ermg zal niet ingrijpen Kabinetsformatie wordt moeilijk PRIJZEN NIET GESTEGEN 3 SA VASTLOPEN CAO-OVERLEG METAAL EN BOUW Bekendmaking! Amerikaanse overheid oneens in onderzoek Boeing- smeergeld Milieu bewust 1977 Ëcid£e@outti/nt it Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. vertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 8 januari 1977,67e jaargang no. 20627 Cartouche Avonturenfilm Cartouche op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 20.35 uur André van Duins lachcarrousel. Zondag Ned. I speelfilm „Op de rand van de afgrond", om 20.25 uur. Ned. II om 20.30 uur 58 min Nederlanders, om 21.10 uur speelt Ana-Maria Vera Mozart. Om 21.40 uur frontaal met eut hanasie. Weinig verandering Over het algemeen veel bewol king met slechts hier en daar wat regen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tus sen west en noordwest. Max. temp. omstr. 6 gr. Morgen zon: 8.48—16.49. Schev. hoogw.: 5.24 en 17.37. Laagw.: 1.13 en 13.30. ssen Van onze parlementaire redactie) 3p te <ore" (EN HAAG De regering zal niet |jj^. agrijpen in de onderhandelingen over jtste iet arbeidsvoorwaardenbeleid in de en iouw en metaal. Dit verklaarde pre- de nier Den Uyl gisteren na het kabinets- hDe leraad. 11 9- >e CAO-onderhandelingen in beide toonaangeven- ie sectoren van het bedrijfsleven zijn deze week lastgelopen.Volgens werkgevers en werknemers uur* »m hun eigen verantwoordelijkheid waar te ma- inds ten. De premier wees er op dat de regering niet rde >eschikt over een wettelijk middel om in het CAO-overleg in te grijpen. Zij kan alleen haar GE* .politieke en morele gezag laten gelden" en het k, zoals Den Uyl opmerkte, ook niet uitgesloten, 1 Bat dit zal gebeuren als de huidige impasse uit- |oopt op een langdurig conflict. sm" Dok in andere sectoren dan bouw en metaal gaat het stroef met de onderhandelingen. Bij de ge sprekken over de grafische CAO heeft de werkge versdelegatie gisteren de automatische prijscom pensatie van de hand gewezen. De grafische bon den hadden deze eis, in overeenstemming met het gecoördineerde arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV eind vorig jaar op tafel gelegd. De grafische werkgevers blijven met hun loonvoorstel ongeveer drie procent onder de eis van de bonden. De eerste confrontatie tussen de bonden en Ahold (Albert Heijn, Simon, Miro) is gisteren afgebroken en de onderhandelingen zullen vrijdag 21 januari voortgezet worden. De Ahold-directie houdt voor lopig vast aan het standpunt van de centrale werkgeversorganisaties. Wel is er een nieuwe CAO afgesloten voor het personeel van de Nederlandse Spoorwegen. In deze CAO worden echter geen zaken geregeld, die in de primaire loonsfeer liggen. Wat omstreden punten als loonsverhogingen en prijscompensatie betreft, volgen de spoorwegmensen evenals de ambtenaren de trend van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, een zaak waarover het laatste woord nog niet is gevallen. ADVERTENTIE. zijn nog enkele mensen, die de Ton Menken ijsbaan niet ken nen. Om daar verandering in te brengen, zal ieder die, middels een op de ijsbaan te verkrijgen gratis sticker en deze duidelijk in het openbaar (op auto's, fietsen, tassen, kleding e.d.) toont, een gratis entreebewijs voor de ijs baan. Vanaf heden zijn er enkele mensen die u zomaar ergens als u daarvoor in aanmerking komt, een entreebewijs toestoppen. Zaterdagavond disco avond dinsdagmorgen dames trimclub DR. R. KRUISINGA: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De komende kabinetsformatie wordt buitengewoon moeilijk. Dat zei Dr. R. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, vanmorgen aan het begin van de in Utrecht gehouden vergadering van CHU-Unieraad. Erroll Garner begraven PITTSBURGH - De jazz-pia- nist Erroll Garner "die deze week te Los Angeles aan een hartaan val was overleden, is vrijdag te Pittsburgh begraven, de stad waar hij 53 jaar geleden gebo ren was. De uitvaartdienst in een metho distische kerk werd opgeluis terd met een oude bandopname waarop Garner zijn meest ver maarde melodie „Misty" speel de. Garners drie oudere zusters .en zijn twee oudere broers van wie een, ook jazz-pianist is, woonden de dienst bij. Geary krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe-» ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Kruisinga somde een aantal po litieke problemen op die bij de kabinetsformatie moeten wor den opgelost. Allereerst zal een voorzichtiger financieel beleid moeten worden gevoerd. De stijging van de col lectieve uitgaven zal beperkt moeten worden tot 0.6 (nu één procent). De abortusproblematiek zal bij de formatie moeten worden ge regeld. De onzekerheid daar over mag niet langer voortdu ren. Bij de vernieuwing van het on derwijs zal de onderwijsvrijheid Carter benoemt vrouwelijke staatssecretaris PLAINS (DPA) De komende Amerikaanse president, Jimmy Carter, heeft gisteren Lucy Wil son Benson benoemd tot staats secretaris van buitenlandse za ken, belast met de militaire hulpverlening a^n het buiten land. Het is de logste post op het State Department die ooit door een vrouw is bezet Mevrouw Benson die komt te staan onder minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance, is voorzitter geweest van de liga van vrouwelijke kiezers in de VS. niet mogen worden aangetast Aan de rechten van het bijzon der onderwijs mag niet worden getornd. Ten aanzien van de middenschool kunnen wel expe rimenten worden geaccepteerd, maar daarmee wordt de mid denschool zelf nog niet binnen gehaald. Een betere regeling ten aanzien van de gewetensbezwaren mili taire dienst is gewenst. Voor de huren dient zo'n slui tende regeling te worden getrof fen, dat niet ieder jaar vlak voor de kerstvakantie een discussie over de hoogte van het percen tage nodig is. Het jaarlijkse ge harrewar is hoogst onbevredi gend, aldus dr. Kruisinga. Telefoneren met rijksdaalder AMSTERDAM (ANP) - De PTT wil telefoonauto maten invoeren, die ge schikt zijn voor drie munt soorten: kwartjes, guldens en rijksdaalders. De huidi ge apparaten met munt- gleuven voor dubbeltjes en kwartjes zullen dan ver dwijnen. Dit heeft de directie van de telefoondienst in Amster dam meegedeeld. Invoering van deze nieuwe telefoo nautomaten is nodig, om dat het dubbeltje als be taalmiddel in telefooncellen nauwelijks meer voldoet Door de toenemende auto matisering van het interna tionale telefoonverkeer is eigenlijk ook het kwartje niet meer toereikend. In de tweede helft van dit jaar zullen vijftig nieuwe automaten her en der in het land worden beproefd. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse overheid is ver deeld over de consequenties van haar onderzoek naar de steek penningen die de Boeing-vlieg- tuigfabrieken in het buitenland zou hebben betaald. Aan de ene kant staat de federale commis sie voor beurswezen en geldhan del (SEC) die, zo blijkt uit bij de rechter ingediende stukken, van mening is dat Boeing meer dan 77 miljoen dollar heeft be taald aan tenminste 18 buiten landse agenten. De SEC eist toegang tot de Boeing-boekhouding om de „ontstaansgeschiedenis" van de banden tussen het bedrijf en die agenten boven tafel te krijgen. In haar pogingen de héle waar heid niet alleen te vinden, maar ook openbaar te maken stuit de SEC echter op bezwaren bij de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie. Boeing wil de namen van de betrokken agen ten of „adviseurs" geheim hou den en heeft de rechter verzocht publicatie van hun identiteit te verbieden. Het bedrijf, niet al leen een groot leverancier van verkeersvliegtuigen maar ook van militaire toestellen, wordt in dat streven gesteund door de twee ministeries. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken zou publikatie van de namen ongewenste ge volgen kunnen hebben voor de internationale betrekkingen. Onder de vermeende Boeing- agenten die steekpenningen zou den hebben aangenomen bevin den zich, zo geeft B.Z. toe, „bui tenlandse regeringsfunktionaris- sen of mensen die nauw met hen samenwerken". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Voor het eerst sinds 1969 is het prijsindexcijfer niet gestegen. Het bleef tussen midden november en midden december ongewijzigd staan op 175,8 (1969 100). Dit blijkt uit de cijfers die gisteren door het ministerie van Economische Zaken zijn gepubliceerd. Eenerzijds daalden de prijzen; aan de ande re kant waren er prijsverhogingen te consta teren. Duurder werden de koffie en de kerstbomen, de eieren; goedkoper werden' o.a. aardappelen, bloemen, planten, super- benzine en winterkleding. Over geheel 1976 gerekend zijn de prijzen 8,8 procent omhoog gegaan, wat lager is dan verwacht en voorspeld. Minister-president Den Uyl toonde zich gisteravond ronduit verheugd over de prijsontwikkeling. Hij zei dat het anti-inflatiebeleid van de regering „duidelijk bezig is te scoren". Minder opgewekt was hij ten aanzien van de werkloosheid. De regering houdt er reke ning mee dat de werkloosheid, die de afgelo pen maanden een aanzienlijke daling te zien gaf, de komende maanden weer zal stijgen. De premier zei, dat het nog te vroeg was om „hosanna" te roepen. In de ons omrin gende landen gaat het veel minder goed dan bij ons. Vooral in België is de stijging van de werkloosheid schrikbarend. „Er moet dan ook voor ons land rekening worden gehouden met een kentering", zo zei premier Den Uyl. „Geen ongunstige ontwikkeling", luidde het commentaar van de FNV en het CNV op het gelijkblijven van de prijzen in de afgelo pen maand. Maar samen met de Consumen tenbond kijkt men nu met „argusogen" naar de prijsontwikkeling in de komende maan den. „Om het door de regering genoemde cijfer van 5,3 procent prijsstijging over 1977 te bereiken, is het absoluut noodzakelijk dat er nu geen grote prijsverhogingen optre den", aldus de Consumentenbond, die van mening blijft dat er een „prijzenkamer" moet komen, een centrale instantie voor het uitvoeren van het prijsbeleid. WASHINGTON (AFP) D© tribu ne vanwaar Jimmy Carter op 20 lanuarl de grote parade ter ge legenheid van zl|n Installatie als president zal gadeslaan, zal - zo de weersomstandigheden gun stig zijn met zonne-energle worden verwarmd. Volgens het comité dat de instal latieplechtigheid in Washington organiseert, blijkt hieruit Carters zorg voor het leefmilieu en een zuinig beheer van de energie bronnen. Desalniettemin zal het comité voor alle zekerheid ook voor een elektrische verwarmingsmogelijk heid zorgen, ingeval de zon ver stek laat gaan. Verbod op vervoer varkens verlengd DEN HAAG (ANP) Op grond van de situatie van de varken spest heeft minister A. van der Stee (Landbouw en Visserij) be sloten het verbod tot vervoer van varkens in een gebied in de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht met een week te verlengen; dat is tot 17 ja nuari. Zoals gemeld is het vervoer van slachtvarkens met een gewicht van ten minste 85 kg en afkom stig van bedrijven die buiten het gebied zijn gelegen, van dit ver bod uitgezonderd, mits langs de kortste weg naar de slachtplaats vervoerd. De bestaande schor sing van varkensmarkten in ons land wordt gehandhaafd. - waar het kind altijd welkorp is Elke zondagmiddag vanaf 17.00 uur gezellige en spannende kinderfilms in de hal van het hotel U kunt dan rustig een( apéritief gebruiken de Pirate Ship Bar Wegens enorm succes 14 januari optreden van Roemeens Radio en TV-orkest met Kroatisch dansorkest. Holiday-lnn-evenementen altijd anders. JU LBDEHBOWllHGl RIHCEmCTUmil Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-423222; 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserve ringssysteem per Early Bird. Laren Donderdag 6 januari is in een ziekenhuis in Hilver sum op 78-jarige leeftijd de La- rense beeldhouwer Joh. G. Wertheim overleden. Wertheim richtte in 1957 de Stichting Openbaar Kunstbezit op. In verband hiermee ontving hij in 1964 de erepenning van de stichting Kunstenaarsverzet 1942—1945 en in 1966 de mu seummedaille.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1