Enorme belangstelling voorDuif-Expo II' Aktief" vecht voor erkenning van maj oretten-concours Franse liederen indrukwekkend vertolkt door Aafje .Heynis Foco Novo met „A seventh man99 bijna te innemend Hel bestuurslid F. Korff toont de schoonste duif van de show: de oude doffer van de heer J. van Vliet uit Rotterdam. De elfhonderd „gevederde schonen" trokken veel publiek naar de Stadsgehoorzaal. Leiden De Duif-Expo II die het afgelo pen weekeind in de Leidse Stadsgehoor zaal werd gehouden is wat betreft het bezoek en het verloop een succes gewor den. Een aanzienlijk groter aantal bezoe kers dan het vorige jaar, op Duif-Expo I had de moeite genomen het koerende geheel in de Stadsgehoorzaal te gaan bekijken. De organisatie van de Expo was in handen van de afdeling West der Nederlandse Algemeng Bond van Post- duivenliefhcbbers. Ongeveer 1100 duiven - die overigens op vallend rustig waren - waren in hun kooi tjes verspreid opgesteld en kon er ook het één en ander aan sport worden gedaan middels wielrennen op home-trainers, roeien, gewichtheffen en dart (pijltjes gooien). Vooral het laatste was zper in trek bij het publiek. Voor de gokkers was er nog een „Rad van Avontuur", waarbij vele mooie prijzen gewonnen konden wor den. Burgemeester Vis opende de Expo .offi cieel op zaterdag omstreeks half drie, maar met het keuren was men reeds op vrijdag begonnen en nog vóór de burge- meesterlijke opening maakte het muziek gezelschap „De Burcht" met majorettes de Leidenaars op de duivenmanisfestatie at tent. V jeugdleden konden dit jaar voor het eerst deelnemen. Verder waren er nog duiven- verkopingen, waarbij uiteindelijk onge veer 100 duiven van eigenaar wisselden. Lep: Ten behoeve van de Leprabestrijding v den het afgelopen jaar tien speciale con coursen gehouden waarbij voor ongeveer 1500 gulden bijeen werd gevlogen. Dit geld werd op zondag overhandigd aan de heer Olsthoorn van de Nederlandse Le prastichting. om de leden te la'ten zien waar het geld aan besteed zal gaan wor den, werd de voorlichtingsfilm Dawa na kazi vertoond (wie meewerkt wordt gehol pen). Bij de 1500 gulden was ook de opbrengst van een gehouden collecte ten behoeve van de Leprastichting inbegre pen. Het succes van deze Duiven-Expo II, heeft het bestuur van de afdeling West van de Nederlandse Algemene Bond van Postdui- venliefhebbers doen besluiten ook volgend jaar een dergelijke duivenmanifestatie op touw te zetten. De keuringen der duiven leverden de na volgende resultaten op: Hoofbekroningen: schoonste van het ge heel was een oude doffer van J. van Vliet, die tevens tot schoonste oude doffer werd uitgeroepen. De schoonste oude duivin was het eigendom van P. Landersbergen, de schoonste jonge doffer had als eige naar G. Boers, en tenslotte de schoonste jonge duivin was van F. van Heusden. Jeugdklasse: le A. Ravensbergen met 365 punten; 2e H. Best best met 365 punten; 3e L. Klok met 365 punten. De uitslag werd vastgesteld na zichtkeuring bij gelijk aantal punten. Verdere uitslagen: aangegeven worden al le eerste prijswinnaars, schoonheidsklasse 1 Oude doffers: G. Boers; schoonheids klasse 2 Oude duivinnen :Th. van de Ploeg; schoonheidsklasse 3 Jonge Doffers: G. Boers; schoonheidsklasse 4 Jonge dui- vinnen: G. Boers, klasse 5 Oude Doffers 600 km (gevlogen afstand) en hoger: A. van Duyn; klasse 5a: J. Barnhoorn; klasse 6 Oude duivinnen 600 km en hoger: J. van Alphen jr.; klasse 6a: J. Barnhoorn; klasse 7 Oude Doffers 300 km/550 km: J. van Vliet; klasse 7a: mevr. van Santen; klasse 8 Oude Duivinnen 300/550 km: P. Mooten; klasse 8a: H. van de Kooy; klasse 9 jaar lingen doffers 300/500 km: A. Dubbelaar; klasse 9a: H. van de Kooy; klasse 10 jaarlingen duivinnen 400/550 km: H. van de Kooy; klasse 11 O.D. 65/300 km: H. van de Kooy;; klasse 12 O. Dui.65/300: J. Plug; klasse 14 Jaarlingen Dui.65/300: H. van de Kooy; klasse 15 O.D. onbevlogen: W. Mun- neke; klasse 15a: P. van Rijs; klasse 16 O. Dui onbevlogen: F. van Heusden; klas se 17 Jaarlingen D. onbevlogen: G. Boers; klasse 18 jaarlingen Dui onbevolgen: J. Brederode; klasse 19 J.D. 300 km en ho ger: P. van Rijs; klasse 19a: P. Brama; klasse 20 J.D. 300 km en hoger: mevr. van Antwerpen; klasse 20a: J. Plug; klasse 21 J.D. 200/300: F. van Heusden; Idasse 21a: H. van de Kooy; klasse 22 J. Dui. 200/300: F. van Heusden; klasse 22a: W.Jacobi; klasse 23 J.D. 65/200: G. Boers; klasse 23a: P. van Rijs; klasse 24 J.Dui 65/200: N.de Ru; klasse 24a: L. de Kleine; klasse 25 J.D. onbevlogen: J. de Winter; klasse 26 J. Dui onbevlogen: H. van Schie; klasse 27 J.D. late jonge met minstens 3 oude pennen: G.Boers; klasse 27a: W.Köhler; klasse 28 J. Dui. 3 oude pennen: mevr. van Antwer pen; klasse 28 a: G. Boers. -MAANDAG 17 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Wijkvereniging „Aktief" voelt zich in de kou gezet door het Leids gemeentebestuur. Al drie jaar vraagt „Aktief" om erkenning van het door haar jaarlijks georganiseerde majoretten- concours op Koninginnedag. Nog nooit hebben b en w, de gemeen teraad of de raadscommissies gereageerd op schriftelijk verzoeken om subsidie. In een maar liefst veertig blad zijden tellend rapport doet de wijkvereniging uitvoerig verslag van haar „concours perikelen". Eind 1974 werd het idee geboren om in samenwerking met de Leidse muziekvereniging Werk- mans Wilskracht een majorette- concours te organiseren op Ko ninginnedag 1975. Omdat Werk- mans Wilskracht aangesloten is bij de Algemene Unie van Mu ziekverenigingen, werd besloten het concours onder auspiciën van de unie te houden. ANUM Dit besluit zette de wijkvereni ging voor grote verrassingen. Een door de wijkvereniging sa mengestelde jury werd door de ANUM afgekeurd. De Unie wees zelf juryleden aan. Hier door kwam „Aktief" voor aan merkelijk hogere kosten te staan: de juryleden moesten tweehonderd gulden betaald krijgen plus een reiskosten ver goeding van dertig cent per kilo meter. De ANUM vergoedde veertig gulden per jurylid. In mindering werden de dor de Unie gemaakte kosten gebracht. De wijkvereniging kon toen ze dat hoorde niet meer terug: het concours stond al voor de deur, maar de verontwaardiging bij het bestuur was groot. Deze werd nog verergerd toen na afloop van het toch geslaagde concours „een van de heren van de ANUM aan met name de voorzitter van de wijkvereniging opmerkte dat het een beetje tra ditie is dat de juryleden bij der gelijke gebeurtenissen na afloop nog een etentje wordt aangebo den. Omdat we op dat moment geen enkele behoefte hebben om uit ons vel te springen wor den op korte termijn maatrege len genomen om hierin te voor zien. Het wordt een etentje bij het Karrewiel. De voorzitter gaat zelfs ter begeleiding mee, in dit geval uit beleefdheid en om de weg te wijzen", aldus het verslag van de wijkvereniging.,, Gemeente Een en ander had tot gevolg dat er in 1976 een vrij concours werd georganiseerd. Het werd, aldus de wijkvereniging nog een groter succes dan het jaar daar voor, ondanks het feit dat alle Leidse muziekverenigingen die aangesloten zijn bij de ANUM het af lieten weten. Ook de ge meente liet de wijkvereniging zonder enige financiële steun haar gang gaan. Ten aanzien van deze houding maakt „Aktief" een groot aantal kritische opmerkingen in haar rapport. Het begon allemaal al bij de eerste subsidieaanvraag bij de Culturele Raad in 1975. Het gesprek dat werd gevoerd naar aanleiding van de inge diende begroting verliep, vol gens een door „Aktief-secretaris H Kwik gemaakt verslag uiter mate stroef". „Er kwam zelfs een moment in het gesprek dat ik de neiging had om maar op te stappen met de opmerking „houdt die paar guldens dan maar". Uiteindelijk, ruim ander halve maand na het indienen van de herziene begroting, advi seerde de Culturele 'Raad het college van b en w een garantie subsidie te verlenen als tege moetkoming in het tekort van de manifestatie van maximaal zeshonderd gulden. De vreemde eisen van de ANUM zorgden ervoor dat dit bedrag ruim werd overschreden. Bovendien moet „Aktief' het bedrag nog krijgen Met de subsidie-aanvraag voor het Majorettenconcours in 1976 ging het nog veel slechter. Zon der dat de wijkvereniging erin werd gekend, stelde de Culture le Raad'de ANUM op de hoogte van het voornemen van „Ak tief* een vrij concours met ei gen reglementen te organiseren. De CR vroeg de Unie om advies in deze zaak in een gepeperde brief aan „Aktief" geeft de ANUM te kennen wat zij van dit voor Leiden uniek initiatief vindt: „Daar uw vereniging zich niet aan de gestelde voorschrif ten wenst te conformeren, zal aan de CR in negatieve zin wor den geadviseerd. Onze drie zus terorganisaties, evenals de ANUM door het ministerie van CRM erkend zullen worden in gelicht, zodat zij middels publi catie in de maandbladen de bij hen aangesloten korpsen voor deelname aan uw concours waarschuwen". De ANUM ver volgt: „Wij vertrouwen erop dat uw foutieve instelling wordt in gezien teneinde minder prettige gevolgen te voorkomen". Culturele raad Ondanks dit laatste dreigement werd het concours 1976 een groot succes. In rijen van vijf dik verdrong men zich om niets te missen van de verrichtingen van de majorettes. Maar de Cul turele Raad liet ditmaal hele maal verstek gaan. De CR advi seerde dit maal in het geheel geen subsidie aan het concours te geven omdat „het bevorderen van „wilde" concoursen het be lang van majoretten-korpsen niet dient". Bovendien stelde de CR zich op het standpunt dat Koninginnedag geen geschikte dag was voor en dergelijk cón- LEIDEN In de serie koffieconcerten van K&O trad Aafje Hcynis gisterochtend op met een bij zonder goedgekozen programma van Franse liede ren uit het begin van de twintigste eeuw. Liede ren van Fauré, Debussy, Bloch, Satie en Milhaud wisselden elkaar af en vormden een recital waar alle registers en timbres van de altstem, alle emoties en technieken in te beluisteren waren. Aafje Heynis was zeer goed op dreef en zong alles schijnbaar moeiteloos, ook de hoge tonen en de fortissimo-passages. Rudolf Jansen nam vakkun dig de soms moeilijke begeleiding op de vleugel voor zijn rekening. Bovendien belastte hij zich met het bloemlezend vertalen van de teksten, onder andere prachtige gedichten van de Barones Bri- mont en van Paul Verlaine. Naar onze smaak had deze explicatie beter achterwege kunnen blijven: immers, door het inkorten van de vertalingen kwam de tekst verknipt en zonder veel verband over; en de dictie van Aafje Heynis is zo perfect, dat wij, gesteund door het programmablad waarin de volledige tekst was afgedrukt, haar moeiteloos konden volgen. Indrukwekkend was de manier waarop Aafje Hey nis de sensuele Poèmes d'automne van Ernst Bloch zong. Zij toonde zich hierbij een ware meesteres in de muzikale voordrachtskunst. De „Quatre petites mélodies" van Erik Satie en de „Cahnsons de négresse" van Darius Milhaud zijn niet vaak te horen en vormden dan ook voor het niet verwende Leidse publiek een aangename ver rassing. De kapelzaal van het K&O-gebouw was voor deze gelegenheid helemaal uitverkocht. Het publiek kreeg nog een toegift voor het langdurige applaus: een gezongen grafschrift en een stemmig lied van Sibelius. Ton Harmscn LEIDEN Het Mickery circuit heeft de laatste tijd opvallend veel sociaal-maatschappelijk betrokken voorstellingen in haar aanbod. Of dat een gevolg is van een ander beleid of van een tendens naar meer 'geenga- geerd theater die niet alleen tot Nederland beperkt is gebleven, is niet helemaal duidelijk; waarschijnlijk spelen beide as pecten een rol. Na the Gay Sweatshop, het wat teleurstellende Belts Braces, was het zaterdagavond de beurt aan een voortreffelijk Foco No vo met „A seventh man" naar een boek van John Berger. A seventh man is het verhaal van Griekse gastarbeiders in Duits land; het wel maar vooral het wee van Georgiou vanaf zijn vertrek tot zijn terugkomst in zijn dorp. De titel is een tegenstelling in zichzelf. Enerzijds is één op de zeven handwerkslieden in Duits land en Engeland een migrant, een gastarbeider. Anderzijds is het een oude mythe, dat de ze vende zoon de gelukbrenger is, wordt in het kort ook een essentiële te genstelling uit het hele stuk ge geven; die tussen het boeren, Griekse platteland en de te geci viliseerde Duitse stadsgemeen schap. Foco Novo had het verhaal tot vijftien scènes omgewerkt, die afgewisseld werden door be scheiden, maar mooi vertolkte balladen. Er werd bewogen, maar zeker niet heftig gespeeld. Het gebruik van middelen had men tot een minimum beperkt. Sommige delen duurden iets te lang, maar dat hing samen met het volkomen epische karakter: de hele voorstelling was niet meer dan een in die vijftien scènes verteld verhaal. Ondanks dat was „A seventh man" vooral sympathiek en innemend. Men kan zich afvragen of bui tenlands sociaal-maatschappe lijk theater in Nederland wel kan functioneren. De Engelse taal lijkt een te grote belemme ring, vooral voor de minder ge leerde lagen van de bevolking. In de Leidse Schouwburg, voor weinig toeschouwers, maakt zo'n op mobiliteit ingerichte Fo co Novo productie bovendien een wat geïsoleerde indruk. Theaterfreaks kunnen van deze Engelse groepen in ieder geval leren, dat ook met eenvoudige middelén maatschappelijk rele vante voorstellingen gémaakt kunnen worden. Dat is iets waar het Nederlands vormingstoneel met al haar dia's, films, poppen spelen, achterdoeken en instruc tieborden maar eens een voor beeld aan moet nemen. PAUL VAN DER PLANK cours (op het succes van het voorgaande jaar werd blijkbaar geen acht geslagen). Muziekverenigingen Omdat het cóncours 1976 deson danks slaagde heeft „Aktief' in mei 1976 reeds een beroep ge daan op verschillende muziek verenigingen in Leiden hun me dewerking aan een concours in 1977 te verlenen of van hun afkeuring ten aanzien van het initiatief van de wijkvereniging blijk te geven. „Aktief' in zijn rapport: „Eind december had nog geen enkel bestuurslid maar de moeite genomen onze brief te beantwoorden. Nu ge bleken is dat met name de Leidse muziekverenigingen (met hun majorettes) geen interesse tonen om van dit concours iets bijzonders voor Leiden te ma ken, zijn we een andere koers gaan volgen. Een koers die erop gericht is wel een aantal zelf standige majorettengroepen uit Leiden deel te laten hebben aan het concours, maar tevens te trachten dit concours op een hoger niveau te brengen'!. LEIDEN Voorzit ter H. J. Haarlem verklaarde afgelopen zaterdag op de nieuwjaarsreceptie van de Leidse Bond van Amateur-Tuin ders de toekomst met gematigd opti misme tegemoet te zien. De Bond hoopt dat de plannen voor een nieuw volkstuin complex bij de Vrou- wenweg en de spoor lijn Leiden-Utrecht nog in 1977 verwe zenlijkt zullen wor den. Op de goed bezochte receptie van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders in café-restaurant Groe- noord (Groenoord- hal) waren onder meer ook de wethour ders Van Dam en Tesselaar aanwezig. Het was de eerste keer dat de in 1963 opgerichte Bond een nieuwjaarsreceptie hield. De voorzitter Amateurtuinders zien toekomst somber tegemoet benadrukte in zijn toespraak het belang van het volkstuinwe zen, hij sprak onder meer van „gezonde recreatie" en de „groene long" - func tie der volkstuinen. De Bond heeft mo menteel vijf comple xen tot haar beschik king, te weten 't Zon neveld aan de Nach tegaallaan, Leiden- Noord, Oost-Vliet, Roomburg en de On derlinge Tuin Vereni ging, de laatste drie zijn gelegen in de Oost-Vlietpolder. Ne genhonderd dui zend gezinnen tuinie ren hier. Er bestaat een grote behoefte aan meer tuintjes, meer dan de wacht- list zou doen vermoe den aangezien veel mensen zich niet eens meer opgeven, ont moedigd door de lan ge wachttijd. Het nog te creëren complex aan de Vrouwenwe- g/Spoor)ijn Leiden- Utrecht zou hierin, met een capaciteit van ongeveer 250 tuintjes, enige op luchting in moeter brengen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3