timman begint te winnen HYS in Heerenveen kansloos ten onder HOEFSMID MET JASPIS DU BOIS OP HILVERSUM VERRASSING Nederlanders speelden geen rol bij IJsspeedway Van Aalten en Van der Wal aan de leiding Geen bridgetitel Kaas en Vriend Karate succes i BOERSMA WEER TEAM KAMPIOEN Eerste succes voor trainster ritmische gymploeg Vele uitvallers Rallye Monte Carlo Verrassende winst Ridders in finale RECORD VAN ELZERMAN L -j -7-1 -ï™ rTO¥i7^ü LEIDSE COURANT PAGINA 15 hoefsmid. Jaspis du Bois hield hij echter aan. Een gedeelte van dit paard is zijn eigendom. Gisterenmiddag in de Willem H. Geersenprijs zorgde deze combinatie voor de verrassing van de dag. In het laatste rechte stuk sloeg Rees van der Lubbe toe en zegevierde nog gemakkelijk. Beurtelings gingen Grand Geste, Karloff B aan de leiding. Toen Favoriet Kameraad in de eerste bocht na een fout werd uitgeschakeld was de strijd geheel open. In de laatste ronde kwam de opmars van Lido Buitenzorg en het Franse paard Due du Brou. Laatste liet het lelijk zitten vlak voor de eindstreep en daar had ook Lido Buitenzorg die in zijn kielzog was gekropen lelijk hinder van. Lido Buitenzorg werd nog tweede voor Karloff B. WIJK AAN ZEE Na vrijdag te hebben uitgerust lieten de spelers In de grootmeester- groep van het Hoogoventoernooi In het week einde ondernemend schaak zien. Het waren goede dagen voor Geiler en Timman, die hun twee partijen wonnen. Sosonko bleef op kop door een remise met Böhm en een overwin ning op Kavalek. Zaterdag was Sosonko tegen Böhm ook dichtbij de overwinning. Hij had met wit vanuit de opening een zeer voordelige stelling gekregen, wikkelde af naar een goed •Indspel en toen Böhm daarin niet de goede verdedigingsopstelling innam was de winst eigenlijk eenvoudig te vinden. Sosonko nam het toen wat te gemakkelijk op. Hij dacht alles te winnen en koos op een moment dat het karwei al bijna geklaard was een methode die Böhm echter nog net de gelegenheid gaf remise te forceren. Gisteren had Sosonko tegen Kavalek een ge- Itjmakkelijke dag. In een ver uitgeanaliseerde variant van het Konings-lndisch bracht Kavalek met zwart op de 24e zet een stukoffer. Bij de Jvoorbereidingen op de Olympiade had Sosonko dit al eens samen met Ligterink bekeken en ook een afdoende verdediging gevonden. Ach- rqter het bord kwam hij echter tot zijn schrik tot ontdekking, dat Kavalek door een tweede jc stukoffer goede aanvalskansen kon krijgen die ]l zoals later bleek, genoeg voor remise zouden zijn geweest. Gelukkig deed Kavalek dit niet waarna alles weer volgens de analyse verliep. Kavalek bleef een stuk achter en al zijn aanval- spogingen liepen op niets uit. Iets dergelijks was Kavalek ook de dag tevoren tegen Geiler overkomen. Een enigszins uit nood geboren stukoffer na een weinig gebruikelijke variant van het Catalaans leverde hem niets en Gelier een vlot gescoord punt op. Geiler verbe terde zijn positie verder door met wit van Sigurjonsson te winnen. Een Scheveninger va riant van het Siciliaans die Geiler tot in de finesses beheerst, gaf hem een sterke aanvals- stelling. Een paard kwam naar f6, een toren naar h3 en toen was mat niet meer te vermijden. Het was de tweede nederlaag in het weekeinde voor Sigurjonsson, die de dag daarvoor tegen Miles in een Siciliaanse draak een winnende aanvalsstelling had verkregen, maar door ge brek aan tijd alles had verknoeid. Timman is eindelijk gaan winnen. Zaterdag speelde hij met zwart tegen Nikolac een goede positiepartij, die voortijdig beslist werd doordat Nikolac zich in een moeilijke stelling een pion afhandig liet maken. Timmans overwinning op Böhm ging minder gelijkmatig. Böhm had in de opening een kwali teit geofferd voor een sterke pion. Het werd een moeilijke partij, waarin Timman misschien de iets betere kansen had, maar daar geen goed gebruik van maakte. In het eindspel had Böhm met een pionnendoorbraak zeer goede winst kansen kunnen krijgen. Hij stelde dat echter een zet te lang uit en moest toen merken dat de actie, die even daarvoor nog zo veelbelovend was. nu geforceerd tot verlies leidde. Olafsson—Barczay uit de zevende ronde was een aardige partij waarin Olafsson handig een zwart paard dat midden in de wit-stelling ver dwaald was. wist te veroveren. Kurajica—Ligte rink. uit dezelfde ronde, was een hardhandige overwinning voor de Joegoslaaf. Na een on nauwkeurigheid, vlak na de opening werd Ligte rink door sterk positiespel van Kurajica op de koningsvleugel overspeeld Oe partij tussen Sigurjonsson en Miles (grootmeester- groep 7e ronde) had het volgende verloop Wit: Sigurjonsson. zwart: Miles. 1. e2-e4, c7-c5 2. Pg1-f3 d7-d6 3. d2-d4 c5xd4 4. Pf3xd4 Pg&-f6 5. Pb1-c3 g7-g6 6. Lc1-e3 Lf8-g7 7. f2-f3 0-0 8. Dd1-d2 Pb8-c6 9. 0-0-0 d6-d5 10. e4xd5 Pf6xd5 11. Pd4xc6 b7xc6 12. Le3-d4 e7-e5 13. Ld4-c5 Lc8-e6 14. Pc3-e4 Tf8-e8 15. h2-h4 Ta8-b8 16 g2-g4 f7-f5 dit ziet er wel bijzonder gevaarlijk uit. 17. g4xf5 g6xf5 18. Pe4-d6 Lg7-f8 19. Lf1-c4 Te8-e7 20. Thl-g1f Kg8-h8 wit staat uitstekend. Een interessante zet was nu 21. 14 om 21 Pf4: te beantwoorden met 22. Df4: éf4: 23. Le6: en wit wint na 21. f4 Lh6 kan volgen. 22Ld5: Cd5: 23. 0e3. omdat 23Lf4: weer faalt op het dameoffer 24. DI4: 21. Lc4xd5 dit is ook zeer sterk. 21 c6xd5 22. Dd2-e3 Le6-g8 23. Pd6xf5 in tijdnood raakt wit de draad kwijt Winnend was 23. Pc4. 23 Te7-e6 24. Lc5xf8 Dd8xf8 25. Pf5-g7 Te6-e7 27. Pg7-h5 Lg8-f7 28. Tg1-g5 d5-d4 28 De3-a3 Lf7-g6 zwart heeft nu een zeer sterke aanval gekregen. 29. Da3-d6? een blunder in een moeilijke positie 29 Tb8xb2 30. Td1-d2 Tb-b1f wit geeft op. hij verliest de dame na 31KblTt>7f (Van onze sportredaktie) HEERENVEEN Met nog tien competitiewedstrijden voor de boeg, heeft HYS Intervam een achterstand van zeven punten op de 1 nieuwe leider in de ijshoc- keycompetltie Feenstra Verwarming. Zaterdag avond verloren de Hage naars in Herenveen, van Feenstra met 8—5. Slechts zestien minuten heeft Feenstra nodig gehad om via de tussenstanden 6—1, 1—2 en 1—2 te zegevieren. Een zege die dan misschien ietwat benauwd mag lij ken. maar praktisch gesproken geen moment in gevaar is ge weest. Met nog tien minuten spe len in de laatste periode kwam HYS Intervam op 7—5, maar ui teindelijk besliste de kleine Tony Palmisino de strijd in het voordeel van Feenstra. Leo Koopmans (ex-HYS) was de grote uitblinker in deze wedstrijd hij bracht drie treffers op zijn naam. De overige doelpunten kwa men bij Feenstra op naam van Palmisino (2), Larry van Wieren en Andries Palsma. Harry Wielheesen schooi voor HYS tweemaal raak. De andere treffers kwamen van de stick van: Rob Hagendoorn, Tjakko de Vos en Dave Bell. Er waren bijna drieduizend toeschouwers bij deze wedstrijd. Hunters verloor zaterdagavond in Utrecht met 11—4 van de Nationa le Nederlanden. De tussenstanden waren: 1—2, 2—4 en 1—5. Gister avond verloor Bondsspaarbank in Groningen met 102 van het Am sterdamse ORWO. De tussenstan den: 1—4, 0—3 en 1—4. De stand is nu: 1. Feenstra 1422. 2. Til burg Trappers 1320. 3. HYS In tervam 1415. 4. ORWO 1414. 5. Nationale Nederlanden Nijme gen 1413, 6. Bondsspaarbank 14—10. 7. Hunters 13—2. Twee overwinningen Gertie Wildeboer STEIN Gertie Wildeboer uit Apeldoorn won het afgelopen weekeinde tweemaal. Zaterdag zegevierde hij In een veldrtt over 24 kilometer voor profs en ama teurs in Amersfoort In de tijd van 1 uur, 3 minuten en 40 seconden. Op de tweede plaats kwam Her man Snoeyink (Denekamp) op 27 seconden. Gisteren won Wildeboer in Stem over 25 kilometer in 1 uur, 24 minuten en 25 seconden. Wil Brouwers (America) kwam met een achterstand van 3 minuten en 38 seconden op de tweede plaats. UTRECHT Ria Gerards en Wil van Heusden zijn afgelopen weekeinde In Utrecht met grote overmacht Nederlands bridge- kampioen paren geworden. Het duo had een voorsprong van bijna honderd punten op het als tweede eindigende paar Akker man-De Kater. De titelverdedigers Kaas en Vriend kwamen niet ver der dan de derde plaats. De uit slag: 1. Gerards-Van Heusden 1245 punten, 2. Akkerman-De Kater 1148 pnt.. 3. Kaas-Vriend 1132 pnt., 4. Blitzblum-Westerveld 1132 pnt., 5. Berenson-Denie 1111 pnt. ZAALHOCKEYZEGE ROTTERDAM Het Nederlandse dames-zaalhockeyteam heeft gis teren in de Energiehal te Rotter dam een oefenwedstrijd tegen Frankrijk gewonnen met 15-5. De ploegen waren overeengeko men dit duel te spelen over drie perioden van twintig minuten. De tussenstanden waren 3-1, 5-1, 7-3. Voor beide landen was het een voorbereiding op het toernooi om de Europese beker, volgend week einde in Brussel. Nederland miste Marlies Jansen en Marjolein Kok, die beiden geblesseerd zijn. Het Nederlands meisjesteam-A won van Frankrijk met 11-6, ook over driemaal twintig minuten. HOOGEZAND Nederland heefl zaterdag in Hoogezand de interland wedstrijd moderne ritmische gymnastiek tegen Zweden gewonnen. Met 145,65—139,55. Het was een oefenduel voor de wereldkampioenschappen in oktober in Basel Het was ook de eerste overwinning onder trainster Marianne Christiansen. De eerste twee wedstrijden gingen verloren Drie Nederlandse meisjes bezetten de eerste plaatsen. Kampioene Berty van de Kwaak werd eerste met 36.70 punten. Ankie van Werd. de Nederlandse jeugdkampioene, werd tweede met 36.45 punten en oud- jeugdkampioene Judy de Boer derde met 36.40 punten. De eerste Zweedse was de Scandinavische kampioene Eva Lundqvist, op de vierde plaats met 36.15 punten. PARIJS Tijdens het toernooi om de Europese jeugdkampioen schappen karate, dat afgelopen weekeinde in Parijs i9 gehouden, zijn de twee Nederlandse deelne mers in de prijzen gevallen. Poley (Dordrecht; werd kampioen i het middengewicht door in de finale van de Brit Kemry te winnen. Walraven (Arnhem) redde het in de eindstrijd niet. Hij moest zijn meer dere erkennen in de Westduitser Ochwat. Bij de teamwedstrijd werd Neder land derde. In de troostfinale werd met 2-1 en twee keer onbeslist gewonnen van Oostenrijk. Fran krijk werd kampioen door Enge land te verslaan. Margaret Lockwood in actie in de finale van het Duinwijcktoernooi dat zij op haar naam bracht. René Pijnen en zijn ploeggenoot Danny Clark hebben gisteravond de leiding in de Rotterdamse zesdaagse moeten afstaan. Het koppel Sercu en Maertens kon in de koppelkoers over 45 minuten een ronde voorsrpong nemen. Deze koppelkoers werd gewonnen door de Belgen Debosscher en Bracke. Hetti Scheepbouwer, perschef van het sportpaleis heeft nog steeds goede hoop dat het record aantal bezoekers van 1976, 53.000 kijkers, zal worden gebro ken. Reeds 35.000 toeschouwers passeerden de in gangen van Ahoy. Voor Michel Vaarten was de zesdaagse gisteravond afgelopen. De Belg kwam in het slot van de wedstrijd over een uur zodanig ten val dat hij een gebroken sleutelbeen opliep. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Een tijdje geleden hield tralnerplkeur Rees van der Lubbe het voor gezien als beroepspikeur. De meeste eigenaren deed hij de toezegging hun paarden weg te halen, want Rees kon moeUIJk zijn brood verdienen in de drafsport De paarden kon hij echter niet de rug toekeren en werd MONTE CARLO Sneeuw Is de grootste vijand gebleken van de deelnemers aan de 45e rallye van Monte Carlo, die zaterdag in acht Europese steden van start is ge gaan. Vanuit alle startplaatsen kregen de coureurs te maken met gladheid en in Frankrijk regen. De vertrek kers uit Kopenhagen ontmoetten kort na het vertrek zelfs een forse sneeuwstorm. Gisteravond, tegen het einde van de aanlooproute naar Gap in Zuid Frankrijk, hadden al 22 equipes de strijd moeten staken. De rallye duurde wel zeer kort voor de Denen Poulsen en Nielsen. Nauwelijks vertrokken uit Kopenhagen reden zij hun Ford- Capri total-loss. De gladheid in Zuid-Frankrijk noodzaakte de organisatoren gis teren de tweede klassementsproef op de aanlooproute af te gelasten. Het bleek onmogelijk de Col de Fontbelle te overschrijden. „Dat zou", aldus de organisatoren, „zo veel uitvallers hebben opgeleverd, dat wij het tweede deel met een sterk uitgedund veld zouden heb ben moeten beginnen. HAARLEM De Engelse oud-we- reldkamploene Margaret Loc kwood en haar landgenoot Ray Stevens hebben met leder twee titels dit weekeinde het Inter nationale badmintontoernool van „Dulnwljck" beheerst De vijfde trofee voor het herendubbel spel ging verrassend naar da Nederlands Rob en Plet Ridder, die de gerenommeerde Engelsen Stevens en Mike Wilks met 15—7 en 15—12 versloegen. Het toernooi, dat in Haarlem een uitverkochte hal opleverde (300 toeschouwers,) beleefde met name bij het herenenkelspel spannende finales. Nationaal kampioen Rob Ridder, bij verrassing doorgedron gen tot de eindstrijd, maakte de Engelsman Ray Stevens de tweede game afhandig (18—14). Stevens, die de eerste game met 15—11 had gewonnen, zette vervolgens orde op zaken (15—8) en haalde daarmee zijn eerste titel binnen. De zeer sterke Margaret Loc kwood. in 1973 nog officieus we reldkampioene, had in de finale bij de dames weinig moeite met Mar jan Ridder-Luesken (11—5,11—4) Margaret Lockwood en haar land genote Nora Gardner hadden in de finale damesdubbelspel weinig moeite met de engels/Nederlandse dubbel Ann Satt/Marjan Ridder- Luesken: 15—4, 157. Rob en Marjan Ridder moesten tenslotte voor de derde keer een finale verliezend afsluiten. In de eind strijd van het gemengd dubbelspel waren zij te zwak voor Stevens en Gardner: 12—15, 6—15. EINDHOVEN Aleksej Soekjanov uit Rusland heeft afgelopen weekeinde In Eindhoven de eerste kwartfi nale-wedstrijd voor het wereldkampioenschap Ijs- speedway gewonnen. De 23-jarlge Soekjanov verza melde op een totaal van veertig heats - 27 punten en bleef daarmee de Tsjech Zdenek Koedrna één punt voor. Ook de Rus Nikolaj Kostoenin, de Tsjech Alex Driml, de Oostenrijkers Treumund Strobl en Kurt Wartbichler, alsmede de Westduitser Leonard Oswald klasseerden zich bij de eerste zeven. Deze rijders hebben zich daardoor geplaatst voor de halve finale-wedstrijd, die 19 en 20 februari in Assen wordt gehouden. Het was verrassend dat de drie Zweden zich niet voor de halve finale wisten te plaatsen. De drie Nederlandse deelne mers - Henk Jager, Henk Steman en Piet Seur - werden in dit veld van zestien rijders respectievelijk twaalfde, dertiende en laatste. UTRECHT De dammers Van Aalten en. Van der Wal hebben na zea ronden verras send de leiding in de strijd om de persoon lijke damtitels van Nederland. Het afgelo pen weekeinde werden de vijfde en zesde ronde in Utrecht gespeeld. Van Aalten zegevierde in groep twee over Passchier en speelde remise tegen Bastiaan- net. Van der Wal realiseerde eveneens drie punten door remise te spelen tegen Smeenk en te winnen van Van der Borst in duels voor groep een. Van Aalten staat nu drie punten voor op vier concurrenten, terwijl Van der Wal twee punten voorsprong heeft. Fred Ivens kwam niet verder dan een luttele remise tegen Hermelink, nadat hij had verlo ren van Bastiaannet. Evert Bronstring deelde de punten met Hooyberg en verloor van Van der Merendonk. Bij de strijd om de damestitel, die in Lent wordt gehouden, leiden de dames Van de Kraats en Brands met negen punten. De damsters Veenboer en Knuvers volgen met een punten achterstand in deze groep een. De tweede groep kent één leidster: Polman. De Haagse Van Settenis tweede met zeven punten uit vijf partijen. CARDIFF Tijdens Internationale zwemwedstrijden In Cardiff (Wales) heeft Henk Elzerman zaterdag zijn eigen nationale record op de 400 meter vrije slag met 0,22 seconde verbeterd en gebracht op 4.01.43. Het oude record stond sinds 25 juni 1976 op naam van de zwemmer van ZIAN. Elzerman bleef in Cardiff de Engelsman David Parker bijna een kwarl seconde voor. AMSTERDAM - Sportschool Boersma uit Amersfoort Is giste ren In Amsterdam voor de tweede achtereenvolgende keer team kampioen judo van Nederland ge worden. In de finale werd sport school Smit uit Eindhoven versla gen met 42. De voornaamste uitslagen groep A: 1. Boersma (Amersfoort). 2. Kem-Am^Ju (Haarlem). Groep B 1 Van der Berg (Amsterdam). 2. Boersma-B. Groep C: 1. Shian (Geleen). 2. Smit (Eindhoven). Groep D: 1. Van der Pool (Nijmegen), 2. Rijnmond (Rotterdam). Kwartfinales: Boersma-A wint van Boersma-B, Shian wint van Rijnmond. Van der Berg wint van Kem-Am-Ju en Smit wint van Van der Pool. Halve finales: Boersma-A wint van Shian en Smit wint van Van der Berg. Finale: Boersma-A wint Van Smit met 42. Eindstand: 1. Boersma-A, 2. Smit, 3. Van der Berg en Shian. Beeld van de spectaculaire ijsspeedwayraces in Eindhoven- Judoka Dijkers steek juichend de armen omhoog. Hij heeft Hoen verslagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15