CDA en VVD vechten irechtsgeldigheid ^Stichting Mast aan u I üOnderzoek inaar alternatief openbaar vervoer in regio Leiden lctorl WETHOUDER VAN AKEN BETICHT VAN '"„WETSONTDUIKING" Universiteit wil gemeente Leiden tegemoet komen B en w willen De Bolster aanpakken RI {NSDAG 11 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Er zal worden gestreefd naar het opne men van een Franstalige, zender in het kabeltelevi siepakket. Dit zegde wet houder M. van Aken giste ren tijdens de vergadering van de werkgroep kabelte levisie Leiden toe. Een en ander kwam ter sprake naar aanleiding van een brief van leerkrachten van de Christelijke Scholenge meenschap Zuid-West. Hie rin wordt gepleit voor het opnemen van een Franse zender in ruil voor een Duitse zender. Het voorlopige pakket van televisieprogramma's is als volgt samengesteld: Neder land 1 en 2, Duitsland 1, 2 en 3 en België-Vlaams. Wethouder Van Aken deel de mee dat er onderhande lingen gaande zijn met Frankrijk voor een aan- Franstalig programma in pakket kabeltelevisie sluiting op Frankrijk-Llle. Volgens de wethouder wil len de Fransen eventueel de auteursrechtelijke ver plichtingen voor de door voer van een Franstalig programma op zich nemen. Het opnemen van Belgie- Waals ontraadde de heer Van Aken ten sterkste om dat gebleken is dat de ont vangst van deze zender in grote delen van Nederland zeer slecht is. LEIDEN „Wij zullen niet schromen een besluit van de gemeenteraad om een rekening courant-krediet aan de Stichting Mast te verle nen tot in de hoogste instanties aan te vechten." Dit stelde het WD-raadslid Van Duijn gister avond tijdens de vergadering van de gemeente raad naar aanleiding van de behandeling van een voorstel van het college van b en w een rekening-courant-krediet van anderhalf miljoen gulden te verlenen aan de Stichting Mast. de voorloopster van een gemeenschappelijke rege ling, die de exploitatie van kabeltelevisie in de Leidse regio in handen krijgt. Zonder officiële goedkeuring van de gemeente raad is de Stichting Mast in het leven geroepen, zonder deze goedkeuring is ook een rekening- courant geopend, waarvan de Stichting reeds twee ton heeft opgenomen om een begin te maken met het oprichten van een t.v.-mast in de Merenwijk. Zoals bekend moest de bouw van deze mast worden gestaakt, toen de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning aan het college van b en w van Leiden opdracht gaf de bouwvergunning te schorsen tot 1 maart 1977. Inmiddels staat zo goed als vast dat de mast die Multivisie b.v. in Oegstgeest bouwt; overge nomen zal worden door de PTT voor anderhalf miljoen gulden. Op deze mast zullen de ge meenten Katwijk, Oegstgeest, Leiderdorp, War mond, Zoeterwoude, Leiden en Voorschoten kunnen worden aangesloten. De mast met bijbehorende antennes en appara tuur zal in functionerende staat uiterlijk op 1 april 1977 door Multivisie moeten worden over gedragen aan de PTT. Voor die tijd zal er al een kabel van Oegstgeest naar de Merenwijk dienen te worden gelegd. Om de bewoners van de Merenwijk, die al drie jaar betalen voor kabeltelevisie eindelijk waar voor hun geld te geven. Wetsontduiking CD A-fractievoorzitter H. Driessen wees er'gis teravond op dat er nog steeds geen volledige overeenstemming is. Hij bleek in het geheel niet tevreden over de wijze waarop de Stichting JÜL. Wethouder M. van Aken Mast tot stand was gekomen. Het feit dat de Stichting geen voortvloeisel is van een b en w-besluit kenmerkte hij als „wetsontduiking". De CDA-fractievoorzitter stelde dat hij er veel voor voelde GS en „eventueel hogere instan ties" op de hoogte te stellen van een individueel initiatief van een lid van het college". Hij verweet wethouder M. van Aken aan een oor deel van GS over de gang van zaken te hebben willen ontkomen, omdat GS nooit akkoord zou zijn gegaan met het in het leven roepen van een privaatrechtelijke instelling zoals de Stich ting Mast om een t.v.-mast te exploiteren, al was het dan maar tijdelijk. Wethouder Van Aken stelde met nadruk dat voordat t,ot oprichting van de Stichting Mast is overgegaan „alle denkbare adviezen zijn ingewonnen". „Van de griffie hebben wij een positief advies gekregen." De wethouder bena drukte de tijdelijkheid van de Stichting, waar mee hij de volgens de heer Driessen onzorgvul dig opgestelde statuten van de stichting ver klaarde. „Het is niet gebruikelijk de zaak uit te spinnen bij een dergelijke tijdelijke recht spersoon. Als we door het rijk niet zo waren gedwarsboomd had de stichting zich allang kunnen opheffen om plaats te maken voor een gemeenschappelijke regeling", aldus de wet houder. Onbehoorlijk bestuur Ook stadsontwikkelingswethouder C. Waal, wees met een beschuldigende vinger naar de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dit naar aanleiding van de opmer king van het CDA-raadslid Bleijie dat er bij de verlening van de bouwvergunning door b en w voor de mast in de Merenwijk „planologi sche blunders" waren gemaakt. Wethouder Waal ontkende dit. Hij stelde dat de bouwver gunning geenszins lichtvaardig was genomen. Volgens hem had de minister de mogelijkheid van schorsing aangegrepen om de bouw van twee masten in de Leidse regio te voorkomen. „In feite is hier sprake van onbehoorlijk be stuur door het rijk. Wanneer we de echte argumenten hard zouden kunnen maken, zou den we in een kort geding bepaald niet zwak staan." Door het raadslid L Beijen (PPR) werd het door CDA en WD aangevochten voorstel tot verlening van de rekening-courant-rekening voor de stichting Mast geamendeerd. Hij vond het bedrag van anderhalf miljoen gulden wel wat veel. Om te voorkomen dat de Stichting Mast met het geld alsnog het plan om een eigen mast op te richten wil verwezenlijken stelde hij voor een clausule op te nemen waarin voor een dergelijke besteding de speciale toestemming van de raad nodig is. In een van de eerstvolgen de vergaderingen van de gemeenteraad zal het verlenen van het rekening-courant-krediet aan de Stichting Mast verder worden behandeld. kwaliteit De kabeltelevisie kwam eveneens uitgebreid aan de orde in de vergadering van de werk groep kabeltelevisie Leiden gistermiddag. Wet houder Van Aken stelde dat nog steeds niet vaststaat of de PTT zich garant zal stellen voor de levering van een goede kwaliteit door de Oegstgeestse mast. In een brief aan de staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat M. van Huiten stelt de voorzitter van de werkgroep kabeltelevisie dat er nog enkele vraagpunten zijn. Zo wil de heer Van Aken weten of de toekomstige gemeenschappelijke regeling zich gedekt kan weten door de PTT met betrekking tot problemen op het gebied van het auteurs recht. Ook het bedrag dat de PTT aan Multivi sie voor de mast zal moeten betalen, staat nog steeds niet zwart op wit Deze prijsstelling is noodzakelijk om een begro ting van de Stichting Mast op te kunnen stellen. Tijdens de werkgroepvergadering deelde wet houder Van Aken mee dat hij een prijs van anderhalf miljoen gulden voor de Multivisie- mast heeft horen noemen. Hiervan neemt het ministerie van Defensie drieënhalve ton voor zijn rekening. Alle roerende zaken van de Stichting Mast-mast, die in de Merenwijk zou worden opgericht, worden eveneens door de PTT overgenomen. Op vragen van het WD- raadslid Th. Wessels ontkende wethouder Van Aken ten stelligste dat hij stad en land afreist om de mast van de Stichting te slijten. De onroerende zaken van de Stichting Mast in de Merenwijk lagen de leden van de werkgroep zwaar op de maag. Volgens wethouder Van Aken zijn de regio-gemeenten akkoord gegaan met het overnemen van de lasten van het onroerend gedeelte van de mast in de in het leven te roepen gemeenschappelijke regeling. De PvdA-raadsleden Koning en Meijer en het CDA-raadslid Bleijie drongen erop aan een schriftelijke verklaring hierover te krijgen van de regiogemeenten. Door de heer Wentholt van de Stichting Kabel net Merenwijk vroeg de wethouder de SKM te betrekken bij het bepalen van het tarief voor kabeltelevisie. Vooralsnog zal de SK hetzelfde tarief aan de Merenwijkers in rekening bren gen, als de bewoners van Oegstgeest zullen moeten gaan betalen. "Als randgemeenten akkoord gaan nj ij LEIDEN Er bestaat een kans dat in de toekomst in de Leidse regio een trolleybus zal rijden. Op vragen van het PSP-raadslsd mevrouw A. van der Zande zegde wethouder C. Waal gisteravond tijdens de raadsvergadering toe in overleg te treden met de randgemeenten over een andere wijze van openbaar vervoer. Naar aanleiding van de nota „Doelstellingen en uitgangspun ten en verkeerscirculatieplan Leiden", had mevrouw Van der Zande samen met het PPR- raadslid Beijen een amende ment ingediend waarin ruimte wordt opengelaten voor het in ere herstellen van de tram of het naar Leiden halen van een trolleybus in het verkeerscircu latieplan. Wethouder Waal deel de mee dat het terughalen van de tram naar Leiden vooralsnog onmogelijk lijkt. Een trolleybus leek hem meer haalbaar. Voor- Een trolleybus, straks ook in Leiden? waarde is wel dat er overeen stemming met de randgemeen ten moet worden verkregen. Daarna zal het ingenieursbu reau Dwars Heederik en Verhey b.v. uit Amersfoort worden ver zocht een onderzoek naar alter natieve openbaar vervoersmoge lijkheden in te stellen. LEIDEN —'Woensdag zal het college van bestuur van de Leidse Universiteit voor de eerste maal met b. en w. gaan praten over de inhoudelijke aspecten van de nieuwbouw- plannen van het AZL. De uni versiteit zal daarbij zoveel mogelijk trachten tegemoet te komen aan de verlangens van de gemeente. De kwaliteit van het te bouwen ziekenhuis zal daar echter niet onder mogen leiden. Deze opdracht kreeg het college van bestuur gister avond mee van de universi teitsraad. Hoewel het college duidelijk haar voorkeur blijft houden voor plan C, vindt de universiteitsraad het niet ge wenst dat zij bij de onderhan delingen met de gemeente dit al laat meespelen in de vorm van het op tafel leggen van een groot aantal claims. De motie van aanbeveling die UNIVERSITEITS-NIEUWS Over nieuwbouw AZL het college had ingediend, en waarin zeven van dergelijke claims waren opgenomen, haalde gisteravond niet onge schonden de eindstreep. Van de zeven wensen als eisen verpakt bleven er nog maar vier over terwijl deze boven dien veel zachter werden ge steld. Uit de informatie die de raad kreeg over de stand van zaken met betrekking tot de nieuw- bouwplannen bleek onder meer dat bij plan D ruimte zou zijn voor 850 woningen op het overblijvende terrein en bij keuze van plan C 950. Deze laatste woningen zouden daar bij wel helemaal op het be staande ziekenhuisterrein tus sen een deel van de bestaande bebouwing, het nieuwe zieken huis en de spoorbaan moeten worden geperst. Met de gemeente voert de uni versiteit, zo is vernomen, al geruime tijd overleg om te be zien of door wijzigingen van de lokatie van plan C niet grotendeels tegemoet kan wor den gekomen aan de Leidse bezwaren tegen het oorspron kelijke plan C. De universiteitsraad heeft nog geen uitspraak gedaan over de beide plannen. Dat zal zij doen in haar vergadering van maandag 31 januari wanneer, naar wordt verwacht, de ver schillende rapporten van de adviseurs zijn verwerkt in een eindrapport met aanbevelin gen. Verbouwing Minnebuis zonder vergunning LEIDEN Het college van b en w zal op korte termijn maat regelen nemen tegen het aanne mingsbedrijf Gebr. De Bolster b.v. Dit bedrijf heeft zonder de vereiste bouwvergunning het voormalige Minnehuis aan de Kaarsenmakersstraat en het Oudeliedenhuis aan de Heren gracht verbouwd. Dit delen b en w mee naar aanleiding van vragen van de PvdA-raadsleden M. Koning en J. Duivesteijn. De vereiste bouwvergunningen zijn niet ver leend op grond van het ontbre ken van brandvoorkomende maatregelen in de twee oude panden. In het voormalige Min nehuis moet vanaf de tweede verdieping een tweede vlucht weg naar het binnenterrein wor den gemaakt. Tevens moeten betere brandwerende toegangs deuren worden aangebracht en in gangen en trappenhuizen dient in overleg met de com mandant van de brandweer een noodverlichtingsinstallatie te worden gemaakt Ten aanzien van het Oudeliedenhuis merken b en w op dat eveneens een vluchtladder naar de binnen plaats moet worden gemaakt. Aan de zijde van de Langestraat is in het Oudeliedenhuis een extra uitgang gecreëerd met een trap. B en w stellen dat Gebr. De Bolster deze hebben aange bracht zonder toestemming van de minister van CRM op grond van de Monumentenwet Parkeerplaatsen (I) Typerend voor de devaluatie van discussiëren in de Leidse gemeenteraadsvergaderingen was gisteravond de wijze waarop stadsontwikkelingswethouder C. Waal een motie van bet CDA en SGP/GPV beoordeelde. De motie was tijdens jeen van de vorige raadsvergaderingen ingediend naar aanleiding van de behandeling van de nota Doelstel lingen en uitgangspunten en verkeerscirculatieplan Leiden". In de motie wordt aangedrongen op het creëeren van meer parkeerplaatsen, dan waarvan in de nota gewag wordt gemaakt ,Jk heb de vorige raadsvergadering goed opgelet Deze motie werd opgesteld nadat de beer Driessen (fractievoorzit ter van het CDA in de gemeenteraad - red.) even vluchtig de nota had doorgebladerd. Mijn vermoeden dat het om een onzorgvuldig voorbereide motie ging, werd bevestigd toen de heer Van Zijp (een van de indieners - red.) niet bij machte bleek de motie goed toe te lichten", aldus de wethouder, die daarmee maar wilde zeggen dat bet college de motie ontraadde. Parkeerplaatsen (II) Doorgaans is een dergelijke verklaring van de wethouder voldoende om een meerderheid voor het collegestandpunt te vinden. De wethouder ging er blijkbaar vanuit dat dit ook nu het geval zou zijn. Hij ondernam in ieder geval geen stappen niet aanwezige pohtieke geestverwanten op te bellen, zoals hij dat bij de behandeling van de interpellatie van hetCDA-raadslid M Ham over de Stevenshofjespolder wel had gedaan, toen hij vreesde het onderspit te delven. Ook een lobby bleef achterwege. Wie beschrijft het verbouwereerde gezicht van de wethouder toen na stemming over de motie, deze het toch bleek te hebben gehaald. Ondanks 's wethouders nadrukkelijke afwij zing. De „boosdoeners" waren de door het PPR-raadslid L. Beijen in zijn partijblad weieens genoemde „dissidente PvdA- raadsleden" Van Baren en Banner. Zij waren met de heer Van Zijp van mening dat het verhogen van de parkeerplaat sen in de Leidse binnenstad de concurrentiepositie van het Leids City Centrum kon worden verstevigd. Parkeerplaatsen UI In allerijl werd de vergadering geschorst waarna de wethou der zich met zijn PvdA terugtrok om zijn mede-partijleden over hun onvoorspelbaar gedrag te berispen. Uiteindelijk werd de motie toch overgenomen aangezien volgens ambte naar Engbert Eggenkamp: „De formulering zo vaag is, dat wanneer het punt werkelijk aan de orde komt, het college toch naar eigen goeddunken kan handelen". Deze woorden, uitgesproken tijdens het openbare fractieberaad, staken de wethouder voldoende hart onder de riem om, weer achter de collegetafel gezeten, de motie toch aan te nemen. Stickeractie De Ton Menken stickeractie is door Leidenaren met wild enthousiasme ontvangen. In een mum van tijd verdwenen enige honderden stickers uit de Ton Menken IJshal aan de Vondellaan, zij het op illegale wijze. De stickers - iedereen die een sticker op een in het oog lopende plaats opplakt mag een keertje gratis schaatsen in de ijsbaan - werden ontvreemd uit het kantoor. De daders hebben zich zondag avond waarschijnlijk laten insluiten en hebben zich verscho len op een van de toiletten in de kleedkamers. Nadat het personeel het gebouw had verlaten vernielden de daders een dure ruit van het kantoor en braken tevens de winkel open. De stickeractie wordt overigens gewoon voortgezet Ton Menken verklaarde nog genoeg stickers in voorraad hebben. Rozenkruisers Het Rozekruisers genootschap geeft vanavond een lezing restaurant ,,'t Raedhuys" aan de Nieuwe Rijn. Gesproken zal worden over trDe tweevoudige mens". De bijeenkomst begint om acht uur. Foco Novo Een van de leden van Foco Novo De Londense toneelgroep Foco Novo brengt in bet kader van het Mickery-circuit in de Leidse Schouwburg op zater dag 15 januari „A seventh Man". Het stuk is gebaseerd op het boek ,A seventh Man", dat handelt over de Europese gastarbeider. De schrijver van bet boek is John Berger, bekend van bet TV-programma en boek Anders Zien" In 15 scènes spelen de acteurs van Foco Novo het verhaal van een boerenzoon uit een klein Turks dorp, die samen met drie landgenoten naar Duitsland gaat om er als goedkope arbeidskracht te gaan werken. Het enige dat hem onder de miserabele omstandigheden, waarin hij moet leven op been houdt is de valse illusie eens genoeg gespaard te hebben om definitief naar zijn geboorteland terug te keren. Met eenvoudig decor en veel gezongen stukken tekst met begelei ding van gitaar en orgel wordt het verhaal ten uitvoer gebracht Foco Novo hoopt met het stuk te bereiken dat de toeschouwer er toe wordt aangezet het boek van Berger lezen. Aanvang 20.15 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3