GROTE FARFISA ORGELDEMONSTRATIE! jor „Het gerucht" ging Gerard Cox weer aan sigaret Henri Georges Clouzot verdiende zijn loon met angst Wielerprof Huizebosch wordt weer tegelzetter ^7DAG 14 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA' 9 ADVERTENTIE OP ZATERDAG 15 JANUARI DOOR DE BEKENDE ENGELSE ORGANIST: LES BONNER! van 11.oo tot 13.00 en 14.00 tot 16.00 uur. FARFISA ORGELS Modellen voor de klassieke, populaire en theater-organist. reeds vanaf 2.345.- natuurlsjk ook naar: DE LE|DSE PIANO- EN Uf Stationsweg 11-17 ORGELHANDEL SINDS 1921 «VI Leiden. Tel. 071-122858 e Graaf verwijdert wat lipstick van Gerard Cox's gezicht tussen de opnamen van „Het gerucht" door. Vervangers in judoploeg DEN HAAG De nationale judo-ploeg, die morgen en zon dag deelneemt aan een sterk bezet internationaal toernooi in Parijs is op twee plaatsen gewij zigd. In het lichtgewicht komt Harry van de Brand uit voor Harry Peters en in het super- zwaargewicht neemt Peter Ade laar de plaats in van nationaal kampioen Wil Peters. De ploeg bestaat verder uit Ben van der Eynde, Herman Boersma,Rik Bakker, Jan Bosman en Bert in den Berken. Kans op prijzen bij Den Haag-PSV DEN HAAG De noodzaak bij FC Den Haag om de medische apparatuur te verbeteren, kon niet uitgevoerd worden omdat het geld ontbrak. Door het orga niseren van een verloting hoopt men de financiën bijeen te krij gen. Voor en tijdens de wed strijd tegen PSV zullen vijfdui zend loten te koop worden aan geboden tegen een gulden per stuk. Behalve de wetenschap mee te werken aan verbetering van de apparatuur heeft men de kans een van de fraaie prijzen in de wacht te slepen. Lex Schoenmaker ,,dode zenuw" (Van onze sportredactie) DEN HAAG Eindelijk is de oorzaak vastgesteld van de bles sure waarmee FC Den Haags middenvelder Lex Schoenma ker al langdurig kampt Het is een zenuw in de voet die „dood ligt". Deze zenuw moet geprik keld worden. Intussen is Schoenmaker wel aan een zeer lichte training begonnen. Shirley Babashoff zwemt niet meer LOS ANGELES Shirley Ba bashoff, de Amerikaanse zwem ster die door een ongehoorde krachtsexplosie op de 4 x 100 meter vrije slag voorkwam dat de Oostduitse meisjes met alle Olympische gouden medailles Montreal zouden verlaten, heeft aangekondigd, dat zij met de wedstrijdsport stopt. Shirley Babashoff, twintig jaar, wil zich concentreren op haar pas begonnen studie economie. •c wiiiinK geen Marina «t braai de eerste lessen in make-up onder het toeziend oog van regisseuse Nouchka van Brakel. Henri-Georges Clouzot, die gisteren op 69-jarige leeftijd aan een hartaanval over leed, zal de geschiedenis ingaan als de Franse regisseur, die met films als „Le salaire de la peur" en „Les diaboliques" de zaal in een wurgende spanning wist te houden in de jaren vijftig. Toch was zijn oeuvre veel omvangrijker dan deze op effect berekende thrillers en we hebben daar bijvoorbeeld nog op oudejaarsavond via de televisie van kennis kunnen nemen, toen zijn uit 1947 daterende politiefilm „Quai des Orfèvres" werd vertoond. De op 20 november 1907 in Niort geboren Clouzot belandde na een rechtenstudie in de journalistiek en werd vervolgens tekst schrijver voor de chansonnier René Dorin. Op 24-jarige leeftijd debuteerde hij als scenarioschrijver voor de film „Un soir de rafle" en na als assistent-regisseur o.m. bij Anatole Litvak de fijne kneepjes van het vak te hebben geleerd maakte hij in 1942 zijn eerste zelfstandige film „L'assassin habite au 21". De Engelse short story „Poison pen" over een anonieme brief schrijver, die met zijn verdachtmakingen dood en verderf zaait, stond model voor zijn eerste grote thriller-succes „Le cor- beau". Voor „Manon" verwierf hij in 1949 de Gouden Leeuw van San Marco op het filmfestival in Venetië. In 1953 viel de Prix Louis Delluc hem ten deel voor het beklemmend relaas van vier vrachtrijders, die een lading springstof over een vrijwel onbegaanbare weg naar 'n oliebrand moeten vervoeren. Yves Mon- tand, Charles Vanel en Peter van Eyck speelden de hoofdrollen in „Het loon van de angst", maar een klein rolletje in het begin van de film was gereserveerd voor Clouzot's toenmalige echtgenote Vera. Diezelfde Vera zou twee jaar later veel prominenter naar voren komen als de vrouw, die via een duivels complot tussen Paul Meurisse en Simone Signoret letter lijk de doodschrik wordt bezorgd in „Les diaboliques". De hartaanval aan het slot van deze uit 1955 daterende film, werd voor Vera vijf jaar later gruwelijke werkelijkheid. Na een ingenieus spel tussen een in een sanatorium verzameld gezelschap top spionnen van verschillende nationaliteit met een mysterieus open einde en „Le Mystère Picasso", dat hem in 1960 de Grote Prijs van de Franse filmindustrie oplever- Curd Jurgens met donkere bril en Vera Clouzot tijdens de opnamen van „Les espions Henri-Georges Clouzot (rechts) kijkt tevreden lachend toe. de, veroverde Clouzot in datzelfde jaar ook de Oscar voor de beste niet-Engelstalige film met „La verité", waarin hij bewees dat Brigitte Bardot niet alleen maar een sex-symbool was, maar ook voor 'n ander soort rollen te gebruiken. In 1966 maakte Clouzot nog een vierluik over de Oostenrijkse orkestdirigent Her- bert von Kara jan voor vertoning op de Franse televisie. De laatste jaren hoorde men maar weinig van Clouzot, wiens ge zondheid veel te wensen overliet. Een nieu we hartaanval maakte ten slotte een einde aan het leven van deze markante figuur in de Franse filmgeschiedenis. OTTO MILO Directeur Van Goghmuseum ontslagen AMSTERDAM De directeur van het Van Goghmuseum in Amsterdam, drs. E. R. Meijer, die in februari 1976 door minis ter Van Doorn werd geschorst wegens een aanzienlijk tekort op de museumexploitatie, is thans bij Koninklijk Besluit ontslagen. Het ontslag, dat 14 januari ingaat, is verleend we gens „gebleken ernstige onzorg vuldigheden in aijn beheer". De heer Meijer overschreed in 1975 de hem toegemeten begro tingspost van 1,1 miljoen gulden met 6 A 700.000 gulden. Dit werd in mei vorig jaar vastgesteld tijdens de behandeling van het beroep, dat hij bij het Ambtena rengerecht in Amsterdam tegen zijn schorsing had ingesteld. Bij de uitspraak verklaarde het Ambtenarengerecht het beroep ongegrond. Het oordeelde, dat de heer Meijer reeds lang voor zijn schorsing op de hoogte was van de kritiek van het ministe rie van CRM op de financiële consequenties van zijn artistieke beleid. Drs. Meijer deelde gisteravond mee dat hij bij het Ambtenaren gerecht tegen zijn ontslag in be roep zal gaan op grond van onjuistheden in de motivering. Hij wist al sinds augustus vorig jaar, dat de minister het voorne men had hem te ontslaan. Ook hiertegen had hij zijn raadsman toen beroep laten aantekenen. schaduw van de spectacu- irerfilmingen van Corne- lyan's „Een brug te ver" zelhoff Roelfzema's „Sol van Oranje", waardoor hele stadswijken weer in D uurksterrein veranderden, er op het Nederlandse O uur"°n' °°k op minder in het printende wijze ijverig ge- I aan een aantal speel- D uur ffje |{0men(j voorjaar of O uur£omer aj jgjj doop zullen gehouden. Terwijl René 10 uu^e's „Een stille liefde" I is voor de montage, de van de Manders en Man- lm „De peetmoeder" al in 0 uurscopen te zien is en Jos 0 uuf£ zijn portret van ,JRem- bijna rond heeft, zit ka van Brakel nog mid- 3 uurn haar verfilming van erucht". 0 uurka van Brakel, die haar 0 uurn aJs speelfilm-regisseuse 0 uurtoon k°n spreiden in de O uuraenende korte kinderfilm in de boom" en in de u >lle laatste episode van de rmoedige verhalen" van O uur Heeresma, is de eerste i0 uur in Nederland, die de 0 uurr'^ om 6611 avondvullen- n te maken. Als thema u uurlj de liefde van een 13-ja- 0 uurtje voor de 38-jarige, ge le, vriend van haar ou- )0 uu!*n hcfde die door hem na aarzeling beantwoord ka van Brakel ging daar- 10 uur van in je ik-vorm ge- 10 uurjn dagboek-achtige ro- 10 uur'an Hester Albach, die 10 uur6* eerst bij de opnamen lig en nieuwsgierig om ren kijkend onmiddellijk n toevoegt: „Maar van )0 uuroek zaJ wel niet veel zijn bleven. Dat was trouwens )0 uur'praak' zou me ^et ien met de manier waar- verfilmd werd. Als ik het (maal bekijk herken ik iel veel van de sfeer uit jeugd", zegt Hester, die els al een tweede roman iel heeft staan, die de titel Veel heeft ze niet te vertellen, het is haar eerste filmervaring en ze voelt zich als Alice in wonderland. Hoewel ze niet deelnemen aan dit „intieme dineetje" zijn haar filmouders Kitty Courbois en Dolf de Vries wèl achter de schermen aanwezig. Omdat men het restaurant een stemmige sfeer heeft trachten te geven met wierook, dat zo'n penetran te geur verspreidt, trekken we ons even terug in een aangren zende ruimte, waar Dolf op merkt „Je zou zeggen dat het een echte eetfilm wordt. De eer ste opnamen waren al in restau rant Bali in Scheveningen. Daar kregen we 'n gigantische rijstta fel voor ons neus, die telkens als we 'n hapje namen weer werd aangevuld. Sedertdien heb ik geen hap indisch eten meer door m'n keel kunnen krijgen". Wat Kitty Courbois alleen maar kan beamen. Doordat hij 'n eigen cabaretpro gramma heeft en boeken schrijft is Dolf de Vries zo'n beetje baas over eigen tijd. „Zit je bij een toneelgezelschap dan kun je in de meeste gevallen het filmwerk wel vergeten. Het is slopend om zo'n hele dag op de set rond te hangen en dan 's avonds nog in 'n ander deel van het land op de planken te moe ten staan", zegt Dolf, die in april-mei weer op moet draven voor de laatste opnamen van „Soldaat van Oranje". Terwijl hij peinzend over zijn toch al een beetje dunnende blonde haar strijkt zegt hij een beetje zorgelijk „En voor die opnamen zal ik me kaal moeten laten scheren". Intussen is er beweging geko men in het restaurant. „Wilt u stil zijn en niet voor de ingang heen en weer lopen", klinkt het vermanend en dan „Laat de kreeftensoep maar komen en zonder al die hete walm. De camera doet het blijkbaar weer en het eetfeest kan begin- OTTO MILO „Een gezonde relatie" draagt. „Het gaat over de huidige jonge generatie. De meeste jongeren m Amsterdam bijvoorbeeld we ten niet wat ze willen. Over dat probleem gaat mijn boek". De opnamen van die dag vinden plaats in de bistro Paardenburg in Ouderkerk aan de Amstel. Hoewel het maar om een paar minuten film gaat het eerste intieme etentje waarvoor de man het meisje heeft uitgeno digd heeft men de hele zaak afgehuurd en omdat de camera nogal nukken vertoont wordt het beslist 'n latertje. Terwijl de filmploeg wachtend op de repa ratie wat rondlummelt en het eten op het fornuis staat te ver pieteren hebben we ruimschoots de gelegenheid om hier en daar een praatje te maken. Een .gedistingeerd grijs-gemaak te Gerard Cox, die de huis vriend speelt, biedt ons 'n siga ret uit een pakje van een be kend merk aan en zegt daarbij waarschuwend „Het is St. Mi chel, denk er om. Ik rookte hele maal niet meer, maar voor de filmrol moest ik weer. En ja, dan ga je tussen de opnamen tijdens al dat wachten met ro ken door. Het spul wat er in dit pakje hoort te zitten kan ik echt niet verdragen, vandaar St. Mi chel. Ik heb 19 draaidagen en misschien worden het er wel meer, maar als ze voorbij zijn, stop ik onmiddellijk weer met roken". Zijn tegenspeelster, de zestienja rige Marina de Graaf na het testen van honderden meisjes uitverkoren om de hoofdrol in „Het gerucht" te spelen „vanwe ge haar natuurlijkheid" ziet er jong genoeg uit om voor 'n vroe grijpe 13-jarige door te gaan. (Van onze sportredactie) NUEVEEN Albert Hulzebo- sch, de enige Drentse beroeps- wielrenner, geeft er de brui aan. Hij gaat zijn oude beroep van tegelzetter weer uitoefe nen. Helemaal vaarwel zegt hij de wielersport overigens niet. Na lang aarzelen heeft hij er in toegestemd tenminste nog een jaar als amateur te rijden, zodat zijn wielervereniging „De Ped delaars" uit Hoogeveen met een sterke ploeg aan de klassiekers kan deelnemen. „Ik heb lang geaarzeld, maar tenslotte doen de bestuurders zoveel voor de vereniging dat ik iets terug wil doen. Het zal iedereen echter wel duidelijk zijn dat ik niet meer zo gemotiveerd zal koer sen als in het verleden. Mijn idealen zijn verdwenen, ik ben niet meer gedreven". De door het opheffen van de ploeg van Ormas Sharp werk loos geworden Drent maakt er geen geheim van teleurgesteld te zijn. Terecht beschouwt hij zich als een van de betere be roepsrenners van Nederland. Toch heeft geen enkele ploeglei der een beroep op zijn kwalitei ten gedaan. Merkwaardig want hij mag dan vorig seizoen door een rugblessure minder hebben geschitterd dan voorheen, hij behoort toch zeker tot de betere coureurs. Ondanks het feit dat hij al op 27-jarige leeftijd zijn (echte) pe loton moet verlaten, is hij niet Albert Huizebosch zal als prof zijn arm niet meer zegevierend heffen. verbitterd. „Ik heb er geen spijt van indertijd voor de beroeps- wielersport te hebben gekozen. Ik heb een prachtige tijd gehad en wil mijn teleurstelling over het niet verkrijgen van een con tract niet op mijn sport afreage- Nouchka van Brakel in gesprek met Gerard Cox (nauwelijks zichtbaar) terwijl de filmploeg op de reparatie van de camera wacht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9