CDA en VVD doen beroep >p kabinet in loonconflict Narcotica-bende opgerold: omzet 7,5 miljard Kinderen in hol gestikt Ida Wasserman overleden -demonstratie "oor amnestie in Madrid eindigt In moordpartij Vf MICHELS TERUG? Oproep van Carter tot kernproeven Spaanse opperrechter ontvoerd poofó1, Haagse supporters wederom ontspoord Bunnik zijde ook 1 Sowvcvnl t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ïbad.jertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Maandag 24 januari 1977, 67e jaargang no. 20640 Zacht weer Duel Western Duel at Diablo op Ned. I om 20.45 uur. Om 22.45 uur Van beroep: balletdanser. Ned. II om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken, om 20.25 uur Onedin Lijn, om 21.40 uur Ieder zijn deel en om 22.05 uur Achter het Nieuws met pensioen oorlogsslachtoffers. Vannacht opklaringen maar ook hier en daar mist en minima rond 4 graden. Morgen toenemdne bewolking en later van het zuidwesten uit plaatselijk regen met maximum-* temperaturen omstreeks 8 gra den tot matig of krachtig toene mende wind, krimpend naar zuid tot zuidoost. Morgen: Zon: 8.30-17.15 Schev. hoogw.: 6.43—18.59 Maan: 10.34 Laagw.: 2.32—14.52 Legering moet zo spoedig mogelijk bemiddelen iel Van onze parlementaire redactie 4 HAAG De fracties van CDA en WD in eede Kamer hebben het afgelopen week- een beroep gedaan op de regering, om zo r**'g mogelijk een bemiddelende rol te gaan 1 90 len bij de loononderhandelingen tussen werk ers en werknemers. „Alle partijen moeten jen om de tafel gaan zitten, anders blijft de asse voortduren", zo zei CDA-Kamerlid Peij- burg gistermiddag. DLEITwee. ee. Drs. Peijnenburg vindt, dat het geen zin heeft om, zoals minister Boers ma (Sociale Zaken) tot nu toe wil, voorlopig nog te proberen om via gesprekken tussen regering en vakbeweging enerzijds en rege ring en werkgevers anderzijds een opening in de onderhandelingen te vinden. Peijnenburg is van mening, dat het kabinet bij de bemiddelingspogingen moet trachten om via enkele financiële tegemoetkomingen de beide par tijen gunstiger te stemmen. Hij denkt daarbij, vooral aan een verlaging van enkele sociale pre mies. WD-fractieleider Wiegel zei gisteren dat het drie- partijenoverleg uiterlijk binnen twee weken zou moeten plaatsvinden. Hij wil dat het kabinet enke le belastingverlagingen voorstelt en dat het afziet van de plannen tot verlaging van de kinderbijslag. Wiegel vindt verder dat werkgevers en vakbewe ging zich tot nu toe „bewonderswaardig kalm" hebben gehouden. Maar er is volgens hem geen .enkele garantie dat dit zo blijft. Hij acht het beter dat de regering nu met de beide partijen gaat praten dan dat het wacht tot de zaak finaal op scherp staat. Zoals bekend heeft FNV-voorzitter Wim Kok tot nu toe steeds geweigerd om samen met de werkge vers en de regering rond de tafel te gaan zitten. Hij wil voorlopig blijven proberen met de werkge vers tot resultaten te komen via vrije onderhande lingen. De FNV beslist vandaag of er deze week „loonac- ties" zullen worden gevoerd in bepaalde bedrijf stakken. '-pers :uker\DRID (Rtr). Premier Suarez van Spanje heeft vandaag in mme'ldrid besprekingen gevoerd met een zestal vertegenwoordigers ji de oppositie over de parlementaire verkiezingen die over ;ele maanden zullen worden gehouden. Dit overleg volgde een na felle demonstraties voor de vrijlating Van politieke angenen, waarbij een dode viel en acht mensen werden il9-jarige betoger, de student Arturo Ruiz Garcia, werd gisteren /geschoten terwijl de politie felle charges uitvoerde tegen tndeels jeugdige demonstranten in de belangrijkste winkel- ,t van Madrid, de Gran Via. Volgens ooggetuigen trad de politie igekend hard op, sleepte mensen uit café's die vervolgens buiten elkaar werden geslagen en vuurde ook traangasgranaten af. aarbij werd de politie geholpen door vertegenwoordigers van organisaties, zoals de „Strijders voor Christus Koning".* nb^den van die organisatie zouden de student Ruiz ook in koelen uitgpede hebben neergeschoten. Het bericht over de moord ging als n lopend vuurtje door de stad en lokte nieuwe demonstraties steren kwamen ook de leiders van de oppositie bijeen om de vetste hand te leggen aan voorstellen voor een nieuwe kieswet t waie Spanje naar een parlementaire democratie moet leiden. Voor- netejamste eisen van de oppossitie zijn amnestie voor politieke I vocvangenen en het toestaan voor politieke gevangenen en het "ieteéstaan van alle politieke partijen. On» adv.« r w* i .1 -» In groepje jeugdige demonstranten in d§ Spaanse hoofdstad met een TEpublikeinse vlag ond loopt 325 km terug THESE (AP) Een ƒ225dekse hondeëigenaar wil- Den? van zijn huisdier af. Hij en Mn hem in de auto mee en m oit hem 325 km verder in f/i veld achter. Psfig dagen later stond de )nd weer voor zijn deur en iumP wat zoveel bete kent als, „Laat me erin". „Zijn trouw en aanhanke lijkheid hebben mij zo ont roerd, 'sprak de eigenaar, „dat hij mag blijven", ge makshalve vergetend dat het met zijn trouw en zijnaan- hankelijkheid maar zo-zo is gesteld. Geep. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ïoordwijker pij brand Iverleden OORDWIJK - De 76-jarige J. f. Inen uit Noordwijk is heb fgelopen weekeinde bij een rand in zijn woning aan de [oudenregenstraat om het le- gekomen. De man werd lor de door buren gealarmeer- e politie, dood in een bank in ie zitkamer aangetroffen, fermoed wordt dat de heer n, een hartpatiënt, tijdens >et roken een hartinfarct heeft [ekregen of in slaap is gevallen. 0<- woning werd door de brand Nauwelijks beschadigd. Twee dode biggetjes in container WASSENAAR Een onbeken de heeft zich het afgelopen weekeinde op weinig elegante wijze van twee dode biggetjes ontdaan, door ze in een oud papiercontainer bij de hockey velden aan de Wassenaarse Buurtweg te deponeren. Ze werden daar gistermiddag door een kind aangetroffen. Overgebracht naar het slacht huis aan de Cornelis de Witt- straat, kon de keurmeester van de gemeente vaststellen, dat de beide (pas geboren) biggen in ieder geval niet aan een besmet telijke ziekte zijn overleden. De Wassenaarse politie stelt naar de herkomst van de beesten een onderzoek in. Alaaf Oud-EEG-com- missaris ir. P. Lar- dinois heeft dit weekeinde de hoogste carna valsonderschei ding van het Bra bantse plaatsje Heesch ontvan gen: het Kreuge- rad. Vorig jaar viel deze eer te beurt mevrouw Toos Faber, voor- lichtser van het ministerie van Justitie. Vandaar dat ze samen op de foto staan. LOOSDRECHT Twee neefjes, jongens van 4 en 13 jaar zijn gisteren gestikt in een door andere kinderen gegraven rovershol in een zandberg bij een nieuwbouwwijk in Loosdrecht. De jongens waren met nog een neefje op dit terrein aan het spelen. Ze ontdekten het met palen gestutte hol. Twee van hen sleepten er (nat) papier in en stookten een vuurtje. Iri de rook van het vuur zijn de jongens gestikt Het derde neefje was niet meegegaan in het speelhol. Toen de andere jongens maar niet terugkwamen is hij naar huis gehold om hulp te halen. Deze hulp kwam echter te laat. Toen men de kinderen uit het hol haalde, waren ze al dood. BLIKSEMACTIE IN ZES LANDEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met de arrestatie van het echtpaar King Chun Ha in Hongkong de aanhouding geschiedde op aanwijzing van de Amsterdamse narcoticabrigade heeft de internationale politie een omvangrijke Chinese bende opgerold. Bij de bliksemac tie gisteren werden in zes landen in totaal nog 12 andere arrestaties verricht. dese stad Vancouver verblijft, seinde naar huis dat de bende de afgelopen 17 maanden een omzet van 7,5 miljard gulden zou heb ben gehaald met de smokkel van 1,5 ton herone vanuit Thailand naar Canada, Aus tralië, Japan, Denemarken en Nederland. De 'Amsterdamse narcoticabrigade is erg geluk kig met de vangst. „Het is voor het eerst in de strijd tegen verdovende middelen dat internationale samenwerking tot zo'n resul taat heeft geleid," aldus woordvoerder Hoornstra. De Johannen mo gen van de FC Barcelona met het elftal aantreden in de wedstrijd tegen 1 februari in Londen. 1 wel een slordi- i Cruijff en Nees- i. Barcelona moet i wedstrijd spelen in I contract was opge- twee Johannen elen. Bovendien, merkten de slimme Spaanse be stuurders op, speelt Nederland maar een vriendschappe lijk partijtje. Onderhandelaars Hogewoning en Zwikstra besloten tenslotte in de buidel te tasten om harde guldens te ruilen voor twee Johannen. Hoeveel guldens wilden ze niet kwijt Daar zal een of andere vertegenwoordiger in de eerstvolgende vergadering dan maar naar moeten vragen. BARCELONA Omdat Hogewoning en Zwikstra toch bij Barcelona waren, hebben ze aan Rinus Michels gevraagd of hij misschien niet de oplossing kon zijn voor het bondcoachloze tijdperk dat aanbreekt als Jan Zwartkruis zich na Engeland en België niet meer beschikbaar stelt. Michels heeft bedachtzaam met het hoofd geknikt maar dan moet Barcelona geen kampioen worden, want dan schijnen de mogelijkheden veel kleiner te zijn. De arrestaties van gisteren vonden gelijktij dig in zes landen plaats nadat geheime agenten waren geinfiltreerd in de vanuit Canada opererende organisatie en hadden ontdekt dat deze vertakkingen had over de hele wereld ook in Nederland. Het echt paar King Chun Ha verbleef aanvankelijk* in Amsterdam, maar kon niet worden opge pakt omdat het hier geen strafbare feiten had gepleegd. Men moest wachten totdat het in Hongkong was teruggekeerd. (Van onze kunstredaktie) DEN HAAG Op 76-jarige leeftijd is zaterdag overle den de actrice Ida Wasser man. Ze gold, al werd ze in België geboren, als de „grande dame" van het Ne derlandse toneel. Na de oor log, in 1946, wisselde ze haar Vlaamse carrière af voor een Nederlandse bij achtereenvolgens het Resi dentie-toneel en de Haagse Comedie. Daar liet ze zich kennen als een. actrice met een bijzonder rijk palet. Ida Wasserman debuteerde in 1921 in Antwerpen. In 1926 kwam ze met haar man, Joris Diels, naar Ne derland onder andere bij het Nieuw Rotterdams Toneel en Louis de Vries. Een klein Nederlands intermezzo tij dens haar vlaamse carrière die in 1928 verder ging met o.a. een groot aantal Shakes- peare-rollen in België. Tij dens de oorlogsjaren speelde ze niet en in 1946 vestigde ze zich in Den Haag. Vanaf dat moment heeft ze in haar carrière, die ze in het seizoen 1973/1974 zelf af sloot, vijftig grote rollen voor haar rekening geno men, waaronder onvergete lijke als die van landeigena- res Ranjewskaja in „De Ker- •entuin" van Tsjechow, de voedster in „De Vader" van Strindberg en Carlotta in Anouilh's „Vriend Antoine", de titelrol in „La Celestina" van Rojas en in 1972 de moeder in Albee's „Het is voorbij". Ida Wasserman hield zich altijd op de achtergrond. Als het aan haar had gelegen had ze bijvoorbeeld haar 50- jarig toneeljubileum nooit gevierd. Interviews gaf ze liever niet en ze leefde vol gens haar eigen zeggen met. haar man Joris Diels „als monnik en non van het to neel." beëindigen WASHINGTON (AP) Presi dent Carter heeft opgeroepen tot het beëindigen van alle kernproeven, .meteen en volko men". als onderdeel van een veelomvattend programma de verspreiding van kernwapens tegen te gaan en uiteindelijk alle kernwapens van de wereld te verwijderen. In zijn eerste,vraaggesprek na dat hij president was geworden zei Carter vandaag dat hij niet wist of de Sowjet-Unie het met zijn voorstel, om de kernproe ven, zelfs de ondergrondse, te staken, eens was maar, zei hij, „Ze hébben een bemoedigend antwoord teruggezonden". De president, die in het Witte Huis sprak met vier verslagge vers van de Associated Press en United Press International, zei optimistisch te zijn dat een nieuw verdrag met de Sowjet- Unie over een beperking der strategische bewapening „tame lijk snel zou worden geratifi ceerd". ADVERTENTIE MADRID (UPI) De president van het Enige weken geleden is de vice-president van Spaanse militaire hooggerechtshof, luite- de kroonraad Oriol eveneens ontvoerd. Zijn nant-generaal Emilio Villaescusa, is vanmo- ontvoerders eisten amnestie voor alle politie- gen ontvoerd kort nadat hij zijn woning in ke gevangenen. Oriol bevindt zich nog steeds Madrid had verlaten, aldus bet persbureau in handen van zijn ontvoerders. Europa Press. &0 p De vreugde over de snel verdwenen sneeuw en het uitblijven van vorst die immers de hal in de grond brengt en dan is het voetballen weer taboe werd weer getemperd door de weergoden die nog een wapen achter de hand hadden: regen. En dan staat een enkele vasthouder toch nog. tegen beter weten in, te wachten of de bal nog gaat rollen. Op ettelijke velden kwamen aanhan gers die de bekende borden niet hadden geraadpleegd, vergeefs. En zo sukkelt het voetbalprogramma vooral in de lagere klassen met onderbrekingen voort. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Nog geen week geleden na het gesprek met FC Den Haag en gemeente is een aantal Haagse supporters gisteren weer ontspoord. Vier aanhangers werden door de Eindhovense politie naar het bureau gebracht ZIJ zouden zich tegenover de politie, die met veel „ceremonieel" was uitgerukt hebben misdragen, door onder meer tegen één agent aan te urineren. Het waren vier supporters die waren meegereisd met de door FC' Den Haag beschikbaar gestelde bus, waarin zich overi gens geen wanklank heeft voorgedaan. Een vertegen woordiger van de aanhangers, die gisteravond bij de vice-voorzitter Van Hal thuis tekst en uitleg kwamen geven, verklaarde dat de Eindhoven- se politie niet al te tactvol was opge treden toen de Haagse suppor tersbus was gearri veerd door onmid dellijk een cordon om de groep te leggen. „Ik wil het gedrag van die vier longens niet goed praten," aldus Van Hal. „Maar Ik kan. me niet aan de in druk onttrekken dat de politie wat over dreven te werk Is gegaan.'Vooral na dat we vorige week telefonisch hadden meegedeeld dat we zelf meenden afdoende maatre gelen te hebben getroffen." UTRECHT Het was weer mis op de tribune aan de Bun- nikzijde in Utrecht. Het doel van Bram Geilman (Roda) werd aan het oog onttrokken toen een brandbom werd gegooid. Het was en bleef onrustig en de politie moest constant waakzaam zijn en blijven. Vuurwerk werd af gestoken, er ont stonden kleine handgemener en enkele jeugdige supporters werden gearresteerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1