Raadsel rond verdrinking in kanaal Dood Leidse concertpianist leen gevolg van slippartij Breestraat houden stf GE WIJDEN: „DE HELE ZAAK STINKT" D EERSTE SLEUTEL bjDE GOEDE WONING" wil beperkt verkeer Adviesraad Brochure over Noordwijk Lakenhal overweegt koop schilderij Jan Lievens Subliem concert in Leiderdorp Verlichting speelt Robert Kreis parten DIOGENES VOLTOOIT RESTAURATIE KlrERDAG 15 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 -V.U.G: ambacl preseri tuinbi Muz. 1; vs. 15.; r. EO: L 1 Vast'el flankbl ^WEN/DEN HAAG Nieuwe aanwij- UrDL in het onderzoek naar de verdrin- ^^Aood van de Leidse 39-jarige concert- and it Lucas Krein (Loek) van der Gaag 9ers v 66-jarige „koningin van de Haagse (fLj buurt" Jopie Nipius wijzen in de achtePK van zelfmoord en misschien van (2). 6.isdrijf. Aanvankelijk veronderstelde et het onderzoek belaste recherche dat de auto van de Leidse playboy a^ule gladheid van de weg in een slip J/t was gekomen en daardoor in het en Schiekanaal belandde. Thans 11 Uii algemeen geluiden beluisterd in van „de hele zaak stinkt". Onder wordt gefluisterd, dat Van der Gaag 3 We^us nauwe contacten met geheime stisch en uit de landen achter het IJzeren jerde jn zou kunnen onderhouden. Zijn 3.50 (5ldige en kostbare reizen naar die 3thaai^ zou^en daarop wijzen. De hele q Qe kwam bovendien gistermorgen in iojourfeemd daglicht te staan, toen bij de iaf deie van de Leidse Courant een an»- Ü|sPun. op het postkantoor aan de Gere- ®jg? gj aangeboden, brief arriveerde, ondag anonieme brief wordt een Leidse i gaét in van Van der Gaag ten tonele kerkdird. De tekst luidt: „Wist u dat v. d. in Leiden ook een vriendin had? Het 18 30 Zij is woonachtig aan de Bach- 19.'10 - te Leiden. Zij beschikt over vondie gegevens betreffende het ongeluk 5 (S) I u gaarne hierover inlichten". Ver- i"n Vers van onze krant troffen op hét jeven adres echter een onthutste 1 huisvrouw van middelbare leeftijd ie met klem beweerde nooit iets met __jcertpianist Loek van der Gaag uitge- [TWte hebben en haar mede-flatbewoner iWÊk gekend heeft van het gebruikelijke e morgen en goedenavond". De be- 8»* van het appartement op de acht- Euchafdieping van de Rijnland-flat aan de Bachstraat was helemaal onthutst na het tonen van de anonieme brief door onze verslaggevers en sprak van een „minder waardige streek". De Leidse Courant heeft de betreffende anonieme brief ter beschikking gesteld van de Leidse recherche, die verklaarde 's mor gens een soortgelijke brief te hebben ont vangen. L.C.-redactie ontving anonieme brief Het onderzoek naar de herkomst en de waarde van deze anonieme tip is momen teel nog in volle gang. Het aantal gegevens in het onderzoek naar de verdrinkingsdood van de concertpianist Loek van der Gaag en zijn mede-inzittende Jopie Nipius in hun blauwe Citroën CX 2200 maken de gehele affaire tot een mysterieus geheel. Vorige week nog verklaarde de Leidse politie bij monde van hoofdinspecteur Oudman dat het onderzoek naar de raadselachtige dood van de twee inzittenden van de blauwe Citroën spoedig zou worden afgesloten en dat niets erop wees, dat er een misdrijf in het spel was. Wielsporen Het onderzoek is echter nog lang niet afgesloten nu is gebleken dat op het weg dek van de Kanaalweg geen remsporen WIST U DAT V.D.GMG IN LEI DEK, COK J3EN VRIENDIN HAD? HE!!1 IS" MEVR ZUIL WCCHLCHTIG AAi.' DE BACHDTRAAT - TE LEIDEN. ZU LH'oCHIKT OVER NADERE GEGEVENG BETiffiFEENDE LET ■'UKGELUL EN ZAL U GAARNE HIEROVER INLICHTEN, (l)To1nieme krïof, die gistermorgen od de redactie van de Leidse Courant werd bezorgd. wel mi NOORDWIJK In restaurant Zinger aan de' Boulevard in Noordwijk heeft burgemeester Bon- nike uit handen van de heer F.W. Van Limburg - Stirum het eerste exemplaar van een brochure van de Noordzeebadplaats gekregen- Tot voor kort werden in Noordwijk folders en prospecti verspreid ten behoeve van de badgasten. Voor het eerst in de geschiedenis van Noordwijk hebben het plaatselijk V.V.V. in samenwerking met plaatselijke horecabedrijven een brochure sa mengesteld waarin vrijwel alle mogelijkheden van de badplaats zijn opgenomen. Zo vindt men alle hotels in de brochure met opgaven van de prijs van een overnachting. Verder zijn in het boek werkje van 71 bladzijden de recreatiemogelijkhe den in de badplaats zelf en die van plaatsen binnen een straal van vijftig"kilometer opgenomen. De brochure gaat de badgasten twee gulden kos ten. In totaal zijn 35.000 exemplaren gedrukt voor de ongeveer 1 miljoen badgasten die per jaar naar Noordwijk stromen. Tijdens het hoogseizoen verdubbelt het aantal mensen in Noordwijk. De hoeveelheid bedden in de gemeente is lager dan in voorgaande jaren. De directeur van de VW de heer Roovers verwacht dat deze achterstand binnen enige jaren is ingelo pen. zijn ontdekt. Goed ingelichte kringen wis ten ons te melden dat er over een lengte van zeven meter wielsporen zijn gevonden in het grastalud van het Rijn- en Schieka naal. Deze wielsporen staan loodrecht op het water van het Rijn- en Schiekanaal en zouden wijzen in de richting van zelf moord. Het moet bovendien niet uitgesloten wor den geacht dat de auto van Van der Gaag en de ex-vrouw van de Haagse „keizer" van de rosse buurt Henk Bartels, die de gehele Geleenstraat, het Mekka van de Haagse prostitutie in zijn handen heeft, tot stoppen is gedwongen en op het wegdek van de Kanaalweg heeft moeten keren. Oorspronkelijk verklaarde de Leidse poli tie ook, dat de auto van Van der Gaag was gekomen uit de richting van het Lammen- schansplein. Er zou zich echter inmiddels een getuige hebben gemeld, die heeft ver klaard dat de auto juist uit de tegenoverge stelde richting is gekomen. Er wordt echter rekening mee gehouden, dat deze man Sectie Een sectieonderzoek op de lichamen van de twee slachtoffers heeft inmiddels wel uitgewezen dat het tweetal door verdrin king in het Rijn- en Schiekanaal om het leven is gekomen. In de longen van de slachtoffers zou rivierwater zijn aangetrof fen, waardoor een misdrijf vóór het ter water raken van de auto van Van der Gaag uitgesloten moet worden geacht. Wel wordt rekening gehouden met een fatale zelf- moordpoging omdat de concertpianist en de Haagse „koningin van de rosse buurt" teveel van eikaars duistere praktijken zou den hebben afgeweten en elkaar daarom zouden hebben meegesleurd in een onge wisse verdrinkingsdood. Ook het technisch onderzoek van de auto van Van der Gaag is afgesloten. Een uitge breid onderzoek leverde geen enkele aan wijzing op, die zou kunnen duiden op het plegen van een misdrijf. Weliswaar was de voorruit van de auto verbrijzeld, maar algemeen wordt aangenomen dat dit is gebeurd bij het optakelen van de auto uit het Rijn- en Schiekartaal. Het aantal geheimzinnige gegevens in het onderzoek naar de verdrinkingsdood van Loek van der Gaag en Jopie Nipius, die Van der Gaag grote geldbedragen heeft verschaft voor het houden van concerten en toernees, blijft zich opstapelen. Aanvan kelijk stelde het nep CD-paspoort van Van der Gaag de Leidse politie voor grote raadselen. Vorige week donderdag 6 janua ri bleek echter dat die pas een nep-docu- ment was, dat was uitgegeven door de Code Diplomatique et Consulair in Zwit serland, een organisatie, die deze imitatie CD-documenten en CD-schilden voor au to's in omloop brengt. Een dag later werd weer bekend dat de in de nacht van zon dag 2 januari omgekomen Van der Gaag het plan had gehad om de na veel moeite (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De verdrinkingsdood van een 39-j| idenaar en een 66-jarige Haagse vrouw,u ;cht in het Leidse Rijn- en Schifi' jge raadsels op te roepen nog steeds nie£ n ond Uit onze krant van woensdag 5 januari 1977. gearresteerde, van oorlogsmisdaden ver dachte Pieter Nicolaas Menten te bevrij den. Van der Gaag bleek een goede vriend van Menten geweest te zijn en had kort voor zijn dood op 23 december de Ut rechtse advocaat mr. L. M. Simons over zijn bevrijdingsplannen opgebeld in de ver onderstelling met verdediger mr. B. Simoh van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse antiquair te maken te hebben. Koffer Ook het feit dat er vlak na het ongeval door een man twee koffers zijn opgehaald, die stonden in de berm van de Kanaalweg heeft een vreemd licht op de zaak gewor pen. De man had die zondag na twaalf uur 's middags zijn intrek genomen in een Leids hotel. Rond middernacht is hij met een taxi uit het hotel vertrokken. Hij gaf toen als besteiriming Castricum op, maar dirigeerde de taxi-chauffeur vrij spoedig naar de Leidse Kanaalweg. Daar heeft hij de twee bewuste koffers opgehaald en is toen teruggekeerd naar het hotel. De vol gende dag is de man weer met onbekende bestemming uit het hotel vertrokken. Het personeel van het hotel heeft echter ver klaard dat het hen niet is opgevallen dat de man met twee koffers is vertrokken. De bedoelde kofferdief zou overigens een geestelijk gestoorde man zijn, die al meer dere malen bij dit soort duistere zaken betrokken is geweest. Ook het personeel van het Leidse hotel heeft inmiddels ver klaard, dat de man zich gedurende zijn verblijf in het Leidse hotel „vreemd" ge dragen heeft Bovendien bestond het ver moeden, dat de man in het bezit was van een grote som geld. Opmerkelijk is in elk geval, dat de Leidse politie ook deze tweede betrokkene het predikaat „geestelijk gestoord" heeft opge speld. Ook de getuige, die heeft verklaard, dat de auto met Van der Gaag en Jopie Nipius, een andere dan de aanvankelijk veronderstelde rijrichting had, is immers door de politie als „gestoord" omschreven. PIET VAN DAM LEIDEN Het stedelijk museum „de Lakenhal" aan de Oude Singel overweegt de aankoop van een schilderij dat bijna zeker gemaakt is door de schilder Jan Lievens, een tijdgenoot van Rem brandt. Het schilderij stelt Pilatus voor die zijn handen wast, en was te bezichtigen op de tentoon stelling „Geschildert tot Leyden anno 1626". Het schilderij kost 100.000 gulden en de Lakenhal kan er zelf 55.000 gulden voor uitgeven. Het resterende gedeelte zou mogelijk verkregen kunnen worden door een subsidie-verzoek aan de landelijke Rem- brandt-vereniging. De tentoonstelling „Geschildert tot Leyden anno 1626" heeft 8161 bezoekers getrokken, zo deelde directeur Wurfbain gisteren mede op de vergade ring van de commissie voor het stedelijk museum de Lakenhal. De catalogus van de expositie was zo populair dat er exemplaren moesten worden bijgemaakt Het totale aantal bezoekers dat de Lakenhal het afgelopen jaar binnen haar poorten kreeg be draagt ongeveer 35.000 tegen 29.000 in 1975. Het museumbezoek aan „De Valk" steeg van 26.000 in 1975 naar 32.000 in 1976. Op de zolder van de Lakenhal zijn bij toeval een aantal vlaggen gevonden. Het gaat om schutter- vlaggen uit de negentiende eeuw die in zeer slechte staat verkeren. De zes vlaggen meten ongeveer 2 bij 1 meter en vertonen voor het merendeel het wapen van Oranje Nassau. Eén der vlaggen is gedecoreerd met het wapen van Leiden. Een even tuele conservatie zou per vlag op meer dan 1000 gulden komert. LEIDERDORP De muzikale faam van Gustav Leonhardt en Frans Bruggen had veel muzieklief hebbers uit Leiderdorp en verre omstreken naar de Dorpskerk gelokt: en dat is maar goed ook want de op elkaar gepakte mensenmassa kreeg wat je noemt waar voor zijn geld. Frans Bruggen speelde op een traversière (een oude grote fluit) en op een blokfluit prachtige muziek van Carl Philip Emanuel Bach, van Dieu- part en van de vroeg-zeventiende eeuwse compo nist G. P. Cima. Daarbij werd hij op de clavecym- bel begeleid door Leonhardt, een musicus voor wie geen technische problemen meer lijken te bestaan, zo gemakkelijk speelt hij zijn partij. Met een natuurlijke charme, dirigerend met zijn rechter wenkbrauw, maakt deze ervaren en veelzijdige man van de suite van Dieupart een werkelijke belevenis, iets waar een volle kerk ademloos naar kon zitten luisteren gisteravond. Beide musici tra den ook als solist op. Na de pauze speelde Frans Bruggen twee riceréare voor blokfluit-solo van Virgiliano. Hij leidde deze muziek in door te vertellen hoe aan hét eind van de zestiende eeuw voor het eerst werd gecomponeerd voor solo-in strumenten, dus niet voor begeleiding van gezang. De ricercare zijn zulke composities, waarin de speler in staat gesteld wordt alle mogelijkheden van zijn instrument ten gehore te brengen. Een soort meester-etudes dus, maar wat een merk waardige muziek, wat een prachtige, rijke muziek ook. Gustav Leonhardt imponeerde ons nog met de partita in D groot van J. S. Bach. Het instrument dat hij bespeelde, een fraaigevormd clavecymbel van William Dowd met twee manualen, brengt een uitstekende klank voort die in de acoustiek van de Leiderdorpse Dorpskerk uitstekend tot zijn recht kwam. Aan de sfeer van het concert werd veel bijgedragen door de stemmige verlichting door middel van kaarsluchters. TonHarmsen LEIDEN Robert Kreis kon er gisteravond in de Schouwburg ook niet veel aan doen, dat het eerste deel van zijn cabaretprogramma enigszins in het water viel. De uiterst magere prestatie van de lampenman was daar debet aan. Verscheidene malen gingen lampen helemaal niet aan of uit, te vroeg of te laat, of op de verkeerde plaats. Kreis optreden voor de pauze was dan ook mat, slordig en rafelig. Na de pauze leek het aanvankelijk niet beter te worden toen Robert een heel üed achter het gordijn zong in plaats van ervoor. Maar daarna volgde de revanche. Hij gooide er zijn imitaties van oude liederen, zangers en zangstijlen van voor de wereldoorlog tegenaan, waardoor er toch nog enige sfeer in de zaal kwam. Dat is trouwens Kreis' sterkste punt: het immite- ren van wat in wezen het oude variété is. De gezellige liedjes, de wat zwoele liedjes, de bewe ginkjes'erbij, de danspasjes (tap-dance), het vibre ren van de stem. Dan weet hij ook wel sfeer te scheppen. Zijn reacties op de huidige tijd zijn mij daarente gen nog altijd te gemakkelijk, te oppervlakkig en soms zelfs wat te bot (een goed jaar geleden was Kreis met grotendeels hetzelfde programma reeds in Leiden). Grappen over niet symetrische borsten van de oude schooljuffrouw zijn niet zo leuk; zoals ook het neerzetten van een Surinamer die precies die dingen zegt, die de meeste Hollanders van hem denken, niet al te fijnzinnig is. Laat Kreis vooral entertainen. Dat is een eerlijke oppervlakkigheid. Daarin is hij goed. PAUL VAN DER PLANK eveneens geen bezwaar tegen een aanpas sing van het kruispunt Langegracht-Peli- kaanstraat. Ten aanzien van het parkeervraagstuk merkt de aviesraad op dat een parkeerga rage op de Garenmarkt en aan de Ir. Driessenstraat noodzakelijk is. Tevens zou een onderzoek moeten worden gedaan naar de mogelijkheid van een te bouwen parkeergarage onder het Galgewater. Het openbaar vervoer moet volgens de adviesraad in de stad worden geregeld met kleine bussen. Tenslotte dringt de adviesraad aan op een strenger optreden van de gemeentepolitie ten aanzien van de vele verkeers- en par. keerovertredingen. „Wanneer dat niet ge beurt, heeft het geen enkele zin een nieuw verkeerscirculatieplan op te stellen", aldus de waarschuwing van de adviesraad. Werkster (77) in de bloemen De 77-jarige werkster van het gemeentehuis van Zevenhoven, mevrouw J. v.d. Steegt-Koot werd gisteravond uitgebreid in de bloemetjes gezet Mevrouw Van der Steegt had besloten stoffer en blik in het gemeente huis voortaan door een ander te laten hanteren. Het gemeentelijk personeel en het gemeentebestuur memoreer den bij het afscheid de jarenlan ge trouwe verbintenis. Als dank voor al het werk kreeg me vrouw Van der Steegt vele ca deaus aangeboden. Burgemees ter J. Wagenaar overhandigde haar onder meer een fikse bos rozen. verkeer over de Breestraat in de toekomst zal moeten blijven „omdat er eenvoudig geen alternatieve oplossing is voor het .vinden van een route, waarlangs enig be stemmingsverkeer west-oost kan gaan al dus de raad. Tijdens de reconstructiewerkzaamheden dient, volgens de adviesraad een tijdelijke omleidingsroutë in overleg met alle belang- hèbbenden te worden vastgesteld. Voorge- |idër Verboom overhandigt de wandtegel aan mevrouw Ravens. ddag. 1 «ontakt (S) De on-topl .02 (SEN Wethouder A. Ver- /r scho heeft &isterm»ddag de lil tusi sleut«l uitgereikt aan een dio. I0>nster van het complex ipomst26 woningen van de wo- »lud'Q ouwvereniging „De Goede aan de Poldermolen in i4.oó'erenwUk- De gelukkige (en prrfnevrouw Ravens-Vrolijk. 14 30jeeg van de wethouder een ie ftdfegel met het wapen van Leiden aangeboden. Namens het bestuur van de woning bouwvereniging overhandigde voorzitter J. Coster de eerste bewoonster een enveloppe met inhoud. Gistermiddag werd de eerste woonlaag van het complex, dat bestaat uit twee- en driekamer woningen in gebruik genomen. Het is voor het eerst dat „De Goede Woning" een dergelijk complex voor alleenstaanden en oudere echtparen in beheer krijgt. De huurprijs bedraagt 406,— inclusief servicekosten. Ook in Leiden-West gaat „De Goede Woning" bouwen voor al leenstaanden. In de Lokhorst komen naar schatting honderd koop- en huurwoningen in de beschutte sfeer. ^gWWMIIIIH lllllllI III Irnmmmm A«■■■Mi steld wordt om het verkeer naar het sta tion via de herstelde marktenroute te laten rijden en het verkeer van het stations via de binnenstadsroute. Aan deze route dienen wel eerst voorzie ningen te worden getroffen alvorens aan de Breestraatreconstructie kan worden be gonnen Openstelling voor het verkeer van de huidige Valkbrug ih beide richtingen juicht de adviesraad toe. De raad maakt Diogenes-voorzitter D. Krantz .onthult steen in de zijgevel LEIDEN De Stichting Diogenes heeft gistermiddag op feestelijke wijze haar ge heel gerestaureerde pand aan de Hoge- woerd 30 in gebruik genomen. De officiële handeling, het onthullen van een steen in de zijgevel, werd verricht door de voorzit ter van de stichting, de heer D. Krantz. In zijn openingsspeech sprak de voorzitter de wens uit dat de stichting op korte termijn zal kunnen beginnen met de restauratie van het pand Hogewoerd 32. De restauratie van het pand Hogewoerd 30 heeft bijna een jaar in beslag genomen. Er zijn vier appartemen ten in gevestigd, waarvan er reeds drie bewoond zijn. De bewoners van het vierde appartement nemen er binnen een maand hun intrek. Tijdens een feestelijke bijeenkomst deelde de aannemer Hop mee dat hij de kosten van de restauratie van de schouw in het benede nappartement voor zijn rekening zou nemen. De onthulde steen werd het stichtingsbe stuur aangeboden door „De Vrienden van Diogenes". Het is de bedoeling in elk door de stichting te restaureren pand een steen met de tekst „gerestaureerd door Diogenes" en vervolgens de datum, aan te brengen. Deg kla 1.00 (S gmidd^N De Adviesraad voor de Bin- Fiuit erd verzet zicb met klem tegen de 5—15-iet college van b en w voorgestelde aten Ojm streekbussenvervoer tweczij- ca Novrer de Botermarkt te laten rijden, ^elt de adviesraad in haar gevraagd yiYT met betrekking tot de reconstructie Breestraat eu de marktroute. jTJ^viesraad is van mening dat beperkt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3