Beatrix en Claus „J'Z naar Huis ten Bosch Banken zeggen nog geen,,nee Vier jaar geëist in Leidse heroïnezaak jehele personeel jevato ontslagen ÜS Achttien mensen naar ziekenhuis SUCCESVOLLE ACTIES TEGEN ILLEGALE CHINEZEN 99 Streng snelrecht voetbalsupporters Tros krijgt niet meer zendtijd DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 14 januari 1977, 67e jaargang no. 20632 lort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Mies Mies Bouwman met „Een van de acht" op Ned. I om 19.35 uur. Om 22.30 uur MASH en om 22.55 uur Ambon door de eeu wen (2) over Pattimura. Plaatselijk regen of sneeuw Zwaar bewolkt met plaatselijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige aan de kust nog enige tijd harde wind uit zuid tot zuid oost. Maximumtemperaturen rond plus drie graden. Morgen: Zon: 8.41—16.58 Maan: 4.05—13.10 Schev. hoogw.: 10.41—23.25 Laagw.: 6.20—18.53. Carter belt staats hoofden De gekozen Ameri kaanse president, Jimmy Carter, heeft, preludiërend op zijn officiële installatie op 20 januari, zich telefonisch verstaan met een aantal re geringsleiders en een staatshoofd, ïiamelijk met de Ja panse premier Ta- |keo Foekoeda, bondskanselier Hel mut Schmidt, pre mier Callaghan en president Giscard d'Estaing. Onder werp van de onder scheidene gesprek ken was de voorge nomen topconfe rentie van staats hoofden en rege ringsleiders van de westerse industrie landen. Bovendien nodigde hij Sch midt en Callaghan uit voor een bezoek aan de VS. Boven: Jimmy Car ter tijdens een van gesprekken. Onder: bondskan selier Helmut Sch midt in gesprek met AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse cen trale recherche is zeer tevreden over de resulta ten, die het detachement van 16 marechaussees boekt bij de opsporing van illegaal in de hoofd stad verblijvende Chinezen. Het detachement, dat begin november aan de Amsterdamse politie werd toegevoegd, heeft sindsdien meer dan 200 illegale Chinezen aangehouden. „Voor het eerst heb ik meer hoop op een effectie ve bestrijding van de heroinehandel", aldus com missaris G. Toorenaar. Volgens hem zijn de ,Heróineaanbod minder" meeste illegale Chinezen heroinekoeriers en is dankzij de activiteiten van de.marechaussees het heroine-aanbod sterk teruggelopen. Minister van Justitie Van Agt heeft vandaag aangedrongen op nauwere samenwerking van de Westeuropese landen bij de bestrijding van de handel in verdo vende middelen. Aan het eind van een officieel bezoek van vijf dagen aan Thailand, zei de minster verder, dat een hoge Nederlandse politie functionaris vanaf 1 maart in Bangkok zal ver-- blijven. PRIJSCOMPENSATIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen met hun gezin ver huizen van Drakesteyn naar het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Met deze bevestiging afkomstig van enkele vooraanstaande leden van de hofhou ding is een definitief einde gekomen aan de jarenlange stroom van geruch ten over het toekomstige woonadres van het koninklijk paar. Wanneer prinses Beatrix en haar echtgenoot naar Den Haag zullen komen, hangt af van de troonsafstand van koningin Juliana. Het pa|ejs Hujs ten 0OSCh waar prinses Beatrix, prins Door de Rijksgebouwendienst wordt momenteel Claus en hun kinderen gaan wonen als koningin een opknapbeurt van het paleis Huis ten Bosch Juliana afstand van de troon heeft gedaan. voorbereid, die volgens onze zegslieden geen ingrijpend karakter zal dragen, omdat het monu mentale pand altijd bijzonder goed is onderhou den. De komst van de prinses en haar familie bete kent voor oud-premier P. de Jong, dat hij naar een andere woonruimte zal moeten gaan zoeken. De heer De Jong en zijn vrouw wonen al een groot aantal jaren in de koetsierswoning, die op het terrein van Huis ten Bosch ligt. De ex-minis- ter-president bevestigde ons, dat hij dezer dagen van het koninklijk huis het verzoek heeft gekre-, gen op korte termijn naar een ander onderkomen uit te zien. De koetsierswoning zal worden gere serveerd voor leden van de hofhouding. Zoals wij enige tijd geleden reeds hebben ge meld, zullen ook het paleis Noordeinde en de Koninklijke Bibliotheek door de Rijksgebouwen dienst onder handen worden genomen. Het paleis komt ter beschikking van de leden van het koninklijk huis en zal worden gebruikt voor staatsbezoeken en andere representatieve doe leinden. De bibliotheek is bestemd voor de rege ring en krijgt eenzelfde functie. Zoals bekend zal de bibliotheek over circa drie jaar verhuizen naar een nog te bouwen vestiging in het Bezuid- enhoutkwartier. In 1645 werd door koningin Elisabeth van Bohe- men de eerste steen gelegd voor het Huis ten Bosch. Het was toendertijd bestemd om als zomerverblijf te dienen voor prins Hendrik en zijn vrouw Am alia van Solms. Tijdens de Twee de Wereldoorlog werd het paleis zwaar bescha digd en waren grondige restauratiewerkzaamhe den nodig om het weer in oude luister te herstel len. De aanleg van het imposante park rondom de toekomstige koninklijke vestiging is een ge schenk van het Nederlandse volk aan koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun koperen huwelijksfeest. AGENT WEIGERT HOND TE WURGEN ARNHEM (ANP)* Een agent van de Arnhemse politie heeft gistermiddag een via de mobilo foon doorgegeven op dracht om een ern stig gewonde hond te wurgen, geweigerd uit te voeren. De hond, door kinde ren ernstig gewond gevonden, had enkele dagen geleden opera tief een aantal pups, ter wereld gebracht, maar de hechtingen waren losgeraakt. De eigenares van de hond heeft het dier tenslotte naar een dierenarts gebracht? en kon even later weer met de behan delde hond naar huis. leeswarenfabriek gaat dicht 'RECHT (ANP) Het gehele personeel van de vleeswarenfa- iek Gevato in Driebergen en Zevenaar, in totaal 400 man, wordt tslagen. Beide bedrijven gaan dicht, aldus heeft de direktie •teren onverwachts aan de ondernemingsraad en het personeel legedeeld. De ondernemingsraad heeft de direktie laten weten bruik te zullen maken van het enquêterecht, om de gang van (en in beide bedrijven te kunnen laten onderzoeken. !t Deense concern Plumrose, eigenaar van Gevato, stelt nog wel !T miljoen gulden beschikbaar voor de vakantiegelden, de verze- rings- en pensioenpremies en het loon over de opzegtermijn. Het eense bedrijf is verder in onderhandelingen met een bedrijf in Imelo, dat een deel van de Gevato-produktie eventueel wil ernemen. Als dat lukt, aldus de eigenaar, zou ook een deel van t Gevato-personeel door dit Almelose bedrijf overgenomen kun- worden. bonden zullen alles in het werk stellen, om het ontslag aan vechten, maar zij geven wel toe „met de rug tegen de muur plaatst te zijn". De eigenaar heeft de bonden laten weten, dat reden van de sluiting van Gevato is „de ernstige crisis, aaronder de Nederlandse vleeswarenconserven-industrie al ver- heidene jaren gebukt gaat, een crisis, die vooral te wijten is aan overcapaciteit in de produktie in Nederland", e vakbonden, waarbij zich ook in deze kwestie de Centrale van oger Personeel en de Unie BLHBP hebben aangesloten, eisen ütfer van de bedrijfsvoering, eerst inzage van de boeken, waarin zware verliescijfers opgenomen zijn. „De rapporten, waarop ïze cijfers gebaseerd zijn, hebben wij nog nooit kunnen inzien", 'dus de gezamenlijke bonden. ADVERTENTIE Voor onderhoud van al uw gasapparatuur gasappanaten sGPvicecliGnst nedeplanü Aardgasdienst Nederland B.V. 9en Haag tel. 070-643939; Vlaardingen tel. 010-741034- Waddinxveen tel. 01828-6896; Moerkapelle tel. 01793-2225. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wangedrag van voetbalsupporters wordt streng en met snelrecht gestraft. De vandalen zullen daarom snel voor de rechter worden geleid", aldus hebben de procureurs-generaal gisteren in hun maandelijkse vergadering op het ministerie van Justitie besloten. Zij hebben hierover al afspraken gemaakt met de hoofdofficieren van Justitie. De procureurs-generaal willen ook met spoed overleg met de Nederlandse Spoorwegen en de sportorganisaties. Het gemeentebestuur van Den Haag meent, dat alleen op landelijk niveau iets kan worden gedaan „aan de golf van baldadigheid onder voetbalsupporters". Het gemeentebestuur heeft al overleg gevoerd met het bestuur van FC Den Haag over deze kwestie. „Wij zijn door de huidige situatie zeer verontrust", aldus burge meester Schols van Den Haag, wijzend op het wangedrag van Utrechtse en Haagse supporters. Hij liet gisteren tevens weten mogelijk overleg te voeren met Engelse instanties, die al tal van maatregelen getroffen hebben tegen agressieve supporters. Kritiek In Zwitserland zijn nieuwe waarschuwingsborden ge plaatst die voetgangers op een nogal indringende manier wijzen op het gevaar van roe keloos oversteken. Er is de nodige kritiek op de borden losgekomen, omdat sommi gen vinden dat de tekening wat al te nadrukkelijk is, ze ker wat de in beeld gebrachte auto betreft. Personeel Gemeentemuseum stelt kandidaat-direkteur (Van onze kunstredactie) het direkteurschap van het Haags Gemeen- DEN HAAG Een grote groep personeel- temuseum. Het personeel, verenigd in de sleden van de Haagse Dienst voor Schone medezeggingschapscommissie, meent dat de Kunsten heeft drs. Overduin, hoofd van de Heer Overduin het beste in staat is een Educatieve Dienst, kandidaat gesteld voor nieuw beleid van het museum uit te voeren.' Steen door ruit Chileense ambassade Een onbekende heeft vannacht een steen door een glas-in-loo- draam van de Chileense ambas sade aan de Javastraat in Den Haag gegooid. Aan de steen zat een briefje met een Spaanse tekst. De inhoud van die brief is niet bekend. Nederlandse verzetsheld overleden GRAND RAPIDS, VS (AP) - In Grand Rapids, in de staat Michigan, wordt morgen de Ne derlandse verzetsheld Cornelius Plantinga begraven die woens dag aan een hartaanval is over leden. Plantinga heeft in de oorlog het leven gered van hon derden joden. „We haalden ze vlak onder de neus van de Duitsers vandaan", zei hij met betrekking tot zijn verzetsactiviteiten toen hij in 1961 door de joden van West-Mi chigan voor zijn heldendaden werd geprezen. Plantinga werd in 1943 door de Duitsers gevangen genomen en naar het concentratiekamp bij Vught gestuurd. Hij ontsnapte, maar werd weer gepakt en is toen naar een kamp in Polen gezonden. Hij ontsnapte nog maals en werd uiteindelijk door een Amerikaanse legerpatrouil le opgepikt. Plantinga emigreerde in 1950 naar de Verenigde Staten. ONTSNAPPING GIFGAS: BERGEN OP ZOOM (ANP) Door nog onbekende oorzaak is bij General Electric in Bergen op Zoom giftig gas ontsnapt, waardoor achttien mensen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het fosgeengas ontsnapte uit een toevoerleiding in een nieuw gedeelte van het bedrijf waar chemische middelen züllen worden geproduceerd. Het ongeluk gebeurde tijdens het opstarten. Deze werkzaamheden zijn onmiddellijk opgeschort. Eerst zal een gede gen onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het gaslek. Ook de andere leidingen zullen worden onderzocht. Nadat de 120 liter fosgeengas was ontsnapt moest iedereen, die het vermoeden had met het giftige gas in aanraking te zijn gekomen, zich bij de bedrijfs-medische dienst melden. Achttien mensen werden vervolgens naar het ziekenhuis vervoerd, onder, wie elf van andere bedrijven, die in opdracht van General Electric werkzaamheden op het terrein verrichtten. Vier mannen klaagden over ademhalingsmoeilijkheden. Zij kregen onmiddellijk zuurstof toegediend. Het fosgeengas heeft overigens geen gevaar opgeleverd voor de inwoners van de gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren, die zich op enkele kilometers afstand van het bedrijf bevinden. Metin gen, die direct werden gedaan door ondermeer de brandweer van Bergen op Zoom, wezen uit dat er zich buiten de poorten van het bedrijf geen concentraties voordeden. Hagenaar in Antwerpen aangehouden BRUSSEL (ANP) - De politie van Antwerpen stelt momenteel een diepgaand onderzoek in naar de handel en wandel van de 59-jarige Hagenaar Theo van D. Ze heeft bovendien een vijftien tal schilderijen in beslag geno men die aangetroffen werden in een door Van D. gehuurd pand aan de Antwerpse Kerkstraat. Bij die schilderijen zijn er die toegeschreven worden aan Ru bens, leerlingen van Rembrandt, Gust de Smet, Schelfhout en Valerius de Saedeleer. De poli tie heeft over die schilderijen een zogenoemd internationaal identificatiebericht verspreid. De politie acht het mogelijk dat ze gestolen zijn. De Nederlander is enkele dagen geleden aange houden voor een verhoor, maar inmiddels weer voorlopig in vrijheid gesteld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM heeft het verzoek van de Tros om haar meer zendtijd toe te bedelen dan de andere A-omroepen afgewezen. De Tros meent voor deze uitzondering in aanmerking te komen op grond van het aantal leden. De minister vindt echter dat de Tros, vergeleken met de andere A-omroepen, geen uitzonder lijk hoog ledental heeft; er is zelfs een A-omroep met meer leden dan de Tros: de Avro. De Tros meende echter dat die buiten beschouwing ge laten moest worden, maar de minister ziet daar geen reden voor. Met zijn besluit heeft de bewindsman het ad vies opgevolgd van de Om- roepraad, die erop wees, dat de hoeveelheid zendtijd die 'de A-omroepen volgens de omroepwet toekomt, als ruim voldoende kan worden beschouwd om een veelzij dig, volledig programma te brengen. DEN HAAG - Als eersten hebben de werkgevers in het bankwezen gisteren tij dens de cao-onderhandelin gen niet onmiddellijk „nee" gezegd tegen de eis van de vakbonden, de prijscompensatie ook in 1977 uit te betalen. De vak bonden hebben daaruit de conclusie getrokken, dat de bankiers niet ongevoelig zouden zijn voor de argu menten van de bonden. FNV-voorzitter W. Kok ging gisteravond al zo ver, door te verklaren, dat uit de houding van de ban kiers blijkt dat het werk geversbastion niet zo hecht is als gesuggereerd wordt. Een woordvoerder van de bankiers heeft echter laten weten, dat dergelijke con clusies erg voorbarig zijn. De bankiers hebben nog geen „nee" uitgesproken, omdat zij zich vooralsnog onthouden van een oordeel over de vakbondseis, en dit, omdat de vakbonden heb ben toegezegd in eigen kring over een nieuw sys teem van prijscompensatie te willen nadenken. Daarbij zou moeten worden uitge gaan van een systeem, dat in ieder geval handhaving van de koopkracht garan deert. De bankiers hebben gezegd, deze suggestie van de bonden voor te zullen leggen aan het bureau „coördinatie werkgeversbe leid". Als de vakbonden uit deze gang van zaken de conclu sie trekken, dat de bankiers niet ongevoelig zijn voor hun argumenten, dan is die conclusie geheel voor hun rekening, zo zei de ban kiers-woordvoerder. Gisteren is zowel het cao- overleg in de bouw als dat in de havens vastgelopen. Volgens de bonden zijn de 14.000 werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam zo gebrand op een prijscompensatie, dat zij bereid zijn hiervoor te gaan staken. De werkge vers hebben echter laten weten, dat de economische situatie in de havens een prijscompensatie met „open einde" niet toelaat. Zij hebben erop gewezen, dat de Nederlandse havens moet boksen tegen met na me de Westduitse concur renten. Hoewel het cao-overleg in de bouw ook vastgelopen is op de prijscompensatie, vinden de werkgevers, dat toch verder moet kunnen worden gegaan met overleg over andere dan loonvoor- stellen. Dit temeer, omdat de werkgevers voorstander zijn van een nieuw centraal overleg. In de „bouw" ligt ook nog alijd de suggestie van de Delftse hoogleraar prof. Albeda, onder wiens leiding het bouw-cao-over- leg is gevoerd, om een com missie van onpartijdige wij ze mannen in te stellen, die zou moeten gaan nareke nen of de werkgevers een grotere loonsverhoging kunnen betalen dan zij nu bij de onderhandelingen hebben aangeboden. De voorzitter van de voe dingsbonden FNV de heer C. Schelling liet er gisteren in vrij onverzoenlijke taal geen misverstand over be staan, dat de werkgevers in de voedselsector het bij het verkeerde einde hebben als. zij denken bij eventuele vakbondsacties buiten schot te kunnen blijven. DEN HAAG/LÊIDEN De officier van justitie verborgen, naar Nederland te brengen. De reis van de Haagse rechtbank heeft tegen twee zeelie- ging via België naar Leiden. Voor hun diensten den uit Singapore een gevangenisstraf geëist van kregen de mannen 5.000 gulden, waarvan 4.000 vier jaar wegens heroïnesmokkel. Verdachten, 24 vooruit werd betaald. en 28 jaar, werden eind vorig jaar in Holiday-Inn Een van de verdachten verklaarde dat hij in de Leiden aangehouden. Zij waren op dat moment veronderstelling was dat er diamanten of geld in in bezit van 12 kilo heroïne met een handelswaar- de koffers zat, hoewel hij tijdens- de verhoren zei de van 1,2 miljoen gulden. vermoed te hebben dat het om heroïne ging. De. eis van" vier jaar is de maximumstraf die voor dit Volgens de verklaringen van de verdachten had- soort delicten worden geëist tot 1 november 1976. den zij in Kopenhagen een Chinees ontmoet, die Na die datum is de maximumstraf verhoogd tot hen vroeg vier koffers, waarin de heroïne was twaalf jaar. Uitspraak 27 januari.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1