A.SJ). in Shell benzine bewijst, dat niet alle benzines hetzelfde zi|n F1 Shell helpt de autokosten drukken. Spaanse communisten willen bases behouden OPRUIMN6, Ibpkwaliteit voor priegelprijzen. PEUTENBUIRG lie i*; Vfoarom eigenlijk JLSJL? Een testrapport met de feiten. Wat AiUL voor uw auto kan betekenen. Meer informatie. 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 JANUAR/PAC Madrid (TJPI) De Amerikaan se militaire bases in Sapnje mo gen niet verdwijnen ant dan zou het militaire machtseven wicht in gevaar komen. Dit ge luid komt uit een hoek waar men het niet zou verwachten: de communisten. De leider van de Spaanse communistische partij, Santiago Carrillo, die dit uiteen zette, verklaarde vervol gens dat zijn partij voorts voor stander is van volledige inte gratie van Spanje in de Europe se gemeenschap. Zonder recht streeks Portugal te noemen zei Carrillo dat Spanje één ding vooral niet moet doen en dat zijn overijlde experimenten met nationalisaties. In het Ibe rische buurland hebben die tot een economische chaos geleid. Wij willen verandering in de richting van socialisme. Echter geen socialisme met rantsoene- ringskaarten" stelt Carrillo. Nadat hij vorige week op borg tocht uit de gevangenis was ge laten had de partijleider een onderhoud met United Press In ternational in zijn woning in een industriewijk van Madrid. De woning wordt zowel door de politie als door potige jongens van de partij bewaakt tegen Francoïstische rechtsgezinden, die een vurige haat tegen de communistenleider koesteren. Zij nemen hem niet alleen kwa lijk communist te zijn, maar houden ook de herinnering le vendig aan de Burgeroorlog, toen een 21-jarige Carrillo in het belegerde Madrid „commissaris van openbare orde" was. „Wij zijn Europeïsten, zegt de thans 61 jaar oude veteraan. „We staan vastbesloten achter toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap. We zijn voor een te allen tijde sterker Europa dat onafhankelijk is van zowel de Sovjet-Unie als de Ver enigde Staten, een Europa dat bij kan dragen tot beëindiging van een twee-polite situatie en tot het scheppen van een veel potige wereld". Carrillo, prominent voorstander van het „Euro-communisme", onderstreept de onafhanjelijke koers van zijn partij tegenover Moskou en haar banden met de eveneens nationaal denkende Italiaanse communisten. Carrillo is van oordeel dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hun buitenlandse militai re bases zouden moeten ophef fen. Maar omdat er op dit punt geen enkele overeenstemming bestaat, accepteren we Ameri kaanse bases in Spanje omdat wij geloven dat de huidige ba lans van militaire macht niet- moet worden verstoord, zegt hij. Carrillo huldigt wel de opvat ting dat Spanje buiten de N oordatlantische-V erdra gsorga- nisatie dient te blijven en at het zich niet moet binden aan welke supermogenheid dan ook. „Maar", voegt hij hier onmiddel lijk aan toe, als een meerder heid van ons kiest voor toetre ding tot de NAVO dan zullen wij dit besluit accepteren. Carrillo, een kalende en gedron gen figuur, kwam vorig jaar naar Spanje twerug na 37 jaar in ballingschap te hebben ver keerd. Hij hm onmiddellijk de leiding op zich van de (onder grondse) communistische bewe ging, die zegt 100.000 militante volgelingen in haar rijen te tel len. De aanhang van de partij bij de kiezers wordt geschat op tien tot vijftien procen, maar het vermogen van de communis ten om moeilijkheden te schep pen is veel groter, de door hen beheerste ondergrondse vak bonden hebben een stevige greep op het merendeel van de industrieën. Carrillo werd vorige maand in Madrid op straat gearresteerd, beschuldigd van het leiden van een illegale partij en na een week vain straatbetogingen op borgtocht vrijgelaten. Hij legt deze vrijlating uit als de ophef fing door de autoriteiten van het tientallen jaren oude verbod op zijn terugkeer naar Spanje. Gezeten onder een litografie van een jonge vrouw, gesigneerd met aan mijn vrien Santiago Carrillo - Pablo Picasso" zegt de kettingrokende Carillo te ver wachten dat de regering van koning Juan Carlos zijn partij zal legaliseren en mogelijk nog voor de algemene verkiezingen van dit voorjaar. Gelegaliseerd of niet, de partij zal volledige kandidatenlijsten indienen voor beide huizen van het parlement en streven naar samenwerking met „democratische krachten", aldus Carrillo, die breed glimla chend bevestigt dat hij kandi daat zal zijn voor een zetel in de Kamer van Afgevaardigden, te vergelijken met onze Tweede Kamer. De legendarische Dolores „la Pasionaria" Ibarruri, de 82-jari- ge verbannen en in Moskou wo nende veterane van de Burge roorlog, zal op de kandidaten lijst voor Baskenland worden gezet, mits de regering haar te rugkeer toestaat. Mocht de partij bij de verkiezin gen nog steeds buiten de wet* staan dan zal zij de kiezers advi seren op de stembiljetten namen van communistische kandidaten schrijven. „Als de regering deze stemmen nietig zou verklaren hebben we in elk geval onze plicht gedaan en op democrati sche wijze deelgenomen", zegt Carrillo. Hij voegt hier echter de waarschuwing aan toe dat een weigering van de regering de communistische partij te le galiseren moeilijkheden zal ver oorzaken. De communisten zullen volgens Carrillo met premier Adolfo Suarez samenwerken om econo mische problemen op te lossen als zij worden behandeld met het respect dat zij menen te verdienen. De communistische leider' zegt in dit verband dat zijn partij in het kader van een program voor economisch herstel voor maat regelen is die investeerders aan trekken. „Wij zijn bereid parti culiere buitenlandse investerin gen te vergemakkelijken met al le garanties die nodig zijn voor het maken van winst. Er is ech ter één voorwaarde dat de multinationale ondernemingen niet proberen zich met de Spaanse politiek te bemoeien". Carrillo is ervan overtuigd dat in zijn land een vreedzame over gang naar volledige democratie mogelijk is, echter op voorwaar de dat „er geen politieke descri- minatie is die de werkende klas se buiten het politieke toneel houdt." Over premier Suarez wil Carril lo wel meer kwijt. Hij prijst hem als een politicus die, „ge kweekt" onder Franco, met zijn jeugd en christelijke achter grond in staat is geweest een stijl te ontwikkelen die breekt met de Francoistische traditie. Tot de grootste resultaten van het zes maanden oude premier schap van Suarez moeten vol gens Carrillo worden gerekend het vervangen van Franco-ge zinde bevelhebbers bij de strijd krachten en de politie, het op heffen van politieke rechtban ken, een gedeeltelijke „hoewel onvoldoende" amnestie en het feit dat hij, Carrillo, in de gele genheid is gesteld zijn positie te normaliseren. Terugkomend op de kwestie van de invloed van het Kremlin zegt hij: „We zijn politiek noch financieel afhankelijk van Mos kou. Als dat wel zo was zouden we heel anders optreden. We hebben natuurlijk grote sykpa- thie voor de Russische revulutie van 1917. Maar we vereenzelvi gen ons niet met de huidege (Sovjet) poligiek en we beschou wen hen met dezelfde kritische reserve als we doen bij de poli tiek van elk ander land. oftewel: radiostv's. stereosets, grammofoonplaten .teveel om op te noemen, wie 't eerst komt van 1793 ALPHEN Mandersloostraat 23 op alle apparaten volledige garantie (Al is git ctie b een v die 4 lagna ils d< gek is de ierijk vaart SV.VF ■maat en on est en DISl ïidstc Bril In de afgelopen drie maanden heeft u vele advertenties kunnen zien voor Shell benzine met A.S.D. We beschreven daarin een test, die uitwees, dat A.S.D., een toevoeging die alleen in Shell benzine zit, brand- stofbesparend werkt. We hopen daar mee ook meteen een einde te hebben gemaakt aan het sprookje, dat alle benzines hetzelfde zouden zijn. Dat het niet uit zou maken bij welke pomp u tankt. Shell benzine is, zo zal langzamerhand duidelijk zijn geworden, anders en beter van kwaliteit. En die kwaliteit staat er borg voor, dat Shell inderdaad helpt de autokosten drukken. Want dat is, wat Shell al jaren probeert te doen. De invloed van A.S.D. op het benzineverbruik Proef mef^gebruikteatöds. A.S.D. zit alleen in Shell benzine, zowel in Super als Normaal. In de afgelopen jaren is er iets onder de motorkap van onze auto's veranderd, al heeft u daarvan misschien niets gemerkt. Het systeem fpf" van de carter-ontluch ting is veranderd. Misschien niet iets, waar u dagelijks bij stil staat, maar wel een verandering, die van invloed is op het ben zineverbruik van uw auto.Ommilieu-tech- nischeredenen worden tegenwoordig de „doorblaasgassen" in het carter niet meer naar de buiten lucht geloosd, maar teruggevoerd in het inlaatsysteem. Gevolg daarvan is vuil- afzetting in de carburateur, in de inlaat- kanalen en rond de inlaatklep. En dat veroorzaakt een hoger benzineverbruik dan nodig is. A.S.D., een toevoeging aan de Shell benzine, voorkomt die vuilafzetting. En zorgt er dus voor, dat het benzineverbruik van uw auto op het laagst mogelijke peil wordt gehouden. De benzine-besparende werking van A.S.D. werd aangetoond in proeven van Shell laboratoria èn onaf hankelijke instituten. Het resultaat van al die tests vindt u in het inmiddels bekende testrapport, dat voor iedereen beschikbaar is. In dat rapport vindt u ook de gedetailleerde beschrijving van de praktijkproef met 21 auto's, gehouden door het Shell Research Centrum in Thornton, Engeland. Bij deze test bleek de gemid delde brandstofbesparing, dank zij Shell benzine met A.S.D.,3% te bedragen. De Shell benzine in Nederland bevat al enige jaren A.S.D. Regelmatige tankers van Shell benzine profiteren al die tijd al van de brandstofbesparende werking van A.S.D. Wie tot voor kort merkloze ben zine, of benzine van andere merken tankte, kan die besparing eveneens ondervinden. Regelmatig Shell tanken is voldoende om A.S.D. z'n reinigende taak te laten verrichten. Het gratis eksemplaar van het test- rapport over de proef met 21 auto's ligt voor u klaar op elk Shell-tankstation. Daarin vindt u 'n uitgebreid verslag van de test èn veel informatie over A.S.D., de unieke toevoeging aan Shell benzine. U kunt het rapport ook even aanvragen. Stuur een ongefrankeerde envelop aan Shell Nederland Verkoopmij B.V., Zo ziet uw motor met inlaatsysteem er schematisch uit. Bij de pijlen kan vuilafzetting ontstaan aal met het gevolgdat de samenstelling van het benzine-luchtmengsel wordt verstoord. Daardoor trej vermogensverlies op. Shell benzine met A.S.D. voorkomt vuilafzetting en dus vermogensver lies. Antwoordnummer 175, Rotterdam. Bellen kan ook. Draai 010-696112 en u krijgt de afdeling Klantenservice van Shell, die u graag het rapport toestuurt èn u antwoord kan geven op alle vragen over Shell benzine met A.S.D.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10