Moordzaak De Broglie steeds ingewikkelder RegiemEquatoriaal Guinee „bruutste ter wereld" irrestaties in 'raag na eis leer vrijheid DUITSERS VERZEKEREN ZICH TEGEN ONTVOERING Katholieke kerk telt 2250 (aarts) bisdommen Scholen bij Kaapstad in brand Zeven doden bij aanslag metro Moskou RECHTER DUITSE HOGE RAAD GESCHORST Advies bisdom Breda: „Kieskeurige keus" ÏSDAG 11 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGIN A 7 ItG, (UPI/DPA) In Praag zijn enkele ondertekenaars van nanifest „Handvest *77" aangehouden. In dit document, dat n het Westen is gepubliceerd, wordt gesteld dat de mensen en in Tsjechoslowakije, hoewel gegarandeerd door de Confe- t van Helsinki, alleen maar op papier bestaan. »r de gearresteerden zijn de Dubcek-regering (van 1968) flschrijvers Vaclav Havel staan. Het manifest is door 300 mensen ondertekend. udvik Vaculik, de voormali- dnister van buitenlandse za- Jiri Hajek en Jan Patocka, [leraar aan de universiteit Praag. De woningen van jstanders van het regime floorzocht en er is materiaal slag genomen, mover het Italiaanse dag- La Stampa heeft Hajek end dat het manifest de be tingen tussen oost en west euk zou doen. Hij zegt dat daadwerkelijke erkenning de mensenrechten een es- eel onderdeel is in het hui- ontspanningsproces. Hij en mede-ondertekenaars eisen Ir meer beëindiging van de fiminatie bij sollicitaties, iting van hun kinderen tot flen van eigen keuze en stop- ng van de druk op hen die er de opvattingen van de KAAPSTAD (Htr) Volgens de politie van Kaapstad zijn in de afgelopen nacht in zwarte woon gebieden rondom Kaapstad vijf scholen in brand gestoken en zwaar beschadigd. De scholen werden vorige week heropend, nadat zij een half jaar lang door scholieren waren geboycot, die protesteerden tegen het onder wijsstelsel voor zwarten en de rassenpolitiek van de Zuidafri- kaanse regering. jione de Beauvoir wil vrijlating kter Stem HAAG (ANP) - De Fran- phrijfster en filosofe Simone Beauvoir heeft de landen die veiligheidsakkoorden van finki hebben ondertekend groepen de Russische leider inid Brezjnjev te bewegen de jicus Michael Stem onmid- pjk vrij te laten, ïen open brief aan de betrok- I staatshoofden wijst de irijfster erop dat Stern nu la drie jaar geleden naar een «kamp in Charkov is gede- teerd. Als niet zeer spoedig wordt gedaan loopt hij het laar nogmaals een winter te pten doorbrengen in een kamp onder omstandigheden die levensgevaarlijk voor hem zijn. De inhoud van de open brief, die morgen in het Franse dag blad Le Monde zal worden afge drukt, is gisteren in Amsterdam bekendgemaakt door de heer Steeman, secretaris-generaal van het zogeheten Stern-tribu naal dat over enkele maanden in Amsterdam wordt gehouden. Voor de organisatie van een dergelijk internationaal tribu naal heeft met name de secreta ris-generaal van de hervormde synode in Nederland, dr. A. van den Heuvel, zich sterk gemaakt. Poppenspel in Peking Met een ietwat beteuterde gelaatsuitdrukking hangen op het „Plein van de Hemelse Vrede" in Peking deze poppen, die Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en vice-voorzitter Tsjang Tsjoen-tsjao moeten voor stellen. Beiden behoren tot de zogeheten Sjanghaikongsi, waarte gen in China een geweldige actie ontketend is. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Rijke Duitsers gaan er hoe langer hoe meer toe over zichzelf tegen de finan ciële gevolgen van een kid napping te verzekeren. Aan leiding hiertoe zijn enkele spektakulaire ontvoeringen gedurende de afgelopen maan den, waarbij in het geval van Richard Oetker zelfs een los geld van 22 miljoen gulden werd betaald. Nieuwe ontvoe ringen worden vooral ge vreesd, omdat de politie uit gerekend bij de zwaarste ge vallen nog geen spoor van de daders kon ontdekken. Wegens de verplichting de ver zekering geheim te houden is het juiste aantal verzekerden niet bekend, maar deskundi gen schatten, dat het reeds in de honderden loopt. Zelfs de gepeperde premies schrikken de geïnteresseerden niet af, want voor de uitkering van een losgeld van „slechts" drie miljoen mark moet men 10.000 mark per jaar betalen. Sinds enkele dagen worden de miljonairs echter gedwongen naar buitenlandse verzeke ringsmaatschappijen uit te wijken. Wegens het gevaar dat kidnappingen als gevolg van de verzekeringen gestimuleerd zullen worden, heeft de opper ste controle-instantie van het Duitse verzekeringswezen het afsluiten hiervan verboden. Meteen ontstond er echter een zwarte markt van Duitse be middelaars, die de verzekerin-" gen bij buitenlandse maat schappijen onderbrengen. Het gevolg is echter, dat de Duitse verzekerden aanzienlijk hoge re premies moeten betalen. In strijd tegen de ontvoeringen overweegt men in financiële kringen van de Bondsrepu bliek zoals gisteren gemeld bankbiljetten, die als losgeld werden betaald, ongeldig te verklaren. Een dergelijk plan is ontstaan naar aanleiding van de kidnapping van Ri chard Oetker. Het gehele be drag van 22 miljoen werd in biljetten van duizend mark uitbetaald, zodat de gangsters met lege handen zouden ko men te zitten wanneer de hui dige serie ongeldig zou worden verklaard. Het plan voor de inwisseling van de bankbiljetten kan vol gens deskundigen echter ook berusten op een taktiek van de politie om Oetkers ontvoer ders tot ondoordachte hande lingen te stimuleren. Dr. J. van de Kaa voorzitter Bevolkings commissie NEW YORK (AP) De bevol kingscommissie van de Ver enigde Naties heeft gisteren bij de aanvang van de twee weken durende 19e vergadering de Ne derlander dr. Jan van de Kaa verkozen tot voorzitter. Hij is directeur van het Nederlandse inter-universitaire demogra fisch instituut in Den Haag. De commissie zal de controle over de trends in de wereldbe volking en de uitvoer van een wereldactieplan ter bestrijding van kindersterfte en de regeling van de vruchtbaarheid van ou ders bespreken. Deze punten komen voort uit de wereldbevol kingsconferentie die in 1974 in Boekarest werd gehouden. De aftredende Amerikaanse mi nister Henry Kis singer schijnt bij voorkomende gelegenheden, groot behagen te scheppen in het optreden van buikdanse ressen. Hij gal daar tijdens een hem ter ere ge geven lunch, aangeboden door de interna tionale persver eniging te Was hington, dan ook duidelijk blijk van. Van onze correspondent Jan Drum men PARIJS De affaire van de moord op de Franse oud-staatsse cretaris Jean de Broglie wordt met de dag ingewikkelder en gisteren leek de aangelegenheid dermate gecompliceerd en zover buiten het aanvankelijke kader geraakt, dat men zich in Parijs afvroeg of men ooit het fijne van de aangelegen heid te weten zou kunnen komen. Dag- en weekbladen publiceren de meest verbijsterende artikelen, die allen blijkbaar op zijn minst een element van de waarheid bevatten, zij stellen hypotheses en theorieën op van wapensmokkel, afpersing, woning- bouwschandalen en zwarte handel in aard olie. Een blad publiceert rapporten van de centrale inlichtingendienst van de politie, die bewijzen dat de autoriteiten sedert 23 en 24 november wisten dat er iets met De Broglie zou gaan gebeuren. Dit bevestigt de enquête van een ploeg journalisten van een commer cieel radiostation, die uitgewezen heeft dat de betrokkene zelf wist dat er een plan bestond hem te ontvoeren. De dochter van een van de vermoedelijke aanstichters van de moord op De Broglie de financiële advi seur De Varga, heeft ervan moeten afzien op een persconferentie dokumenten open baar te maken die de onschuld van haar vader zouden aantonen. Zij gelastte haar persconferentie af als gevolg van een serie doodsbedreigingen die zij ontvangen had. Een journalist van het persagentschap Sipa, die zich met de affaire bezighield, is tijdens het weekeinde het slachtoffer geworden van een mysterieus ongeluk: hij kwam vrijdag morgen om drie uur bij kennis in zijn zwaar beschadigde auto die tegen een betonnen paal in het Bois de Boulogne gereden was en in zijn hals zaten twee diepe snijwonden die met een scheermes toegebracht konden zijn. Hij verklaarde dat hij een dossier bezat over de tweede sektie van de inlichtingen dienst van de politie waardoor politieambte naren gecompromiteerd werden. Een mede werkster van De Varga is bovendien in de straat waar de Broglie vermoord werd, van haar handtas beroofd waarin een brief van De Broglie aan De Varga zat. Intussen is vast komen te staan dat de gearresteerde politieinspekteur Simone die de moord tech nisch georganiseerd had, zich in 1975 ook schuldig gemaakt had aan in omloop bren gen van valse staatsobligaties. I0EGABE BALT ZIJN VUISTEN gebalde vuisten begroet de Rhodesische nationalistische leider rt Moegabe de vele sympathisanten die hem op het vliegveld van ka (Zambia) kwamen verwelkomen. Moegabe neemt deel aan de nferentie van de frontlijnstaten, die in Loesaka gehouden wordt. Klus voor sterke mannen TOKIO (RTR) De Japanse spoor wegen hebben 30 extra „duwers" in dienst genomen die deze winter de tus sen de 75 en 80 vas te duwers zullen gaan helpen bij het in de treinen per sen van passagiers. De aanvullende sterke mannen zijn nodig omdat de Ja panners zich net als iedereen tegen de winterse koude be schermen door dik ke kledij wat echter als nadeel heeft dat zij meer ruimte in nemen in de toch al overvolle treinen. De extra duwers zullen worden inge zet op het Sjinjoe- koe station van To kio waar per dag 250.000 passagiers per trein vertrek ken. MOSKOÜ/LONDEN AFP—U pi—Reuter) De explosie van een bom die zich za terdagavond heeft voorgedaan in de metro van de Russi sche hoofdstad Mos kou heeft aan ten minste zeven perso nen het leven gekost. Daarnaast vielen er ongeveer dertig ge wonden. Dit is ver nomen in welinge lichte kringen in Moskou. Hoewel de officiële Russische pers het afgelopen weekeinde niet heeft gerept van dodelijke slachtoffers en evenmin is inge gaan op de mogelijk heid van een aanslag, vertelden genoemde kringen dat het ging om een kneedbom die op de rails zou zijn geplaatst. De doorgaans goedinge- lichte Russische jour nalist Viktor Louis heeft via een bericht in de Londense Even ing News de moge lijkheid geopperd dat de aanslag is ge pleegd door een groep Russische dis sidenten, die werkt volgens de methoden van groepen als Baa- der—Meinhof in West—Duitsland. D.e explosie deed zich zaterdag aan het be gin van de avond voor op een boven gronds baanvak van de metro tussen de stations Izmailove en „eerste mei", in het Noordwestelijk deel van Moskou. BONN. De rechter van de Westduit- se Hoge Raad, Albrecht Mayer, is met onmiddellijke ingang van zijn funktie in het Baader—Meinhof—proces ge schorst. Mayer had hier de taak verkeerde beoordelingen van de rechtbank, die een revisie van het proces ten gevolge zouden kunnen hebben, te corrigeren. De beschuldiging tegen de rechter luidt, dat hij het afgelopen jaar geheime do kumenten van het proces tegen de anarchisten aan de hoofdredacteur van .het uiterst conservatieve dagblad „Die Welt" ter inzage heeft gegeven. De klacht tegen Mayer is ingediend door raadsman Otto Schily, die Gudrun Ennslin in het proces verdedigt. Vol gens Schily poogde Mayer hem door een publikatie van. de geheime doku menten in diskrediet te brengen. Na een snel onderzoek stelde de president van de Hoge Raad Schily in het gelijk en onthief hij Mayer uit zijn funktie. President Macias Nguema van Equato riaal Guinee heeft meer dan honderd mensen laten arresteren. Onder hen zijn de minister van onderwijs, Ochaga, en een belangrijke functionaris, Ayono, die - in de gevangenis om het leven zijn ge bracht. Officieel heet het dat zij zelf moord hebben gepleegd. Onder de arres tanten bevinden zich ook enige r.k. priesters. President Macias zou de arrestaties heb ben laten verrichten, nadat hem een ver zoekschrift had bereikt, waarin werd aangedrongen op betere betrekkingen met Spanje. Equatoriaal Guinee is een voormalige Spaanse kolonie. In Londen heeft Susanne Cronje een dokumentatie uitgegeven over het schrik bewind van president Macias. Onder de titel „de vergeten dictatuur" noemt het boek het regiem van president Macias het bruutste en willekeurigste regiem in de wereld. De laatste jaren is, aldus de schrijfster, meer dan een kwart van de bevolking gevlucht naar andere landen. Equatoriaal Guinee is een van de kleinste Afrikaanse landen met een oppervlakte van vijftienduizend vierkante kilometer en ongeveer driehonderdduizend, vooral katholieke, inwoners. Het ligt tussen Ka meroen en Gabon. Sinds 1968 is het land onafhankelijk. Sinds 1972 is president Macias president voor het leven. Hij heeft de beide bis schoppen het land uitgezet, vele kerken gesloten en het godsdienstonderwijs afge schaft. Alle priesters hebben een preek- en spreekverbod. De maatregelen tegen, de kerk komen voort uit het feit, dat de kerk weigert een verlosser in de persooon van president Macias te erkennen. Ook was er van kerkelijke zijde bezwaar te gen de opdracht een kerkdienst te begin nen met het volkslied en te eindigen met de uitroep „Nooit zonder Macias". In november heeft de Belgische commis sie „Justitia et Pax" bij de organisatie voor Afrikaanse eenheid gepleit voor de ongeveer 100.000 vluchtelingen uit Equa toriaal Guinee. Het probleem van de vluchtelingen is, dat de landen Kame- roèn, Gabon en Nigeria hen de officiële status van politiek vluchteling weigeren, zodat de vluchtelingen zonder papieren zitten en zonder enige garantie. Volgens schattingen van de Belgische commissie „justitia et Pax" zijn de afge lopen vijf jaar in Equatoriaal Guinee ongeveer vijfduizend mensen vermoord op last van president Macias. In het land zijn sinds kort twee bevrijdigingsbewe- gingen actief. De secretaris voor zaken be treffende de openbare veilig heid in de Braziliaanse staat Minas Gerais, Venico Alves da Cunha, heeft de bevolking gevraagd hem alle gevallen van machtsmisbruik en mar teling door de politie te mel den, opdat een einde aan mis standen kan worden gemaakt. Tijdens een persconferentie toonde hij zich ook bezorgd vanwege de onmenswaardige toestanden in gevangenissen en buizen van bewaring. Hij achtte een nieuwe mentaliteit noodzakelijk voor de leden van de veilingheidspolitie. De Chinese autoriteiten zou den in de afgelopen jaren in KORTE METTEN Tibet 2.400 tempels hebben verwoest, dan wel hebben in gericht als gevangenissen, ma gazijnen of wapenopslagplaat sen. Ook talrijke heilige boe ken van de boeddhisten zou den zijn geroofd en waarde volle religieuze kunstvoorwer pen in beslag genomen. Sinds 1967 is het de Tibetanen prak tisch verboden hun boeddhisti sche eredienst uit te oefenen. Op het ogenblik zouden er van de voorheen zesduizend ge bedsplaatsen nog maar drie geopend zijn. De congregatie van de broe ders van de christelijke scho len, in 1679 gesticht door Jan Baptist de la Salie, telt op het ogenblik over de hele wereld 11.568 leden, van wie er 6.032 in Europa zijn, 2.470 in Noord Amerika, 1.459 in Latijns- Amerika, 216 in Australië en 1.391 in Afrika en Azië. Alge meen overste is de Spanjaard Pablo José Basterrecha. De congregatie houdt zich in het bijzonder bezig met de opvoe ding van jongeren, die anders weinig kans hebben op derge lijke vorming en opvoeding. De een jaar geleden gevormde Indonesische provincie van de orde der capucijnen, telt al veertig indonesische paters en zesenzestig andere leden. Ook de beide Indonesische aartbis schoppen Pius Daturba en Hieronymus Bumbum beho ren tot de orde, die zeventig jaar geleden vanuit Nederland met haar missiewerk begon en wel op Kalimantan en Suma tra. Na 1956 kwamen er Duitse Oostenrijkse, Indiase en Zwit serse capucijnen bij. De pro vincie omvat nu het aartsbis dom Medan, het aartsbisdom Pontianak en de apostolische prefectuur Sibolga op Suma tra. In de drie diocesen wonen 396.649 katholieken voor wie 168 priesters beschikbaar KERK EN WERELD In de loop van 1976 heeft paus Paulus 128 nieuwe aartsbischoppen en bisschoppen be noemd, waarmee het totaal aantal bisschoppen is gestegen tot 2.250. Dit blijkt uit het pause lijk jaarboek, dat dézer dagen door de vice- staatssecretaris, mgr. Giovanni Benelli, aan de paus is overhandigd. Het jaarboek, dat tweeduizend pagina's telt geeft een overzicht van de organisatie van de katholieke kerk over de gehele wereld en van de centrale leiding, de Romeinse curie. Uit de inhoud blijkt onder meer, dat er 221 orden en congregaties voor mannen zijn met 253.903 leden en 1.173 voor vrouwen met 777.768 leden. De gehele kerk telt momenteel 2.250 aartsbis dommen en bisdommen, 102 vrije prelaturen, 22 vrije abdijen, 12 apostolische prefecturen en vier missiegebieden „sui juris". Er zijn zevenen negentig erkende bisschoppenconferenties en zesenveertig katholieke universiteiten. In de loop van het vorig jaar werden apostolische nuntiaturen ingesteld voor de Kaap Verdische eilanden, IJsland en Marokko. Kerk van Carter weert activist President Jimmy Carter en de andere leden van de baptis- tenkerk in Carters woon plaats Plains hebben „zonder tegenstemmen" besloten de zwarte activist Clennon King niet als lidmaat toe te laten, met het argument dat hij een „querulant" zou zijn en niet in Plains woont Op dezelfde gronden werden Austin Black, eveneens een neger, en Charlotte Weinberger, beiden afkomstig uit Los Angeles, af gewezen. Terwijl Hugh Carter, een neef van de komende president die lid is van de senaat van Geor gia, de beslissing voorlas, viel King hem in de rede met de woorden: „U staat hier op de stoep van de kerk regelrecht te liegen. U leest hier iets voor dat in de ogen van God niet deugt. U kunt het bord waar op staat dat dit een kerk van God is, beter weghalen". Alton Carter, een 88-jarige oom van Jimmy Carter, schreeuwde King toe: „We wil len jou niet in deze kerk. Je hebt hier niets te zoeken. Ze zullen je nooit toelaten". King woont te Albany, een stad op 65 km van Plains, eveneens in de staat Georgia. Kort voor de presidentsverkie zingen probeerde hij tever geefs een kerkdienst in Plains bij te wonen. Dit leidde er toe, dat de baptistengemeente op 14 november besloot de dienst en voortaan open te stellen voor negers. Volgens Hugh Carter voerde de komende president op de besloten vergadering van ge meente niet het woord. Wel had hij voor afwijzing van de aanvrage van King gestemd. Overigens waren er gemeente leden die niet een stem hadden, uitgebracht. Waarom stemmen, waarom niet, op welke partij? Wat is eigenlijk christelijke politiek? Deze vragen werpt het bisdom Breda op om met elkaar te bespreken met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 25 mei. Mogelijkheden voor gesprek staan in de folder „Kieskeuriger keus" van de diocesane werkgroep Kerk en Samenleving Breda en het katholiek centrum voor welzijnsbehartiging West-Bra bant. De brochure is toegevoegd aan het informatieblad van het bisdom Breda „Overweg". De folder raadt aan veel informatie in te winnen over politieke partijen via krant, aktualiteitenrubrieken, partij-programma's en dergelijke en deze informatie met elkaar te bespreken. Ook zou je, aldus de brochure, kunnen bekijken wat nu eigenlijk een „confessionele partij" is, en wat „christelijke politiek". Tenslotte vestigt de brochure de aandacht op de beide 'kieswij- zers' van het IKV, waarin te lezen staat hoe de diverse politieke- partijen denken over ontwikkelingssamenwerking en vredes vraagstukken. Debrochure geeft een overzicht van de huidige zetelverdeling in de Tweede Kamer en de adressen van de secretariaten van politieke partijen waar de partijprogramma's kunnen worden opgevraagd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7