REDETJJK BOKSPEIL BIJ NIEUWELINGEN onnors en Evert eer op zegepad Herma van der Horst dacht aan stoppen !ompetitieleiding KNVB niet in zorgen Kort geding IF tegen v. Gelder Tips voor Nootdorp BOHM NA REMISE DERDE PLAATS O DINSDAG 18 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT Belg beslist over trainersbestand atletiekunie (Van onze sportre dactie) PIJNACKER Een Belg zal (mede) be slissen over het nieu we trainersbestand van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, waarvan de be noeming eind deze maand verwacht wordt. Mom van den Eijnde, de trainer van wijlen Ovo van Damme, heeft samen met de Nederlandse officials De Beer (vi- ce-voorzitter K.N.A.U.) en Thijs- sen (commissie oplei dingen) zitting in de „commissie van drie", die beslist over de samenstel ling. Tot nu toe hebben zich „een stuk of ze ventien" (aldus De Beer, maar er zijn ge ruchten dat er veel meer zijn) gegadig den zich na de open sollicitatie gemeld voor de functie van vakgroeptrainer. Zes man zullen worden aangenomen: voor de sprint, midden-af stand, -t springnum- mers, hordenlopen, technische nummers, en lange afstand. „Daarbij gaan we", aldus De Beer, „niet alleen af op de bin nen gekomen sollici taties. Öok hebben we aangeklopt bij mensen die oife aan bevolen zijn". Ook hebben zich, en dat werd voor de sollici tatieprocedure ern stig betwijfeld, vol gens het bestuurslid uit Pijnacker kandi daten aangemeld voor de moeilijke functie van trainings- coordinator." Hij wordt door de com missie van drie be noemd. Als dat ge beurd is, stap ik er uit en dan neemt de coordinator mijn plaats in om mede de vakgroeptrainers te kiezen. We hopen er in elk geval deze maand uit te zijn". BEN VAN GELDER ....kritiek AMSTERDAM - Het bu reau Inter-Football heeft een kort geding aangespannen tegen Ben van Gelder de ma nager van PSV. Het geding zal op dinsdag 25 januari (10.00 uur) dienen voor de president van de rechtbank in Den Bosch. IF vraagt de rechter Van Gelder, op straffe van een dwangsom, te verbieden nog langer uitlatingen te doen in het openbaar die de naam van het bureau kunnen aan tasten en de belangen kun nen schaden. Volgens IF zou Van Gelder door middel van publicaties in kranten 'en via een radio gesprek hebben gesteld dat het bureau in feite illegaal werkt en niet-rechtsgeldige contracten hanteert. PAPENDRECHT Europees voetbal kampioen Tsjechos- lowakije, heeft giste ren in en tegen Pa- pendrecht zijn eerste oefenwedstrijd in Nederland gewonnen met 5—0. De forma tie van trainer Jezek, die al zijn 21 selec tiespelers inzette, leidde bij de rust met 1—0 door een treffer van Masny in de 40e minuut. De Tsjechen, die zich in Nederland voorbe reiden op de kwalifi catiewedstrijden te- Tsjechen winnen eerste oefenduel gen Wales en Schot land (WK '78) deden het rustig aan tegen de amateur eerste klasser. Na rust, met tien nieuwe spelers, bouwde de Europese kampioen de vobr- sprong in de aantrek kelijke ontmoeting geleidelijk uit. Ach tereenvolgens scoor den Vizec (57e mi nuut), Moder (65e), Svelik (73e) en Pro- cez (76e). Scheids rechter was Bakker uit Dordrecht. Er wa ren 1800 toeschou- Militairen zonder Zwartkruis DEN HAAG Het Nederlands elftal prevaleert voor Jan Zwart kruis boven de nationale militaire voetbalploeg. Op 26 januari gaat Zwartkruis naar Rome om België te bekijken, dat dan vriendschap pelijk speelt tegen Italië. De militaire voetbalploeg speelt dezelfde dag, in de voorronde van het internationale militaire kampioen schap te Chateauroux tegen Frankrijk. Dick Buitelaar, trainer van het militair elftal, zal in Chateauroux de taak van Zwartkruis overnemen. IEN HAAG Zes boks- vonden zijn nodig om Zuidhollandse kam- ioenen in de diverse Jassen op te leveren, (isteren had „Amicitia" a Den Haag de primeur, en bomvolle zaal die de lieuwelingen aan het Ferk wilde zien. Tot in ie foyer zaten de bok- liefhebbers. Gemeten laar de maatstaven die aogen worden aangelegd oor deze klasse veelal en eerste of tweede par- ij voor de pugilist Ferd er redelijk gebokst, leestal ontaarden partijen tus- en beginners in vechten. Dat fas gisteravond niet het geval, |oewel er na het a-b-c nog veel Itters volgen die de nieuwelin- »n onder de knie moeten krij- :n. De minst gevorderden vie- tn dan ook prompt af en er laren enige winnaars die een pede indruk achterlieten. In kt middengewicht werden vier ■wartfinales gebokst, waarvan e laatste, tussen Leerentvelt Huizenaar, Rotterdam) en Van ierkei (Verkade, 's-Gravenzan- |e) een pittig partijtje was, dat lok meteen de beste kwartfina- ist opleverde, de Rotterdam mer. Eet lijkt dat hij onvoldoende jegenstand zal ontmoeten op zijn weg naar de halve eindstrij den want Van Kuijl (Huizenaar) (bokste te rommelig tegen De Graaf (Verkade), welke vereni ging voor het eerst deelneem*, aan de titelstrijd en onder lei ding van Frans van Geest en Arie Verkade zeker na verloop van tijd behoorlijke boksers zal kunnen leveren. Van Kalken (Kristalijn, Den Haag) buitte te gen Buining (Huizenaar) zijn enorme reach te weinig uit maar voldoende vooi1 de winst. Tegen bijv. Leerentvelt zal hu met zijn duwstoten - als je toch duwt, kun je beter maar meteen fors stoten - niet afdoende suc ces kunnen boeken. Westerlaken (Crooswijk, Rotterdam) won van v.d. Weijden (Verkade) maar heeft de handicap dat hij, zoals bleek tegen de van de ver boksende Westlander, moeilijk verdedigt. Zijn rechtse is echter sterk. Er werden ook al finalisten be kend. In het zwaarwelterge- wicht zijn dat Bosman (Huize naar) die met een minimum aan stoten Maat (Verkade) overwon, en De Wijs (Hoogenband, Den Haag) die zijn geringere gestalte tegen Van Gemeren (Goudse B.V.) „ophief' met goed invech ten. Hij lijkt de kampioen te worden op de tweede avond, volgende week maandag weer in „Amicitia". Onervaren In het weltergewicht imponeer de de Leidenaar v.d. Heijden (DTS). Hij bokst ongeveer een zelfde stijl als zijn clubgenoot Lantrok: recht vooruit en stevig. Rouss (Crooswijk) ging dan ook al na luttele seconden k.o. Ook al door onervarenheid omdat hij verzuimde de bokshouding aan te nemen. In dezelfde klasse werd Bram Charité (Hoogen band) uitgeschakeld door Schui- tema (Huizenaar) omdat hij niets deed. Van de twee „angst hazen" plaatste de Rotterdam mer in elk geval nog iets maar is kansloos tegen v.d. Heijden in de finale van volgende week. Ook weinig actie toonde de par tij Owens (Bouwlust, Dordt) te gen De Nauw (Huizenaar) in het lichtgewicht. Beiden moesten acht tellen nemen en omdat er geen onbeslist mogelijk is, won Owens. Op deze voor boksen korte avond die prompt op tijd begon en prima georganiseerd was (wonderlijk dat in een kam- pioensstrijd zelden boksers ver stek laten gaan!) wekten de laat ste partijen vraagtekens op. Half zwaargewicht v.d. Louw (Huizenaar), een vreemde spring-in-'t-veld, was geknipt om af te stoppen maar Scheffer (Bouwlust) deed dat niet en ver loor toch maar met 3-2. Zwaar gewicht Kramer (De Haan,,- Schiedam) heeft alles om tot een uitstekende pugilist uit te groeien maar ging ten onder aan de linkse zwaaistoten van -Taal (Te Pas, Den Haag) die hij niet kon blokkeren. De helft van de partijen werd geleid door de heer Hartman die wederom bewees een uitnemend scheidsrechter te zijn. «En ook dat was weer winst op deze avond van de „kleintjes". HERMAN VAN BERGEM Misschien een ideetje voor de Nederlandse autoriteiten: in Athene werd afgelopen weekeinde een demonstratie gegeven van politievaardigheid in een voetbalstadion met het oog op eventuele rellen. Een keurig aangetreden groep agenten probeert met een aantal manoeuvres indruk te maken op het voetbalvolk. HENK BORST TITEL MARATHONVETERANEN (Van onze sportredactie) ALKMAAR Het eerste Offi ciële Nederlands kampioen schap maratonrijden voor vete ranen dat gisteren.op de Alk- maarse kunstrijbaan De Meent werd gereden, is een groot suc ces geworden. De eerste natio nale maratonkampioen bij de veteranen werd uiteindelijk Henk Borst uit Krommenie. In de laatste ronde verhoogde hij het tempo en niemand bleek in staat hem voor de eindstreep in te halen. Roel Hiemstra (Heerenveen), 4. Tjeerd Oenema (Noordwolde), 5. An ne Compaan (Drachten), 6. Cees Overheul (Hoogkarspel), 7. Klaas Blokker, 8. Piet Bakker (Hilversum). 9. Jan Uitham (Groningen), 10. Eg- bert van 't Oever (Lisse). B-rijders 1. Joop Suiker (Wognum), 2. Jan Halfweeg (Den Oever), 3. Jan van Capelle (Delft (Van o e sportredactie) iOOTDORP Tien draverijen (aan morgenmiddag op het kogramma van de baan in jootdorp. De eerste start is om Alf drie en onze prognoses blitha D'Asterprijs: Nestor loodnoot, Nepos Fried en Mary outsiders: Mabel en Mike Re- Jolanda Schansprijs: Marionet- te Quick, Miss Zelda Peter en Minnie Bird. JOKERPRIJS: Olexis P, Ols- beere en Olex Six. Jolanda H Prijs: Panarn, Nonja Belwin en Orenta.- Juanitaprijs: Niko§a H, Lord Easter en Luuk K, outsider Nimble Boy. Josephine Bakerprijs: (eerste afdeling): Maja'Roodnoot, Nita Careless en Nora Hagheweyde. Just in Timeprijs: Larens Roem, Joop Hollandia en Lea Bond. Juliana Silkprijs: Nerva, Ka Anjo en Lucky Star. Jolitha D'Asterprijs: Onique, Merry Be en Mona Hanover. Josephine Bakerprijs: (tweede afdeling): O Quinti, Mister Dil lon en Kioneer. [RMINGHAM/HOLLYWOOD Ook dit jaar ken Jimmy Connors en Chris Evert de interna- inale tenniswereld volledig naar hun hand te an zetten. Chris Evert won haar tweede toernooi n 1977. In de finale in Hollywood versloeg zij Australische Margaret Court met 6—3, 64. Het tbbelspel werd gewonnen door Betty Stöve en artina Navratilova, die Chris Evert en Rosemary isals versloegen met 6—4, 3—6, 6—4. Birmingham won Jimmy-Connors het eerste CT-toernooi van dit jaar. In de finale moest Bill :anlon zijn meerdere erkennen irl Connors: 36, -6. Ook in Birmingham was er Nederlands cces in het dubbelspel. Tom Okker won samen et de Pool Wojtiech Fibak van de Amerikanen 11 Scanion en Billy Martin met 6—3, 64. e 24-jarige Jimmy Connors heeft in 1976 een cordbedrag bijeengeslagen. (Ongeveer 1,7 mil- n gulden heeft Connors in 1976 verdiend.) Bij dames wordt de „financiële ranglijst" aange- >erd door Chris Evert (22) met ongeveer 860.000 gulden). Betty Stöve neemt op deze ranglijst de zesde plaats in: ongeveer 245.000 gulden.) Jimmy Connors won 743.170 gulden in internatio nale toernooien, maar sleepte met uitdagingswed strijden een speciale veelal viermanstoemooien nog meer in de wacht: 744.800. Bij Chris Evert zijn de verhouding niet zo. Zij verdiende in inter nationale toernooien 840,754 en won in andere evenementen nog eens 132.300. De ranglijsten voor de spelers en speelsters, die over 1976 het meest hebben verdiend, zien er als volgt uit: Heren: 1. Jimmy Connors (VSt) 1.683.970; 2. Ilié Nastase (Roe) 1.390.877; 3. Raul Ramirez (Mex) 1.141.557; 4. Björn Borg (Zwe) 1.039.829; 5. Arthur Ashe (VSt) 916.020; 6. Manuel Orantes (Spa) 886.615; 7. Harold Solomon (VSt) 620.908; 8. Guillermo Vilas (Arg) 614.278; 9. Eddie Dibbs (VSt) 587.561; 10. Wojciech Fibak (Pol) 573.395. Dames: 1. Chris Evert (VSt) 840.754; 2. Evonne Goola- gong (Aus) 514.382; 3. Virginia Wade (GBr) 390.071; 4 -Rosemary Casals (VSt) 315.278; 5. Martina Navratilo va (Tsj) 314.810; 6. Betty Stöve (Ned) 240.977; 7. Sue Barker (GBr) 226.607; 8. Frjmcoise Dürr (Fra) 173.533; 9. Billie Jean King (VSt) 172.651; 10. Mona Guerrant (VSt) 112.479. DDR a hoe'an onze sportredactie) it. Eit^N HAAG Ondanks het eiligff't dat het voetbalprogramma afgelopen weken verschil- le malen geheel of gedeelte- werd afgelast, ziet de com- titieleiding van de KNVB geen moeilijkheden in het Kra'pschiet als gevolg van het ■Jitlopen van het programma. Het wordt pas echt problemati- ph", zo stelt de heer Van Rem- fierden, „als het nog een paar keer voorkomt dat slechts twin tig of dertig procent van de wedstrijden doorgang vindt. Gaat het programma er in zijn geheel uit dan is er altijd wel een complete inhaaldag te vin den. Zo is het hele programma van het afgelopen weekend ver schoven naar 5 en 6 maart. Maar gaat er maar een enkele wedstrijd door dan swordt het verschil tussen de verschillende verenigingen al snel te groot." Voorlopig ziet de KNVB echter nog geen reden om over te gaan tot het vaststellen van wedstrij den door de week. „Zoiets doen we alleen in het alleruiterste noodgeval en dan nog op uit drukkelijk verzoek van de be trokken clubs. Alleen voor de hoofdklassers wordt wel eens van de zijde van de KNVB naar deze maatregel gegrepen. Nog maals, erg happig zijn wij er niet op en voorlopig is er ook nog geen reden toe." TWAALFJARIGE SENIOREN KUNSTRIJDSTER TELEURGESTELD MAASSLUIS Met een brok in de keel stond de kleine Henna van der Horst te wach ten op de uitslag van het Ne derlandse kampioenschap kunstrijden afgelopen zater dagavond rond de klok van middernacht. Dat ze Sophia en Annemarie Verlaan voor moest laten gaan was geen verrassing voor de twaalfjari ge, maar de derde plaats af staan aan Rudina Pasveer, dat had ze zeker niet ver wacht. Als een klap in haar gezicht kwam daarover heen dat ze niet werd uitgezonden naar de jeugdwereldtitelstrijd in het Franse Mégève. Daar mag wel de twee jaar oudere Groningse Rudina Pasveer heen. Zater dagavond dacht Herma van der Horst aan stoppen met de wedstrijdsport. Gisteravond had ze de zelfstandige beslis sing genomen; eerst een week je rust en dan toch maar weer doorgaan. Ha^r ouders had den echter liever gezien dat ze met het kunstrijden zou stop- pen. De teleurstelling bij Her- ma van der Horst is blijven hangen. „Ik was goed van start gegaan bij het Nederlands kampioen schap. Na de verplichte figu ren stond ik wat betreft pun ten op de eerste plaats. Alleen het plaatscijfer van Annema rie Verlaan was beter en ook na het tweede onderdeel, de verplichte kür, stond ik twee de in het klassement. De pun ten die ik van de jury kreeg voor mijn kür waren volgens mij veel te laag. Ik kan er niet over uit. Er zaten twee goede dubbele axels in en ik was de enige rijdster waar deze hele maal bij lukten. Ik was hele maal niet zenuwachtig bij dit kampioenschap, al dacht iede reen dat". Vader Van der Horst (voorzit- Herma van der Horst (12) kijkt naar videobeelden van haar favoriete sport, het kunstrijden, die ze bijna de rug had toegekeerd. ter van de Haagse Kunstrij Club). „Het was een duidelijke onderwaardering voor Herma. Ze heeft het uitstekend ge daan. De drie maanden trai ning in Amerika bij de trainer van de Olympische kampioene Dorothy Hamill, Carlo Fassi, zijn niet voor niets geweest. In de K.N.S.B. zijn we echter wel teleurgesteld. Op uitzending naar een grote wedstrijd of het Europese (senioren)j^am- pioenschap in Helsinki of hét jeugdwereldkampioenschap in het Franse Mégève hadden we gerekend". „De bond had de kans om dit jaar nog twee meisjes naar de Europese kampioenschappen in Helsinki te sturen. Alleen kampioene Annemarie Ver laan gaat, omdat zij volgende maand achttien wordt. Haar zus Sophia gaat niet. De bond ziet voor haar geen toekomst meer in het schaatsen, omdat haar studie voor gaat en ze al te oud is. Een tweede meisje mag nu niet naar de Europese kampioenschappen. Voor Ru dina Pasveer (derde bij de Ne derlandse kampioenschappen, red) zou het te zwaar zijn. Ik had graag gezien dat Herma naar Helsinki was gegaan. Ze heeft immers haar leeftijd mee. Dan had een echt jong meisje, zoals zij, ervaring kun nen opdoen". Vorig jaar is Herma van der Horst op het jeugdwereldkam pioenschap op de veertiende plaats geëindigd. Na de ver plichte figuren stond ze nog tiende. Op z'n minst had ze er op gerekend dat ze ook nu weer aan het jeugd-W.K. mee mocht doen. Maar de K.N.S.B. liet haar vallen. Vader Van der Horst, terwijl zijn dochter aandachtig luis tert: „Het Nederlandse kam pioenschap in Amsterdam wa? de afsluiting van een periode. Maar nu moeten we naar de toekomst kijken. Het kunstrij den staat bij ons erg hoog aangeschreven in het gezin. Maar of we Herma weer enke le maanden voor training naar het buitenland zullen zenden, moeten we nu rustig in de komende weken gaan bekij ken. Ik wil een trainingschema uitstippelen in overleg met de K.N.S.B. Als we met de bond hebben gesproken gaan we plannen maken. Herma is een aantal maanden niet naar school geweest. Ze heeft werk van school meegekregen. Het is best mogelijk dat we na gesprekken met de bond het accent meer op de school van Herma gaan leggen". Herma van der Horst is het eerste Nederlandse meisje van twaalf die haar „Gouden test" bij het figurenrijden op zak heeft, hoogste wat voor een kunstrijdster is te bereiken. Bij wijze van spreken mag ze morgen met die onderschei ding trainster worden. Herma doet nu voor het zesde seizoen aan het kunstrijden. Soms denkt ze aan stoppen, zoals zaterdag na het kampioen schap. Maar aan de andere kant kan ze niet buiten het schaatsen. Vader Van der Horst: „Een Europees kampioenschap voor een twaalfjarig meisje is in feite niet zo zwaar als een kampioenschap van Neder land zoals dat in Amsterdam werd gehouden. In twee dagen tijd moet je figuren, verplich te, korte kür en je vrije kür rijden. Vrijdag overdag de fi guren en 's avonds laat bijna rond middernacht de verplich te kür en een dag later weer laat in de avond je vrije kür. Herma is pas een meisje van twaalf die elke avond om half negen naar bed gaat. Ze kon bijna haar 'ogen niet open hou den in Amsterdam. Bij een E.K. zijn die drie onderdelen over meer dagen verspreid". ARTHUR VAN RIJSWIJK Wijk aan ZeeDe afgebroken partij tussen Hans Böhm en de Brit Tony Miles, uit de derde ronde van de grootmeester- groep van het Hoogovenschaak toernooi, is na 127 zetten en meer dan dertien uur spelen in remise geëindigd. Door dit re sultaat bezet Böhm de derde plaats, die hij deelt met de Joegoslaaf Kurajica. De stand in de grootmeester- groep na drie ronden is: 1. Gel- Ier (Rus) en Sosonko (Ned) 2,5 punt., 3. Kurajica (Joe) en Böhm (Ned) 2,5. Kavalek (Vst), Olafs- son (IJsl), Timman (Ned) en Mi- les (Gbr.) 1,5, 9. Nikolac (Joe) en Sigurjonsson (IJsl) 1, 11. Ligte- rink (Ned) en Barczay (Hon) 0,5. Paul van der Sterren won zijn afgebroken partij uit de derde ronde van de meestergroep van Rob Witt. Van der Sterren heeft twee punten en bezet de derde plaats. De uitgestelde partij uit de eerste ronde tussen de Zweed Eslon en de Australiër Jamieson eindigde in remise. Stand meestergroep: 1. Szmetan (Arg) 2 1/2, 2. Koepretsjniek (Rus) 2 1 afg). 3. Bellon (Spa) en Van der Sterren (Ned) 2, 5. Jamieson (Aus) 1 1/2 1 afg.), 6. Hartoch (Ned), Popov (Bul) en van der Vliet (Ned) 1 1/2, 9. Krnic (Joe) 1. 10. Witt (Ned), Christiansen (Vst) en Eslon (Zwe) 1/2. Marianne Heeren toch in selectie (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Koninklijke Nederlands Gymnastiek Ver bond is teruggekomen op haar besluit nationaal kampioene Marianne Heeren niet toe te la ten tot de nationale selectie. Sinds enkele dagen bestaat ook voor niet in het internaat ver blijvende turnsters tot de kern groep te worden toegelaten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11