Steeds meer hinder van toenemende concurrentie Israél -IJ NEDERLANDSE BLOEMENEXPORT VERWARREND BEELD IN EERSTE WEEK OOK WEEFSELCULTUUR BIJ BLOEMBOLLEN Groente wordt goed betaald LASBEDRIJVEN JONGEREN ZIJN AAK GROTER DAN VAN OUDEREN Drijscouranten kwekers kunnen bij nieuwe tuinplannen ANDAG 17 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 _t een onderzoek ingesteld ""de verschillen in rentabi- en financiële positie tus- jongere en oudere onder- ïrs op glas bedrijven. De _ijven van jongere onder- ïrs zijn gemiddeld groter die van ouderen, en jon- -a bezitten in het alge- i ook een moderner pro- ieapparaat (glasopstan- n installaties). aufwooiet de zwakke solvabiliteit bh wordtnhangende hoge financie- i; 3 langjasten, die in geval van 'anrhak«eru^fiang in ^"jfsre- '"kieina lten tot hquiditeitsmoei- eden kunnen leiden, blijkt het grote probleem voor de jongere ondernemers te zijn. Ook op langere termijn moe ten de ondernemers voldoende financieringsmiddelen hebben om hun toekomstige vermo gensbehoeften te dekken. De jongeren beschikken thans over relatief minder eigen ver mogen dan de ouderen, maar de verwachtingen ten aanzien van de liquiditeit op langere termijn zijn voor de jongeren verhoudingsgewijs beter dan voor de oudere ondernemers. Door herwaardering van de bezittingen (grond, slijtende duurzame produktiemiddelen en woonhuis) wordt een deel van de relatieve achterstand in de liquiditeitspositie van de jongeren ingelopen, gezien het huidige relatief geringe eigen vermogen (zwakke solvabili teitspositie), terwijl in de ko mende jaren de besparingsmo gelijkheden van jongeren mo gelijk groter zullen zijn dan van ouderen. Uit het onderzoek blijkt dat de jongeren in 1973 en 1974 gemiddeld hogere bedrijfsre sultaten behaalden dan de ou deren. Maar ondanks deze ta melijk gunstige rentabiliteit van bedrijven van jongeren, is de ^vermogensvorming nog maar gering omdat de bijdra gen uit andere bronnen van inkomen (beloning meewer kende gezinsleden; rente-inko men; inkomen buiten bedrijf) De groenteprijzen bewegen zich over de hele linie op een goed niveau. Dat geldt zowel voor sla als selderij. De aanvoer van sla blijft achter bij die van het vorige seizoen. Gezien de levendige vraag is het hierdoor mogelijk dat de prijzen al enige weken gunstig afsteken bij die van vorig jaar. Voor de komende weken worden goed prij zen verwacht, maar deze zullen waarschijn lijk niet boven de prijs van vorig jaar liggen, toen liep de prijs na half januari voor de zware sorteringen op naar 69 cent per krop. De afgelopen week lag de gemiddelde prijs voor de exportsla op 50 cent per krop. Voor de komende week worden er geen prijswijzigingen van betekenis verwacht. Overige gewassen De kleinere aanplant van andijvie, in verge lijking met vorig seizoen, komt nog steeds duidelijk in de prijzen tot uitdrukking. Er is in hoofdzaak afzet op de binnenlandse markt. Voor export zijn er echter geringe mogelijkheden omdat Italië wekelijks ruim 1500 ton naar West-Duitsland exporteert. De afgelopen week waren er prijsuitschieters naar 3,60 gulden per kg. Voor de komende week wordt er gerekend op een prijs die rond de drie gulden per kg. zal liggen. N Spinazie is in deze tijd van het jaar een schaars artikel. De kg. opbrengst per vier kante meter ligt om deze tijd van het jaar ook niet zo hoog, toch kan men met prijzen van 4,50 gulden per kg. aan een behoorlijk roe-geld komen. De aanvoer van prei blijft wat achter bij die van vorig jaar. Voor de komende week wordt er echter een wat groter aanbod verwacht. De binnenlandse vraag en de vraag van West-Duitsland is goed, waardoor er voor de komende week geen prijsveranderingen worden verwacht De afgelopen week lag de gemiddelde prijs op 2,20 gulden per kg. Dit betekent ten opzichte van vorig jaar een prijsverschil van maar liefst 1,20 gulden per kg. De tweede week van januari gaf vorig jaar een piek in de spruitenaanvoer te zien. De prijzen daalden toen met bijna een gulden per kg en kwamen daardoor op 90 cent per kg terecht. Gezien ook hier weer de constant sterke vraag, worden er voor de komende week weinig veranderingen verwacht De gemiddelde prijs zal zo rond de 1,80 gulden per kg. liggen. Het is duidelijk dat de .aanvoer van witlof aanmerkelijk achter blijft bij die van vorig jaar (ongeveer 200 ton per week), dit heeft natuurlijk ook zijn invloed op de prijs. Op de Leidse Groenteveiling waren er vorige week dan ook prijsuitschieters van 4,30 gul den per kg. Voor de kómende week wordt op een wat groter aanbod gerekend, waardoor de prij zen iets kunnen dalen. Voor de verschillende koolsoorten ligt de prijs tussen de 50 en 60 cent per kg. Ook de kleine gewassen kunnen goed in prijs meekomen, gèzien de prijzen voor; selderij (40 cent per bosje), pieterselie (65 cent per bosje) en radijs (87 cent per bosje). Voor deze gewassen is het moeilijk om een prijsverwachting te geven omdat de vraag beperkt is. Zodra de aanvoer bij goede prijzen sterk toeneemt, wordt de spoeling een stuk dunner. De eerste week van het nieuwe jaar heeft wat de bloemenhandel betreft een nogal N verwarrend beeld opgeleverd, zowel in aan voeren als prijzen. Met de feestdagen qchter de rug, is dat niet zo erg onbegrijpelijk, ook al omdat de buitenlandse handel eerst weer wat op dreef moest komen. De aanvoer was aanzienlijk groter dan in de voorgaande week, vooral wat betreft de snijbloemen. Deze kwamen aan een totaal omzetbedrag van 8.240.872,47, ruim twee miljoen meer dan in de voorgaande week. Ook de aanvoer van potplanten was royaal. Die aanvoeren deden voor sommige bloemen zoals de fresia de 'prijzen aanzienlijk dalen. Om wat gemid delde prijzen te vergelijken met tussen haak jes die van de voorgaande week, anjers 39 ct. (39), troschrysanten 33 (1,58), snijgroen 1,10 (1,16), leliekelk 74 (86), lelietak 79 (85), tulpen 24 (2,23). Overigens kwamen de tul pen nu wel stevig los bij een aanvoer van ruim een miljoen. De laatste week van het jaar liet het er lelijk bij zitten en over de inzet van het nieuwe jaar viel nu ook niet zozeer te roemen. Zodra de aanvoer van bepaalde soorten sterk toeneemt, geeft dat een reactie op de prijzen, hetgeen op zichzelf normaal is. In elk geval zijn er alle mogelijk heden tot intreden van verbetering in de handel, ondanks problemen in het bijzonder met de export naar de Bondsrepubliek. Beperkt De grote anjers waren beperkt in aanvoer en ook de chrysanten normaalcultuur kwa men in niet zulke grote hoeveelheden als andere weken. De prijzen vertonen weinig verschil met die van de laatste weken in 1975. Toen deden de anjers bijvoorbeeld 41 cent, irissen 4,02, .snijgroen was iets beter met 1,63, trosanjers ruim drie gulden maar de leliekelken deden het toen slechter met 43 cent In het alge meen blijken de gemiddelde prijzen niet zoveel te verschillen met die van 1975. De rozenkwekers komen er nog niet te best af, de baccara kwam nauwelijks aan een gul den en sonia noteerde tot twee kwartjes. Voor de bolgewassen, zoals narcissen blijven de prijzen aan de lage kant Er kwamen afgelopen week wat meer hyacinten los. Veilen op zaterdag Het touwtrekken rond al of niet op zaterdag veilen, duurt nog voort. Een aantal expor teurs heeft een verklaring uitgegeven, waar in de wens tot sluiten van de veilingen op zaterdag wordt toegelicht. Men acht het onmogelijk om na sluiten van de veiling om 1 uur, de ingekochte bloemen nog tijdig gereed te hebben voor verzending. Proble men inzake personeelsvoorziening benevens overwegingen van sociale- en bedrijfsecono mische aard spelen een belangrijke rol. De betreffende groep exporteurs met een jaarlijkse omzet van rond de 550 miljoen - gulden aan snijbloemen, vragen meer oog voor hun problemen bij het handhaven van de zaterdagse veilingen. Het is dus afwach ten wat het uiteindelijk gaat worden. De weefsel- of zo men wil: de meristeemcul- tuur, is ook in het bollenvak sterk in op mars. De eerste partijen virusvrije lelies uit de weefselcultuur zijn al gecertificeerd, ge plombeerd en in de handel gebracht Virus vrij materiaal biedt vele voordelen: het groeit sneller en forser, men krijgt er grote re en vaak dieper getinte bloemen mee, terwijl de bloemkweker die over deze bollen kan beschikken met kleinere maten bollen kan volstaan.' De mogelijkheden van de weefselkweek zijn ongelooflijk groot. Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse is enkele ja ren geleden op bescheiden schaal begonnen met proeven op dit terrein. Met name met de weefselteelt van lelies. Er lagen wel een stuk of wat voetangels en klemmen op deze weg, temeer daar gegevens uit het buiten land lang niet altijd bleken te kloppen. Of men de concurrentie met opzet op het ver keerde pad zette, vermeldt de geschiedenis niet. Achter de rug In Lisse heeft men de kinderziektenperiode inmiddels glorieus achter de rug. Er is al een specialist aangetrokken die zich met niets anders dan met meristeemcultuur zal gaan bezighouden. Hoe snel de vermeerde ring van lelies door middel van teelt in buizen kan gaan, blijkt uit de volgende cijfers. Uit de schub van één lelie had men na vier maanden 700 jonge plantjes, die opnieuw gedeeld konden worden. Na acht maanden was het aantal plantjes dan ook al gegroeid tot 10.000 stuks en in theorie had men er na twaalf maanden 150.000 kunnen hebben. Een lelieveredelaar die een mooie zaailing wint, kan dus na enkele jaren al over een grote partij van een dergelijke aanwinst beschikken. Tot nu toe vergde dat vele jaren. Ongekende mogelijkheden dus om snel gro te partijen van een zaailing te telen en ook om ze virusvrij te houden. De zeer snelle vermeerdering houdt uite raard ook gevaren in. Als men de zaak niet in de hand houdt, stormt men binnen de kortste keren de overproduktie binnen. Addertje Nu zit er wel een addertje onder het gras! Niet iedere willekeurige lelieteler zal de weefselteelt kunnen starten. Om te beginnen ontbreekt de „know how" en bovendien vergt het een investering om U tegen te zeggen. Men moet kunnen beschikken over een laboratorium, over entcellen, appara tuur, enz. In Holland vindt de teelt van lelies in buizen plaats op twee bedrijven en wel op dat van de NAK in Slootdorp, waar de Stichting Meristeemcultuur Lelies Holland onderdak heeft gevonden en bij De Jong Lelies BV .in Andijk. Er komt een derde bedrijf bij. Onlangs is nl. opgericht de Vitro Vita BV, eveneens gevestigd in Andijk. Daarnaast zal het in Roelof arendsveen gevestigde NAK-la- boratorium ook de weefselteelt van lelies (en andere gewassen) ter hand gaan nemen. Dahlia's Het ziet er naar uit dat straks meer bol- en knolgewassen in de buizen vermeerderd zul len worden. Onder meer Hollandse irissen en gladiolen. Op verzoek van de Ned. Dahlia Vereniging zal het Wageningse Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek, in de wandeling het IPO genoemd, in de komende maanden nagaan of er ook voor de teelt van dahlia's mogelijkheden op dit gebied liggen. Wanneer dat laatste het geval is en dat zal men volgend jaar januari kunnen weten dan betekent dat ook dat men met het potdahlia-projekt een belangrijke stap voor uit kan doen. De dahlia als potplant is een artikel waarvoor stellig een grote markt open ligt. Als kamerplant duurt de dahlia nl. zeer lang en als men er op een gegeven moment genoeg van krijgt, kan men de plant uit de pot kloppen en zo in de tuin zetten. Na een korte acclimatiseerperiode gaat de dahlia gewoon door met groeien en bloeien. naar rentabiliteit achterblijven bij die van ou dere ondernemers. Deze ach terstand zal echter met het verstrijken van de jaren steeds geringer worden. Hoewel in de wat verdere toe komst een versterking van de financiële basis van de bedrij ven, van jongere ondernemers zeker mogelijk is, moet de op korte termijn zwakke liquidi teitspositie die samenhangt met de relatief hoge aanspra ken van de verstrekkers van vreemd vermogen, zeker niet worden onderschat. Deze rela tief grotere kwetsbaarheid kan in geval van onvoldoende be drijfsresultaten zélfk medebe palend zijn voor de continuï teit van de onderneming. wel graag wat voedzame grond willen. We kunnen ze in de grond laten staan tijdens de winter, maar dan wel wat af dekken. Warm plekje Een vaste verschijning in de prijscouranten is ook de spa- raxis of zigeunerbloem. Die moet eigenlijk wel een goed warm plekje hebben in de tuin en ze is niet helemaal winter hard. Ook worden nogal eens tuin- fresia's aangeboden; de knolle tjes daarvan hebben een spe ciale warmtebehandeling ge had bij de kwekers, gedurende de laatste drie maanden van teurs, maar ook met super markten en kettingwinkels. Speciaal voor de Amerikaanse markt wordt gesorteerd ten dienste van de groothandel, ook middels speciale verpak kingen. Een deel hiervan zal ook naar Europa worden ver zonden. Men wil beginnen in hoofd zaak met anjers en statice. De hele export wordt met de com puter geregeld. Die stelt ook de rekeningen samen, geeft de verkochte hoeveelheden aan, maakt prijsvergelijkingen, be rekent weegprijzen en geeft ook de afrekeningen voor de kwekers. Van de Israëlische bloemen gaat 22 procent op naam van de kwekers rechtstreeks naar de Nederlandse veiling. In Ne derland wordt met behulp van een computer dagelijks gerap porteerd over prijzen en marktsituatie.' Volgens mededeling van Uzi Kloner zal de Nederlandse markt in het exportseizoen van Israel geen concurrentie ondervinden, omdat men hier dan andere bloemsoorten ver koopt. Kenia Evenwel zullen 's winters an jers uit Kenia worden verhan deld. In de woestijn in het zuiden van Israel, die geleide lijk in cultuur wordt gebracht, worden veel nieuwe winter bloemen gekweekt. Daarvan wordt evenwel (nog) niet zo veel geëxporteerd, omdat het transport naar het vliegveld moeilijk is. Bovendien is het bouwen van opslagruimten in de woestijn en transport van bloemen over land nogal kost baar. In deze omgeving wor den dan ook meer groenten gekweekt. Uzi Kloner besluit diens be schouwing met de medede ling, dat Israel momenteel be zig is te trachten andere markten voor zijn bloemen open te breken, maar dat de daartoe gevoerde onderhande lingen geheim worden gehou den. In sommige Europese landen bestaan douane-bepa lingen, die de invoer van bloe men volgens het EEG-tarief onmogelijk maken, zoals in Frankrijk, Denemarken en Italië. Verwacht wordt ech ter, dat geleidelijk de Isfaeli- sche prod uk ten binnen de EEG zullen worden toegela ten. De verontrusting omtrent de Israëlische concurrentie voor de Nederlandse bloementeelt, zoals door de heer Varekamp vertolkt in diens gesprek met ons blad rond de jaarwisseling is dus niet ongegrond. jLEGOM Hoe triest het ten dan ook mag zijo, de uwe lente komt beslist en De Nederlandse export van bloemen lervindt hinder van de toenemende bloemenexport door iël. Er valt nog sterker uitbreiding van die export te wachten, zo blijkt uit een mededeling van Uzi Kloner, die Tel Aviv die export volgt. Hij deelt mee, dat Israël van ■Mober tot midden mei 1977 bijna 270 miljoen bloemen zal n exporteren, waaronder bijna 100 miljoen rozen, ruim 100 joen anjers, ruim 30 miljoen gladiolen en 20 miljoen andere ems oorten. ^Daarbij zijn veel nieuwe soorten die men in lël nog aan het uitproberen is. Het gaat over veertig emsoorten, zoals ondermeer statice, ruscus, barbatus. De gelijkheid bestaat, dat in de toekomst deze bloemen Israel ;ven zo grote hoeveelheden zal gaan kweken als van anjers gladiolen. het jaar zijn ze op 30 graden warmte gehouden. Fresia's lukken in de tuin alleen als de zomer niet te koud en te re genachtig is. Eigenlijk hebben we net twee goede fresia-zo mers achter de rug. Met de fresia's blijft het dus altijd een beetje een gok en we moeten niet te snel afgaan op de prachtige kleurenplaatjes in de prijscouranten. Het „overwinteren" van fresia knolletjes heeft voor ons geen zin, we kunnen ze onmogelijk de juiste warmtebehandeling geven. Maar dit is slechts een kleine greep uit het grote aan bod van bollen en knollen voor zomerbloei, we kunnen te kust en te keur gaan. land gaat de aanvoer naar Keulen. Een deel gaat naar de Duitse markten en de rest naar Aalsmeer en er kan wor den verwacht, dat ook een aanval op andere veilingen zal worden gedaan. Ook worden vanuit Keulen bloemen door gevoerd naar - de Engelse markten, maar dan via passa giersvliegtuigen. De vliegtuigen van de CAL vertrekken tussen twaalf en twee uur en arriveren vroeg in de ochtend in Keulen, tij dig genoeg dus voor de markt. In Engeland arriveren de bloemen tegen de middag. Voor wat betreft verdere ex port, men zal ook proberen de markt in Amerika te verwer ven door per passagiersvlieg tuigen bloemen te verzenden naar New York en vandaar naar andere bestemmingen. Er zijn contacten met impor- binnenkomende kleurige jscouranten van de kwe- s wijzen dat al uit. 't Is nu mooie tijd om al vast uwe tuinplannen te maken de prijscouranten kunnen 5 daarbij helpen, in kdlenkwekers zetten nu hun is Site beentje voor, en als we je 1 bollen denken, betreft dat Idkkfls niet alleen crocussen, eercissen, tulpen of hyacint- moon. We kunnen legio bollen itzelfknollen kopen, die ons in ider"zomer een schat van bloe- i kunnen opleveren. ik bijvoorbeeld eens aan Als wé gladiolen ko- moeten we ze vooral niet ver uiteenzetten, hooguit centimeter of tiea Dat (voa nogal»dicht opeen, maar ^'e manier staan de sten- 00-21 stra^cs échter opeen en de planten beter bestand •n wat wind. Ze steunen ar dan min of meer. Wat fiolen betreft, kunnen we 'aist en te keur gaan, de ste" bollen zijn het best en het duurst. Ze willen tg een zonnig plekje en Voor aen. van juli tot september. ;ht berr de vorst snijden we het af en rooien we de bollen, worden vorstvrij opgebor- en de volgende lente weer anvragiant. i gezin s 9°o-">ronia's 1 mooi en veel gevraagd .ederzojn tegenwoordig ook bego- maats \ye kunnen er heel goed rand van vormen. De bol- kunnen we het best tijdig et voorjaar binnenshuis in zetten> pot ggn bol dus. Later, als zich al djes gevormd hebben en ?en kans meer is op nacht- r' i, zetten we de jonge plan- dan in de tuin. Op die t plan is om de bloemenex- rt tot 1980 ongeveer te ver- bbelen. Voor rozen zal dat 1 langzamer gaan, omdat grote investeringen eisen, Tieüjk ongeveer drie mil- n gulden per ha. Het Minis- ie voor Landbouw finan- rt de investeringen voor door middel van le- aan de kwekers op ge- betalingsvoor- zowel voor het bou- van kassen als voor bloe onder plastic. vliegtuig dienste van de bloeme- gaat een nieuwe lucht- in Israel, vluchten uit- export zal namelijk per vliegtuig Wat betreft West-Duits manier krijgen we wat eerder bloemen dan wanneer we de bollen onmiddellijk in de vrije grond uitzetten. Prachtige bloeiers, maar het loof is erg broos. Dahlia's kent iedereen, ze prijken in welhaast elke tuin. Let ook eens op de vele laag- groeiende soorten, die er te genwoordig te krijgen zijn; men kan er perkjes van aan leggen en ze bloeien overda dig. Sommige daarvan zijn ook geschikt voor een afschei ding. Onder al die bollen en knollen vinden we ook „kleingoed", anemoontjes bijvoorbeeld, die Kist met gladiolebollen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9