Utrecht jaagt met succes naar gelijkspel Eén fout van Hovenkamp en Ruud Geels slaat toe AJAX DRIE fifAMCEM rVAiidCrl) AZ EEN KLEINTJE ESCHOUWER 'ERLEDEN Fatale vergissing van Pleun éJ Strik MAANDAG 17 JANUARI 1977 og een treffer die goud waard is. Leo van Veen scoort en FC Utrecht heeft ig een punt overgehouden aan de confrontatie met FC Amsterdam. UTRECHT Heel lang heeft het zich dit keer ordentelijk gedragende Utrechtse publiek moeten wachten voor het toch nog juichend het stadion kon verlaten. Het gelijke spel (2—2) tegen FC Amsterdam was een resultaat waarop het niet meer had gehoopt. Zeker niet na de voorsprong van 2—0. die FC Amster dam in de eerste helft had opgebouwd. FC Amsterdam kwam in dit harde duel, waarin Frans Derks wel eens te nonchalant optrad, ondanks een fel openingsoffen sief van de thuisclub, al na vijf minuten op 1—0. Derks liep op de rand van het strafschopgebied de Utrechtse defensie in de weg, Wetzel pikte de bal op en bood Meijer de kans om te scoren. FC Utrecht bleef aanvallen, de bezofekers bepaalden zich tot, niet onge vaarlijk, counteren. Het duurde in de voorhoede van FC Utrecht echter allemaal te lang en de Amsterdamse verdediging kende geen pardon. Nadat Soerensen op de paal had geschoten, zorgde Geert Meijer vijf minuten voor de rust via de binnenkant van de paal voor 0—2. Na de rust ging FC Utrecht nog feller in de aanval. Uit een voorzet van Cabo kopte Hamberg in (1—2) en vanaf dat moment bleef de thuisclub fel jagen. Wildschut werd gewisseld voor Paunovic, waardoor Van Maurik in de spits ging spelen en er veel gevaar voor het Amsterdamse doel ontstond. Jan Jongbloed toonde echter zijn absolute klasse en kon voorlopig de voorsprong nog vasthouden. Een treffer van Streuer werd afgekeurd, maar twee minuten voor het einde kwam toch nog de gelijkmaker. Volkomen onnodig gaf invaller Swerissen een hoekschop weg, waaruit Leo van Veen met een omhaal de thuisclub toch nog aan het verdiende gelijke spel hielp (2—2). Scoreverloop: 5. Meijer 0—1, 40. Meijer 0—2, 56. Hamberg 1—2, 88. Van Veen 2—2. Scheidsrechter: Derks, Toeschou wers: 9.000. FC Utrecht: Istatov; Wilschut (Paunovic), Van Maurik, Schubert (Flight). Cabo; Oostrom, Van Staa, Streuer, Hamberg, Van Veen, Hulshorst. FC Amsterdam: Jongbloed; De Jong, Koopman, De Leeuw, Swart; Van Veenendaal. Van der Merkt, Otto; Wetzel, Sörensen (Swerssen). Meijer. STERDAM Tijdens wedstrijd Ajax—AZ jis op de tribune de arige J. J. B. Stap- uit Amsterdam door hartverlamming ge len. dochter paste hart-' isage toe, maar toen patiënt naar het Onze 'e Vrouwegasthuis overgebracht, bleek hij inmiddels was rieden. IDAM Ver na afloop t-A.Z. '67 (1—0) liep Hugo imp nog altijd enigszins ld rond in het stadion. „Ik I hullen", mompelde de 'ugel-verdediger van AZ 1 keer. „Toen Geels dat I maakte, leek de hele 'oor me ineen te storten", ovenkamp wilde zich op I presenteren aan interim- lach" Jan Zwartkruis die ibune zat. Hij speelde ook aar ging een keer in de AZ was verslagen. Want eels Is er nu eenmaal de^ t naar om vriendelijk aan- t cadeautjes te weigeren, imp blunderde zeven mi- por tijd. Ajax zette op de hk een aanval op. Van 'er bracht daarbij Schoen- zo In het nauw dat de weinig anders kon doen bal vanaf de zijlijn hoog t doel van AZ te brengen, it gevaarloos omdat Vonk Bnkamp ter plekke waren Is af te stoppen. Dat lukte niet omdat de bal vla het ïeen van Hovenkamp voor >/en van Ruud Geels caram- e. De topscorer knalde B geen vijf meter moeite- Ik. Ajax-A.Z. kreeg daarmee tamelijk, verrassend toch nog een winnaar.' Daar zag het de gehele wedstrijd nauwelijks naar uit, want beide ploegen bleken volkomen aan el kaar gewaagd. %„Een typische 0-0- wedstrijd", meende A.Z.-trainer Hans Kraay na afloop. „Al een kwartier voor tijd zat ik rustig op het laatste fluitsignaal van scheids rechter De Bruin te wachten". Een misrekening van Kraay, want Ajax kwam toch nog aan de volle buit. Niet eens zo onverdiend trouwens, want over de gehele wedstrijd ge meten kreeg Ajax drie redelijke kansen en AZ geen enkele. Ajax- 'trainer Ivic verwoordde dat na afloop volkomen terecht: „Met een gelijkspel zou ik vrede gehad heb ben, maar gezien de kansen heb ben we toch niet onverdiend ge wonnen". Ajax - A.Z. was overigens een op redelijk peil staand duel. Geen mo EINDHOVEN Tot twee minuten voor het einde hield Eindhoven op bewon derenswaardige, en ook wel fortuinlijke, wijze de voorsprong van 2—1 op het veel sterkere Go Ahead Eagles vast. Toen maakte Pleun Strik, één van de betere spelers van de thuisclub, een fatale ver gissing, waardoor Strifd- veen kon scoren: 2—2. Eindhoven en de Eagles toonden niet ten onrechte in de laagste regionen te verkeren. Het werd een zeer matig duel op een uiterst zwaar veld. Spanning en sensatie vergoedden echter het gemis aan goed voetbal. De Eagles hadden meer kwaliteit te bieden en het leek op rozen te zitten toen doelman Adjanski na een botsing met Lodeweges moest uitvallen. Opvolger Beerendonk be gon uiterst zwak en dat droeg niet bij tot de rust in de verdediging. Maar Eind hoven herstelde zich goed en opende zelfs door Savic de score. Een doelpunt van Kist werd om onduidelijke redenen door de matig lei dende Draaisma afgekeurd, maar de Eagles kwamen toch gelijk toen Beerendonk de bal bij een aanval van Van Kooten niet ver genoeg wegtikte waarvan Körver gretig profiteerde. Daarna moest Warnaar bij een hoekschop van Strijdveen de bal van de lijn trappen. Na de rust bleek „publiek- speler" Savic de meeste aandacht te trekken. De Joegoslaaf had bijna succes uit een vrije trap, nadat te voren Bleijenberg een fout van doelman Endeman bij een voorzet van Blijderveen had afgestraft. Strik liet een open kans (en dus 3—1) liggen en schonk in de laat ste minuten de tegenstan der zelfs de halve winst.. Soers maakte tweemaal op zettelijk hands en werd op geschreven. Scoravarioop: 16. Savic 1—0. 29. Körver 1—1. 52. Bleijenberg 2—1. 89. Strijdveen 2—2. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 5.000. Eindhoven: Adjanski (Beeren donk); Blijderveen. Dijkstra. Bloemers. Savic; Strik. Warnaar. Soers; Schapendonk, Bleijen berg. Jacobs. Go Ahead: Endeman; Wouds- ma. Walbeek. Lodeweges. Strijdveen; Oude Wesselink. Van de Pas (Vuskovic), Kist (Koop man); Körver, Van Kooten, Kris- tiansen. Ruud Geels met de bal aan de voet. Spelbos ziet het met een angstig gezicht aan. Niet ten onrechte want op de andere foto steekt Geels arm, hand en een vinger omhoog om te zeggen: „Ik heb er een ge maakt". Dat ene doelpunt was twee punten en de leiding van de competitie waard. Vooral Ajax speelde attractief hoewel het gehandicapt binnen de lijnen kwam. Suurbier en Ling moesten met lichte blessures aan de kant bli|ven. Ivtc moest daar door vooral in de defensie schui ven en vond een uitstekende op lossing door Barry Hulshoff als verdediger op links te posteren. Vlekkeloos Die verdediging van Ajax functio neerde goed én vooral het centrale duo Krol-Dusbaba speelde een vlekkeloze wedstrijd. Het centrum acteerde zelfs zo goed dat de schotvaardige voorhoede van AZ'67 nauwelijks in actie kon ko men. Slechts Kees Kist zorgde nu en dan met zijn stooracties voor enig geVaar, maar onder de indruk raakte Ajax, met als sluitpost de betrouwbare Piet Schrijvers, er niet van. Het was trouwens toch de wed strijd van de verdedigingen zonder dat er overigens louter defensief gevoetbald werd. Ook de achter hoede van AZ sloot verrassend goed. Hovenkamp en Vonk speel den vrijwel foutloos. Voeg daarbij dat ook Van Rijnsoever en Spelbos op een uitstekend duel terug mo gen zien en er is verklaard waarom Kraay na afloop van een typische nul-nul-wedstrijd sprak. In feite was er maar een aanvaller die voldoende mogelijkheden had om de verdediging bij vlagen uit te spelen. Dat was de kleine Ambo nees Simon Tahamata, die met zijn behendige acties enkele malen verwarring veroorzaakte in de de fensie van AZ. Tahamata, voor het eerst in de basis, speelde de wed strijd echter niet uit. Kort na het begin van de tweede helft haalde Ivic de dreumes uit het veld. Te recht overigens, want Tahamata komt nog kracht tekort om een gehele wedstrijd op volle toeren te draaien. Sterker A.Z. floreerde aanvallend minder dan de laatste tijd gebruikelijk is. Gedeeltelijk terug te voeren tot het minder sterk functionerende middenrif. Het middenveld van Ajax bleek vrij gemakkelijk in staat om hoogstandjes van de Alkmaarders het hoofd te bieden. Notten, Erkens, Schoenmaker en de „hangende" Zuldema, tornden met succes op tegen de acties die aan het brein van Van Hane- gem ontsproten. Het middenveld van Ajax was ster ker, vooral omdat Kristen Nygaard bij A.Z. nauwelijks in de wedstrijd kwam. In offensief opzicht had dat tot gevolg dat Van Marwijk wat minder in stelling gebracht kon worden dan normaal en defensief leidde dat er toe dat Ajax op rechts kon bouwen aan gevaarlijke aanvallen omdat de Amsterdam mers in die contreien steeds een mannetje meer hadden dan A.Z., dat in die buurt de steun miste van Nygaard. Averij liep A.Z. echter niet op door het wegvallen van Nygaard. Ook niet toen na de rust Vosmaer de plaats innam van de Deen, waar door Metgod Hovenkamp mocht assisteren. Toch kreeg Ajax enkele kansen. Doelman Meskovic trad echter uitstekend op bij een kop bal van Hulshoff en was enigszins fortuinlijk bij inzetten van Notten en Schoenmaker. Kansje A.Z. stelde daar maar een kleine kans tegenover. Kort nadat Geels Ajax op 1—0 had gezet, kwam de opgerukte Theo Vonk bij een hoekschop van Bert van Marwijk in uitstekende koppositie. Vonk mikte echter te hoog, zodat Piet Schrijvers niet eens behoefde te reageren. Hans Kraay: „Inderdaad de enige mogelijkheid die we gekregen heb ben. Krol en Dusbaba hebben te goed gespeeld. Klasse wat die jon gens deden. Aanvallend hebben we Ajax niet open kunnen bre ken". Rob Hartog Scoreverloop: 83. Geels 1—0. Scheids rechter: De Bruin. Toeschouwers: 26.000. AJAX: Schrijvers; Van Dord. Krol. Dus- baba, Hulshoff; Erkens, Notten. Schoe-" naker; Tahamata (Arnesen), Geels. Zuid- ema. - AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Vonk, Spelbos. Hovenkamp; Nygaard (Vos maer), Van Hanegem, Arntz; Metgod. Kist. Van Marwijk. ment behoefde de volle „Meer" zich te vervelen, want beide ploe gen bleken bereid elkaar met open vizier te bestrijden, wat een boeiend spektakelstuk tot gevolg had. omdat zowel Ajax als A.Z. materiaal voldoende heeft om goed voetbal te kunnen spelen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11