Jan Egil Storholt dankzij vrouw Karin kanshebber op de Europese schaatstitel I 1| Dries van Wijhe wint in Assen. Lijst met kampioenen Cijfers rond Larvik Pasman wil stoppen Spanjaard naar Davos Westduitser en Oostenrijker leiden FeyenoordRWDM Federatie van supporters clubs weer opgericht Verzekering betaalt Lazio 1,1 miljoen nfclJDAG 21 JANUARI 1977 LEIDSE C0URAN1 PAGINA U felt AMUND SJÖBREND sen onze speciale verslagge ver) LARVIK Na de schaats in- ig Qerland Noorwegen-Rusland, neejie afgelopen weekeinde op :hu5islet werd gehouden en die ?n, /oor de Noorse ploeg met veel ma»vermacht werd gewonnen, is wel duidelijk geworden lat het komend Europees ictiaatskampioenschap zal eretitdraaien op een interland Noorwegen en Neder- saand, met daarbij enkele ster- d he figuranten. ofDe Europese kampioenschap- o geien in Larvik dreigen door de iuprematie van Kaij Stensh- jemmet, Amund Sjöbrend, Jan Egil Storholt, Sten Stensen, Sans van Helden en Piet Klei ne, een onderonsje te worden lussen de pupillen van trainer losh Tenmann en- Leen Pfrommer. Bij de overige 22 deelnemers, |r zijn immers 28 inschrijvin gen bij de I.S.U. binnengeko- nen, schuilt geen nieuwe kam- of rijder die zich in de ees strijd van het genoemde sextet oor tan mengen. Voor de Neder- in iandse schaatsliefhebbers de weidt alleen nog de vraag: kun- anbien Hans van Helden en Piet r bkleine de hegemonie van de nen her Noren breken? ziet er tot nu toe niet naar ut Alles wijst in de richting ian een topprestatie bij het .wereldkampioenschap, dat 5 |n 6 februari in Davos zal gehouden. Leen irommer gokt kennelijk op je ploeg'zich voorbereid op de ladde ijspiste van de hoog- andbaan in Zwitserland. Alle iainingsschema's en yoorbe- .«Ueidingen waren gericht op het Wereldkampioenschap en niet jop de Europese titelstrijd in Narvik. Begin december be- cr (kutte Leen Pfrommer de O ichaatsinterland Nederland- Hoorwegen in Eindhoven als Pfrommer en zijn jnanschappen wilden in het lO.tfoorseizóen al een indruk heb- )en van de Noorse kracht. Jan Storholt was in Eindho- :elefen de onbetwiste „kam- n zijioen". De 27-jarige Noor won Mock Eindhoven alle vier de af- idinfanden en zal ook in Larvik itsee sterkste kunnen zijn. Josh 'er tenmann rekent op zijn pupil en. lhoewel hij Kay Stenshjem- afket de troef in handen heeft om zijn Europese ti- rad, vorig jaar in het Bislet-sta- veroverd, te prolongeren, je onderlinge rivaliteit in de ploeg, onvermijdelijk kclij topsporters van wereldni- is groot. Aan de voor- van het Europees yp) ihaatskampioenschap zijn al uto^okpluimpjes waar genomen. 1978 tgevi de Nederlandse ploeg, die .teravond laat in Larvik %uit Davos aankwam, >°rg%agt men zich af in hoeverre s ^%is van Helden en Piet Klei- j de onenigheid in de Noorse kunnen uitbuiten, 1 aat. KAY STENSJHEMMET vooruit gegaan. Sten Stensen vindt dat zijn techniek en con ditie gericht moeten zijn op de langere afstanden. Hij mag de ze mening hebben maar ik verkies meer snelheid op de sprint omdat daar de basis ligt van een kampioenschap," al dus Josh Tennemann, die in Jan Egil Storholt een grote kandidaat voor de Europese titel ziet. Opvolger Dit gebaar hoopt Jan Egil Storholt zondag opnieuw te kunnen maken: als Europees kampioen. De trainer van de Noorse ploeg, Josh Tenmann, had na melijk onmiddellijk na afloop van de interland tegen Rus land felle kritiek geuit op de vedetten in zijn ploeg. Sten Stensen had voor de oorlogs- verklaring van Tenmann zelf voedsel aangedragen door zich vorige week na de Nieuwjaarswedstrijden in Os lo niet meer in het gezamen- lijk trainingskamp Hamar te melden. Sten Stensen distantieerde zich daarmee openlijk van de trainingsmethoden van Ten mann. De Noorse coach zag echter geen reden om discipli naire maatregelen te nemen. Want bijna elk jaar is er ruzie tussen de coach en de vete raan in de ploeg. Voor elk kampioenschap vliegen beide heren elkaar in de haren. De schaatswereld kijkt er niet meer van op. Op de achtergrond van dit conflict speelt de strijd tussen de bondscoach en de clubtrai ner. Ook in Nederland geen vreemd verschijnsel. Sten Stensen wordt namelijk ge traind door Finn Hodt en zijn trainingsmethoden wijken dui delijk af van die van Ten mann. Op de centrale trainin gen in Hamar eist Tenmann explosief werk. Sten Stensen liet dan ook weten dat hij in zijn woonplaats Honefoss bij Oslo verder zou gaan met de wat mildere aanpak van Finn Hodt. Een houding, die door Tenmann niet werd gewaar deerd. Later in de week sloot Sten Stensen zich alsnog aan bij de kernploeg. In Larvik zei de Noorse coach: „Sten Stensen gokt op de lan gere afstanden. Hij wil het ex plosieve werk om de sprint te verbeteren niet in zijn trai- ningsopbouw verwerken. Voor mij is hij dus geen Europees kampioen. Ik betreuï het dat Stensen zich niet aan de ploeg heeft willen aanpassen. Hij is sterk op de langere af standen en zal vermoedelijk domineren, maar het verschil tussen zijn ploeggenoten Sjö brend. Stenshemmet en Stor holt is nog kleiner geworden. De uitslagen van de schaatsin- terland tegen Rusland is daar van een duidelijk bewijs. Op de 1500 meter werd hij tiende in 2.07.64 terwijl Sjöbrend eer ste werd in 2.04.34. Ook op de 3.000 meter was Sjöbrend snel ler (4.22.57). Sten Stensen weet het altijd beter," aldus een geirriteerde Noorse bondscoa ch. „In de centrale trainingen heb ik dit seizoen het accent ge legd op het kortere werk om dat daat de eerste klappen aan de concurrentie kunnen wor den uitgedeeld. Leen Pfrom mer doet dat al sinds twee jaar. De sprint van Hans van Helden, Piet Kleine, Klaas Vriend en Jan Derksen is goed De 27-jarige Storholt die van jongs af aan een pupil van Tenmann is, beschikt over de technische kwaliteiten om de opvolger van de regerende kampioen Kay Stanshjemmet te worden, maar is voor een topsporter toch wat te labiel. Josh Tenmann geeft dat ook toe. Hij zegt „Stenshjemmet is de beste in de ploeg, maar Storholt zou genadeloos kun nen toeslaan als zijn mentali teit sterker was. Hij is geen doorzetter en volhouder. Het is een mentaliteitskwestie. Hij „heeft wel de mogelijkheden om een nieuwe Ard Schenk te worden." Tenmann wijst op de grillige schaatscarrière van Jan Egil Storholt. In 1970 reed Storholt als een veelbelovend talent al in de schaduw van Kees Ver kerk, Ard Schenk en Dag For- naess. Het bleven echter zeven magere jaren voor Storholt. Door een gasontploffing bij de aanleg van een tunnel moest Jan Egil Storholt in 1971 zijn schaatsen aan de muur han gen. Het gezichtsvermogen was door deze explosie ver minderd. In 1973 zag hij zijn kans om terug te komen toen de schaatstop het amateuris me inruilde voor de harde dol lars van het Amerikaanse profschaatsen. Zijn come-back werd niet het grote succes dat de electricien uit Trondheim er zich van had voorgesteld. Vorig jaar, na een mislukt Olympisch schaatstoernooi, kwam hij thuis bij zijn vrouw Karin smeet de schaatsen in de hoek van de kamer en pro beerde iedereen ervan te over tuigen dat hij nooit meer op het ijs zou staan. Onder druk van zijn vrouw Karin ging hij het opnieuw proberen. Samen met Karin en dochtertje Kine verhuisde Jan Egil Storholt van Trondheim naar Oslo, waar de zomertrainingen wor den gehouden. Hij- nam een baan aan als p.r.-officer bij een firma in electra, waardoor hij meer tijd en ruimte kreeg om onder lei ding van Josh Tenmann zich voor te bereiden op d grote internationale wedstrijden. Gezien de resultaten in de in terland tegen Nederland en Rusland niet zonder succes. Jan Egil Storholt wil in Larvik of in Davos nog eenmaal laten zien dat hij over kampioens kwaliteiten beschikt. WIL VAN DER PLAS LARVIK Van de dertig keer, dat het toernooi om het Europees kampioenschap heren is gehouden, heeft een Noorse rijder dertien maal de titel bemachtigd. Zeven keer zegevierde een Rus, vijf keer een Nederlander en eveneens vijfmaal een Zweed. Alleen de Noor Hjalmar Andersen slaagde er na de oorlog in driemaal achtereen eerste te worden (in 1950, 1951 en 1952). Ard Schenk zegevierde ook drie keer in 1966, 1970 en 1972. Naast Schenk mochten Kees Broekman (1953) en Kees Verkerk (1967) zich ook eens Europees schaatskampioen noemen. Het kampioenschapsrecord puntentotaal staat met 169.702 op naam van Ard Schenk. De lijst van Europese kampioenen sinds 1960 ziet er als volgt uit: 1960 Oslo Johannesen (Noo) 1961 Helsinki Kositsjkin (Rus) 1962 Oslo Merkoelov (Rus) 1963 Gothenburg Aaness (Noo) 1964 Oslo Antsson (Rus) 1965 Gothenburg Matoesevitsj (Rus) 1966 Deventer Schenk (Ned) 1967 Lahti Verkerk (Ned) 1968 Oslo Maier (Noo) 1969 Inzeil Fornaess (Noo) 1970 Innsbrück Schenk (Ned) 1971 Heerenveen Fornaess (Noo) 1972 Davos Schenk (Ned) 1973 Grenoble Claeson (Zwe) 1974 Eskilstuna Claeson (Zwe) 1975 Heerenveen Stensen (Noo) 1976 Oslo Stenshjemmet (Noo) 200.318 193.238 188.163 183.747 180.842 181.398 180.040 180.277 177.318 174.085 175.625 175.840 169.702 178.237 178.060 177.569 169.770 LARVIK De prestaties van de Nederlandse deelnemers in voorgaande toernooien om de Europese titel zijn: Piet Kleine: 1973: vijfde; 1974: gediskwalificeerd (val 500 me ter, niet gewisseld); 1975: derde; 1976: achtste. Hans van Helden: 1973: tweede; 1974: derde; 1975: rugblessure; 1976: vijfde. Jan Derksen: 1973: vierde; 1974: zevende; 1975: negende; 1976: niet meegedaan. Klaas Vriend: 1975: vijftiende; 1976: dertiende. De wereldrecords op de klassie ke afstanden zijn: 500 meter: 37,00 Alma Ata Koe- likov (Rus) 29-3-1975; 1500 me ter: 1.55.61, Inzeil Van Helden (Ned) 13-3-1976; 5000 meter: 7.02,38 Inzeil Kleine (Ned) 12-3- 1976; 10.000 meter: 14.38,08 Al ma Ata Stensen (Noo) 21-3-1976; puntentotaal: 165.884 Inzeil Kleine (Ned) 12/13-3-1976. De records van de toernooien om de Europese titels zijn: 500 meter: 39,81 Stenshjemmet (Noo) Oslo 1976; 1500 meter 2.00,57 Schenk (Ned) Davos 1972; 5000 meter 7.15,76 Sten sen (Noo) Oslo 1976; 10.000 me ter 14.50,31 Stensen (Noo) Oslo 1976. LARVIK Het heeft er alle schijn van dat Joop Pasman niet naar het toernooi om het wereldkampioenschap in Davos zal worden afgevaardigd. De dienstplichtig militair uit Deventer; die bij de strijd om het Nederlands kampioenschap weinig overtuigde en op de 1500 meter ten val kwam, heeft zijn kans op een .start in Davos over veertien dagen op het spel gezet door aan té kondigen dat hij volgend jaar met schaatsen wil stoppen. Coach Leen Pfrommer, die hem in Assen tegen de kritiek in bescherming nam en tégen de zin van de landelijke technische commissie doordrukte dat Pasman alsnog mee zou worden genomen met 'de kernploeg voor het tweede trainingskamp in Davos en hem daar eventueel een selectiewedstrijd had willen laten rijden voor een startplaats in hét toernooi om het wereldkampioenschap, is door dit besluit zo onaangenaam getroffen dat hij Pasman liever niet .meer meeneemt. Davos Voor het eerst in de historie zal aan de strijd om het' wereldkampioenschap schaatsen voor heren (5 en 6 februari in Davos) ook een rijder uit Spanje meedoen. De Spaanse bond heeft Antonio Gomez aangemeld. .o en lotto JAAG Een deelnemer aan ummer drie van het afgelopen bde heeft de winnende cijfers voorspeld. Hij ontvangt ,67 gulden bruto, een half mil- n de voetbaltoto e eerste prijs i niemand in aanmerking, prs zijn: (lotto 3:) Aantal prij- .860. Inleg: 3.528.939,-. bedrag: 1.800.397,04 een winnaar, die bruto w fB6,ö7 ontvangt u prijs: twee winnaars, die elk Hoe 83.812,- ontvangen, beleprijs: 142 winnaars, die elk d 1.770,- ontvangen, malPriis: 7-579 Winnaars, die elk 1 Jntvangen. e' eprijs: 8.136 winnaars, die elk iger nitvangen. opgkpot voor lotto 4 van zondag oed pi a s. is 44.170,45. 3) vielen 117 prijzen. 727.376,- eled^edrag. f 345.503.6O -klokprijs: geert winnaar. Van het hebt van de eerste prijs gaat een naar de 1010 no- 4 van w 23 januari a.s., het overige, ..jerde, deel wordt gelijkelijk araigj over de tweede en derde is'Prijs: drie winnaars, die elk q 44.147,- ontvangen. 114 winnaars, die elk f 1.464,- ontvangen. De jack- a>r toto no. 4 van zondag 23 an tij a.s. is 46.067,14. ADVERTENTIE :hl fOf 'n winkel vol kleur. ASSEN Dries van Wijhe heeft gisteravond op de kunstijsbaan van Assen een 100-rondenwedstrijd gewonnen. Dertig ronden voor het einde ontsnapte „dolle Dries" uit het peloton en nam een voorsprong van bijna driekwart baan. Hij slaagde erin, ondanks verwoede aanvallen van vier achtervolgers, Draayer, Pennings, Pronk en Van der Weide, deze marge te handhaven. Marten Hoekstra won de sprint van het peloton dat bijna een baan achterstand had. De uitslag is: A-rijders (100 ronden): 1. Dries van Wijhe (Oosterwolde) 2. Carl Draayer (Nijermirdum). 3. Marcel Pennings (Nieuw-Vennep). 4. Jos Pronk (De Rijp). 5. Ben van der Weide (Heerenveen). 6. Marten Hoekstra (Heerenveen). 7. Karei te Winkel (Eerbeek). 8. Arie Eriks (Wieringen). 9. Wim Westerveld (Eemnes). 10. Jeen van den Berg (Heerenveen). ZÜRICH De Westduitser Al- dinger en de Oostenrijker'Woh- rer zijn aangewézen om de ont moetingen tussen Feyenoord en RWD Molenbeek in de kwartfi nales van het tournooi om de, UEFA-beker te leiden. Aldinger is scheidsrechter bij de eerste ontmoeting in Rotterdam op 2 maart, Wöhrer neemt de return twee weken later in Brussel voor zijn rekening. Slechts één Nederlandse arbiter staat voor de in totaal 24 wed strijden genoteerd, die op 2 en 16 maart in de kwartfinales van de Europese toernooien voor landskampioenen en bekerwin naars en van het toernooi om de UEFA-beker worden ge speeld. Dat is Charles Corver, die de tweede wedstrijd tussen Liverpool en Saint Etienne (Eu ropa Cup I) op 16 maart in Liverpool fluit. Jan van Katwijk stopt ANTWERPEN - Jan van Kat wijk stopt als beroepswielren ner. De Nederlander, die vorig jaar uitkwam voor de ploeg van Peter Post, kon lange tijd geen nieuw contract krijgen. Uiteind elijk werd hem door de Belgi sche firma Gero-Zopas-Splen- dor wel een verbintenis aange boden. Maar volgens Van Kat wijk viel er in die ploeg, onder leiding van Ton Vissers, veel te weinig te verdienen. De 30-jari- ge Van Katwijk besloot daarna te stoppen als prof. Nico de Doelder in bestuur amateurvoetbal (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nico de Doelder, afdelingsvoorzitter van de HVB, is gekozen in het bestuur ama teurvoetbal. Van de 57 uitge brachte stemmen werden er 31 aan Nico de Doelder gegeven. J. J. Kamman verzamelde 26 stem men, de derde kandidaat, S. P. Joh. Claassens, kreeg niemand achter zich. ZEIST Tijdens een vergadering tussen de werk groep accommodatie en marketing uit het betaalde voetbal en de supportersverenigingen uit het be taalde voetbal, waarvan afgevaardigden van 24 clubs aanwezig waren, is het besluit gevallen om de federatie van supportersverenigingen opnieuw op te richten. Er is een commissie in hét leven geroepen die plannen zal uitwerken die voortko men uit de conclusie die getrokken is uit een in 1976 gehouden marktonderzoek. Dit behelsde de llllllllllll clubbinding, hetgeen als een belangrijke factor werd genoemd voor de passieve recreatie in het betaalde voetbal. Uiteraard is tijdens deze - besloten - bijeenkomst ook gesproken over de agressie die de laatste maanden rond de voetbalvelden heerst. Op initia tief van de vriendenkring FC Twente is besloten tot landelijke acties om zodoende te trachten deze agressie te beteugelen. Deze acties zullen nog deze maand van start gaan. Korfbal-selectie voor interland DEN HAAG - Voor de korfba linterland tegen België, die op. 29 en 30 januari in Groningen wordt gehouden zijn de volgen de spelers geselecteerd. Trudy van der Berg (Luto), Maj- ka Duivenvoorden (Ons Eiber nest), Jannie van Rijn (Allen Weerbaar), Yvonne Reker (De- to), Anneke de Ridder (Blauw wit), Corry de Zeeuw (PKC),. Loek van der Boog (Allen Weer baar), John Boogers (Deetos) Cort van Dijk (Ons Eibernest), Joost Leonhard (Blauw-Wit), Jan van der Peut (Deto) en Wil Reuter (Luto). ROME Door de dood van de voetballer Luciano re Cecconi (28), die dinsdagavond bij een als grap bedoelde overval op een juwelier werd nèergeschoten, ontvangt zijn club, Lazio uit Rome, 1,1 miljoen gulden van een verzekeringsmaatschap pij. Graziana Cecconi, de 24-jarige weduwe van Cecconi krijgt uit dezelfde verzekering een bedrag van 220.000 gulden. Lazio heeft vanwege de rouwplechtigheden en de begrafenis van Cecconi een tournee door de Arabische oliestaat Qatar twee dagen uitgesteld. Van Rosmalen duel ernaast ZEIST Gerrie van Rosmalen (VW), die op 9 januari in de wedstrijd tegen Roda JC een waarschuwing kreeg van arbiter Jan Beek, zal zondag in de thuiswedstrijd tegen De Graaf schap ontbreken. De tuchtcom- missie van de -KNVB heeft een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd van Van Rosma len omgezet in een onvoorwaar delijke. Boksfinales in N-klasse DEN HAAG De Zuidholland se bokskampioenschappen wor den maandag 24 januari voort gezet in „Amicitia". Op het pro gramma staan de halve finales en finale zwaarweltergewicht, idem middengewicht, kwartfina les halfzwaargewicht en de eindstrijden lichtwelter- en zwaargewicht Dat betreft de nieuwelingenklasse. Deelnemers o.a. De Wijs (Hoogenband), Van Kalken en Veenstra (beiden Kristalijn), Van Dijk (Verkade), Doodkorte (Westland), Taal (Te ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11