Tilburg Trappers speelt Feenstra van het ijs Leen Pfrommer houdt het op van Helden OLIVETTI BEGINT TOERNOOI MET ZEGE Basketbalcentrum in Leidse ijsbaan NEDERLAAG VAN BESSEMS OVERWINNING HIJS ZATERDAG 8 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGIN h. Kleine pas later in vorm" ASSEN Schaatscoach Leen Pfrom mer ziet in Hans van Helden de grote favoriet voor de nationale titelstrijd» die vandaag en morgen op de kunst ijsbaan van Assen zal worden beslist. Na afloop van de loting, die gister avond in het stadhuis van de Drentse hoofdstad werd gehouden, stelde Pfrommer tevreden vast, dat „zijn" kernploeg, waarmee hij de afgelopen weken de ijsbanen van Eindhoven en Inzeil had bezocht, geen enkele con currentie kan verwachten. Klaar voor de start staan van links naar rechts Sijtje i Margriet Pomper, Haitske Pijlman en Christa Jaarsma. van der Lende, Joke van Rijssel, Ina Steenbruggen, Uiterst rechts coach Ab Krook Jos Valentijn, de schaatsen staan op1 scherp. „Er zullen dit jaar geen grote verrassingen voorkomen. Vo rig jaar kwam Joop Pasman als een komeet naar boven, toen hij op verrassende wijze beslag legde op de derde plaats. Dit seizoen zal zoiets niet gebeuren. De technische en conditionele kwaliteiten van de huidige kernploegleden zijn veel beter. De strijd zal hoofdzakelijk gaan tussen Piet Kleine en Hans van Helden. De verschillen tussen beide rij ders zijn zo miniem, dat ik' geen voorspelling durf te doen. Als ik toch zou moeten kiezen, dan geef ik Hans van Helden de beste kansen. Hans heeft het afgelopen seizoen veel aan rolschaatstraining ge daan en beschikt daardoor over een betere techniek en meer conditie. Piet Kleine heeft de voorkeur gegeven aan het wielrennen in de zomer maanden, waardoor hij iets la ter in vorm is gekomen", aldus Leen Pfrommer, die in de overige leden van de kern ploeg, Joop Pasman, Jan Derksen en Klaas Vriend, geen nieuwe kampioen ziet op staan. „De strijd zal keihard zijn. De jongens weten dat de KNSB slechts met vier rijders verder wil gaan in dit seizoen. Er zullen dus afvallers moeten komen. De rijders zijn erg ge spannen en zullen voor hun plaats in de kernploeg een bikkelharde strijd moeten voeren. Larvik (Europees kampioenschap) en Davos (wereldkampioenschap) zijn de inzet van dit nationale kampioenschap". „Vandaag hebben de trainers (Krook, Gemser en Pfrommer) in Assen een gesprek met de KNSB gehad over de verdere begeleiding van de kernploeg. Na het kampioenschap zullen enkele rijders een stapje terug moeten doen. Voor de afval lers hebben we naar een alter natief programma gezocht, want het is toch erg sneu als je een heel seizoen keihard traint en d^t er dan ineens na een kampioenschap geen plaats meer voor je is. Het zou namelijk inhouden, dat de af vallers na het komende week end geen internationale wed strijden meer kunnen rijden". „In het algemeen klassement verwacht ik dit weekend geen grote verschuivingen of ver rassingen. Wel zie ik in Assen enkele uitschieters tot de mo gelijkheden. Hannes Moek en Jan Boere zijn goede afstands rijders. Moek kan verrassen' op de 1500 meter en Boere op de 5000 meter, maar in het grote spel spelen deze rijders toch niet mee", aldus Pfrom mer. WIL VAN DER PLAS WYCHEN In de strijd om het Nederlands kampioenschap Anker kader 47/1 dat in Wychen wordt gehouden, gaat Hans Vultink na vier ron den ongeslagen aan kop. Gisteren rekende de Groenloër in respectievelijk in acht en tien beur ten af met Dekker en Van Deventer. Grootste verrassing op de tweede dag van het toernooi was echter niet de dubbele winst van Vultink; wel de onverwachte nederlaag die Bes- sems tegen Sundquest moest incasseren. Bessems verspeelde hierdoor twee kostbare punten en moet genoegen nemen met een tweede plaats in de voorlopige stand. Voor Wim van Deventer was het geen beste dag. Na de al gememoreerde nederlaag tegen Vultink, moest hij ook zijn meerdere erkennen in Piet Vet. VIERDE RONDE: 300 11 99 27.27 118 11 68 10.72 300 13 143 23.07 222 13 54 17.07 206 8 78 25.75 Vet 300 8 110 37.50 Van Deventer 64 10 26 6.40 Vultink 300 10 95 30.00 STAND NA VIERDE RONDE: RESP. PUNTEN, HOOG STE SERIE, GEM.): Vultink 8 271 33.33 Bessems 6 129 19.90 Vet 4 110 20.95 Steures 4 87 19.57 Hans Vultink lijkt op zijn zoveelste Neder- Sundquest 4 iso 15.76 landse titel af te gaan. Na vier ronden 'is vLfoLnttr I }u lira hij nog ongeslagen. Dekker 2 so 11.28. Jan Janbroers gaat door met nieuwe basis SCHIPHOL De totaal ver nieuwde Nederlandse basket- balploeg zal de basis worden v*o het nationale team, dat in me», in Zweden en Finland, in net toernooi om het Europese b-kampioenschap gaat spelen. Die conclusie maakte bonds coach Jan Janbroers, nadat hij met zijn ploeg uit Israël was teruggekeerd. Slechts vier van de spelers, die uitkwamen in de twee verloren duels (82—90 en 84—94) tegen de met Maccabi-Amerikanen ver sterkte Israëlische ploeg, be hoorden tot de groep die het voorolympische toernooi in Ha milton speelden. Daarnaast kreeg Janbroers in de voorbe reidingsperiode op deze wed strijden nog een handvol afzeg gingen van potentiële kandida ten, van wie Bert Kragtwijk zich op het laatste moment terug trok. „De spelers", zei Janbroers op Schiphol, „hebben in Israël ont dekt dat zij als ploeg zeer rede lijke resultaten kunnen berei ken. Naarmate de wedstrijden vorderden, zag je ze als het ware denken: zie je wel, wij kunnen het toch. Zij speelden beter dan zij zelf dachten te kunnen. Persoonlijk was ik wat optimistischer dan de spelers, maar ook ik had niet durven denken dat Renso Zwiers, Kees Limmen en Teo Kropman, drie jongens van 21 jaar, zonder in ternationale ervaring met zoveel flair, overtuiging en gemak zou den spelen. (Van onze sportredactie) LEIDEN Wanneer directeur Ton Menken van de gelijknamige overdekte ijsbaan in Leiden van het Leidse gemeentebestuur toe stemming krijgt om zijn ijshal met dertig meter uit te breiden dan zal daar het nationale basketbalcentrum van de Neder-' landse Basketbalbond gevestigd worden. Reeds in een eerder stadium opperde Ton Menken het idee om zijn ijshal uit te brei den met een basketb&lhal, maar deze week heeft hij zijn plannen in een meer concrete vorm aan het Leidse college voorgelegd. De Basketbalbond heeft momenteel drin gend behoefte aan 200 vierkante meter kan toorruimte en daar zou de aangrenzende sporthal plaats aan kunnen bieden. Het ligt verder in de bedoeling, dat wanneer de plannen van Ton Menken gerealiseerd zou den worden alle centrale trainingen van de vertegenwoordigende Nederlandse teams in Leiden gehouden zullen worden. In navol ging van de zeer geslaagde ijshockeyschool in Leiden zou dan tevens een basketbal- school opgericht worden. Daarvoor zullen twee Amerikaanse basketbalspelers als lera ren voor worden aangetrokken. Wanneer de basketbalhal en het bijbehorende Neder landse baskbetbalcentrum gerealiseerd zul len worden is afhankelijk van een beslissing van het Leidse college van burgemeester en wethouders. Het ligt echter in de bedoeling van Ton Menken om reeds in september de deuren van deze nieuwe sportaccommodatie te openen. NOTEER BIJ DE RADIO Eredivisie Go Ahead Eagles—Telstar Feyenoord—FC Utrecht FC Amsterdam—FC Twente Roda JC—FC VVV NEC—NAC De Graafschap—Aiax AZ'67—Sparta HaarlemFC Den Haaq PSV—Eindhoven ■Eerste divisie Wageningen—Volendam Willem IIVeendam FC Groningen—PEC Zwolle FC VlaardinqenExcelsiqr SC Amersfoort—FC Den Bosch Helmond Sport—Fortuna SC HeerenveenSC Cambuur Heracles—Vitesse MVV—SVV De wedstrijden aangeduid met een op het tetdformulier. Nederlaag Duijvestein (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het basketbal team van Duijvestein Winter sport, dat na de „vacantie" in de Kerst- en Nieuwjaarsperiode tegen het Utrechtse Cangeroes moest aantreden, is er ook dit maal niet in geslaagd de bezoe kers te kloppen, al moet wor den gezegd dat de Hagenaars goed partij hebben gegeven. Duijvestein begon met een voor sprong van 4—0, doch na enkele minuten was de stand weer ge lijk. Ook al omdat de Hagenaars geen ruimte kregen behield Cangeroes een voorsprong, die bij de pauze tot 10 punten was opgelopen: 33—43. Ook na de rust was er geen. sprake van dat Duijvestein het team van Cangeroes kon bedrei gen. Wim Peschke nam de mees te punten voor zijn rekening, waardoor het verschil niet al te groot werd, terwijl na de rust ook diverse punten op naam van De Raat kwamen. De Raat moest kort voor het einde met een beenblessure de zaal verla ten, doch dit had nauwelijks invloed op het verloop van de wedstrijd die tenslotte verdiend door Cangeroes werd gewon nen: 69-79. Op de foto met Gerrit Schulte, links Henk Lubberding, uiterst Chris Zoetemelk die zijn broer Joop vertegenwoordigde. Naast hem Keetie van Oosten Hage. Onderscheiding voor Zoetemelk DEN BOSCH Joop Zoetemelk is voor de derde keer in zijn loopbaan gekozen tot wielren ner van het jaar. Joop Zoetemelk ontving de aan deze onderscheiding verbonden Gerrit Schuitetrofee eerder in 1972 en 1973. Vorig jaar koos de „Club 48" Hennie Kuiper. De Toboga-beker, bestemd voor de renner van de toekomst ging naar Henk Lubberding, die in september derde in het eindklassement werd van de Tour de l'Avenir. De beste Nederlandse ama teur uit de ronde van de toekomst, zal in 1977 overigens als prof rijden. Oud-wereldkampioen André Gevers ging Henk Lubberding voor als houder van de Tobogabeker. TILBURG Feenstra Verwarming heeft een gevoelige nederlaag van 10-0 geleden tegen het in topvorm spelende Tilburg Trappers. Geen moment heeft de ploeg van trainer Henk Brand de 18-jari- ge invaller-doelman Hans Christiaans van Tilburg Trappers kunnen bedreigen. De Tilburgers, gehandicapt door de bles sures van Tuma en doelman Gobel, kre gen een eveneens verzwakt Feenstra te genover zich. Koopmans speelde met een blessure en doelman Siemonsma na 8-0 op het ijs, bleef tot die tijd aan de kant vanwege een liesblessure. Onder leiding van de uitstekende scheids rechter Savelkouls en Bilderbeek, zij hoefden in totaal slechts zevenmaal een straftijd uit te delen en een misconduct voor De Heer, startte Tilburg Trappers overrompelend. Het eerste schot op de onzeker opererende doelman Hardom, Tesselaar was al meteen raak: 1-0 door Maas na 1 minuut en 34 seconden. Door de te traag opgezette aanvallen en het goed ingrijpen van de Tilburg Trappers verdediging, waren de kansen voor de Friezen op de vingers van een hand te tellen. Koopmans, Palmascino en De Heer probeerden het, maar van te grote afstand. Inmiddels hadden de Tilburgers al verder afstand genomen. Het tweede doelpunt werd gescoord door John Mac- donald, na een fraaie actie van Van den Broek achter het doel om. Kort voor het einde van de eerste periode scoorde Hans Christiaans, een neef van de doelman 3-0. Een doorbraak in de achtste minuut le verde het vierde Tilburgse doelpunt op. Aan alle illusie maakte Tilburg Trappers in de derde periode al heel snel een einde. Na drie minuten was het Buckton, die de puck hoog achter doelman tesse laar schoot: 5-0 John Macdonald nam binnen twee minuten de volgende twee treffers voor zijn rekening. Macdonald scoorde ook nog 8-0 Meteen daarna werd de dodelijk vermoeide doel man Tesselaar vervangen door Simons- ma, die het eerste schot op doel ook al- moest laten gaan. De ruim 4200 toeschou wers begonnen om een tiende treffer te roepen. Ze kregen die drie minuten voor het einde van de wedstrijd HYS Intervam won in Nijmegen met 3-2 van de Nationale Nederlanden. Van Soldt bracht N. N. op een voorsprong in de tweede periode. Door doelpunten van Tim Omstead kon HYS met een voor sprong van 2-1 aan de derde periode beginnen. Wilcox maakte eerste gelijk en De Vos zorgde voor het winnende doel punt Portugese ploeg topklasse Van onze sportredactie DEN HAAG De Sporthal De Houtzagerij was gisteravond tot de laatste plaats bezet bij de start van het internationale rolhockeytoernooi met als inzet de Han Olthoff herinnnerings- beker. Hoofdschotel van de avond was het eerste optreden op Nederlandse bodem tussen twee Europese topclubs. Juventude Salesiana uit Estorü (Portugal) en de F.C. Barcelona uit Spanje. De ploeg uit Portu gal won heel verrassend met 5-0 door doelpunten van Santos (3), Tomas en Gruz. Bij de rust was de stand 2-0. Salesiana is door deze zege zondermeer favoriet om het toernooi te winnen, of organisator Olivetti moet er an ders over denken. Immers vorig jaar kon Olivetti in Duitsland Salesiana een gelijkspel af dwingen. Olivetti opende het toernooi met een wedstrijd tegen De Licht- rust in door doelpunten van Ger stad uit Eindhoven. De Hage- Slootweg (2) en Phil Heppe. In naars waren nadat de uitsteken- de tweede helft nam de Haagse de achterspeler Piet Grootens ploeg duidelijk gas terug. Olt- de stand op 1-0 had gebracht hoff bekeek het enkele keren heer en meester. Rob Olthoff vanlangs de kant en Dambond valt uit naar Russen AMSTERDAM De orga nisatoren van het Suiker Damtoernooi, dat in de laatste dagen van het oude jaar werd gewonnen door Harm Wiersma, zijn ver schrikkelijk boos op de dambond van Rusland. Naast de groot-meester- groep werd namelijk ook gespeeld om de wereldtitels voor dames en jeugd: In die toernooien heeft de dam bond van Rusland zich, vol gens de organisatoren van het toernooi, niet gehouden aan de gemaakte afspra ken. Daarom heeft de heer B. J. M. Bosman, namens het organisatiecomité, een boze brief gestuurd aan Joeri Pavlov, secretaris van de Russische dambond. Sponsor voor schaatsbond (Van onze sportredactie) ASSEN De financiële zorgen van penningmeester Wim Zeekant van de KNSB zijn sinds gisteren kleiner geworden. Voor de loting van de na tionale schaatskampioen schappen in Assen teken den bondsvoorzitter Her man van Laer en de direc teur van het Delftse in- en exportbedrijf B.U.D. ui theemse vruchten uit Sene gal) het driejarig contract voor de dameskernploeg. B.U.D. heeft de schaats bond toegezegd jaarlijks 30.000 gulden te schenken voor de begeleiding van de dameskernploeg van trai ner Ab Krook. 12.000 gul den hiervan zullen recht streeks terecht komen bij de leden van de kernploeg. Drie koplopers in driebanden (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Na drie ronden in de strijd om het Haags bil jartkampioenschap driebanden- groot 2e klasse leiden drie spe lers ongeslagen: Cees West geest, Henk Atmo en de nieuw komer in dit gezelschap Jac ques Marbus. Vooral van de laatste is dat verrassend. In de derde ronde klopte hij André Meere: 25—15 in 44 beurten. In die partij scoorde hij in zijn voorlaatste beurt een fraaie se rie van 6. Henk Atmo gebruikte slechts 34 beurten om de lastige Louis Pauwels te bedwingen. Atmo is in topvorm. Hij bewees dat reeds enkele weken terug door in nationale voorwedstrijden driebanden-groot 2e klasse uit 6 partijen de maximale winst te halen en een moyenne van 0.548 te draaien. Die prestatie is goed voor een plaats in het Neder lands kampioenschap eind ja nuari te Zeist. Cees Westgeest, gestart met een overwinning in 30 beurten op Wim Geradts, ver sloeg in de 2e en 3e ronde resp. Louis Pauwels in 45 brt. en Peter Knoester in 48 brt De stand na 3 ronden is: 1. Cees Westgeest 6/0.609; 2. Henk Atmo 6/0.604; 3. Jacques Marbus 6/0.559; 4. Wim Geradts 2/0.468; 5. Leo Duivenvoorde 2/0.426; 6. Andre Meere 2/0.390; 7. Louis Pauwels 0/0.292; 8. Peter Knoes ter 0/0.285. Jacques Marbus blijft verbazen. In de eerste partijen van de 4e ronde won hij opnieuw. Na een forse achterstand tegen Peter Knoester vocht hij zich naar een benauwde maar daarom niet minder fraaie zege: 25—23 (65 beurten). Wim Geradts liet Louis Pauwels ook na de 4e ronde op nul achter door te winnen in 53 beurten: 25—17. Het toernooi wordt vanavond aanvang 19.00 uur voortgezet, waarna morgenmiddag aanvang 13.00 uur de slotpartijen worden gespeeld. weer ongrijpbaar en bracht zich voor de wedstrijden die nog de weer op 2-0. De gebroeders moesten komen. Trudo van Ge- Trudo, Willy en Peer van Ge- mert bracht de stand op 5-1 en mert probeerden met enkele ge- Olthoff bepaalde de eindstand vaarlijke aanvallen iets terug te op 6-1. doen, maar de Haagse doelman Piet Vermeeren stond steeds op de goede plaats. Een aanval op het doel van Olivetti door De Lichtstad. De Hagenaars zouden overigens overtuigend winnen. avond en morgen op een uitver kocht huis. Immers wat de lief hebbers hier te zien krijgen is van grote klasse. Wij spelen vanavond tegen Salesiana. Ik ben er van overtuigd dat Olivet ti niet met 5-0 wordt geslagen. Wij kunnen ons meten met deze topploegen". Vanavond staan op het pro gramma de wedstrijden De Lichtstad-Barcelona (20.00 uur) en Salesiana-Olivetti (15.30). Morgenmiddag om 14.00 uur wordt het toernooi voortgezet. Manager Mink Taal: „Ik ben erg tevreden met de overwinning, maar nog meer met de opkomst stand van 5-0 ging de van het publiek. Ik reken van- VAN BEUSEKOM GAAT DOOR STOCKHOLM De Nederlandse kampioene badminton Joke van Beusekom is gisteren doorgedrongen tot de halve finales van de internationale Zweedse badmintonkampioenschappen die in Stockholm worden gehouden. Zij versloeg in de kwartfinales de nummer één van Indonesiev Verawaty op overtuigende wijze: 11—9, 11—3. Marjan Ridder-Lues- ken was niet zo gelukkig. Zij struikelde in de kwartfinales over de sterke Engelse Margaret Lockwood: 5—11, 5—11. Joke en Marjan bereikten in het damesdubbelspel eveneens de halve finales. Sportwereld DEN HAAG - Het Nederland se tafeltennisteam, dat op 19 januari te Belfast tegen Noord- Ierland speelt in een wedstrijd uit de Europese competitie, be staat uit Bettine Vriesekoop, Bert van der Helm en Nico van Slobbe. DEN HAAG Lars Carlsson en Bob de Jong, de Nederlandse rallykampioenen van 1976, zul len dit jaar starten in de Rallye van Monte Carlo.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9