ian Leiden Ill Voorschoten zou -5tevenshofj espolder Ineller bebouwen Oprichting adviescentrum ^erklozen krijgt prioriteit Reorganisatie van culturele sector in Leiden op handen Theater van de Lach niet zo leuk als het denkt „DE KOGEL MOET MAAR EENS DOOR DE KERK" Volk er de lladei Nei op iVeliry 17l Ir. N. Buijsert: „De Stevenshofjes- polder is niet zo waardevol, dat men natuurbehoud zou moeten laten pre valeren boven woningbouw". (Van een onzer verslaggevers) DEN „Geef de Stevenshofjespol- weer terug aan Voorschoten, nu er voorlopig niets mee kan en doen. Dan geloof ik dat Voorscho- met zijn 22.000 inwoners hem he- hh sneller zal bebouwen dan de ge- inte Leiden". Die suggestie deed de r Begeer, fractieleider van de WD le Voorschotense gemeenteraad, gis- vond in de Stadsgehoorzaal tijdens vergadering van het Leidse CDA Hl de Stevenshofjespolder. Een op- ■**king, die hem door de voormalige rzitter van het wijkcollectief Noord I, tvvoorn niet in dank werd afgeno- i. „Wij kennen het woningbeleid de randgemeenten en wanneer de trenshof jespolder weer in Voorscho- B handen zou komen, ben ik ervan uigd, dat de minder-draagkrachti- oningzoekenden in Leiden afge- pt zullen worden met tweede dswoningen", luidde het oordeel de heer Vervoorn. _heer Buijsert, lid van Gedeputeerde 1Hen van Zuid-Holland, stelde tijdens inleidende causerie dat „de'plannen r de stadsvernieuwing in Leiden al- b.4 kunnen slagen wanneer er tegelij- tijd wordt gezorgd voor goede bouw- aa£ïties aan de rand van de stad. Op een zo kort mogelijke termijn zullen deze bouwlokaties aangewezen moeten worden. Dan zal de voorkeur moeten uitgaan naar de Stevenshofjespolder, omdat bebouwing van dit gebied zal aansluiten bij de huidige stedelijke be bouwing en de Stevenshofjespolder ont wikkeld kan worden in samenwerking met Noord-Hofland. „Wat betreft de argumenten van de werkgroep milieu beheer van de Leidse universiteit zou ik willen zeggen, dat de Stevenshofjes polder vanuit het oogpunt van natuur behoud niet zo waardevol is dat je dat aspect zou moeten laten prevaleren bo ven het oplossen van de woningnood", aldus ir. N. Buijsert De heer Buijsert becijferde bovendien dat er in Leiden nog 8000 woningen gebouwd zouden moeten worden op diverse bouwlocaties, waaronder de wo ningen in het Stevenshofjespolder niet zullen behoren. In 1990 is er echter een behoefte aan 10.000 woningen, waar door er dus een tekort zou zijn van 2000 woningen. De mogelijk 3000 te bouwen woningen in de Stevenshofjespolder zouden dat tekort dus ruimschoots kun nen opvangen. De noodzaak tot het snel aanwijzen van bouwlokaties aan de rand van de gemeente relateerde de heer Buijsert aan het welslagen van de stadsvernieuwing". We moeten probe ren Leiden als verzorgingscentrum zijn eigen waarde te laten behouden" stelde de heer Buijsert, „maar dan zal Leiden moeten zorgen voor een betere woning bouw en werkgelegenheid. Leiden zal de pendel van mensen, die in de randge meenten wonen maar in Leiden werken moeten tegengaan", beargumenteerde de heer Buijsert, „en daarvoor zullen wij de bevolking moeten vasthouden en de woningbehoefte moeten vervullen. Stadsvernieuwing zal de hoogste priori teit moeten hebben, maar voor het wel slagen van die plannen zul je bij voort during nieuwbouwwoningen nodig heb ben", aldus de heer Buijsert. Het CDA-raadslid M. Ham stelde in een langdurig betoog, dat bij de resolutie van PvdA, D'66 en PPR om een raads- beslissing over de Stevenshofjespolder uit te stellen tot september 1979 „de PvdA onder het juk moest doorgaan van kleine coalitiepartijen en dat de woningzoekenden in Leiden daar de dupe van gaan worden". „Alles wordt verschoven tot 1979 onder het motto „na ons de zondvloed", zei de heer Ham. „En dat terwijl het huidige college in zijn aanvullende volkshuisvestingsno ta schreef dat de eerste 200 woningen in de Stevenshofjespolder in 1979 gerea liseerd mpeten zijn". „Dit college heeft er twee jaar over gedaan om een aanvullende volkshuis vestingsnota te produceren. In 1980 zul len er nu minder woningen ter beschik king staan. En dat is de schuld van dit college", aldus de heer Ham. De resolu tie van de drie linkse partijen werd bij de indiening beargumenteerd met de opmerking, dat de noodzaak van bebou wing van de Stevenshofjespolder niet duidelijk was aangetoond. Het opvullen van gaten in de binnenstad zou voor een gedeelte in de woningbehoefte kun nen voorzien. De heer Buijsert waar schuwde echter voor een strak doorvoe ren van het bebouwingsbeleid in de binnenstad, omdat de andere centrum functies van Leiden in de toekomst dan wel eens in gevaar zouden kunnen ko men. Op een vraag van het CDA-raadslid Van Zijp of door het uitstellen van de bebouwing van de Stevenshofjespolder geen achteruitgang in de werkgelegen heid van de bouwvakkers werd bewerk stelligd antwoordde de heer Buijsert dat „het beroep van bouwvakker mo biel was en dat niet duidelijk aantoon baar was dat uitstel van de Stevenshof jespolder voor Leidse bouwvakkers di recte gevolgen zou hebben. iDe Stevenshofjespolder aan de rand van Leiden !N De oprichting van een advies- m voor werklozen zal prioriteit krij- a dl de sector sociale zorg, wanneer de stepssie arbeidsmarkt daartoe de aanzet en ^Thans is de vakgroep klinische psy- ie van de Rijksuniversiteit Leiden .e ist onderzoeken of de opvang en bege- IQ g van werklozen ook daadwerkelijk an u'laten leiden. Dit onderzoek is mo- eergemaakt door de verlening van een graf*e door he! ministerie van Sociale i een ander blijkt uit het vandaag versche- arverslag van de commissie arbeids- waarin alle groeperingen die te ma rt W>ben met werksituaties of het ontbre- ^arvan zijn vertegenwoordigd. 1 eJtocht wordt of het zinvol is sociaal- bruael werk ten behoeve van werklozen lokuichten. Tevens is het de bedoeling een n stevent rum tot stand te brengen. Van vai zal onder meer een vacaturebank L.i bijgehouden. De uitvoerende werk- heteden kunnen door werklozen worden opeftt. Voorts kunnen cursussen worden :>aten „Hoe solliciteer ik". Ook kan in ederverband worden ingegaan op het stel- w k de sociale wetten. :n degingen om de werklozen uitvoerende J.l.v.iamheden in het centrum te geven irmaen grotere effectiviteit bij de informa- preiding; 2. Het creëren van voor betrokkenen en de maatschappij nuttige ac tiviteiten; 3. Het vergroten van de kansen op een herintreding in het arbeidsproces als gevolg van vermeerderde contacten en de grotere informatie. In het jaarverslag maakt de commissie ge wag van de moeilijkheden bij het totstand- brengen van de materiële voorwaarden bij een verantwoorde start van een eventueel adviescentrum voor werklozen. Belangrijk voor de continuiteit noemt de commissie het onderbrengen van de coördinerende kracht bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Het afgelopen jaar heeft de commissie, die negen maal bijeen kwam, zich bezig gehou den met een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde- naar de factoren die bepalend zijn voor vroegtijdige schoolverlating, hoe de over gang van school naar werk feitelijk verloopt en welke maatregelen zijn te treffen om te zorgen dat voortijdige schoolverlaters betere kansen krijgen. Een minderheid van de com missie arbeidsmarkt is van mening dat de redenen van vroegtijdige schoolverlating ge noegzaam bekend zijn. Zij zou zich met het onderzoek kunnen verenigingen wanneer uitsluitend zou worden onderzocht of be paalde maatregelen die het bewerkstelligen van betere kansen op de arbeidsmarkt voor vroegtijdige schoolverlaters ook inderdaad effect hebben. Teneinde de positie van de WW-ers te verbe teren heeft de commissie, die tot nog toe besloten vergaderde, het college geadviseerd een administratiefcentrum in WSW-verband in te richten. Voorts heeft de commissie zich beziggehou den met het analyseren van het bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden inge schreven bestand. Gebleken is dat de geregi streerde vraag naar arbeidskrachten niet of nauwelijks correspondeert met de lijst van ingeschreven werkzoekenden. Thans is een onderzoek op gang gebracht dat een inzicht moet geven in de mogelijkheden van de ingeschrevenen. In de huidige situatie is het zo dat elke werkzoekende staat ingeschreven op een bepaald beroep terwijl een inzicht ontbreekt in de specifieke vaardigheden van de betrokkenen waardoor de plaatsingsmo gelijkheden kunnen worden uitgebreid. Een ander probleem met de geregistreerde arbeidsreserve is de omstandigheid dat veel ingeschrevenen niet of moeilijk bemiddel baar zijn. Zowas de afgelopen zomer het aantal werkzoekenden 2455, maar waren 109 personen daarvan, vanwege hun invaliditeit niet bemiddelbaar. Om uiteenlopendende re denen waren 777 personen op bedoeld tijd stip te beschouwen als moeilijk bemiddel baar op de arbeidsmarkt. De vraagt heeft postgevat of het wenselijk is deze personen nog in het bestand van het GAB op te nemen. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Robert, zn. van R. Slingerland en W. M. Orth; Rosalinde, dr. van A. Muijzert en J. M. A. Lourier; La-Yin. dr. van K-T Hu en C-m Chiang; Marike R.. dr. van W. van der Plas en M. J. Makkenze; Rohan E.. zn. van A. L. Gottschalk en T Dupont; Tjerk, zn. van E. de Vries en A. Faber; Anouck, dr. van H. F. Gouw en C. H. M. Starren- burg; Christina E., dr van P. J. A. Verplancke en N. C. R P. Hakstege; Rick M„ zn. van L. J. M. Slingerland en C. A. M. Turenhout. Florence J G.. dr van G. H. W. M. Limburg en E. A M Strosser, Ronald, zn. van J. Zoons en J. P Swagers; Ramon, zn. van J. Admiraal en A. Zwanenburg; Erwin, zn. van G. I. Sira en N. Oppelaar; Inge. dr. van C. J Corsel en T A. M. Leestema- ker; David, zn. van. F. H. D. van Baten burg en E. C. Resoort; Marcel P. D.. zn. van P. Hartevelt en J. van der Tuijn; Anna J. C. Mdr. van A. L. M. van Zonneveld en A. M. Warmenhoven; Brenda, dr van P. van Went en H. C. J Hoogenboom; Mark P.. zn van J. T M. Slingerland en V. O. van der Zijl; Hendrik, zn. van H. van der Nagel en K. Korpershoek. Johanna M. M.. dr. van H. J. M. Prins en E. C. M. Alkemade. Overleden: I. van der Wijngaard geb 1908, man; P. van der Zwart geb. 1929, man; K. F Wan, geb 1967, zoon van H. L Wan en H. M Chea; H. Poot geb. 1912, man; W Brons, geb. 1964. doch ter van H. Brons-W. van Dusschoten; A. Louwerman, geb. 1893 geh. gew. m. P. Vlaar; W. Brasser geb. 1955, zoon van J. Brasser-J. Slobbe; J Star, geb. 1891, geh. m. J. M. Kuivenhoven; H. C. J. Colla geb. 1901, man; H Bosman, geb. 1932, man. LEIDEN Essentieel voor het humoristisch theater, en ook voor de komische film en het grappige boek, is het principe, dat het nooit voor de toeschou wers duidelijk mag zijn, dat het leuk bedoeld is. De beste humor ontstaat daar waar het slach toffer-hoofdpersoon zelf het grappige van de situatie in het geheel niet inziet; ja zelfs het gebeuren als behoorlijk drama tisch ervaart. John Lanting's Theater van de Lach, gisteravond in de Schouwburg met 'Inpakken en Wegwezen', zondigt tegen dit principe; vooral omdat er ge speeld wordt op van dik-hout- zaagt-men-planken wijze, .O, wat ben ik leuk'. Daarom is het moeilijk door de ergernis daar over heen de goede kanten van voorstellingen zoals van gister avond te zien. Als bovendien woordspelingen van een inferieure kwaliteit zijn ("die pijp rook ik nooit meer, die geef ik aan Maarten"), als het merendeel van de dubbelzin nigheden en toespelingen op een platte wijze op de suxualiteit gericht is, als het meeste gelach ontlokt moet worden aan het spreken van vreemde talen op gebroken wijze en buitenlanders neergezet worden naar het meest oppervlakkige beeld dat we van ze hebben, dan wordt het erg moeilijk positieve kan ten aan 'Inpakken en Wegwe zen' te onderscheiden. Enige onverwachte wendingen, de momenten waarop Bill toch niet blijkt te zijn wat we dach ten of die ogenblikken waarop Elizabeth en Caroline meer doorhebben dan wij toeschou wers hadden gedacht, zouden dat positieve kunnen inhouden. Maar als dat de hele oogst voor een avond vermaak moet zijn, dan kan men gerust zeggen, dat het toch niet zo'n leuke avond was. PAUL VAN DER PLANK Wachten op zigeuners Het was een drukke dag gisteren voor onze Leidse Herman dad. Tussen negen en tien uur waren onze politiemensen druk op zoek naar een karavaan zigeuners, die van Rotter dam op weg naar Leiden was. De politie wilde voorkomen dat het parkeerterrein rond Molen de Valk wederom ont sierd zou worden door een groot aantal woonwagens. Dus rukte onze Hermandad gisterochtend met groot materieel uit om de afritten van de rijksweg Rotterdam-Leiden af te sluiten voor naderende zigeuners. Volgens de politieradio hadden de zigeuners rond de klokke van tien uur Leidschen- dam bereikt. De Leidse politie dus maar wachten, maar zonder resultaat „Waar hingen die zigeuners nou toch uit?" Plotseling realiseerde onze „blauwpakken" dat de afrit Leidschendam niet bewaakt werd en dat de zigeuners misschien via Voorschoten op weg waren naar Leiden. Snelheid was geboden en dus rukte een patrouillewagen voor onderzoek uit naar Leidschendam en Voorschoten. Helaas, geen zigeunerkaravaan. Eindelijk kwam dan toch het verlossende antwoord. De rijkspolitie bad de zigeuners bij de rotonde van Leidschendam weggevoerd in de richting van Amsterdam. De Leidse politie kon opgelucht ademhalen en achter een welverdiende kopje koffie kruipen. Meesterserie Het beroemde Rheinische Kammerorchester uit Duitsland verzorgt vanavond een K O meesterserieconcert in de grote zaal van de Leidse Stadgehoorzaal. Het concert begint om kwart over acht Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K en O aan de Oude Vest 45, tel 141141 of aan de kassa van de Stadsgehoorzaal Op het programma staat de symfonie in D voor strijkorkest van L. Boccherini, het vioolconcert in A, KV 219 van Mozart waarin de violist Albert Kocsis solist zal zijn, de Fantasie für eine Orgel walze in f, eveneens van Mozart en de symfonie nr 59 in A van Haydn. Lekker slapen Een 21-jarige bewoner van de Jan Luyckenlaan in Leiden kreeg na bet vervullen van de nachtdienst van zijn boven buurman weinig gelegenheid om zijn wel verdiende uiltje te knappen. Bovenbuurman was bezig met verbouwings werkzaamheden en dat verstoorde de ochtendrust van onze noeste 31-jarige stadgenoot. Dus toog onze nachtwerker om klokslag half twaalf in de morgen naar de bovenste verdie ping van bet flatgebouw om zijn medebewoner tot kalmte te manen. Ook na twee keer aangebeld te hebben kon onze nachtwerker niet de aandacht van zijn bovenbuurman op zijn probleem vestigen. „Dan maar een ruit inslaan", dacht de man, waarna de Leidse politie weer als scheidsrechter kon optreden. Wijkkolektief Plan Noord De stichting Wijkkollektief Plan Noord houdt maandag 17 januari om acht uur in de LA~F:-kantine aan de Os- en Paardenlaan een bijeenkomst Aan de orde komen de ontwik keling van het Wijkkollektief, de onderwijswerkgroep en de opbouwwerker. Nadruk zal worden gelegd op de noodzaak van een vorm van overleg in het onderwijsveld in Plan Noord. Pink Floyd Liefhebbers van muziek van Pink Floyd kunnen morgen avond 14 januari terecht in 't Breehuis aan de Leide Breestraat 19. In sociëteit Mirakel wordt de film Heart of the Sun gedraaid, waarin ook Ike en Tina Turder en Rod Steward te zien zijn. Verder wordt de gehele avond muziek van Pink Floyd gedraaid. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN „De kogel moet maar eens door de kerk", is het begeleidende commentaar van wethouder Tesselaar op de nota „organisatie culturele sector". Gezien de grondige opzet van het reorganisatieplan dat in de nota wordt ontvouwd zal die „kogel" de „kerk" waarschijnlijk niet onberoerd laten. De drie in de nota uiteengezette alternatieven die tot de oplossing van de problemen in de culturele sector zullen moeten leiden betekenen in ieder geval het einde van de Culturele Raad, terwijl één alternatief het doodvonnis van de Leidse Jeugd Actie tekent. De problemen waarmee de cul- Cultuur zou bestaan uit een turele sector in Leiden kampt voorzitter, twee raadsleden en worden door een analyse in de nog vijf andere leden. Een staf nota volledig blootgelegd. De sa- bureau bestaande uit ambtena- menstellers van de nota komen ren die door de reorganisatie ter tot de volgende conclusies: er is beschikking komen staat de geen duidelijk cultuurbeleid in Leiden; de subsidieregelingen zijn onsamenhangend en onge lijk, de motivatie ervoor is aan vechtbaar of ontbreekt, er wordt geen controle op de rege lingen uitgeoefend; het beheer van de culturele gebouwen is onbevredigend of ontbreekt zelfs; de functies en taken van de culturele instituten lopen door elkaar heen. Raad voor Cultuur De oplossing van de problemen wordt in de nota gefundeerd op de zogenaamde „Raad voor Cul tuur", een instantie waarin een aantal taken zijn samengevoegd. Deze raad zou als taken moeten krijgen; toezicht op het subsidie beleid; de bevordering van de deskundigheid en serviceverle ning aan de culturele instellin gen; de voorbereiding van de meerjarenplanning in de cultu rele sector; coördinatie, onder meer van die meerjarenplan ning; behandeling van geschil len tussen de instellingen activi teiten); beheer van alle culturele panden in Leiden. De Raad voor raad bij. Door middel van sectie voor elk onderdeel met daarin de instel lingen zullen contacten en over leg met de raad verlopen. Alternatieven De drie mogelijkheden waaruit gekozen moet worden - eventue le uitbreiding van het aantal alternatieven of wijzigingen in de nu voorgestelde worden hier bij niet uitgesloten - worden be heerst door een bundeling van de activiteiten in drie groepen, te weten de zogenaamde „recep tieve", het bezoek van toneel voorstellingen, concerten, film voorstellingen en musea, de zo genaamde „creatieve", de crea tieve kunstbeoefening/tijdbeste ding en tenslotte de „educatie ve", de vorming door middel van bijvoorbeeld de cursussen. Als „vreemde eend in de bijt" duikt in één van de alternatie ven de Samenlevingsopbouw op (buurt- en clubhuizen, peuter speelzalen, speeltuinen etcetera). In Variant I wordt alles bij el kaar gevoegd, dat wil zeggen het receptuele, het creatieve en het educatieve gedeelte met de Samenlevingsopbouw onder één noemer. Voordeel: een goede sa menhang in beleid en subsidie tussen de activiteiten van veel instellingen. Nadeel: de infiltra tie van Samenlevingsopbouw. Gevolg: opheffing Culturele Raad en Leidse Jeugd Actie. In Variant II is de Samenle vingsopbouw weggelaten, waar door het educatieve gedeelte buiten een samenhangend (sub sidie) beleid valt Dat gedeelte valt dan namelijk onder de Raad voor Cultuur én onder de Leidse Jeugd Actie. In Variant Hl wordt een tweede ling gemaakt in enerzijds de Raad voor Cultuur die zich met de actieve en passieve kunstbe leving zal gaan bezighouden en anderszijds de LJA die zich be halve met de Samenlevingsop bouw ook met de educatieve sector zal moeten gaan bezig houden. Inspraak Voor de betrokken instellingen, besturen LJA en Culturele Raad, Leidse Schouwburg, K&O, museum de Lakenhal zal dan inmiddels al een werkgroep zijn opgericht die richtlijnen voor de meerjarenplanning zal opstellen. Voorzitter is de heer Hagendoorn, de reorganisatie- coördinator die ook de in spraakprocedure zal leiden. Het ligt in de bedoeling het plan vanaf januari 1978 volledig in uitvoer te gaan brengen. Het eerste oriënterende gesprek met de betrokken instanties zal hedenavond in de Raadszaal van het stadhuisplaatsvinden. jjNDERDAG 13 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3