'evenoord nog slechter dan tegen Telstar 'e onstuimig Sparta en onder aan eigen oebnan en arbitrage SOMBERE DAG VOOR ROTTERDAM Roda JC ontmaskert FC Utrecht jypr# Go Ahead mist flair ma om GROOTSE SHOW V.D. LEM EN VERMEULEN 1L - MAANDAG 24 JANUARI 1977 Spijkerman weerde zich knap in het doel van de Eagles. Stijlvol grijpt hij de bal voor Van Deinsen iets kan uitrichten. Körver is bo vendien ook nog in de buurt. i onze correspondent) ■NTER Er was nau- ks enige emotie gete- op de vermoeide ge en. Er gingen geen en in triomf omhoog, pelers van Go Ahead ;s accepteerden de tegen Feyenoord eer- ,.'als een teleurstelling als een verrassing, hebben geen punt rerd maar een punt verspeeld", sprak trainer Coerver. Hij had gelijk. Go Ahead had kunnen en moeten winnen van Feye noord. Feyenoords Boskov' gaf het grif toe: „We heb ben geluk gehad dat we een punt gekregen heb ben. Go Ahead heeft veel uitstekende kansen gehad en wij maar enkele. We speelden nog slechter dan vorige week tegen Tel star". Hoe Feyenoord de zelden opval lende maar ongelooflijk nuttige Wim Jansen van node heeft, kwam schrijnend aan het licht. Zijn ver vanger Van Til was uitgesproken zwak en werd in de tweede helft dan ook vervangen door Melis. Van Til was niet de enige die ver beneden de maat bleef. Van Dein- sen zocht vergeefs naar zijn vorm, Vreijsen struikelde steeds over Strijdveen, Theo de Jongs positie ve bijdragen waren schaars. Nico Jansen trof in Dwight Lodeweges een stugge maar effectieve oppo nent, die hem nagenoeg volledig uitschakelde. Daarmee was al het venijn uit het toch al niet energie ke aanvalsspel van Feyenoord ge haald. Offensief waren de Eagles in de meerderheid, vooral door de snel heid van Jo Körver en de vaardig heid van Tommy Kristiansen. Op het beslissende moment was Gó Ahead echter niet slagvaardig ge noeg om de Rotterdamse verdedi ging, met Wim Rijsbergen (on danks een blessure) toch weer de beste man, te doen instorten. Hadden Kristiansen, Vuskoclc en Körver (zij kwamen alleen voor ERDAM Het begrip „topper" mag In het idaagse voetbal In ons land In de meeste len niet gemeten worden naar kwaliteit. Nlette- Ijn er „toppers", waaronder dan worden verstaan rijden tussen bijvoorbeeld PSV en Sparta waar ng om de aansluiting tot stand brengen (Sparta) louden (PSV). scheidsrechterscommissie en jg begrip voor de situatie in een rechtspreker aan i sporen heeft verdiend, ng t duel werd de heer Gans i, die zo schandalig *e leidde dat er met recht wm irden gezegd dat er een p het veld liep. De man ts of beoordeelde vrijwel rkeerd, daarbij hartstoch- geassisteerd door zijn chters van wie de over- ler Uitterdijk het 't bontst Zelfs de kopstoot die i Ray Clarke toediende jb Stevens ontging Gans. is het een wonder dat duel nog op ordenielij- wordt uitgespeeld, ider mag dan grotendeels ^^■grmg worden geschreven dat viervijfde van de J wankelde onder de on- EMSKeid van Sparta maar zich )9 l_ grove middelen teweer Er kwam wel een totaal uitslag op de formulie- sobere spel werd ver- M^or het mateloos hard ^IHvan Sparta dat de toe- ?rs daardoor toch nog „0D t verschafte maar ook phnrl^ mate van onvrede ver- .e omdat het van alle GELS /niet één in een treffer rbaar. 5:etten keiijk tft)tjSch verdedigende PSV y mes a de gebfoe(jers v <j Kerj<. m'"h, moeder is overleden, en 'steeg öe 9ebiesseerde Nilsson i de constante „verkeers- Hng" staande, op dikwijls urs baarlijke wijze en onder Bocal 7u2e omstandigheden 13 03 2t doel van de in de eerste nFBWA?be,r0uwbare Van Beve" wandeiw2ich daarna «chter schit- ls nieuw terend rehabiliteerde en enige saves verrichtte. De nederlaag van Sparta ont stond op dramatische wijze. Doesburg liet de bal uit een pass van Van der Kuijlen domweg val len en Eström tikte van dichtbij moeiteloos in (0—1). Een tweede fout van de Spartaanse doelman bezegelde definitief het lot van zijn ploeg. Hij kon er alleen op wijzen dat het een geheid geval van buitenspel was, dat Gans - uiteraard - niet zag. Eström stond in „verboden positie" na dat Doesburg de bal weer had laten glippen waardoor hij een hoekschop moest weggeven. Omdat Gans niet reageerde op het buitenspel staan van Ed- ström, kon v.d. Kuijlen simpel scoren. De stand 0—2 was al bij de rust bereikt. Kort voor de tweede Eindhovense treffer speelde zich het incident af dat de heer Gans later op het formulier op ronduit belachelijke manier om schreef. Stevens en Clarke kre gen het met elkaar aan de stok en de Spartaan gaf zijn oppo nent een kopstoot Gans stond met zijn rug er naar toe. Hij vroeg advies aan de heer Uitterdijk en noteerde Clarke met de omschrijving: obstructie ter wijl er geen bal in de buurt was. Lachwekkender kan het niet. Ten minste geel, zo niet rood, was op zijn plaats geweest. Meegespeeld Ondanks alles was het voor de rust zeker geen onaantrekkelijk, duel, waarin Sparta evenwel geen greintje geluk had. Sparta's trainer Cor Brom maakte zich in de dug-out behoorlijk kwaad. Na afloop beheerste hij zich, noem de geen namen maar merkte wel op: „Vind je het gek dat ik me kwaad maakte. Wie is de oorzaak van alles dat gebeurd is, van die kopstoot van Clarke, wat natuur lijk erg dom van hem was. Als PSV de handen opstak, werd op dat appelleren direct gefloten. Maar de fout van Doesburg be sliste de wedstrijd. Anders had dat armzalige ploegje nooit hier gewonnen. PSV is negen minu ten in de aanval geweest en kwam bijna nooit voor het doel van Doesburg". Nogmaals drukte Brom zich naamloos maar duide lijk uit. „Ze hebben met PSV meegespeeld", en hij doelde kennelijk op het arbitrale duo. De „beheerste" woede van Brom was verklaarbaar. Toen Sparta In de slotfase eindelijk scoorde, door Van Staveren, zag Gans het bultenspelgeval wel. Brom: „Bij ons wel, bij PSV niet. Het was precies hetzelfde geval". Zelden zal een ploeg zo onver diend hebben verloren. PSV bezat niet één speler die boven de middelmaat uitstak die net zo grauw was als het weer. Van der Kuijlen was weliswaar veel aan de bal en Van Beveren speelde een knappe tweede helft (saves op schoten van Weerden burg en de voor Visser gewissel de Erkelens) maar als geheel was PSV stukken minder dan het on voorstelbaar hard werkende Sparta, dat echter geen enkele variatie in het spel bracht. Sparta deed niets dan drukken, waar door een lauwe van spelers ont stond - Rijvers: „Met zo'n gehan dicapte ploeg als de onze kun je natuurlijk niet op de aanval spelen" - en er bitter weinig ruimte was. Sparta verzuimde om PSV ook af en toe te „lokken", waardoor „speellucht" had kun nen ontstaan. Het joeg maar, kreeg ook kansen maar als Van Staveren in vrije positie in de handen van Van Beveren kopt en Visser slechts afzwaaiers produ ceert, blijven treffers natuurlijk uit. Een opvallende wedstrijd speelde de Spartaan Terry Lees met zijn vlimende passes over grote af stand, zijn grote actieradius en zijn goede schot, al had ook hij geen cent geluk. Er is weer bewezen dat in voet bal alles mogelijk is. Een partij aanvallen en verdedigen werd door de ploeg in het defensief gewonnen. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop' 12. Edström 0—1, 41. Van der Kuylen 0—2. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 7500. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein, Visser (Erkelens), Meutstege; Lees, De Goey, Michielsen; Van Staveren. Clar ke. Weerdenburg. PSV: Van Beveren; Poortvliet. Krijgh, Van Kraay, Stevens; Lubse. Van der Kuylen, Smits; Dahlqvist (Postuma), Edström. Deijkers. Treytel) wat meer zelfvertrouwen gehad, dan had Go Ahead de dik verdiende winst ook werkelijk kunnen incasseren. Wiel Cörver herhaalde het nog maar weer eens: „Mijn ploeg mist flair". Sterker De Eagles hadden al in de eerste mihuut kunnen scoren. Teun Kist dwong Treytel naar de hoek en dertig seconden later stuurde" Kör ver de opgekomen Wim Woutsma alleen op hem af. Uitlopend voor kwam Treytel dat zijn ploeg al in het prille begin op achterstand werd gezet. Go Ahead bleef sterker en kwam door Strijdveen (rake lings voorlangs), Kristiansen (milli meters naast) en Körver (strandde op Treytel) dicht bij een doelpunt. Feyenoord moest het van opportu nisme hebben. De Jong zag een van zijn weinige gerichte schoten net overgaan, een treffer van Nico Jansen werd terecht wegens du wen geannuleerd en Kreuz vuurde van korte afstand hard via het lichaam van Spijkerman naast.Dat moment na ruim een half uur accentueerde een opleving aan Rotterdamse kant, maar lang duur de die niet. De meest uitgelezen kans de De venter suprematie met een doel punt te onderstrepen kreeg na de rust Kristiansen. Hij veroverde de bal op Van Deinsen en stoof op Treytel af, die werd gepasseerd. De toegesnelde Schneider kon nog opluchting brengen. Na een magnifieke aanval via Van Kooten kreeg Körver de laatste kans de Rotterdammers op het verdiende verlies te zetten, maar zijn kopbal trof geen doel. In de voorlaatste minuut, toen Go Ahead geen pogingen meer deed te verbloemen toch wel te tekenen voor een gelijkspel, streek Feye noord toch nog bijna de volle winst op. Theo de Jong vuurde energiek op de veste van Spijker man, die met veel moeite ingreep en zijn rentree ten koste van Jan Endeman rechtvaardigde. Go Ahead: Spijkerman; Woutsma, Lo deweges, Walbeek, Strijdveen. Kist, Ou de Wessehnk, Vuskovic; Knstiansen, Van Kooten, Körver. Feyenoord: Treytel, Schneider. Rijsber gen, Van de Korput, Vos; Kreuz, De Jong, Van Til (Melis); Vreijsen, Nico Jansen, Van Deinsen. 3Ë19BH9HB1 - - f"* shirt van - saSBS Van der Lem was, met Vermeulen, de schrik van de Utrechtse defensie. Paunovic moet het man op kwaliteit testen om hem (weer) de doortocht te beletten. UTRECHT Met de wederopstanding van Roda JC kwam ook de ontmaske ring van FC Utrecht in een uitslag (2—6) die in deze competitie voor onmogelijk werd gehouden In de Gal genwaard, waar tot nu toe alleen Feyenoord op de eerste competitie dag had kunnen zegevieren met 2—0. Roda scoorde zesmaal en had met wat meer precisie zelfs de tien kun nen bereiken. In het stadion met de lugubere naam knoopte Roda de Utrechters niet aan de hoogste galg, maar de afgang was voor de thuisclub al triest genoeg. De anders zo praatgrage trainer Han Berger hulde zich in diepe zwijgzaamheid. „Ik ga eerst met de spelers praten. Ik heb domme fouten gezien, die ik zelfs nooit bij een pupillen- wedstrijd zag". Het was dan ook op kinderlijk eenvoudige wijze gegaan. Roda's verheugde oefenmeester Bert Jacobs - vroeger bij FC Utrecht - merkte op: „Wetend dat de achterhoede van FC Utrecht het zwakste deel van de ploeg is, gaf ik de spelers opdracht om de Utrechtse aanvallen in de kiem te smoren. Dat werd uitstekend gedaan. We kregen bovendien ruimte doordat Nanninga zich liet terugvallen". De tactiek was eenvoudig, de uitvoering uitste kend, omdat Roda's vleugelspitsen Van der Lem en Vermeulen in grote vorm waren en keer op keer moeiteloos langs hun bewakers flitsten. Het was dan ook niet verwonderlijk dat juist Van der Lem en Vermeulen de eerste vijf doelpunten voor hun rekening namen. Juweel Van Maurik in de spits voor Leo van Veen leek in het begin een goede vondst van Han Berger. Van Maurik scoorde al in de zesde minuut met een juweel van een omhaal. Roda leek rijp voor een nieuwe nederlaag, maar kwam vijf minuten later met wat geluk aan de gelijkmaker. Oo- strom vond het nodig om een dwarrelende voorzet van Van der Lem met de hand te onderscheppen. De strafschop werd door de ex-Amsterdammer onberispelijk in de hoek ge schoten: 1—1. In de 21e minuut werd de Limburgse defensie volkomen uitgespeeld. Uit een voorzet van Hulshorst kopte Hamberg in. Broeks friemelde de bal met de handen uit het doel. Scheidsrechter De Bruin wees al naar de stip maar volgens grensrechter Nijdam had Show Merkwaardigerwijs ging het na deze treffer beter met Roda dan met Utrecht. In de 25e minuut had Van der Lem weer een strafschop moeten krijgen toen hij door Paunovic werd vastgepakt, maar De Bruin - mogelijk bang van de rumoerige Bunnikzijde - legde de bal op de rand van het strafschopgebied. Toen V.d. Lem Streuer op snelheid klopte en Istatov passeerde was het 2—2, waarna Van Maurik zijn tweede treffer terecht wegens een overtreding zag afgekeurd. Op slag van rust scoorde Van der Lem opnieuw: 2—3. In het belangrijke eerste kwartier van de tweede helft voerden Van der Lem en Vermeu len een grandioze show op. In de modderbrij liet dit duo al „pingelend" de Utrechters alle hoeken van het veld zien, maakte hen op die manier moedeloos en sloeg vervol gens vernietigend toe. Vermeulen scoorde nog twee keer en Ziegler maakte het halve dozijn vol. Scoreverloop: 6. Van Maurik 1—0, 11 Van der Lem (strafschop) 1—1, 21. Hamberg 2—1, 37 Van der Lem 2—2, 42. Van der Lem 2—3, 60. Vermeulen 2—4, 64. Vermeulen 2—5, 82. Ziegler 2—6. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 9.000. FC Utrecht: Istatov; Wilschut. Schubert (De Kruyk), Paunovic. Cabo; Oostrom, Van Veen. Streurer; Ham berg (Flight), Van Maurik, Hulshorst. Roda JC: Geilman; De Wit. Ziegler. Pfeiffer. Blatter; Broeks, Ehlen. Toonstra; Van der Lem, Nanninga. Vermeulen. Waarschuwing voor Paunovic (Utrecht) wegens vast houden van een tegenstander (Van der Lem). Gele kaart voor Toonstra wegens het opzettelijk ten val brengen van een tegenstander (Oostrom).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11