vueekpuzzel door dr. Pluizer d rubriek dierenportret oplossing vorige puzzel PAGINA 18 LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 JANUARI kTEI jrd wc kt het I inve Jen. H euwe .struc •ze ac int ir buit< j\ wei or he op -zittei i afg< _UglO| it Do1 (cte ii -chter t gei I B°X Nuys 1*1 door C. J. de Feijter In de volksmond spreken we van verkalking, in medische termen van artrose. Doorgaans denken we dan onmiddellijk aan slijtage- verschijnselen. De werkelijkheid is natuurlijk veel ingewikkelder. Onze schoenzolen verslijten wel, maar onze voetzolen niet. Ook onze gewrichten kennen een an der slijtageproces dan onze schoenzolen of de banden van e auto. Daarbij is het nog helemaal niet bewezen dat artro se, eenmaal begonnen, een fataal proces is dat onherroepelijk ver der schrijdt. Indien dit wel zo was dan zouden alle behandelingsme thodes slechts tijd- en geldver spilling zijn. De vroegst aantoonbare letsels bij artrose zijn microscopische kleine barstjes in het gewrichtskraak been. Op deze plaatsen kan het kraakbeen dof en ruw worden, het krijgt een ongezond uiterlijk. Rond deze kleine vlekjes is er een ver hoogde activiteit om het letsel te beperken of zelfs te herstellen. Hoe de kraakbeencellen een repa ratie van een artrose-vlekje kunnen tot stand brengen is nog niet be kend. Gaat de ontwikkeling verder dan vloeien deze vlekjes samen en vormen zo één ot meer letsels die groter en dieper worden. Tot dit stadium is er nog geen pijn aanwezig, want in het kraakbeen zitten geen zenuwen of bloedva ten. Zodra het gewrichtskapsel aangetast is treedt de pijn op met eventueel zwelling en warm aan voelen van het gewricht. Nadien wordt ook het harde been aangetast met eventueel beenvor- mige woekeringen aan de randen van de gewrichtsoppervlakten. De ze beenwoekeringen kregen de poëtische naam van „papegaaien bekken". Bij verdere gang van za ken kan zelfs heel het kraakbeen afslijten en gaan de twee beenui teinden rechtstreeks over elkaar wrijven. Intussen is er ook in het bot een hele ombouw bezig. Op sommige plaatsen is er neiging tot ontkalking, maar op andere plaat sen is er aanmaak van abnormale beenwoekering. Tenslotte worden de beenuiteinden misvormd en zelfs vernietigd. We staan dan voor een hopeloze toestand die. voor sommige gewrichten, zoals de heup en de knie, nog te verhelpen is door het plaatsen van een kunst gewricht. Vooral kunstheupen ge ven veel uitzicht en worden nu aan Het is al wat twee jaar geleden, dat er een nieuwe wet op de dierenbescherming in werking werd gesteld, waarin o.a. het hou den van exotische dieren door par ticulieren verboden werd. de im port beperkt en controle mogelijk gemaakt werd. Reeds lang werd er door dierenvrienden uitgezien naar maatregelen in deze richting en de noodzaak ervan was eenieder dui delijk. Specialisten hebben toen een lijst opgesteld van de diersoor ten die met uitsterven bedreigd werden en dat is nogal een flinke geworden. In .het totaal ongeveer 900 dier soorten, waarvan ongeveer 185 soorten apen en 380 soorten koli- bri's. Verder kwamen voor: alle soorten krokodillen, vele soorten katachtigen, schildpadden en rep tielen. Al deze dieren achtte men niet geschikt om door particulieren als huisdier gehouden te worden, omdat zij zich in gevangenschap niet voortplanten en zo dus lang zaamaan uitsterven. Na lang be raad heeft men besloten enkele soorten papegaaien, o.a. de grijze roodstaart en de beo. en enkele soorten kameleons niet in de lijst op te nemen. Wel heeft men bij deze dieren, waarvan de verzor ging en de geschiktheid als huis dier nog zeer in twijfel getrokken wordt, een maximum import vast gesteld. De tijd dat zelfs boa-constrictors, krokodillen, beren en jachtluipaar den via de dierenhandel verkocht werden aan particulieren lijkt nu' definitief voorbij, want zij die de wet overtreden, zullen gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een geld boete van ten hoogste 10.000,- Natuurlijk geldt, voor de dierentuin een aparte regeling. Ook de controle op de vangst en het transport van de dieren heeft enkele zeer verontrustende zaken aan het licht gebracht. Ten eerste worden de mensen die ze vangen slecht betaald. Zij gaan beslist niet De volgende BOLS Bridge Tip is afkomstig van niemand minder dan Benito Garozzo. de grote Ita liaanse speler die /sinds 1957 op het internationale bridgetoneel al veel hoofdrollen heeft vertolkt. Zijn prestatielijst is lang genoeg om er een aantal rubrieken mee te vullen en zijn partnership in de jaren zestig, met Pietro' Forquet, wordt nog altijd beschouwd als het beste dat ooit werd aanschouwd. Zijn Tip heeft betrekking op een van de belangrijkste aspecten in bieden, spelen en tegenspelen: het uitkomen tegen een klein slem contract. HeroTsche maatregelen, schrijft Garozzo, zijn zelden nood zakelijk bij het uitkomen tegen een manchecontract. De verdedigers mogen aannemen nog eens aan •lag te komen als de dummy op tafel ligt an de eerste slagen geven ook aanwijzingen over wat er ge daan moet worden. Dat geldt niet voor slems. Tenzij er direct twee slagen geïncasseerd kunnen worden, moet de verdedi ging de downslag ontwikkelen door de uitkomst. Later is te laat. De enige factor in het voordeel van de tegenspelers is, dat de leider niet graag het risico wil lopen onmiddellijk down te gaan, als er nog een aantrekkelijke alternatieve speelwijze aanwezig is. En soms kan die mogelijkheid, door de uit komst zelf, worden geschapen. Neem bijvoorbeeld het volgende biedverloop: noord 1 klaveren zuid 2 ruiten noord 3 klaveren zuid drie ruiten noord 3 schoppen zuid 4 SA noord 5 harten zuid 5 SA noord 6 klaveren zuid 6 ruiten. U moet uitkomen (west) en kijkt tegen de volgende verzameling aan: V 9 5 2H84B532HB Het is duidelijk dat de vooruitzich ten voor de verdediging pover zijn. A8 CV B3 04 AV108632 V 9 5 2 N B 10 7 6 3 OH84 wn 097652 o B 5 3 2 "7 0 8 *HB +54 H 4 O A 10 OAHV10 976 97 Niet alleen heeft partner niets, maar de kaarten liggen goed voor de leider. Maar wanhoop niet. Trek profijt van wat u weet en de leider niet: de troeven lopen niet! Kom uit met klaverboer Het feit dat u hem de boer laat zien, maakt het nog waarschijnlijker dat hij de NR. 2 KRUISWOORDPUZZEL HORIZONTAAL: 1. Zuidamerikaan, 8. kwajongen, 15. hoofd deksel, 16. garensoort, 18. staat in de V.S., 19. god der liefde (myth.), 20. sierplant, 22. stad in Frankrijk, 23. korte tijdsduur, 24. hakwerktuig, 25. huisdier, 27. regiment (afk.), 28. voorzetsel, 29. makreelachtige zeevis, 31. zeegroene edelsteen. 33. gods dienst (afk.), 34. halsboord v.e. trui, 35. aan stukken, 37. waterbewoner, 39. toonbeeld van overmoed, 42. windvlaag, 43. jachtexpe- ditie, 45. erg los (van aarde), 46. garnituur, 48. Engels eiland, 49. stuk stof, 50. drank, 51. teken van de dierenriem; 52. weefsel v.e. spin, 53. daaraanvolgend (afk.), 54. horizon, 55. puntig kinbaardje, 57. boom, 59. grove stof, 61. lacune, 63. niet harde klap, 65. klein strandmeer, 67. insekt, 68. hoeveelheid van b.v. een geneesmiddel, 70. jong schaap, 71 procesverbaal (afk.), 73. despoot, 75. stad in Frankrijk, 77. Verenigde Staten (afk.), 78. dwaas. 80. door teerdistillatie verkregen stof, 82. knaagdier, 83. verplaatsing v.e. damschijf, 84. om het genoemde, 86. hoofd officier, 89. uiterlijke gedaante, 90. in elkaar, 92. hoog bouwwerk, 93. honderd (voorvoeg sel in samenstellingen), 94. helderziende, 95. soort hond. VERTICAAL: 1. slachthuis, 2. tropische plant, 3. frats, grap, 4. alvorens, 5. bijbeldeel (afk.), 6. ijzingwekkend, 7. vochtig, 8. tenen mand, 9. opplakbriefje, 10. honderd meter (afk.), 11. lokspijs, 12. insekt, 13. veulen of kalf van één winter, 14. kleine emmer waarmee het halfgoed uit de hamerbak wordt geschept, 17. vleesnat, 20. lichamelijk lijden, 21. bloei- wijze, 24. fijne kleiaarde, 26. dwingeland, despoot, 29. insekt, 30. hansworst, 31. gym- nastiektoestel, 32. R.-K. godsdienstoefening, 34. vredespijp der indianen, 36. pndergevel, 38. soort vloerzeil, 40. pauselijke regering, 41. reeks, 43. metselaarsgereedschap, 44. bergkloof, 47. arm v.e. boom, 48. bloei maand, 54. vrouwelijk dier, 55. miniatuur feuilleton met tekeningen, 56. vordering, 58. ovaalvormig verfplankje, 60. christelijk her denkingsfeest, 62. insekt, 63. bepaald gelds bedrag, 64. deel van de onderkaak, 66. brandbaar mengsel, 68. staat in de M.S., 69. toestel om scherpe en doordringende ge luidssignalen te geven, 72. beroemd schrij ver van fantasieverhalen, 74. elasticiteit, 76. dwaas, 77. verwijderdheid, 79. flegmatiek (fig.), 81. ringvormig handvat, 83. gebied, streek, 85. honingdrank, 87. loterijbriefje, 88. bedrog (Bargoens), 89. heidemeertje, 91. niet parkeren (afk.), 93. civielingenieur (afk.). kleur kan ontwikkelen met slechts een verliesslag daarin. Zelfs als u drie klaveren zou hebben, zou u de boer als uitkomst moeten kie zen. Het spel: De leider weet dat de klaveren hoog worden als hij er een slag in afgeeft, maar waarom zou hij het risico lopen dat direct te doen, als de kans bestaat dat u de twee de slag troeft. Hij legt het aas en tegen de tijd dat hij bemerkt dat hij een troefslag moet afgeven is het te laat. Elke andere uitkomst dwingt hem zijn contract te ma ken. Mijn BOLS Tip is daarom deze: manches kunnen rustig worden te gengespeeld maar slems moeten' worden aangevallen' In de volgende rubriek wordt nog een voorbeeld gegeven van de manier waarop de maestro zijn „killing leads" uitdoktert. De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Twaalf gulden vijftig: Mevrouw Bolten-Ruyter. Westeinde 81. Roelofarendsveen. Zeven gulden vijftig: Mej. H. Vesseur. Kerkstraat 76. Oude—Wetering. Vijf gulden: Jac. P. Smit. Irenelaan 2. Nieuwkoop. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegezonden Oplossingen vóór woensdagmiddag 12.00 uur onder vermelding 2" zenden aan: Leidse Courant, Postbus 11Leiden. Artrose: geen simpel slijtageverschijnse^ Belangrijke toernooien worden vaak gekenmerkt door problemen vooraf. Komen de Russen wel of niet. maar bovenal: komen de lan den uit Afrika en het Caraibische gebied hun toezeggingen na? Het laatste Suikerdamtoernooi beves tigde de regel weer eens. De Russen zouden niet meedoen in de grootmeestergroep - dat was bekend - maar kwamen met één in plaats van twee spelers voor het toernooi om de wereldtitel bij de jeugd. De vertegenwoordigers van Haiti ontbraken eveneens, maar ook de man van Ghana. Daar wil len we even bij stilstaan. Ghana zou worden vertegenwoor digd door Charles Heward-Mills, die in Engeland woont en van plan is om van december af zijn land bouwkundige kennis in eigen land in de praktijk te brengen. De 43-ja- rige Ghanees verliet zijn land om studieredenen in 1966. Er wordt op de lopende band geplaatst in uni versitaire centra. Drie faktoren die men in de meeste handboeken terug vindt, wanneer men het hoofdstuk over artrose openslaat.spelen mee: overbelas ting. slijtage en ouderdom. Het hanteren van deze vage ter men ih verband met een ge wrichtsziekte waarvan de oorzaak toch nog onbekend is. zet niet veel zoden aan de dijk. Overbelasting betekent vanuit we tenschappelijk standpunt niet veel omdat niemand ons kan vertellen wanneer we de grens van de ge wone belasting overschrijderf. Slijtage is ook een vaag begrip, zeker in verband met een levend weefsel, omdat levende weefsels niet verminderen door gebruik, maar wel door rust. Artrose komt zeer veel voor op oudere leeftijd, maar niettemin is het verband tus sen ouderdom en artrose nog zeer duister. De ouderdomsveranderin- gen die in het kraakbeen optreden buiten de gewrichten, doen zich niet voor in het gewrichtskraak been. Zodat de zaak voorlopig onopge lost blijft, terwijl we nu reeds kun nen aannemen, dat artrose geen eenvoudig slijtageproces is, ver wekt door de drie bovengenoeyil faktoren. maar wel een ingewikf de gewrichtsziekte, waarvan fc afloop onzeker is. omdat ze^Q] paald wordt door afbraak, m tevens door herstelwerkzaanu den. P1® Zolang een gewricht niet ern? beschadigd is. móeten een aangepaste handeling de ri ratiewerken de beste kansen F ven. Vooral moet de nadruk gelr worden op' het feit. dat het a taste gewricht zoveel mogtP moet ontlast worden. Tevens r men de artroselijder ten zet waarschuwen voor het ongeil teerd gebruik (misbruik) van a hande pijnstillende middelen. I het geregeld uitvoeren van I geforceerde bewegingen oml gewrichten soepel te houderf de spieren niet te doen wegll nen zijn onontbeerlijk. Uiteindelijk ken vo waarschuwd worden tegen overdreven inspuiten van cort-^ nepreparaten in de gewrichten._^0] geeft wel een verbetering van ontstekingsreakties ter hoogte rpj het gewrichtskapsel, maar is 5 vens desastreus voor de krapirl beencellen in de gewrichtsopip ^1 vlakten. i he Laat de apen waar zij horen zachtzinnig met de dieren om. Zo wordt bijvoorbeeld bij apen eerst de moederaap' neergeschoten om zo de jongen gemakkelijk te kun nen vangen. Ook is bekend gewor den dat van alle vogels en reptie len minstens 50 prcent sterft tij dens het transport, omdat men ze geen tijd gunt om aan de gevan genschap te wennen. Papegaaien worden met 75 stuks in een kleine houten kist gepropt, zodat ze el kaar enigszins warm kunnen hou den. Uit onderzoekingen is geble ken dat 60 tot 80 procent van de wereldhandel in exotische dieren via Nederland. België en West- duitsland plaatsvindt. Men ging zelfs zo ver, dat toen een Zuidame rikaans land een partij Vogels moest leveren aan een ander Zuid amerikaans land, men dit via Am sterdam deed. De KLM. als grootste dierentrans porteur. gespecialiseerd in het ver voeren ervan en steeds de beste bedoelingen met de dieren voor hebbend, kan er weinig aan doen dat zoveel dieren door klimaatw selingen. dieetmoeilijkhedT^ angst, onrust en aggressie tijdi de reis het loodje leggen. M 25 daar houden de dierenhandelai io rekening mee en verzenden beri, weg zoveel dieren meer, dat er jqi aankomst ongeveer een juist a en tal in leven is gebleven. edi Een deskundige op dit gebi ijz zegt: „Het is angstwekkend, dat us wanneer een diersoort popul wordt, grote kans bestaat, dat ten dode is opgeschreven". Verder raadt hij ons aan ook i wat minder bedreigde sóórt goed in de gaten te houden. Wai zegt hij, de beschermde soorti krijgen automatisch al meer b langstelling van allerlei kanten. We hopen u binnenkort wat cijft ~j te tonen over de verbetenngi~] door deze wet. Maar het wil n( helemaal niet zeggen dat de b dreigde soorten dan een goe iq toekomst te wachten staat. Het bi in elk geval een stap in de goei m richting. el de 100 velden gespeeld, dammen is bijna een volkssport maar de organisatie staat nog in de kinder schoenen. Dank zij Heward-Mills is er een dambond opgericht, die overal clubs opricht en de spelre gels aanpast aan het internationale spel. Merkwaardig is het overigens dat Heward-Mills pas in 1974 in Londen merkte dal daar werd ge damd (op .de 64 velden) en eerst in 1975 dat er. buiten Afrika ook op de 100 velden werd gespeeld De Amsterdammer Roelofs is in Londen wezen kijken en heeft de kracht ervaren van de Ghanees. Heward-Mills. die Engels kampioen op de *64 velden is. bezocht ook het Wereldkampioenschap in Am sterdam en maakte een goede in druk bij hoofdklassespelers. Ghana is op het congres van de FMJD (werelddambond) schoor voetend als lid geaccepteerd, maar maakte nu door het wegblijven van Heward-Mills geen beste beurt. de stand na 38. 24-29 van Wiersma. De Senegalees Bassirou Ba maakt het zich nu onnodig moeilijk. 37-32 leidt tot een gelijk waardige remise, maar Ba probeer de 39. 43-39 (dreigt met 37-31 26x37 48-42 37x48 39—34 48x30 25x12) 39. 18-23 40. 38-32 (38—33x13 levert na 41—46—5 ook niet meer dan remise op) 27x38 41 48-42 (37—31 39-33 is ook toereikend voor een punt) 23x41 42. 42x13 41—46 43. 13-8 46—5 44. 25—20 15x24 45. 6-2 24—29 46. 39-34 5—23 47. 40—35 29x40 48. 35x44 23-32 49. 2—16? 4449! 50. 4439 49! verhindert 16—2 door 49—35 met op 2—16 1—7 en 9-13 51. 39—34 9-14 (nu komt op 16—2 49—16 met op 2—30/35 14—19 en 1—7; op 34—30 komt 14—19 en 26—31) 52 34—29 49—40 53. 29—24 40—49 54. 36-31 26x37 55. 16-11 37—41 56. 11—33 41—46 en wit geeft zich gewonnen. In de vorige rubriek werd u de vraag voorgelegd of u in de onder staande stand de winst voor zwart kunt vinden: Diagram nr. 1 Met zijn laatste zet: 47. Ld5?,... heeft wit de verplichting op zich genomen pion c4 met zijn loper te verdedigen. Zwart brengt nu zijn koning naar d7 om daarna het paard via c8 naar b6 te spelen. Daarmede worden dan de pionnen a4 en c4 gelijktijdig aangevallen en wit is niet in staat beide te verdedi gen omdat de zwarte koning het veld c6 beheerst. Een van beide gaat verloren en daarmee de partij. Het spel kan dan als volgt verlo pen: 47.Kf6 48. Ke2, Ke7 49. Kd2, Kd7 50 Ke3, Pc8 51. Ke4:, Pb6 52 Kf5, Pa4: 53. Kg6, Pc3 en nu loopt de a-pion door, want het paard beheerst alle velden die het de loper mogelijk zouden maken zich alsnog voor die pion op te offeren. Een paard en een loper zijn nage noeg even sterk en hebben elk bij benadering de waarde van drie pionnen. In een gesloten stelling is het paard dikwijls ietwat sterker (in het voordeel), op open terrein de loper. Een paard kan alle vel den van het bord betreden, de loper slechts de helft. Het sterker zijn van de loper over het paard of van het paard over de loper hangt niet af van deze stukken zelf, maar van bijkomstige omstan digheden. Vroeger dacht men wel en zei men ook wel, dat het ver schil van de waarde van een loper tegenover een paard een 'kleine' kwaliteit bedroeg. Even terzijde het verschil van een loper of een paard ten opzichte van een toren noemt men het verschil van de kwaliteit. Als b.v. wit een toren van diagram nr. 3 Wit: Kg1, Le4; pion: e5. Zwart: Ka8, Pc1; pionnen: c6. g3. Wit begint en wint. de witte pion regelrecht doorloopt. Dus moet de zwarte koning in het kwadraat van deze pion gaan: 1. .J, Kb7 2. Lc4Nu is het paard verlamd en de witte pion afdoende gedekt voor aanvallen van de zwarte koning. Deze gaat nu op de witte loper af: 2Kb6 3. Kg2, Kc5 4. Kg3:, Kc4: 5. e6, Pe2+ 6. Kh2üen wint. Het paard kan nu geen schaakzet meer vinden waardoor hij de witte pion kan tegenhouden. Eveneens een studie van grote klasse. Beide meester werkjes zijn uitnemende voorbeel den van de natuurlijke school. Voor de doe-het-zelver volgt hier nog een strijd van paard tegen loper waarin het paard met de koning samen de loper domineert op de gehele lange diagonaal. W.it: Ke1. Pe8; pionnen: a2, f6. Zwart: Kd8, La8; pionnen: a3, a4. Wit begint en wint. De oplossing komt in de volgende rubriek. Een fragment uit het Suikertoer- nooi om aan te duiden dat ook een wereldkampioen pas na veel moei te tot winst komt. In het diagram diagram nr. 1 Ke3, Ld5, pionnen a4, c4. g4 en h3. Zwart: Ke5, Pd6, pionnen a5, c5, e4, g5 en h6 zwart verovert voor een loper of een paard, dan heeft hij de 'kwali teit' gewonnen en is in het voor deel. Ter démonstratie van een sterk paard en een sterke loper volgen hier een tweetal prijswin nende studies van een tweetal landgenoten. De eerste is van de veelbelovende jonge Arthur Wij- nans, die helaas aan het einde van de wereldoorlog is weggevoerd en van wie nooit meer iets is verno men. De tweede is van onze beste studiekomponist J. H. Marwitz, die vele grote toernooisuccessen op zijn'naam bracht. A. J. Wijnans. I/II prijs e.a. Toer nooi K.N.S.B. 1938. diagram nr. 2 Wit begint en wint. Met: 1. Pd4+,neemt het paard een sterke positie in op een van de vier centrumvelden. Na: 1 Kc5 gaat de toren de loper naja gen: 2. Tg1, Ld7 3. Tg7, La4 4. Ta7, Ld1 5 Ta5+!, Kb6 6. Ta1, Lg4. De loper is nu terug op haar uitgangsveld'en de vier velden g4, d7, a4. d1 die zij achtereenvolgens betrad vertonen een schitterend vierkant. Trouwens, dat doen ook de zetten van de toren, hoewel deze eenmaal op a5 een extra zet moest maken om een veld voor de witte koning vrij te maken. De jacht gaat door: 7. Tg1, Ld7 8. Tg7, La4 9. Kb4!, Ld1 10. Tg1,.... en de loper gaét verloren. Een van de fijnste miniaturen met loper- en torenvierkantmanoeuvre. Het „ster ke" paard beheerst door zijn cen trale positie alle voor de loper belangrijke velden. J. H. Marwitz. 2e prijs Toernooi K.N.S.B. 1937. diagram nr. 3' Wit begint en wint. Opnieuw een miniatuur, maar hie rin moet de loper bijna alleen de winst veroveren. Met de subtiele zet: 1. Ld3!twordt het het paard onmogelijk gemaakt achter de wit te pion aan te gaan. De loper kan niet genomen worden omdat dan Een aap is geen huisdier. iek en Dg kw -Is de og gef is, kw 'akker ïcijfei -(er w lernati zijn o se ecc jft bo •ngen, hoont 'diet o le gur diagram nr. 2 Wit: Kc3, Tc1, Pe2. Zwart: Kb5. Lg4. Ph8; pion: d6. Wit begint en wint.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18