„Afasie te lang beschouwd als ongeneeslijk" Uur van de waarheid nadert voor PvdA en PPR boycot-actie Zuid-Afrika: "NV doet mee, CNV niet Raadsels rond afperser van ICI-computerbanden Lantal ouderen bedrijf» even neemt af irekteur ealtronic lapt op BEDRIJF NEEMT EXTRA MAATREGELEN STICHTING HOUDT LANDELIJKE ACTIE Doorgaan met UC-project in Almelo Ontnuchtering in cel niet zonder medisch onderzoek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA en PPR staan deze maand voor het lastige karwei om het laatste restje progressieve samenwerking in stand te houden. Als basis daarvoor dient de veelbesproken ontwerpresolutie van de partijbesturen, die overigens tot dus ver meer splijtzwam dan bindmiddel is gebleken. Het gesternte voor een harmonieus samengaan van PvdA en PPR lijkt er intussen niet beter op geworden. Als een zwaard van Damocles hangt boven de samenwerking tussen beide partijen het dreige ment van de PPR om met het kabinet te breken als definitief wordt besloten tot uitbreiding van het ultra-centrifuge projekt in Almelo. Tegenover het onderlinge gekrakeel bij links staat aan de )H01 vooravond van de verkiezingen een van zelfvertrouwen blakend iCDA. De combinatie van KVP, ARP en CHU lijkt onder aanvoering van justitieminister Van Agt bezig aan een onge hoord spektaculaire opmars onder het elektoraat De christen- demokraten kunnen met enig leedvermaak het gehannes van PvdA en PPR met de restanten van de idee voor een progressie ve volkspartij gadeslaan. Per slot van rekening zijn zij er wel in geslaagd tot politieke blokvorming te komen, daarmee voor een drastische wijziging in het politieke krachtenveld zorgend. Het tragische voor de progressieve partijen is dat het CDA toch van de grond is gekomen. Dat feit markeerde het mislukken van hun strategie om het christen-demokratische midden te splijten in een progressief en een conservatief deel. Aanvanke lijk leek deze strategie aardig te slagen. Formateur Burger zag bij de formatie van het kabinet-Den Uyl kans om de behoudende CHU los te wrikken van ARP en KVP waardoor de mogelijkhe den tot samenklontering aanzienlijk gereduceerd leken. Die indruk werd nog versterkt toen ARP-leider Aantjes in augustus '75 met een zeer principieel betoog over wat de grondslag van een christen-demokratische partij zou moeten zijn een ogen schijnlijk onoverbrugbare kloof met de minder beginselvaste KVP schiep. PvdA-fraktieleider Van Thijn juichte kort nadien in zijn partij blad: "Het CDA komt er dus niet". Nu, anderhalf jaar later, staan de progressieve partijen voor de noodzaak om een ant woord te vinden op het CDA-fenomeen. De tijd dringt. De verkiezingen naderen snel. Van krachtige tegenstoten is echter nog geen sprake. De progressieve samenwerking wankelt en met name de PvdA lijkt volledig aangeslagen door het kennelijke succes van Van Agt's CDA. PvdA-fraktieleider Van Thijn leverde daarvan onlangs nog een staaltje door een uiterst venijnige uithaal van ARP-leider Aan tjes naar de PvdA af te doen met de opmerking, dat Aantjes dat wel mocht daar hij wel enig krediet heeft bij zijn partij. Van eenzelfde soort masochisme getuigen de recente wervings advertenties van de PvdA onder de kop 'Heeft u even twee minuten voor de PvdA?' De interne tegenstellingen over de toekomstige strategie, en vooral de houding tegenover het CDA, laaien nu het verkiezings congres (eind deze maand) in zicht komt weer op. Een stroming onder aanvoering van minister Duisenberg (financiën) pleit min of meer openlijk, zich beroepend op 'het landsbelang', voor een coalitie van PvdA en CDA en is bereid de lastige PPR daarvoor op te offeren. Een andere stroming, waarvan onder meer staatssekretaris Meijer (CRM) een exponent is, wil kost wat kost vasthouden aan de progressieve samenwerking. Meijer, die in zijn partij als zeer gezaghebbend geldt, heeft deze week openlijk afstand genomen van de uitspraak van premier Den Uyl, dat de progressieve partijen desnoods maar in een losser samenwerk ingsverband de verkiezingen moet ingaan. Volgens Meijer mag de PvdA zijn progressieve bondgenoten niet in de steek laten. Het valt moeilijk te voorspellen in welke vorm links uiteindelijk de verkiezingsstrijd zal beginnen. Maar men zal wel enige haast moeten maken met het sluiten van de gelederen, zo men het oprukkende CDA wil weerstaan. 1 COcteuren van het Nijmeegse puterbedrijf Tealtronic dat ile dagen door het perso- ing) werd bezet, zal zijn ontslag vragen bij de raad van com- rVIvarissen. De heer Groene- jen/f- oktober vorig jaar door qs-p verheid benoemd, acht zijn iphar a'eero°d- was in het bijzonder aange- .1 om een fusiepartner voor Atoormalige Singerbedrijf te en. Dit is niet gelukt. Wel Hhij zijn diensten aan de op te richten onderne- Nk blijven aanbieden, zo heeft ^Bisteren tegenover het perso- verklaard. ister Lubbers deelde woens- bij zijn besluit om het be- ^^ïde Tealtronic niet verder r te steunen, mee, dat het we bedrijf onder leiding zou n van dr. Groeneveld. bj. '71 Tijdens de uitverkoop viel het bij een zaak in Haarlem op, dat de Tealtronic-produkten zich in de bijzondere aandacht van het publiek mochten verheugen. 9t het raar dat het CNV niet mee wil in aan een boycot-actie tegen Zuid-Afri- in de Nederlandse havens. Op een giste- gehouden persconferentie die de FNV egd had om een nadere toelichting te ?n op de boycot, zei Kok voor de hou- van het CNV „weinig waardering" te nen opbrengen. boycot komt voort uit een protestactie is georganiseerd door het Internationaal Dond van Vrije Vakverenigingen. Ze be- aanstaande maandag en duurt een k. Doel is op de Zuidafrikaanse regering- r uit oefenen om haar apartheidspolitiek iten varen. Daarnaast richt het protest tegen de arrestatie van vakbondsleiders luid-Afrika en tegen de „verbannings- tregelen" die tegen hen zijn genomen. !at kader heeft het IVW alle bij haar [esloten verenigingen opgeroepen „op mogelijke manieren" solidariteit te be- ;n met de zwarte bevolking van Zuid- ka. De oproep heeft in Noorwegen tot Jg gehad dat de regering van dit land geen garanties meer zal geven voor export naar Zuid-Afrika. Ook wordt in Noorwegen een boycot van Zuidafrikaanse producten georganiseerd. Een gelijksoortige actie wordt in Engeland voorbereid. Daarnaast zal de vakbond van de Britse posterijen volgende week alle post-, telex- en telefoon verbindingen met Zuid-Afrika stil leggen. Ook in Italië en Australië zijn acties in voorbereiding. De FNV heeft op de oproep gereageerd met het op stapel zetten van een actie die beoogt om in alle Nederlandse havens het vervoer naar en van Zuid-Afrika te boycotten. Daarbij gaat het de federatie van NKV en NW niet in de eerste plaats om het economisch effect van de boycot. Wel hoopt men, vooral in de ondernemingen die met Zuid-Afrika zaken doen, een discus sie op gang te brengen tussen de werkne mers onderlirlg en tussen de werknemers en de directies. De ondernemingsraden en de ondernemingsafdelingen is per brief ge vraagd de relaties van hun werkgevers met Zuid-Afrika te onderzoeken. Het CNV onderschrijft wel het doel van de internationale protest-actie maar het wijst boycot-acties van de hand zolang vertegen woordigers van de zwarte bevolking in Zuid- Afrika daarom niet zelf uitdrukkelijk heb ben gevraagd. Het Christelijk vakverbond herinnert eraan dat het al jaren lang daadwerkelijke steun verleent aan het zogenaamde Urban Trai ning Project in Johannesburg, dat zich bezig houdt met scholing en vorming van zwarte vakbondsleiders. Een CNV-delegatie onder aanvoering van voorzitter J- Lanser zal zo spoedig mogelijk een bezoek aan Zuid-Afri ka brengen om na te gaan hoe dit UTP en ander vakbondswerk onder de zwarte bevol king zo doeltreffend mogelijk kan worden ondersteund. Overigens is niet precies bekend hoeveel schepen met Zuidafrikaanse lading volgende week in Nederland worden verwacht. Vol gens voorzitter mr. Pieters van de Scheep vaart Vereniging Zuid in Rotterdam kan het best zijn dat lang niet alle FNV-leden aan de actie meedoen omdat de vervoersbonden het aan hun leden zelf overlaten of zij al dan niet aan de boycot deelnemen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Niet het ontbreken van een deugdelijke beveiliging, maar het schen ken van vertrouwen aan een man die het niet waard was, heeft het stelen van de computerbanden en -schijven bij het che misch bedrijf ICI mogelijk gemaakt Deze man, Rodney Cox heeft zich in twee jaar tijd zo ver opgewerkt in het bedrijf, dat hij niet alleen wanneer hij wilde kon komen en gaan op de computerafdeling waar hij werkte, maar tevens een van de twee enige mensen was, die toegang hadden tot de ruimte, waarin de reserve-computer- banden waren opgeslagen. Dit is duidelijk geworden tijdens een pers conferentie, die gisteren in Rotterdam werd gegeven door de politie en de directie van ICI-Nederland. Het stelen van de banden - die inmiddels zijn teruggevonden in een huurpand aan de Bisschoppenhoflaan in Antwerpen moet zich volgens de heer E. Rots, directeur van ICI in Rozendaal (het bedrijf waar de compute rafdeling is ondergebracht) als volgt hebben afgespeeld: Op zaterdag 8 november meldde Cox zich bij ICI in Rozenburg. Via een gesloten televi siecircuit kon de portier zien wie er voor de deur stond. Daar het de vertrouwen genietende Rodney Cox was, liet de man hem binnen, waarna hij de nooduitgang aan de achterkant van het gebouw moet hebben geopend (van buiten af is deze stalen deur niet te openen). Daarna moet hij samen met zijn 26-jarige zwager Peter Jenkins 500 com puterbanden in zijn auto hebben geladen. De achterdeur is niet beveiligd, de compu terruimte wel. Daar Cox echter over de legale middelen beschikte om deze ruimte te betreden, is er van alarm geen sprake geweest. Op zondag 9 januari is hij naar het ICI-kan- toor aan de Wijnhaven in Rotterdam geto gen, waar hij, na het ondertekenen van een ontvangstbewijs, 94 banden en 48 schijven (corresponderend met de .Rozenburg-ban den") van de huisbewaarder meekreeg. Ook hier was het eenvoudig mogelijk, doordat Cox een man heette te zijn die vertrouwen genoot Vandaar is het richting Antwerpen gegaan, waar het tweetal zich in verbinding stelde met de ICI-directeur van het kantoor te Brussel, de heer Cowling, om deze van de diefstal en de voorwaarden van terugbe zorging op de hoogte te stellen. Tijdens de gesprekken die Cox telefonisch met de heer Cowkng voerde, heeft hij het doen voorkomen alsof hij handelde in op dracht van drie onbekende mannen. Van de plaats waar zich de banden bevonden zou hij alleen bij geruchte weten, dat zij zich in huurauto's zouden bevinden die ergens in Rozenburg en Schiphol stonden. Om het „losgeld" van 275.000 Pond Sterling af te dwingen, liet hij nog weten, dat als ICI niet op de voorwaarden ingmg, hij zich zou melden bij de Londense politie (hij was inmiddels naar Engeland uitgeweken), maar dat dat tevens betekende, dat de banden als verloren moesten worden beschouwd. Of er inderdaad sprake is van meer bij deze dief stal betrokken personen, wordt onderzocht Wat betreft die 275.000 Engelse ponden (on geveer 1,25 miljoen gulden) die Cox het ICI-concern trachtte af te persen, zei de heer F. Rots gisteren, dat de banden dit bedrag niet waard waren. Hij schatte de waarde voor het vervangen van de banden op enkele honderdduizenden guldens. Op de banden stond vertrouwelijk, bedrijfseconomisch ma teriaal. Het betrof geen supergeheime zaken, maar een concurrerend bedrijf zou over het reilen en zeilen van ICI-Nederland wat meer gegevens kunnen verkrijgen dan uit het jaarverslag zijn op te maken. Dat een ander bedrijf zoveel geld zou overhebben voor deze gegevens acht de heer Rots echter onwaarschijnlijk. Cox heeft, voordat hij tot zijn acties is overgegaan, geen enkele reden tot wantrou wen gegeven. De reden waarom hij tapes heeft gestolen is nog niet bekend. Het zou kunnen zijn dat hij schulden heeft of een voudigweg hebzuchtig is. Cox verdiende bij ICI ongeveer 45.000 gulden. Zoals bekend konden Cox en zijn zwager Jenkins woens dagavond door Scotland Yard in de kraag worden gegrepen, op het moment dat de geldoverdracht zou plaatsvinden. Van Jen kins is in Nederland weinig bekend. Sinds 1974 stond hij niet geregistreerd als in ons land woonachtig. Het vervangen van de banden, waarmee ICI inmiddels al was be gonnen, zou voor acht man ongeveer drie maanden werk hebben betekend. Wat be treft stringentere veiligheidsmaatregelen vereist ICI in het vervolg twee handtekenin- gen-voor-ontvangst, wanneer zij in het reser vedepot worden opgehaald. Provincie houdt Indonesische ambtenaren weg uit Hoorn HOORN Een verklaring die het Hoorns college van burge meester en wethouders zou afleggen tegenover een groep Indonesische ambtenaren heeft de provincie Noord-Holland er toe gebracht het bezoek aan Hoorn te schrappen uit het pro gramma. Hoorn se bestuurscollege van middag onder meer verklaren dat het „zonder vorm van pro ces opsluiten van vermeende po litieke tegenstanders in de ge vangenis, indruist tegen onze humane levensopvatting en de mocratische principes". De groep Indonesische ambte naren brengt momenteel een be zoek aan Nederland dat drie maanden zal duren. er aan werk g uit het Oos- |kse Lech moet figin Juliana weer aan haar lijkse werk wij- Zoals het be en van provin- Gisteren was de beurt aan urg. Bij haar omst in Beme- rerd zij enthou- ontvangen de school- I, die uitbundig 3e Nederlandse leur wapperde. onze parlementaire redaktie) I HAAG Het aantal ouderen in de beroeps- ilking loopt op een dramatische wijze terug. 1971 tot 1975 verminderde het aandeel van 5 tot 65-jarigen in de beroepsbevolking dras- l van 31 naar 21 procent. Professor dr. J. nichs zei dit gisteren in de Raad voor de waar een advies voor de minister sociale zaken over verbetering van werkgele- teidskansen van ouderen werd besproken. Dit es, vorige week reeds gepubliceerd, werd sr leiding van prof. Munnichs opgesteld. deze terugval komt terstond de vraag op of 'door niet een zeer belangrijk stuk deskundig- ervaring en wijsheid aan het bedrijfsleven dt onttrokken", aldus professor Munnichs, die van groot belang vond dat er maatregelen den getroffen voor de ouder wordende werk- jers. Heel realistisch stelde hij, dat er veel ruk moet worden gelegd op behouden van iidsplaatsen, omdat het verkrijgen van een iwe door allerlei factoren wordt bemoeilijkt het totale werkeloosheidsbeeld mag dan de handigheid van een groot aantal oudere werk- h een gelukkige bijkomstigheid zijn, nader ïhouwd is dit feit een zeer verontrustend ver- jnsel, omdat kennelijk vaak uitstekende werk- louter op grond van hun leeftijd aan de kant worden gezet, zo zei prof. Munnichs. Het thans door de Raad van de Arbeidsmarkt een onderdeel van de Sociaal Economische Raad uitgebracht advies wil vooral de bewustwording bevorderen met betrekking tot de relatief zwakke positie van de oudere werknemer. Die positie is als uitgangspunt genomen voor adviezen voor een positief beleid, zodat het ouder worden in het arbeidsproces weer meer kansen krijgt. Volgens prof. Munnichs gaat het niet om een duidelijk door leeftijd te markeren groep, maar meer om een proces van ouder worden dat vaak een zeer individueel verloop heeft. Het proces kan al begin nen vanaf 35 jaar, de omstandigheden waaronder het zich voltrekt kunnen zowel gunstig werken als tot zeer negatieve gevolgen aanleiding geven. Tijdens de discussie kwam vooral naar voren, dat het ouder worden bij iedereen anders kan verlo pen en dat het dan ook niet mogelijk is algemene maatregelen aan te geven. Ook werd opgemerkt, dat het probleem zeer triest is omdat het gaat om een generatie, die de crisis van de jaren dertig, de oorlog en de wederopbouw daarna met grote offers heeft meegemaakt. Gewezen werd op het gevaar, dat telkens een probleemgroep afzonder lijk wordt behandeld in adviezen en dat de aanbe velingen ervoor concurrerend kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Erik had de vrachtwagen die hem schepte toen hij langs de kant van een smalle weg op een vriend stond te wachten, niet eens gezien. En het zag er, vlak na het noodlottige ongeluk, waarvan hij het slachtof fer werd, niet naar uit dat hij ooit nog iets bewust zou zien. In het ziekenhuis werd al snel duidelijk waaraan dat lag: men constateerde zwaar hersenletsel met verlamming aan één kant van het lichaam, onvermogen tot spreken, een oogafwijking en doofheid als duidelijk merkbare gevolgen. Zijn gedrag was chaotisch. Hij kon nauwelijks meer lezen en schrijven. Niemand begreep iets van de steeds terugke rende vreemde klanken die hij voortbracht Erik is nu 22. Na drie jaar revalidatie is hij goed vooruit gegaan. Hij kan weer een redelijk gesprek voeren en werkt in een sociale werk plaats. Toch is hij nog steeds afasiepatiënt, een van de 20 30.000 Nederlanders die in tegen stelling tot vroeger jaren niet of met grote moeite in staat zijn zich sprekend of schrijvend uit te drukken. Decennia lang is afasie door de medische wereld als onbehandelbaar be schouwd. Pas vanaf 1969 bestaat er sinds de oprichting van de Stichting Afasie Nederland enige stimulering en coördinatie van de hulp aan afatici, die de laatste tien jaar sterk in aantal zijn toegenomen door de stijging van het aantal verkeersslachtoffers. Ondanks de vele inspanningen die de stichting zich tot nu toe heeft getroost, bevindt de behan deling van afatici zich nog in een beginstadium. Om deze reden start men op korte termijn een landelijke actie in samenwerking met de Neder- landsche Tafelronde, een vereniging van jonge mensen uit verschillende beroepen en ambten. Alle 132 Tafelronden in Nederland zullen regio nale acties ontplooien die variëren van de verkoop van een eigen grammofoonplaat tot het organiseren van liefdadigheidsbals. De vier Haagse tafels hebben inmiddels het initiatief genomen tot een concert op 9 februari, waar aan de violist Herman Krebbers en het Resi dentie-Orkest belangeloos meewerken. Het stre ven is een bedrag bijeen te brengen van 400.000 gulden ter stimulering van de hulp aan afasie- patiënten en van het onderzoek naar de oorza ken en de beste revalidatiemethoden. Want op dit, gebied is er in Nederland in het verleden bijzonder weinig gebeurd. Uit het geringe aan tal tot nu toe verrichte onderzoeken is wel gebleken dat behalve na ongevallen afasie ook vaak optreedt na een hersenbloeding. De her- senaandoeriing is niet aan bepaalde leeftijden gebonden. Wel heeft men vastgesteld dat onge veer 35 procent jonger is dan vijftig jaar, inclusief kinderen. Afasiepatiënten worden zo wel thuis, in verpleegtehuizen als in ziekenhui zen behandeld door logopedisten, die soms samenwerken met arbeidstherapeuten. Volgens de Stichting Afasie Nederland vormt de „neurologische wet" dat eenmaal beschadig de hersencellen zich niet meer herstellen onvol doende reden om afasie als ongeneeslijk te beschouwen. „Diverse studies suggereren dat de behandeling van afasie tot aanzienlijke ver beteringen in de taalfunctie van de patiënt kan leiden, ook wanneer deze pas geruime tijd na het ontstaan van de aandoening begint Gezien de beperkte kennis van het verschijnsel mag men niet concluderen dat de behandeling van afatici geen zin heeft, maar alleen dat men moet zoeken naar betere opvang- en behande lingsmogelijkheden." Een miljoen afge streken luciferhout jes vormen de grondstof voor deze instrumenten. Al- bert Denkert (I.) en zijn zoon uit het Duitse Karlshafen lijmden al de hout jes aan elkaar en maakten deze col lectie, die bestaat uit een contrabas, twee violen, drie gi taren, een trompet, een accordeon en drie trommels. Mu- ziekexperts zullen nu moeten vaststel len hoe „houterig" of hoe goed de klank is. Minister Lubbers: DEN HAAG (ANP) - Aanschaf van machines voor de fabricage van de Nederlandse 4m-centri- fuge en de bouw van een nieu we scbeidingsfabriek zijn es sentieel voor de positie van Ne derland in bet Ultra-Centrifuge project in Almelo. Een langer uitstel zou betekenen dat een besluit tot verdere deelneming door Nederland als gelijkwaar dige partner in dit project on mogelijk wordt gemaakt. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft dit meege deeld aan het PPR-kamerlid Jansen. Minister Vèn der Stoel heeft gisteren in Bonn besprekingen gevoerd over het Almelose pro ject. Volgende week gaat de be windsman met staatssecretaris P. J. Kooymans in Wenen met het internationale bureau voor atoomenergie praten over de in ternationale en commerciële as pecten van uitbreiding van het Ultra-Centrifugeproject Directeur Jellinek-kliniek: AMSTERDAM „Het is niet te accepteren dat mensen die on der invloed verkeren van sterke drank, na door de politie te zijn opgepakt, in de cel belanden zonder medisch onderzoek. We gaan hier zeker met de Amster damse politie over praten". Tot deze uitspraak komt mr. P. Postma, directeur van de Jelli nek-kliniek in de hoofdstad, naar aanleiding van de „zaak Ferry Groot". Deze 17-jarige scholier werd af gelopen zaterdag na door een bende van zes ernstig te zijn mishandeld door de politie in de ontnuchteringscel geplaatst, waar hij die nacht aan hersen letsel overleed. Gisteren werd Ferry Groot onder zeer grote belangstelling begraven. Vier van de zes daders van het mis drijf, dat de scholier het leven kostte, zijn inmiddels aangehou den.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13