Arrestaties Praagse dissidenten officieel bevestigd |Laatste brochure van „Nieuwe Levensstijl" over werksituatie Sorensen ziet niets in leiderschap over CIA Paus vraagt regeringen om maatregelen tegen geweld <el verweer van iscard d'Estaing n zaak Aboe Daoed Terechtstellingen in Rhodesïê TREIN IN AUSTRALIË NA ONTSPORING ONDER BETON BEDOLVEN Pleger aanslagop Mobutu was Zaïrese veiligheidsagent KORTE METTEN „Geloven in eenvoud" praktische handleiding IDINSDAG 18 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT' pagina 7 'RAAG (AFP) Het officiële 'sjechoslowaakse persbureau !TK heeft gisteren voor het erst melding gemaakt van de irrestatie van een viertal dissi- lenten vorige week. Drie van le genoemden hebben het on- angs uitgegeven manifest Charta '77" ondertekend, fan slechts een arrestant werd Ie volledige naam genoemd, lit is Otto Ornest, de voonnali- e directeur van de Praagse tadstheaters. )e daarnaast genoemde initia- van de andere drie arrestan- en komen overeen met die van Ie schrijver Vaclav Havel, de aid-journalist Jiri Lederer en le oud-directeur van het Praag- e Vinaohrady theater in Praag, 'rantisek Plavlicek. Volgens :TK worden alle vier beschul- van „ernstige criminele ac- iviteiten tegen de grondslagen an de republiek." Voorts wor- len de vier ervan beschuldigd lerhaaldëlijk contacten te heb- ben gehad met vijandelijke bui tenlandse krachten en met emi granten. Ook zouden de mannen hun contactpersonen materiaal heb ben verstrekt dat schadelijk was voor de belangen van Tsjechos- lowakije. Gisteren is de vroegere secreta ris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Zdenek Mlynar, ontslagen als stafmede werker van het rijksmuseum in* Praag. Mlynar, toegewijd aan de ideëen van Alexander Doebcek, de ex- partijleider die het Tsjechoslo waakse communisme een men selijker aanzien wilde geven maar wiens streven in '68 onder Russische tanks werd verplet terd, is op staande voet ontsla gen wegens „ernstige nalatig heid". Mlynar heeft onlangs zijn naam gezet onder Handvest '77. Hij heeft gisteren een beroep ge daan op communisten en socia listen in het Westen hem bij te vallen. De Joegoslavische gedetineerde auteur en dissident Mihajlo Mi- hajlov heeft zijn bijna twee maanden geleden begonnen hongerstaking opgegeven. Dit heeft het persbureau Tanjoeg gisteravond bekendgemaakt. De 42-jarige schrijver eet weer normale gevangeniskost en zijn gezondheid baart geen zorg, al dus de mededeling. Er waren berichten geweest dat Mihajlov stervende was. Mihajlovs vrouw, Milica Bugo- novic, die haar man zaterdag bezocht, vertelde zondag tegen buitenlandse correspondenten dat de auteur in slechte gezond heid verkeerde en kunstmatig werd gevoed. Zijn gewicht van 73 kilo toen hij op 21 november aan de hongerstaking begon, was afgenomen tot ongeveer 55 kilo, aldüs mevrouw Bugonovic. ■^Van onze correspondent Jan het Olympische Dorp in Mun- Drummen) chen geweest te zijn, maar daar 'ARIJS President Giscard 'Estaing van Frankrijk heeft isteren op een persconferentie ie overigens vrijwel uitslui- :nd aan binnenlandse aangele- enheden gewijd was toch rachtig gereageerd op wat hij oemde een „georganiseerde istercampagne als gevolg van e affaire Aboe Daoed. fa verwezen te hebben naar de iteenzetting over de zaak van e eerste minister onthulde hij og dat maandag 10 januari de abinetschef van de minister an buitenlandse zaken in Pa- ijs de Duitse zaakgelastigde ntboden had om van hem tpe- ichtingen te krijgen, maar deze erklaarde dat hij geen irilich- ng en ook geen instructie van ijn regering had. Daarop werd r meegedeeld dat het in ver- land met de zaak wenselijk was at zijn regering in Bonn ge- aadpleegd werd en het resul- aat van dit consult onverwijld :enbaar werd gemaakt. Hij kon iaartoe dag en nacht opbellen. )e volgende dag had de Duitse ambassade niets van zic£i laten horen en toen het Parijse hof over de uitlevering moest beslis sen was er geen enkel formeel l verzoek daartoe van West-Duits- land ontvangen. Giscard ver- F klaarde nog dat de gearresteer- I de ervan verdacht was de aan- pbchter van de slachtpartij in werden drie van de terroristen en de daadwerkelijke schuldi gen gearresteerd. „Waar bevin den dezen zich thans?", vroeg de Franse president erop doe lend dat de Duitse autoriteiten de drie terroristen vrijgelaten hebben toen een vliegtuig van de Lufthansa gekaapt werd. Volgens het Franse staatshoofd ging de tegen Frankrijk ontke tende campagne verder dan de beslissing van het gerecht om Daoed niet uit te leveren en dit was volgens hem het gevolg er' van dat een aantal landen de onafhankelijke politiek van Pa rijs niet kunnen verkroppen! Het American Jewish Congress, een grote reisorganisator voor joden, heeft al zijn reizen naar Frankrijk geannuleerd, uit pro test tegen de vrijlating van Aboe Daoed. Spanje duurder MADRID (AP) De kosten van levensonderhoud in Spanje zijn in 1976 mfet 19,77 procent geste gen, terwijl dit in het jaar daar voor 14,10 procent was. Dit heeft het nationale bureau voor statistiek in Madrid medege deeld. Reddingsploegen halen slachtoffers weg uit het wrak van de bus, die werd aangereden door een trein in een. buitenwijk van Mexico City. SALISBURY (AFP) In Rhodesië zijn gisteren acht Afrikanen opgehangen, die ter dood waren veroordeeld wegens „stadsterreur". De acht hebben tijdens hun pro ces in de zomer van 1976 bekend dat ze spoorwegen hadden opgeblazen en hand granaten geworpen in een nachtclub en een restaurant ■>m* in Salisbury. De acht terdoodveroordeel- den waren lid van de Afri kaanse Nationale Raad (ANC). Hun vonnissen waren in hoger beroep bevestigd en hun gratieverzoeken aan de Rhodesische president Wrat hall afgewezen. Het vonnis van een 19-jarige verdachte, Stone Chakabvapasi, die met de anderen ter dood was ver oordeeld, is in hoger beroep veranderd in levenslang. 32. SYDNEY (Rtr./AP) Bij Granville, op 28 kilometer van de Australische stad Sydney, is een expresstrein na een ontsporing tegen de pijlers van een viaduct gereden, dat vervolgens instortte. Massa's beton en auto's kwamen terecht op de houten wagens van de trein vol forenzen. De politie vreest dat er meer dan 80 doden en zeker honderd gewonden zijn. De met hoge snelheid rijdende trein bracht arbeiders en schoolkin deren uit Mount Victoria naar .Sydney, toen twee wagons uit de rails liepen. De gevolgen waren verschikkelijk. In korte tijd waren er reddingsploegen bezig om te trachten de opgesloten slachtoffers te bevrijden. Enorme kranen werden aangevoerd om de betonmas- sa's te verwijderen van de bedolven wagons. Met- helikopters werden medicamenten aangevoerd, terwijl opera- tieploegen in de treinen eerste hulp aan de beklemde slachtoffers boden. Geestelijken verleenden bijstand aan de levensgevaarlijk gewonden. Ter plaatse is ook een lek in de gasleiding ontstaan, die een enorm risico voor slachtoffers en redders meebracht. Een vonk zou voldoende zijn om de hele omgeving op te blazen, aldus een politiefunctionaris. Ook hoogspanningskabels waren vernield. MEXICO Bij Mexico-City zijn een trein en een bus met elkaar in botsing gekomen. Hierbij zijn 36 mensen om het leven gekomen. De chauffeur van de bus had getracht nog net voor de aanstormen de trein een overweg te passeren. Omwonenden houden 16 bussen van de maatschappij vast, totdat de maatschappij schadevergoe ding uitkéert aan de nabestaanden. Italië vraagt Bondsrepubliek steun BONN (AP) Premier Giulio Andreotti van Italië is maan dag in Bonn aangekomen voor besprekingen met de Westduit- se regering over steun van de Bondsrepubliek in Italiës strijd tegen de economische crisis. Andreotti zal Schmidt vragen om steun voor de koers van de lire op de wisselmarkten. Ook zou West-Duitsland het Italiaan se verzoek om een lening ad 530 miljoen dollar van het interna tionaal monetair fonds moeten onderschrijven. Prins Philip: Engeland wordt Derde Wereldland LONDEN (APP) Prins Philip van Engeland heeft vandaag in een interview in het tijdschrift „Director" gezegd dat Groot- Brittannië praktisch uit de ran gen van de grote mogendheden getreden is en op weg is zich te scharen onder de landen van de Derde Wereld. De echtgenoot van koningin ver gelijkt de economische crisis in zijn land met een huis waarin termieten zijn binnengedrongen: „Je weet niet wanneer het ogen blik daar is, maar het huis wordt beetje bij beetje onbe woonbaar. Denemarken wil meer compensatieorders F-16 BRUSSEL (ANP) Denemar ken lijkt niet geheel tevreden met zijn aandeel in de compen satieorders en co-produktie voor de F16, het Amerikaanse gevechtsvliegtuig dat door Ne derland, Denemarken, België en Noorwegen aangekocht zal wor den. Om die kwestie onder de aan dacht van zijn collega's te bren gen heeft de Deense minister van defensie, Orla Möller, giste ren in Brussel overleg gepleegd met de Nederlandse minister, Bram Stemerdink, en met een Belgische en Noorse delegatie. Volgens minister Stemerdink hebben de Denen het gevoel dat ze wat onderbedeeld worden met de orders en dat de Belgen wat overbedeeld zijn. De cijfers die de Deense minister hierover op tafel legde zullen door ex perts bezien worden. President Moboeto wordt begroet door de Belgi sche koning Boudewijn. BRUSSEL (ANP) Een merkwaardig incident bij de aan komst van de Zaïrese president, Mobutu Sese Koko, gisteren op de Brusselse luchthaven Zaventhem, heeft voor heel wat opschudding en verwarring gezorgd. Functionarissen van de Belgische veiligheidsdienst op de luchthaven rekenden een van de veiligheidsmannen van president Mobutu in, omdat hij een machinepistool bij zich droeg en omdat ze vreesden dat de man een aanslag op de president wilde plegen. Kort na het incident circu leerden er geruchten en be richten over een aanslag die plaats gehad zou hebben. Een woedende woordvoerder van de Zaïrese ambassade in Brussel sprak onmiddellijk van „leugenachtige aantijgin gen." Gisterochtend arriveerde de Zaïrese president op de Brusselse luchthaven, voor een werkbezoek van een week. De Belgische koning, Boudewijn, begroette hem daar. Op 'het moment dat de auto met de koning en de president de luchthaven zou verlaten, drong zich een zwarte man door de de menigte. Op een gegeven mo ment haalde hij een machi nepistool te voorschijn. Om standers wierpen zich op de man en de veiligheidsdienst van de luchthaven rekende hem in. Later bleek het gehele geval eerder een komisch dan een ernstig incident te zijn ge weest. De man met het ma chinepistool was nameüjk een van de veiligheidsmen sen van president Mobutu. Hij had, evenals collega's van hem, toestemming gekre gen om zich, in burger en gewapend, onder het publiek te begeven. De man werd vroeg in de middag vrijgela ten, nadat een lid van de Zairese ambassade hem was komen identificeren. VS mariniers omgekomen in haven Barcelona BARCELONA (AFP/Rtr) Vierentwintig Amerikaanse mariniers en matrozen zijn om gekomen toen het landingsvaar tuig waarmee zij gistermorgen vroeg van een weekeinde verlof naar hun schepen terugkeerden in de haven van Barcelona door een Spaanse vrachtvaarder werd aangevaren en kapseisde. Achttien opvarenden van het landingsvaartuig werden zwaar gewond in een ziekenhuis opge nomen. Nog vijftién personen worden vermist. Het is echter niet zeker dat zij allen in de omgeslagen sloep waren. De aanvaring geschiedde toen beide vaartuigen een van de ha- vendammen rondvoeren. Directeur Tijl, ir. Dikkers (45) overleden ZWOLLE (ANP) - In het Sop- hiaziekenhuis in Zwolle is vori ge week na een kortstondige ziekte ir. J. J. Dikkers overle den. Hij was directeur van de koninklijke drukkerij en uitge verij van de Erven J. J. Tijl B.V, uitgeefster onder andere van de Zwolse Courant. Ir. Dikkers is 45 jaar oud geeworden. De cre matie heeft inmiddels vandaag, in de familiekring plaatsgehad. In het kader van de toneeluit wisseling onder auspiciën van het Comité Amateurtoneel Bel- gië-Nederland, waarbij een uit wisseling plaats vindt tussen „De Melomanen" uit Gent en :„Vis Comica" uit Den Haag, 'speelt De Melomanen op zater dag 22 januari in Op Gouden Wieken aan de Scheveningse- weg „Eer de haan kraait" van de Tsjechoslowaakse auteur Ivan Bukovcan. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON Theodore Sorensen heeft Jimmy Carter gisteren gevraagd om zijn be noeming tot directeur van de Central Intelligence Agency (CIA), in te trekken. Sorensen deed dat toen duidelijk werd dat hij een grote kans liep dat de Amerikaanse Senaat zou weigeren zijn benoeming goed te keuren. Er waren grote be zwaren gerezen tegen de be noeming van Sorensen. Carter zal nu een nieuwe CIA-chef moeten zoeken. Sorensen zou, als assistent van John F. Kennedy en Lyndon Johnson in het Witte Huis op laakbare wijze zijn omge sprongen met geheime docu menten. Hij zou geheime gege vens aan de pers hebben door gegeven en een aanzienlijke hoeveelheid documenten uit het Witte Huis met zich heb ben meegenomen voor gebruik in zijn Kennedy-biografie. Een deel van de documenten schonk hij later aan de natio nale archieven, terwijl hij de waarde ervan aftrok van zijn belastbare inkomen. Door een aantal senatoren werd Sorensen pacifisme aan gewreven. Hij zou in 1948 zijn militaire dienstplicht zijn ont lopen op grond van gewetens bezwaren. Sommige senatoren verdenken Sorensen ervan dat hij betrok ken is geweest bij moordcom plotten op buitenlandse ge zagsdragers tijdens dè rege ring van John Kennedy. Theodore Sorensen ontkent deze aantijgingen ten stelligste en zondag nog werd hij fer vent door Jimmy Carter ver dedigd. De leider van de De mocratische meerderheid in de Senaat, Robert Byrd, be twijfelde echter of er een meerderheid aanwezig was om de benoeming van Sorensen goed te keuren. Gistermorgen kwam een speciale commissie uit de Senaat bijeen om Soren sen aan de tand te voelen, die gezegd had dat hij niet van plan was zich te laten intimi deren door aanvallen op zijn persoonlijke integriteit en competentie. Maar twee minu ten voordat de hoorzitting be gon, belde Sorensen uit een publieke telefooncel met Jim my Carter, die zich in Plains in de staat Georgia bevond, om hem te verzoeken zijn be noeming in te trekken. Sorensen stelde de commissie van zijn besluit op de hoogte en zei later in een persconfe rentie dat Jimmy Carter geen pogingen had aangewend om hem van zijn besluit af te brengen. De woordvoerder van Carter, Jody Powell, ver klaarde dat Carter de beslis sing van Sorensen had be treurd. De werkgroep „Nieuwe Le vensstijl" van de Raad van Kerken in Nederland zal bin nenkort een laatste „Injectie" (stimulerende brochure) laten verschijnen. Hierin wordt on der meer ingegaan op concre te ervaringen van mensen in hun werksituatie en wat daar-' mee samenhangt. Rond Pinksteren hoopt de werkgroep een nieuwe „krant" uit te geven (naar het idee van de krant „Nieuw is anders" van Pinksteren 1975), waarin wordt verteld hoe het proces van het zoeken naar een nieu we levensstijl is verlopen. Ook zal daarin een poging worden gedaan nader te omschrijven in welke richting de christelijk geïnspireerde „nieuwe levens stijl" moet worden gezocht. Daarna volgt opheffing van de controle werkgroep. Deze werkgroep is door de. Raad van Kerken ingesteld om tijdelijk het proces om te ko men tot een „nieuwe levens stijl" te starten en te stimule ren in de lid-kerken. Het zal nu binnen en door de afzon derlijke kerken zelf moeten worden voortgezet. Wel komt er nog een vervolg-werkgroep van de raad, die echter meer „van onder af', meer vanuit de plaatselijke parochies, ge meenten en kerken, zal wer» ken. Men heeft de beschikking over de adressen van 185 plaatselij ke en regionale groepen voor nieuwe levensstijl, over heel het land verspreid. Met elkaar vertegenwoordigen zij om streeks tweeduizend personen.' Het aantal mensen dat bezig is aan de gedachte van een nieuwe levensstijl daadwerke lijk vorm te geven, alleen of samen met anderen, wordt ge schat op vele malen groter. Uit een enquête van de lande lijke werkgroep onder de be kende plaatselijke groepen blijkt dat éénderde ervan wor stelt met gevoelens van mach teloosheid en ongeduld, we gens een te gering resultaat. De overige tweederde van de groepen komt tot praktische uitwerking in de vorm van veranderingen in gedrag, per soonlijk of als groep (soberde re eetgewoontes, bewuster ko pen, meer dingen gemeen schappelijk -gebruiken, samen een gezinsbegroting maken, anders omgaan met tijd en Ook werd bericht over activi teiten zorIs: opvang vluchtelin gen, (financiële) adoptie van kinderen, kaarten-actie, Am nesty International, hulp bui tenlandse werknemers, ver koop kringlooppapier, bevor deren onderling contact bewo ners van dezelfde straat, on dersteuning uitbouw werk overleg in een groot bedrijf of opzet van een alternatieve kookcursus samen met een huishoudschool. Ook is gewerkt aan het door geven van de gedachten van een nieuwe levensstijl aan an deren, bijvoorbeeld door het organiseren van themadienst en, inrichten van tentoonstel lingen, lectuurtafels, bezoek aan andere groepen, publika- ties in kerkbladen en her-aan zetten van katecheten voortge zet onderwijs tot het besteden, van aandacht aan „nieuwe le vensstijl". Een op de zes groepen gaf ongevraagd te kennen, dat binnen de groep het gemeen schapsgevoel vergroot is. Van de geënquêteerde groepen gaf 53 procent op interkerkelijk te zijn samengesteld, 28 procent gereformeerd, zeven her vormd, vier katholiek, elf „kerkelijk" zonder nadere spe cificatie. Zes procent vermeld de deelname van niet-kerkelijk verbonden individuen of groe pen, zoals derde wereldwinkel. De groepen kwamen in de on derzochte periode van één jaar gemiddeld vijf keer bijeen. De gemiddelde grootte bedroeg elf. Iets minder dan de helft van de deelnemers bleek tus sen de 35 en 55 jaar. De overi gen zijn overwegend jongeren onder de 35. Van de groepen bleek 6Q procent speciaal ron dom nieuwe levensstijl te zijn gevormd. De andere groepen bestonden al. Zeventig procent van de geënquêteerde groepen gaf zonder reserve te kennen verder te willen gaan. l 0.1 De bekende Duitse ds. Martin Niemöller heeft bij gelegen- itijnj heid van zijn vijfentachtigste ifkj verjaardag de „Duitse vredes- tser« medaille in goud" ontvangen, 2' de hoogste onderscheiding ra,l{ van de Oostduitse vredesraacL De onderscheiding is ds. Nie möller, die ere-president is van de Wereldvredesraad, in 3 /t! het Westduitse Frankfurt uit- u3 g gereikt door de vice-president U3A van de Vredesraad van de DDR, Paul Wandel. hom Ps' ^Urt Scharf, die eind vorig jaar aftrad als bisschop van de Evangelische kerk in Ber- lijn-Brandenburg, heeft zijn ambt overgedragen aan dr. Maitin Kruse, door de synode aangewezen als zijn opvolger. Bisschop Scharf trad af van wege zijn leeftijd (74). De nieu we lutherse bisschop van Ber lijn waarschuwde in zijn eer ste predikatie tegen de verspil- lingszucht der rijke industrie landen. Met name Europa moet zich veel beperkingen opleggen wil de aarde be woonbaar blijven. Mgr. Carlo Bayer, een van de oprichters van de katholieke hulporganisatie Caritas Inter nationalist is in zijn woning in Rome aan een hartinfarct overleden. Hij is bijna tweeënzestig jaar geworden. Van 1951 tot 1970 is hij alge meen secretaris geweest van Caritas International. Als leraar godsdienst aan het interconfessioneel Westland- college te Naaldwijk is beroe pen drs. A. Ferwerda te Maas sluis. Drs. Ferwerda, die be hoort tot de gereformeerde kerk, heeft dit beroep aange nomen. Bij het Vaticaan is het be richt binnengekomen van het overlijden van de Bulgaarse bisschop Vasco Seirecov van Nikopolis. Mgr. Seirecov (57) werd in 1975 belast met het bestuur van het bisdom, dat geheel noord-Bulgarije omvat Direct na zijn benoeming be zocht hij alle parochies in zijn uitgestrekte gebied. Eind vo rig jaar werd hij doodziek ge vonden in een dorpje in noord-Bulgarije. Hij overleed begin dit jaar in het zieken huis van Plovdiv aan longont steking. De nieuwe bibliotheek van de rijksuniversiteit van Gronin gen zal worden gebouwd aan het Broerplein, in het hart van de binnenstad. In verband hiermee zal de al geruime tijd niet meer in gebruik zijnde katholieke Martinuskerk moe ten worden gesloopt. Onder de titel „Geloven in één-voud" heeft het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Rotterdam een prakti sche handleiding gepubliceerd voor individuele gelovigen en voor gespreksgroepen. Met haar vijf hoofdstukken haakt de brochure in op het systeem van geloofsgesprekken in het bisdom Rotterdam, die meestal vijf avonden beslaan. Na twee inleidende hoofdstuk ken over de veranderde situatie bevat de rest van het helder geschreven boekje een handreiking om zich de geloofshou ding eigen te maken die deze tijd vraagt. „De christen van deze tijd moet in staat zijn zijn geloof in een paar woorden uit te drukken", aldus de brochure, die Christus nadrukkelijk in het centrum stelt. In een ongelovige wereld is geen plaats om zich te verliezen in allerlei vragen en haarkloverijen. „Daar moet de directe ervaring, de bevrij dende ervaring met Christus doorklinken in een taal, die aan alle dogmatische formulering voorafgaat". „Geloven in één-voud" is geschreven door oud-hoofdlegeraal- moezenier P. Schoonebeek en te bestellen door het overma ken van drie gulden op giro 34.50.743 ten name van Dioce saan Pastoraal Centrum, Rotterdam. Tijdens de traditionele nieuw jaarsontvangst in het Vati- kaan van het corps diplomati que bij de Heilige Stoel heeft paus Paulus de regeringen in alle landen opgeroepen tot krachtige maatregelen tegen het toenemende geweld. Met name noemde hij de folter praktijken alsmede de onder drukking van hele volkeren met onmenselijke machtsmid delen. De paus keerde zich ook tegen de ongerechtvaar digde bescherming, die terro risten dikwijls krijgen. In zijn lange toespraak ver klaarde de paus als een der oorzaken van het toenemende geweld, dat men in toenemen de mate alleen maar oog heeft voor het kwaad bij de ander. Dit is irreëel en vernietigt de i eenheid onder de mensen, al dus de paus. Andere oorzaken voor het ge weld zijn volgens de paus de totalitaire ideologieën, omdat zij frontverhardend werken. Op rigoureuze wijze verdelen zij mensen en groeperingen in uitbuiters en uitgebuiten, in vrienden en vijanden. Ook wordt het geweld in de hand gewerkt door het feit, dat in vele landen de in eeuwen ge groeide saamhorigheid van een volk verzwakt. Daardoor verbrokkelen de morele maat staven, die onmisbaar zijn voor de overwinning van on recht De paus riep op tot nieuwe wegen, gekenmerkt door een geest van overeenstemming en dialoog. De politiekq macht moet zich richten op het ge meenschappelijk welzijn. Zij moet als morele kracht optre den en gebaseerd zijn op vrij heid en zin voor verantwoor delijkheid. De paus besloot zijn toespraak met de waar schuwing aan de regeringen, dat niet andere groeperingen in het land gezag opeisen, dat hun niet toekomt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7