Bruno heeft ruimte nodig I voor democratie" sb Socialisme gevaar Vertrek Houtman verlies voor Leidse raad "om^GP-raadslid ir. M. Houtman: I 19 LEIDSE COURANT Kruit '76 lijkt verschoten LEIDEN Politiek Leiden krijgt in januari een gevoelig verlies te verwerken. Op 31 januari zal een van de Leidse volksvertegenwoordigers de gemeenteraad verlaten. Op zich geen novum: al zeven col lega's gingen hem de afgelo pen 2—3 jaar voor. Dit keer betekent het vertrek echter een gevoelig verlies, omdat het gaat om iemand die alom, zowel door links als door rechts bijzonder wordt ge waardeerd. Gewaardeerd om de inzet en toewijding waar mee hij het raadswerk in zijn eentje verricht, gewaardeerd ook om zijn kennis van zaken, zijn heldere betogen en zijn constructieve oppositie tegen het linkse stadsbestuur. Een man met principes en dog ma's, maar wars van urenlan ge even dogmatische als zinlo ze verhandelingen in de raad die het raadswerk vaak zo ophouden. Het is ir. M. Hout man, 34 jaar oud, geboren in Maastricht en de eerste verte genwoordiger van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) in de Leidse gemeente raad. Geboren in 1942 als zoon van een belasting deurwaarder in Maastricht, bleef hij zijn Zeeuwse voorgeslacht trouw: Houtman is lid van de Gere formeerde Gemeente, waar hij 's zondags de functie van ou derling bekleedt. Verder is hij in het dagelijks leven leraar schei- en natuurkunde aan het Oranje Nassaucollege in Zoe- termeer. Daarvoor was hij acht jaar als docent verbon den aan de Chr. Scholenge meenschap Leiden-Zuid-West. In 1970 kwam ir. Houtman in de Leidse raad. Toen nog als lid van de samenwerkende protestantse groeperingen: ARP, CHU en SGP. Het sa mengaan van AR en CH met de KVP was voor hem aanlei ding alleen te gaan opereren, zij het in een verbinding met het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV). Hij haalde net de laatste restzetel, niet in de laatste plaats dankzij verschil lende stemmen van christen democratische voormannen en gewezen wethouders- En zo begon voor Houtman een tweede periode in de raad. Deze gaat hij nu halverwege onderbreken: op 1 februari staat hij zijn zetel af aan GPV- vertegenwoordiger H. H. van der Mey, en komt er wat meer tijd voor zijn vrouw, zijn twee dochters, twee zonen en zijn hond Pschja. Bij dit aanstaan de vertrek had de Leidse Cou rant een gesprek met deze „modernistische SGP-er pur sang", zoals zijn opponent Pv- dA-leider Meijer Houtman bij de laatste begrotingsbehande lingen kernachtig typeerde. laligi 20.0 Met ingang van vandaag zal wekelijks een nieuwe rubriek In de Leidse Courant verschijnen: „Hond zoekt thuis". In de rubriek wordt een hond beschreven die In het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed thuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig, zoals het dier dat een echtpaar voor veel geld In een dierenwinkel had aangeschaft maar eenmaal thuisgekomen niet zo best bij het behang bleek te kleuren. De In „Hond zoekt thuis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn Ingeënt Tegen kostprijs zijn ze af te halen ongeveer 45 gulden). Adres Nieuw Leids Dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00 12.00 en 14.00 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 12.00 en 14.00 16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Het asiel is niets voor Bruno. Dat is ook de reden dat hij het eerst aan bod komt in deze rubriek. Bruno is een boxer. Hij is tweeëeneenhalf jaar. Toen hij jong was werd hij gekocht door een flatbewoner. Die flatbewoner vond Bruno erg lief, maar toen Bruno een maal volwassen was, bleek hij wat te groot en te onstuimig voor het kleine flatje. Dus werd Bruno naar het asiel gebracht. Het lachen is hem daar in middels wel vergaan. Hij wordt daar uiteraard binnen de mogelijkheden uitstekend verzorgd, maar Bruno ver gaat van de heimwee. In de eerste veertien dagen at het dier bijna niets. Sinds kort wil hij nu wel iets verorbe ren, maar niet van harte. Bruno is sterk vermagerd. Het is voor hem van levens belang dat hij snel een thuis vindt, liefst bij een gezin met kinderen in een huis waar hij de ruimte heeft. Want hij is dol op stoeien en ravotten. In het begin moet er zeer voorzichtig worden omgesprongen met deze hond, vooral waar het zijn voedsel betreft. Het belangrijkste voor Bruno is echter de aandacht en liefde, die hij momen teel in zijn gedwongen verblijf node mist. Het geschokte vertrouwen in de mensheid moet hersteld worden. En daar is meer voor nodig dan een bak voer alleen. Kortom Bruno is bestemd voor een echte dierenliefhebber. Als hij eenmaal weer helemaal de oude zal zijn, heeft hij niet genoeg aan een blokje rond aan de lijn. Zo'n anderhalf uur per dag rennen en ravotten in het gras, bos of op het strand is een „must" voor deze bruine reu, want hij is een en al energie. Als Bruno op deze wijze zal worden behandeld, dan zal blijken dat hij zich binnenshuis voorbeeldig zal gedragen. Het Nieuw Leids Dierenasiel aan de Besjeslaan is zijn tijdelijk adres. Hij is daar af te halen. Bruno, de tweöeneenhalf jaar oude boxer Als de rotjes uitgeknald zijn en de politieke lieden in Leiden hun laatste voetzoekers in het oude jaar op burgerij en collega's afgevuurd hebben, lijkt het kruit voor 1976 verschoten. Maar geen zorg, het milieubewuste rode Bengaalse vuur blijft in 1977 ook onze stad verlichten. Alles lijkt even vergeten, wanneer politici en vertegenwoordigers uit de Leidse burgerij elkaar, naar ik aanneem met de beste voornemens nieuwjaar wensen in de Burgerzaal. De Hutspotten in kleurige kledij met veer op de hoed, zien het karnaval al helemaal zitten bij een gemeenteraad, die gewend is eenmaal in de veertien dagen op maandagavond met minder spiritualiën er een groot feest van te maken. Zo zijn er de wijkcomités, die elk jaar hun goede wensen komen brengen, een glaasje krijgen en hoogstens met een zoutje maar verder met lege handen naar huis kunnen gaan. De laatste Leidse middenstanders door oliebollen op de been gehouden, bieden het college een parkeermeter en een retour Leidsenhage aan. De Leidse woningzoekenden hebben weinig aan te bieden, zo'n Stevenshofpolder neem je nu eenmaal niet zo gemakkelijk op je nek. Over de daklozen maar te zwijgen. Wat zijn dat voor mensen? Die kunnen toch bij zoveel instanties in Leiden een duur dak boven het hoofd krijgen! De bejaarden lieten het afweten, wijze mensen toch! En dan de brandweer in gala-uniform, die ieder jaar maar weer om een nieuwe kazerne komt jengélen, als ik hun was, zou ik de spuit er opzetten. De politie zwaar onderbezet, doch zwaar actief in de binnenstad was minnetjes vertegenwoordigd. Enfin, dit waren maar enkele cynische impressies en dat nog wel aan het begin van een nieuw jaar. Veel groepen en zaken waarvoor we als CDA in 1977 en komende jaren op de bres moeten staan zijn onvermeld in dit rubriekje, maar zeker niet vergeten! Maar met de komende verkiezingen in het vooruitzicht wordt het misschien toch een Politiek Gelukkig Nieuwjaar! Corrie Kramp-Heitink lid CDA-fractie gemeenteraad Leiden „Het socialisme van nu beweegt zich in een richting die gevaarlijk is voor de democratie. De Leidse politieke situatie is daar een triest voorbeeld van". 't Is duidelijk dat ze nog liever hadden dat iedereen altijd maar ja en amen zat te knik ken. Je bent in Leiden alleen nog goed genoeg als je stem doorslaggevend gaat worden. Zoals bij de diskussie over de sierbestrating in de Haarlem merstraat. Toen kwam wethou der Van Dam ineens vriende lijk naar me toe om te vragen wat ik ging doen Ook al geeft Houtman toe dat sommige leden van de wethou- dersclub nog wel meevallen, toch krijgt het hele team van hem een onvoldoende: een 4. Het zijn vooral de heren Ver boom, Van Aken, Oosterman en Van Dam die het geheel naar beneden halen. „Ik heb stapels papieren van Van Aken, maar hij doet er niets mee. Wat Kret de vorige periode zelf aan nota's heeft geschreven is meer dan de leden van dit college gepres teerd hebben", zegt Houtman. De inspraak is daar volgens hem een mooi voorbeeld van. „Jarenlang hebben de socialis ten in Leiden hier de mond vol van gehad. Toen ze zelf eenmaal aan het roer stonden bleek er geen geld, nog afgezien van de vraag of ze wel inspraak wilden, want 't komt er nog wel eens op neer dat je plannen behoor lijk doorkruist worden. De Pv dA is dan ook meteen maar minder wijkhearings gaan hou den Geloof en politiek Zo belanden we opnieuw bij dogma's en principes, geloof en politiek. Houtman vertelt hoe hij met de politiek in aanraking is gekomen. Niet vanuit de straatacties voor zijn deur, maar in zijn Delftse studenten tijd toen hij zich verdiepte in theologie en cultuurfilosofie. In de historie van Hoedemaker en Kuyper, de tijd dat de stelling nog opgang deed „Nederland is een christelijk volk en dient als zodanig geregeerd te worden". Huldigt ir. Houtman dit principe nog steeds? „Een christelijke overheid heeft het welzijn van het volk op het oog. Een overheid die Gods woord negeert miskent een aan tal zaken die essentieel zijn voor het welzijn van het volk. Het gaat niet alleen om voldoende werk en om die auto. Het gaat ook om het religieus welzijn van de mensheid. De manier waarop je de mens ziet, daarvan is af hankelijk de wijze waarop je het menselijk leven bijvoorbeeld bekijkt. Dan kom je op zaken ais abortus en alternatieve sa menlevingsvormen, de hele ze delijkheidswetgeving. De over heid moet regels handhaven om de mensen tegen zichzelf te be schermen, dat is de enige weg die leidt tot welzijn van een volk. De overheid moet zo'n wettelijk kader scheppen, daar is het hele land bij gebaat. Hoe de burgers dat kader zelf invul len is hun eigen zaak. Daar moet je als overheid verder met je vingers van afblijven", aldus ir. Houtman. Over de vraag wat zo'n wettelijk kader in moet houden wordt in christen-democratisch Neder land zoals bekend verschillend gedacht, getuige de aanwezig heid van zes verschillende chris telijke partijen in de Tweede Kamer. Voor het SGP-raadslid Houtman is het CDA op dit gebied te bekrompen. „Ik weet nog steeds niet wat die C voor stelt. Er zijn binnen het CDA twee groepen: de ene die slechts middenpartij wil zijn en de an dere die een werkelijk christelij ke partij voorstaat. Van Agt is daar een duidelijke exponent van, getuige zijn abortusstand punt, al vraag ik me af of zijn etisch reveil over de hele partij bezien meer is dan een verkie zingsslogan, een soort morele herbewapening „Ver draagzaamheid en lief voor el kaar is maar één facet van christelijke politiek. Het CDA is voor mij in zoverre bekrompen dat je de hele bijbel als richt snoer voor je politieke handelen moet nemen". Christelijke politiek wil vol gens het SGP-raadslid zeggen dat de overheid bepaalde gren zen afbakent, waarbinnen de onderdanen vrij moeten zijn. •Dat onderscheidt volgens hem een christen-politicus van een socialist: „Het socialisme van nu beweegt zich in een richting die gevaarlijk is voor de demo cratie: Alles moet zo-en-zo en wordt door de overheid uitput tend geregeld. De democrati sche regels worden daardoor uitgehold, ze hebben nauwe lijks inhoud meer. De Leidse politieke situatie is daar een triest voorbeeld van, het opleg gen van je eigen ideeën aan een ander. Een gevaarlijke ontwik keling. Er is tenslotte nog steeds geen socialistisch land ter wereld te noemen waar de vrijheid van de burgers vol doende gegarandeerd wordt" ARJEN BROEKHUIZEN „Modernistisch"? Houtman betwijfelt het. „Ik heb alleen niet zo'n behoefte aan aoymauscne verhalen die nergens in uitmonden". enetië iptem- :n be- room» ionalt nag ia rrburj geven i pn- 8 (Van een onzer verslaggevers) loeten LEIDEN „Modernistisch? Ik betwijfel het", zegt Houtman nissieglimlachend. „Het image van de SGP is helaas bepaald door wat erderuitspringende dingen als Staphorst en de polio-affaire, die dan n ge-wel de landelijke pers halen. Ik denk dat ik echt wel op de iristie landelijke SGP-Iijn zit, alleen ik heb niet zo'n behoefte aan een ïg en heel verhaal rijkelijk voorzien van allerlei bijbelteksten. In je geza- eentje kim je toch niet zoveel bereiken. Ik kan me voorstellen wor- dat dit bij grotere SGP-fracties wat anders ligt. In Katwijk e an- bijvoorbeeld, een gemeente met een duidelijk karakter. Dat neemt omo- niet weg dat ik tegen bepaalde dingen wel bezwaren heb. Om en die tegen het cultuurbeleid van de gemeente Leiden duidelijk te maken heb ik bij de laatste begroting ook tegen die posten gestemd Een zwembad 's zondags open? Je om die reden tegen ■^"■de bouw van een zwembad verzetten, dat is toch moeilijk als de hele bevolking blij is dat er zo'n zwembad komt Bovendien: Ide zondagswet geeft de gemeenten niet langer het recht op deze gronden de bouw van een zwembad tegen te houden „Ik heb geen enkele behoefte Toch lijkt het vaak op het tegen-1 aan dogmatische verhalen die deel. De toestanden in de Leidse nergen in uitmonden. Ik be- raad, de oorlog tussen rechts en zo. 9 g speur met name bij de PPR nog links, dikwijls een ergerniswek- wel eens een tendens, hiernaar, kende en belachelijke vertoning. 10,10.3 't Legt alleen maar beslag op de Houtman: ,,'t Is in dit verband kostbare tijd van de gemeente- wel tekenend dat de papierwin- raad van Leiden, die toch al niet kei van de Leidse raad sinds oogmi zo slagvaardig opereert Je 1970 enorm is toegenomen moet ook niet vergeten dat je er Als men zich van de zijde van 9.3 voor de hele bevolking zit; niet de PvdA niet anders gaat op- n,Si 21 alleen voor je eigen politieke stellen, zal er wel weinig veran- 00 ga puntjes dering in komen. Misschien is ioogm| het na 1978 als er weer gemeen teraadsverkiezingen zijn defini tief voorbij. Ik hoop het, al heb ik er gezien de laatste uitlatin gen van Meijer (fractievoorzitter PvdA-red) weinig vertrouwen in dat hij uit een ander vaatje gaat tappen". Houtman vindt het allerminst verwonderlijk dat de „opposi tie" (CDA, VVD en SGP/GPV) onder deze omstandigheden wel eens doorslaat en grijpt naar publiciteitgevoelige middelen om den volke te tonen dat ze nog bestaat. „Je mag best af en toe eens even laten merken dat je niet alles hoeft te pikken, en dat je als je wilt de stad helemaal onbestuurbaar kunt maken", zegt Houtman strijd vaardig. „Het moet ze gewoon over twee jaar duidelijk zijn dat het in Leiden écht anders moet. Driessen (fractievoorzit ter CDA - red.)heeft gelijk als hij zegt dat de voorbereidingen van een aantal belangrijke za ken door dit college aan alle kanten rammelt. PvdA en PPR hebben het idee dat zij wel zullen uitmaken wat er gebeurt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5