Ongelukken kenmerken Grote Prijs Brazilië Woede-uitbarsting Jan Alma toch terecht Onbegrijpelijke inzinking Tenniswinst door diskwalifikatie va Oostenrijkers SPORTTRIBUNE REUTEMANN VERSLAAT HUMT Grote nederlaag Mora Swift LEIDSE C0URAN1 BBflBHH MYSTERIE VELT IDEM HELLAS MOSS Jan Alma was boos. Met de woedende coach. Hij wist dat zegd uiterst tevreden te zullen korte driftige stapjes, het hoofd het geen enkele zin had om boos zijn, indien zijn ploeg het verlies woest vooruit gestoken, beende te worden, maar begreep even- in de wedstrijd tegen het Noorse hij briesend richting kleedkamer, zeer dat Jan Alma er behoefte Vestar Oslo tot vier punten zou aan had om zijn gemoed te lucht- weten te beperken, kon hij toch Hem vaderlijk een hand op de en. Want de uitbarsting van Jan niet blij zijn met de nederlaag van schouder leggend, begeleidde Alma was terecht. Hoewel hij en- 12—6. teammanager Ruud Uyttenbroek kele dagen eerder nog had ge- Twee factoren hebben voor Idem/- Hellas het eerste duel in de kwart finales van de Europa Cup zaal handbal voor dames, dat al met al toch als teleurstellend bestempeld mag worden, in belangrijke mate bepaald. In de allereerste plaats een onbegrijpelijk geharrewar met de aanstelling van een van beide scheidsrechters, ten tweede (Jan Alma: „Je moet de hand ook in eigen boezem durven steken") een periode in de tweede helft, waarin de concentratie om onbegrijpelijke redenen verstopte en de achter stand aldus onoverbrugbaar werd. Want wat gebeurde er allemaal in Moss? Enkele uren voor aanvang van de wedstrijd kreeg bestuurslid Arend de Wagenaar een laconiek telefoontje van de heer Carl E Wang. voorzitter van de scheids- rechterscommissie van de Interna tionale Handbal Federatie. Deze deed hem de mededeling dat een van de twee Deense scheidsrech ters, de heer Polle Tömasen op het laatste moment verhinderd bleek. „Weersomstandigheden in Noord West—Europa" verhinderden het vertrek van het vliegtuig, waardoor de heer Tömasen onmogelijk op tijd aanwezig kon zijn. Tevergeefs had de heer Wang al getracht een andere scheidsrechter over te la ten komen. De mogelijkheden om binnen een tijdstip van zes uur een andere Deen of Zweed ter bestem der plaatse te krijgen, bleken er echter niet te zijn. De enige oplos sing die de heer Wang, overigens ook voorzitter van de Noorse handbalbond, Idem/Hellas aan de hand kon doen, was de wedstrijd te laten leiden door de wel opge komen Deen, -Paul Wolk en een Noor Ontsteltenis Het zal geen verbazing wekken aat deze mededeling grote onstel- tenis bij Idem/Hellas teweeg bracht. Nadat echter al het moge lijke en het onmogelijke op een rijtje was gezet, moest wel tot de conclusie gekomen worden dat niets anders gedaan kon worden dan accoord gaan. Van de moge lijkheid om niet te spelen, ook een plan dat serieus overwogen werd, moest Idem/Hellas wei af stappen. Voorzitter Chris Kruis: „Je wordt door het ontbreken van reglemen ten die voorzien in een dergelijke situatie, gedwongen tot een beslis- sing die je niet wilt nemen. Want wat zullen de consequenties zijn als we zonder te spelen naar huis gaan? In de eerste plaats moet je dan toch weer terug. Zo'n reis kost minstens 15.000 gulden. En dan nog afgezien van problemen die ontstaan met de Nederlandse com petitie, weet je op dat moment al dat je in de verkeerde hoek zit. Wij zijn geen vereniging die dat be drag zo op tafel kan leggen. Ook al omdat je niet weet wie aanspra kelijk is. Op wie je eventuele kos ten zou kunnen verhalen. Ik denk wel dat ik kan stellen dat Idem/- Hellas om het voorzichtig te zeg gen, nadelige gevolgen heeft on dervonden door een lacune in de reglementen van de I.H.F." Protest En zo kon het gebeuren, dat Ide m/Hellas, na een aantal forse discussies, in het veld stond met als hoofdscheidsrechter de Noor Kai Huseby, geassisteerd door de Deen Paul Wolk. Overigens was het ook pas op het laatste mo ment zeker, dat Huseby bereid gevonden kon worden de leiding op zich te nemen. De goede man was aan het skiën en bleek tot laat in de middag onvindbaar. Een protest werd door Idem/Hel las niet ingediend. Arend de Wa genaar: „Want hoe kun je protes teren tegen een reglement dat niet bestaat? De heer Wang maakt van deze wedstrijd als offi cieel waarnemer een rapport. Meer valt er voor ons niet uit het vuur te slepen." Het gevolg was wel dat er een genoeglijk Noors onderonsje ont stond, waartegen het voor Idem/- Hellas haast al bij voorbaat onmo gelijk vechten was. Een Noorse tegenstander, een bondgenoot als scheidsrechter en een waarnemer van dezelfde nationaliteit. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Jan Alma, normaal gesproken de vrien delijkheid in eigen persoon, na afloop boos was. Later, gekal meerd maar nog wel lichtelijk mokkend, aarzelde hij dan ook niet een deel van het verlies op het conto van Kai Huseby bij te schrij ven. „De man heeft het heel erg slim gespeeld. Op het moment dat er geen vuiltje meer aan de lucht was, heeft hij getracht zijn gezicht te redden door een paar forse overtredingen van de Noorse da mes te bestraffen. Als Vestar met zes doelpunten voor staat, kan het inderdaad geen kwaad om er een tje naar de kant te sturen. Het was op dat moment wel voor ons te laat. Zoals deze man in het begin van de wedstrijd gefloten heeft, is een aanfluiting. Alleen al in die eerste minuten werd er na overtre dingen doorgespeeld, waar ieder ander weldenkend mens een speelster voor naar de kant had gestuurd. Voor veel lichtere fouten van ons werd wel gefloten. Nog een voorbeeldje. Vestar heeft deze wedstrijd vier strafworpen mogen nemen, waarvan er wel drie een doelpunt werden. Wij niet een, terwijl de overtredingen gelijkwaar dig waren". „Gepakt" Het was inderdaad in de allereer ste fase van de wedstrijd dat Idem/Hellas het het zwaarst te verduren kreeg. Nog geen minuut nadat van start was gegaan in de basisopstelling Ingrid van Kop pen, Joke Ruisch, Marja van Ka pel, Anja Vink, Hannie de Kok, Marja Noldus en Sandra Reinders werd Marja van Kapel al twee keer op keiharde wijze „gepakt". Jan Alma: „Marja, toch de meest ervaren speelster van de ploeg, heeft de scheidsrechter meermalen aangegeven wat er gebeurde. Hij reageerde helemaal niet. Ook Anja Vink wist niet goed raad met de golven van geWeld die over haar kwamen. Dikwijls keek zij maar een beetje verbouwereerd naar de *611(1311119 vier Noorse armen om haar li chaam. Door doelpunten van Greta Tönnisen, Karin Fladset (met 84 interlands de meest geroutineerde speelster bij Vestar) en Anni Anis- dahl liep Vestar vrij snel uit naar een voorsprong van 3—0. Sandra Reinders: „Toch nog een stand waar je niet van in paniek behoeft te raken. Je wist wat je te wachten stond". Ingrid van Koppen, Hannie de Kok, en Mieke Pottuyt scoorden voor rust nog en Anne Eriksen voor de Noren. Opvallend in de eerste helft was vooral het geringe aantal keren dat door Idem/Hellas werd geschoten. Mieke Pottuyt: „Nee hoor, dat was niet afgesproken. Wel dat wij zou den proberen de bal lang in de ploeg te houden. Want als wij de bal hebben, kunnen de Noren ten minste geen doelpunt maken". Een verklaring waar natuurlijk niets aan af te doen is, maar waarmee wel een vrij tamme wed strijd ontstond. In de tweede helft leek, let wel leek, hèt moment voor Idem/Hellas gekomen. Aan gemoedigd door de schaarse sup porters in de overigens puur on gezellige Massehallen werd de stand met twee treffers van Han nie de Kok genivelleerd. En toen kwam voor Idem/Hellas de meest raadselachtige periode van de wedstrijd. Door een of andere onverklaarbare oorzaak was de concentratie in ens even weg. waardoor Vestar binnen de kortste keren naar kon uitlopen. Jan Alma: „Dat was het moment waarop alleen wij schuldig waren. Het heeft geen zin dat te ontkennen. Hoe en waarom? Ik weet het niet. Je kon alleen maar zien dat het zo was". En Mieke Pottuyt: „Je kunt er lang over praten, ik geloof dat de groot ste fout bij onzelf ligt". Hannie de Kok, met haar vier doelpunten topscoren, zocht ook een verkla ring in die richting: „Je voelt dat de wedstrijd tussen je vingers doorglipt. Dit keer was het niet de scheidsrechter, wij deden het op dat moment niet goed". Een staal tje collectief schuldbekennen op het moment dat de excuses voor handen lagen. Hannie de Kok: „Die scheidsrechters. Laat ik mij diplomatiek uitdrukken en zeggen dat ik er niet erg blij mee was." Machteloos Ingrid van Koppen: „Je voelt je zo verschrikkelijk machteloos". Die machteloosheid kwam duide lijk tot uitdrukking in het scorever loop. Nadat Hannie de Kok haar vierde treffer liet noteren („Het is zo simpel, een kwestie van raak gooien") had Vestar een voor sprong van zes punten (126). Pas in de allerlaatste minuut gaf Mieke Pottuyt door twee rake schoten de thuiswedstrijd in Vliegermolen weer enig persp tief. Sandra Reinders, bij Idem/Hej de beste speelster: „Die vier ten moeten te overbruggen Voor de rest? Ach, ik was blij de vorm vandaag eindelijk een beetje terug was. Ik heb aantal slechte weken achter rug. ik geiooT dat ik mij dooi r spel van vandaag enigszins bi; club heb kunnen revancheren." Jan Alma: „Inderdaad, zij f voortreffelijk gespeeld. Ruisch trouwens ook. Onof lend, maar goed. En wat die wedstrijd betreft? Ik weet niet". En plotseling met een bi grijns: „De baf is nog steeds r en die bal wordt bespeeld dooi handjes van de meisjes van Ide Hellas. Het kan dus nog raari pakken". Paul Hoi ficeren, waardoor Nederland E wedstrijd met 2-1 had gewonn Carlos Reutemann in vol le concentratie voor het be gin van de race die hij winnend zou afsluiten de 30e ronde) zou hij niet zo gelukkig zijn. Hij crashte en moest met nog onbekende verwondingen in een ziekenhuis worden opgeno men. Ook Ronnie Paterson beland de nog in de vangrail. Hij raakte, evenals Mass en Ragazzoni, niet gewond. Zeventig graden Hunt bleef tot in de 23e ronde leider. Toen moest hij naar de pits om banden te verwisselen. Reute mann nam de leiding over om die niet meer af te staan. Evenals de andere coureurs leed hij onder de hoge temperatuur in de wagen, die opliep tot zeventig graden. Niet alle rijders konden daartegen. Men vermoedt dat Depailler onwel is geraakt door de grote hitte en daardoor een ongeluk kreeg. Hunt kwam nog terug tot een tweede plaats en Lauda reed naar ben zekere en verrassende derde posi tie. De rest van het danig ge slonken veld was niet in staat in dezelfde ronde te blijven. Na twee van de zeventien races (de Grote Prijzen van Argentinië en Brazilië) is de stand in de strijd om het wereld kampioenschap coureurs: 1. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari 13 punten. 2. Jody Scheckter (Zuid Afrika) Wolf 9. 3. Carlos Pace (Bra) Brabham, James Hunt (Gbr) Mclaren en Emerson Fittipal- di (Bra) Copersucar 6. 6. Niki Lauda (Oos) Ferrari 4. 7. Mario Andretti (Vst) Lotus en Ingo Hoffmann (Bra) Copersucar 2. 9. Clay Regazzoni (Zwi) Ensign en Ren- zo Zorzi (Ita) Shadow 1 ARNHEM De ontmoeting Ne derland-Oostenrijk voor het toer nooi om de koning Gustaafbeker, In de eerste partij van de ave kende een uitzonderlijk slot. De speelde Wouter Fok, de Nederlandse referee Andree Wil- tens kreeg in -de derde set van het herendubbelspel waarvan de uitslag beslissend was voor de nationale indoorkampioen, tej de nummer twee van Oosteni Peter Feigl. Beide sets hadr merkwaardigerwijs precies hetz eindstand zoveel problemen de verloop: de eerste reeks g. met coach Kukal en Hans Kary over een arbitrale beslissing dat hij de partij voor hen als verloren verklaarde. Nederland behaalde daarmee een kostbare 2-1 zege op de Oostenrijkers en staat nu bovenaan in groep C van de tweede divisie. De returnwedstrijd tegen Oostenrijk (op 12 februari) zal nu de beslissing moeten bren gen welk land poulewinnaar wordt en kans maakt op promotie naar de eerste divisie. met opslagwinst tegelijk op tot waarna Feigl heer en meej^ bleek in de tiebreak (1-7). De tvy L de set bleef opnieuw in evenwj/, tot 6-6 en weer gaf de Oostenri^ Fok geen schijn van kans (1-7). Na de achterstand kwam L(n Sanders uit tegen de sterkste tenrijker, Hans Kary (27), die iri nationaal zeker niet onders<j. mag worden. Sanders speelde gT ter de partij van zijn leven: hij agressief, acuraat, wachtte ruDj zijn kansen af en produceerde yJ aces. De eerste set won hij I •3 in de tweede set overklaste De eerste set in het herendubbel was voor Kary en Feigl met 6-4, w w maar in de tweede reeks kwam het Nederlander zijn tegenstanl duo Sanders/Fok goed terug. Bij 3-2 wisten de Nederlanders, na uitstekend ingrijpen van Sanders, een break te forceren op Kary's opslag (4-2), waarna de set naar Nederland ging met 6-3. In die tweede set was de 35-jarige coach van Oostenrijk, Jan Kukal. reeds enkele malen met Wiltens in dis cussie gegaan over beslissingen van lijn- of scheidsrechter, waarbij Kary ook zijn woordje deed. In de beslissende derde set doorbraken Sanders en Fok bij de stand 1-1 opnieuw de opslag van Kary (1-2). Hun vorm groeide zienderogen en bij de stand 2-4 en 15-30 (wederom op de service van Kary) plaatste Fok een fraaie backhand-volley op één der buitenlijnen 15-40). Op nieuw protesteerden Kukal en Kary heftig tegen dit punt. Minutenlang werd over en weer gediscussieerd en na enige bedenktijd nam hij vervolgens de in de tennissport nog maar zelden voorgekomen be slissing om Oostenrijk te diskwali- Reeds bij de stand 1-1 forcesoj( Sanders een doorbraak en IfOr kreeg toen nog één game (f waarmee de stand gelijk (1-1) getrokken. OOST-BERLIJN - In de wedstrijd van de kwartfinales^ het toernooi om de EuroÉ handbalbeker voor bekerwinnf voor dames heeft Mora Swiffl Roermond een zware nedeif van 20-8 (rust 10-4) geleden t® TSC Berlijn. Kristina Richter scf de dertien keer. De returnweds' wordt op 5 februari in Roerifl gespeeld. P ba 'ij' nm Toch nog opluchting bij de dames van Idem Hellas na afloop van de Europa Cupconfrontatie, die zo slecht begon. De achterstand blé beperkt tot vier punten en dat moet met de thuiswedstrijd voor de boeg te doen zijn. Geheel links uitblinkster Sandra Reinders SAO PAULO Enzo Ferrari zal zijn beloften moeten nakomen. Voor het begin van het Grand Prix-seizoen liet hij weten, dat Niki Lauda beslist geen voor keursbehandeling zou krijgen ten opzichte van nieuwkomer in zijn stal, Carlos Reutemann. Indien de Argentijn sneller zou blijken, zou hij de eerste man van het Ferrari- team worden en Lauda de water drager. In dat laatste geloofde men in Ferrari-kringen echter niet zo erg. Na twee wedstrijden in het nieuwe seizoen blijkt Reutemann echter wel degelijk de grote man. Na een derde plaats in zijn eigen land, won hij zondag de Grote Prijs van Brazilië in Sao Paulo. Met ruim tien seconden voor sprong op James Hunt zorgde hij voor de 65e overwinning van zijn nieuwe werkgever en nam tevens de leiding in de stand om het wereldkampioenschap. Voor ongeveer 100.000 toeschou wers en bij een temperatuur van tegen de veertig graden werd het een soort afvalrace. De veertig ron den werden gekenmerkt door on gelukken en defecten. Van de 22 wagens, die aan de start versche nen, kwamen er slechts acht door de finish. Onder de uitvallers be vond zich ook Jody Scheckter, de winnaar in Argentinië. Na een blik- semstart van Carlos Pace, die voorbij Hunt (de snelste in de training) schoof, viel na zes ron den de eerste beslissing. Hunt, die ook de snelste Ferrari had moeten laten passeren, achterhaalde Reu temann en bedreigde Pace. Toen de Braziliaan in de eerste bocht na de eindstreep te ver naar de buitenkant reed, bleed Hunt in de ideale lijn langs Pace. Hij raakte daarbij echter wel met zijn rechter achterwiel de Brabham van Pace. Daardoor was er wat olie op het circuit gekomen, waarvan Jochen Twee bolides staan nonchalant tegen de hekken geparkeerd. Het zijn de wagens van Jocken Mass en Ronnie Peterson die in de dertiende ronde in botsing kwamen met de Clay Regazzoni Mass het eerste slachtoffer werd. In de dertiende ronde verloor de Westduitser, die op dat moment derde lag, de controle over zijn Bolide en belandde tegen de om heining. Luttele seconden later overkwam Clay Regazzoni hetzelf de. Hij miste het wrak van de Mclaren op centimeters. Patrick Depailler moest met zijn Tyrell de vreemdste capriolen uithalen om ongeschonden te blijven. Later (in

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20