■jüm omwegen Raad kritisch tegenover reconstructie Breestraat 'neigen huis! ,Zet 'm op' is Rotteveel geen voor Vinny aansporing Droomt u ook van PETITIE OVER VALKBRUG WINKELIERS STELLEN STAD AANSPRAKELIJK BOETE VOOR BLOOTLOPENDE ACCOUNTANT DOOR ®p m'in omwe9en door.stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgén tussen tien en elf uur kunt u mij telefonjsch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De gemeenteraad van Leiden staat zeker niet onverdeeld positief tegen over de laatste plannen van het college met betrekking tot de reconstructie en afsluiting van Breestraat en Marktenroute en de daaraan sinds kort gekoppelde wij ziging van de verkeerssituatie rond Molen de Valk, waar de Valkbrug in twee rich tingen zou moeten worden opengesteld. Met name het gebrek aan inspraak van de verschil lende wijkkomité's over de koppelink van de Bree- straatreconstructie aan het tweerichtingverkeer over de Valkbrug riep nogal wat verwijten op. Opmerke lijk was dat de WD bij monde van de heer Wessels het college in deze juist een pluim gaf. Maar Houtman (SGP/GPV), Van de Zande (PSP) en Hoeven (CPN) verweten het college opnieuw onzorgvuldig met de inspraak te zijn omgesprongen. Daarnaast lokte het voorstel over de ingrijpende wijzigingen in het bin- nenstadsgebeuren echter ook inhoudelijk van deze raadsleden de nodige kritiek uit. CPN-woordvoerder Hoeven wilde de Breestraat nadrukkelijk openhouden voor het kooppubliek hetgeen volgens hem ook toe standen van terreur en straatroof zoals deze tegen woordig in de Haarlemmerstraat aan de orde van de dag zijn zou voorkomen. Hij weet deze criminaliteit met name aan het feit dat deze straat vooral 's avonds zo uitgestorven is. De raadsleden Van de Zande (PSP) en Houtman (SGP) kwamen op uiteenlopende gronden tot de conclusie dat een besluit over de reconstructie van de Breestraat nog maar enige tijd moest worden uitgesteld en moest worden betrokken bij het totale verkeerscirculatieplan dat voor de stad door een ingenieursbureau wordt ontworpen. Houtman vreesde bovendien dat, waar het gaat om proeven ter waarde van een miljoen gulden, deze wellicht beter konden worden uitgesteld en later definitief ineens zouden kunnen worden uitgevoerd, zodat er dan tenminste nog subsidie voor zou kunrien worden binnengehaald, hetgeen volgens hem anders niet het geval zou zijn. Dart laatste werd gisteren overigens door wethouder Waal (verkeerszaken) ontkend. Mevrouw Van de Zande en de heer Hoeven kwamen met een amendement op het college-voorstel de 2e Binnenvestgracht en de Korte Mare vanaf de Mar- monderbrug/Haarlemmertrekvaart voor autoverkeer af te sluiten, wanneer de reconstructie- en Valkbrug- plannen toch zouden worden aanvaard. Namens WD, CDA en SGP/GPV kwam de liberaal Wessels met een ander amendement dat het opheffen van de blauwe zóne op de Langebrug, Breestraat en Mark tenroute bepleit en het plaatsen van parkeermeters met een maximumtijd van 2 uur aanbeveelt. Van deze zijde werd er ook krachtig voor gepleit de reconstructiewerkzaamheden in de Breestraat (te be ginnen met het gedeelte tussen Koornbrugsteeg en Gangetje) zo snel mogelijk te laten verlopen, zo mogelijk met behulp van overwerk, zoals CDA- woordvoerder Van Zijp suggereerde. Daardoor zou den de moeilijkheden die alom worden verwacht bij tweerichtingverkeer van bussen over de Botermarkt tot een minimum tijd kunnen worden beperkt. CDA- woordvoerder Van Zijp maakte melding van ver deeldheid binnen zijn fractie over de vraag of het openbaar vervoer in twee richtingen moet worden toegestaan gedurende de tijd dat de Breestraat wordt gereconstrueerd en van van riolen wordt voorzien. Hij stelde echter toch aarzelend akkoord te willen gaan met dit tweerichtingverkeer, met dien verstande dat hij nog eens met klem aandrong op het laten rijden van minibussen in de binnenstad. „Als één stad hier rijp voor is. is dat Leiden wel. Wij moeten dit hard zien te maken bij de minister", stelde Van Zijp gisteren. Wandelgebied Het CDA-raadslid herhaalde verder nog eens dat zijn fractie voorstander blijft van een volledig wandelge bied in -het tweede deel van de Breestraat dat als eerste gereconstrueerd wordt. Daarbij verwees Van Zijp naar de mening van de betrokken winkeliers, de Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad. Van de kant van de PPR kwam gisteren het voorsel de periode van zes maanden twee richting verkeer van bussen over de Botermarkt en het op proef autovrij zijn van de Breestraat, te laten vervallen. Het college heeft deze proefperiode als concessie aan de Breestraatwinkeliers winkeliers verlengd, maar het PPR-amendement, dat gesteund wordt door de PvdA, wil dit schrappen en het tweerichtingverkeer op de Botermarkt zo kort mogelijk laten voortbe staan. Overigens zette PPR-woordvoerder Beijen nog een vraagteken bij de „plotselinge kritiek" van ver schillende wijkkomité's op de plannen van het ge meentebestuur. Hij werd daarin gesteund door PvdA- woordvoerder Mentzij, die overigens meteen ook een vraagteken plaatste achter de koppeling van de Bree- straatreconstructie en de plannen met de Valkbrug. Mentzij diende een motie in om een evaluatiecommis sie met onder meer vertegenwoordigers uit het be drijfsleven en de wijkkomité's samen te stellen en deze een keuze te laten maken na afloop van de verschillende proeven met de verkeersafwikkeling zowel van het van buiten komend verkeer rond de molen, als die van de auto's in het stadscentrum. De behandeling van de reconstructieplannen en wat daarmee samenhangt zal over veertien dagen worden voortgezet. (Van onze raadsverslaggevers) LEIDEN Een aantal winkeliers, ei genaars en bewoners van panden aan de Botermarkt hebben de stad Leiden in een brief aan het gemeentebestuur bij voorbaat aansprakelijk gesteld voor mogelijke schade die zij zullen onder vinden van het in twee richtingen rij den van de bussen over de Botermarkt Dit zal gaan gebeuren gedurende de tijd dat de Breestraat tussen Koorn- bcurs en Gangetje zal worden gerecon strueerd en van riolering zal worden voorzien. De situatie zal vervolgens nog drie maanden moeten voortduren om te bezien hoe het verkeersvrij zijn van dit stuk Breestraat dan bevalt, zo ligt in de bedoeling van het college. De winkeliers van de Botermarkt tonen zich in hun brief bijzonder verontrust over deze plannen en wijzen op de De huizen zijn volgens de briefschrij vers zeker niet berekend op een verdub beling van dit langsdenderend open baar vervoer. De winkeliers doen op de gemeenteraad, die gisteravond over de plannen van het college vergaderde, een dringend beroep „redelijkheid te laten prevaleren boven politiek en te denken aan het wezenlijk belang van de stad". „Indien u onverhoopt toch zult beslui ten de Breestraatplannen door te voe ren, stellen wij de plaatselijke over heid aansprakelijk voor elke schade, die aan de panden geleden zal worden als gevolg van de verhoging van het lastenpakket van het verkeer", aldus een aantal winkeliers van de Boter markt. 7jj DINSDAG 18 JANUARI 1977 ^Vinn^lottevee^iUlijpweterin^emidde^a^jijn^pg^ Onderwijs problemen in Noord aangepakt LEIDEN - Het Wijkkollektief I Plan Noord heeft gisteravond 1 besloten de onderwijsproble men in de wijk met forse hand aan te pakken. Reeds lang be- staat er namelijk de moeilijk- j heid dat alle aktiviteiten op het j onderwijsgebied, zoals huis- werkkursussen, scholing, ouder- komité's, los van elkaar plaats- I vinden zonder enige kóordina- tie. „We moeten eindelijk eens tot samenwerking komen", zei I een van de aanwezigen op de gisteravond gehouden vergade- ring. Besloten werd tot het zoeken j naar een figuur die alle onder- I wijsaktiviteiten in de wijk gaat integreren, en gaat zorgen dat alle verschillende groepen die op het onderwijsgebied bezig zijn met elkaar in overleg kun- nen treden. Deze man of vrouw i zal de naam „onderwijsopbouw- I werker" krijgen. Met grote meerderheid van stemmen werd besloten dadelijk over te gaan tot het zoeken naar de juiste vorm waarin deze onderwijsop- bouwwerker kan gaan funktio- neren. op de hoogte waren gebracht. De schipper was het daar niet erg mee eens. „Ik heb een plezierbotenbedrijf, j en dan ga ik toch mijn water niet vervuilen". Volgens de j schippersverklaring had hij al-1 leen wat in de boot verzeild geraakt koelwater weggepompt en bovendien had bij Dubro in het water gespoten om eventue-1 De Leidse Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies LEIDSE SPAARBANK Wat een normale bijkeuken had kunnen zijn, met een programmatische wasmachine, een droogtrom- mel en zo, is bij Joke en Vinny Rotteveel aan de Ripse Zuidweg een opzetterij geworden. Terwijl Joke in de keuken aan de afwas is en koffie zet, is Vinny in de preparatieruimte bezig met het gladstrijken van veren. Veren van een kapmeeuw, in dit geval. Een heidens karwei, als je het mij vraagt. Maar Vinny doet niets liever. Straks gaan strookjes wit dun karton over de vlerken om de zaak met behulp van een stel haarpennen van Joke recht te houden. En door de snavel gaat een speld; alsof de overleden meeuw nog z'n bek had open willen doen. Vrijdags is Vinny Rotteveel (30 jaar) preparateur, opzetter van dieren. Dan werkt deze me taalbewerker in de jachtbouw bestellingen af van mensen die een opgezet dier in huis willen hebben, omdat ze nog heel lang tegen Wally de wezel, Krijntje de voormalige broed se kip, of tegen een rovende zwarte kraai die het loodje heeft gelegd, willen aankijken. „Mijn hobby is een beroep ge worden", vertelt Vinny met z'n guitige" gezicht: „Voorlopig voor één dag in de week. Daar heeft m'n baas geen bezwaar tegen. Joke ontvangt de klan ten als ik er niet ben." Vroeger, toen Vinny nog een knaapje was, schoot vader Rotteveel, die een jachtakte bezat, wel eens een mooie fa zant en die zette yader zelf op. Vader Rotteveel werd Vinny's leermeester: „Ik ben van lie verlee ook gaan opzetten en het is me vrij aardig gelukt. Vrienden en kennissen kwa men bij me en nu trek ik ook vreemden aan via adverten ties. Weinig concurrentie; hier in de buurt ken ik geen enkele vogelopzetter." Zo begon Vin ny op z'n tiende jaar al te prutsen en nu is hij een vak man, die van een slappe vaat doek een stevige welgevulde glanzende goudfazant maakt in een paar uur tijd. Of hij zet een haas neer die de zaak schijnbaar rustig bekijkt. In de bijkeuken van de Ripse Rotteveels komt een heel doods wereldje tot nieuw le ven: wezeltjes, een bunzing („ddarvan zitten er hier nog een hoop, maar overdag zie je ze niet"), een bonte kraai, een houtsnip, slobeenden en win- tertaligen, een „gewone" kauw, een kip van eigen erf en fazanten. En de kopmeeuw. Die is sinds Das niet meer beschermd. Wat nog wel beschermd is door de wet, daar maakt Vin ny z'n handen niet aan vuil. Daar begint hij niet aan. „Ik ben wel bezig een vergunning voor het opzetten van roofvo gels te krijgen. Als iemand met een beschermde vogel bij me komt, moet-ie eerst naar de politie voor een vervoerbe- wijs, om zeker te zijn dat het beest dood gevonden is en niet doodgeslagen. Ik maak er geen potje van. Vogels dood slaan om ze op een plankie te krijgen, daar doe ik niet aan mee. Hoe vind je dit overi gens? Geinig hè, zo'n molletje, een molletje hier van het ter rein. Van de week had ik wat moois, een varkentje." Joke - met een bedenkelijk gezicht - „Nou, daar ben ik nog echt vies van, hoor..." „Ben je mal", werpt Vinny haar tegen, „dat was echt geinig." al een jaar of twintig heeft Vinny het opzetten in de vin gers. Neem nou bijvoorbeeld die goudfazant, die zich ergens in een volière heeft doodgevlo- gen. Met zo'n volière is Vinny het niet helemaal eens, maar goed, hij moet zo'n dier opzet ten en de kleurenpracht weer oppoetsen. Vinny gaat dan - globaal - als volgt te werk: de vogel (of het hert, de vos of de eend) wordt tot de snavel toe gevild en het schedeltje uitgebeend. „Kijk", legt Vinny geduldig uit, „alleen het bot blijft over. De vleugels, de pootjes worden leeggehaald. Van hooi maak ik dan een kunstlichaam, precies op maat. Daarmee wordt de vo gel, die van tevoren bewerkt is met looistof (oogdieren zet ten we in de aluin), opgevuld. Dan komt het dichtnaaien, waar ik een ster in ben, mag ik wel zeggen. Levensecht op een houtje zetten, dat is het moeilijkste. Pennen in de po ten, in de vlerken en in de staart. Maar dan staat-ie ook mooi, een lust voor het genie tende oog. Veel mensen zijn er dol op." De meeuw is gedoemd tot het volhouden van een vliegstand, tot in lengte van jaren. Vinny neemt er de tijd voor, met die lastige veertjes. Daar zit hij een uur lang op te „schroe ven" om die vlerken zo mooi te krijgen. Daar heeft hij die haarspeldjes hard voor nodig. Ongeveer drie dieren per vrij dag levert Vinny Rotteveel af. Van mol tot damhert, hij draait er zijn hand niet voor om. Na een week of drie droogtijd kan de klant het op gezette exemplaar komen af halen. Een goudfazant levert dan vijf tientjes op, een haas zeg maar acht. „Dat is echt niet te veel", vindt Vinny, „want het is vaak uren werk." Hij wacht nu op die CRM-ver- gunning voor het beschermde wild. Het meest krijgt hij aan gereden nachtdieren aan huis, vergiftigde beesten en gescho ten niet-beschermd en schade lijk wild. Nu kunnen er nog zo veel lieden zijn met kritiek op jagen en opzetten, niet weini gen weten Vinny Rotteveel te vinden aan de Zuidweg 14B in Rijpwetering. „Ik vond het prachtig om zoiets te doen. Er is al aardig wat aanloop, ik hoop dat het zo doorgaat. Misschien neemt de opzetterij zo'n vlucht, dat ik er een tweede dag in de week bij moet hebben om het bedrijfje bij te kunnen hou den. Wat ook leuk is, dat de scholen van Oud-Ade en Rijp wetering bij de biologielessen gebruik maken van door mij opgezette dieren. De kinderen komen hier ook kijken om te zien hoe een en ander in z'n werk gaat." Bij Joke en Vinny in de huiskamer ligt, op een bijzettafeltje, een wit wollig paplammetje. Het dier is niet oud geworden, maar het kan nu onbekommerd glazig kij ken (met een paar prachtige kunstogen overigens) naar de visite. Met tevreden gevouwen voorpootjes wacht het naast het aquarium op wat nog ko men gaat. De vissen zijn nog niet ten prooi aan de hobby van Vinny gevallen. Maar hoe lang duurt dat nog? Vinny wil zich ook aan vissen gaan wa gen, later. Maar geen paling: „- dat krijg je niet voor elkaar en trouwens, die vang ik liever om ze te verorberen." LEIDEN „Ik vind het lekker om hier naakt te liggen", had een ontkleed op het strand van Noordwijk liggende accountant tegen de Noordwijkse politie verklaard. Aangezien nudisme niet tot de toelaatbare zaken in Noordwijk behoort was hij bekeurd en gisteren stond niet hijzelf, maar een kennis van hem voor het oog van rechter De Koning op de middagzitting van het Leidse kantongerecht. Zijn vervanger,'die ook de leer van de blootloperij is toegedaan was het met de politionele aan tijging bepaald niet eens; hij le olie op te lossen. „U hebt zeker te veel TV gekeken als u denkt dat dat helemaal helpt", vond rechter De Koning Ook de verwees naar andere plaatsen in verklaring dat er „altijd olie in Nederland waar het nudisme de vaarten drijft" kon de schip- niet wordt vervolgd. „Bovendien per niet behoeden voor 750 gul had hij een schutting opgesteld toen hij aan de reacties van de den boete waarvan 500 gulden voorwaardelijk met een proef- omstanders bemerkte dat nudis- tijd van twee jaar. „U heeft in me nog geen gemeengoed is in elk geval uw zin", besloot de Noordwijk", vond deze. Rechter nijdig weglopende schipper. De Koning ontblootte echter alle Twee weken hechtenis onvoor- argumenten door te stellen dat vvaardelijk liep een Leidse wer- aangezien m de Noordwijkse keloze stratenmaker straatma- pohtieverordenmg „het ontkleed ker die voor de ZOVeelste keer doen" op het strand verboden ZOnder rijbewijs het verkeer is, hij wel voor een boete in was ingedoken. Het niet halen aanmerking kwam, en wel 25 van het schriftelijk rijexamen gulden, hetgeen overigens een,, halvering was van de eis van officier van justitie mr. Vanj Veen. Vies gedaan, maar dan in con'! creter zin, had ook een Leidse i schipper, die via zijn sleepboot het Galgewater van 250 vierkan-1 te meter „oliefilm" voorzag al- dus de waarneming van enkele heren van het Hoogheemraad- schap, die door een paar studen-1 ten van het vervuilende voorval j was steeds het struikelblok ge weest voor een legale verkeers- deelneming. De straatmaker ac cepteerde de straf enigszins moedeloos en vroeg of hij niet de auto terug kon krijgen om te verkopen. „Die is gesloopt", zei rechter Van Dijke (ochtend zitting) bereidwillig. Het bleek echter om een andere auto te gaan waarvoor de stratemaker nog verantwoording moet afleg gen. „Dan zien we u nog wel", groette rechter van Dijke hem joviaal. W&t helpt al jaren dij hoest? Voorafgaand aan de raads vergadering over de plannen van het college met betrekking tot de recon structie van Breestraat en Marktenroute, afsluiting van de Breestraat en het openstellen van de Valk brug bij de mo len voor verkeer in twee richtin gen, bood een delegatie van verschillende wijkkomité's in de Binnenstad aan wethouder Waal (verkeer) gisteravond een pakket van bij na 1000 handte keningen aan. Deze ondersteu nen nog eens het verlangen van deze ver schillende wijk komité's, de Valkbrug niet voor verkeer in twee richtingen open te stellen vanwege de ge volgen die men vreest van de extra verkeers belasting die dit met zich mee zou brengen. Met name zijn de wijken bang voor sluipver- keer in de woonbuurten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5