gegriefd, lan,'Leiden-Noord; in vroegere tij den een streng katholieke i buurt. Een apathische buurt ook, want niemand die het waagde te protesteren tegen de erbarmelijke omstandighe- aaaden waarin men moest leven. Vóór de oorlog was de buurt nog nauwelijks een eenheid, een indeling in blokken zorgde voor een permanente ver deeldheid onder de bewoners, j En als er wat te klagen viel dan waren er de heren van de ie m woningbouwvereniging, de enige instantie tot wie je de klacht kon richten. de la SIDEN Poëzie Hardop had zaterdagavond ït eens een thema-programma, nadat men (S) ei aantal malen een dichter apart onder de 2 Akep had genomen. „Liefde is geen woord" ging nde ornamelijk over de liefde en dat in tegen- neesrllin^" tot de alleen maar in woorden. 14()ub Oosterhuis, de inspirator en geestelijke iten.der van Poezië Hardop, had een serie ge- ihten, flarden van brieven en interviews rzameld en die in verschillende rubrieken dergebracht. De drie vrouwen Marijke Frij- ia.s.ik. Mies de Heer en Wendela de Vos zorgden j0e or de voordracht en An to ine Oomen voor wel piano-muziek. flukkig veel voordracht en niet al te veel jrdtUijstende bewegingen. Bij eerdere presenta- de kwamen die gebaren en gespeelde dialogen ,eds onnatuurlijker en soms ook wel patheti- we]ier op mij over. Nu had men zo'n enscene- alleen maar aan het begin en op het eind. o0kn collage waarin onder andere verschillende d jjihters verwerkt zijn, heeft het voordeel van persoonlijker programma-per programma 0Vg,. van rekening heeft iemand geselecteerd, 3ns piipt en geplakt, maar vooral is het thema ji idee grotere variatie en de mogelijkheid tot het vergelijken van de dichters. Een Poëet als de heer Aafjes viel voor mij als een bak steen; waarschijnlijk was de met opzet ietwat gezwollen voordrachtstoon daaraan ook debet. Een beetje ironie mag best. Nu Oosterhuis is begonnen met het monteren binnen een voorstelling van interviewteksten en andere documenten die erg ver van poëzie afstaan, vraag ik me wel af waarom de mensen van Poëzie Hardop niet eens zelf een program ma gaan schrijven. De woorden in interviews gezegd en de meningen daarin verkondigd, zijn in principe niet meer waard dan uitspraken van leden van de groep zelf; een vraaggesprek bestaat ook alleen maar uit gebruikstaak En als je spelers heel serieus die gebruikstaal hoort voordragen, dan vraag je je wel eens af wat ze er nu zelf van vinden. Maar eigenlijk is dat het verwijt aan Poëzie Hardop, dat men het wel over sterk emotioneel gekleurde zaken heeft, maar dat de toeschou wer niet veel echt van die emoties bij de spelers kan terugvinden. Vooral daar waar toneel ge speeld wordt, geeft zoiets een zeer onecht ef fect Paul van der Plank ich 3I^)IDEN Voor een omvangrijk en enthou- daist publiek speelde het muziekgezelschap iel slos Florum" zaterdag in de Lokhorstkerk oorlftiende-eeuwse muziek van Zuid-Nederland- et 5 componisten. Het kleine, maar veelzijdige rjjjH^semble beschikte daarvoor over verschillen- ;pre! oude instrumenten: onder andere vier krom- gllg/orns, dat zijn J-vormig gebogen fluiten die gek0 prachtig, enigszins massaal timbre hebben, kern veertiende tot zestiende eeuw werden zij [e de muziek veel gebruikt; tegenwoordig is de fejjomhoorn alleen nog in gebruik bij musici die te ^de muziek willen reconstrueren. ïrder een gamba, bestreken door Titia de asp^art; de prachtig klinkende oude trombone en in Charles Toet (de muzikale leider van het t0<?semble>: een bót, waar Ciska Mertens op ujfeelde- en een portatief, door Irene de Jong zelfspeeld. Een portatief is een draagbaar orgel, trarf* wil zeggen een kist waar orgelpijpen op smonteerd zijn die door middel van een blaas- ilg van lucht voorzien worden; aan de andere 1 "^nt van het instrument zitten de toetsen. Het strument bracht een prachtige, zachte en weemoedige klank voort. Het zorgde voor enige hilariteit en enig oponthoud toen het lek raakte, maar met wat plakspullen was dit euvel snel verholpen. Trudy van der Wulp en Hein Krantz bespeelden oude fluiten, en Harry Geraerts had een instrument dat niet specifiek zestiende- eeuws is, maar tegelijk veel ouder en jonger: zijn tenorstem. Hij maakte er vakkundig ge bruik vam, en hield het programma, dat uit maar liefst 22 korte onderdelen bestond, tot het einde toe interessant en spannend. Over het algemeen bleek de gespeelde muziek zoveel afwisseling te hebben dat elk onderdeel van het programma nieuwe verrassingen bracht en de moeite van het beluisteren waard was. Er werden vooral composities van Jacob Obrecht en des Prez uitgevoerd. Een interes sant onderdeel was het lied „Adieu mes amours" van Josquin, een lied over geldzorgen, dat werd gevolgd door het Kyrie uit een mis van Obrecht over dezelfde melodie. Zo maakte men vijf eeuwen geleden bij het schrijven van liturgische muziek gebruik van populaire lied jes. Eerste protesten Zo ging de buurt de zestiger jaren in. Er was relatief wei- re k nig veranderd sinds vroegere jaren. Misschien was de een heid wat sterker geworden, vooral rond de traditionele kernen van de Prinsenstraat en de Van Hogendorpstraat. Maar voor de rest heerste er Hnog steeds moedeloosheid en Kon apathie. De oorzaak van de inst, moeilijkheden werd nog im- ws 5 mer gezien in het eigen falen, Arr,s of in Gods wil. Totdat er rond 1964 een huurverhoging begon Mette dreigen. Een nóg grotere Aktuj belasting op de toch al zo en oi zwaarbeproefde beurs. Aarze- slaot lend waren de eerste protesten te horen, langzaam, maar ui- |f| terst zeker, begonnen de eerste bewoners mondig te worden. ™^En deze mannen van het eer- Pste uur gingen het protest van i ao( de buurt op een steeds krach- ay tiger wijze naar voren bren- )eNi gen fóurr Hel buurtkomité 4.02 Het waren incidentele aangele- genheden waaromheen het protest zich vormde. Huurver hoging, onderwijsproblemen, (Van onze vollebalmedewerker) LEIDEN Na het vorige week geleden verlies tegen WC Ex cellent moest Gemini het afge lopen weekeinde opnieuw een nederlaag incasseren. In sport hal de Vliethorst bleef het be zoekende Rosswell-2 met 2—3 de baas over Gemini. Gemini, dat Peter de Bakker en Niko Klein wegens vakantie moest missen, startte sterk. Ross we 11 werd weggeserveerd en kreeg daardoor geen kans in z'n spel te komen. Nadat de Voorschote naren de eerste twee sets met resp 15—8 en 15—8 in hun voor deel hadden beslist, namen zij in de derde set een 11—2 voor sprong. Toen was echter de Koek op voor Gemini. De Voor- schotense ploeg zakte ver weg en liet z'n Voorburgse opponent terug komen tot 15—15. Toen Rosswell deze set zelfs nog wist te winnen (15—17), was het ver zet van Gemini-zijde gebroken. Rosswell drukte door en speel de Gemini in de laatste twee sets volkomen van het veld (515, 6-15). Het reserve-herenteam van Ge- mini Kangeroes is opnieuw tot winst gekomen. In de thuiswed strijd tegen VCY uit IJmuiden werd een 3—1 overwinning be haald. Gemini begon zwak. De eerste set werd met 4—15 verlo ren waarna de Voorschotenaren in de volgende spelperiode op een 3—8 achterstand werden ge zet. Toen ging het echter opeens draaien bij Gemini. VCY werd onder druk gezet en kwam er daarna nauwelijks meer aan te pas. Via de setstanden 16—14, 15—10 en 15—9 verzekerde Ge- mini zich van de 31 overwin ning. De dames van Gemini Kange roes, die Marianne Wilmer en Maria Wuisman wegens vakan tie moesten missen, behaalden een zwaar bevochten 1—3 over winning op Duyvestein PVC. Het aanzienlijk lager genoteerde Duyvestein PVC bood onver wacht veel tegenstand, waar door Gemini alle zeilen bij moest zetten om tot winst te komen. Gemini liet zich door z'n sterke opponent inspireren tot het spelen van één van de beste wedstrijden van dit seizoen. Dankzij deze 1—3 overwinning blijft Gemini uitstekend mee draaien in de race op het kam pioenschap in de tweede Divisie. De setstanden waren: 1215, 15-9,11-15 en 12—15. Een erg gemakkelijk draaiend damesteam van Haak Novo is er in geslaagd Leython, in Leider dorp, een 0—3 nederlaag te be zorgen. Leython kon de sterke service van de Noordwijkse da mes nauwelijks onder controle krijgen, waardoor het zelf haast niet aan aanvallen toe kwam. De overwinning die Haak Novo via de setstanden 3—15, 12—15 en 9—15 binnensleepte was dan ook volkomen verdiend te noe men. De dames van Leski hebben er, ondanks de steun van een groot publiek, weinig van terecht ge bracht in de thuiswedstrijd te gen Tonegido. Behalve in de tweede set, was het Tonegido dat domineerde en dat via de setstanden 12—15, 15—9, 12—15 en 8—15 de 1—3 overwinning veilig stelde. De heren van Haak Novo zijn er niet in geslaagd op koploper Valkenberg te bedwingen. De Noordwijkers kwamen in eigen huis niet verder dan een 1—3 nederlaag. Van onze schaakmedewerker LEIDEN De sterke spelers hebben zich in de derde ronde van het Leidse jeugdkampioen schap weer verder verwijderd van de rest. Aan kop gaat Peter Bosch, de enige zonder punten verlies, gevolgd door John v.d. Wiel en Rini Kuiff. Peter Bosch (15) rekende zeer duidelijk af met de tot nu sterk verrassende Menno Okkes (Phi- lidor). Door een slechte behan deling van de Siciliaan verkreeg Bosch een groot ruimteover- wicht dat hij in tijdnood tot gelding bracht John v.d. Wiel (philidor) had geen enkele moei te met de opvallend zwak spe lende Jan Bakker (Noordwijk). Meer dan 21 zetten had hij niet nodig. Een vreemde partij werd gespeeld door Martin Voorn (Philidor) en Rini Kuiff (Phili dor). Kuiff kwam totaal gewon nen te staan maar stapelde in tijdnood de ene fout op de ande re. Toen er overgegaan werd op het uitvluggeren stond Kuiff nog altijd behoorlijk maar hij had wel een pion achterstand. Toch behaalde hij de overwin ning. Na afloop bleek echter dat de koning van Voorn enkele zet ten schaak had gestaan dit re sulteerde in een protest waar over nog overleg moet worden. De partij Hans de Goede (Lei derdorp)—Wim Heemskerk (LSG) vond zijn climax i tijdnoodduel. Hierin miste Heemskerk de directe winst In de afgebroeken stelling staat hij nog altijd beter. Jeroen Selier (Leiderdorp) kreeg van Gert Jan Goedhart (Leiderdorp) al in de opening een kwaliteit cadeau waarna het verder een kwestie van tijd en techniek was. Het zelfde gebeurde bij Dick v.d. Berg (Noordwijk)—Roel Piket (Leiderdorp). Hier gaf v.d. Berg een pion weg. Stand na drie ronden: 1. Peter Bosch (LSG); 2. John v.d. Wiel, Rini Kuiff (beide Philidor) 2 1/2; 4. Menno Okkes (Philidor) 2; 5. Jeroen Selier, Roel Piket (bei den Leiderdorp) 1 1/2; 7. Wim Heemskerk (LSG, Hans de Goe de (Leiderdorp) 1+lafg.; 9. Jan Bakker (Noordwijk), Martin Voorn (Philidor) 1; 11. Gert Jan Goedhart (Leiderdorp), Dick v.d. Berg (Noordwijk) 0. zes mensen bij de notaris om de „Stichting Wijkkollektief Plan Noord" rechtspersoon lijkheid te geven, om daarmee de deur te openen naar de subsidie van CRM, waarmee een wijkopbouwwerker, een secretaresse en een onderwij- sopbouwwerker aangetrokken konden worden. „Communistisch" De Stichting is nu een jaar oud en heeft duidelijk last van kinderziekten. „Het grootste probleem is de betrokkenheid van de bewonèrs", zegt een bestuurslid, „ze wéten gewoon niet wat voor een vuist we kunnen maken als we allemaal meedoen. Veel te lang ver trouwde men erop dat „de ho ge heren het wel opknappen". Een ander probleem is het on derwijs en vooral de aanstel ling van een onderwijsop- bouwwerker. Het blijkt dat vooral de hoofden van scholen tegen deze aanstelling ageren omdat ze er zoiets als een com munistische samenzwering in zien. „Onzin, natuurlijk", zegt mevrouw Blom, „we willen doodeenvoudig de mensen middelen geven om hun eigen zaken te regelen, hun eigen belangen te verdedigen. En daarvoor is zo'n onderwijsop- bouwwerker broodnodig". Het Wijkkolektief is een stukje unieke Leidse geschiedenis aan het worden. Ook CRM kijkt met belangstelling toe hoe de wijkdemocratie in Noord zich ontwikkelt. Plan Noord is een wijk waar hard gewerkt wordt aan de eigen wijkopbouw. HEIN VAN MEETEREN lllllllllllll! J'Tl'Xl ill111 III 1 tl! IIMEl I! I lil Zaterdag is weer een einde gekomen aan de traditionele winteractiviteiten van Roodenburg. Honderddertig pupillen van deze Leidse voetbalvereniging hebben zich de laatste maanden bezig gehouden met allerlei sporten en spelle tjes. Onder leiding van de heren Arnoldus en De Wekker werd er gebowld, getrimd in Noordwijk, een puzzeltocht gehouden, terwijl er ook filmvoorstellingen werden gege ven. Het voetbalelement werd eveneens niet vergeten. Met Rob Schouten als deskundige leider werd er onder meer een voetbaltoernooitje gehouden. Op de foto een jeugdig Roodenburglid dat zich volledig op het sjoelspel concen treert. Illllipilllllllllllllllllllllllllllllll renovatie, telkens opnieuw kwamen bewoners bijeen, steeds groter in getale, en hun afkeuring gemeenschappelijk uit te spreken. „Er kwam daardoor behoefte aan organi satie", zegt mevrouw Blom- Vijlbrief, nu voorzitster van het Wijkkollektief, toen lid van de Leidse gemeenteraad en in die positie raadgeefster van de eerste buurtacties. „Het kon niet incidenteel meer blijven, dat maakte ons machteloos". De behoefte aan een buurtco- mité ontstond zo als vanzelf, groeide uit de praktisch pro blemen die steeds weer ont stonden. Het buurtcomité verwoordde het eerste protest van de buurt. Een organisatie, zwak nog aanvankelijk, maar in ie der geval aantvezig. Een orga nisatie die initiatieven kon ne men, plannen kon uitwerken, als forum kon dienen van be- woners-akties die voordien los van elkaar plaatsvonden. „Je kan je niet voorstellen hoe be langrijk zo'n organisatie is", zegt één van de huidige be stuursleden van het Kollektief. „Eindelijk voelden de mensen dat ze zélf iets konden doen". Leiden-Noord werd zo een van de eerste buurten in Leiden waarin wijkdemocratisering vaste vorm aannam. Leiden- Noord behoort hierin zelfs tot de pioniers van Nederland, want er zullen weinig buurten in Nederland zijn die zo'n goed georganiseerde en zo'n krachtige buurt-democratie hebben ontwikkeld. Nieuwe organisatie In de zeventiger jaren bleek het echter dat een buurtcomité alleen niet voldoende was. Alle problemen konden eenvoudig weg niet door één komite op gelost worden. En die proble men waren talrijk: grote groe pen sociaal-zwakke gezinnen werden in de zestiger en begin zeventiger jaren naar Noord overgeplaatst wegens de kaal slag in het centrum van de stad, renovatieplannen waren aan de orde van de dag. Het onderwijs was een ramp op zich: slecht voorziene scholen, te weinig leermiddelen, te wei nig personeel. Voor elk van deze probleemge bieden ontstonden aparte ini tiatieven. Het clubhuis De Zevensprong" bijvoorbeeld richtte zich op sociale opvang, er onstonden huiswerkcursus sen, een onderwijswinkel kwam van de grond, de stich ting „Ouders Op Herhaling" werd actief, kortom er werd op tal van gebieden hard ge werkt. Eén ding ontbrak aan al deze aktiviteiten: onderlinge samenwerking. Zo ontstond er de behoefte aan een nieuwe organisatie, als overkoepeling van al deze op hun eigen doe len gerichte en uitsluitend in hun eigen probleemgebied werkzame actiegroepen. Het plan om een Wijkkollektief op te richten werd geboren. Het wijkkollektief Een paar dingen stonden dui delijk centraal bij de oprich ting van het Wijkkollektief: géén overheersing van een be stuur over de wijk, géén per soonlijkheidscultus van be stuursleden, maar wél een groei vanuit de wijk zelf, een eigen aanpak van de bewo ners. „Je vervalt zo snel in een ontwikkeling waarin een klein groepje mensen de zaak gaat overheersen en de wijkbewo ners dingen gaat voorschrij ven, we moeten daar erg voor oppassen", zegt Mevrouw Blom, die kort geleden Joop Vervoorn is opgevolgd als voorzitter van het Kollektief. Het lukte. CRM raakte geïnte resseerd in het plan en wilde subsidie verlenen. Om dit te bereiken moest de organisatie een stichting worden. Hier werd naar toe gewerkt, waar bij als voornaamste leidraad gold de nota „Visie op Plan Noord" dat het comité in 1973 had vervaardigd, als antwoord op de nota „Plan Noord" die de Welzijnsraad in '72 had uit gebracht. Het belangrijkst werk werd verricht door een een voorbereidingsgroep. En zo stonden op 13 januari 1976 Mevrouw Blom: „De mensen moeten hun eigen zaken kunnen regelen" De renovatie van de Sophiastraat is onlangs van start gegaan

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3