Pfrommer acht kansen voor Davos minimaal itorholt na jerste dag vrijwel eker van „ACHTERAF KEUS VERKEERD" PORTTRIBUNE 0€| a Driekamp in Davos GRILLIG Valentijn snel Titel voor Stepanskaja ZIJDELINGS IN.4 LEIDSE COURANT PAGINA 13 H Koe ™'t Kleine revancheerde gedeeltelijk voor zijn *e sprint op de lange iden. 20. speciale verslaggever) De verwachting dat de g In de Nederlandse isport zich na de Olympi- jeeessen en de wereldtitel et Kleine zou continueren ilopen weekend In Larvik jedaan. Opnieuw waren de £«heer en meester. Het laat- ij tarnen voor het wereldkam- t^^hap, dat op 5 en 6 februa- ivos zal worden gehouden, coach Leen Pfrommer een mvoldoende geworden. Als i|eesde student beheerst ir zijn „oefenstof" niet en veel op een goed resul- verwachtingen voor het Davos mogen dus niet al zijn. n Helden en titelverdediger ine zullen eveneens bij het schaatskampioenschap ik tekort komen. De achter op de Noren, die nu al weer. ir aan de absolute top weer te groot gebleken, melige nederlaag die de oranje-equipe in Larvik te incasse ren kreeg, kwam het hardst aan op de korte afstand. Wereldkam pioen Piet Kleine bleek ineens geen ware kampioen te zijn, want hij faalde op de sprint (tweeën twintigste in 42.33. Ook Klaas Vriend en Jan Derksen (weliswaar met een val) kwamen op de sprint klasse tekort om als waardige te genstanders van de Noren op te treden. Een gunstige uitzondering vormde Hans van Helden, die met 40,68 de race tegen de Noren kon bijhou den. Hij bleef echter op de drie afstanden ook in de schaduw van de vier Essen: Storholt. Sjöbrend, Stenshjemmet en Stensen. De vijf- de plaats in de eindrangschikking was voor Nederland het hoogste dat Van Helden kon bereiken. Na afloop zocht Leen Pfrommer naar excuses en zei: „De Noren zijn te sterk voor ons, toch ben ik niet ontevreden. Wp zullen in de toekomst meer aandacht aan de sprint moeten besteden. De arote kracht van het Noorse kwartet ligt op de korte afstand, maar dat wisten we al heel lang. De tijd tussen Larvik en Davos is mis schien te kort om de achterstand op de sprint weg te werken". Door deze opmerking dekte Leen Pfrommer zich al een beetje in voor Davos. Toch bleef de coach optimistisch. „Na het seizoen kun nen we de balans opmaken. Vorig jaar kampten we met hetzelfde probleem. De Olympische Winter spelen en het wereldkampioen schap hebben toen het debacle van Oslo helemaal goedgemaakt. Waarom kan dat in Davos weer niet gebeuren". Pfrommer voegde daar aan toe dat het Nederlandse schaatspubliek in Davos geen wonderen kan verwachten. „Op de lange afstand hebben we de Noren goed tegenstand kunnen bieden. Technisch en conditioneel verkeert de ploeg in een goede vorm. De Nederlandse rijders zijn kunstijsbaan produkten. Onze techniek is afgestemd op glijden en dat was in Larvik niet mogelijk. Op de hooglandsbaan van Davos (overigens geen kunstijsbaan) kun nen de Nederlanders beter uit de voeten en daarom heb ik toch wel bepaalde verwachtingen. Achteraf kunnen we ons afvragen of het trainingskamp in Davos een goede keus is geweest. De gegevens die ik over Larvik had gekregen, gaven mij reden om een trainingskamp in Hamar te houden. Achteraf zag ik dat Hamar misschien toch onze keus had moeten zijn". De verslagenheid in de Neder landse ploeg was toch wel groot. Hans van Helden, Piet Kleine, Jan Derksen en Klaas Vriend hadden zich toch iets meer voorgesteld van het Europees schaatskam pioenschap. De vier Nederlanders moesten dat gisteravond ruiterlijk toegeven. De beste Nederlander, Hans van Helden zei: „Leen vond het risico van Hamar te groot. Ik had liever toch op Noors ijs getraind, boven dien proef je de sfeer van zo'n Hans van Helden werd de beste Nederlander met een vijfde plaats. Hij had nog even kans op de vierde, maar forceerde zich. groot kampioenschap het meest als je er dichtbij bent. De laatste tijd train ik in het duiste re. Vroeger kon ik me op de tien kilometer richten op Jappie van Dijk en op de sprint op Jos Valen tijn. Nu de sprinters niet meer met ons trainen mis je de motivatie om wat aan het kortere werk te doen. Bovendien heb ik het gevoel dat ik persoonlijkheid mis om de ploeg te dragen. De verantwoordelijkheid van de eerste man in de ploeg te zijn is toch wel erg groot. Daar door ben ik veel met mijzelf bezig en dat kan nooit goed zijn om een goede all-rounder te zijn. Mis schien een kwestie van zelfvertrou wen". Leen Pfrommer legt dat uit als „onvoldoende gedisciplineerd". De majoor van de KMA in Breda, die in de wintermaanden door het mi nisterie van defensie wordt uitge leend aan de KNSB zei: „Op de tien kilometër had Hans van Hel den zijn tijd afgestemd op die van Sten Stensen. Na 4000 meter kon Hans de mentale druk niet verwer ken. Hij forceerde zich en moest de ritzege overlaten aan Piet Klei ne, die uiterlijk misschien weinig emoties kent, maar zich inwendig kapot vecht. Piet verdeelt zijn krachten beter. Dat heeft toch iets met discipline en zelfbeheersing te maken". Zilver Wereldkampioen Piet Kleine, die na de sprint al kansloos was voor de Europese titel, kon in tegen stelling tot zijn ploeggenoot Hans van Helden toch nog terugkijken op een geslaagd schaatstoernooi. Met twee zilveren medailles (op de 5000 meter en de 10.000 me ter) was de lange Drent de suc cesvolste Nederlander. „Ik heb een slechte 500 meter gereden, maar vorige week wist ik al dat mijn prestaties op deze afstand mij onvoldoende zelfver trouwen hadden gegeven. Ik wil het excuus niet zoeken in de slechte kwaliteit van het ijs, dat zou oneerlijk zijn ten opzichte van de Noorse rijders, die wel goi resultaten hebben behaald. Ondt Pfrommer trainen we op techniek en dan moeten we het van glij-ijs hebben. In Larvik kostte elke slag extra kracht. In Davos zal ik het opnieuw proberen. De wereldtitel geef ik niet zo maar over aan een Noor." Wil van der Plas leze d wa laam en Pi De geschiedenis herhaalde zich. Weer stond er een Noor op het erepodium. Ditmaal was het Jan Egil Storholt. Links Amund Sjobrend en rechts Kay Stensjhemmet. (Van onze speciale verslaggever) G <3«c Op het moment dat Jan Egil Storholt elf n na Sten Stensen op de 10.000 meter zi|n Is langs het elektronisch oog van de tijdwaarne- liet glijden richtte hij zich uit de schaatshouding k de twee armen zegevierend omhoog en.zwaaide lig naar de koninklijke loge, waarin koning Olaf tonprins Harald de „broederstrijd der Vikingen" anschouwd. Jan Egil Storholt wist op dat moment Europese schaatstitel voor hem was. De 28-jarlge 3V. uit Trondheim, die in de zomermaanden door zijn Hhf Karin weer naar de conditietraining van Johs V inn was gestuurd, had zijn landgenoot Kay Stensh- VI onttroond. II •se succes werd zelfs gro in de rit van Hans van en Piet Kleine duidelijk it de Nederlandse kam- :h had geforceerd en de its, die hij toch voor het definitief moest af- n Sten Stensen. De vier Essen: Storholt, Stensh- Sjöbrand en Stensen, had- nals vorig jaar in het iekka van Bislet, er nog toegevoegd: Suprematie, rse publiek was uitzinnig ode. De 10.000 Noren die en zondag de ijspiste van aal- ich nog enige sfeer had- u deze wen bejubelden hun niéu- :adootj%ioen, terwijl koning Olaf adf» naar het feest van zijn nen keek. e van Storholt had zaterdag op I al de.basis gelegd voor lotste succes uit zijn arrière. In 39.54 sekonden le 500 meter onder zich en en bleef 34/100 van inde voor Kay Stenshjem- en de Russen Lobanov en iko, konden de dreigende lie van de Noorse ploeg irbreken. Lobanov eiste in konden de bronzen me- or zich op. jren nafoerland zou Larvik een eurstelling worden. Hans Tin finishte op de belang- Larvik Een driekamp tus sen Klaas Vriend. Jan Derk sen en Joop Pasman op vrij dag en zaterdag a.s. in Davos zal uitsluitsel moeten geven omtrent de vraag wie voor Nederland naast Van Helden en Kleine als derde man uit komt bij het wereldkampioen schap, dat over twee weken in de Zwitserse wintersport plaats wordt afgewerkt. De strijd zal worden beslist in een kleine vierkamp, waarbij de 3000 meter weinig gewicht in de schaal zal leggen. Voor het geval twee rijders met na genoeg hetzelfde puntenaan- tal eindigen wordt degene ge kozen die op de vijf kilometer het best heeft gereden. Storholt tijdens zijn op safe gereden 1500 meter. te maken. Met een bronzen me daille liet hij zien dat Nederland toch nog meetelde. De kracht van Jan Egil Storholt was echter vol doende om ook deze afstand te winnen. Storholt bleef met 7.23.36 ruim voor de stayer uit de Noorse ploeg, Sten Stensen (7.26.02). In een rechtstreekse confrontatie met Kay Stensjhemmet zou Stor holt' de Europese titel op de mijl kunnen veilig stellen. De broeder strijd van de Noormannen werd op de 1500 meter een triomf voor Stensjhemmet. Met 1.59.87 vestig de Stensjhemmet een nieuw Noors record en bleef de kans op prolon gatie van de titel in eigen handen houden. Ook op deze afstand moest de Nederlandse kampioen Hans van Helden het hoofd buigen voor het Noorse geweld (zesde in 2.01.82). Storholt: „Ik heb op de 1500 meter geen enkel risico willen nemen. Misschien had ik Stensjhemmet kunnen verslaan maar dan had ik me moeten forceren. Als je ten val komt is het kampioenschap een verloren zaak. Ik heb op zekerheid gereden". Op de laatste en beslissende af stand de 10.000 meter, zorgde Storholt ervoor dat hij op zijn rit tegen Sten Stensen niet te veel achterstand zou oplopen. De uitge kiende Storholt liet Stensen het tempo maken en bleef hem op afstand volgen. Slechts elf secon den bleef Storholt op de 29-jarige Noorse luitenant achter en stelt daarmee zijn eerste Europese titel veilig. In 1970 was Jan Egil Storholt als eens heel dicht bij de titel ge weest, maar moeSt toen het hoofd buigen voor Kees Verkerk. Einde lijk was het Storholt in de nadagen van zijn schaatscarrière gelukt de hoogste Europese eer te pakken. Noorwegen vierde feest. De Noorse coach deelde in het grote succes. In de kleedkamer zei hij: „Ik ben ervan overtuigd, dat de Noorse prestaties nog beter kunnen worden. We hebben onze kracht getoond en zullen ervoor moeten zorgen, dat Nederland bij het wereldkampioenschap in Da vos geen revanche zal nemen. Vo rig jaar hebben we ons laten ver rassen". De sfinx-achtige coach vroeg zich af of Van Helden en Kleine zich niet hadden gespaard na de slech te tijden op de 500 meter. „Met de Nederlanders weet je het nooit. Leen Pfrommer heeft gezien de voorbereiding in Davos, gegokt op een wereldkampioen. We zullen onze huid duur verkopen", aldus Tenmann. WIL VAN DER PLAS rijkste afstand van het allrounders klassement op de zevende plaats (40.68). De sprint van wereldkam pioen Piet Kleine was afgrijselijk. De lange Drent kon op het natuur ijs van Larvik geen greep krijgen en stelde teleur. Met 42.33 sekon den moest hij tevreden zijn met de tweeëntwintigste plaats. Hij moest zelfs Klaas Vriend (42.25) voor la ten gaan. Het drama werd hele maal kompleet toen Jan Derksen, die overigens een snelle start had, bij het uitkomen van de bocht ten val kwam. Vanaf dat moment stond al vast dat de ploeg van trainer Leen Pfrommer niet meer in het grote spel om de Europese titel nog meespeelde. De kaarten waren geschud. Noor wegen bleek de vier azen in han den te hebben. Goedmaken Op de 500 meter probeerde Plet Kleine Iets ven het drama goed llll LARVIK Hans van Helden blijft een grillige vedette. Zaterdag avond, na de loting van de 1500 meter, weigerde de Nederlands kampioen handtekeningen te ge ven aan de verzamelde jeugd van Larvik. Hans van Helden is in Noorwegen niet populair. In in terviews voor de Noorse televisie is hij door zijn uitspraken bij het publiek de gebeten hond. Dat - was óok af te meten aan het boe-geroep toen hij op de baan kwam. Van Helden haalde de wrevel van het Noorse publiek op de hals toen hij zaterdag bij de opening van het Europese schaatskampioenschap door bleef rijden op de inrijbaan, tij dens het spelen van het Noorse volkslied. Alle rijders stonden stil en keerden zich naar koning Olaf. Van Helden stoorde zich daar niet aan en reed gewoon door. DAVOS Jos Valentijn heeft dit weekeinde in Davos bij de heren een internationale sprintwedstrijd gewonnen. Hij voerde de ranglijst na de eerste dag al aan en eind igde gisteren op de 500 meter als derde in 39,39 seconden, achter de ,Zweed Oloph Granath (39,27) en de Noor Engelstad (39,29). Het vierde onderdeel, de 1000 meter kon niet meter worden gereden wegens de invallende dooi. Sies Uilkema werd in het eindklasse ment over drie afstanden vierde en Bert de Jonge eindigde op de negende plaats. Bij de dames, die het sprintpro gramma wel-konden afwerken, ze gevierde wereldkampioene all round Sylvia Burka. voor de Ameri kaanse Leah Poulos en de Cana dese Pat Durmin. Leah Poulos won de 500 meter in 42,12 seconden en Sylvia Burka werd eerste op de 1000meter in 1.31,58. ALMA ATA Gallna Stepanskaja is in Alma Ata Russisch schaats kampioene gebleven. Zij stond na de eerste dag nog op de vierde plaats, maar won gisteren de 1000 en 3000 meter. Op de lang ste afstand liet Gallna Stepanska ja een tijd afdrukken van 4.42,12. Vera Brindzej eindigde als tweede en Valentina Golovlenka werd verrassend derde. De vierde plaats was voor Gallna Nikltina. De Russische schaatsploeg voor de strijd om het wereldkampioen schap dames, die 12 en 13 februari in Keystone wordt gehouden, be staat uit Galina Stepanskaja, Vera Brindzej, Galina Nikitina en Galina Blinkova, die niet aan de nationale titelstrijd deelnam. Tatjana Averina, die enige tijd geleden een enkel brak, is tot reserve gekozen. Onverbeterlijk De aanhang van FC Ut recht die de beruchte tri bune Bunnikzijde bevolkt, blijkt onverbeterlijk. Bij FC Utrecht—Roda misdroe gen de fans zich weder om. Het verregaand slappe beleid van dé KNVB ligt daaraan mede ten grond slag. De instantie die als eerste in aanmerking komt om in te grijpen, in de sectie betaald voetbal van de KNVB. ook al zit FC Utrechts mr. Kernkamp in het bestuur. Gooien met vuurwerk is verboden. Werpen van rookbommen eveneens. Het bestuur van de Utrechtse club, overi gens gevormd uit te goe der naam en faam bekend staande lieden, ziet geen uitweg meer. De KNVB zal, hoe triest ook voor de overige (goede) fans van FC Utrecht, eindelijk eens moeten ingrijpen. Wat overigens ook geldt voor andere clubs waarvan sup porters zich onbehoorlijk blijven gedragen. Straffen met wedstrijden zonder publiek treft velen. Zij zul len dan wel zoveel druk uitoefenen op de clublei ding dat het kleine aantal vandalen voortaan wordt geweerd. Davos—Hamar De Europese schaatskam pioenschappen hebben Nederland niet opgeleverd wat met enig optimisme mocht worden verwacht. Oranje had tenslotte een wereldkampioen in de ploeg en een schaatser die altijd goed is voor een hoge klassering (Van Hel den) hoewel hij nooit de absolute top in het inter nationale schaatsen heeft kunnen halen. De Noren hebben in eigen land toe geslagen. Coach Pfrom mer twijfelt er nu sterk aan of de voorbereidings periode in Davos wel de beste oplossing is ge weest. Nu zou hij voor Hamar kiezen. Maar nu is te laat. Destijds werd van Hamar afgezien o.a. omdat het een weinig opwindend plaatsje is waar de venre ling de kernploegleden in zijn macht kan krijgen. Da vos is inderdaad frivoler en veel duurder maar dat blijkt geen punt uit te ma ken maar waarom gaat het? om topsport bedrij ven en dat betekent ook onvermijdelijk -„pijn lij den". Overigens hoeft een minder geslaagd toernooi geen „ondergang" voor de schaatssport in ons land te betekenen. Als de keuze van een oefenoord echter foutief blijkt te zijn, dient daarin onverwijld verandering te worden ge bracht. Anti-service Duijvestein Wintersport Hermes, de handbalclub met de lange naam, pro beert de sport zo profes sioneel mogelijk te „verko pen". Dat lukt niet altijd, zo kwam gisteren weer aan het licht. Weer, want twee weken geleden haal de de handbalhoofdklas ser ook een dergelijk staaltje van anti-service uit. De competitie was op een bepaald tijdstip ge pland, maar werd op het laatste moment naar een uur later verschoven ter- wille van televisie-opna men. Dat ging vóór de belangen van toeschou wers. Gisteren was het weer zo. Nu bleek de radio interesse te hebben en daarom moest de wed strijd een uur worden uit gesteld. Dat er toeschou wers waren, die een uur voor niets op de tribune zaten, was onbelangrijk. En daarmee schuift Duij vestein- Wintersport Her mes zo maar een deel van een servicepakket van zich af.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13