Vuurproef tegen PSY- kanonnen C FC Den Haag moet andere voorzitter profsectie zoeken SUCCES OLD STARS IN NEDERLAAGSERIE Blauwe vleesstempel is niet „vies" Tips voor bejaarde „Thuisblijvers' Veel drop is onge zond O Wisselende bezetting damesschaatsploeg-B f Nieuwtjes DINSDAG 11 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA pINSE DOELMANSTALENT HANS GALJE Rustige Hans Galjé: „Ik ben niet zo gespannen voor en tijdens een wedstrijd". DELFT De schrik sloeg Hans Galjé gisteren opnieuw om het hart bij het zien van de videobeelden van de wed strijd tegen Haarlem. Op zeker moment moest de jeugdige invaller-doelman van FC Den Haag de bal uit de hand uittrappen, maar hij raakte het leer dermate ongelukkig dat de niet ver van het Haagse strafschopgebied staande Haarlemmer Gerrie de Winkel het pro jectiel op enige centimeters langs zich zag suizen. „Ja," herinnert Hahs Galjé zich levendig, „dat was een van de schoonheidsfoutjes. Voor de rest ben ik over mijn optreden toch nog tevreden." Hans Galjé had daar alle reden toe. De vorig seizoen nog als amateur bij de Delftse tweede klasser DHL spelende, fors uit de kluiten gewassen (l,88m), doelverdediger maakte een in veel op zichten bevredigend debuut bij FC Den Haag, dat routinier Thie node aan de kant moest laten vanwege een oude liesblessure. Ook de komende weken zal Hans Galjé (volgende maand wordt hij twintig). Het doel van de ploeg van Malatinsky waarschijnlijk verdedigen, want Thie is een rustperiode van circa veertien dagen voorgeschreven. Hans Galjé maakt niet de indruk er erg veel moeite mee gehad te hebben. De sprong van het bescheiden amateur voetbal naar de eredivisie te maken. De rustige Delftenaar opereert in het veld alsof hij al jaren op het hoogste niveau speelt „Ik hoor inderdaad mensen vaak zeggen dat ik in het doel een bepaalde zekerheid uitstraal. Zelf kan ik dat niet zo goed beoordelen. Een feit is wel dat ik niet eens zo erg gespannen ben voor en in het begin van een wedstrijd. Dat komt misschien ook door de manier waarop ik ben opgevangen. Van te vo ren hebben zowel de trainer als enkele spelers tegen me gezegd dat ik maar veel moet praten en dat ik me daardoor snel op mijn gemak zou voelen. Boven dien speelt natuurlijk ook een rol dat ik zulke geroutineerde spelers voor me heb staan. Ik heb het idee: die slepen me er toch wel doorheen". SNELLER Toen Hans Galjé door scouts van FC Den Haag werd ontdekt, speelde hij al een seizoen in het Haagse jeugdelftal. „Ik heb later gehoord dat FC Den Haag me al een jaar voor ik een contract kreeg op het oog had", vertelt Galjé, die van zijn eerste profseizoen geen al te hoge verwachtingen koesterde. „Ik zou al tevreden zijn geweest als ik achter Thie tweede doelman had kunnen wor den. Dat is dan sneller gegaan dan ik me had voorgesteld." Die doorbraak van Hans Galjé, de jong ste doelman in de eredivisie, is toch wel opmerkelijk. Aan het begin van dit seizoen leek hij een concurrentiestrijd te moeten uitvechten met René van Antwerpen, die in de vorige competitie al een kleine tien wedstrijden Thie had vervangen. Ook in de afgelopen oefen periode van FC Den Haag leek de kans van Van Antwerpen op een plaats ach ter Thie het meest waarschijnlijk, om dat hij vaker in actie kwam. Inmiddels heeft trainer Malatinsky een duidelijke keuze gemaakt en die is in het voordeel van Galjé, die overigens slechts een jaar jonger is dan Van Antwerpen, uitgevallen. Hans Galjé heeft het in zich tot een grote uit te groeien en de Nederlandse traditie voort te zetten die inhoudt dat er steeds weer doelmanstalent opduikt. Zondag zal hij een vuurproef kunnen ondergaan als hij de kanonnen van PSV tegenover zich krijgt. Hij zal het waarschijnlijk aanzienlijk drukker krij gen dan tegen Haarlem. Dan kan Hans Galjé daadwerkelijk aantonen over het talent te beschikken dat velen hem toe schrijven. Frank Werkman (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag zal op zoek moeten naar een nieuwe voozitter. Herman Choufoer heeft te kennen gegeven er een punt achter te willen zetten en zich niet herkiesbaar te stellen voor een nieuwe termijn. In bestuurskringen van FC Den Haag is nu al de vraag in studie hoe de opvolging van de 60-jarige Choufoer zal moeten worden geregeld. In dat verband is de naam genoemd van de huidige vice-voorzitter en tevens manager Fred van Hal, maar de verenigingsraad zal daarover de definitie ve beslissing moeten nemen. Herman Choufoer zal terugtreden zodra del l ding tussen de betaalde en amateurafdeling j te heeft gekregen. Naar verwachting zal i i april het geval zijn. Met zijn afscheid als c stuurder verlaat Choufoer geheel als besti de voetbalwereld. De laatste twee jaar he( naar zijn zeggen al geen functie meer geami op een hoger niveau, hoewel zijn naam i verband veelvuldig werd genoemd. Ook eve toekomstige toenaderingspogingen om zittj nemen in het een of andere voetbalcollej Choufoer met „neen" beantwoorden. Voor de twee de achtereen volgende maal is in België een Nederlan der uitgeroe- 1 pen tot voet- I bal Ier van het jaar. In 1975 ging de „gou den schoen" naar de ex- Feyenoorder Jan Boskamp. als beste spe ler van 1976 werd Rob Rensenbrink gekozen. Ren senbrink, die in 1975 in het klassement om de „gou den schoen" als tweede achter Boskamp eindigde, verzamelde 345 punten, ruim voldoende om Francois van der Eist (274 punten) en Raoul Lambert (154 punten) achter zich te laten. Twee weken geleden eindigde Rensenbrink als tweede achter Beckenbauer bij de verkiezing „Europees voetballer van het jaar 1976". (Vari onze sportredactie) DEN HAAG In een met vierhonderd toeschou wers gevulde sporthal Overbosch zijn de Old Stars Den Haag gisteravond met hun nederlaagse rie begonnen. Er werd gespeeld voor de poulès A en B, met in de laatste de wedstrijd tussen de eerste elftallen van HMSH en Spoorwijk. De bedoeling is dat de ploeg die overwint in de serie terug komt, en later, als één van de amateurelftallen kampioen is, tegen de old Stars uitkomt met als inzet de Van der Gunbokaal. HMSH deed het uitstekend en versloeg Spoorwijk met 43. Veel doelpunten dus nog na verandering van de mini-voetbalspelregels. In deze nederlaagserie wordt volgens „normale" KNVB-re- gels gespeeld. Minder sensationeel, maar de ploe gen zetten zich dan ook voor tweehonderd procent in om tot een bevredigende doelpuntenproduktie te komen. Voor HMSH scoorden Gerrie Wan- rooy(2x), Marcel Robert en Martin van de Knoop. Spoorwijk deed dit door Ton van de Veer, John Bolman en doelman Arie Ratsma. In poule A speelden de Old Stars tegen oud-Hol land Sport. In deze categorie moet de Old Stars een zo groot mogelijke nederlaag worden toege bracht. Het optreden van de tegenstander is dus éénmalig. Het is de oudjes van Holland Sport trouwens niet gelukt om de Haagse „thuisspelen- de" club van coach Karei Jansen dit verlies toe te brengen. Old Stars versloeg de ploeg van Wim Anderiesen met 5—2. Holland Sport miste Sjaak Roggeveen en Rob van der Bol wegens blessures. Toch kon Holland Sport een voorsprong nemen, in de elfde minuut, door Jaap Advocaat uit een strafschop. Lang duurde dit evenwel niet daar Guus Haak met een afstandschot gelijk maakte. De Old Stars kwamen met de rust met 3—1 voor te staan door doelpunten van Leen de Graaf en Harrie Heijnen. Na de hervatting werd een hard schot van Jan Teske geretourneerd door Cock Clavan waarna Martin Kloor kon intikken: 3—2. Dit bracht de spanning dan ook volledig terug. Na schoten op de lat van Theo van de Burch en Leen de Graaf brachten Hans Dorjee en weer Leen de Graaf de eindstand op 5—2 voor de Old Stars Den Haag. Een geslaagd evenement dat op 24 januari wordt voortgezet. DEN HAAG De dames B-ploeg, die door de schaatsbt gecreëerd om de rijdsters die buiten de kernploeg zijn gel een opvang te bieden, krijgt een wisselende bezetting. Oorzaak daarvan is dat drie in aanmerking komende junioj Gudy Schouten, Marjan van Dalen en Pitie Postma de koi weken zo weinig mogelijk hun school willen verzuimen. De juniore, Henny Top, wordt morgen voor een operatie aj amandelen in het ziekenhuis opgenomen en is voor de rei het seizoen uitgeschakeld. Gudy Schouten, Marjan van Dalen en Pitie Postma moeten en 6 februari een selectiewedstrijd te rijden met als inzet startbewijzen voor het jeugdwereldkampioenschap, twee vl later in Inzeil. De selectiewedstrijd wordt zo mogelijk in J gereden. Kan dat in verband met studie niet, dan v/otdl wedstrijd in Nederland gehouden. De nieuw aangestelde trainer Wiebe Kort reist met zes 'J meisjes af naar West Berlijn, waar het aanstaand weekeind grote meerkamp zal worden gereden. Het zijn Christa Ja: Margriet Pomper, Klaske Meyer, Jeltje Jansma-Haslinga, 1 Nieuwenhuis en Henny Ebbinge. die c lopei volg van zo g weds voor gem: Dat rekt» seer< kant Ame dooi bevc gen best: naai viert pf In samenwerking met o.m. de Consumentenbond. Veel mensen kijken nogal vies, wanneer zij thuiskomen en ontdekken dat het lekker stukje vlees, dat zij net heb ben gekocht, is voorzien van dat blauw-paarsige stempel. Ten onrechte. Het stempel zou eigenlijk met welwillendheid moeten worden bezien, omdat het dient ter bescherming van de gezondheid van de consu ment. Het stempel betekent dat het vlees vrij van ziekte kiemen is. De Vleeskeuringswet, date rend uit 1919, zorgt ervoor dat alleen onschadelijk vlees in de handel komt. Met het ron de blauwe stempel, waarin plaatsnaam en datum van goedkeuring staan, wordt door het slachthuis bevestigd dat er geen afwijkingen zijn en dat het vlees ter consump tie is vrijgegeven. Op de plaats van het stempel, meestal de bil of de schouder van het dier, heeft de slager geen invloed. Hij hoeft het stempel niet weg te snijden, en evenmin hoeft dat thuis te gebeuren, want de gebruikte stempelinkt is niet schadelijk. Blauwe inktsporen zijn ook wel terug te vinden in worst soorten (zoals bijvoorbeeld cervelaat). Het blauwe stem pel is bovendien een aanwij zing dat het vlees uit Neder land afkomstig is. Import- vlees krijgt namelijk een rood stempel. Maar dat zal men bij de slager zelden aantreffen, omdat importvlees voorname lijk naar de vleesverwerkende industrie gaat Kindermaillots Kindermaillots lijken soms alleen maar gemaakt te zijn vanwe ge de mooie kleur. Verder zijn ze een ramp. Met pantalons kan nog wel eens wat gedaan worden door de zoom wat groter te maken of uit te leggen. Bij maillots is dat echter onmogelijk. Met als gevolg dat ze over het algemeen niet goed zitten. Reikt de maillot goed tot in de taille, dan zit hij bij het kruis te krap of moet het kruis juist ergens tussen de knieën worden gezocht. Zit de maillot in het kruis goed, dan moet hij bij kinderen dikwijls tot aan de oksels worden opgetrokken. De Duitse consumentenbond heeft een onderzoek ingesteld naar een aantal merken. Hieruit bleek dat slechts een klein aantal voorzien was van vervangbare taillebanden; de rest had inge- breid elastiek in de taille. Ook bleek echter dat een aantal fabrikanten rekening heeft gehouden met de problemen van maillots-kopende raoeders: maillots in één maat, maar met verschillende beenlengtes. Van de ook in Nederland bekende merken, die de Duitsers hebben onderzocht, kwamen de maillots van Falke en Ewers het beste uit de bus. Teer op bielzen Van die mooie spoorbielzen om zelf een tafel van te maken. Maarze zijn voorzien van een dikke teerlaag. Een euvel dat dikwijls voorkomt. Hoe kan die laag nu het best verwijderd worden? Die teerlaag is gevormd door creosootolie, die zich laat oplos sen door thinner. Insmeren hiermee is de enige remedie, maar het is een proces van jaren, omdat er steeds weer teer „naar boven" komt. Een heleboel thinner en een berg oude lappen zijn dus nodig om de bielzen teervrij te krijgen. Als de laag verdwenen is, kunnen ook nog blauwe plekken in het hout worden ontdekt, veroorzaakt door de ijzeren schroeven die er in hebben gezeten. Indien gewenst kunnen die plekken worden verwijderd met een lauwe 3-4% oxaalzuuróplossing. Als het zuur is ingetrokken, de plekken goed afspoelen. Oxaalzuur is bijzonder giftig en dient dus uit de buurt van kinderen en dieren te worden gehouden. Een goed en alom gedeeld uit gangspunt in het welzijns werk voor ouderen is: zorg dat de mens op leeftijd zo lang mogelijk „lekker op zijn eige" kan blijven wonen, in zijn vertrouwde omgeving, zijn eigen buurt met zijn ei gen kennissen, zijn eigen win kels. In een bewerkelijke en ouderwetse behuizing kan dat zelfstandig wonen echter wel eens een zware belasting zijn. Maar er bestaan ook mogelijk heden om het allemaal wat aan te passen waardoor een huiselijke en gemakkelijke oude-dag te realiseren is. Om daarvoor de weg een bee tje aan te wijzen heeft de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid een boekje uitgegeven in de Senioren reeks. Dit derde deeltje in de serie (eerder verschenen „Be scherming van Bezit" en „Te huis in zicht") is getiteld „Thuisblijvers". Een boekje vol tips en suggesties, erg ge- Een hoge berg- of legkast is voor het grootste deel moeilijk bereikbaar. Horizontaal tegen de muur gehangen en met een andere indeling zou die kastruimte veel bruikbaarder zijn (uit: „Thuisblijvers"). schikt om verlanglijstjes aan te vullen. Het boekje is te verkrijgen bij de federatie, Eisenhowerlaan 114 in Den Haag. De prijs is 4 gulden (inclusief verzend kosten) of 2,50 gulden (afhaal- prijs). Het gironummer van de federatie is 531100. De Nederlanders staan er om bekend, dat zij veel drop eten. De laatste jaren is door medische onderzoe ken echter steeds duidelij ker komen vast te staan dat een dagelijkse con sumptie van drop wel eens slecht voor de gezondheid kan zijn. Iemand die dagelijks een zakje drop snoept, loopt het risico last te krijgen van het zogenaamde drop- syndroom, waarvan een verhoogde bloeddruk en oedeemvorming de voor naamste kenmerken zijn. Het bestanddeel dat drop zijn specifieke smaak geeft (glycyrrhizine) bootst na melijk de werking van een belangrijk bijnierschors- hormoon na. Te veel van dit dropbestanddeel kan de water- en zouthuishouding van ons lichaam verstoren. Behalve aan verhoogde bloeddruk en oedeemver schijnselen, is het „drop syndroom" ook te .herken nen aan hoofdpijn en spier- verzwakking. Aan de andere kant is in middels wel komen vast te staan, dat drop een gunstig effect heeft op maagzwe ren en het wordt in derge lijke gevallen dan ook wel als medicijn aangewend. Teveel drop eten kan leiden tot een dropsyndroom: hoge bloeddruk en oedeem (teveel vocht). Op de Nieuwtjestafel van het Bouwcentrum in Rot terdam zijn weer een paar nieuwe produkten te zien. Het Ierse bedrijf Unidare fles benut een open haard voor^^^ de centrale verwarming van een woning. De rook- gassen passeren hierbij KJ een V-vormige watertank,! die boven het vuur hangt. Links en rechts zitten aanj de stalen mantel van dej open haard aansluitpuntei voor aan- en afvoerleidin- gen naar en van een aantal radiatoren. Het op deze manier geleverde warmte- vermogen is beperkt eni kan dan ook niet de beken-I de centrale verwarming' vervangen. Wel zou deze vorm van cv kunnen wo- den gebruikt voor het ver warmen van bijvoorbeeld| zomerhuisjes in het voor- en najaar. Uit Denemarken komt eenp*" zeer platte, electrisch ver- warmde plint. Hij bestaat uit elementen, die op el- JL kaar en op de hoekstukken met stekkerverbindingen aansluiten. De verwarmde plint is 18 mm dik en 123jtre mm hoog. Dit verwar-|itkoi mingssysteem vereist ech-ipricl ter wel een goede warm-»al, b teisolatie. [«ren liloc Rial Beveiligingen uit Di-|en t dam heeft op de Nieuw-*00rg tjestafel een „Blijfaf"s-~e cl lot gedeponeerd. Het gaat P d( hier om een afsluitbaar!®11117 ophangsysteem, om bijv" voorbeeld een kostbare an 3ok 1 tieke klok „muurvast" oppubli te hangen. Het haakje vary^, de klok, waaraan hij ishogei opgehangen, wordt ver-comn vangen door een holleders stift, die door een keilboutkrijgi in de muur verankerd zitbe u niet Daarop wordt de klok ge-geint hangen, waarna over degeen stift een koperen dekplaatFJss gaat tot tegen het achter-L, w schild van de klok. In de 00r kop van de stift wordt hejPJJ, geheel vastgezet met verzonken slot. Het slot!Vice kost inclusief btw 75,-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10