"jVredeling: sociale :aken belangrijker nan landbouw Gevangenissen in Italië zijn zo lek als een zeef gevangene Boekovski was geen politieke Veei mensen raken hun meniscus kwijt 99 Vlaardingen wil nieuw onderzoek grond Broekpolder Spaarrente pei gezin 800 Palestijnse strijdkrach ten moeten Libanon verlaten Leidse politie grijpt ruwe inbrekers Nixon in 197IATERDAG 8 JANUARI 1977 LEIDSE C0URAN1 pagina l Plaats In gefrankeerde enveloppe zenden aan 'verstandig met aardgas', postbus 19, Groningen. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondenties postous 19 Gronden EIS ZES JAAR IN RECHTZAAK Warm wonen heeft zo z'n voordelen, niet in het minst voor uw huishoudbudget. Een verbetering zit soms al in een klein hoekje. Neem daarom de kleine moeite 'Warm Wonen' - gratis - te bestellen. U kunt dat doen door de onderstaande bon te zenden naar: 'verstandig met postbus 19, Groningen. 3RUSSEL (ANP) De Nederlandse ÏG-commissaris Ir. Henk Vredeling is liet ontevreden met zijn portefeuille. In Jrussel verklaarde hij, nadat bekend vas geworden dat hij tot januari 1981 >elast zal zijn met sociale zaken, werk- jelegenheid en de voorbereiding van de Iriepartijenconferentie met de Europese raciale partners, dit veel belangrijker te rinden dan landbouw. »Nu kan ik aandacht besteden aan de zwakken, tan de jongens van de vakbeweging. De werkge vers redden zichzelf wel", zo zei hij. n tegenstelling tot Den Haag is men in Brussel in EG-krmgen niet teleurgesteld over de portefeuil le die Vredeling heeft gekregen. Een zware porte feuille, die minister-president Den Uyl in novem ber nog zei te claimen voor Nederland is het nie geworden, zo voegt men er in Den Haag aan toe. Dat hij vice-voorzitter is geworden, is gedaan om gezichtsverlies te voorkomen. In EG-kringen in Brussel wijst men er echter op dat het in ieder geval meer is dan de voor Vredeling verwachte portefeuille van vervoer. Het werkgelegenheidsaspect zit overal in. Zowel in de industriepolitiek, de concurrentie als de landbouw _en de visserij. Wat Vredeling wel mist in zijn portefeuille is het beheer van de drie grote fondsen (het regionale-, sociale- en landbouwfonds). Dit is naar de Italiaan Giolitti gegaan. VLAARDINGEN ANP) - B en W in Vlaardingen zullen de ministeries van Volksgezondheid en Landbouw vragen om een nieuw onder zoek van de bodem van de Broekpolder. Het college vreest dat de concentraties cad- (een giftige stof) in de polder, die opgespoten met slib uit de Rotter damse haven, zo groot zijn, dat een ge vaar bestaat voor de I volksgezondheid. Oorzaak van de nieu we ongerustheid is een onderzoek van twee actiegroepen (Voorkomen is Beter en het Milieuactie centrum Nederland). Volgens deze organi saties is het cad- miumgehalte in de grond van de Broek- polder drie tot vier keer zo hoog als in de rijstgronden bij een rivier in Japan, waar een aantal jaren gele den 120 mensen stier ven, vele honderden mensen botafwijkin- gen kregen en baby's gehandicapt ter we reld kwamen als ge volg van het dage lijks consumeren van een te grote dosis cadmium. Er is overigens slechts één landbou wer in de Broekpol der, die hoofdzake lijk aardappelen en uien verbouwt. Het gevaar dat grote aan tallen mensen hun voedsel betrekken uit de polder is dus ge ring. „Stoomcur sus" voor Arabieren UTRECHT (ANP) - Vier Nederlandse machinisten hangen tijdelijk hun NS- pet aan de wilgen om in Saoedi-Arabië bij aanne mer Adriaan Volker op de bok te gaan zitten van die sellocomotieven die de NS onlangs aan Volker ver kocht. De machinisten gaan in principe twee jaar naar het Midden-Oosten en hun taak zal bestaan uit het opleiden van Arabi sche collega's. De vier Nederlandse ma chinisten zullen na hun te rugkeer op vaderlandse bo dem weer als machinist bij hun oude baas kunnen sol liciteren. Afhankelijk van de vacatures kunnen ze dan weer op het „oude spoor" terecht. Overigens is er sprake van meer activiteiten van dissidenten in de Sowjet-Unie en Tsjechoslo- wakijen en de daaraan gepaard gaande politie-acties. Zo schij nen er voorbereidingen te wor den getroffen voor processen te gen drie dissidenten uit Moskou. Dezen staan bekend als de groep-Orlov, en stellen zich ten doel de naleving van de verdra gen van Helsinki controleren. Ook generaal Grigorenko (be kend uit de Tweede Wereldoor log) heeft in dit verband weer van zich laten horen. Zij groep, bestaande uit een man of dertig, heeft een beginselverklaring over de rechten van de mens en over een mogelijke onafhanke lijkheid van de Oekraïne naar het westen gesmokkeld. De groep is inmiddels door de ge heime politie onder handen ge nomen. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Opnieuw zijn, zoals gemeld, vier gevangenen ontsnapt uit een Italiaanse ge vangenis, ditmaal die van Fossombrone, gelegen dichtbij San Marino in Midden-Ita- lië. Twee van hen staan bekend als actieve leden van extreemlinkse organisaties. Het was de tweede ontsnapping binnen een week in Italië: begin deze week ontsnapten dertien veroordeelden uit de gevangenis van Treviso in Noord-Italië. Dagelijks komen tientallen telefoontjes bin nen van mensen die menen één of meer van de ontsnapten te hebben gezien. Volgens de politie is er ook sprake van een zekere angstpsychose bij de tipgevers, bang als men is voor onbezonnen acties van de ont snapten bij hun pogingen om uit handen van de politie te blijven. Ook de verdubbeling van de gewapende patrouilles bij banken en postkantoren in een aantal Noord-Italiaanse districten draagt niet bij tot een meer rust gevende sfeer. Enkele ontsnapten staan bo vendien bekend als zeer gevaarlijk. De directeur van dë gevangenis van Treviso heeft na de geruchtmakende uitbraak zijn ontslag genomen. Hij was teleurgesteld om dat het ministerie geen acht heeft geslagen op zijn herhaalde waarschuwingen dat het ooit tot een geslaagde vluchtpoging zou ko men, gezien de onderbezetting bij het gevan genispersoneel. Bij een preventieve zoekactie onder de zes honderd gedetineerden is de gevangenis van Genua zijn deze week talloze uitbreekge reedschappen en valse documenten gevon den. De misdaad loont nog steeds in Italië. Slechts een van de vier misdadigers wordt opgespoord en gearresteerd, maar veroorde lingen kunnen jaren op zich laten wachten vanwege de enorme achterstand hij het jus titiële apparaat, die wordt veroorzaakt door een antieke en uiterst trage bureauratie. Bovendien zijn de meeste gevangenissen in Italië zo lek als een zeef. Vorig jaar zijn in totaal meer dan 350 misdadigers uitgebroken. Procureur-gene raal Boccia, die deze cijfers onthulde op een bijeenkomst waarbij ook de president van Italië aanwezig was, zei ook dat 75 procent van deisdaad de misdaad blijft, dat de recht banken samen nog meer dan 2 miljoen strafzaken moeten afwerken en dat de onte vredenheid binnen de gevangenissen stijgt. Toch is vorig jaar in Italië een nieuwe strafwet ingevoerd, die tot de meest vooruit strevende ter wereld gerekend mag worden. Op papier gaan de verbeteringen zeer ver, de gevangenen krijgen een veel menswaardi ger behandeling en meer vrijheid. In de praktijk is echter van die hervormingen nog nauwelijks iets terecht gekomen. Het gevan genispersoneel is bij lange na niet op sterkte gebracht om die verbeteringen te kunnen toepassen, hetgeen tot woede en teleurstel ling bij de gedetineerden heeft geleid. De minister van justitie heeft verklaard dat Italië zich grote financiële offers moet get roosten om de hervormingen door te voeren en tegelijkertijd de gevangenissen veilig te maken. Veel gevangenissen zijn sterk verouderd en overbevolkt. Tal van personen die in voorar rest zitten in afwachting van hun proces, moeten hun cellen delen met reeds veroor deelden. Een wantoestand, die ook nadelig werkt op jongere gevangenis bewoners die hierdoor sterk onder invloed kunnen komen van hardnekkige misdadigers.. SLAAPZAK- MOORD DORDRECHT De officier Justitie bij de rechtbank in Dordrecht heeft gisteren voor de „slaapzakmoord" op de 22- jarige Frans Jansen uit Dord recht zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 19-jarige Anne ke V. en de 28-jarige Daan E.M., beiden eveneens afkomstig uit Dordrecht. De officier achtte bewezen, dat het tweetal in juni van vorig jaar Frans Jansen van het leven heeft beroofd en zijn lichaam in een slaapzak in de Dordtse Kil heeft gedeponeerd. Aanleiding tot de moord was, dat Frans Jansen het meisje, met wie hij had. samengewoond en bij wie hij terugkwam nadat hij uit een strafinrichting was gevlucht, dwong om buitenlanders te ont-" vangen. Anneke zocht troost bij Daan. Samen beraamden zij de moord en voerden hem uit. AMSTERDAM (ANP) - De ge zamenlijke spaarinstellingen hebben vorig jaar naar voorlo pige schatting 2,8 miljard aan rente uitgekeerd of bijgeschre ven die is gekweekt op spaar gelden. Per gezin komt dit neer op een gemiddelde van 800, zo blijkt uit een overzicht van het CBS, dat de Rijkspostspaar bank heeft gepubliceerd. Uit het overzicht blijkt dat per ingelegde gulden de Rijkspost spaarbank veruit de hoogste rente uitkeert en de handelsban ken de laagste. PARIJS (AP) De Chileense communistenleider Luis Corvalan, die eind vorig jaar werd uitgeleverd tegen de Russische „dissi dent" Vladimir Boekovski, heeft in een interview, dat gisteren werd uitgezonden door de Franse televisie, gezegd dat Boekovski geen polittieke gevangene was, zoals hijzelf in Chili. „In Rusland worden geen men sen opgesloten om politieke re denen, maar alleen als zij de wet hebben overtreden". Hier mee verwoordde Corvalan het officiële standpunt van het Kremlin, dat Boekovski en an deren zijn opgesloten wegens wetsovertredingen. Op de vraag of er in Rusland dan eigenlijk wel politieke gevangenen waren, antwoordde hij echter: „Ja, die zijn er, maar zij zijn allen schul- dig bevonden in het kader van 's lands wetten, dat is alles". Voorts zijn er vier Sowjet-bur- gers gearresteerd, die al gerui me tijd pogen Rusland te verla ten. In Praag zijn gisteren vier criti ci van het Tsjechische bewind langdurig verhoord en daarna weer vrijgelaten. Een van hen werd later opnieuw gearres teerd. Hem lijkt strafvervolging boven het hoofd te hangen. BRYNNER IN MUSICAL De Amerikaanse acteur Yul Brynner komt terug op Broadway in de beroemde musical van Rodgers en Hammerstein „The King and I". Brynner is er vast van overtuigd, dat deze versie evenveel succes zal hebben als de opvoering van ruim twintig jaar geleden. miiiniiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii «2$ Old-timer Vroeger een se rieus vervoermid del in de bergen. nu alleen nog maar gebruikt in een optocht voor oude vervoermid- delen: de slee van de 69-jarige Matt hias Kuhn uit Gar- mish Partenkir- chen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN (ANP) De Leidse politie heeft enkele mannen gearresteerd die ervan worden verdacht voor bijna een ton aan koffie en rookwaren te hebben gestolen bij in totaal drie inbra ken. De inbrekers gingen nogal ruw te werk. In alle gevallen werden 1 met een auto de toegangsdeuren tot de opslagplaatsen geramd. Vervolgens werden in korte tijd zoveel mogelijk goederen ingela den. De politie kwam de daders op het spoor toen men bij een van de gekraakte pakhuizen lakspo ren en een sierstrip vond. Aan de hand daarvan wist men de auto op te sporen. De eigenaar van de auto, een 29-jarige por tier uit Leiden, werd als eerste aangehouden. BEIROET (AFP) De geregel de Palestijnse strijdkrachten (het Palestijnse bevrijdingsle ger) moeten voor aanstaande donderdag Libanon hebben ver laten, aldus een communiqué dat gisteren door de Libanese president is uitgegeven. De zware wapens waarover de verschillende Libanese partijen beschikken moeten voor die da tum zijn ingeleverd. Het communiqué is uitgegeven na een vergadering van de Ara bische commissie die moet toe zien op de uitvoering van het Libanees-Palestijnse akkoord van Cairo van november 1969, gisteren gehouden onder voor zitterschap van president Elias Sar kis. WASHINGTON (Rtr) - Oud president Richard M. Nixon heeft gisteren bij het opperste gerechtshof in Washington be roep aangetekend tegen een vonnis van een lagere rechtbank dat het mogelijk maakt dat commerciële platen worden ge maakt van Nixons gesprekken in het Witte Huis die op de Watergate-bandjes zijn vastge legd. De rechtbank had aangevoerd dat het weinig zin had commer cieel gebruik van de bandjes te verbieden, waar zij tijdens het Watergateproces in het open baar zijn afgespeeld. Koud Een vers pak sneeuw in Washington overdekt ook het standbeeld van de vroegere grote man bij het Hoger Gerechtshof in Amerika, John Marshall, die nu wat kleumerig zit op zijn hoge post voor het Capitol. Laten we maar gelijk met de deur bij u in huis vallen: vele vaderlandse huizen zijn warmtetechnisch gezien zo lek als een mandje. We stoken met kachels, met centrale verwarming, kortom vele toestellen, groot en klein. Maar hoeveel van die met aardgas opgewekte warmte floept vrijwel direct weer naar buiten en op welke plaatsen gebeurt dat vooral? Moeten we eigenlijk niet wat meer weten van al die apparaten en apparaatjes die ons warmte geven en van de weg die de warmte volgt voor dat ze onze huizen verlaat? Enkele deskundigen van TNO, VEG- Gasinstituut N.V.. Vegin en de Gasunie hebben daarover nagedacht en hun bevindingen op papier gezet. Het resul taat is een boekje, dat vooral ingaat op de achtergronden en de samen hang van de factoren die het klimaat in onze huizen bepalen. Geen werkje dat u in een handomdraai uitleest. U zult er echt even voor moeten gaan zitten. Maar misschien zult u uw verwarmingssysteem en uw huis wat kritischer gaan bekijken. En dat kan da moeite lonen. Minder gasverbruik UTRECHT (ANP) Steeds meer mensen raken hun mi- niscus kwijt In 1975 is dit orgaan in het kniegewricht bij naar schatting 15.000 Ne derlanders weggehaald, tep- wijl in 1969 nog maar 8000 van dergelijke operaties wer den uitgevoerd. Aldus dr. D. Hoogendoorn, ad viseur van de Stichting Medi sche Registratie in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. Hij zegt dat de ingreep bij mannen veel vaker voorkomt dan bij vrouwen; in de leef tijdsgroep 20 tot en met 34 jaar zelfs vier èk vijf keer zo vaak. Maar de vrouwen zijn in een meerderheid als het gaat om de groep tussen 10- en 14-jarigen en boven de 65. De laatste jaren is het aantal meniscusoperaties al bijna even hoog als het aantal blin dedarmoperaties, zo conclu deert dr. Hoogendoorn, hoewel er de laatste tijd weer een neiging bestaat om niet zo snel tot het verwijderen over te gaan. Deze neiging werkt ech ter nog niet door in de statisti sche gegevens. De helft van het aantal menis cusletsels is te wijten aan de sport. Daarbij vormt voetbal weer de belangrijkste oorzaak. Maar ook hockey, handbal, volleybal en skiën zijn boos doeners. U kunt de publikatie ook krijgen bij uw plaatselijk of regionaal gas- en energiebedrijf. Bon Stuur mij 'Warm Wonen' Naam

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7