Castro's revolutie na 20 jaar nog niet aangeslagen in Zuid Amerika ïschiedenis Ivan Den Haag \als hofstad langdurig \en roemrijk S Beatrix en Claus naar Huis ten Bosch Oudere gehuwde onze correspondent Ri chard Gott SHINGTON - Twintig jaar den landde een kleine boot Cuba. De mannen in die waren komen varen uit cico. Zij zouden de geschie- is van £uid-Amerika op een I nieuw spoor brengen. Te- jkertijd veroorzaakten ze misschien wel genoemd worden het grootste dwaal- rip over de eigenaardighe- een revolutionaire oor- De landing van Fidel Ca- en zijn 81 kameraden op de una in december 1956 was >ijna even desastreus als de ding in Gallipoli, de ver- fse aanval van de geallieer- ^op de Turkse stellingen in Castro kwam aan op de keerde plaats op het ver fde tijdstip. De geplande Isrevolutie van Castro's "26 beweging" had twee dagen der plaatsgevonden en was elkaar geslagen. Er was nie- nd om Castro en de zijnen >egroeten op de Playa de los orados en binnen een paar "i hadden ze een confronta- öet de soldaten van Batista, dictator die ze wilden om- Werpen. Che Guevara beschreef deze slag bij Alegria de Pio met veel details. Slechts 15 rebellen over- leefden de slag. Ze vluchtten naar de betrekkelijke veiligheid van Sierra Maestra, de bergen op oost Cuba. Toch groeide uit dat weinig glorieuze begin een revolutionair leger dat, nauwe lijks twee jaar later kans zag Batista de zee in te drijven en Castro naar Havanna te sturen.' Weken en maanden lang zat dit' kleine guerillaleger opgesloten in de heuvels, samen met boe renstrijders. Che Guevara, die nog nooit eerder op Cuba was geweest, geloofde er heilig in dat de hulp van de boeren van essentieel belang was. Zijn hele theorie van guerilla-oorlog-voe- ring was op de boeren geba seerd. Guevara plaatste de Cu baanse boeren op hetzelfde voetstuk als de boeren van Chi na en Vietnam. Nauwelijks was hij in Havana aangekomen, in januari 1959, of hij begon aan "onze broeders in Zuid-Ameri- ka" te verkondigen dat ze een agrarische revolutie moesten be ginnen en op het land en in de bergen moesten vechten. Van daar uit moet de revolutie naar de steden gebracht worden, was Guevara's visie, waarmee hij ja ren op Lin Pao vooruit was. De Zuidamerikaanse revolutio nairen geloofden Che Guevara op zijn woord, net als de rege- ring-Kennedy. Over het gehele Zuidamerikaanse continent trokken politiek gemotiveerde mannen naar de heuvels in de vaste overtuiging dat de muren van hun Jericho even gemakke lijk omvergeblazen zouden kun nen worden als de muren van Havana. Tien jaar na de landing van de Granma trok Guevara naar het vasteland om de revolutionairen te helpen die hij van ver aange moedigd had. Hij begon een nieuwe strijd in Bolivia. Maar Guevara's guerilla-dagboek was ook in Kennedy's Witte Huis veVp lichte lectuur. De nieuwe Amerikaanse president liet spe ciale oorlogseenheden op touw zetten die getraind moesten worden voor de strijd in de heuvels en jungles van de Derde Wereld. Kennedy wilde niet dat de geschiedenis van de Granma zich herhaalde. De vijand die de Zuidameri kaanse gerrilla's, aagevuurd door Che Guevara, ontmoetten waren niet de vermoeide solda ten van Batista maar de nieuwe modellegers van het continent Deze vijand droeg groene baret ten en had de beschikking over de nieuwste methodes en de nieuwste technische snufjes, ontwikkeld door de Verenigde Staten. Het is dan ook geen wonder dat de geschiedenis van de revolutie op het Zuidameri kaanse continent samengevat kan worden in twee woorden: heldendom en mislukking. Had Che Guevara het bij het verkeerde eind door zoveel be lang te hechten aan het platte land? Vergeleken bij, Azië, waar de boerenguerrilla's wel succes hadden, is Zuid Amerika im mers onder bevolkt En van die relatief kleine bevolking woont meer dan de helft nu in de steden. Op Cuba stond de steun van de boeren garant voor de overle ving van Castro's guerrilla's. Maar deze steun gaf niet de overwinning. Daar was meer voor nodig: een krachtige orga nisatie in de steden, een gunsti ge wereldopinie, en de mogelijk heid de Verenigde Staten te ver rassen. Castro wist dit alles en maakte er gretig gebruik van. Zijn revolutie was de laatste grote caudillo revolutie van het Caraibische gebied. Het werd niet zoals velen hoopten of vreesden de eerste van een serie socialistische revoluties in Zuid- Amerika. Ze zijn er nog de Zuidamerikaanse revolutionai ren die met het pistool in de hand menen het Cubaanse voor beeld te kunnen volgen. Maar hoe romantisch het verhaal van de 15 overlevenden van de Granma ook moge klinken, meer dan die 15 waren er nodig om de Cubaanse dictator omver te weipen. Copyright The Guardian vrouw niet eerder met pensioen Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De regering acht het onjuist om in het alge meen maatregelen te nemen ten behoeve van oudere ongehuwde vrouwen, omdat de levensom standigheden van deze vrouwen te veel uiteenlopen. De regering wijst dan ook maatregelen als het verlagen van de A O W-pen sioenleeftijd of een tijdelijke categorale bijstandsuitkering voor de oudere ongehuwde vrouw af. De ministerraad heeft gisteren dit standpunt ingenomen op ba sis van een rapport van een ambtelijke werkgroep over ver betering van de levensomstan digheden van de oudere onge huwde vrouw. Minister Boers- ma (sociale zaken) zal hierover een brief aan de Tweede Kamer sturen. Het beleid dient wel ge-, richt te zijn op de afzonderlijke problemen en individuele nood-' situaties. .TERDAG 15 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Het paleis Lange Voorhout. Het paleis aan het Noordeinde. Het paleis Huis ten Bosch. Kneuterdijk Op een steenworp afstand ligt het paleis aan de Kneuterdijk. Dit werd tussen 1730 en 1740 gebouwd in opdracht van Jo- han Hendrik Graaf van Wasse- naer-Obdam. In het begin van de achttiende eeuw kocht ko ning Willem I het voor zijn zoon de kroonprins en latere koning Willem II. Na diens overlijden was de volgende be woner de zoon van koning Wil lem in. Hij stierf in 1879, waarna zijn vader het paleis voor een half miljoen gulden verkocht aan de gemeente 's- Gravenhage. Omdat op deze verkoop veel kritiek was gele verd, werd het pand nog het zelfde jaar door de toenmalige kroonprins Alexander van de gemeente terug gekocht. Sindsdien bleef het gedurende lange tijd onbewoond. Toen prinses Juliana meerderjarig werd, stelde koningin Wilhel- mina het ter beschikking van haar dochter. De prinses heeft het 'paleis echter nooit betrok ken. Zij vertoefde er wel regel matig in haar functie van ere voorzitster van het Nationaal Crisis-Comité. Na 1937 is van het gebouw door diverse parti culiere en overheidsinstanties gebruik gemaakt Noordeinde Ook het paleis aan het Noord einde kent een langdurige ko ninklijke geschiedenis.. In 1533 gaf de grootgrondbezitter en „belastingontvanger der Kei zerlijke Majesteit" Willem Goudt de opdracht voor de bouw. Bijna zestig jaar later huurde de staat het pand ten behoeve van Louise de Colig- ny, de weduwe van de ver moorde prins Willem van Oranje. In 1609 werd het pa leis door de staat gekocht en geschonken aan prins Frede- rik Hendrik. De opstallen wer den verbouwd en aanzienlijk uitgebreid. Het tegenwoordige paleis Noordeinde, dat in die tijd ,,'t Hoff" heette werd om gedoopt in „t Oude Hoff'. Na de dood van prins Frede- rik Hendrik in 1647 kende het paleis een aantal andere bewo ners onder wie zijn weduwe 'Amalia van Solms. Zij maakte ook regelmatig gebruik van het Huis ten Bosch. In de Franse tijd werd op het Noordeinde de zetel gevestigd van het „Nationaal Bewind". Vanaf 1813 is het paleis de behuizing geweest van alle ko ningen met uitzondering van Willem II. Ook de toenmalige prinses Wilhelmina en haar man prins Hendrik hebben er geruime tijd gewoond. In het paleis Noordeinde werd hun dochter Juliana geboren. Ge durende de Tweede Werel doorlog namen de Duitsers be zit van het gebouw. Na de bevrijding werd het pa leis alleen nog maar gebruikt voor audiënties en officiële ontvangsten. Aan deze repre sentatieve functie kwam in 1948 een einde, toen bij een felle brand dè gehele boven verdieping werd verwoest Op het ogenblik is het Institute of Social Studies gevestigd aan het Noordeinde. Zeer binnen kort komt het paleis echter wederom leeg te staan, omdat de huidige bewoners onderdak hebben gevonden in het voor malige hotel De Wittebrug in Den Haag, dat inmiddels voor het instituut geschikt is ge maakt. Restauratie Rijksgebouwendienst zal over enkele maanden starten met een restauratie van het groten deels uitgewoonde complex. Het ligt in de bedoeling, dat het pand in ere wordt hersteld en zal gaan dienen als ont vangstruimte voor leden van het koninklijk huis. De Haagse paleizen Huis ten Bosch, Kneuterdijk en Noord einde zijn alle eigendom van de Staat der Nederlanden met dien verstande dat Huis ten Bosch in bruikleen is afge staan aan het koninklijk huis. Alleen het paleis aan het Lan ge Voorhout behoort tot de bezittingen van het Oranje- \huis. 1 Het paleis aan de Kneuterdijk „Den Haag met je lege paleizen" zong jaren gele- indu. den de cabaretier Paul van Vliet. Zijn muzikale or hi overpeinzing bleef eigenlijk te lang actueel. Maar :htmi nu definitief bekend is geworden, dat prinses 5iseri Beatrix, prins Claus en hun kinderen zich te zijner tijd zullen laten inschrijven in het Haagse bevol- 70 hi kingsregister is de tekst van deze kleinkunstenaar !rijve eindelijk achterhaald. Want bij de Rijksgebouwen- itbrej dienst bestaan er grootse plannen voor de paleizen ,e|N Huis ten Bosch en Noordeinde. Zoals wij gisteren Deu-o reeds me'dden, zal Beatrix en haar gezin na de m. troonsafstand van koningin Juliana gaan wonen in Huis ten Bosch. De Hagenaars kunnen verheugd zijn; hun stad wordt weer een echte residentie! De geschiedenis van de in de hofstad gelegen koninklijke opstallen is even langdurig als hoj roemrijk. De eerste steen voor Huis ten Bosch werd in 1645 gelegd door koningin Elisa beth van Bohemen. Het was bedoeld als zomerverblijf voor len f prins Hendrik en diens vrouw op d Amalia van Solms. Toen prins toe Hendrik in 1647 kwam te over- opg Hjden, besloot zijn echtgenote van het paleis een mausoleum te maken. Jacob van Campen h, en Constantijn Huygens - de secretaris van de overleden prins werkten daarvoor een aantal plannen uit. De be roemde bouwmeester Van ëïgej Campen nodigde verschillende k njJ bekende kunstenaars uit, die de befaamde Oranjezaal be schilderden, maai Na de dood van prinses Ama- t maj lia kwam Huis ten Bosch in het bezit van koning-stadhou der Willem Hl. Zijn opvolger - prins Willem IV - liet toen hij in 1733 trouwde met prin ses Anne van Engeland, het paleis verbouwen. Onder lei ding van Daniel Marot kwam in die tijd de Witte Eetzaal tot stand. De volgende bewoner was prins Willem V. De rijke koopman Hemmingson schonk hem in Chinese en Japanse stijl uitgevoerde tapijten en bekleding van de stoelen. Toch heeft Huis ten Bosch - zoals het in een naslagwerk staat omschreven - „niet altijd als lustoord dienst gedaan". Na de val het stadhouderlijk bewind aan het einde van de achttiende eeuw werd van het architectonische pronkstuk een gevangenis gemaakt. In Historische tekening van „Het Oude Hof", zoals in vroeger jaren het worden gerestaureerd als het Institute of Social Studies eruit is representatieve ruimte voor het koninklijk huis. paleis aan het Noordeinde werd genoemd. Het paleis zal ingrijpend verhuisd naar het voormalige hotel Wittebrug en is dan bestemd als „De Parel aan de Kroon van Paleizen" zoals Huis ten Bosch werd genoemd, werden hoog geplaatste Nederlanders opge sloten, die het met de Franse overheersing niet eens waren. De eerste die in de riante om geving huisarrest kreeg aange zegd, was raadspensionaris Spiegel. In juni van het jaar 1795 zorgde de patriot en late re gouverneur Daendels er voor, dat leden van de Eerste en Tweede Kamer en afge vaardigden van het toenmalige Uitvoerende Bewind geen „staatsgevaarlijke" activiteiten meer konden ondernemen. Het weer residentie Streng snelrecht veqhalsupporters U II, l lil HOND TE Uit onze krant van gisteren. gehele gezelschap werd in Huis ten Bosch, waarvan alle ramen waren geblindeerd, achter slot en grendel gezet. Na de komst van koning Lode- wijk Napoleon braken er voor het paleis weer betere tijden aan. De koning hield van gran deur en hij liet het hele pand naar luxueuze Franse maat staven inrichten. Na de terug keer in ons land van de Oran jes (1813) kwam het buitenhuis weer in handen van de recht matige bezitters. Eén jaar voordat de negentiende eeuw erop zat, vond in Huis ten Bosch op initiatief van de Rus sische, Tsaar Nicolaas II de eerste Internationale Vredes conferentie plaats. Ook het paleis is in de Tweede Wereldoorlog niet ontkomen aan de verwoestënde krachten van de bezetters. Het gebouw werd zwaar beschadigd. Een geluk bij een ongeluk was dat de vele kunstschatten net op tijd in veiligheid konden wor den gebracht Bij een inventa risatie na de oorlog bleek ech ter, dat alle wijnkelders en linnenkasten waren leegge roofd. Verder was alles ver dwenen, dat men noodge dwongen had moeten achterla ten. Het duurde tot 1956 voor-; dat het paleis wéér helemaal geschikt was om gasten te ontr vangen. Voor de prinsessen Beatrix en Irene werd een pied-é-terre ingericht, waar zij regelmatig vrienden en kennis sen ontvingen en in hun stu dententijd feestjes gaven. Voorbout Een ander historisch monu ment in de Haagse binnenstad is het paleis aan het Lange Voorhout. Het werd in 1764 gebouwd en is tot 1845 in par ticuliere handen geweest Daarna werd het pand inge richt ten behoeve van prins Hendrik, de broer van koning Willem III, die er echter nooit permanent heeft gewoond. Na een ingrijpende verbou wing betrok Koningin Emma in 1901 de behuizing in het Haagse stadscentrum na beëindiging van haar regent schap. Het paleis deed dienst als winterverblijf van de „Ko ningin-moeder". Vandaag de dag heeft het pand een repre sentatieve functie voor leden van de koninklijke familie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17