AWS OMWEGEN MOEITELOZE ZEGE DONAR Oude Hazerswoudse boerderij bmmuurt menselijke tragedie Hart van ijsklup klopt bij warme anijsmelk "Godyla United "aan kop Achtste Keukenhof- Prestatieloop AV Holland „d/AN GERVEN DE JONG UIT m RACE Favorieten maakten geen fout DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I UNDERDAG 13 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT fAciNA S LEIDEN Zondag zal, om klokslag twaalf uur, weer het startschot klinken voor de (achtste) Keukenhofbosloop, een jaarlijks evenement dat ook dit keer door de atletiek vereniging „De Spartaan" en de ijsclub „Noordwijkerhout" wordt georganiseerd. Vorig jaar telden de organisa toren ruim elfhonderd deelne mers, zondag a.s. worden er zo'n vijftienhonderd enthou siasten verwacht die zich op de vier, acht en twaalf kilome ter gaan „werpen". De start zal zijn op het gemeentelijk sportpark aan de Spekkelaan, waarna een parkoers zal moe ten worden gelopen dat door het keukenhofbos leidt Vanaf half elf kan in het clubhuis 'van „De Spartaan" worden in geschreven. Ook voorinschrij ving is mogelijk. Kosten resp. 3.50 en 3.00. LEIDEN De Leidse atletiek vereniging AV Holland organi seert zondag a.s. in en om de Leidse Hout enige prestatielo pen. Voor de jeugd tot en met' twaalf jaar staat er een loop over anderhalve kilometer op het programma; de oudere leeftijdsgroepen hebben de keuze tussen afstanden van vijf en zeveneneenhalve kilo meter Het startschot van de anderhalve kilometer-loop valt om twaalf uur; de langere lo pen beginnen twintig minuten later. Start en finish zijn op de sintelbaan waar ook vanaf elf uur kan worden ingeschreven. Elke deelnemer die de presta tieloop tot een goed einde brengt ontvangt een herinne ring. Schaaktoernooi ALPHEN AAN DEN RUN Voor het derde achtereenvol gende jaar organiseert de Alp- hense Schaakclub (ASC) zater dag 15 januari een vierkam- pentoernooi volgens het zg. Rapid-systeem. Het toernooi begint om tien uur. Plaats van handeling: de grote zaal van de Opstandingskerk aan de prinses Marijkestraat. cutter van Leeuwen zit op kale vloer in een cultiPfe kamer met een land^uwj aarswens in de woitnden. Naast het post- egstgempel op de postzegel !leacKnd een ander stem- *a r van gemeente> en ^mejdend: „In Hazerswou- subsi is het goed wonen." en tojn nieuwjaarswens en It nieuwe jaar is voor in Leeuwen slechter M^gonnen dan ooit. La- ien kan-ie niet meer. aar hij nu op de plan- in zit, is zijn leven ge rand. boederij (van een eind 18e jws model) aan de Rijndijk is al 150 jaar door boeren in Leeuwen bewoond ge test. Nu bedenk ik me eens, dat de gemeentelijke I'dedeling, dat het in Hazers- j£aiude goed wonen is, niet op he1 meuwj aarswens gestaan rornt' ■gevif" Cor van Leeuwen, met een nieuwjaarswens in „zijn" boerderij; een brok menselijke tragedie in Hazerswou- de. hebben: zo wreed is het ituur nu ook weer niet. Het 'inpel stond op een bevel tot - 8iw»ttina Of Van Leeuwen "^zetting. Ut Van L#eeuwen w^2t zijn gezin maar wilde op- ,orn^Pe'en' wan* wa* hij er van js ophte. daar klopte niets meer 1 jQjn. „Er is niemand meer zo- gggjt die mij iets goeds toewen- raaklr van Leeuwen (53) loopt als n schim op kousevoeten _>or zijn voorvaderlijk do- ^™^in, dat geheel ontluisterd op it einde ligt te wachten. Ka- ers laten nog iets van bewo- Tig zien, er is nog een vrij tacte keuken. Blijkbaar heb- in de gemeentelijke sloper inden niet alles tegelijk kun- in aanpakken. Ontdaan zit ïn Leeuwen op een houten bel, zijn ogen staan vreugde- bs en hebben de laatste tijd iet veel slaap gekend. Achter kaar komt zijn verhaal mo- ptoon uit z'n mond. „Rond 17 werd er in Hazerswoude iselijk gebouwd. Er waren il plannen. Ik ben toen be- Jaderd door het gemeentebe- (uur om de boerderij te ver- Wen. Een jaar werd onder vee pideld en we werden het Katms over. de voorwaarden. In- ïcht]iddels had ik veel getob met vinpjn zieke vrouw en een onge- itierrkkige zoon." itte m afleiding te hebben, zo 1 oprtelt Van Leeuwen, is hij de pt gaan leren: vakdiploma's. middenstandsdiploma. „Het le ren ging erg naar mijn zin. Ik dacht: als ik hier weg moet, begin ik een levensmiddelen- handel." Hij nam inderdaad een dergelijk bedrijf in Den Haag over en twee dochters die de Mavo hadden afge maakt kwamen erin te staan. Van Leeuwen hield de veehou derij aan, met een knecht op de boerderij. „Na ruim een jaar bleek, dat Ged. Staten geen goedkeuring gaven voor het Hazerswoudse bouwplèn (waarvoor mijn boerderij had moeten wijken). De koop ging toen niet door. Maar ik had die Haagse zaak gekocht met geld, dat ik voor de boerderij dacht te zullen ontvangen. Een paar jaar heb ik nog doorge- rommeld, met veel steun van de kinderen. Op de boerderij ging het niet best, de ene knecht na de andere had ik pech mee. Overdag zat ik op m'n werk in Den Haag en 's nachts sliep ik op de boer derij." Van Leeuwen legt me kortaf uit, dat alles tegen zat: „Door de wasmiddelen in de nieuw bouwwijk hier in de buurt die in de sloten terechtkwamen, werd mijn vee ziek. Een jaar lang mocht ik geen koeien meer houden, tot volgende maand duurt dat nog. Met mijn Haagse winkel ben ik ook gestopt, ik kon niet meer tegen een concurrerende su permarkt op en mijn dochters waren inmiddels getrouwd. Ik wilde terug naar de boerderij, die 'intussen bewoond werd door twee gezinnen die wat toezicht op het huis hielden. Eind '75 werd de boerderij onbewoonbaar verklaard om mij eruit te houden. De twee gezinnen kregen een nieuw bouwhuis aangeboden met 5000 gulden subsidie; die wil den wel eruit. In sept. '76 was het laatste gezin eruit, maar de volgende dag werd er al lood van het dak gestolen; de jeugd had vrij spel." Drie weken bleef Van Leeu wen daarna elke nacht in de lege boerderij slapen en toen trok zijn gezin er weer in. De ontbinding naderde. Oktober kwam bericht van gemeente wege om te vertrekken, begin december zou Van Leeuwen eruit worden gezet. De politie kwam, de burgemeester, ge meentewerklieden die de deur openbraken. Een stotende en schrijnende aangelegenheid, volgens de wet ten uitvoer ge legd. Van Leeuwen kwam als een holbewoner tevoorschijn en er werd over en weer ge praat: „5 km verderop werd me een andere woning aange boden, maar dat was te ver van de dieren vandaan, want ik wil met de veehouderij ver der. Ik heb een advocaat in de arm genomen (wat de enige manier schijnt te zijn om een voorspreker in het geweer te roepen, T.P.) en ben er rustig blijven wonen." Afgelopenvrijdag kwam Cor van Leeuwen, veehouder, met een wagen vol dieren uit Zwol le vandaan, op weg naar het Leidse slachthuis. „Toen ik langs m'n boerderij kwam, zag ik dat het mis was. Weer poli tiemannen met burgemeester en werklieden. „Waar wilt u uw meubelen hebben. Op straat of in het aangeboden huis?" werd me gevraagd." Van Leeuwen zei: „Zoek het zelf maar uit." „En toen werd ik in arrest getrokken, m'n wagen uit. Ik mocht m'n vrouw, die lag te slapen, niet gedag zeggen. Toen ben ik aan het schoppen en slaan gegaan en zo de politie-auto ingewerkt en naar het bureau gebracht. •Nu staan al mijn spullen onder protest in dat Hazers woudse eengezinshuis, alles werd in de tuin gegooid. Na dien werd ik losgelaten en hebben we alles zoveel moge lijk op z'n plaats gezet in dat huis." „Wat ik hier vertel is waar. Het loopt nu af. Mijn vrouw is gewoon levensmoe. Onze 22- jarige zoon, die in Zwammer- dam wordt verpleegd, is een heimweekind dat elke week naar huis wil. Maar hij kan geen trappen meer klimmen. Mijn vrouw is een echte boe rin, ze wil op het bedrijf wo nen. En zonder haar zoon is ze nog niet aan slapen toege komen. Zo kan het niet langer, ik vrees het ergste. Ik ver wacht niets meer. Ik hoop al leen weer terug te kunnen ko men; we zijn hier gelukkig ge weest. Mijn vee, mijn handels kapitaal, is me afgenomen, ik ben huis en land kwijt. Waar moet ik nu van eten? Ik voel me getrapt door mijn eigen schoolvrienden van vroeger; door mijn eigen kerk, geen dominee is bij ons geweest Mijn vrouw voelt dat ver schrikkelijk. Mijn advocaat denkt aan een kort geding te gen het gemeentebestuur", zegt Van Leeuwen, toonloos bijna. In een hoek van de lege kamer hangt nog een sliert met Kerst- en nieuwjaarskaar ten. De post van het gemeente bestuur heeft Van Leeuwen weggegooid: „In Hazerswoude is het goed wonen." Hij wil weer in die boerderij gaan wo nen, maar het is een vale schuur geworden, zonder kapi taal nauwelijks meer op te knappen. Zomaar een mense lijke tragedie, ergens in een nog vrij groene plek van de randstad. Dan kun je alleen nog maar enigszins opgelucht ademhalen, omdat je niet Van Leeuwen heet en niet hoeft te „regeren" over Hazerswouds grondgebied. siste Ere-voorzitter C. van Leeuwen van de ijsclub verricht,' ter verhoging van de feestvreugde, de trekking van de loterij. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN De eerste ronde van het Leids jeugdkampioen schap is zonder grote verras singen verlopen- De grote fa vorieten John v.d. Wiel en Pe ter Bosch kwamen beiden tot winst. Alleen de nederlaag van de geplaatste Wim Heemskerk is opvallend te noemen. Van de twee favorieten had vooral John v.d. Wiel (Phili- dor) het zeer gemakkelijk. Hij zette de jeugdige Roel Piket (Leiderdorp) snel van het bord. Peter Bosch (LSG) had aanzienlijk meer moeilijkhe den met de clubkampioen van Wassenaar, Martin Voorn (Phi- lidor). Pas in het late midden spel maakte Martin een fout. Van de drie direct geplaatste spelers John v.d. Wiel, Jan Bakker en Wim Heemskerk (LSG) maakte alleen de laatste een misstap. Tegen "Menno Okkes (Philidor) moest hij een kwaliteit offeren om mat te voorkomen; daarna kwam hij er niet meer aan te. pas. Jan Bakker (Noordwijk) had geen problemen met club genoot Dick v.d. Berg. Hetzelf de gold voor Rini Kuiff (Phili dor) en Hans de Goede die wonnen van Jeroen Selier (Leiderdorp) en Gert Jan Goedhart (Leiderdorp). De loting voor de volgende ronde (begin 11.00 uur, jeugd honk De Zolder, Morsweg) is: Rini Kuiff John v.d. Wiel, Peter Bosch—Hans de Goede. Jan Bakker Menno Okkes, Roel Piket Jeroen Selier, Wim Heemskerk Dick v.d.t Berg, Gert Jan Goedhart Martin Voorn. Jeugd LSG Het jeugdteam van LSG is er eindelijk weer eens in ge slaagd een punt te scoren in de nationale competitie. Tegen de SV De Variant uit Huissen werd met een man minder ge lijk gespeeld. Biek Verra kwam vanuit min dere stelling goed terug tegen de landelijk niet onbekende Aloys Kersten. In tijdnood bleek er niet meer dan remise in te zitten. Dolf den Hollan der gaf in een remise-eindspel pardoes een kwaliteit weg waarna het uit was. Coen Wes- sel had alle geluk van de we reld nodig om te winnen. Zijn tegenstander overzag wel erg veel winstmogelijkheden. Du- co Brongers deed het heel wat beter. Hij overspeelde zijn te genstander volledig. verzandden in keuvelende gezelschapjes die hun leden naar kunstijsbanen stuurden en verder de avond doorbrachten met kof- fieleut en bierpret. Niets is fnuikender voor een ijsclub dan lauwwaterwinters, de verdampende sliertjes treurige sneeuw langs de wegen en de kwakkelende huiver- kilte die geen enkel wateroppervlak tot stijfheid brengt. In Zoeterwoude waar men soms verras- send uit de hoek kan komen is een nieuwe oude weg ingeslagen. Daar kwam gisteravond in het clubgebouw van voet balvereniging SJZ de IJsclub (of IJsklup) Zoeterwoude bijeen. ..Geen bier of koffie". had voorzitter Gerard van der Hóeven me verzekerd, maar dat viel nog best mee. Het dolgezellige lag evenwel in de „nostalgi sche wijze" van vergaderen, althans de aankleding ervan: Warme anijsmelk die deed verlangen naar de ijzige, bevroren vlakte van de Noord Aa, en na afloop van de huishoudelijke routine een notabene gratis loterij met aantrekkelijke en fraaie prijzen die je bijna allemaal op kon eten. De belangstelling was verre van slecht. Ik weet alleen niet of de winter zich heeft laten overhalen om over Zoeterwou de neer te dalen. Zo'n ijsklup kan ik alleen maar ijsklop toewensen. jkag eer -■ Jan van Slooten van Godyla legt aan voor het tweede doelpunt van zijn team in de Lisser-derby tegen Van Gerven de Jong. Leen Spoor komt meters tekort. Van onze volleybalmedewerker LEIDEN Afgelopen weekeinde werd in de promotie klasse het competitie programma weer voortgezet. Bij de heren zagen de Leidse ploegen him eerste optreden na de winterstop met wisselend succes bekroond. Koploper Donar zegevierde moeite loos over Sigma D-2, terwijl ook LUSV de volle winst pakte en wel in de derby tegen Leython-2. Leython-1 leed een verrassende 3—0 nederlaag bij Be Fair. Donar kende in de wedstrijd ven, maar het moest toch toe- tegen het Delftse Sigma nau- zien hoe, via de setstanden welijks problemen. Ron Groen .15—13,15—13 en 15—12, de ba- c.s. wisten de Delftenaren lans uiteindelijk in het voor- steeds onder druk te houden, deel van Be Fair doorsloeg. waardoor Sigma zich voorna melijk moest beperken tot het verdedigen van de harde en snelle Leidse aanvallen. Via de setstanden 155, 159 en 15—7 behaalde Donar een rui me 3—0 zege en nestelde zich mede door het verlies van Ley- thon, nog vaster aan de kop van de ranglijst. De heren van LUSV moesten bij Leython-2 op bezoek. Mede door het feit dat Leython in de eerste twee sets niet in z'n ritme kon komen was het LUSV dat in deze fase van de strijd domineerde. Nadat de Leidse studenten beide sets met resp. 5—15 en 815 had den binnen gesleept, wist Ley thon in de derde set goed te rug te komen. Maar nadat Leyton deze spelperiode met 15—9 in z'n voordeel had be slist, was het toch LUSV, dat via 8—15 winst in de vierde set de eer en de punten voor zich opeiste. Een mentaal zwak Leython-1 moest in de uitwedstrijd tegen Be Fair een teleurstellende 3—0 nederlaag incasseren. Leython, dat zonder enige overtuiging speelde, wist wel in elke set redelijk bij te blij- Door deze onverwachte neder laag is het als tweede geklas seerde Leython op een haast onoverbrugbare zespunten achterstand op koploper Do nar gekomen. Bij de dames leed een bijzon der zwak acterend LUSV een 2—3 nederlaag tegen het laag geplaatste DOSKO uit Schoonhoven. LUSV, dat He- leen Bos moest missen, toonde wel inzet, maar speelde zo rommelig, dat de winst ui teindelijk terecht naar DOS KO ging. Nadat LUSV een 2—0 achterstand in sets nog had weten weg te werken, kwam het er in de beslissende vijfde set niet meer aan te pas. Het op „camping" niveau spe lende LUSV werd met 3—15 weggespeeld. (Overige setstan den: 5—15, 1015, 15—10 en 15-11) Haak Novo-2 heeft het als tweede geklasseerde DOS slechts 1 set afhandig kunnen maken. In de overige sets maakte DOS geen fout en trok het verdiend de 1—3 overwin ning naar zich toe. Met het razendsnelle ijs van Ton Menkens overdekt ijskoud plezier op zes kilometer afstand, kan het toch nog de moeite waard zijn om de nauwelijks meer bestaande glo rie van een landijsbaan hoog te houden. Die moeite getroosten zich al warme jaren verschillende ijsverenigingen over het hele land en in onze omgeving dus evenzeer. De laatste paar seizoenen zat er al bijna geen muziek meer in de plaatselijke orga niserende ijscorporaties; de vergaderingen (Van onze sportredactie) Van Gerven de Jong lijkt na gisteravond te zijn in de race om het zaalvoetbalkampioenschap van Van Gerven trok in de Lisser-derby tegen Godyla met aan het kortste eind en heeft nu vier verliespunten meer United dat zich nu aan kop van de ranglijst heeft Ook Zwaanvogels won. In een sensationele partij BMW Van der Plas met 7-2 teruggewezen door de bij bijzonder sterk spelende „Vogels". na rust viel in de Lisser- tussen Godyla United van Gerven de Jong de Islissinp Een handsbal van van Spoor stelde Harry der Zwet in staat vanaf strafschopstip raak te Godyla kwam daar op een „winnende" 3-1 De United van toonde zich trou- toch duidelijk de betere Met pressievoetbal werd Gerven de Jong in de gedwongen en omdat spelmaker Ge- van Beek van bewaker Faas weinig ruimte kreeg, het al snel duidelijk dat Gerven het erg moelij k krijgen. Een eerste doel- van Godyla (Fred Arra- scoorde) kon door Fred nog wel worden beant- maar de tweede Gody- van Jan van Slooten teveel. Harry van der Arrachart en opnieuw Slooten bepaalden de van dit aantrekkelij- duel op 5-1 en schoten tevens Godyla aan van de ranglijst. en BMW Van der er eveneens een pot van. Dat de regeren- titelhouder tenslotte toch zo (en gezien de ?rhoudingen enigszins geflatteerd) won, kon worden teruggebracht op dat ene, zo belangrijke onderdeel van het voetbalspel: kansen benutten. Waar Van der Plas faalde of het houtwerk raakte, scoorde Zwaanvogels koelbloedig. Coach Cees van der Plas: „Zwaanvogels verdiende deze overwinning. Misschien heb ben we wat pech gehad, maar er werd gewoon slecht verde digd. En dat kan je tegen jon gens als Van Duyn en Van der Meer nou net niet doen..." Scoreverloop: 1-0 Pim van der Meer; 2-0 Jan van Duyn; 3-0 Van Duyn; rust; 3-1 Wilbert Witteman; 4-1 Van Duyn; 5-1 Van der Meer; 0-1 Johan van Duin; 7-1 Ben Heemskerk; 7-2 Wim van der Plas. Stand/Uitslagen: Zwaanvogels - BMW Van der Plas 7-2; Van Ger ven de Jong- Godyla 1-5. 1 Godyla United 8 12 40-19 2 Zwaanvogels 9 12 36Ü18 3 Swift Wink 9 12 26-23 4 Van Gerven de J. 10 12 30-30 5 LDWS 9 7 19-35 6 Tegelhandel 9 7 15-31 7 Oegstgeest 8 6 29-24 8 BMW van der Plas 10 4 31-45 Topscorers: Jan van Duyn (Zwaan vogels) 3) en Wim de Roo (Swift 't Winkeltje) 12) Harry van der Zwet (Godyla) 11), Pim ven der Meer (ZwaanvogelsX+ 2) en Jan van Slooten (Godyla) 2) 11; Ben Heemskerk (Zwaanvogels) 1) en Wim van der Plas (BMW van der Plas) 1)9.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5