Rigoreuze nieuwbouw zwakzinnigeninrichtingen soms noodzakelijk Beleidsplan moet gezicht Midden-Rijnland verbeteren Joodse begraafplaats op Monumentenlijst Verkoop gronden aan Tromplaan Parkeerruimte m bij tennnispark I Voorschoten LEIDSE SPAARBANK LEIDSE COURANT DINSDAG 11 JANUARI 1977 )IN Voorschoten Dc commissie voor de fi nanciën kan zich ver enigen met het voor stel een parkeerter- aan te leggen bij het tenniscomplex en tevens het al bestaan de bruggetje te ver vangen. Vorig jaar is het tenniscomplex uitgebreid tot 14 ba- i en de capaciteit i het parkeerter rein is absoluut on voldoende, zodat de omwonenden veel overlast ondervinden. Op het parkeerter- n zelf komt een ne gen meter hoge licht mast Langs het weg getje er naar toe een drietal kleinere. De betrokken hoofdamb tenaar, de heer Ver hoogt, zei dat het hem zal benieuwen of er sneller gerepa reerd kan worden dan er door vandalen wordt vernield. El ders in het dorp heb ben de wat kleinere lantaarnpalen ernstig te leiden van vanda- Het bijbehorende bruggetje komt voor rekening van de ge meente. De heer Ie- stra (PPC) dacht dat ADVERTENTIE de provincie hier misschien wel voor zou willen opdraaien, omdat het bruggetje in het wandel- en fietstracéligt. De pro vincie heeft echter la ten weten hier niets voor te voelen, daar zij de vervanging door een voor auto's geschikte brug voor het tracé niet van be lang acht. De heer Vrolijk en burgemeester Bonnike tijdens hun bezoek aan het bollenbedrijf Mevrouw Vrolijk en mevr. Bonnike op bezoek in het dienstencentrum, van Konijnenburg en Mark b.v. DR. POUWELS TIJDENS BEZOEK MR. VROLIJK AAN NOORDWIJK NOORDWIJK De medisch- du-ec trice van de dr. mr. Wil lem van den Berghstichting in Noordwijk mevrouw dr. T. Pouwels heeft gisteren na drukkelijk gewaarschuwd te gen veroudering en verpaupe ring van gebouwen in zwak zinnigeninrichtingen. „Dat gaat ten koste van patiënten en personeel. Er moet soms rigoreus worden afgebroken, omdat panden niet meer ge schikt zijn of niet meer vol doen aan de nieuwe inzichten op het gebied van de zwakzin nigenzorg. Er dient ook veel aandacht te worden besteed aan het onderhoud van be staande gebouwen", aldus de medische directrice van de zwakzinnigeninrichting. Zij sprak deze woorden uit in he bijzijn van de commissaris van de koningin mr. M. Vro lijk. Deze bracht gisteren een werkbezoek aan de gemeente Noordwijk en bezocht onder meer de dr. mr. Willem van den Berghstichting, een zwak zinnigeninrichting met onge veer 1200 patiënten en 900 per soneelsleden. Het ligt in de bedoeling dat de stichting bin nen afzienbare tijd het aantal patiënten terugbrengt tot on geveer 800. De zusterstichting „Westerhonk" in Monster is bereid ongeveer tweehonderd patiënten voornamelijk kin deren, over te nemen. Mr. Maarten Vrolijk, vergezeld van zijn echtgenote, bracht in de loop van de dag een bezoek aan ,,'t Gerlee" van Konijnen burg en Mark b.v. Dat bedrijf is gelegen in het Vinkenveld, een stuk grond dat bij de ge meentelijke en provinciale overheid in de belangstelling staat als toekomstig woonge bied. ,,'t Gerlee" beslaat een groot gedeelte van het Vinken veld. De totale oppervlakte van het Vinkenveld bedraagt ongeveer 60 hectare „onver vangbare" cultuurgrond. De plannen van de diverse over heden stuiten op weerstand van de in dit gebied gevestigde kwekers. De gemeenteraad van Noordwijk maakte reeds een principekeuze voor wo ningbouw in het Vinkenveld, maar voordat verder gegaan kan worden met de ontwikke ling van de bouwplannen (voor ongeveer 2000 wonin gen) heeft de gemeente mede werking nodig van de provin ciale overheid. De heer Vrolijk kon zich gisteren op de hoogte stellen van de bezwaren die de kwekers hebben tegen woning bouw op de goede bollengrond in het Vinkenveld. Het is over igens nog maar de vraag of woningbouw in dit gebied een haalbare kaart is, omdat de grond waarschijnlijk erg duur is waardoor de prijzen van huizen omhoog worden gedre- Uit handen van de directie van het bedrijf kregen de dames Vrolijk en Bonnike tulpen met daarin onder meer de rode, geelgerande tulp Manon, een eigen produkt van ,,'t Gerlee". De commissaris van de konin gin bracht gisteren tevens een bezoek aan de onlangs geres taureerde Grote Kerk in Noordwijk-Binnen. In de och tenduren brachten mevrouw Vrolijk en mevrouw Bonnike een bezoek aan het diensten centrum 't Trefpunt, terwijl de heer Vrolijk een bespreking had met het college van burge meester en wethouders. Het werkbezoek werd afgesloten met een besloten vergadering van de Noordwijkse gemeente- Caro van Eyck in Tripodia KATWIJK De grote zaal van de onlangs gereed gekomen Centrale Accommodatie „Tri podia" aan het Hoornesplein wordt op 14 januari ingewijd door de actrice Caro van Eijck. Zij treedt op in een solopro gramma onder de titel „Alle maal mensen", dat bestaat uit geestige, zelfgeschreven schet sen. Kaarten voor deze avond, die om 20.15 uur begint, zijn verkrijgbaar bij Drukkerij Wou- da, Lijdweg 9 (tel. 12605) en bij het VVV-kantoor aan de Boule vard (tel. 13045). De avond wordt georganiseerd door K O, afdeling Katwijk. Toegangsprijzen: 6,50, terwijl K O-inschrijvers, CJP- en 65+ pashouders voor 5,50 terecht kunnen. N. MacDonald schutterskoning St.-Hubertus VOORHOUT De heer Nor man MacDonald is gisteren voor de vierde achtereenvol gende keer schutterskoning ge worden tijdens de door de Voorhoutse schietvereniging Sint Hubertus gehouden „Kop permaandag". De heer MacDonald kwam na het vogelschieten in de kantine van Forescate ën het zaalschie- ten tot de hoogste score van de dag. De 77-jarige J. van Steijn werd tot erelid van de vereni ging benoemd. Ook burgemees ter Van der Wouw nam deel aan de schietwedstrijden. KATWIJK De Joodse begraafplaats aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn is op de Monumentenlijst geplaatst. Hiertoe is overgegaan omdat de begraafplaats van belang is voor de geschiedenis van het Joodse volksdeel in Nederland. Er bevinden zich enige zeer bijzondere grafstenen en ook de ommuring is uit historisch oogpunt waardevol. De gemeente Katwijk had de begraafplaats, die waarschijnlijk uit de eerste helft van de 18de eeuw dateert, reeds op de gemeentelijke „verlanglijst" voor monumenten gezet, aangezien men van mening is dat de begraafplaats een zekere waarde heeft voor Katwijk en daarom ongerept moet blijven%ï,/,Lei- De Joodse begraafplaats in Katwijk resorteert thans onder de Israëlische Gemeente in Leiden, die een actie is gestart om middelen bijeen te krijgen voor de restauratie van aula, beheerdershuis en hekwerk. Overledenen van de Joodse gemeente uit Leideb, Oegstgeest en Rijnsburg worden in Katwijk begraven sinds andere Joodse begraafplaatsen in de omgeving zijn opgeheven. Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. VOORSTEL COLLEGE OEGSTGEEST OEGSTGEEST Het college van b en w van Oegstgeest stelt de gemeenteraad voor een gedeelte van de braaklig gende grond aan de M. H. Tromplaan/Admiraal de Ruy- terlaan te verkopen tegen een prijs van 50 gulden per vier kante meter. De vier gegadig den voor deze grond, wier tuinen aan het betreffende perceel grenzen zijn woonach tig de Aert van Neslaan. De verkoop van de grond sou de gemeente Oegstgeest netto een bedrag van 22.200 gulden opleveren. Het braakliggende stuk terrein is ontstaan nadat in het afgelo pen jaar de houten noodloka- len aan de M- H. Tromplaan- Admiraal de Ruyterlaan wer den afgebroken. Op een ge deelte van de grond worden nu 43 bejaarden woningen ge bouwd, terwijl het resterende gedeelte nog niet wordt benut In het bestemmingsplan „Cen trum" heeft dit gedeelte de bestemming „bijbehorend erf bij eengezinshuizen in gesloten bebouwing" gekregen, en in het plan wordt er tevens van uitgegaan dat het perceel hoort bij de tuinen van de woningen Aert van Neslaan 88, 90, 92 en 94. De eigenaars/- bewoners van de woningen hebben gevraagd de strook grond van 484 vierkante meter achter hun tuinen te mogen kopen. Voorwaarde zal zijn dat het terrein aangelegd moet worden als tuin en als zodanig gebruikt moet worden. De ko pers zal van de kant v de gemeente het recht van voet pad worden- verleend door de groenstrook langs de M. H. Tromplaan, terwijl het terrein voorts tot trottoirhoogte zal worden opgehoogd met grond van redelijke kwaliteit De kosten van het ophogen van de grond worden geraamd op 2000 gulden. Tennisbal en acht banen voor De Munnik LEIDERDORP De commis sie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken kwam gister avond onder het waarnemend voorzitterschap van mevr. D. W. Tichler-Moerman bijeen, ter bespreking van de ruimtelijke ordeningsaspecten van het uit breidingsplan van de Leider- dorpse tennisclub „De Mun- Dit plan voorziet in de aanleg van acht tennisbanen en de bouw van een tennishal voor drie banen op het huidige Alec- to-veld. De commissie heeft uit planologische overwegingen geen bezwaar tegen de aanleg van de banen en de hal. Ten aanzien' van de situering was men het eens met de gemeente lijke verkeersdeskundige, dat er geen parkeerterrein moet ko men aan de kant van de Hoog- madeseweg in verband met de daartegenover gelegen uitrit van het zwembad. Men koos daarom voor een alternatief in een par keerterrein voor 44 auto's aan te leggen aan de Plantage ter hoogte van de Kom van Aaiweg. De op de monumentenlijst geplaatste Joodse begraafplaats aan de Rijnstraat. HAZERSWOUDE De beeldvorming van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning „Midden-Rijnland" zal verbeterd moe ten worden. Dit valt te lezen in het beleids plan over dit jaar, dat onlangs is versche nen. Door activiteiten van maatschappelijk werk(st)ers die het oneens waren met een aantal van hun collega's en het door be stuur en directeur (C. H. L.M ter Laak, die sedert 1 januari niet meer als zodanig in functie is, maar elders werkzaam in dezelf de sector) gevoerde beleid, is dat beeld verslechterd. Om dat dus te verbeteren, wordt een programma opgesteld. Daarmee hoopt men te bereiken dat zoveel mogelijk informatie kan worden verstrekt over de mogelijkheid tot hulpverlening. Daarnaast streeft het bestuur, dat sedert kort een public-relations-man in zijn midden heeft, ernaar de hulpverlening voor zoveel moge lijk cliënten bereikbaar te maken. Ook hoopt het bestuur, dat over de opstelling van het programma overleg zal plegen met de medewerkers, informatie te verkrijgen over de aard en omvang van de hulpvragen. Midden-Rijnland, dat werkzaam is in Alp hen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en Zoeterwoude (samen 88.000 inwoners), zal de tot nu toe gehanteerde middelen daarnaast handha ven. Het huis aan huis verspreiden van folders, het leggen van contacten met ge meente raden en diaconieën, het houden van lezingen zijn enkele voorbeelden daar van. In de loop van dit jaar hoopt Midden-Rijn land, met de ruim 500 medewerkers niet meer een „kleintje", de nieuwe structuur „rond" te hebben. Het rapport van het organisatie-ontwikkelingsbureau De Galan- Voigt ligt ten grondslag adn de besprekin gen binnen alle geledingen van de instelling. Het huidige bestuur hoopt op zijn beurt dat nog dit jaar een huisarts daartoe zal toetre den. Daarnaast leeft in het bestuur de wens om bestuursleden vaker herkiesbaar te stel len. De zittingsperiode bedraagt nu édrie jaar, waarna men slechts nog eens voor drie jaar kan worden herkozen. Het vaker her kiesbaar stellen beziet men als een „verbete ring van de continuïteit". Regering en vakbonden moeten, aldus staat in het beleidsplan, zich eens meer afvragen of zij de wensen van een goede pensioen voorziening van alle medewerkers niet dui delijker moeten ondersteunen. In 1977 blijft ook de te geringe bezetting van de staf de aandacht vragen. Een directeur, twee staf functionarissen gezinsverzorging, een staf functionaris maatschappelijk werk en een administrateur kunnen een onvoldoende ga rantie voor het goed functioneren van de stichting bieden. Deze te geringe formatie betekende: roofbouw op de medewerkers en onvoldoende behartiging van vele zaken. Het afkondigen van een vacaturestop voor de functie van de staffunctionaris maat schappelijk werk verergerde de situatie nog. Er is Midden-Rijnland alles aan gelegen om medio 1979 te kunnen beschikken over een nieuw gebouw in Leiderdorp. Als deze oplevering dan niet kan plaats vinden in samenwerking met de participanten in de bouw van het gezondheidscentrum aldaar (de maatschap van huisartsen en de Stich ting Gezondheidszorg), ontstaat voor Mid den-Rijnland de noodzaak om te overwegen alleen voor eigen medewerkers huisvesting te zoeken -.ISSE In de Pauluskerk i Lisse komen maandag 17 janua ri de leden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde bijeen. Tijdens de bijeenkomst zal men kennis kunnen maken met biologische dynamische tuinbouw. Mevr. M.W.T. Schilthuis uit Nieuwe Wetering zal hierover een teenzetting geven. Aanvang acht uur. LISSE Het Lissese gezelschap "Het Geestgrondtheater" geeft de vrijdagen 21 en 28 januari uitvoeringen van de klucht „Poespas". Aanvang acht uur. Toegangsbewijzen 3,50 gulden zijn verkrijgbaar aan de zaal, op de eerste vrijdag de Meerkoet en de tweede voorstelling ii Poelhuys. Ook kan men bespre ken bij Prinsessestraat 113, Lis- LISSEDe Sjoelclub Lisse heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor het bedenken van een naam voor de kersverse vereni ging. Formulieren ter deelname zijn verkrijgbaar bij Sporthuis Gerven de Jong. De prijsuitre- king wordt gehouden op zater dag 29 januari in het sporthuis. VOORSCHOTEN Carnavals vereniging De Forse Caters houdt zaterdag 22 januari een groots Catersbal in de Gouden Leeuw van de Veurseweg. Be zoekers dienen te verschijnen in boerenkleding. Het bal begint om half tien. De toegangsprijs is 12,50. Leden van de carna valsvereniging hebben gratis toegang. Kaarten voor het bal zijn te verkrijgen bij wassalon Douza, Jan Vermeerplantsoen 10, sigarenmagazijn Uljee, Schoolstraat 47 en Diba-mode, winkelcentrum Nood-Hofland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4