Ludwina beraamde acties in Nederland 1 TOCH UITSTEL VOOR GILMORE P.V.D.A. EN PPR ACHTER KOERS DEN UYL Lugubere vondst in A'damse gracht Berrevoets knock out Jt A Bekentenissen aanvaard als bewijs Akkoord over verkiezingsstrategie JAN ZWARTKRUIS ZIET KANDIDATEN ORANJE BETREKKELIJKE RUST AAN SUPPORTERSFRONT frnd^^Bommd Maandag 17 januari 1977,67e jaargang no. 20634 Nu en dan zon Cubanen Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-barj|< N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur; J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Rare jongens, die Cubanen op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.30 uur Pinkelman, om 20.00 uur Smith and Jones en om 22.40 uur Herman van Veen in „En nooit weerom". Ned. II om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken, om 20.25 uur Onedin Lijn, om 21.40 uur Ieder zijn deel en om 22.10 uur Achter het nieuws met ir. Vre- deling. Opklaringen, afgewisseld door wolkenvelden en op, de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind, later op de dag uiteenlopende richtin gen. Maximumtemperaturen onge veer drie graden. Morgen: Zon: 8.38—17.03 Maan: 7.12-16.08. Schev. hoogw.: 1.44-14.06 laagw.: 9.51-22.12. Regering denkt aan spreiding bouw- jakantie EN HAAG Om een ïtere spreiding van va- intietijden te bevorderen reeft de regering ernaar, >t aantal „collectieve be-, rfjfsvakanties" (waarbij rknemers uit een be- kalde bedrijfstak alle- aal tegelijk vakantie ïbben) te verminderen, «dacht wordt onder meer in een spreiding van de Duwvakantie. Volgens aatssecretaris Hazekamp 'conomische Zaken) örmt juist de bouwvakan-" e in het vakantiesprei- jngsbeleid een knelpunt, mdat tijdens die periode iaar liefts 1 miljoen men- fcn tegelijk erop uit trek- TEL AVIV, Rtr/AP) De bekentenissen van Ludwina Jansen, de 23-jarige Bredase, die in Israel terechtstaat op beschuldiging van het ramen van aanslagen op Israëlische doelen, zullen als bewijsmateriaal bij haar berechting kunnen dienen. Die bekentenis-, sen houden ook geraamde aanslagen op Nederlandse doelen in: een op een Navo- kamp bij het Brabantse Budel, een op het Israëlische consulaat in Amsterdam en aan slagen op enkele Philips-vestigingen. Ludwina Jansen heeft vorige week via haar advocaten verklaard dat de verklaringen onder dwang waren afgelegd. Zelf noemde ze enkele van haar verklaringen waar en andere onwaar, en ze voegde eraan toe dat ze in het gezicht geslagen was en bepaalde dingen had gezegd om haar ondervragers tevreden te stellen. De politie verklaarde evenwel dat Ludwina haar verklaringen ge heel uit vrije wil had afgelegd en dat er geen dwang was gebruikt De politieverklaring heeft de rechtbank in Tel Aviv kunnen overtuigen. Ludwina Jansen zou in Israël de beveiliging van de luchthaven Ben Goerion. hebben moeten onderzoeken, ter voorbereiding van een terroristische aanval. Daarbij is zij in september gearresteerd. Tevoren had zij een opleidingskamp voor terroristen in Aden bezocht waar ook andere Nederlanders een opleiding zouden hebben gekregen. In haar bekentenis verklaart Ludwina Jan sen over de aanslag op het Navo-kamp dat de aanslag werd afgelast om voor haar onbekende redenen. De benzine voor de molotov-cocktails had zij voor haar eigen auto gebruikt. Aan de hand van foto's had zij bij haar ondervraging een aantal internationaal be kende terroristen herkend, onder wie Wadi el Hadad, chef operaties van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, die betrok ken is geweest bij de vliegtuigkaping die in Entebbe eindigde. Boekowski zwaait Leidse universiteit lof toe SCHIPHOL - Onder grote 'belangstelling is de 34-jarige Vladimir Boekowski zaterdag middag op Schiphol aangeko men. Tijdens een korte pers conferentie zwaaide hij de 1 Leidse Universiteit lof toe. „Ik zou gaarne aan deze universi-- Iteit willen gaan studeren. want ik weet dat het de eerste is geweest die pogingen heeft gedaan om mij uit mijn ge vangenschap te bevrijden." Boekowski zal vier dagen in. Nederland blijven. Gedurende die tijd logeert bij hij Henk Wolzak (derde van links) van het comité „Redt Vladimir Boekowski". Op Schiphol werd de Russi sche dissidenten (rechts) en kele prenten van straatbeel den van Moskou door een omstander in de hand ge drukt. Tweede van links op de' foto het Leidse PSP-raadslid Anne v.d. Zande. veau" Antieke klokken gestolen uit woning Haagse burgemeester (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit de ambtswo ning van burgemeester Schols van Den Haag aan de Klatte- weg zijn in de nacht van zater dag op zondag twee antieke klokken verdwenen. Het zijn een Friese stoeltjesklok en een' Engelse tafelklok, die een geza menlijke waarde van zeker ze ventienduizend gulden hebben. Burgemeester Schols werd 's nachts om half twee wakker door het blaffen van zijn hond. Vermoedelijk zijn daardoor de inbrekers op de vlucht gegaan. Toen de burgemeester ging kij ken miste hij in de woonkamer de twee klokken. De inbrekers zijn de woning binnengekomen na het verbreken van een woon kamerdeur aan de zijkant van het pand. De baas is geveld! Gerrit Berrevoets wordt zorgzaam omringd door zijn grensrechters, FC Den Haags verzorger Schrover en Henk van Leeuwen van wie rechts alleen de kruin zichtbaar is. SALT LAKE CITY (UPI/AP) Een federale rdchter heeft vanmorgen de executie van Gary Gilmore opgeschort Dit gebeurde enkele uren voor het vast gestelde tijdstip van de terechtstelling, 7.49 uur plaatselijke tijd (15.49 uur Ne derlandse tijd. De 36-jarige ter dood veroordeelde had gisteravond in ontspannen sfeer afscheid genomen van twee familieleden en zijn moeder voor het laatst gebeld. Hij mocht geen contact hebben met zijn vriendin Nicole Barrett, die na een zelfmoordpo ging in een psychiatrische kliniek wordt verpleegd. Hij kreeg ook nog bezoek van twee gevangenisaalmoezeniers, waarna twee cipiers in zijn cel kwamen om hem de laatste nacht te vergezellen. Inmiddels had de Amerikaanse'bond voor burgervrijheden een laatste poging ondernomen om de executie tegen te houden. Aan de rechter werd het argu ment voorgelegd dat bij de executie op onwettige wijze geld van de belastingbe taler wordt gebruikt, omdat de wet op de doodstraf in de staat Utah vermoede lijk in strijd is met de grondwet. Deze zaak zal op 27 januari voor de rechtbank dienen. Een volgende executie datum zou vermoedelijk over 40 dagen zijn. Gisteren had het Hooggerechtshof een verzoek tot uitstel afgewezen. Dit was ingediend door de advocaten van twee andere terdoodveroordeelden, die de te rechtstelling nadelig achttden achtten' hun cliënten. Gilmore zelf heeft steeds om executie verzocht Hij heeft zijn li chaam beschikbaar gesteld voor trans plantaties en medisch onderzoek. (Voor de lange lange doodsstrijd van Gilmore zie pag. 7. Gary Mark Gilmorewachten op het einde. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De hoofdstede lijke recherche tast nog steeds in het duister over de identiteit van het slachtoffer, wiens stof felijk overschot dit weekeinde in delen uit een Amsterdamse gracht werden gevist. Nadat zaterdagmiddag in Amsterdam oost een romp, verpakt in een plastic vuilniszak uit het water was gehaald, werden gistermiddag twee kilometer ver der de stad in, in een drijvende bood- In de zak met de romp van de vermoorde man werd schappentas het afgesneden hoofd en slechts één kledingstuk aangetroffen, een onderbroek, twee dijen uit het water van de Amstel die op het politielaboratorium aan een nauwkeurig opgehaald. De armen en de benen van onderzoek werd onderworpen. De broek was van het' het slachtoffer zijn nog zoek. merk Toucan. De lugubere vondst gistermiddag werd gedaan door bewoners van een woon boot. De plastic-zak met de romp is zaterdagmiddag vermoedelijk door kin deren drijvend in het water aangetroffen en door hen op de kant getrokken. Ge schrokken van de afschuwelijke inhoud zijn zij vermoedelijk weggerend. Een voorbijgangster trof de plastic zak im mers op een 'met kettingen verankerde vlonder aan. Een eerste onderzoek door de patholoog anatoom dr. Zeldenrust wijst erop, dat het slachtoffer vermoedelijk een Aziaat xs. Een aantal jaren gleden werd de Amster damse recherche eveneens geconfron teerd met de vondst van een mannelijke romp, in een koffer. De identiteit van dit Japanse slachtoffer kon worden achter haald. De dader tot nu toe niet (Van onze parlementaire redacties) Utrecht PVDA en PPR zijn het eens geworden over de wijziging van de ont werpresolutie, waarin de progressieve samenwerking tussen beide partijen wordt vastgelegd. De hoofdbesturen van de twee partijen hebben zaterdag in Utrecht urenlang vergaderd en zich ub teindelijk geheel verenigd met de koers, zoals PVDA-lijsttrekker Den Uyl die heeft uitgestippeld. Beide partijen heb ben de oorspronkelijke resolutie voor een regeerakkoord afgezwakt. Wel stel len zij als voorwaarde voor verdere rege ringssamenwerking, dat de kiezers op 25 mei duidelijk tot uiting brengen hun voortzetting van het progressieve beleid op prijs te stellen. Aan de congressen van de PVDA en van de PPR op zaterdag 29 januari zal een gewijzigde ontwerpresolutie worden voorgelegd. In de aanvankelijke resolutie was onder meer als voorwaarde gesteld, dat het progressieve blok bij de verkie zingen als grootste uit de strijd te voor schijn zou moeten komen wilden de pro gressieven aan een volgende regering, deelnemen. Deze eis is nu vervallen. De hoofdbesturen van PVDA en van PPR zijn het eens geworden over een afzwakking van de aanvankelijke resolu tie. Minister-president en lijsttrekker Den Uyl heeft aangegeven op welke voor waarden de progressieven verder kunnen regeren. Hij is van oordeel, dat acht van de zestien ministersposten, waarvan de post van de minister-president, door de progressieven zouden moeten worden in genomen. Deze eis wordt beschouwd als een signaal aan de kiezers en minder als een voorwaarde aan het CDA. Door dui delijk en tijdig de minimale voorwaarden bekend te maken willen PVDA en PPR de kiezers laten weten, hoe sterk zij uit de stembus tevoorschijn moeten komen om een progressief beleid te kunnen rea liseren. PVDA en PPR zouden dus evenveel ze tels als nu moeten behalen, namelijk 50. Zouden ze er bijvoorbeeld 45 of 46 halen, dan behoeft er met deze partijen tijdens de kabinetsformatie niet of nauwelijks te worden gepraat, want dan wordt gekozen voor een ander beleid, bijvoorbeeld voor een regeringscoalitie van CDA en WD. Door vroegtijdig duidelijk aan de kiezers te laten weten hoe groot de steun voor PVDA en PPR op 25 mei moet zijn, willen beide partijen zich bij voorbaat sterk maken voor deelneming aan een volgend kabinet (Van onze verslaggever) DEN HAAG Gerrit Berrevoets beleefde gisteren bij FC Den HaagPSV een gedenkwaardig moment. De Amster damse scheidsrechter ging kort na de pauze voor enige minuten knock out toen hij in de maagstreek werd getroffen door een hard geschoten bal. Berrevoets had juist gefloten voor een vrijetrap tegen FC Den Haag toen één van de Hagenaars de bal stevig in de richting van een melee van spelers trapte. Berrevoets werd geraakt, tolde even en viel vervolgens onder vreugde- gehuil van de toeschouwers ter aarde. Mede dankzij goede zorgen van verzorger Schrover kwam Berrevoets weer op de been om vrijwel onberispelijk verder te leiden. Vóór het incident had een aantal spelers Berrevoets meege deeld d§t de bal wat aan de zware kant was. Toen de scheidsrechter was opgekrabbeld werd hem toegevoegd: „Achteraf had je zeker liever een lichtere bal willen hebben hè?" Waarop Berrevoets een zuurzoet glimlachje produ ceerde. AMSTERDAM Interim-bondscoach Jan Zwartkruis be keek bij Ajax—AZ'67 kandidaten voor het Nederlands elftal. Hij bleek zeer tevreden over het spel van Hugo Hovenkamp maar roemde ook Johnny Düsbaba „die een geweldige wedstrijd speelde". Hij was helemaal geïmponeerd door Ruud Krol. Zwartkruis: „Het was een hele sterke wedstrijd en als Krol dan nog met kop en schouders boven iedereen uitsteekt, moet je concluderen dat hij in supervorm is". Zwartkruis kon ook Ruud Geels en Kees Kist vergelijken. „Twee uiterst waarde volle spitsen. Kist verzette veel werk, Geels besliste het duel. En dan is er ook nog Nico Jansen die een steeds betere vorm toont. Voorts ben ik enthousiast over Willem van Hanegem. Zoals hij ditmaal speelde, is hij een kandi daat voor Oranje". Voetbal Dat was het voornaamste wapen feit van een zondag waarop de doelpunten even schaars waren... DEN HAAG Misschien kwam het doordat de lieden die het voor, tijdens en na voetbalwedstrijden altijd te bont maken, niet met de trein hoefden. Zij verbleven op eigen terrein. Het kan ook zijn, en dat hopn we dan maar vurig, dat de „heertjes" van plan zijn hun leven te beteren. Er viel gisteren (veel) minder te melden over wanordelijkhe den. In Arnhem was het rumoerig na Vitesse-MVV en een supporter van de thuisclub werd meegenomen naar het politiebureau. Er werden ook fietskettingen gesigna leerd maar later niet gevonden. In Amsterdam ook fietskettingen, waarmee in trams werd huisgehouden. De „eigenaars" zijn bekend en de ouders moeten de schade betalen. Bij Telstar- Feyenoord raakten wat Rotterdammers helemaal over hun toeren toen een doelpunt van De Jong werd afge keurd wegens bui tenspel. Onmiddel lijk werden enige reclameborden ver nield. Maar dat al les was kinderspel bij wat vorige week gebeurde. „Ik heb het voorspeld", zei een woordvoerder van de spoorwe gen. „Als er geen supporterstreinen hoeven te rijden, is het rustiger.". Dat zal de directeur uit Zaandam niet beamen. Hij werd van zijn plaats in het Ajaxstadion verjaagd door een betonwerker die zijn eis kracht bij zette door de di recteur zo n klap te geven dat diens gehoorgang letsel opliep en zijn oor werd gescheurd. Directeur naar bed, betonwerker naar ...als de toeschouwers. bureau.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1