voor u Oudere werknemer beschermen tegen werkloosheid Weinig kans op loonakkoord Hagenaar wilde Menten bevrijden ADVIES AAN RAAD VOOR ARBEIDSMARKT IN METAAL, BOUW EN HAVENS Ondernemingsraad nieuwe stijl krijgt kamermeerderheid Quizmaster erft miljoenen Deel losgeld Johanna Berbers terugontvangen £eidóc (Bowumt Donderdag 6 januari 1977, 67e jaargang no. 20625 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Karenina Ned. II om 20.25 uur De wre kers, om 21.15 uur Smith and Jones en om 22.05 uur Brand punt met vakantiereizen. Opklaringen Eerst zwaar bewolkt met plaat selijk regen of motregen, later van het noordwesten uit geleide-" lijk meer opklaringen. Maximumtemperaturen van 3 tot 6 graden. Morgen: zon: 08.47-16.47. Maan: 19.22-09.18. Schev. hoogw.: 4.17-16.26. Laagw.: 0.00-12.18. A (Van eeh onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Volgens de Utrechtse advocaat mr. L. M. Simons heeft de zondagnacht overleden Haagse con certpianist Loek van der Gaag (39) het plan gehad om Pieter Menten te bevrijden uit het Huis van Bewaring in Amster dam. Loek van der Gaag, die evenals de 66-jarige „koningin van de Haagse rosse buurt" Jopie Nipius zondagnacht de verdrinkkngsdood vond toen hun auto in het Leidse Rijn en Schiekanaal belandde, blijkt een goede vriend te zijn geweest van Menten. Kort voor zijn dood op 23 december, belde hij mr. Simons op met de mededeling dat hij voorbe reidingen trof voor de ontzetting van de Blaricumse kunst verzamelaar „samen met een paar flinke jongens". Kennelijk verkeerde Van der Gaag daarbij in de veronderstelling met de verdediger van Menten te spreken. Een misverstand dat moet zijn ontstaan doordat de namen van de twee advocaten sterk op elkaar lijken. De naam van de verdediger van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer luidt mr. B. Simon. Zijn collega Simons lichtte na afloop van het telefoongesprek met Van der Gaag onmiddellijk de Ut rechtse politie in. Tijdens het telefoontje met de Haagse concertpianist gaf deze zijn geheime telefoonnummer in Leiden en beloofde opnieuw contact met Simons te zullen opnemen. Dat laatste is evenwel niet gebeurd. Naspeuringen van de politie in deze zaak hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Volgens de Leidse hoofdinspecteur Oudman zijn in het onderzoek naar de omstandigheden waaronder Loek van der Gaag en zijn mede-inzittende afgelopen zondag in Leiden om het leven kwamen wel goede vorderingen gemaakt. Over de aard van die vorderingen wenste de inspecteur niets meer te zeggen dan dat „de mogelijkheid van een misdrijf vrijwel uitgesloten is". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De oudere en ouder wordende werknemers dienen beter beschermd te wor den tegen werkloosheid. Bij het ouder worden, worden voor werknemers de kansen op het behouden of verbeteren van hun plaats in het arbeidsbestel immers geringer. Als zij werk loos zijn geworden, kunnen zij zeer moeilijk een nieuwe ar beidsplaats verwerven. Dit zegt de „commissie oudere werkne mers" van de Raad voor de Arbeids markt (een commissie van.de Sociaal Economische Raad) in een ontwerp-ad- vies over verbetering van de werkgele- genheidskansen van oudere werkne mers, welk advies donderdag 13 januari bij de Raad in behandeling komt. De commissie zegt, dat, hoewel de pro blematiek van andere groeperingen eveneens de aandacht behoeft, er toch speciaal gepleit kan worden voor acti vering, en waar nodig vernieuwing van het beleid rond de ouder- wordende werknemer. De commissie zegt, dat uit de verzamel de informatie de conclusie valt te trek ken, dat in de beleidsvoering het accent moet vallen op het voorkomen van werkloosheid bij het ouder worden; het- accent van de overheid ligt nu op voor zieningen voor de reeds werkloos ge worden oudere werknemer. Op dit moment blijkt de moeilijke posi tie van de ouderen vooral uit de lange duur van de werkloosheid. Van de werklozen ouder dan veertig jaar, is meer dan de helft al langer dan een half jaar werkloos. De laatste jaren neemt ook het aantal ontvangers van een w.a.o.-uitkering sterk toe, met name on der de werknemers van 55 jaar en ouder. De commissie oudere werknemers staat positief tegenover een nader onderzoek naar stelsels van flexibele of variabele pensionering, bijvoorbeeld tussen de 60 en 70 jaar, of tussen 63 en 67 jaar. Zij plaatst vooralsnog een vraagteken bij een algemene verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd. Dit gezien de sociale, economische en financiële pro blemen. De commissie dringt aan op de instel ling van zogenaamde „aanpassing steams" in bedrijven, naar Zweeds voorbeeld. Verschillende delen van Sicilië ondervinden zeer veel hinder van aardverschui- WEG vingen, als gevolg van zware regenval. Aan de voet van de Giulianoberg in M/r~o de omgeving van Caltanisetta zakte plotseling een heel stuk wegdek weg. Wil (j Man steekt met auto kanaal over DIEREN De beer D. J. Bijlsma uit Velp is maandag bij Dieren met zijn auto het Apel- doorns Kanaal overge stoken. De Velpenaar kwam na een slip in het water te recht. Wonder, boven wonder zonk de auto niet Hij dreef daarente gen een paar honderd meter het 15 meter bre de kanaal af en kon aan de andere kant weer op het droge worden ge haald door een takelwa gen. De heer Bijlsma kon daarna ongedeerd met zijn Volkswagen- Golf naar huis rijden. Zijn vrouw geloofde het verhaal niet en belde de politie, die het gebeuren bevestigde. Het Kanaal is drie meter diep. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de groot-metaal en de bouw vallen vandaag, naar mag worden aangenomen, de beslissingen over het af sluiten van een nieuwe c.a.o. De algemene vrees is, dat het niet tot akkoorden zal komen. Ook in de havens zijn de perspectie ven op een nieuwe c.a.o. eveneens somber. Aangenomen moet dan ook worden dat in deze sectoren, die als bepalend mogen wor den beschouwd voor de loonpolitieke ontJ wikkeling in Nederland, binnenkort acties zullen worden ontketend. De vakbonden, die één lijn trekken, hebben hun „aanvalsplannen" al gereed. Zij zullen behoedzaam opereren, omdat stakingen en dergelijke tot het verlies van arbeidsplaat sen zou kunnen leiden. De werkgevers tre den eveneens op volgens een gezamenlijk plan. Zij hebben elkaar financiële' steun toegezegd voor het geval een bedrijf als gevolg van stakingen in moeilijkheden zou komen. Werkgevers en werknemers in de metaal kwamen vanochtend om tien uur in een grimmige sfeer in Den Haag bijeen. De standpunten lagen materieel en principieel zo uit elkaar, dat met name dc vakbonden slechts een korte bijeenkomst verwachtten om te constateren, dat de kloof onoverbrug baar is. De onderhandelaars voor de bouw- c.a.o. in Woerden bijeen, spraken ook over een beslissende bijeenkomst Afgezien van de verschillen in vraag en aanbod van per centages loonstijging is het grote twistpunt de automatische prijscompensatie. Dat geldt ook voor de havens. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: of de mannen ten onrecht steun genotet dan wel ten onrechte een rijbewijs bezaten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans is zeer groot geworden, dat de Tweede Kamer nog vóór de verkiezingen het wetsontwerp ondernemings raad nieuwe stijl zal afhandelen. Het CDA heeft, zo bleek gister avond, zijn verzet tegen verschillende onderdelen van het ontwerp opgegeven, zodat de regering op een kamermeerderheid kan rekenen. Woordvoerder Peijnenburg van de KVP heeft laten weten, dat het CDA weliswaar bedenkingen houdt tegen enkele onderdelen, maar dat het er geen halszaak van zal maken. Een en ander betekent dat: er een ondernemingsraad komt zonder direkteur, de ondernemingsraad adviezen kan uitbrengen over kwesties als verkoop, fusie, sluiting, verhuizing, belangrijke inkrimpingen of uitbreidingen van de onderneming, instemming moet komen van de ondernemingsraad over aanstel- lings- en bevorderingsbeleid, werktijden, pensioenregelingen, e.d.- Belangrijk in het ontwerp is ook, dat direktie en ondernemingsraad in een „overlegorgaan" de adviezen van de raad dient te behande len. De direkteur is hiervan voorzitter. De wet zal ook voorzien in de gevallen, dat ondernemingsraad en direktie het in het overlegorgaan niet eens kunnen worden. Dan kan eventueel beroep aangetekend worden bij de ondernemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam. Verder krijgt de positie van een lid van de ondernemingsraad een steviger basis dan thans. Een gekozen lid kan niet meer bij de bedrijfscommissie worden voorgedragen voor ontslag als zodanig. FRANKFORT (DPA) Een welgesteld Duits Frankfort, Jürgen Werckmeister en zijn vrouw van echtpaar uit Driedorf-Roth in Hessen dat zichzelf 71 Erna, hebben zich al in september door middel van het leven heeft beroofd, heeft zijn miljoenen- van slaaptabletten van het leven beroofd. Het vermogen bij testamentaire beschikking nagela- motief was dat de man kanker had en zijn aan ten aan televisie-quizmaster Hans Rosenthal. Het astma lijdende vrouw hem niet meer verzorgen, is evenwel niet zeker dat hij het krijgt, aangezien kon. het testament juridische feien vertoont die aange- De rechtbank moet uitmaken of Rosenthal recht vochten zouden kunnen worden. heeft op de miljoenenerfenis, bestaande uit wo- De 72-jarige oud-directeur van de Fiat-vestiging in ning-met-inrichting, baargeld en waardepapieren. De stenen koren molen „De Eerste ling", is gisteren van zijn plaats in het centrum in Hoofddorp ver huisd naar een ki lometer verder lig gende terp. Van daag wordt de molen opgeta keld. Voor het transport van de 165 ton wegende stenen molen moesten bomen, vluchtheuvels en lantaarnpalen ge sloopt worden. Het verplaatsen kost ongeveer een •half miljoen gul den waaronder 70.000 gulden voor de verzeke ring. Het ligt in de bedoeling dat de molen na restau ratie weer gaat malen. VREEMD &VCN NATELLEN In de Italiaanse provincie Chieti hebben 22 mensen, die een uitke ring van de overheid krijgen omdat zij blind zijn- een rijbewijs. De justitie zal de zaak nu gaan uitzoeken door een advocaat overgedragen aan de officier van justitie in Brussel. De advocaat heeft geweigerd de herkomst van het geld bekend te maken en beriep zich op zijn beroepsgeheim. Johanna Berbers werd op 30 november op weg naar school ontvoerd. Op 5 december werd zij door haar ontvoerders vrijgela ten. In verband met deze zaak zijn een man en een vrouw gearresteerd. Zij hebben inmiddels bekend. Een derde verdachte is nog voortvluchtig. Blind op zijn Italiaans CHIETI (UPI) De verkeersinspectie van de Italiaanse provincie Chieti is gisteren tot de conclusie gekomen dat ze rijbewijzen heeft verstrekt aan 22 mensen die officieel als blind te boek staan. De politie had ontdekt dat drie mannen die een uitkering van de overheid krijgen omdat zij blind zijn, een rijbewijs hadden. De inspectie ging daarop naarstig speuren in haar archieven en trof daar nog 19 van dergelijke gevallen aan. Ze heeft de rechterlijke macht van een en ander in kennis gesteld. Die zal nu nagaan of vervolging mogelijk is. BRUSSEL (AP) Van de 3,5 miljoen gulden losgeld die vorige maand door de Nederlandse za kenman Peter Berbers zijn be taald voor de vrij lating van zijn ontvoerde 13-jari- ge dochter Johan na is 350.000 gul den terugontvan gen. Het geld werd Lunch in besneeuwd Washington Deze jonge vrouw laat zich in een park in Washington niet door de sneeuw weerhouden om gezellig de in houd van haar lunchpakket tot zich te nemen. Verhuizing

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1