Roofoverval cash and carry Alphen opgelost Verlevendiging dorpskern Voorschoten Miljoen voor fietspaden in Wassenaar HEROÏNEGEBRUIK OORZAAK MISDRIJF AT,PUF,NS DRIETAL Pauzes veerlieden Kaageiland gehalveerd CDA Katwijk een feit Plan voor uitbreiding Overbosch" Plan rehabilitatie dorp Oegstgeest Warmondse stichting beraadt zich over lening voor verbouw Seminarie Commissie behoud ex-politie- bureau Katwijk PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 JANUARI 1971 ALPHEN AAN DEN RIJN De gewa pende roofoverval van woensdag 22 de cember op de cash-and-carry zaak van Hoovliet aan de van Foreestlaan is opge lost. De Alphense politie heeft het afge lopen weekend drie jongelui uit Alphen aangehouden, die inmiddels gedeeltelijke bekentenissen hebben afgelegd. Volgens adjudant A. Hoogerdijk, chef van de Alphense recherche en belast met de leiding van het onderzoek, is de zaak "juridisch rond". De 2I-jarige R. H. en de 22-jarige J. R., beide lasser van beroep, werden vrijdagochtend in hun woning van het bed gelicht. De 21-jarige bankwerker S. S. werd zaterdag gearresteerd. De arrestaties zijn vol gens de Alphense politie rustig verlopen. Het bij de overval gebruikte pistool is in een van de woningen aangetroffen. De vuurbuks is nog niet boven water. Van de in totaal 100.000.- buitgemaakte guldens is niets meer teruggevonden. De jonge overvallers, waarvan er twee verslaafd zijn aan heroïne, hebben betaalcheques vernietigd voor een bedrag van 30.000,-. Een zelfde bedrag is door de overvallers besteed voor de aankoop van heroine. Dat is in Amsterdam gebeurd. Waar de resterende 40.000.- zijn gebleven is voor de politie een raadsel. Deze verwacht niet dat dat geld nog ooit boven water zal komen. De cash-and-carry zaak van Hoogvliet is tegen deze vorm van criminaliteit verzekerd. De ouders van de jongelui waren volgens de politie niet op de hoogte van de overval. Ook zouden ze niet geweten hebben van het heroinegebruik. Adjudant Hoogerdijk ty peert de overvallers als: "Gewone jongens die door maatschappelijke omstandigheden gekomen zijn tot het gebruik van heroïne. Dramatisch. De jeugdige overvallers drongen op woensdagavond 22 december om 21.15 uur, een kwartier na sluiting stijd van deze ingelaste koopavond in verband met de kerst, de cash-and-carry zaak binnen, gewapend met een pistool en vuurbuks. Hun uiterlijk hadden ze verborgen achter nylonkousen. Het personeel werd met de vuurwapens in bedwang gehouden. De totale dagopbrengst verdween in een zak waarna de overvallers ijlings, te voet, verdwenen in het mistige duister. Dat die avond aanmerkelijk drama tischer had kunnen aflopen blijkt uit de wetenschap die de Alphense politie nu heeft. Volgens de politie hadden de jongemannen dringend geld nodig om in hun heroïnegewoonte te kunnen voorzien. Adju dant Hoogerdijk: "De overvallers zouden geen mo ment geaarzeld hebben om te schieten als iemand van het personeel een onverhoedse beweging zou hebben gemaakt. De vuurwapens stonden op scherp." De door het personeel per omgaande gewaarschuw de politie vond geen enkel spoor. Adjudant Hooger dijk: "Het was een uitgekiend plan". Door een intensief kontakt met andere korpsen en met het informatiecentrum in Den Haag, waar alle overval len geregistreerd worden, werd uit de uitgeisselde gegevens duidelijk waar gezocht moest worden: in kringen waar heroïne werd gebruikt. Door diverse tips uit deze kringen begon de "zeer moeilijke legpuzzel" langzaam maar zeker in elkaar te passen. Zonder een enkel hard bewijs, maar met zeer sterke aanwijzigingen werd na overleg met de officier van justitie besloten tot aanhouding van de jonge man nen. Hun bekentenissen maakten de zaak rond. Gezwel Door het motief van deze overval is het de politie nu ook duidelijk geworden dat het heroïneprobleem zich heeft uitgebreid naar Alphen. Hoofdinspecteur Rutting: "We hebben sterk de indruk dat het' heroi negebruik in Alphen groter is dan we aanvankelijk dachten. De stelling: zo'n vaart zal het wel niet lopen is geloochenstraft. Heroiïne is een gezwel dat moeilijk te stoppen is. Het is voor ons zeker een reden om er eens uitgebreid bij stil te staan. Er zal een samenspel moeten komen met iedereen die er wat aan kan doen". Twee overvallers zijn van daag voorgeleid bij de officier van justitie in Den Haag en overgebracht naar het huis van bewaring aldaar. Morgen volgt de derde overvaller. De maxi male straf voor een dergelijk misdrijf is volgens de Alphense politie, negen jaar. VOORSCHOTEN In de raadzaal kwamen gisteravond de af vaardigingen van het verenigings- en bedrijfsleven bijeen om onder voorzitterschap van wethouder L. Marselis te komen tot een nieuw programma voor de „Verlevendiging Dorpskern en Sportreal". Vorig jaar werden op bescheiden schaal aktiviteiten ontwikkeld, die tot doel hadden belangstelling te wekken voor het eigen dorp en tevens „in beweging" te komen. De verlevendi ging van de Dorpskern had vorig jaar hoogtepunten in de rommel en geraniummarkt, de bezichting van de dorpstoren en de ruil beurs voor de kinderen. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk een permanente agenda op te stellen. Vaste onderdelen gaan weer vormen de speciale markten zoals verenigingsmarkt, geraniummarkt en rommelmarkt. Ook de orgel-beiaardconcerten staan weer op het programma, evenals de openstelling voor bezichtiging van dorpstoren en -kerk. De start zal rondom de koningindag zijn en daarna zal er zo mogelijk ieder weekeind tot oktober iets speciaals te beleven zijn op het gebied van de vrije sportbeoefening. Als voorlopige plannen kwamen in het kader van „de beweging" het schoonmaken van sloten en parken, fietstochten, vrije spelmiddagen door sportvereni gingen. De muziektent zal niet weer opgezet worden bij de dorpskerk. In overleg met de gemeentelijke dienst zal alleen het onderstel van de muziektent iedere zaterdag geplaatst worden voor het Am- bachts- en Baljuwhuis op de Voorstraat. Uit de vergadering kwam naar voren de geringe medewerking van de kant van de winkeliers om in te haken op de aktiviteiten. Die winkeliers betreffen dan vooral de centrumwinkeliers. Het winkelcentrum „Noord-Hofland" heeft al kontakten met de muziekverenigingen, die in dat winkel centrum openlucht concerten gaan verzorgen. Alle aanwezigen kregen als huiswerk op om voor half februari een agenda van aktiviteiten in te zenden bij het gemeentehuis afd. Culturele Zaken. Wethouder Marselis benadrukte dat het gemeente bestuur alleen wil inspringen en coördineren, de aktiviteiten moeten komen komen vanuit het verenigings- en bedrijfsleven. Overweg Papelaan gestremd VOORSCHOTEN Een kabelstoring in de overwegbeveiliging in de Papelaan zorgde gistermiddag voor een anderhalf uur durend ongemak voor weg- en treinverkeer. Rond twee uur bleven de spoorbomen dicht en kregen alle treinen rood licht Verkeer en treinen werden daarna over de overgang geleid door de rijkspolitie van Voorschoten en de gemeentepolitie van Wassenaar. Het duurde een uur voordat de eerste reparatiewagen van de N.S. bij het schakelstation aankwam. Twee doorgeslagen zekeringen bleken de oorzaak. De drukbereden spoorwegovergang in de Papelaan heeft de laatste tijd meer met technische gebreken te kampen. Steeds moet met zeer primitieve middelen (zwaaien met een politiepet) de treinen over de baan geleid worden. Op het station Voorschoten zijn geen seinlampen aanwezig. KATWIJK Op een gemeenschappelijke vergadering zijn de besturen van de kiesverenigingen van CHU, ARP en KVP gister avond overeengekomen om in de toekomst gezamenlijk in CDA- verband op te treden. De raadsleden van de drie partijen hebben zich al in deze geest in de Katwijkse gemeenteraad gepresenteerd. Met het oog op de komende verkiezingen werd een propaganda-commissie samenge steld. Op korte termijn zal door deze commissie een CDA-forum- avond worden belegd. Oranjevereniging Rijnsburg had goed 1976 RIJNSBURG Het afgelopen jaar was voor de Rijnsburgerse Oranjevereniging een goed jaar. Dit verklaarde gisteravond ver enigingsvoorzitter C. de Mooy tijdens een algemene ledenvergade ring. Ook dit jaar zal de Oranjevereniging zich weer inspannen. Op Koninginnedag staat een optreden van Conny Vink al op het programma. Wellicht zal het dragen van Rijnsburgse klederdracht dit jaar worden afgeschaft, wegens ontbrekend animo. Vanuit de vergadering kwam de suggestie het parcours van de wielerronde beter te beveiligen. Tevens vonden bestuursverkiezingen plaats. WARMOND Burgemeester en wethouders van Warmond willen het sportpark „Overbosch" uitbreiden. De uitbreiding bestaat uit de aanleg van een korfbalveld en twee verharde handbalvelden. Na realisering van deze uitbreiding heeft sportvereniging Warmun- da de volledige beschikking over het tweede voetbalveld, waardoor deze vereniging voldoende veldencapaciteit heeft, terwijl de hand bal- en kofbalvereniging de beschikking krijgen over respectievelijk twee verharde handbalvelden en een onverhard (gras)veld. Door het treffen van aanvullende technische voorzieningen is het moge lijk de twee handbalvelden ook voor tennis te gebruiken, een sport waarvoor de mogelijkheden in Warmond tot nu toe vrijwel nihil zijn. De kosten van de aanleg van de diverse velden wordt geraamd op bijna 440.000 gulden (inclusief grond). B en W willen ruim 230.000 gulden betrekken van het fonds dorpsuitbreiding. Het college beraadt zich tevens over de beheersvorm van het gehele park „Overbosch". Een voorstel over uitbreiding van „Overbosch" wordt behandeld tijdens de vergadering van de Warmondse raad op donderdag 20 januari. De aanbieding van het rapport Oude Dorp aan burgemeester Eysinga OEGSTGEEST Onder grote belangstelling van de bewoners van het Oude Dorp Oegstgeest, raadsleden, vertegenwoordigers van de Stichting Heemschut en vele anderen overhandigde gisteravond mevr. Tysterman burgemeester Van Eysinga het eerste exemplaar van het rapport van de projectgroep Oude Dorp. Namens de groep werd het woord gevoerd door de heer W. C. J. Robert: „Onze opdracht betrof een onderzoek naar de vraag wat is rehabilitatie, komt het oude dorp daarvoor in aanmerking en willen de bewoners dat. Er werd en enquête gehouden en gesprekken gevoerd met de Prov. Directie en de Rijksdienst van de Monumentenzorg. Alsmede de beschikkingen omtrent woningverbetering leverden een hoop materiaal op die wij in een rapport hebben vervat", aldus de heer Robert. „Een tweede reden om alles samen te vatten was de behoefte om het gemeentebestuur te informeren: Het rapport kan tevens dienen als vérzoek aan de overheid om het Oude Dorp te erkennen als rehabilitatiegebied. Met die erkenning wordt de mogelijkheid geschapen voor de individuele bewoner over te gaan tot woningverbetering met behulp van de 40% subsidie en voor de gemeente om met rijkssteun de woonomgeving te verbeteren", aldus de heer Robert die de bewoners van het oude dorp dank zegde voor de medewerking. WARMOND Het bestuur van de stichting tot Huisvesting, Service-verlening, Verzorging en Verpleging van Ouderen Warmond beraadt zich donderdag 20 januari of zij een verzoek aan diverse gemeenten in de Leidse regio handhaaft om garant te staan voor rente en aflossing van een lening van bijna negen miljoen gulden. Inmiddels zijn de rentepercentages op de kapi taalmarkt drastisch gedaald en het bestuur acht het derhalve niet noodzakelijk gemeenten ga rant te laten staan voor een geldlening. Het bestuur heeft al een aanbod gekregen om bijna negen miljoen gulden te lenen tegen een percentage van 7 1/2 procent, terwijl enige maanden geleden nog werd gesproken overrentepercentages van 10 tot 10 1/2 procent. Het bestuur heeft de gemeenten verzocht garant te staan voor rente en aflossing omdat dan minder rente betaald hoeft te worden. Het bestuur van de stichting wil met een bedrag van negen miljoen de bouw c.q. verbouw van het voormalige Seminarie te Warmond tot de Kloosterbejaardenoorden „Mariënweide" en „Mariëngaerde", alsmede de bouw van 18 units voor de huisvesting van het verplegend personeel van deze stichting financieren. De behoefte aan deze kloosterbejaardenoorden is bijzonder groot. In de kloosterbejaardenoorden worden voornamelijk pries ters en religieuzen gehuisvest, verzorgd en verpleegd, die terugkeren uit de missie- en zendingsgebieden. Met de bouw van genoemde kloosterbejaardenoorden hebben de gebouwen en terreinen van het voormalige Seminarie c.q. Theologicum wederom een bestemming gekregen. De commissie wil ook de vroegere school met de Bij bel aan de Voorstraat 83 behouden. Thans zijn hier 't Mallegat en Interkruis inL ondergebracht. f KATWIJK Tijdens een vergadering van de „Commissie tot Behoud en Wederop bouw van Katwijk" is besloten stappen te ondernemen teneinde diverse panden die op de nominatie staan om te worden afgebro ken voor Katwijk te behouden. Hoog genoteerd op de „verlanglijst" van de Commissie staat het oude politiebureau aan de Tramstraat no. 18. Zoals bekend zijn er plannen dit pand, dat nu eigendom is van de heer D. F. E. Meerburg, te slopen in verband met de door Rijkswaterstaat vereis te tweede vloedkering. De heer W. Buys, secretaris van de Commissie, deelt echter mede dat afbraak overbodig is, wanneer de kelder van het bewuste pand wordt volge stort met beton. In dat geval zou aan de eisen van de Deltawet zijn voldaan en kan dit voor Katwijk zo waardevolle gebouw blijven staan. Binnenkort zullen enkek? Commissieleden een oriënterend gesprek hebben met de heer Meerburg. Ook zal men contact opnemen met de secretaris van het genootschap „Oud Katwijk" over samenwerking met betrek king tot het behoud van het „pand van Meerburg". Andere objecten die de Commissie wil aan pakken in de naaste toekomst zijn het oude postkantoor aan de Voorstraat tegenover het politiebureau; de vroegere school met de Bijbel aan de Voorstraat 83 waarin nu 't Mallegat en Interkruis zijn ondergebracht; de oude Hervormde pastorie naast de school die thans in gebruik is bij „Oud Katwijk en twee panden op de hoek van het Con mandeurspad en de Kerkstraat in Katwij aan den Rijn. Aan B W van Katwijk zal een bri uitgaan met het verzoek of de Commissi inzicht kan krijgen in de gemeentelijke plai nen ten aanzien van de genoemde pander Voorts zal met alle fractieleiders aanschrij ven om te vernemen hoe zij denken iver h« lot van het „pand van Meerburg". Ten slott staat er een verkennend gesprek op stap< over het bouw- en sloopbeleid met het Pro gressief Overkoepelend Orgaan Katwijl een samenwerkingsverband van PPR, PvdJ Ombudsteam en open jongerencentrum Mallegat. KAAGEILAND De gemeente Alkemade heeft op aandrang van de vertegenwoordigers van het overlegorgaan van inwoners van Bin nen- en Buitenkaag, de „dorpsraad", twee pau zes van een kwartier voor de veerlieden van het pontveer naar Kaageiland geschrapt. De regeling is al enige tijd geleden ingegaan. Na de schorsing van de veerlieden, die er van worden verdacht veergelden in eigen zak te hebben gestoken, werden door het Alkemadese gemeentebestuur onervaren veerlieden ingezet, die onder leiding van een instructeur moesten leren het veerpont onder controle te krijgen. Kort na hun aanstelling besloot het college van B en W om het veerpont vier maal per dag een kwartier stil te leggen, om de nieuwe veerlieden gelegenheid te geven voor „persoon lijke verzorging". Bij het besluit van B en W was geen vooroverleg met de dorpsraad van De Kaag gepleegd. Blijkens een briefwisseling, die in het januari nummer van maandblad van de dorpsraad is afgedrukt, heeft de dorpsraad daar fel tegen geprotesteerd. Volgens de dorpsraad had van te voren overleg gepleegd moeten worden. De dorpsraad stelt in zijn brief aan het gemeen tebestuur dat de pauzes niet slechts 15 minuten wachttijd zouden opleveren, maar dat die ge makkelijk kunnen uitlopen tot een half uur. Argeloze mensen, die niet met de maatregel bekend zijn, zouden vooral de dupe worden. Verder komen de aansluitingen op het open baar vervoer door de kwartier pauze in gevaar. De leveranciers overwegen volgens de dorps raad bij handhaven van de pauzes de Kaag uit hun servicepakket te laten vallen. Onbegrip B en W van Alkemade hebben het verzoek van de dorpsraad gedeeltelijk gehonoreerd en de pauzes overdag laten vervallen. Over zijn geble ven de pauzes van 9.15 tot 9.30 en van 19.15 tot 19.30 uur. B en W verwijten de dorpsraad echter onbegrip over de moeilijke situatie waar in het gemeentebestuur moet werken sinds de veerlieden geschorst moesten worden wegens vermeende frauduleuze handelingen. Van een dubbele bezetting van de pont is geen sprake, waardoor geen tijdelijke aflossing kan plaats vinden. Het Alkemadese college erkent in zijn brief aan de dorpsraad dat vooroverleg „eleganter" zou zijn geweest. Dit overleg had echter niets aan de uiteindelijke beslissing kunnen veranderen, meent het college. Dorpsraad en gemeentebestuur zijn het eens dat de kosten van het pontveer naar Kaagei land niet door een relatief kleine gemeente' gedragen kunnen worden. De dorpsraad vindt dat provincie en rijk mee moeten betalen aan de Kaagse oeververbinding. B en W van Alke made tonen zich in hun brief aan de Kaagse vertegenwoordiging sceptisch over de mogelijk heden tot een lastenafwenteling. In een tijd van versobering van de overheidsuitgaven zal een hernieuwde poging daartoe zeer weinig kans maken volgens het college. B.P. de Kousemaeker onderscheiden WASSENAAR B.P. de Kousemaeker, directeur van de Centrale Boekhou ding en Economische Za ken van de gemeente Was senaar, is gisteravond be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer de Kousemaeker kreeg de onderscheiding uitgereikt door burgemees ter mr K. Staab. De functio naris heeft zijn dienstver band wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëindigd. De heer De Kousemaker heeft 31 jaar in Wassenaar gewerkt. WASSENAAR De gemeenteraad van Wasse naar heeft zich gisteravond in grote lijnen ak koord verklaard met het fietspadenplan voor de gemeente. Gepleit werd voor uitvoering van het plan in gedeelten. Voor de eerste fase zou een bedrag van een miljoen gulden nodig zijn voor de aanleg van vijf nieuwe verbindingen. De overige fietspaden zouden geleidelijk aangelegd kunnen worden waarvoor een jaarlijks krediet van 100.000 tot 150.000 gulden nodig zou zijn. Het college van b. en w. had de kosten van aanleg van de fietspaden geraamd op een bedrag van 100 tot 180 gulden per strekkende meter. Ir. K. W. Nieuw- zwaag (WD) wilde voorrang verlenen aan de aanleg van paden van Kerkehout naar Zijdeweg, langs de Jagerslaan, lange Kokshornlaan, van het Ammon- slaantje in de richting Leiden over de voormalige trambaan en openstelling van het reeds bestaande pad door de buitenplaats Vreugd en Rust. Over de wijze van verharding van de fietspaden sprak men zich nog niet uit Mettertijd zal worden gekozen tussen asfalt en schelpengruis. Raadslid D. van Klaveren (CDA) bepleitte het fietspad over de voormalige trambaan naar Leiden waarvan onder meer veel scholieren gebruik zouden maken. Alle raadsleden stelden het handhaven van de verkeersveiligheid voorop.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4