Unieke prenten in ,,'t Weevershuys" Vincente Minelli op de ouderwetse toer Operettepiraten op dreef Arabieren contra zeven stoeipoezen EN VERDER... WERK VAN VERSTER EN KAMERLING ONNES IN „DE LAKENHAL" TENTOONSTELLING GALERIE KERKDAM Harlekijn met „Jukebox 2008" „Van de brug af gezien" in Rijnlands Lyceum LEIDEN In het i tiek- en curiosazaakje aan de Jan Vossensteeg 60, ,,'t Wee vershuys" is een voor Leiden unieke verkooptentoonstel ling ingericht. Dit ter gelegen heid van de officiële opening. Onder bezielende leiding van René Reniers (in het dagelijks leven hoofd van de Heilig Hartschool in de Lusthoflaan) Zelden zal een film een meer toepasselijke titel hebben gehad als Vin cente Minnelli's "Een kwestie van tijd". Het was een kwestie van tijd en de naar zijn AOW sluipende Vincen te zou zich wel ontfer men over zijn talentvol le 30-jarige dochter Liza in een film, die de belof te van "Cabaret" hele maal waar zou moeten maken. Stanley Donen's "Lucky lady" was ten slotte maar 'n kostbare grap geweest, die iedere actrice had kunnen spe len. Het was ook 'n kwestie van tijd en Charles Boyer zou film echtgenote Ingrid Berg man nog eens opzoeken om te zien of hij haar werkelijk zo gek gekre gen had als hij destijds in 1944 in "Gaslight" ge hoopt had. "Een kwestie van tijd" is ei genlijk een heel ouderwetse film. Nadat Minnelli in de van hem van vroeger bekende stijl wat met fondant-kleurtjes heeft gespeeld in 'n aantal zwaar-romantisch aangezette filmbeelden, krijgen we in flash-back het levensverhaal van de gevierde filmster Nina (Liza) te zien een boerenmeisje dat naar Rome komt om daar in een vervallen hotel dat riekt naar 'n roemrijk verleden als kamermeisje te werken. Even vervallen als het hotel waarin zij zich heeft teruggetrokken is een van de gasten, een grijze gravin die nog helemaal teert Liza Minelli op de Spaanse trappen in Rome. op haar glorieuze en scanda leuze jeugd. Van haar kijkt het kamermeis je Nina zoveel af, dat zij met de opgedane wijze levensles sen later een carrière als film actrice aankan. Juist op het moment dat Nina met succes 'n proefopnamedoorstaat loopt de door haar verafgode lerares in een vlaag van waan zin onder 'n auto waardoor we nog 'n mooie hartverscheuren de sterfscène te zien krijgen. Het is geen geheim dat Vin cente Minnelli het tijdens de opnamen van deze film al niet meer zag zitten en de eind montage aan anderen overliet. Jammer, want in zijn spel met werkelijkheid en verbeelding bereikte hij zo nu en dan intri gerende effecten. Liza Minnelli krijgt volop gele genheid om te schitteren en Ingrid Bergman, spookachtig gegrimeerd door haar dochter van Roberto Rosselini bouwt een interessant perso nage op als de verlepte gravin. Boyer mag «ven als gedisting eerd heer op bezoek komen en krijgt meer tijd op het doek dan de Italiaanse sterren die deze co-productie opleverde als Gabrielle Ferzetti en Ama- deo Nazzari. Rome alstoeristenoord speelt eveneens 'n belangrijke rol in de film, maar Je tien-minuten sightseeing-tour van een wild en lukraak schietende camera ploeg doet de stad minder recht dan in Minnelli's "Two weeks in another town". Jam mer dat Vincente Minnelli niet tot het misschien bittere einde zich met deze "Kwestie van tijd" heeft bemoeid. Wat er nu uit de montagekamer tevoorschijn kwam is een film vol goede bedoelingen en ook vol gemiste kansen. MILO Een scène uit „The scarlet buccaneer LIDO: The scarlet buccaneer (14) met Robert Shaw en Genevieve Bu- jold. Regie: James Gold- stone. Je ziet ze tegenwoordig bijna nooit meer, die atletische char mant lachende kaperkapiteins, die de rijke tirannen beroofden en het onderdrukte volk steun den, al hielden ze de buit meestal zelf. „The scarlet buccaneer" van Ja mes Goldstone is zo'n genoegelij- ke piraten-operette-zonder-zang, - waarin Robert Shaw in de beste traditie van Douglas Fairbanks en Errol Flynn door het want slingert en zich ook aan de wal met zijn flitsende degen best op zijn plaats voelt. Breeduit la chend, want de soldaten van de persverse Lord Durant zijn zo oliedom dat van hen geen gevaar te'duchten valt, dartelt Shaw als kaperkapitein Ned Lynch van het ene gevaar in het andere, de kitti- ge dochter van een gekerkerde magistraat met zich mee slepend. Een zware rol voor Genevieve Bujold, die in deze film vrijwel niets bespaard blijft. Als de tiran Lord Durant mag de kolossale Peter Boyle zich hele maal uitleven in geniepigheid. Hij wendt zelfs een hartaanval voor als hij in de climax van kapitein Lynch dreigt te verliezen. Anderhalf uur plezierig kijken naar tuimelende mannen, waarbij wel de nodige slachtoffers vallen maar alle bloedige details ons bespaard blijven. En dat komt .tegenwoordig maar zelden voor. 'n.Ouderwetse film dus. MILO „Three bastards and seven, sinners" nogal vrij en met ver-| onachtzaming van de telwoor-| den vertaald als „Een non enl drie bastaards" zou men het» best een Arabier-western kun-, nen noemen. Zeven zware ge-' vallen uit een vrouwengevan genis weten in nonnenkleren te ontsnappen en samen met een echte non, die over hun zieleheil waakt, de woestijn in .te vluchten. Dat hadden zij beter niet kun nen doen, want achter ieder LUXÓR: Een non en drie bastaards (18) met Monica Teuber en William Berger. rotsblok gluurt wel een begeri ge Arabier. Politie en militai ren zijn al geen haar beter en de meisjes, zouden het maar kort gemaakt hebben als Tony'. Kendall er niet was geweest de enige nobele manspersoon in dit deel van de wereld. Hij zorgt er voor dat de dames tot verveling van de toeschouwer. telkens weer de meest hache lijke situaties overleven al neemt hun aantal bij iedert avontuur af. Aan het slot is' Kendall's gevolg tot twee ge slonkenmaar er is ook geen levende Arabier meer in' de woestijn te vinden om het de dames lastig te maken. Ie mand die zich achter de naam Richard Jackson verschuilt trok met negen stoeipoezen en een aantal enthousiaste man nelijke figuranten voor dit werkje met de camera del zijn ruim tachtig prenten, ge maakt in de periode tussen 1150 en 1850 bijeengebracht in het volle winkeltje. Op de prenten staan oude, al dan niet nog bestaande gebou wen. Er worden historische ge beurtenissen weergegeven. Te vens zijn er spotprenten en Leidse plattegronden te zien.. In de laatste categorie is een uit de zeventiende eeuw date rende gravure voorstellende de Leidse situatie in de tijd, het pronkstuk van de tentoon stelling. Veel besproken maar ook veel getekend is de ontploffing van het kruitschip op het Rapen burg in de zeventiende eeuw. Van Portman zijn twee pren ten die het Rapenburg vóór en Aan' de zich kronkelend door het Zuid hollandse polderlandschap voortslinge- rende Kerkstraat in Hoogmade is al vele eeuwen het geslacht Van der Ploeg ijver ig bezig met de verzorging van de inwen dige mens. Zo rond 1650, toen de Kerk straat nog een zanderig pad was door de polders, dreef de familie er een herberg waar paarden konden rusten, boeren een pint konden vatten en waar een eenzame reiziger de nacht kon doorbrengen. Thans, zo'n dikke 300 jaar later, is de familie Van der Ploeg er nog steeds verankerd en nok immer werkzaam in de verzorgende sector. Het etablissement is inmiddels van.yeen herberg uitgegroeid tot een sociaal centrum voor de dorpsbe woners, met feestzalen, een ruime bar, restaurant, en voor de bezoekers van Hoogmade en wijde omgeving uitste kende slaapgelegenheid. Onlangs vierde het gezin Van der Ploeg, dat. thans het bedrijf beheert, het 25-jarig jubileum. Dat ging gepaard met de ope ning van de nieuwe hotelaccommodatie en van een nieuwe eetgelegenheid: het restaurant „De Heerlijkheid". Die „Heer lijkheid" is èen nieuw project van de familie. Tot voor kort werden de maaltijden ver strekt in een grote wat kil aandoende zaal, met ruime blik op de bar met biljart. Geïnspireerd door de 26-jarige Nico van der Ploeg is een intiem restau rant opgetrokken aan de achterzijde van het complex aan de Kerkstraat. Het res taurant kreeg dan ook een eigen ingang aan de Van Alcmaerlaan, waar ruime parkeergelegenheid werd aangelegd voor restaurantbezoekers en hotelgasten. De Heerlijkheid is min of meer het do mein van Nico van der Ploeg. Hij zwaait in de keuken de scepter. Ervaring heeft Nico voldoende. In de afgelopen jaren werkte hij in vele gerenommeerde eetge- legenheden zoals Le Bistroquet in Den Haag en de Witte Burcht in Wassenaar. Kortom, een uitermate vakbekwame chef-kok. Hij loopt zelf niet te koop met al z'n ervaring. Hij wil het liever wat eenvoudig houden en pas na een diner mogen de gasten hem lof toezwaaien. „Wij hebben hier natuurlijk geen sterren restaurant. Dat willen we ook niet", zegt Nico van der Ploeg. „We hebben goede gerechten op het menu staan tegen een redelijke prijs. Die sterrentoestanden zijn voor ons niet haalbaar". Het menu van „De Heerlijkheid" is niet al te uitbundig van samenstelling. De wijnkaart is dat daarentegen wel, want voor relatief uiterst lage prijzen zijn vele tientallen wijnen verkrijgbaar uiteenlo pend van een simpele Bordeaux voor enkele guldens tot een uitstekende Roth schild voor 135 harde florijnen. Een uit gebreide en uitgelezen wijnkaart derhal ve. De menukaart is heel wat soberder, maar biedt toch nog wel keus voldoende, zoals onder de voorgerechten behalve de diverse soepen, kikkerbillen, mosselen in escargotsaus en zelfs een niet te versma den huispaté voor 6,50 gulden. De prijzen Smakelijke pleister plaats van de hoofdgerechten liggen dicht bij de twintig gulden. Een Escalope de porc „Viennoise" voor 15 gulden, een Tourne- dos poivre vert voor 24 gulden, een Sole meunière voor 29 gulden. Chef-kok Nico gebruikt voor al zijn sma kelijkheden slechts verse ingrediënten, de zogenaamde „haute cuisine". Sauzen ko men bij hem niet uit een blikje, maar worden direct klaargemaakt wanneer de gast zijn bestelling heeft gedaan. „Daar door moeten de gasten weieens even wachten, want de sauzen moeten vaak eerst inkoken. Dat even wachten moeten ze maar voor lief nemen, de smaak van het gerecht en de saus maakt dat tijdver lies wel weer goed'', meent Nico. Voor kinderen is De Heerlijkheid minder geschikt. Op het menu prijkt geen kin dermenuutje en de vaak voor de jeugd bestelde frites met kroket zijn niet ver krijgbaar. „Voor een frietje en een kroket moeten de mensen vóór zijn. Daar is dat wel verkrijgbaar", zegt Nico, die overi gens daarmee niet wil stellen, dat De Heerlijkheid duidelijk afstand heeft ge nomen van het overige deel van Huize Van der Ploeg met z'n biljart, bar en flipperkasten, maar wel te kennen geeft dat De Heerlijkheid met een iets andere instelling wordt gedreven. Speciaal voor de lezers van Etenswaar- digheden heeft Nico van der Ploeg een menu samengesteld, waarbij een ieder het water in de mond loopt. Zijn recept beslaat een volledig menu met voorge recht, entrée en hoofdgerecht. Vooraf een grapefruitcocktail. Een grape fruit besprenkeld met wat Kirsch of sher ry en een kersje erop voor het gezicht. Als entrée „Moules l'escargots". Voor vier personen een kilo ongepelde mosse len of per persoon een ons gepelde. Eerst het bouquet maken. In een niet te grote pan een bodem witte wijn met wat prei en een uitje. Toevoegen peper, zout, tijm, laurierblaadje. De ongepelde mosselen erin en snel (met gesloten deksel) aan de kook brengen. Als de kook „erover" is snel de geopende mosselen afgieten. In een andere pan wat boter smelten, uitje en knoflook toevoegen alsmede ver se kruiden als peterselie, tijm, selderij, wat ansjovis. De mosselen met dit sausje overgieten en in schelpjes opdienen. Voor de liefhebbers: de saus kan worden afge- blust met wat citroen. Anders een schijf je citroen bijvoegen op de serveerschel pen. Steak de veau la Normande Het hoofdgerecht bestaat uit een kalfs- haasje (lendestukje mag ook). Vlees zou ten en peperen en licht braden op niet al te hoge vlam. Als het vlees aan beide kanten dichtgebraden is in de pan wat schijfjes Golden Delicious leggen. Een scheutje Calvados om te blussen en room (kwartliter voor vier personen) toevoe gen. Het geeel rustig laten inkoken (het vlees blijft gewoon in de pan) totdat de vereiste dikte is bereikt. Op smaak afma ken met zout en peper. Chef-kok Nico van der Ploeg in zijn „Heerlijkheid". woestijn in. Wat daarvan te recht kwam kimt u in „Een non en drie bastaards" zien. De heren hebben er duidelijk meer plezier aan beleefd dan de dames, die handen te kort kwamen om deze playboys van zich af te houden. Maar je moet er wat voor over heb ben om carrière bij de film te maken. na de ramp tonen. „De ont ploffing van het kruitschip neemt een heel belangrijke plaats in de Leidse geschiede nis in", aldus Reniers. „Er 'werden zelfs gedichtenbundels jgemaakt. De opbrengst hier- tvan was voor de slachtoffers". Hoewel er in ,,'t Weevershuys" ook oude publicaties over Lei den te bezichtigen zijn, heeft 'Reniers niet de hand kunnen 'leggen op deze bundel. Wel zijn er veel, voor de moderne mens vaak komische, medede lingen („notificaties" heetten ze vroeger) van het gemeente bestuur in de Napoleontische tijd te bezichtigen. Een gebun deld aantal exemplaren dui kelde René Reniers zelfs er gens in Engeland op. „Het is zo vreselijk jammer dat veel bundels niet in de oorspronke lijke staat bewaard zijn geble ven. Uit winstbejag werden vaak de prenten van de tekst gescheiden. Dat brengt na tuurlijk meer geld op", aldus Reniers. De verkooptentoonstelling is voor de echte liefhebber. De prijzen verschillen sterk „Dat 'is vooral te wijten aan het winstbejag. Het is met deze zaken nog steeds zo dat de prijzen almaar worden opge dreven", aldus Reniers, die er ■echter onmiddellijk bij op merkt dat deze tentoonstelling ,in het geheel niet bedoeld is om er veel geld uit te slaan. „We moeten natuurlijk wel uit de kosten komen". De tentoonstelling is geopend .tot 30 januari. LEIDEN In het Stedelijk museum „De Lakenhal" is een tentoonstelling van aquarellen en tekeningen van Floris Ver ster en Menso Kamerlingh Onnes ingericht. De aanleiding tot deze tentoonstelling is de sterfdag van Floris Verster, 21 januari 1927. De tentoonstelling wil het werk van Verster in een ander daglicht laten zien, dan meestal gebeurt, namelijk naast Amsterdamse tijdgenoten als Breitner, Israels of Hage naars zoals de Marissen en Toorop. Floris Verster was een inwoner van Leiden. Vooral na 1900 had het kunstleven hier een eigen karakter. De belangrijkste Leidse tijdgenoot van Versters vroegere periode was de schilder Menso Kamerlingh Onnes. De laatste werd minder bekend omdat hij in tegenstelling tot Verster, met zijn meer diepgravende instel ling, de steun van invloedrijke critici niet genoot De schilders deelden omstreeks 1886 enige tijd een atelier. Beiden volgden de techniek van de Haagse School. Na 1896 ging Verster onder invloed van Toorop een eigen weg, terwijl Kamerlingh Onnes de zijne bleef volgen. Hoe de wegen eerst parallel liepen en vervolgens uiteen gingen, is het onderwerp van deze tentoonstelling. CAMERA Death in Venice (14). Dirk Bogarde in een film van de onlangs overleden L. Visconti. STUDIO The Pink Panther strikes again (a.l.). Peter Sellers als de blunderende Franse politie-inspecteur in een vermakelijke familiefilm. REX Survive (18). De gruwelijke reconstructie van een vliegtuigramp en de gevolgen voor doden en overle venden in het Andes-gebergte. WASSENAAR Frans de Haas opent zaterdag 22 janua ri in Galerie Kerkdam aan de Lange Kerkdam 113, een ten toonstelling van twee schil ders. Bernhard Lutz, die in 1975 overleed was vooral be kend als portretschilder, maar maakte ook naam als schilder .van naakten, stillevens en landschappen. Van Tom van As, de andere exposant, han gen in de galerie aquarellen, landschappen in Zuid-Fran krijk en_ Nederland gemaakt.' De tentoonstelling is "geopend tot 12 februari. De openingstij- ,den zijn van woensdag tot en ;met zaterdag van tien tot vier :uur en dinsdag van twee tot acht uur. Harlekijn Toneel brengt donderdag 27 januari in de Leidse Schouwburg „Jukebox 2008", een volkstoneelstuk van Herman van Veen. De acteurs zijn Rita Boas-Koopman, Trudy Labij, Marlous Fluitsma, Theo Pont, Michiele Kerbosch, Dirk Celis, Cor Witschge, Frits Hassoldt, Fransjes Gelderblom, en Caroline den Berg. De regie is in handen van Herman van Veen. Aanvang 20.15 uur. OEGSTGEEST - Volksuni versiteit K O brengt zondag 23 januari in het Rijnlands 1 Lyceum „Van de brug af ge- .zien", een toneelstuk geschre ven door Arthur Miller, onder 'regie van Joris Diels. JHet is het aangrijpende ver haal van de eenvoudige have narbeider Eddy (André v.d. Heuvel) van de liefde tussen twee onschuldige jonge men sen (Liesbeth van Santvoord en Hans van der Gragt) en de fatale afloop. De voorstelling begint om kwart over acht Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K en O, Oude Vest 45, Leiden, telefoon 141141 en 141200.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7