•IDA lanceert plan voor parkeerdak m rerontwaardiging [beschuldiging j|an mishandelen Ü/ee in -Groenoordhallen Boekovski dankt voor gastvrijheid College ondersteunt looneis ambtenaren Broekman 1 maart in functie Krediet Stichting Mast goedgekeurd !L Dierenbescherming Leiden Istelt mishandeling vee in ICroenoordhallen aan de k 18 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT pel plan voor het parkeerdak ilre 10 auto's lepingen Snmarkt USbnze raadsverslaggever) (DEN Namens de fractie van CDA in de Leidse gemeenteraad TV-ft het raadslid J. van Zijp gister- nd een plan gelanceerd voor een ^twee verdiepingen bestaand par- HB'dak aan de Garenmarkt. Daar- P5GBr zou hier bijna een verdubbeling KÜ de bestaande parkeercapaciteit inen worden bereikt tot een totaal 1200 auto's. ■F"*el de fractie van het CDA voorstander is i bouw van een parkeergarage op de Garen- welke plaats al eerder door de gemeente raad is aangewezen, realiseren wij ons dat de stichting van een garage op deze plaats weerstan den en moeilijkheden met zich mee brengen, waar door de stichting van een parkeergarage op deze plaats zeer lang zal duren of in het geheel niet tot stand zal kunnen komen", aldus de heer Van Zijp. Hij beklemtoonde vervolgens de noodzaak van een voldoende aanta.'i parkeerplaatsen in de Leidse binnenstad en haalde daarbij de bestaande mogelijkheden op de Kaasmarkt en aan de Ir. Driessenstraat aan waar voor 500 auto's plaats is. „Het aantal op de Garenmarkt is met 115 auto's echter te klein, zeker als er parkeerplaatsen weg zullen vallen als de Breestraat semi-wandelgebied wordt en een aantal plaatsen op het Stadhuisplein opgeheven zal worden", aldus Van Zijp die daar mee een uitbreiding van de parkeergelegenheid aan de Garenmarkt motiveerde. „Een oplossing zou kunnen zijn het bouwen van een parkeerdak op deze plaats met een verzonken parterre. De ligging van de Garenmarkt is hoger dan die van de Ir. Driessenstraat waardoor het mogelijk moet zijn hier een parterre voor parkeren te bouwen die 1 meter onder het wegniveau ligt", zo meende de CDA-woordvoerder. Het parkeerdak zou volgens het plan-Van Zijp dan 1,25 meter boven het wegdek uitsteken, waardoor het geheel geen belemmering zou zijn van het stadsgezicht ter plaatse. „Wanneer het geheel dan ook nog omzoomd zou worden door een dichte haag van bomen en struiken is er weinig meer van de daar aanwezige auto's te zien", vond Van Zijp. Het CDA-plan voor een parkeerdak voorziet in de plaatsing van parkeerautomaten of parkeer meters bij de 200 plaatsen. De financiering zou kunnen geschieden door stortingen in het parkeerfonds, alsmede door de overschotten van de parkeerme- ters. De bouw zou snel gerealiseerd kunnen wor den en een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de parkeerproblemen aan de zuid-oost kant van tfe stad. In de avonduren zou het parkeerdak door de bewoners van de omliggende wijken kunnen worden gebruikt voor de stalling van hun auto's, zo is de suggestie van het CDA. 1 Wethouder Waal (verkeer) noemde het CDA-plan in een eerste reactie tijdens de raadsvergadering gisteren „waardevol". Hij sprak verder van een „verrassend plan" dat volgens hem betrokken zou moeten worden bij de plannen die een extern verkeersbureau uitwerkt voor de afwikkeling van het autoverkeer en het parkeren in het Leidse stadscentrum. .00 ®4EIDEN Wethouder M. van Aken van Econc- jim he Aangelegenheden en directeur A. de "*>ng van de Leidse Groenoordhallen hebben ianmorgen verontwaardigd gereageerd op uitla- ■Bngen van de Leidse afdeling van de direnbe- IHherming. De Leidse afdeling had in een brief in het hoofdbestuur van de vereniging en aan rk" e fracties van PvdA en VVD in de Tweede Dtiamer geklaagd over mishandelingen op de Jal"eemarkt in de Groenoordhallen. fdelingsvoorzitster mevr. Ten Hooven-Marenbeeld verklaar- gei0e in de brief, dat in de afgelopen twee jaar tenminste dertig •nstige klachten zijn ingediend. Als voorbeeld werd een igdrachtige koe genoemd, die vorige week maandag tij- is het uitladen bij dë veemarkt een kalf ter wereld bracht, ik werd gesproken over het afsteken van vuurwerk temid- n van de dieren. 'ethouder Van Aken van Leiden' heeft gistermiddag over klachten een onderhoud gehad met de voorzitster van Leidse afdeling. Een vertegenwoordiger van de Leidse 12-Ojjfdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van 10 nieren verklaarde vanmorgen, dat de klachten „blijkbaar ïrkeerd waren overgekomen". De klachten zouden voorna- lelijk zijn gericht tegen het hoofdbestuur van de vereniging, ie te laks zou optreden tegen misstanden op de Nederlandse markten. Uit de L.C. van Boekovski zei onder de indruk te zijn van hetgeen hem momenteel overkomt. LEIDEN De Russische dissi dent Vladimir Boekovski, die momenteel de Nederlandse ste den afreist, was gisteren in Lei den, waar hij op een receptie in het Academiegebouw aan het Rapenburg door de Leidse Universiteit werd verwelkomd. Boekovski was de dagen tevo ren in Amsterdam. Op een geanimeerde receptie kreeg hij eerst een inleidend toespraak te horen waarin hem op het hart werd gedrukt pas in Leiden te komen studeren als hij rustig de tijd heeft gehad om over alles te kunnen nadenken. Hiena kwam Boekovski zelf aan het woord, en in een heel kort toespraakje verklaarde deze zeer onder de indruk te zijn van hetgeen hem allemaal overkomt en hij dankte Leiden en de Uni versiteit voor de gastvrijheid die hem is geboden. Hierna werd Boekovski een penning aangeboden met de in scriptie „United we are Stron ger", Eendracht maakt macht; dit vergezeld van de wens dat het maar een soort sleutel tot de universiteit mag zijn. De Jonge ren Organisatie voor Vrijheid en Democratie Gandelijke orga nisatie) bood Boekovski het door een Spanjaard geschreven boekje „The Dutch Puzzle" aan, een beetje satirisch boekje over de Hollandse volksaard, een soort wegwijs in de Nederlandse geest. De onafhankelijke liberale jon geren (JOVD) willen zich met behulp van Boekovski inzetten voor de vrijheid in de wereld, en willen dat ook politieke par tijen, met name de WD, zich meer voor dit doel gaan inspan nen. In een gesprek met Boekovski, dat zal gaan plaatsvinden' als deze geheel tot rust is gekomen zal hem informatie worden ge vraagd over de wijze waarop men in Nederland iets kan doen aan de politieke gevangenen in Rusland. De organisatie werkt nauw samen met Amnesty In ternational. Boekovski is van daag in Den Haag. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden onder steunen het verlangen naar een hogere prijscompensatie voor de Leidse gemeente-ambtena ren en hebben dit doorgegeven aan de minister van binnen landse zaken. Een delegatie van Leidse ge- meentepersoneel bood enige we ken geleden aan wethouder Van Aken (personeelszaken) een pe titie aan getekend door 265 van de 2500 Leidse ambtenaren, waarin zij een hogere prijscom pensatie vroegen dan voor de rijksoverheid in het vooruitzicht was gesteld. Zij vroegen bij die gelegenheid het college stappen te ondernemen om in hun finan ciële positie verbetering te bren gen. In een antwoord aan de ambte naren stelt het college niet ei genmachtig tot een hogere uit kering te kunnen overgaan, maar deze met klem bij de mi nister te zullen bepleiten en deze te verzoeken aan de positie van het overheidspersoneel in het algemeen en dat van Leiden in het bijzonder de hoogste priori teit te geven. LEIDEN De onlangs genoemde commandant van de Leidse brandweer, ing. J. Broekman, zal op 1 maart de leiding van het corps op zich nemen. Op die datum verlaat hij Eindhoven, waar hij de scepter zwaaide over de brand- en bedrijfsveilig- heidsdiensten van de NV Philips. CDA VRAAGT G.S. OM VERNIETIGING (Van onze raadsverslaggever) Met de stemmen van CDA, WD en SCP/GPV tegen heeft de Leidse raad gisteravond ingestemd met het verlenen van 1,5 miljoen gulden krediet aan de Stichting Mast, het samenwerkingsorgaan van Leiden en Leiderdorp ten be hoeve van de aanleg van kabel-tele visie in dezè gemeenten. Vorige week hadden CDA en WD felle kritiek geuit op de gang van zaken rond deze stichting, waarvan wethouder M. van Aken voorzitter is. De oppositie vocht de wettigheid van dit lichaam aan en dat was pok de reden, waarom deze drie partijen zich gisteravond tegen het verlenen van het krediet keerden. CDA-leider Driessen noem de de stichting in strijd met de wet en het gemeentebelang en ook niet in overeenstem ming met eerder genomen raadsbesluiten. Hij hekelde het feit dat de wethouder finan ciën had geweigerd voldoende informatie te verschaffen over de financiële achtergrond en en kondigde aan bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te zullen vragen om ver nietiging van de kredietverlening. Dat zou betekenen dat het college dan na de reke ning van de siertegels in de Haarlemmer straat, ook de rekening van de Stichting Mast uit eigen zak zal moeten betalen. WD-woordvoerder Van Duyn, die zich bij Driessen aansloot, stelde met zoveel woor den dit van harte te hopen. „De kans is uitermate groot dat straks blijkt dat het college door deze stichting de stad heeft benadeeld. Een volkomen verwerpelijke zaak, waarvan ik hoop dat ze niet zal wor den afgewenteld op de hoofden van de burgerij, maar op die van het college zelf", aldus Van Duyn. Overigens stelde wethouder Van Aken giste ren optimistisch te zijn over een mogelijke andere bestemming voor de ongebruikte fundamenten voor de verboden mast in Mercnwijk. Technisch zou een ander ge bruik hiervan haalbaar zijn. Carter-pilsjes Holiday Inn in Leiden zal de installatie van de nieuwe President Carter van Amerika op passende wijze begeleiden. Op de dag van installatie, donderdag 20 januari, kan elke inwoner van Leiden bij het motel-restaurant binnenstappen om vijf ongepelde pinda's om te zetten in een gratis glaasje bier. Hotel-manager M. Spaargaren stelt geen grenzen aan de aangevoerde hoeveelheden ongepelde pinda's. „Al nemen de bezoekers een zak vol mee. Voor elke vijf pinda's een pilsje. Dat staat", zegt hij. De enige restrictie die Holiday Inn maakt, is ten aanzien van de tijd. De Carter-pilsjes-actie duurt van vijf tot zes uur. Overigens serveert Holiday Inn als speciale attractie op de 20-ste januari 's avonds een zogeheten „Carter-steak met pinda-saus". Chirurg Van Dongen Nog even een geheugensteuntje voor degenen die afscheid willen nemen van chirurg dr. M. A. van Dongen, die bijna 35 jaar verbonden is geweest aan het St. Elisabeth-ziekenhuis. Het vertrek van dr. Van Dongen die, zoals bekend, als „ongevals-geneeskundige" bij het GAK gaat fungeren - wordt morgenmiddag, woensdag 19 januari, gevierd. Van 4 tot 5 uur kunnen genodigden chirurg Van Dongen de hand komen drukken in het ziekenhuis te Leiderdorp; van half zes tot zeven uur is het de beurt aan de patiënten in de patio-ruimte van het zusterhuis. Cursus kantongerecht Op de ochtendzitting van het kantongerecht viel gistermor gen een leemte omdat de voorraad verdachten tegen half elf tijdelijk bleek uitgeput. Rechter Van Dijke besloot toen maar tot een „cursus kantongerecht" voor een aantal toe schouwende scholieren, die in de gelegenheid waren gesteld vragen te stellen over de handel en wandel van het kanton gerecht. Vooral de mogelijkheid die een kantonrechter heeft om eventueel een boete van 20.000 gulden aan een vervuiler op te leggen oogstte veel bewondering en ontzag bij het publiek. Na een half uur druppelden de eerste „wetsovertre ders" weer binnen en werd de cursus beëindigd. De Waddenzee JT«p W- SU De Waddenzee, natuurgebied bij uitstek. Cineast Rob de Wind zal donderdag 20 januari in 't Breehuis een informatieavond verzorgen over de Waddenzee. De door hem vervaardigde televisiefilm De Waddenzee wordt toond en hij zal zijn inleiding met een diaserie illustreren. Het doel van de avond is iedere belangstellende inzicht te verschaffen in de waarde van de Waddenzee als natuurgebied en op welke manier de geïndustrialiseerde samenleving dit gebied bedreigt. Het wordt geen droge opsomming van cijfers en getallen, want de visualisering wordt „indrukwekkend" genoemd. Aanvang negen uur, toegang 1,50 gulden. Breehuis, Breestraat 19 in Leiden. Buurthuis Het actiecomité van jongeren uit de Professorenwijk ont vouwt morgen 19 januari zijn plannen met betrekkinj de inrichting van een buurthuis in de wijk. Bewoners de Professorenwijk worden uitgenodigd om acht uur aa zig te zijn in de Lorentzschool om de ideëen van het cc te vernemen. Er zal een aantal commissies worden gevo waarin specifieke problemen worden behandeld, zoals t ciën en programmering. De hoorzitting is het gevolg vai enquête die werd gehouden onder de wijkbewoners oi behoefte naar een buurthuis te peilen. Biologen De Leidsche Biologenclub houdt een lei biologische onderwerpen. De eerste bijeeni in de filmzaal van studentenverenigin, Kolfmakerssteeg. Drs. A. van der. Zon spreken over de problemen van natuurbehi kelingsland. De bijeenkomst is gratis toegi belangstellende.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3