SPAANSE MILITAIRE TOP ONDERGAAT WIJZIGINGEN Meer pesterijen jegens dissidenten in Oost-Europa 1 luurkrant in Peking taagt meer vrijheden ^Nederlanders tien toekomst 3 piet zitten HODESIE WORDT NIET EHOORD TIJDENS VN-DEBAT Machtspositie Amerika na Kissinger groter dan ooit Som op hoofd van Kissinger TTAR1fDAG 14 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA «KTERDAM (ANP) De Nederlanders, alt- Kaag degenen die zijn ondervraagd voor een lup-opinipeiling in elf landen, zijn de groot- pessimisten. Dat blijkt uit een door het 'O verstrekt overzicht. Ze geloven het minst het hun beter zal gaan in het nieuwe jaar, re zijn er het meest van overtuigd dat in- 1 de prijzen zullen stijgen, tien procent van de ondervraagde Nederlan- gelooft dat het hun beter zal gaan in het. we jaar. Tweede op de pessimistenparade' de Japanners met 18 procent. Het minst imistisch bleken de Westduitsers, van wie 51 ent gelooft dat het hun goed zal gaan. r van de Duitsers „wist" veertig procent dat ïun slechter zal gaan en van de Nederlanders irocent; 58 procent van de ondervraagde ïrlanders wist het niet of wilde het niet >roc prlai 1 en. J de ent van m de ondervraagde Nederlanders verwacht 92 ent stijgende prijzen in het pas begonnen Tweede zfjn de Brit- an wie 90 procent ver- ït dieper in de beurs te ;n tasten. De Canade- ;n de Zwitsers geloven minst in toenemende te: ze scoorden elk 66 ent. MARID (Reuter) Spanje heeft gisteravond verwisselingen in de legerleiding bekendgemaakt, waar schijnlijk om politiek en militaire zaken duidelijk te scheiden met het oog op de komende parlements verkiezingen. Luitenant-generaal Jose Vega Rodriguez, hoofd van de regio Madrid, is benoemd tot stafchef van het leger, een nieuwe functie. Hij wordt vervangen door luitenant-generaal Federico Gomez de Salazar, die vorige jaar februari de terugtrekking van de Spaanse troepen uit de Sahara geleid heeft. Beide mannen worden als liberaal beschouwd, maar de regering heeft blijkbaar ook con servatieve officieren tevreden willen stellen met benoeming van de onlangs ontslagen generaal Angel Compano van de para-mili taire guardia civil tot bevelhebber van het militaire gebied Valladolid ten noorden van de hoofdstad. Compano werd vorige maand samen met vier andere politiehoofden aan de kant ge zet. De regering heeft voorts de militaire begroting voor 1977 verhoogd met 4,5 mil jard pesetas 160 miljoen) om de gevechts kracht te verhogen. Markies ven Valenzuela, luitenant-generaal, is benoemd tot hoofd van het militaire huis van koning Juan Carlos. Hij komt in de plaats van een vurig Franco-aanhanger, lui tenant-generaal Sanched Galiano, die vorig jaar aftrad. Zowel de nieuwe stafchef als de markies worden gezien als trouwe mede werkers van de koning. Een nieuw gevormde commissie voor de strijdkrachten onder bevel van premier Adolfo Suarez is gaan werken aan het reor ganiseren van de Spaanse militiare struc tuur, om deze meer in overeenstemming met die van de NAVO-landen te brengen. Spanje is geen navo-lid, maar hoopt het te worden. PROTEST OM VRIJLATING VAN DAOED HOUDT AAN tvoering in ie A (AP) De politie in is gisteren een massale ctie begonnen naar Piero een van de rijkste indus- in Italië, die op weg iuis van zijn kantoor in werd besprongen en in to gesleurd. die 42 jaar oud is, werd lagnacht ontvoerd. Hij ils derde binnen 24 uur gekidnapt. is de erfgenaam van een ierijk dat bestaat uit vaartmaatschappijen, swerven, textielfabrieken maatschappijen, alsmede en onroerend goed. estand van en slechter DISTON (AP) - De ge- ïidstoestand van de voor- Britse premier Anthony is verslechterd, aldus lijn arts meegedeeld, jarige Eden is ernstig ziek dt aan een leverkwaal. ,g werd Eden van Florida herenigde Staten naar En- I teruggevlogen. 'De vrijlating van Aboe Daoed, de sprake van het afgelasten van het Palestijn die ervan verdacht wordt aanstaande bezoek van twee Fran- het brein te zijn geweest achter de se ministers, in Amerika heeft een aanslag op de Israëlische atleten deel van de Senaat geprotesteerd tijdens de Olympische Spelen in tegen de „onrechtvaardige vrijla- München, blijft protesten jegens ting" en West-Duitsland heeft ver- Frankrijk uitlokken. In Londen (fo- klaard dat Parijs het uitleverings- to) stonden gisteren betogers voor verdrag tussen beide landen heeft de Franse ambassade, in Israël is geschonden. Frankrijk heeft op zijn -beurt Amerika beschuldigd van „ontoelaatbare beoordeling van de Franse rechtsbedeling" in een verklaring van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken. Eerder had de aanstaande president Carter verklaard „ernstig bezorgd en verbaasd" te zijn over de vrijlating. WENEN (AFP) De Oostenrijkse afdeling van Amnesty International heeft bekend gemaakt het blad „l'Unita" geprotesteerd tegen de be handeling van dissidente intellectuelen in Tsje dat sinds de conferentie van Helsinki, waar choslowakije, die alarmerend wordt genoemd een akkoord is gesloten over de rechten van De elementaire rechten van individu en ge de mens, zeker 90 critici van het regime in meenschap worden er aan banden gelegd, het- de Sovjet-Unie zijn veroordeeld. Vijftien ande- geen de marxistische filosofie verarmt, aldus ren werden onderworpen aan een psychia- het blad. trisch onderzoek, geestelijk ziek bevonden en vervolgens opgesloten in psychiatrische inrich tingen, „hoewel zij geestelijk volkomen gezond waren", aldus Amnesty International. Verder wordt gewag gemaakt van vergeldings maatregelen tegen ouders en vrienden van poli- Ook in Polen hebben de strijders voor vrijheid het moeilijk. Leden van het comité voor de verdediging van de rechten der arbeiders krij gen veel anonieme telefoontjes, worden uit hun slaap gehouden en bedreigd. De actrice Miko- rlajzka, lid van het comité, vond na een voorstel- tieke gevangenen, van ontslag, afsnijden van Lng haar auto beschadigd, het slot van haar de telefoon, bezoeken aan huis en inbeslagne- huis beschadigd, en ze zag zich bedreigd door ming van de post. een man van reusachtige afmetingen, die deed De Italiaanse communistische partij heeft in hij haar wilde slaan. (Rtr) Op het Plein e Hemelse Vrede in Pe- :ijn nieuwe muurkranten lenen met de roep om burgerlijke vrijheden iet Chinese volk, ook in- i bij het benoemen of ont- van leidinggevende par- itionarissen. Deze zeer I verwoorde bede om in houdt rechtstreeks ver met de campagne voor eer van Teng Hsiao-ping, irmalige vice-premier die il door radicalen in het ipparaat werd weggezui- de zuiveraars van Teng zijn inmiddels zelf weggezui verd. Gisteren verschenen er in Peking nieuwe caricaturen van Mao's weduwe Tsjiang-Tsjing en haar „trawanten" in de zoge heten „bende van vier". Een Grote muurkrant achtte de tijd rijp - nu die bende is weggezui verd - om „de socialistische volksdemocratie" in ere te her stellen en het volk grotere zeg genschap te geven over de sa menstelling van het leidingge vend apparaat. De krant, die gesigneerd is met „een jongere uit Peking", voert aan dat het Chinese volk thans strijdt voor zijn democratische rechten en zegt dat de belangen van de massa veilig zijn bij Teng. „Zouden voorzitter Hoea Kwo- feng en het Centrale Partijcomi té alstublieft deze aspiraties van het volk zo spoedig mogelijk willen verwezenlijken?" vraagt deze muurkrant. Willen zij alstublieft de ga rantie scheppen, dat de volks massa's het recht hebben hun politieke denkbeelden uit te dra gen en ook het recht hebben toezicht uit te oefenen op het leiderschap in al zijn geledin gen? vervolgt deze voor China tot dusver unieke smeekbede. ces Ludwina laagd tot ^ende week LVIV (Reuter) De dis- echtbank in Tel Aviv zal ide week beslissen of de rde „bekentenis" van de ge Nederlandse Ludwina die verdacht wordt pionage tegen Israël, in iroces als bewijs zal wor- egelaten. iet begin van het proces, dag, zei verdachte dat 'erklaringen haar met ge en valse beloften waren vongen. ;r van justitie Sara Sirotta it verdachte bij het ver- het onderzoek per- ike bijzonderheden had 1 waaruit bleek dat ze uit il sprak toen ze gewraak- intenis deed. wordt in Tel Aviv de taal binnengeleid. Rhodesië heeft vergeefs het 1 opgeëist zichzelf te mogen verdedigen tij- leen debat in de Veiligheidsraad. Dit debat I gevoerd op verzoek van de buurstaat Bots- T' die Rhodesië beschuldigde van agressie, [Schendingen, „moordzuchtige missies" en in- r op zijn grondgebied. Beiden landen hebben 1011 gemeenschappelijke grens. Vol- thodesië is Botswana een uitvalsbasis voor >uiastrijders die op Rhodesisch grondgebied jipus^che voorzitter van de veiligheidsraad, Trojanovski, maakte bij de opening van het debat geen melding van een verzoek van de Rhodesische minister van buitenlandse zaken, Pie- ter van de Bijl, om gehoord te worden. In het verzoek werden, volgens een VN-woordvoerder, de beschuldigingen ontkend. Het telegram beroept zich op artikel 32 van het NV-Handvest, waarin staat dat elke „staat", al of niet lid van de Verenigde Naties, uitgenodigd moet worden deel te nemen aan een debat over een geschil waarbij die staat betrokken is. De VN beschouwen Rhodes ië evenwel niet als een staat maar als een kolonie. Volgens de Zambiaanse woordvoerder is Engeland verantwoordelijk voor daden van agressie van het onwettige bewind van Ian Smith. ,DEAR HENRY' (3 EN SLOT) STAPT OP NED YORK (AP) - Extreem rechtse Israëliërs hebben een bedrag van 150.000 dollar (350.000 gulden) gezet op het hoofd van de aftredende Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger. Volgens het dagblad New York Daily News zou het geld aan een of meer buitenlandse huur moordenaars vooruit betaald zijn. Het motief zou wraak zijn voor de zogenaamde uitverkoop van Israël tijdens de pendel diensten van Kissinger door het Midden-Oosten om tot een vre desregeling te komen. Kissinger zou een uitnodiging van de VW in Zeist hebben aanvaard om er met zijn vrouw Nancy een week te komen uit blazen. Kissinger en zijn vrouw willen uitzien naar een meer ontspannen stijl van leven. (Van onze correspondent Jonathan Steele) WASHINGTON - Toen Nixon afgetreden was keerde de woede van de Democraten zich tegen Kissinger. De diplomatieke pen deldiensten van de minister van buiten landse zaken zijn niet meer dan een egotrip, zo werd vaak gezegd. Wat er ook waar van mag zijn, zeker is dat Kissinger er best plezier in had. „Macht is de grootste minne drank" grapte hij eens. In feite was Kissin ger veel te slim om zich ooit met zaken te bemoeien waar hij niet zeker van wist dat hij enige kans van slagen had. In de jaren 50 en 60 had Kissinger vaak felle kritiek geleverd op wat hij noemde de „reis- gidsendiplomatie" van Eisenhower en de Britse premier MacMillan en in mindere mate op Kennedy en Johnson. „Reisgidsen- diplomatie" was volgens Kissinger geba seerd op het belachelijke idee dat het enige wat nodig was om een einde te maken aan de koude oorlog de bereidwilligheid was om te onderhandelen. Dit onderhandelen om het onderhandelen, bereikte zijn hoogtepunt in de laatste twee jaar van de regering Eisen hower. Eisenhower was of aan het bijkomen van een good will bezoek, of aan het inpak ken voor een nieuw. Kissinger vond dat je eerst precies na moest gaan waar de belan gen van elke partij lagen, om tot geslaagde onderhandelingen te komen. Nu was de moeilijkheid dat, ftadat Nixon na Watergate in ongenade was gevallen, Kissinger zelf aan topbesprekingen begon deel te nemen, die steeds hoger grepen. In juni 1974 ging Nixon naar Moskou, waar hij ondanks een lawine van overeenkomsten niets tastbaars bereikte, behalve misschien dat de tegenstanders van politieke ontspan ning in het Congres feller werden. Kissinger probeerde zich op handige wijze te onttrek ken aan elke vorm van kritiek in het Witte Huis van Nixon, dat toen overigens al haar laatste dagen beleefde. Een tijdlang slaagde hij daarin. Juist na het vertrek van Nixon brak de storm los. Na de invasie van Cyprus zegde het Congres alle militaire hulp aan Turkije op. Kissinger maakte een verkeerde bereke ning en beweerde dat het Congres de natio nale veiligheid in gevaar had gebracht. Zo wel Kissinger als het Congres waren al maanden op een goede knokpartij uitge weest. Het Congres had Kissinger's détente in gevaar gebracht door de vrije immigratie van joden uit Rusland als voorwaarde te stellen voor een nieuwe handelsovereen komst met de Russen. De progressieve De mocraten in het Congres waren kwaad om dat de regering er zo lang over had gedaan zich uit Vietnam terug te trekken. Ze waren bitter gestemd omdat de regering hen niet in vertrouwen had genomen. Het Turkse wapenembargo was de druppel die de em mer deed overlopen. Van toen af waren Kissinger en het Congres gezworen vijan den. Kissinger's rol in Chili kwam ook aan het licht, en prompt stelde het Congres een commissie van onderzoek in. Zes maanden later wilde Kissinger alsnog proberen het Thieuregime te redden, maar het Congres ging hier niet op in. Tegen de jaarwisseling kreeg hij nog een grotere tegenslag te verdu ren. Het Congres weigerde geld te geven aan een van de strijdende partijen in Angola. Een grote fout van Kissinger was dat hij, op zoek naar een nieuwe wereldorde, zich vaak liet leiden door „onvoorspelbaarheid". Met die laatste term bedoelde hij eigenlijk de Amerikaanse versie van „avonturiers- geest", maar dan uiteraard deugdzaam. Dat de Sovjet-Unie Amerika's gelijke was op het gebied van atoomwapens wilde hij graag toegeven, maar hij weigerde die gelijkheid door te trekken naar het politieke vlak, ofwel aan Rusland het recht toe te kennen een gelijke taktiek te gebruiken. Kissinger's strategie in Vietnam bijvoor beeld bestond voornamelijk uit het winnen van tijd. Het Thieuregime moest juist sterk genoeg zijn om een bepaalde tijd na het terugtrekken van de Amerikaanse troepen te overleven. Die periode moest dan zo lang zijn dat Amerikanen geen gezicht zou verlie zen. Niettemin wilden Kissinger en Nixon niet dat de communisten zouden begrijpen dat een Amerikaanse terugtrekking onver mijdelijk was. Ze zonden troepen naar Cam bodja, waardoor dat land uitermate wreed in de oorlogslawine meegesleurd werd. Ze plaatsten mijnen in de haven van Haifong precies toen Kosygin in Hanoi was. Met Kerst 1972 gooiden ze tonnen en tonnen bommen op Hanoi. Nog maar een paar maanden tevoren had Kissinger gezworen dat vrede in zicht was. Toch waren Nixon en Kissinger op zich niet meer „immoreel" dan hun voorgangers. Hun beleid was niet meer dan het logische gevolg van het voorgaande. Waar ze wel fout mee zaten was de timing, de omvang, en een totaal verkeerd idee van de gevoelens van hun landgenoten. Tijdens de Vietnamisering was het aantal Amerikaanse doden gedaald, maar het oorlogsgebied zelf werd steeds maar groter. De oorlog bleef escaleren, dachten de mensen. De protesten tegen de oorlog verdubbelden. Het beleid van Nixon en Kissinger was wel immoreel gezien het doel dat hén voor ogen stond. Johnson geloofde stellig dat hij kon winnen. Kssinger wist dat een overwinning in Vietnam onmogelijk was. Hij wilde alleen tijd winnen voor een „eervolle" Amerikaan se terugtocht. Voor dit doel zaaide hij nog vier lange jaren dood en verderf over Indo china. Juist omdat zijn doelstelling zo be perkt was kwam dat zo gevoelloos over. „Geheime diplomatie" werd één van de ver wijten die vaak tegen Kssinger werd inge bracht. Duidelijk is dat hij niet de eerste was die gebruik maakte van geheime diplo matie. Maar na Watergate was er een enor me drang naar openheid en communicatie. Kssinger's eigen geschriften werden tegen hem gebruikt. In zijn boeken was hij altijd een tegenstander geweest van het volgen van de bureaucratische weg bij het ne van beslissingen. In de praktijk bleek hij dat ook te doen. Daarom werd hij dan ook aangevallen. In „Een Wereld Hersteld" had hij geschreven: „De kern van bureaucratie is het verlangen naar veiligheid. Echt diep gaand beleid komt voort uit een oneindig scheppen, een constant herdefiniëren van betrekkingen, dat kan uitrijzen boven mid delmatigheid." Kssinger laat geen nieuwe wereldorde ach ter. Er is geen nieuwe „vredesstructuur". Wel versterkte hij de machtspositie van Amerika. China en Rusland stonden al tien jaar op slechte voet met elkaar voor Kssin ger minister werd. Maar Nixon en Kssinger waren de eersten die aan die situatie diplo matiek en politiek belang wisten te hechten. Zijn „eervolle tussentijd" in Vietnam werk te, en wat in feite het verlies van Amerika was, leek daar niet op. In ieder geval had het weinig invloed op het algemene beleid. In het Midden Oosten en Zuidelijk Afrika vervullen de VS nu een nieuwe, en allerbe langrijkste rol. In Zuid-Amerika en de Der de Wereld regeren veel „nieuwe Caesars" zoals Kssinger ze noemt. De Verenigde Sta ten zorgden er wel voor dat de meesten van deze Caesars achter Washington staan. Ame rika na Kssinger is sterker dan Amerika voor Kssinger. Misschien is dat juist de reden waarom het beleid van politieke ontspanning (détente) veroordeeld wordt: niet omdat Kssingers verklaringen voor détente te ingewikkeld waren, niet omdat het Amerikaanse publiek .nog niet klaar was voor Kssingers onbe schaamd gebruik van „machtspolitiek". Maar wellicht vindt het Amerikaanse pu bliek dat détente overbodig geworden is. Copyright The Guardian De vorige artikelen verschenen in onze krant van 12 en 13 januari voor ingezonden stukken te bekorten. Schenking bisdom Een dezer dagen ontvingen wij via de parochie de aan kondi ging van de aktie Kerkbalans. Als deelnemer aan de vaste kerkbijdragen kreeg men het verzoek om deze zo mogelijk aan te passen aan de inflatie en kostenstijging. Wij hadden daar begrip voor. Nu lezen we echter, dat onze bisschop, waar we al tijd respect voor hadden, met gelden manipuleert via geheime kassen, fondsen en stichtingen. Als dat moet, dan toch niet van onze centen. Vandaar dat wij nog een afwachtende houding aannemen alvorens wij onze bij dragen aanpassen, of soms stop zetten. Van de parochie wordt een open beleid verwacht. Mag dit van een bisschop ook niet worden gevraagd?. Den Haag C. L. (Naschrift redactie: zoals wij in de krant van dinsdag j.l. hebben toegelicht, heeft de bisschop gel den aan het groot-seminarie Rolduc overgemaakt, die hem door particulieren voor een be paald doel ter beschikking wa ren gesteld. Het betreft hier dus geen officiële bisdomgelden, zoals kerkbijdragen.) Zoekactie naar verdwenen meisje BRUSSEL (ANP) Het ouder comité en de directie van een school in Antwerpen zijn zelf een actie begonnen om een 13- jarig meisje op te sporen. Dat meisje, de 13-jarige Maddy Hol landers verdween op 31 augus tus van het vorig jaar. Sinds die tijd is ze spoorloos. De directeur van de school en het oudercomité hebben nu be sloten zelf pogingen in het werk te stellen om iets over het ver dwenen meisje aan de weet te komen. De ouders van Maddy Hollanders hebben graag hun toestemming gegeven en de poli tie is ook op de hoogte gebracht. Het geld dat andere jaren be steed werd om de leerlingen op de school van Maddy te tracte- ren, is nu gebruikt om affiches te laten drukken. Op die affi ches komt de volgende tekst voor: „Vermist, sinds september 1976, Maddy Hollanders. Weet je iets? Kun je helpen? Bel de politie". Op de affiches is ook een grote foto van het verdwe nen meisje afgedrukt. De affi ches zijn in de afgelopen dagen verspreid en ze hangen nu op krantenkiosken, in sommige openbare gebouwen, bij bushal tes en ook op de Antwerpse schippers beurs. Vredeling: plan bestrijding werkloosheid LUXEMBURG (ANP) - De Eu ropese Commissie zal over een half jaar aan de raad van mi nisters van de EEG een beleids document voorleggen waarin voorstellen worden gedaan om de werkloosheid te bestrijden en de werkgelegenheid te be vorderen. Dit heeft de Europese commis saris voor sociale zaken en werkgelegenheid, ir. Vredeling in het Europese parlement in Luxemburg medegedeeld. „We moeten het bestaande be leid en de bestaande akties no dig opnieuw onderzoeken en na gaan hoe wij door een rationele re integratie van economische en sociale doeleinden en van het daarbij horende beleid een ster ke en stabiele Europese econo mie tot stand kunnen brengen waarbinnen gezorgd kan wor den voor een volledige werkge legenheid en een dynamische sociale politiek," aldus Vrede ling. Amerikaan vraagt asiel PRAAG (DPA) Een Ameri kaanse soldaat, William Joseph Black, heeft in Tsjechoslowakije politiek asiel gevraagd, zo heeft het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka bekendgemaakt. De soldaat zou uit New Yrok afkomstig zijn. Nadere bijzon derheden werden niet medege deeld. Veel doden bij aanvaringen in Dardanellen CAMAKKALE (Reuter) On geveer twintig zeelieden zijn waarschijnlijk om het leven ge komen bij twee verschillende aanvaringen in dichte mist in de Zee van Marmora en de Dar danellen. Turkse havenautori teiten hebben dit gisteren be kendgemaakt. Vijftien bemanningsleden van de Roemeense vrachtboot „Tur- nu Severin" zijn waarschijnlijk verdronken, nadat hun schip na een aanvaring met het Joegosla vische schip „Admiral Zmaje- vfc" in de Dardanellen gezonken was. Bij een aanvaring tussen de Russische vrachtboot „Ivan Se- chenov" en het Liberiaanse schip „Praktikolas Maris" zijn minstens twee Russen om het leven gekomen. Gevreesd wordt dat drie andere opvarenden van de „Ivan Sechenov" eveneens de dood hebben gevonden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11