■TOPJAAR VERWACHT 5V00R GROENOORDHALLEN Brandweer Leidse regio versterken Over drie weken uitspraak in zaak Daey Ouwens :r Nieuwe brandweercommandant Broekman: Timdelerclub bracht vrolijk spel g lsftlERDAG 8 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 23 55] nensproc 0 22.0I (Van een onzer verslaggevers) seï,i\9o!LEIDEN Het iaar 1977 klooft voor oog o!de Groenoordhallen een topjaar te wor- ludium- den. Boven verwachting is voor dit muziek jaar een bezettingsgraad van ruim 85 mee? Bprocent bereikt. Nog slechts 60 dagen van dit jaar zullen de Groenoordhallen ITflHonbezet zijn. Directeur A. de Jong stel- SyjLESde gistermiddag tijdens een persbijeen- d roil mikomst dat „de onderhoudswerkzaamhe- Vers Nuden bijna in het gedrang komen, nu de 3) After Groenoordhallen 20 vaalt bezet zijn". vie^De directeur van de Groenoordhallen express hoopt dat nog dit jaar een restaurant. 6.45-7.Qmet 700 zitplaatsen gebouwd zal kunnen worden en een extra toegang tot de y y.^hallen via de Gooimeerlaan gerealiseerd ZiX£lwordt De Jong heeft ook een stoelen- =**plan ontworpen voor 6500 tribuneplaat- HBsen en 3500 stoelplaatsen. Het aantal UBRtribuneplaatsen komt dan 2000 hoger te eer of liggen dan het sportpaleis Ahoy in Rot- neded. Iterdam, hetgeen de concurrentiepositie ^vensverivan de Groenoordhallen moet verstevi- kerkdiei|8en- Wilde lEen van de festiviteiten waarop de di- wereld 12.00ta recteur van de Groenoordhallen zich in de toekomst meer wil gaan richten zijn onder meer de popconcerten. Hij stelde gistermiddag dat de Groenoordhallen nog geen naam gemaakt hebben op dit gebied en dat het nog enige tijd zal duren voordat de Groenoordhallen een geduchte concurrent van het Rotter damse Ahoy zullen kunnen worden. Een goed begin zou gemaakt kunnen worden met het optreden van de Zweedse popgroep Abba, maar het con cert van deze groep in februari in Lei den kon geen doorgang vinden omdat de hallen dan verhuurd zijn voor sport wedstrijden. Een materie die de huidige directeur nogal zwaar op de maag ligt en waarover hij binnenkort ook een nota hoopt uit te brengen. Evenals vorig jaar is er weer een folder ontworpen voor vaste en nieuwe klan ten van de Groenoordhallen. Directeur André de Jong stelde dat een dergelijke folder vorig jaar zijn vruchten duidelijk heeft afgeworpen gezien de vele telefo nische reacties uit alle delen van het land. De belangstelling voor de Groe noordhallen vertoont een duidelijke stij gende lijn. De Jong becijferde dat mo menteel jaarlijks meer dan een miljoen personen een bezoek brengen aan de hallen. De directie wil ook op andere terreinen activiteiten gaan ontplooien. Met name wordt dan gedacht aan hippi sche sportevenementen, religieuze bij eenkomsten en bedrijfsfeesten. Ook voor dit jaar staan weer enkele bekende manifestaties op stapel. Een van de grootste evenementen zal weer de internationale kleindierententoon- stelling Beestenspul 1977 zijn. Vorig jaar bezochten in twee dagen 35.000 mensen deze tentoonstelling, die dit jaar gehouden zal worden in het weekeinde van 24 en 25 september. Ook de bijzon der geslaagde nationale manifestatie voor muziek- en majorettenkorpsen Taptade '76 krijgt in 1977 een vervolg. Dit evenement staat voor 5 november op de agenda. Op die agenda is tevens op 3, 4 en 5 maart ruimte gemaakt voor een popma nifestatie. Welke popgroepen aan deze manifestatie zullen deelnemen is overi gens nog niet bekend. Dat dit zeer geslaagde evenementen kunnen zijn, bleek wel tijdens het BTM Startruckin' festival, dat destijds door 12.000 perso nen bezocht werd. Op het planningbord van de directie van de Groenoordhallen prijken verder een meubelvakbeurs (2, 3 en 4 februari), de ideeënbeurs voor vrijetijdsbesteding „Vrije Tijd" (van 23 t/m 27 maart), de paasveetentoonstelling op 24 maart, een hondententoonstelling op 30 april, de 31ste internationale politiesterrit (van 11 t/m 14 mei), de 16e Leidato huishouds- how (van 9 t/m 18 september) en een Oosterse windhondenshow op 30 okto ber. Op het buitenterrein van de Groe noordhallen zal plaats worden gemaakt voor het kindercircus Mariska op 16 en 17 april en het circus Americano, dat van 29 t/m 31 juli zijn tenten in Leiden zal opslaan. Een overvolle Groenoordhal zal geen sporadisch beeld zijn in 1977. toestarl i. 13.30** (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN „Ik begin mijn werk als comman dant in de hoop en de verwachting dat de po sitie van zowel de Leidse als de regionale brandweer binnen af zienbare tijd verbeterd zal worden". Dat stelde ing. Jan Broekman (51) gistermiddag in een vraaggesprek direct na het bekend worden van zijn benoeming tot com mandant van de Leidse brandweer. Zoals wij gisteren al meldden is het college van burgemeester en wethouders van Leiden gistermiddag overge gaan tot de benoeming van ing. Broekman gis termiddag, nadat eerder deze week de selectie commissie hem als eer ste op de voordracht aan het college had ge plaatst. De tweede kan didaat voor de functie van brandweercomman dant was de huidige on dercommandant F. P. van der Staaij (49) uit Oegstgeest. In feite ging het al sinds de tweede helft van december tus sen deze twee kandida ten. Oorspronkelijk wa ren er in totaal vier ge gadigden van het com mandantschap. Ing. J. Broekman Ing. Broekman is thans hoofd van de bedrijfs- en brandveiligheidsdiensten van Philips in Eindhoven. Hij begon zijn loop baan bij de brandweer in Rotterdam en werkte vervolgens nog geruime tijd bij de Haagse brandweer waar hij het bracht tot hoofdbrandmeester. In deze tijd werk te hij jarenlang samen met de heer Van der Staaij, die nu zijn voornaamste con current was in de „strijd" om de leiding van de Leidse brandweer. Ing. Broekman is na de gesprekken die hij de laatste weken in Leiden heeft gevoerd al in beperkte mate op de hoogte van de moeilijkheden waarmee de Leidse brandweer te kampen heeft. Zoals bekend spitsen deze zich toe op het enorme ruimtegebrek en de verouderde accommodatie van de brandweer. Daar naast vormen ook de werktijden van de Leidse spuitgasten nog altijd een pro bleem. Waar de werkweek in den lande allang is teruggebracht tot 60 uur per week, draaien de Leidse brandweerlieden met de grootste moeite nog altijd 66 uur per week. Wat dat betreft toont de kers verse brandweercommandant zich nogal optimistisch: „Mij is uit de gesprekken die ik met het college de afgelopen tijd gevoerd heb wel gebleken, dat men ervan overtuid is dat de voorzieningen voor de brandweer snel verbetering behoeven. Wat dat betreft zijn er goede vooruitzich ten nu in de loop van dit jaar de uitbrei ding van de kazere ter hand genomen zal kunnen worden. Met name de verbete ring van de slaapplaatsen is een zaak van hoge prioriteit". Op het probleem van de arbeidstijdverkorting kan de heer Broek huizen nog niet ingaan: „Wat dat betreft Regionaal Verhuizing Wel hoopt ing. Broekman dat de stad Leiden binnen afzienbare tijd zal gaan behoren tot die gemeenten die ten behoe ve van de regio waarin zij liggen vanuit het ministerie van binnenlandse zaken de beschikking krijgen over extra mterieel ten behoeve van eventuele calamiteiten. Heerlen, Utrecht en ook Eindhoven de stad waar ing. Broekman vandaan komt, beschikken al enige tijd over dit extra materieel. De nieuwe Leidse brandweercomman dant mag zich verheugen in een rijke ervaring in het brandweerwezen. Bij Phi lips heeft hij het commando over de bedrijfsbrandweer van de vestigingen in Eindhoven. Dit aparte door de gloeilam penfabriek betaalde corps telt 69 be roepsbrandweerlieden, 8 man in de dag preventiedienst en nog eens 60 vrijwilli gers. Het corps treedt ook regelmatig op als gemeentelijke brandweer van Eindho ven als dat nodig is. Via een systeem van een drieploegendienst is het dankzij die nauwe samenwerking mogelijk binnen vijf minuten na het uitrukken van de hele parate eenheid de kazerne met een verse ploeg bemand te hebben. Naast het eigen corps in Eindhoven hebben ook de Phi- lips-vestigingen in Best, Waalre en Veld hoven een eigen bedrijfsbrandweer die onder ing. Broekman ressorteert. De taak van deze bedrijfsbrandweer is met name gericht op de technische hulpverlening. Het aantal brandmeldingen is veel gerin ger dan ing. Broekman straks in Leiden Wanneer de heer Broekman en zijn vrouw en hun 19-jarige zoon uit het Brabantse Son naar de Sleutelstad ko men is nog niet helemaal bekend. „Ik ben aan een opzegtermijn van twee maanden gebonden, maar ik hoop dat ik eerder bij Philips weg zal kunnen", aldus de brand weercommandant. De verhuizing zal dan nog een heel probleem worden want in Son beschikt het gezin Broekman over een naar eigen zeggen fantastisch eigen huis, dat veerwisseld zal moeten worden voor een woning in de Leidse binnenstad. „Het feit dat we in de Randstad en ook in Leiden erg veel bekenden en familie hebben is een pré, maar aan dde andere kant zal het niet meevallen ons huis te verlaten", zegt ing. Broekman. In ieder geval is de nieuwe brandweercommandant niet van plan de dienstwoning naast de kazerne te betrekken, waar zijn voorganger Broeshart woont: „Ik wil niet de indruk wekken, dat ik ook buiten mijn dienstu ren het brandweerpersoneel nog op z'n vingers zit te kijken. Ik prefereer echt een woning elders in de stad. En als dat een onmo gelijkheid blijkt te zijn moeten we maar uitwijken naar een van de randgemeenten". ARJEN BROEKHUIZEN lLEIDEN/UTRECHT De Centrale Raad van Beroep in Utrecht, de hoogste ambtena renrechter in ons land, zal over drie weken een definitief oordeel vellen in de affaire- Daey Ouwens, de door de gemeente ontsla gen voormalige directeur van de Leidse Groenoordhall. Gisteren hielden de wederzijdse advocaten hun pleidooien in het hoger beroep dat de gemeente Leiden heeft ingesteld tegen het vonnis van de ambtenarenrechtbank in Den Haag. Deze vernietigde vorig jaar januari het door Daey Ouwens aangevochten besluit van het college de Groenoordhaldirecteur onderdeel van de ontslagprocedure te onderwerpen aan een medisch-psychisch on derzoek. Intussen is zoals bekend Daey Ou wens ontslagen. Ooktegen dit besluit heeft de voormalige directeur beroep aangetekend en een financiële genoegdoening gëèist van totaal 8,5 ton. In de loop van dit jaar zal de ambtenarenrechter in Den Haag daar over een uitspraak doen. Voor de Centrale Raad van Beroep betoogde de gemeente-advocaat dr. Th. A. M. van der Horst gisteren dat het besluit tot een medi- sch-psychiatrisch onderzoek een blijk was van de zorgvuldigheid die het gemeentebe stuur naar zijn oordeel in deze affaire had betracht. „De gemeente kan onmogelijk op eigen krachtbeoordelen of het niet langer functioneren van Daey Ouwens niet een medische of psychische oorzaak had", stelde de stadsadvocaat, die er aan de andere kant ook weer blijk van gaf er nici van overtuigd te zijn dat een medicus het altijd bij het rechte eind heeft. De Amsterdamse raadsman van Daey Ou wens, mr. J. van Andel, betoogde daarente gen dat de gemeente uiterst onzorgvuldig te werk is gegaan en slechts het recht heeft een ambtenaar aan een dergelijk ingrijpend onderzoek te onderwerpen als er gegronde redenen zijn om aan te nemen dat er geeste lijk of lichamelijk iets met de man mis is. Volgens mr. Van Andel was dit in de zaak Daey Ouwens absoluut niet het geval. De raadsman bestreed dat de gemeente de plicht zou hebben tot een dergelijk onder zoek. „Elke verdachte wordt toch ook niet eerst naar de psychiater gestuurd?", merkte hij op. Op de vraag van de hoogste ambtenaren rechter, mr. W. H. Schippers, of het stadsbe stuur van Leiden werkelijk had veronder steld dat er met Daey Ouwens geestelijk of lichamelijk iets niet in orde was, moest dr. Van der Horst het antwoord schuldig blijven. Hij kwam niet verder dan een aarzelend „ja en nee" In plaats daarvan bracht de pleiter van de gemeente de klach ten uit het rapport van de commissie-Woud- stra tegen Daey Ouwens naar voren. Daar mee haalde hij zich echter de woede van Daey Ouwens' advocaat. Van Andel op de hals: „U hebt deze hele procedure gesteld dat het u gaat om een uiterst principiële zaak. Dan moet u dat ook nu maar volhou den en niet in de laatste minaten van deze zaak nog met dit soort opmerkingen aanko men", aldus mr. Van Andel. Begeleidings commissie Buitenhof geïnstalleerd LEIDERDORP - Wethouder E. Drenth heeft gisteren in de ont moetingsruimte van de sport zaal „Op Dreef" de begelei dingscommissie Buitenhof geïn stalleerd. Deze commissie die is samengesteld uit de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening en openbare werken aangevuld met zes geïnteres seerde burgers, zal het team van architecten en stedebouw kundigen assisteren bij de ont wikkeling van de nieuwe wijk Buitenhof. Met de ontwikkeling van de thans in aanbouw zijnde wijk Voorhof is op dezelfde wijze reeds ervaring opgedaan. De heer Drenth noemde de des tijds door de gemeente Leider dorp geïntroduceerde inspraak procedure uniek. Het ontwerpplan dient eind van dit jaar gereed te zijn, zodat met het bouwrijp maken begonnen kan worden. Op het moment dat Voorhof afgebouwd is, de ver wachting is dat dit eind 1978 het geval zal zijn, kan dan in het Buitenhof de eerste paal de grond in. Het gehele plan voor ziet in de bouw van ruim 500 woningen. Men hoopt het Bui tenhof eind 1980 gerealiseerd te hebben. M. van Aken voorzitter Energiebedrijf (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met een grote meer derheid van stemmen is gister avond tijdens de eerste verga dering van de algemene raad van het Energiebedrijf Rijn land de Leidse wethouder van Economische Zaken M. van Aken benoemd tot voorzitter van het College van Beheer. De niet aanwezige burgemeester van Nieuwkoop A. H. van Montfoort kreeg van de leden van de algemene raad voor de functie van vice-voorzitter 48 van de 49 uitgebrachte stem men. Het College van Beheer bestaat verder uit de Leidse wethouder van financiën H. van Dam, die met de functie organisatie be last zal worden, burgemeester I. J. P. Keijzer van Benthuizen Moerkapelle (voor personeelsza ken), dr. O. C. van Belle (wet houder van Oegstgeest, die be last wordt met de functie finan ciën) en drs. L. Beijen (raadslid van de gemeente Leiden) en wethouder P. C. Heemskerk van Noordwijkerhout. Links: Het natuurtalent Riet Krispijn-de Wolf in actie als de huishoudster Jane Collins in „Voorschrift van de Dokter" samen met Ellen Heidema (rechts). LEIDEN De Timdelerclub speelde gisteravond voor het eerst in de Schouwburg sinds de heropening. Voor die gele genheid had de Club „Voorschrift van de Dokter" uitgezocht, een blijspel van Kurtz Gordon. Een vrolijke avond is het zeker geworden. Het blijspel zelf heeft niet zo'n sterke structuur. Al onmiddel lijk is duidelijk hoe de kaarten liggen, wie de schurken en wie de helden zullen worden. Daarbij speelt te veel van de geschiedenis zich achter het toneel af en niet erop; dat geldt vooral voor de oplossing van de magere intrige. „Voorschrift van de Dokter" zoals de Timdelerclub dat giste ren speelde, is een Hammond Brothers met een vleugje „Coronation Street". Na de dood van de heer Madden zijn de aandelen van zijn bedrijf over de verschillende familieleden en kennissen verdeeld. Harrold (Tjeerd van Wijk) beheert het bedrijf, Letty zijn nicht, (een degelijke hoofdrol van Ellen Heidema) krijgt argwaan over integriteit en inderdaad Harold knoeit. Voor zover the Hammond Brothers. Het vleugje Coronation Street wordt ingebracht door het duo Sara Arnold en Cora Kent (Henny Belt en Geertje Bogaards- Kleer), die als twee ouwe vrijsters over het toneel schuiven. Niet te plaatsen blijft de humor die het natuurtalent Riet Krispijn-de Wolf met haar hele aanwezigheid opwekt. Nico van Leeuwen was een fraaie, fatterige advocaat; Agnes Ouwekerk- v.d. Blij de zuster van Letty, zat er bij als de oude ma Hammond. Opvallend joviaal bleek Ad Colijn, de uiteindelijke man van Letty. Katrien van Dijk, Ronald van Brandwijk en Robbert Stam deden het ondersteunend werk naar behoren. De regie was van Gérard van Kamp. Tekstonzekerheden werden opgevan gen door Thijs Andringa. Het geheel was rijkelijk gecostu- meerd. Paul van der Plank Ziekenauto met hartpatiënt aangereden ALPHEN AAN DEN RIJN Op de kruising Oranje Nassau- singel-Van Boetzelaerstraat, ramde gisteravond om kwart voor acht een BMW, een zieke nauto, die ijlings op weg was naar het Rijnoordziekenhuis met een patiënt die een hartin farct had gekregen. De ziekenauto reed met blauw zwaailicht en sirene vanaf de Van Boetzelaerstraat de voor- rangsweg Oranje Nassausingel op. Uit de richting Leimuiden, naderde de BMW die de zieke nauto in de flank greep. De bestuurder van de ziekenauto brak vijf ribben, liep een scheur in het bekken op en een hersen schudding. Hij is naar het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp vervoerd. De hartpatiënt, die op het eerste gezicht geen nadelige gevolgen aan het ongeluk heeft overgehouden, werd in een nieu we ziekenauto naar het Rij noordziekenhuis gebracht De beide auto's zijn zwaar bescha digd. De Alphense politie roept getuigen op van dit ongeval. Ze worden verzocht te bellen 01720- 93941 of naar het politiebureau aan de Oudshoomseweg te ko men. Frontale botsing met bromfietsen ALPHEN AAN DEN RIJN - Gistermorgen om vijf over acht kwamen twee bromfietsers met elkaar in botsing. De 16-jarige J. S. uit Ter Aar en de gisteren 18 jaar geworden A. C. F. uit Bodegraven kwamen op het fietspad langs de Steekterweg, frontaal met elkaar in botsing. De jongen uit Ter Aar liep een beenbreuk op en snijwonden. Hij werd in het Elisabethzieken- huis opgenomen. De jarige jon geman uit Bodegraven werd met een zware hersenschudding en snijwonden vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis. De bromfietsen werden zwaar beschadigd. De Alphense politie verzoekt getuigen van het onge val zich in verbinding te stellen met de politie onder telefoon nummer 01720-93941. Op de kruising Burgemeester Bruinslotsingel-Churchilllaan reed de 35-jarige Alphense J. M. B. G. door nog onbekende oor zaak met haar auto tegen een lantaarnpaal. Ze werd licht ge wond vervoerd naar het Rij noordziekenhuis. De materiële schade zowel aan lantaarnpaal als aan de auto was aanzienlijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3