Reorganisatie gezondheidszorg in Voorschoten Leiderdorpse badmintonclub boos op gemeentebestuur Minister stelt geld voor geluidwerende schermen beschikbaar VERKOOP VAN VUURWERK AAN BANDEN IN KATWIJK NRB krijgt nieuwe strandpost aan de Duindamseslag Proef met woonerf in het Duinpark Laad- en losplaats op Boekhorstlaan PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 JANUARI 1977 v handenarbeidlessen met verticale groepen. De school is hier twee jaar geleden voor het eerst mee begonnen. In deze groepen is het verwonderlijk te konstateren dat vaak de jonge derde klassertjes de oudere kinde ren helpen. Eens per vier weken mogen de kinderen één van de vijf gebruikte technie ken kiezen, waarmee zij de komende weken willen werken. Als resultaat van zes maan den werken was er nu een grote hoeveelheid van alle technieken op de tentoonstelling te zien. VOORHOUT Onder het motto „Antonius- school Kreatief" werd gisteravond een han- denarbeidtentoonstelling gehouden in de school aan de Ter Haar Romenijstraat waarop aan keur van maaksels te bewon deren viel door de leerlingen van de klas sen drie tot en met zes tijdens de hand- vaardigheidslessen vervaardigd. Vanaf half acht was de tentoonstellingsruimte gevuld met vele belangstellenden, die met bewon dering de produkten van de verschillende gebruikte technieken zoals linoleumsnede, karton pellen, gips- en kleivoorwerpen be keken. Wat bijzonderde aandacht trok was een door de leerlingen opgebouwde rpaquette waarop de scholieren laten zien hoe zij zich Voor hout in de toekomst voorstellen. Deze expe rimentele bouw liet duidelijk uitkomen dat tussen de woningen veel ruimte moet zijn. laagbouw alom en veel heel veel groen. Hoofd der school de heer B. G. A. M. Went was zeer content met de resultaten van de VOORSCHOTEN In Voorschoten staat een reorganisatie van de gezondheidszorg op stapel. De Voorschotense huisartsen en de Stichting „Horst en Vliet" en de vereniging „Gezondheids zorg" willen in de toekomst de samenwerkings- band aanzienlijk verstevigen. Uitgangspunt is ge weest de veranderde positie van de hulpverlener. In de functionele commissie voor volksgezondheid en maatschappelijke dienstverlening lichtten de betrokken partijen hun standpunt toe. De commis sie werd tevens gevraagd om het gemeentebestuur warm te doen laten lopen voor het plan. Het standpunt dat de huisarts onmogelijk alles zelf kan afhandelen, vindt steeds meer ingang. Met name de geestelijke gezondheidszorg moet hij over laten aan daarin gespecialiseerden, zoals de maat schappelijk werkers. Hoewel er nu ook al tussen de huisartsen, maatschappelijk werkers en wijk verpleegsters wordt samengewerkt is er nog geen sprake van een optimale hulpverlening. Het ligt in de bedoeling dat de huisarts, met medeweten van de patiënt, overleg pleegt met andere hulpver leners en de patiënt dan eventueel door verwijst naar hen. Vooral voor de wijkverpleegsters zal dit een verzwakking van haar positie betekenen. Het is nu zo dat zij een eigen wijk heeft, en zich daar in thuis voelt. Na de reorganisatie heeft zij enkel nog te maken met' de patiënten van de huisarts, met wie zij, evenals de maatschappelijk werker, samenwerkt in groepsverband. De vereniging „gezondheidszorg" vind overigens dat de huidige vorm van hulpverlening nog niet eens zo slecht afsteekt bij de hulpverlening in Nederland in het algemeen; voorlichting aan de jeugd zou echter nog wel verbeterd kunnen wor den. „De voorgestelde veranderingen zullen alleen doorgang vinden als de opvatting van de burgerij, dat alles al goed genoeg is, veranderd", aldus een van de huisartsen, „de reorganisatie is volkomen in haar belang". Burgemeester Bos speldt ds. Kool zijn welverdiende onderscheiding op. DOMINEE GERIDDERD KATWIJK Tijdens de gisteravond gehouden wijkavond van de Hervormde wijkgemeente Hoor- nes-oost heeft burgemeester mr. C. A. Bos ds. W. Kool mededeling gedaan van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en hem de bij deze onderscheiding behorende versierse len opgespeld. De onderscheiding is ds. Kool verleend voor zijn wel zeer langdurige ambtsvervulling. Bijna 51 jaar geleden, namelijk op 31 januari 1926, werd hij als predikant bevestigd in Ransdorp (bij Amsterdam), zijn eerste gemeente. Tot zijn emeritaat in 1966 werkte hij achtereenvolgens in de gemeenten Beesd, Gramsbergen, Rotterdam-Vreewijk en Woer den. Vele malen was hij tijdens zijn ambtsperiode boord- predikant van emigrantenschepen en van het hospi taal-kerkschip „De Hoop". Ook vervulde hij diverse bestuursfuncties. Na zijn emeritaat vestigde hij zich in Katwijk, waar hij bijstand ging verlenen in het pastoraat Van de In aanbouw zijnde wijk Hoornes. Dit werk verricht ds. Kool nog steeds. KATWIJK In antwoord op vragen van het raadslid M. A. de Vries (Vrije lijst) intake het afsteken van vuurwerk vóór de toegestane datum, het afgelopen jaar, vaak door kinderen beneden 14 jaar, hebben B. en W. meegedeeld dat de Katwijkse winkeliers aich stipt aan de politieverordening hebben gehouden. Deze verordening staat verkoop toe op 30 en 31 december. Elders mocht echter al eerder worden verkocht en het was daardoor mogelijk dat er vuurwerk in Katwijk binnenkwam en werd afgestoken. De minimum leeftijd om vuurwerk te mogen kopen is 16 jaar en de winkeliers houden xich aan deze leeftijdsgrens, maar het is niet te voorkomen dat jongeren wel vuurwerk krijgen dat door ouderen is gekocht Er is door de politie extra gesurveilleerd en diverse malen is er vuurwerk in beslag genomen. B. en W. zijn van mening dat de situatie, vergeleken met enkele jaren geleden, duidelijk was verbeterd. De heer A. Imthorn (CHU) vroeg naar de afspraken die waren gemaakt met de uitgever van het boek van de schilder Bottema. B. en W. antwoordden op deze vraag dat in eerste instantie was afgesproken een eenvoudige uitgave te laten verschijnen waaraan de gemeente 7.000,- zou bijdragen. Om een markt voor het boek te hebben bleek een royalere opzet echter noodzakelijk, waardoor de prijs per boek meer werd dan de afgesproken 25,-. Hoewel de uitgever daardoor van de condities afweek, menen B. en W. na overleg met de uitgever en de commissie voor onderwijs en vrijetijdsbeste ding dat er onvoldoende redenen aanwezig zijn om de 7.000 gulden niet meer toe te kennen. Desalniettemin schonk de uitgever bij de officiële overhandi ging van het eerste exemplaar 50 exemplaren van het boek aan de gemeente. Voorhoutse politie jaagt op stier VOORHOUT - Met een welge richt schot uit zijn karabijn doodde opperwachtmeester Ou de Veldhuis, sinds 1 november 1976 in dienst bij de groep Rijk spolitie Voorhout, een losgebro ken stier in een stuk bollenland aan de Torenlaan. Rond kwart over twaalf kwam bij de politie Voorhout de mel ding van de losgebroken stier bij een bedrijf aan de 's-Graven- damseweg. Het anderhalf jaar oude beest ging er bij het uitla den vandoor. Door heggen en slootjes en ploegend door het bollenland baande de stier zich een weg naar de vrijheid. De gealarmeerde agenten hadden het niet gemakkelijk, want door de dichte mist was het aanvan kelijk een probleem om de stier in het viezier te krijgen. Met collega's uit Sassenheim en Lis- se werd een klopjacht opgezet. Nadat aanvankelijk tevergeefs was geprobeerd om het dier bij het koptouw te pakken, moest het worden afgeschoten. Raadscommissie niet blij met monument Schoorlaan LEIDSCHENDAM - De raadscommissie openba re werken is, evenals zes jaar geleden niet bijzon der enthousiast over het plan van Monumenten zorg om het pand aan de Schoorlaan aan te wijzen als monument (zie LC gisteren). Ook de eige naar, de heer Koerts, is niet blij met wat door gaans toch als „eervolle vermelding" wordt ge zien. Wethouder H. van Dongen stel de gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommis sie dat het pand nog meer ver vallen was dan zes jaar geleden. Hij vond dat „de hele zaak" :dus ook de in de buurt staande mo len en de naaste omgeving) tot monument moest worden uitge roepen „maar dat zou een enor me ingreep betekenen". Voor de leden van de raadscom missie is het onbegrijpelijk dat het pand op de Monumentenlijst komt, terwijl het alleen vanaf het water goed te zien is. BRAND IN WONING NOORDWIJK - Gistermiddag omstreeks twaalf uur ontstond brand in de woning van de familie Kuramer aan de Steger- hoek. Toen mevrouw Hummer thuis kwam van een koffievisi- te bij de buren, ontdekte zij dat de achterslaapkamer op de bo venverdieping vol rook stond. Zij trachtte nog zelf het vuur te doven en toen dit niet geluk te, werd de brandweer gewaar schuwd. Deze had in vrij korte tijd de brand geblust De slaap kamer brandde geheel uit, ter wijl de woning overigens aan zienlijke water- en rookschade opliep. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door kortslui ting of oververhitting van elek trische apparatuur. Fietser geschept LEIDEN - Een 39-jarige fiet ser uit Leiden is gistermiddag met ernstig hoofdletsel naar het AZL vervoerd, nadat hij rond de klok van vijf uur op de Rijnsburgerweg door een au to was aangereden. De expositie uit de Antoniusschool werd gisteren druk bezocht. Scholieren maken eigen dorp Voorhout KATWIJK B en w van Kat wijk hebben de gemeenteraad voorgesteld het principebesluit te nemen over te gaan tot ontei gening van percelen binnen het bestemmingsplan Katwijk aan Zee (centrum), gedeelte Bad- straat/Voorstraat. Dit principe besluit opent jde mogelijkheid zonodig een onteigeningsproce dure op gang te brengen met betrekking tot percelen die de gemeente niet langs minnelijke weg kan verwerven. Voorts stellen b en w de raad Onteigening Rijnsoever op gang gebracht voor steun van het rijk in de vorm van jaarlijkse bijdragen, aan te vragen voor de bouw van 16 eengezinswoningen in Rijn soever. Deze huizen, waarvan de totale stichtingskosten op i 1.757.583 worden geschat, zul- i len in opdracht van de Katwijk- sche Bouwvereeniging worden gebouwd. Volgens de globale kostenopstelling zal de huur prijs per woning 600 bedragen w (inclusief de vaste kosten voor de c.v.-installatie, doch exclusief W stookkosten en kosten voor bij zondere voorzieningen). Beide voorstellen zullen in de raadsvergadering van 27 janua ri a.s. aan de orde komen. NOORDWIJK De strandposten van de Noordwijkse Reddingsbrigade aan de Duin damseslag en de Langevelderslag verkeren in een slechte staat, en ook de post aan de Zeereep, hoewel kwalitatief nog wat beter, is over een paar jaar aan vervanging toe. Sinds 1960 bestaat er een afspraak tussen het bestuur van de NRB en de gemeente.dat de brigade 's zomers voor eenbezetting van de strandposten zal zorgen, terwijl de gemeente op haar beurt de bouw en het onderhoud van de posten voor haar rekening neemt. Van tijd tot tijd vergt dit vanzelfsprekend een forse uitgave, maar het is slechts een fractie van het bedrag, dat de gemeente zou moeten neertellen voor een eigen gemeentelijke bewa kingsdienst. B en w vinden dat dit jaar de NRB-post aan de Duindamseslag moet worden vervangen. Het dubbelwandige houten gebouwtje is zoda nig verrot en vergaan, dat nieuwbouw de enige oplossing is. Het pand dateert trouwen reeds van 1960. Het plan van b en w voorziet in de bouw vai een stenen post, in opzet gelijk aan de politie post op het strand nabij het Palaceplein. D< kosten worden geraamd op 88.292. NOORDWIJK - Het ge meentebestuur is van plan om bij wijze van proef een gedeelte van het Duinpark als woon erf in te richten. Men denkt hierbij aan het ge bied van de Adriaan Dorsmanstraat en gedeel ten van de Willem van Beeienstraat en het W. H. van Konijnenburgplant soen. Reeds bij de stedebouwkundige opzet van Duinpark wilde het gemeentebestuur iets anders dan het traditionele stratenplan. Uiteraard kwam dit punt ook aan de orde op de hoorzitting met de Duinpark bewoners in september j.l. in De Rank. De Duinparkers bleken enthousiast over de instelling van wooner ven en vele van hen gaven er zelfs de voorkeur aan om van het Duinpark één woonerf te maken» B. en W. voelden ook voor dit idee, maar het vereiste een aan passing van het stratenplan. Om het verkeer tot de noodzakelijke minimum-snelheid te dwingen, zijn bijvoorbeeld allerlei obsta kels nodig, zoals bomen, en paaltjes, plaatselijke verhogin gen in het wegdek, verhoogde in- en uitgangen, gevarieerde verharingen, versmallingen in het rijgedeelte, en dergelijke. Ook dienen voorzieningen te worden aangebracht als fiets- rekken, molgoten, bloembak ken, speelmaterialen en ludiek straatmeubilair. Mocht de proef van de bewo ners een gunst'ge beoordeling krijgen, dan ligt het in de bedoe ling de rest van het Duinpark op dezelfde wijze in te richten. De aanpassing van het Duin park aan de nieuwe woonerfei- sen is een nogal kostbare zaak, maar het benodigde geld zou binnen de exploitatieopzet van het bouwplan beschikbaar zijn. VOORHOUT De parkeerstrook aan het begin van de Boekhorst laan zal in de toekomst van acht tot zes uur dienst doen als laad- en losplaats. Bij de gemeente zijn de laatste paar maanden veel klachten van ondernemers aan de Herenstraat binnengekomen. Na de reconstructie van de Boekhorstlaan worden zij ernstig belem merd bij de aan- en afvoer van hun artikelen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering stelde een bewoner van de Boekhorstlaan nog een ander nadelig gevolg van de reconstructie van zijn laan aan de orde. Ondanks het feit dat de Boekhorstlaan officieel de status "Woonerf", draagt, scheuren fietsers en bromfiet sers rakelings langs de huizen. Wethouder dr. IJdo adviseerde de bewoner veel bloembakken buiten te zetten. Burgemeester M. v.d. Wouw werd aangewezen om Voorhout te vertegenwoordigen in de algemene raad van het Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek. De raad ging gisteravond eveneens akkoord met de instelling van een vaste commissie van advies en bijstand voor openbare werken. De taak van deze commissie is het advise ren en bijstaan van het college in het te voeren beleid op het gebied van gemeentelijke eigendommen en openbare voorzieningen. De brandweer krijgt drie portofoons en zes alarmontvangers. Met alle bijbehorende onderdelen kost deze nieuwe aanschaf 22.350,-. SASSENHEIM Het bestuur in het clubgebouw van de stich- van de stichting Sport en Re- ting „De Zevensprong" aan de creatie Gehandicapten Bollen- Rusthofflaan 27a in Sassen- streek houdt morgen open huis heim. Het bestuur heeft hiertoe besloten om wat meer bekend heid te geven aan de soos voor gehandicapte kinderen van 4 tot 16 jaar. Die soos wordt twee maal per maand gehouden op zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. VOORHOUT Werkende jon geren waren gisteren in het jeugdcentrum ,,'t Hok" om geïn formeerd te worden over het werk van de KWJ. De heren Brobbel en A. Smits van de jeugdvakbond vertoonden een film, waarna de jongeren kon den discussiëren. Het ligt in de bedoeling maandelijks een in formatiebijeenkomst in hel jeugdcentrum te beleggen voor werkende jongeren. Er zullen actuele problemen met betrek king tot het werken van jonge ren aan de orde worden gesteld. LEIDERDORP Het bestuur van de badmin tonclub „De Spotvogels" is boos op het ge meentebestuur van Leiderdorp, omdat het op twee van haar speeldagen beslag heeft gelegd. De badmintonners moeten op vrijdag 28 ja nuari de sportzaal „Op Dreef" afstaan voor een bridge-drive die wordt gehouden ten bate van de Dr. W.M. Phelpstichting voor spasti sche kinderen. Op zondag 30 januari is de sportzaal in gebruik gegeven aan Sportschool iVan Houdt voor een jeugd-judo-toernooi in het kader van de Jespa-actie. De vereniging is verontwaardigd omdat het gemeentebestuur geen rekening heeft gehou den met de belangen van de badmintonclub.. Een geïrriteerde voorzitter Ronald Veeren stelde: „Wij zijn niet tegen het gebruik van de sportzaal voor liefdadige doeleinden, maar ik verwacht wel van het gemeentebestuur dat daarover overleg wordt gepleegd. Nu werd eenvoudigweg medegedeeld dat de sportzaal op die dagen niet beschikbaar is. En dat terwijl het tweede team van de Spotvogels op zondagmiddag 20 januari haar kampioens wedstrijd moest spelen tegen G.B.C. uit.Gou da. Noodgedwongen moet nu de wedstrijd op zaterdagmorgen worden gespeeld, maar dat gaat weer ten koste van de recreatiespelers". Voorzitter Ronald Veeren is niet zo gelukkig met het multifunctionele karakter van de sportzaal en verwijt het gemeentebestuur dat het onzorgvuldig handelt „Naar aanleiding van vorig jaar opgedane ervaringen is met de gemeente de afspraak gemaakt dat ruim van tevoren overleg zou plaatsvinden wanneer de sportzaal voor andere activiteiten zou worden gebruikt zodat de vereniging niet voor verras singen zou komen te staan. Bovendien heeft onze wedstrijdsecretaris bij de aanvang van het seizoen de afdeling sportzaken een kalen der van de te spelen wedstrijden verstrekt met het verzoek daarmede rekening te hou den. Het bestuur overweegt nu om stappen te ondërnemen om aan de regelmatig terugke rende onaangename maatregelen van het ge meentebestuur een einde te maken. WARMOND Minister Westerterp heeft in een Naast de brief van minister Westerterp kwam ook brief aan b. en w. van Warmond laten weten een voorstel met betrekking tot het sportpark bereid te zijn geld beschikbaar te stellen voor Overbos tijdens de gisteravond gehouden raads eventueel te plaatsen geluidwerende schennen vergadering aan de orde. langs de Schipholspoorslijn. Hoewel het ministe rie daar niet toe verplicht is stemt de minister Het sportpark zal worden uitgebreid met eei toch in met het verzoek van de gemeente War- korfbalveld en twee verharde handbalvelden. De mond mits de gemeente nu alle medewerking handbalvelden zullen door een speciale coatini verleent aan het totstandkomen van de lijn. De bovendien geschikt zijn voor tennis. Voor de res uiterste datum voor ter visielegging van het tauratie van de theekoepel in park Groot Leerus bestemmingsplan en het afgeven van aanlegver- werd een krediet van 15.000,- gevoteerd. Enkeh gunningen werden door de minister een maand raadsleden spraken daarbij de hoop uit dat d< later gesteld dan de gemeente Warmond had vernielzucht van de jeugd, waardoor de restauratii gepland. Burgemeester De Vreeze stelde voor dringend noodzakelijk was, niet op korte termiji goed te overwegen welk soort schermen zullen opnieuw een krediet voor de koepel noodzakelijl worden geplaatst. Omdat de spoorlijn pas over maakt. Een bedrag van 20 cent per inoner za enkele jaren gereed zal zijn, kan er een ruime Warmond beschikbaar stellen voor het dierenasie tijd voor overleg worden genomen en de nieuwste te Oegstgeest wat kortgeleden is omgedoopt to ontwikkelingen op dit gebied worden gevolgd. een streekasiel. IN WARMOND

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4