RSV DREIGT MET SLUITING VAN NUCLEAR Plotselinge gladheid: kettingbotsingen Chemisch bedrijf gechanteerd met computergeheimen Vrijlaten Daoed capitulatie voor terreur -lenten naar - icheveningse gevangenis „Politiek chantagespel" Israël hekelt Frankrijk: Oppositie overlegt met Spaanse regering "ÊcidócSomont Woensdag 12 januari 1977, 67e jaargang no. 20630 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Wilde roos "Een wilde roos" (2) op Ned. I om 20.00 uur. MAP over in spraak om 20.55 uur. Ned. II om 19.05 uur IKON met "Jossy wordt een Indiaan", om 19.30 uur Kenmerk met Ecuador en om 20.30 uur Een avond Ma ry Hartman. Rustig weer Vrij veel bewolking met slechts hier en daar een bui. Zwakke veranderlijke wind. Maximum temperaturen van nul tot plus twee graden. Morgen: Zon: 8.43 - 16.55. Maan: 1.33 - 11.55. Schev. Hoogw.: 8.15 - 20.47. Laagw.: 3.56 - 16.30. (Van een onzer verslaggevers) [OTTERDAM Politiekorp- en in heel West-Europa speu- en op dit moment naar de 5-jarige Engelse computerchef an het chemische bedrijf ICI, lie het afgelopen weekeinde gneetschijven en computer landen met uiterst waardevol- e bedrijfsgegevens uit de ICI-. vestigingen in Rozenburg en Rotterdam ontvreemdde. De jonge Engelsman heeft zijn di- rektie zondag laten weten dat de computerinformatie te koop is voor 275.600 pond sterling, ruim 1,25 miljoen gulden. ICI heeft direkt de Rotterdamse politie ingeschakeld, die inmid dels onder meer Interpol heeft gewaarschuwd. De computerchef, die in recordtempo carrière heeft gemaakt bij ICI-Rozen- burg, waar bijna alle gegevens worden verwerkt van de vele vestigingen op het Europese vasteland, is er waarschijnlijk bewust op een voor ICI zeer ongelegen moment met de computergeheimen van door gegaan. Juist deze week zou det computerafdeling zijn begonnen met de' informatieverwerking voor de jaarstuk ken. Daar kan nu voorlopig niets van komen doordat de Engelsman behalve de gegevens uit het hoofdkantoor in Dief eist 1,25 miljoen Rozenburg ook de schaduwgegevens uit het bijkantoor aan de Rotterdamse Wijnhaven heeft ontvreemd. Dit exta- archief had men ingericht voor het geval de complete administratie bij een Europoort-ramp verloren zou gaan. Uit een eerste voorlopig onderzoek is geble ken dat de computerchef de beide met televisiecamera's beveiligde ICI-gebou- wen via de achterdeur moet hebben verlaten. ICI is inmiddels begonnen met de opbouw van een nieuwe computer- administratie. AAG VOOR BEWAKERS (Van onze parlementaire redactie) HAAG De 78-jarige Pieter Menten die op verdenking van igsmisdaden in het huis van bewaring te Amsterdam in -rarrest werd gehouden, is gistermiddag overgebracht naar de ;enafdeling van de strafgevangenis in Scheveningen. woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde gister- fid mee, dat Menten naar Scheveningen is verhuisd, omdat hij r als suikerpatiënt een betere medische begeleiding kan krijgen .in Amsterdam. heveningen heeft een der best geoutilleerde gevangenis- zieken- len van Nederland", aldus de woordvoerder. Overigens schijnt (ten niet alleen om medische redenen naar Scheveningen te' overgebracht. Uit betrouwbare bron vernamen wij dat Mentens Bterdamse bewakers zelf om verhuizing van de arrestant had- i verzocht, omdat Menten het hen vaak zeer lastig placht te ken. I weigerde inAmsterdam te eten en medicijnen tegen zijn kerziekte in te nemen. Hij was onhandelbaar gedroeg zich uiterst fclcitrant. Hij was een plaag voor het personeel. fScheveningen is Menten nu opgenomen als "lopend patiënt". zit niet afgezonderd, maar verblijft op een zaaltje met enkele aepatiënten. Chauffeur ruim etmaal achter stuur AMSTELVEEN (ANP) een verkeerscontrole loor de rijkspolitie op de ijksweg bij Naarden is gisteravond gebleken dat :en Nederlandse vrachtwa genchauffeur liefst 29 uur ichtereen achter het stuur lad gezeten. Sijn vehikel werd, evenals ie wagens van vier andere ïhauffeurs, die ook de rij- ajdenwet ruimschoots had- len overtreden, aan de tant gezet. pij de twee uur durende jontrole werden 38 vracht wagens gecontroleerd. In (otaal werd er 11 maal pro verbaal opgemaakt. IJsmüts Het ijzige weer in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft Dennis Smith uit La Crosse er niet van weerhou den zijn dagelijks trimuurtje buiten te houden. Het was hem na afloop aan te zien. De adem had zich als een ij staart op zijn muts afgezet. De tempe ratuur ter plaatse was beneden 20 graden onder het vriespunt. Bewusteloosheid flatbewoners opgehelderd (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK De twee ge vallen van bewusteloosheid die zich maandag voordeden in de Neptunusflat aan de Spuistraat in Ridderkerk hebben niets met elkaar te maken. De behandelende geneesheren van het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis, waar de twee zieken zijn opgenomen, zijn tot de con clusie gekomen dat het om twee afzonderlijke ziektegevallen gaat. Dat de coma's tegelijker tijd optraden is volgens hen puur toeval. De Ridderkerkse politie vreesde aanvankelijk dat, er sprake was van een gemeen schappelijke oorzaak en dat daarom ook de andere bewo ners van de flat gevaar liepen. Geen' krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—-122244 en per spe-, ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Raad van Bestuur van Rijn-Schelde-Ver- olme overweegt de dochter maatschappij Rotterdam-Nu clear, waar apparatuur voor kerncentrales wordt gemaakt, te sluiten. Daarmee komen 700 arbeidsplaatsen op de tocht te staan. De concernleiding heeft de raad de overheid op korte termijn overgaat tot de toegezegde steunverlening. Rotterdam-Nuclear werd des tijds met overheidssteun opge richt. Het bedrijf kwam in ern stige moeilijkheden, toen de re gering besloot de bouw van Ne derlandse kerncentrales uit te stellen en de kernorder Zuid-Afrika niet doorging. van commissarissen voorgesteld Volgens de Industriebond CNV tot sluiting over te gaan, tenzij heeft de regering indertijd er kend, bijzondere verplichtingen te hebben tegenover Nuclear, onder andere om de technolo gisch hoogwaardige werkgele genheid in stand te houden. Maar kennelijk om politieke re denen, aldus de Industriebond CNV, wil minister Lubbers van Economische Zaken nu eerst in september 1977 een beslissing nemen. De Industriebond CNV vindt het overigens bedenkelijk, dat werknemers als joker worden ingezet in een politiek chantage- Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. a kis naam: waa,es' tegel wo°nplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam: woonplaats: KSTf Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: >8 antwoordnr. 349, Leiden K Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 31-jarige Leide naar heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling in de Jan- Vossensteeg afgelopen zaterd- avond. De man liep in de richting van zijn woning aan de Oude Rijn toen een personenauto naast hem stopte. Op het moment dat de man vooroverboog werd hij bruusk in het gezicht geslagen* Daarop stapten de inzittenden van de auto uit om hem een pak slaag te geven. De man wist tijdig weg te rennen naar zijn woning. Aboe Daoed in een auto op weg naar het vliegveld Orly vanwaar hij naar Algiers vloog. Links een politieman die Daoed begeleidde. Van onze correspon dent Jan Drummen PARIJS Terugroe pen van de Israëli sche ambassadeur in Frankrijk, Mordechai Gazit, ontsteltenis bij de Verenigde Staten en grote verontwaar diging in Bonn zijn de belangrijkste reac ties op de vrijlating van Aboe Daoed, de Palestijnse leider die ervan verdacht wordt het bloedbad bij de Olympische Spelen in 1972 te hebben opge zet waarbij elf Israë lische sportlieden om het leven kwamen. Aboe Daoed werd gistermiddag door een Franse rechtbank vrijgelaten omdat de Duitse en Israëlische verzoeken tot inhech- tenishouding en uitle vering niet ontvanke- De teruggeroepen Israëlische ambassadeur in Frankrijk, Mordechai Gazit. lijk werden ver klaard. De Palestijnse guerrillalei der verweet de Franse re gering gistermiddag toen hij met een Frans militair vliegtuig in Algiers aan kwam dubbelhartigheid. „De hele zaak is zuiver po- jitiek. Mijn arrestatie was een politieke handeling," aldus Aboe Daoed. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon, zei dat de vrijlating van Aboe Daoed niets an ders is dan een beschamen de capitulatie voor de druk van Arabische staten en de dreigementen van terroris tische organisaties. Hij vroeg zich af of het uitle veringsverdrag met Fran krijk eigenlijk nog zin heeft. Steeds meer blijkt, dat de aanhouding van Aboe Daoed, vorige week vrij dag, het gevolg is geweest van overhaast handelen van Franse agenten van de Staatsveiligheidsdienst De ze hebben duidelijk zonder goedkeuring van de rege ring gehandeld bij de aan houding van Daoed. Dit is het gevolg van een zeer sterk autonoom streven van de Staatsveiligheids dienst, die het niet met de buitenlandse politiek van de regering, en met name de Arabische politiek, eèns is. (Zie ook pagina 7) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De plotselinge gladheid heeft gisteravond laat in Den Haag zeker 25 verkeersongevallen veroorzaakt. Hierbij raakten vijf mensen gewond, waarvan de 29-jarige M. S. uit Maassluis met inwendig letsel in het Westeinde ziekenhuis moest worden opgenomen. De brandweer moest er aan te pas komen om het slachtoffer uit zijn wagen op de Nieuwe Parklaan te bev rijden. De aanrijdingen deden zich voor tussen half elf en twaalf uur. In Scheveningen reden vijf wagens op elkaar, waarbij een man licht gewond raakte. Volgens de politie is vooral de materiele schade aanzienlijk, doordat doorglijdende auto's een aantal ge parkeerde auto's hebben geramd. Tussen Leiden en Den Haag heeft het trein verkeer vanmorgen vertraging opgelopen als gevolg van een technische storing. MADRID (DPA-Upi) Terwijl het gisteren in Baskenland tot gewelddadigheid kwam, is pre mier A. Suarez van Spanje besprekingen met de oppositie begonnen over vestiging van de demo cratie. Het parlement begon gisteren met het debat over een wetsontwerp tot ontmanteling van de staatsge- leide vakverenigingen, een van de steunpilaren van de dictatuur van Franco. In Bilbao werd de lijfwacht van een fabrieksdirek- teur door twee onbekenden beschoten en ernstig gewond. De fabrieken waren in die stad voor de tweede dag gesloten als protest tegen ruw poli tieoptreden. Amnestie en legalisering van alle politieke partij en, de communistische incluis, waren de voor-' naamste punten van bespreking tussen de premier en vier vertegenwoordigers van de oppositie, t.w. een socialist, een christen-democraat, een liberaal en een Baskische nationalist. De vier leiders zeiden na een drie uur lange bespreking, dat Suarez te kennen had gegeven dat de amnestie en de erken ning van de partijen voor de regering „onderwer pen van diepgaande studie" zijn. De vier man sterke delegatie voor de ambtswoning van premier Suarez. V.ln.r. de Bask Jauregui, de liberaal Satrustegui, de Catalaan Canellas en de socialist Gonzales. Ard Schenk weet niets van Jezus- beweging (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG „Ik be grijp niet waar die be richten vandaan komen. Er is niets van waar". Op deze enigszins ont hutste manier reageerde vanmorgen Ard Schenk voor de Tros-radio op de berichten als zou hij gaan optreden als gast- prediker van de Jezus - beweging in Nederland. De oprichter van de Je- zus-beweging, Luc Goe- ree uit Emmen, heeft in middels laten weten dat de zaak op een betreu renswaardig misver stand berust. Aan de dienst in Arnhem wordt onder meer meegewerkt door de 47-jarige Arnold Schenk uit Emmen. Nieuw licht General Electric heeft nieuwe lam pen ontwikkeld. Het zijn draagbare fluo rescentie-lampen die geen speciaal armatuur nodig hebben. Zij geven evenveel licht als een 50 watt gloei lamp en kunnen drie tot vijf jaar mee bij normaal gebruik.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1