Veei computers slecht beveiligd kommissie: Erken en homeopathie Elegante Anthony Eden zag briljante carrière geëindigd in een sof keurde ranse premier arrestatie Aboe Daoed goed ïuropa's grootste recreatiepark omt wellicht in Rotterdam "-farm' Dost poedig vrij ''"tlewiisteloze flatbewoners jlikten pillen Man doodt vrouw en dochterje Dagbehandeling verpleeghuizen voor rekening AWBZ UARIRDAG 15 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LEKTRONIJ Hohner m i-z.g.st. De wet op het uitoe- ~r~ai de geneeskunst van 1865 sluit bod nor511 van niet-erkende genees wij- ixaflex 2*'cuPunctuur en h°me°Pathie uit- ik. Decimaardt het ***^1 consulten van 71-146904 tieve" therapeuten in het vorig 0p zeven miljoen. Wetswij- iardkacheP dringend nodig, omdat niet-er- itss vuikatenezefs nog steeds de wet over- *roep heeft de commissie „gelijke 'kkehfr te VOOr 3116 een ey mes c adres gericht aan staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid. De commis sie, waarin 16 organisaties op het gebied van „alternatieve" geneeswijzen de krachten hebben gebundeld, treedt met de oproep aan de staatssecretaris voor het eerst naar buiten in het streven om erkenning te krijgen voor zoals wordt gesteld „het genezen, overal waar dat genezen juist blijkt te zijn". Een doelstelling van de commissie is ook om, wat genoemd wordt, de financiële discriminatie op te heffen, zodat zieken fondsen en verzekeringsmaatschappijen de onkosten vergoeden van niet-officiële medische handelingen. Een punt isl dat de alternatieve geneeswijzen nu vooral nog bestemd zijn voor mensen, die zo'n behandeling kunnen betalen, zo zei drs. C. M. Schoonheim van de commissie gisteren in Amsterdam bij de presentatie van het programma van een congres volgende week zaterdag. Gespreksonderwerp op het congres zal onder meer zijn: de wezenlijke keuzevrij heid van de patiënt welke therapie en welke therapeut voor hem het meest aangewezen is. Volgens de heer Schoon heim zijn het niet alleen financiële drem pels, die de keuzevrijheid beperken, maar kan er ook worden gesproken van so ciaal-psychologische barrières. Als voor beeld noemde hij daarbij het aantal huis artsen, dat andere dan officiële genees wijzen verwerpt en daarom patiënten niet doorverwijst naar niet-erkende ther apeuten. Maar ook de onbekendheid van veel patiënten met meerdere geneeswij zen speelt hierbij een rol. 'rins Bernhard bekijkt een schilderij dat hem gisteren in het kader van de actie Eendracht 1976 werd overhandigd. Het schilderij is vervaardigd door de Rotterdamse kunstschilder Durk Momsma. Actie Eendracht bracht miljoen op SOESTDIJK (ANP) - De „ac- tie Eendracht '76" heeft ruim een miljoen gulden opge bracht Dit heeft prins Bern hard, als beschermer van de nationale vereniging en stich ting „Het zeilend zeeschip" gisteren bekend gemaakt. De prins ontving op paleis Soest- dijk het eindverslag van de actie uit handen van de voor zitter van het comité actie Eendracht ir. P. J. van Lunte- ren. De bruto opbrengst van de actie heeft het bedrag van een miljoen ruim overschreden. Na aftrek van kosten blijft er 907.000 gulden over. min. 20^ ginrichting TLÏ-PROVO DENKT ATTRACTIES UIT KEUS. hi. Fa. De Noord*/ levenng c treek. UITEN. G WIES d herstel' entilatorer O GaijaiTERDAM Een droom 'I- Q7M32t dichterbij. Voor veel igebodenerlanders en andere Euro- Prijs n.o »en zal een bezoek aan tekeyland in Amerika nooit (lelijkheid worden. Maar recreatiepark, dat Disney- en het even beroemde >enhaagse Ti vol i moet w' npn evenaren, zal in Rot- lam worden opgezet Ten- =NKENNBste, als het gemeentebe- jp: jongeir van de Maasstad aan ima stantgendael Holding (Den lupeerd. tg) en Polyzathe (Rotter- 17M<b) toestemming verleent hun plannen te verwezen- en op een vrijgekomen k terrein waar vroeger de tterdamse waterleiding gqs gevestigd. nneer Rotterdam nog dit EKBANK(riaar positief beslist, zal 398 a. li pretpark onder de naam gorama in 1979/1980 kunnen in draaien. plannen van de horeca-des- ndigen van de Clingendael- van de bouwdeskun- ?n en »en van Polyzathe komen er m<k|ie neer dat °P ^et 2® ^a. g1"0** bied een recreatiepark komt wordt verdeeld in zestien ferelden" met ieder een ge- 1 eigen karakter en onder- Amusement (het groot- |e deel) zal worden afgewis- Idmet (vrijblijvende) educa- b en informatie. Men gokt op bezoekersaantal van 2,5 iljoen per jaar en dat is eer dan enige Nederlandse tractie ooit heeft gehaald. de eerste opzet zal in Lago- ma te vinden zijn: als ingang in historisch stadje met cafés ■4 restaurants, winkels, een ndercrèche, een hondenken nel, een bioscoop, een ehbo- post en een stadhuis waar men, indien gewenst, zou kun nen trouwen. En dan het park, de „werel den" in: bewegende tuinen en snelgroeiende tulpen; amuse ment en attracties in ouder wets Amerikaanse stijl; grie- zeltochten per boot door o.a. het kanalenstelsel van de oude drinkwaterleiding; een fanta siewereld voor de kinderen; een nagemaakte vulkanische berg met „echte" uitbarstin gen; ontmoetingen onder wa ter met levensgrote „haaien"; een nabootsing van Rotterdam in de vorige eeuw en voorts informatieve „werelden" met onderwerpen als ontdekkingen door de eeuwen heen, het ont staan van Nederland; de ener giewereld, het milieu, de we reld van de olie en de plaats die Rotterdam hier inneemt, de wereldgodsdiensten, de rijstwereld en Nederland te midden van zijn grootste vij and: het water. Zestig procent van de ideeën omtrent het amusement is „ge pikt" bij Disneyland, zo werd gisteren op een persconferen tie gezegd; twintig procent van de parkinhoud heeft betrek king op Nederland en achter de rest van de ideeën zit Adrianus Lagerwaard, recrea tieadviseur, wiens naam aan het park verbonden zal wor den. Een aardige bijkomstig heid is daarbij, dat deze 34-ja- rige Hagenaar in de jaren zes tig beter bekend was als Adje Lagerwaard, provo. Het park. dat door Clingen- dael en Polyzathe gefinancierd en geëxploiteerd gaat worden, en dat zo'n kleine 70 miljoen gulden gaat kosten, zal voor iedereen makkelijk te berei ken zijn. Voor de Rotterdam mers via het openbaar ver voer, voor de bezoekers van buiten de Maasstad via de weg en eveneens het openbaar ver voer. Het terrein ligt zeer dicht bij de Van Brienenoordbrug, een belangrijke verkeersader. Bovendien kan men bij het park overnachten, want Clin- gendael zet er een middenklas se- en een jeugdhotel neer. Voor wat de entreeprijs be treft, gokt men op vijf gulden en een toegangsprijs voor een aantal attracties. uraiT re^ s ond i aan I t door) nummJIJS (AP) Duidelijk ge- blijv/en door de bijtende kritiek na twt Frankrijk te verduren role vft sinds de vrijlating van 6d ie Daoed, heeft premier ardt gPond Barre gisteren ver- dat hij de arrestatie keurd had en dat het in ike blijven van de Duitse 'ing bij het snel opvolgen een verzoek om arrestatie lid had tot de vrijlating. ien interview met het franse (bureau Agence France (AFP) verklaarde Barre Frankrijk geprotesteerd bij de Palestijnse bevrij- ;sorganisatie (PLO) voor het ;men van Daoed in een offi- delegatie naar Frankrijk voor de begrafenis van een ver moorde Palestijnse activist. In ieder geval, verklaarde Bar re, heeft Frankrijk strikt vol gens de wet gehandeld en de rechtbankbeslissing om Daoed vrij te laten was onafhankelijk tot stand gekomen op wettige gronden zonder verwijzing naar de Franse pro-Arabische poli tiek. Barre beweerde dat de arresta tie op Frans initiatief verricht werd waarmee hij ontkende dat ,de Israëlische geheime dienst Frankrijk en West-Duitsland op het spoor van Daoed gezet had. Hij zei dat het Franse consulaat in Beiroet niet in staat geweest was Yousif Hanna Raji, de naam waarop het visum ver strekt werd, te identificeren als Aboe Daoed toen de visumaan- vraag van de PLO ingediend werd. Hij zei dat ook het Franse ministerie van binnenlandse za ken niet in staat geweest was de verbinding te maken. Het was op 7 januari, verklaar de Barre, dat de politie voor het eerst twijfels kreeg over de wa re identiteit van Yousif Hanna Raji. Zij informeerden bij een aantal buitenlandse politieappa raten, zei hij. Deze normale veri ficaties leidden tot de conclusie dat Yousif Hanna Raji in werke lijkheid Aboe Daoed was. De zelfde dag om half zeven 's avonds bracht de Duitse politie haar Franse collega's ervan op de hoogte dat zij om uitlevering van Daoed zouden vragen. Dit verzoek bleef echter uit De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse se naat heeft gisteren een xesolutie aanvaard waarin de vrijlating door Frankrijk van Aboe Daoed „schadelijk voor de inspannin gen van de gemeenschap van naties wordt genoemd om het internationale terrorisme uit te roeien". In de resolutie wordt de regering verzocht een resolutie van gelijke strekking in te die nen bij de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. NHEM De Arnhemse ex- easemedewerker Harm Dost Qt nu zeker vrij. Gisteren leg hij in de gevangenis in nu ruSseldorf een document waar in. Oritaat dat de deelstaat Nordr- bepainland-Westfalen heeft beslo- i hem het land uit te zetten, larmee is de lijdensweg van in september 1975 aan de ens bij Emmerik en daarna in (eef tot 3 jaar en 9 maanden iroordeelde Arnhemmer nog pt ten einde. Er moet nog een rmaliteit worden vervuld die Iker veertien dagen op zich fit wachten: de „strafexecutie" ioet nog worden opgeheven. Is dat is gebeurd wordt Dost frstond over de grens gezet. DDERKERK - De twee be- goners uit Ridderkerk die be- i deze week in een coma in i flat werden aangetroffen den een overdosis slaappil- i ingenomen om zich van bet •ven te beroven. >e 15-jarige jongen is inmiddels tersteld. Zijn 59-jarige boven buurman ligt nog buiten kennis in het ziekenhuis. ROTTERDAM „Het is onbegrijpelijk, dat be drijven die miljoenen hebben geïnvesteerd in hun computers er zo achteloos mee omspringen. Als er al een behoorlijk beveiligingssysteem is, wordt het soms slordig gehanteerd". Dat zegt de heer Just Kramer Schippers, adjunct-directeur van CMG Computer Management Group, een compu terservice-bedrijf met o.a. vestigingen in Rotter dam en Amstelveen. Volgens hem zijn er syste men ter bescherming van de computers die, in verhouding tot de kosten van de computers zelf, helemaal niet zo duur zijn. Er zijn twee bronnen van gevaar, aldus de heer Kramer Schippers: het oneigenlijke gebruik van de gegevens en het verlies van de gegevens door een ongeluk of door sabotage. Dit laatste (het verlies vangegevens) was het geval bij ICI. Dit chemisch bedrijf uit Rozenburg had allegegevens op banden staan. Kopieën daarvan waren opge borgen in een kantoor in Rotterdam, voor het geval er zich in Rozenburg een ramp mocht voltrekken, en de gegevens daar verloren zouden gaan. Wat dat betreft was het volgens de heer Kramer Smit allemaal in orde bij ICI. Er was hier sprake van opzet en sabotage binnen het eigen bedrijf. Wat is daartegen te doen. „Het spreekt vanzelf, dat er een strenge selectie moet zijn van het automatiseringspersoneel Maar dat is op zichzelf niet voldoende. Dat is nu wel gebleken. Want het VLISSINGEN (ANP) Een 29- jarige inwoner van Vlissingen heeft aan de politie bekend dat hij de nacht van donderdag op vrijdag zijn 28-jarige echtgeno te Santina H.-K. en zipi tWeee- neenhalfjarig dochterje Chris- tal van het leven heeft beroofd. De man P. K. heeft volgens de Vlissingse politie waarschijn lijk in een vlaag van verstands verbijstering gehandeld. Het echtpaar was viereneenhalf jaar getrouwd en had, zo blijkt uit verklaringen van buren en vrienden, een goed huwelijk. K. had contactmoeilijkheden. K. heeft vorig jaar onder behan deling van een psychiater ge staan. Uit zijn verklaring tegen over de politie blijkt, dat hij vorig jaar ook al eens de nei ging heeft vertoond zijn vrouw van het leven te beroven. Dit keer kon hij aan die drang geen weerstand bieden. UTRECHT (ANP) - Staatsse cretaris Hendriks (Volksge zondheid) wil de dagbehande ling in verpleeginrichtingen in ■de loop van dit jaar toevoegen aan het verstrekkingenpakket van de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten. Hij heeft de voorzitter van de Tweede Ka mer laten weten dat hij daartoe binnenkort in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken een voorstel zal indienen tot wijziging van het verstrekkin- genbesluit AWBZ. Met zijn plannen komt de staatssecretaris tegemoet aan al lang levende wensen bij de sec tie verpleeghuizen van de natio nale ziekenhuisraad, de werkers in deze inrichtingen en een in juni 1976 door de ziekenfonds raad uitgebracht advies. Vertegenwoordigers van 25 on dernemingsraden van verpleeg huizen hebben juist aangekon digd, dat ze volgende week dins dag naar de staatssecretaris gaan om him verlangen nog eens te onderstrepen. "Dag-en- nacht-verblijf' in verpleeghui zen behoort al sinds de inwerk- ingtreding van de AWBZ tot het verstrekkingenpakket. Maar bij de dagbehandeling gaat het om patiënten, die thuis wonen en die dat ook kunnen blijven doen, als ze in staat worden gesteld om gebruik te maken van de diensten (medische be handeling, revalidatie etc.) van een verpleeghuis. Van de kant van de verpleeghuizen is niet bijster enthousiast gereageerd op de voornemens van staatsse cretaris Hendriks. De heer G. A. Mak, geneesheer-directeur van het verpleeghuis Noorderbalk (Zaanstreek), die nauw betrok ken is bij de actie van de onder nemingsraden van de 24 ver pleeghuizen die al mogelijkhe den tot dagbehandeling hebben, vreest dat er sprake is van een 'politieke manoeuvre'. De staatssecretaris belooft niets, er is alleen maar sprake van een voornemen, en de garantie dat de dagbehandeling althans in de 24 verpleeghuizen kan worden voortgezet, ontbreekt "Aan toe zeggingen heb ik niets", aldus de heer Mak, die de indruk heeft dat de staatssecretaris de ze affaire "over de verkiezings datum heen wil tillen". is bijvoorbeeld belachelijk, dat één en dezelfde persoon toegang heeft tot beide plaatsen waar de gegevens zijn opgeslagen, zoals bij Rodney Cox het geval was, die met alle banden aan de haal kon gaan. Bovendien was het onverantwoord dat hij,terwijl hij ontslaghad gevraagd, nog bij de computer werd toegelaten en dat hij de bestanden mocht beheren. Medewerkers op een computeraf deling die ontslag hebben gevraagd, dienen op non—actief te worden gesteld of tot aan hun vertrek ander werk te doen buiten de „gevarenzo ne", aldus de heer Kramer Schippers. De computer-afdeling is volgens hemvan vitaal belang voor de onderneming. „Het verlies van de opbanden staande gegevens kan zeer schadelijk zijn voor een bedrijf. Daarom moet men de geva ren die deze afdeling bedreigen voortdurend in het oog houden. En dat is iets, dat vooral bij meer ervaren computergebruikers ontbreekt: het ontzag voor het gevaar verdwijnt. De eerst zo duegdelijke controle op allerlei procedures slijt Ook het toe zicht op functiescheidingen wordt minder strin gent Er ontstaat een zekere bedrijfsblindheid." „De situatie in ons land is overigens niet onrustba rend. In veel gevallen is er een perfecte beveili ging, maar aan de andere kant bestaat het (bijna) ontbreken daarvan. Er zijn nog grote groepen computergebruikers, die tal van maatregelen zou den moeten nemen, om situaties als bij ICI te voorkomen. Kortom, we moeten waakzaam blij ven"; aldus de CMG-adjunct-directeur. Van onze correspondent Ro ger Simons LONDEN Toen Sir Antho ny Eden in 1961 tot graaf be vorderd werd wat meteen betekende dat hij zijn Lager huiszetel moest opgeven, in ruil voor een plaatsje in het Hogerhuis viel zijn keuze voor een nieuwe adellijke fa milienaam op de Avon, een rivier, die door het kiesdis trict Warwick en Leamington loopt, waarvan hij 34 jaar lang de parlementaire afge vaardigde was geweest Anthony Eden werd geboren in juni 1897. Toen hij nauwe lijks 17 jaar was, verliet hij het bekende Eton College om als vrijwilliger zijn vaderland te dienen in Frankrijk en Vlaan deren. Na de eerste wereldoor log studeerde Eden oosterse talen aan de universiteit van Oxford. In 1923 werd Eden voor de eerste maal tot Lagerhuis-af gevaardigde gekozen. Spoedig bleek, dat hij een schitterende politieke carrière voor de boeg had. Sir Austen Chamberlain, die toen minister van buiten landse zaken was, benoemde hem tot zijn parlementaire pri- vé-secretaris. Eden werkte drie jaar nauw met hem sa men en dit onder meer in ver band met de Volkenbond. In december 1935 volgde Eden sir Samuel Hall op als minis ter van buitenlandse zaken on der premier Stanley Baldwin. Hij was toen 38 jaar de jongste bewindsman van bui tenlandse zaken van het Britse imperium sedert meer dan honderd jaar. Neville Cham berlain werd na Baldwin pre mier, maar Eden nam in fe bruari 1938 ontslag, omdat hij het niet eens was met de hou ding van de nieuwe regerings leider ten aanzien van Mussoli ni. Zes maanden voor het uitbre ken van de tweede wereldoor log nam Eden opnieuw vrijwil lig dienst in zijn oude regi ment. In september 1939 trok hij echter op verzoek van Ne ville Chamberlain zijn burger pak weer aan om voor de tweede maal minister van bui tenlandse zaken en het domi nion te worden. Na de opvol ging van Chamberlain door sir Winston Churchill, werd Eden minister van oorlog. In decem ber 1940 benoemde Churchill hem opnieuw tot minister van buitenlandse zaken. Eden bleef in deze functie tot aan de Conservatieve verkie zingsnederlaag van 1945. Hij vergezelde Churchill op al diens oorlogsreizen en voerde ook alleen opdrachten uit in Washington en Moskou. Later stond Eden aan het hoofd van de Britse delegatie bij de Ver enigde Naties in San Francis co. In 1951 kwamen de Britse con servatieven, die zes jaar in op positie gestaan hadden, weer aan het bewind. Eden werd Een handdruk bezegelt het vertrek van Churchill van Downing Street nr. 10. Anthony Eden treedt op als premier: 1955. opnieuw minister van buiten landse zaken. In die jaren be zocht hij alle landen van West- Europa, het Midden- en het Verre Oosten. Zijn elegante fi guur, met de onafscheidelijke „Eden"-hoed was overal be kend. Eden speelde een grote rol in internationale kwesties. Hij formuleerde een vijfledig plan voor vrije verkiezingen in Duitsland. In 1954 was hij voorzitter van een Geneefse conferentie over Indo-China. Na een bezoek aan de westelij ke hoofdsteden zat hij de Lon- dense conferentie van negen staten voor, gewijd aan Duits land en de veiligheid van het Westen. Nadien woonde Eden de Parij- se conferentie van de grote vier bij, die een einde maakte aan de bezetting van Duits land. Hij speelde ook een be langrijke rol in conferenties van de negen en van de Navo, die de opname van de Duitse federale republiek in de Wes telijke defensiegemeenschap vooraf gingen. In oktober 1954_. werd Eden voor zijn verdiensten gerid derd. Churchill trad in april 1955 af als premier, waarna sir Anthony Eden hem opvolgde. De nieuwe regeringsleider bleef zich hoofdzakelijk bezig houden met internationale 4*kwesties en besteedde weinig aandacht aan Groot-Brittan- nië's dringende binnenlandse problemen. In mei 1955 werd het Oostenrijkse staatsverdrag ondertekend. In juli van dat jaar woonde sir Anthony de Geneefse conferentie van de grote vier bij. In 1956 begaf hij zich naar Washington voor be sprekingen met president Ei senhower, gevolgd door een „declaratie in verband met be paalde waarheden en doelstel lingen waarover wij het eens zijn en die gesteund worden door alle vrije naties". In de herfst van 1956 werd Eden's politieke carrière ech ter gekraakt door zijn blun ders inzake het Midden-Oos ten. President Nasser nationa liseerde het Suezkanaal en de Israëli's stormden de Sinaï binnen. Groot-Brittannië en Frankrijk stuurden troepen naar Suez. Deze militaire maatregel werd evenwel niet gesteund door Amerika. Zowel in Groot-Brittannië als in de rest van de wereld waren de meningen sterk verdeeld. De Russen lieten oorlogszuchtige geluiden horen. De kans op een derde wereldoorlog was verre van denkbeeldig. Na deze crisis kreeg Eden, die al sinds 1953 niet gezond meer was, een diplomatieke ziekte. Op 9 januari 1957 nam hij ontslag als premier. Korte tijd later zegde hij ook het Lager- 'huis vaarwel. Daarna onder ging hij twee zware operaties in een Amerikaans ziekenhuis. Als Lord Avon schreef hij me moires, reisverhalen en politie ke werken, maar met de actie ve politiek was het uit De laatste tijd verscheen hij we ieens op de Britse televisie. In televisiegesprekken werd zijn controversiële Suez-politiek echter onaangeroerd gelaten. Lord Avon heeft wel een per soonlijk pleidooi inzake Suez laten opnemen, maar die film wordt pas na zijn dood uitge zonden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7