Toelating tot universiteit moet via gewogen loting Herindeling Nederland zo niet haalbaar GaidóeSowumt Stichting 55+ laat onbereisde senioren de wereld zien Provincies-nieuwe-s tijl VAN AGT STEUNT BELEID VAN O.M. ROND PORNOFILMS Secretaris Waterschap maakte 8 ton buit Yoghurt en kwark erg in trek [istoricus Blom iede-rapporteur Menten onderzoek I977^0ENSDAG 5 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 KRITIEK OP 24 PROVINCIES DEN HAAG (ANP) Nauwelijks ingediend hebben de voorstellen van minister De Gaay Fortman over de herindeling van Nederland in 24 provincies nu al forse kritiek gekregen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten twijfelt er sterk aan, of de voorstellen straks door het nieuwe kabinet ongewijzigd overge nomen zullen worden. Gelderland en Limburg wijzen de opdeling van deze provincies in kleinere eenheden van de hand, althans volgens sommige Gedeputeerden en de scheidende commissaris van de Koningin in Limburg dr. C. van Rooy. Voor de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten is het vooral de vraag, of de toekomstige minister van Financiën het huidige kabinet zal zeker niet aan de behandeling toekomen bereid zal zijn de kosten van de reorganisatie op zijn meerjarenbegroting te zetten. Deze kos ten zijn op de duur zeker 400 miljoen gulden per jaar. Vooral de kosten van de herindeling maken vele bestuurders huiverig. Volgens Gedeputeer de Hendrikse van Gelderland is de herindeling van Nederland in 24 provincies „noch haalbaar, noch betaalbaar". Hij gelooft dat vermoedelijk wel een kamermeerderheid te vinden is voor 15 of 18 provincies. Hij verwacht verder, dat de kosten veel hoger zullen liggen, dan de door minister de Gaay Fortman geraamde kosten van 400 miljoen gulden per jaar. De scheidende commissaris van de Koningin in Limburg noemde het ontwerp gisteren een „slecht staaltje van staatskunde", hopende, dat het parlement het nu al omstreden ontwerp niet zal aanvaarden. Nederlander at zestig kilo vlees RIJSWIJK De vleescon sumptie in ons land is in 1976 toegenomen tot onge veer 60 kilo per persoon. De Nederlander at iets meer rundvlees, terwijl de consumptie van varkens vlees iets daalde. Dit heeft het Produktschap voor Vee en Vlees meegedeeld. Toch geeft het jaar 1976 voor de vee- en vleeswereld weinig reden tot tevredenheid, zegt het schap. In de rundvleessector lig gen de prijzen voor de pro ducenten voor het derde achtereenvolgende jaar on der de oriëntatieprijs, de prijs die aan de producen ten in de Europese Ge meenschap als een richt snoer voor een redelijke opbrengst in het vooruit zicht is gesteld en waarop dan ook maatregelen in de marktsfeer worden afge stemd. In de varkenssector zijn de prijzen over geheel 1976 juist voldoende gebleken om gemiddeld de rentabili teit veilig te stellea Het plan van minister De Gaay Fortman, om Nederland te verdelen in 24 provincies is in feite de weergave van een groeiproces, dat al jaren bezig is. Kleinere gemeenten groeiden uit tot grote eenheden; deze grotere eenheden vormden agglomeraties en op hun beurt gingen hier en daar de agglomeraties over tot gewestvorming. De herindeling van Nederland had hiermee dus al een bepaalde grondslag gekregen. 'TVADAT duidelijk geworden was, dat er meer dan elf provincies moesten komen, splitsten de discussies zich enkele jaren geleden al toe op een aantal van 26 of 24 provincies-nieuwe-stijl. Minister De Gaay Fortman heeft in zijn ontwerp indeling thans gekozen voor 24 provincies. Daarmee opnieuw de discussie openend, waarom bijvoor beeld Groningen, Friesland, Drente en Zeeland in de huidi ge vorm moeten blijven bestaan. En waarom Zuid-Holland niet tot vier, maar tot drie provincies herverkaveld moet wordefh. VU AT dit laatste betreft: Leiden verzet zich om haar eigen redenen sterk tegen de inlijving in de nieuwe provincie „De Haaglanden" en het gewest Den Haag zet van zijn kant een aantal vraagtekens tegen de taken van de nieuwe provincies. Alleen al uit deze enkele commentaren blijkt, dat de discussies rond de herindeling van de bestaande provincies in het land zelf nog lang niet tot vastomlijnde conclusies hebben geleid. Ook al is men het er in grote lijnen wel over eens, dat een nieuwe indeling van Nederland noodzakelijk is. ER moet immers meer lijn komen in het al jarenlang op gang zijnde groeiproces naar grotere bestuurlijke eenheden. Er moet een nieuwe wettelijke basis komen, die de bestuurlijke en financiële verhoudingen tussen rijk en nieuw te vormen lagere overheden voor de toekomst vast legt. Dit wordt temeer noodzakelijk, omdat de gewestvor ming bestuurlijk, organisatorisch en financieel niet aange slagen is. Voor een vierde bestuurslaag voelt Nederland blijkbaar niets. OF bij de nieuwe herindeling bepaalde gemeenten moe ten worden opgeheven, omdat zij te Idein zijn, en of de praktische voorstellen van de minister als juist aanvaard zullen worden, is verder een kwestie van nieuwe discussies, van overleg en van besluitvorming. Ook al is nu al zeker, dat de voorstellen over de herindeling van Nederland niet ongewijzigd aanvaard zullen worden. Het groeiproces, dat al jaren gaande is, zal men echter niet meer kunnen tegenhouden. Daarvoor is al te veel op lokaal en regionaal niveau in beweging gezet. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie is niet bereid de procureurs-generaal op te dragen hun acties om te voorkomen dat er nog pornografische films in gewone bioscopen worden vertoond, op te schorten. De bewindsman heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Voogd, Haas- Berger en Kosto (allen PvdA). Van Agt zegt dat hij betrokken is geweest bij het overleg dat geleid heeft tot het besluit van de procureurs-generaal om te gen pornografische films in ge wone bioscopen te gaan optre den. De socialisten hebben de minister erop gewezen, dat de Tweede en Eerste Kamer door het aanvaarden van het initia tief-wetsontwerp Voogd/Haas- Berger over de filmkeuring heb ben laten merken dat zij vinden dat burgers van zestien jaar en ouder zelf moeten kunnen be slissen wat zij op het gebied van filmvoorstellingen wensen te zien. De regering heeft bekrach tiging ervan in het vooruitzicht gesteld, aldus de PvdA-ers. Minister Van Agt zegt dat de procureurs-generaal hun actie baseren op artikel 240 van het wetboek van strafrecht. Het ini tiatief-wetsontwerp heeft dat ar tikel onverlet gelaten. Het be sluit van de procureurs-generaal is volgens Van Agt dan ook niet onverenigbaar met het initiatief- ontwerp. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De Zwolse recht bank heeft de 42-jarige voorma lig secretaris-ontvanger van een waterschap te Zwolle, ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van jus titie, mr. dr. H. van Buuren, had 2,5 jaar geëist Verdachte heeft zich op grote schaal schuldig gemaakt aan oplichting. Hij zag kans om bin nen 5 jaar acht ton van het waterschap achterover te druk ken. Dat geld ging op aan va kanties, exotische vogels, eten tjes, een dienstmeisje en een luxueus leventje. Twee ton is evenwel nog onvindbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Kwark stijgt in de Nederlandse huisgezinnen steeds meer in populariteit: vergeleken met 1975 aten we het vorig jaar ruim een ton meer kwark. De produktie in eigen land wordt steeds groter. De import daalde met 1500 ton en er werd ton meer in ons eigen land gemaakt. De verschuiving van volle naar halfvolle en magere melkprodukten heeft zich in 1976 voortgezet. Hierbij stonden karnemelk en yoghurt bovenaan de lijst. Het gemiddelde vetgehalte van het totale melk- pakket daalde van 2,28 procent in 1975 naar 2,22 procent in 1976. Deze cijfers blijken uit de nieuwjaarsrede die drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, vanmorgen in Rijs wijk uitsprak. De toetjes blijken in Nederland erg in trek te zijn, wat zich uit in een steeds grotere vraag naar verschillende soorten. Het verbruik van vruchtenyoghurt bijvoorbeeld, dat in 1967 nog slechts 1000 ton bedroeg, was in 1975 al tot 21.000 ton gestegen. „De kaasexport", aldus drs. Schelhaas, „bereikte met een afzet van 245.000 ton een nieuw record. Vergeleken met 1975 betekende dit een stijging van ruim 8 procent De binnenlandse kaasafzet vertoon de een stijging van 1,5 procent". Opvallend vond de heer Schelhaas dat ruim een kwart van de Nederlandse bevolking zich beperkt tot het inkopen van één kaassoort De verklaring hiervan ligt volgens hem in de oude zinspreuk „onbekend maakt onbemind". Import-boeken blijven duur DEN HAAG (ANP) - Er wor- den voorlopig geen regerings maatregelen genomen om bui- *®*landse boeken in Nederland goedkoper te maken. Het minis terie van economische zaken heeft de mogelijk- en wenselijk heid van dergelijke maatrege len wel al enige tijd in studie. Daarom zal binnenkort een on derzoek worden ingesteld bij de betrokken importeurs, waarbij de ontwikkeling van kosten en opbrengsten zal wórden betrok ken. Dit zegt minister Lubbers (eco nomische zaken) in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevr. Epe- ma—Brugman (PvdA) en de heer Krosse (KVP), die de mi nister er opmerkzaam op heb ben gemaakt dat Engelse en Amerikaanse boeken in ons land aanmerkelijk duurder zijn dan in de landen van herkomst. De minister wijst er op dat de prijzen van alle boeken zijn on derworpen aah het gevoerde prijsbeleid van de regering. Dit beleid stelt geen regels voor het winstniveau, maar voor de mate waarin de kostenstijgingen kun nen worden doorberekend in de prijzen. toets teveel het karakter van een vergelijkend toelatings examen zou krijgen, waardoor geen recht wordt gedaan aan de betekenis van het VWO-di- ploma. De commissie Warries is ook tegen een systeem waar in alle gegadigden tot het eer ste jaar worden toegelaten en pas aan het eind van dat jaar een aantal studenten wordt uitgeselecteerd. Hierdoor zou het eerste jaar onherroepelijk het karakter van een concur rentieslag tussen de studenten krijgen, terwijl een groot aan tal studenten zou moeten wor den afgewezen, die objectief gezien voldoende resultaten hadden geboekt. Die studenten hebben dan voor niets een jaar verloren. Overzicht Om opnieuw een duidelijk overzicht te krijgen van het aan tal woningzoeken den, hun behoeften en omstandigheden is de gemeente Am sterdam gisteren be gonnen met herin schrijving. Voor de zo fel begeerde ur gentieverklaring kon den gegadigden, waarvan de achter naam met een A be gint, zich gisteren la ten inschrijven. Verzekerings - groep voor schade door medische fouten UTRECHT (ANP) Veertien schadeverzekeringsmaatschap pijen hebben sinds 1 januari een groep gevormd die de aan spraken zal gaan behandelen van patiënten (of familieleden) die menen dat ze schade hebben geleden door fouten van artsen of althans fouten bij een medi sche behandeling. Vice-voorzitter dr. J. B. Sterren burg kon overigens nog niet zeg gen om hoeveel claims en om welke bedragen het gaat. In eer ste instantie wil men inzicht krijgen in de aard en de ontwik keling van de aanspraken op schadevergoeding. De betrokken verzekerings maatschappijen verwachten dat op deze manier tuchtzaken en gerechtelijke procedures tot een minimum kunnen worden be perkt. Het laatste jaar zijn de klachten bij de medische tucht colleges steeds toegenomen. De indieners zouden de eventuele uitspraak willen gebruiken voor een civiele procedure en schade vergoeding. (Van een onzer verslaggevers) BAARN Met ingang van het nieuwe jaar is in Baarn een reis-organisatie aan de slag gegaan die zijn activitei ten speciaal richt op ouderen. En dan vooral op die ouderen die uit onwennigheid met het fenomeen reizen, wat huiverig staan tegenover de grote com merciële touroperators. „Stichting 55+ Reizen" heet de Baarnse organisatie en ze is tot stand gebracht door Wim van Zanten, tot voort kort waarnemend hoofd van de propaganda dienst van de NCRV. Het plan om „iets voor onbe reisde Roeien te doen" is bij hem gerijpt toen hij bij die omroep zat „Ik heb daar vier jaar lang reizen voor NCRV- leden georganiseerd", vertelt hij, „en ik ben in die periode tot de conclusie gekomen dat er verschrikkelijk veel, vooral oudere mensen zijn die over geen enkele reiservaring be schikken en zich om die reden niet durven opgeven voor een georganiseerde vakantie van een grote tour-operator. Ter wijl ze wel degelijk erg veel zin hebben in een uitje en de mogelijkheid in contact te ko men met anderen. Om die ca tegorie vakantie-zoekers over de drempel te helpen moet je een uitgebreide en intensieve begeleiding bieden. Voor com merciële organisaties niet inte ressant, omdat een dergelijke begeleiding de reizen onbetaal baar maakt. De oplossing is natuurlijk: een organisatie in het leven roepen die geen winstmotief heeft en de bege leiding laten verzorgen door vrijwilligers. Welnu dat is dan ook de opzet van de Stichting 55+". Belangrijkste onderscheid tus sen de reizen van deze stich ting en die van haar commer ciële tegenvoeters zit hem in de reisleiders/reisleidsters. Daarvoor trekt „55+" vrijwilli tenslotte ook dat de menus in de, niet overmatig chique, ho tels waar de nacht wordt door gebracht door de stichting zelf worden opgesteld en te allen tijde zijn afgestemd op de Ne derlandse smaak. Overigens is niet alleen de reisleiding in handen van vrij willigers. Ook de werkzaamhe den op het kantoor in Baarn worden door niet betaalde krachten verricht. Van Zanten zelf is als spil van de organisa tie de enige die maandelijks een salaris op zijn giro krijgt. De stichting biedt dit jaar een programma aan met reizen naar ondermeer Luxemburg, Oostenrijk, Duitsland, Zwit serland, Mallorca, Kenia en In donesië. Om een idee te krij gen van de prijzen: zes dagen Luxemburg kost in het hoog seizoen 365,en daarbui ten 350,Voor tien dagen Oostenrijk wordt respectieve lijk 560,en 510,be rekend. Voor tien dagen Ber- ner Oberland (Zwitserland) respectievelijk 705,en 655,Een zeventiendaag- se reis naar Indonesië kost 3475,Alle reizen zijn volledig verzorgd. Ook de kos ten van reis-, bagage-, ongeval len- en annuleringsverzekering zijn inbegrepen. Alleen het „drankje aan tafel" en het sou- venirtje dient men tijdens de vakantie zelf te betalen. De Europese reizen (met uitzon dering van die naar Mallorca) worden gemaakt tussen 2 mei en 3 oktober. Grotere gezelschappen, bij voorbeeld in bejaardentehui zen, kunnen door middel van een diapresentatie nader ken nis maken met het werk en de reisdoelen van de stichting. Slechts de reiskosten van de man of vrouw die de presenta tie verzorgt worden dan in re kening gebracht. Telefonische informaties kunnen worden ingewonnen onder nummer 02150-17078. Van Agt naar Bangkok vertrokken gers aan die een sociaal-medi sche achtergrond hebben. Dat kunnen verplegers of ver pleegsters zijn, maar ook ge- zins- of bejaardenverzorgsters. Voorwaarde is in ieder geval dat ze ervaring hebben in de omgang met oudere mensen en de ongemakken waarmee het overschrijden van de 55-ja- rige leeftijd gepaard kan gaan. Bij voorkeur dienen ze zelf ook niet veel jonger te zijn. Een ander aspect van de door de stichting geboden service is dat enkele weken na afloou van elke reis een reünie wordt georganiseerd. Dit om het de deelnemers mogelijk te maken om tijdens de reis gelegde con tacten verder te bestendigen. *Nog een ander punt waarin de' geboden extra-begeleiding tot uiting komt is de afhaal-servi- ce. Als reizigers niet in de gelegenheid zijn zich naar het dichtstbijzijnde vertrek-punt van een reis te begeven, wor den ze per auto afgehaald. En als voor velen essentieel punt noemt directeur Van Zanten SCHIPHOL (ANP) Om in de Thaise hoofdstad Bangkok de autoriteiten van dat land te overtuigen, dat Nederland de illegale export van verdovende middelen, met name heroïne, naar ons land als een zeer groot probleem beschouwt, is minis ter Van Agt van justitie gister middag van Schiphol naar Bangkok vertrokken. Het voornaamste doel van mi nister Van Agt is te komen tot wat hij noemde „een nog betere samenwerking tussen de beide landen voor wat betreft het te gengaan van deze illegale han del in verdovende middelen". Per 1 maart zal in Bangkok een Nederlandse politiefunctionaris worden gestationeerd. Minister Van Agt en zijn directuer—generaal mr. A. J. Fonteyn (midden) werden gisteren op Schiphol voor hun reis naar het Verre Oosten uitgeleide gedaan door de Britse ambassaderaad. J. Sankey (links) een gezellige vakantie voor onbereisde Roeien DEN HAAG De commissie toelatingscriteria wetenschap pelijk onderwijs vindt dat het systeem van gewogen loting bij de toelating tot studierich tingen waarvoor een studen tenstop geldt, gehandhaafd moet worden. Een advies van die strekking heeft de com missie uitgebracht aan staats secretaris Klein (onderwijs). Uit een onder ruim 2300 eind- examen-kandidaten gehouden enquête is gebleken dat het merendeel van de leerlingen niets moet hebben van selectie op eindexamen-cijfers. Alge hele loting en gewogen loting vonden ongeveer evenveel aanhangers. Van die leerlin gen die van plan zijn te gaan studeren voelt echter de meer- ADVIES COMMISSIE WARRIES: derheid voor een gewogen lo- gevraagd over een systeem tenen naar de resterende 20 zou hierbij slechts eenmaal ting. waarbij 80 procent van de procent zouden kunnen dingen mogelijk zijn. De commissie Staatssecretaris Klein heeft plaatsen via loting zou worden via een landelijke toets. Deel-' Warries ontraadt een dergelijk het advies van de commissie toegewezen, terwijl de uitgelo- name aan de lotingsprocedure systeem, daar de landelijke Schöffer die hem reeds voordat hij met de minister ging praten over de voorwaarden van het onderzoek had benaderd. De 34- jarige historicus Blom promo veerde in 1975 op een studie over de muiterij op het Neder landse marineschip De Zeven Provinciën in 1934 in het toen malige Nederlands Indië. Hij zei te verwachten dat nog deze week een jurist kan worden aangesteld als mede-rapporteur. „Het is natuurlijk nog niet pre cies te zeggen wanneer we kun nen beginnen maar eind januari hoop ik toch wel behoorlijk aan de slag te kunnen zijn met dit onderzoek", aldus Blom. „Ik verwacht dat het een zware taak zal worden. Veel zal afhangen van de bereidheid van de be trokken mensen om informatie te verschaffen. Het is een gevoe lige materie, dat is wel duide lijk. Ik weet op dit moment nog niet meer van de zaak af dan wat erover in de kranten heeft gestaan. Prof. Schöffer heeft gisteren van de Leidse universiteit toe stemming gekregen het onder zoek uit te voeren. Zijn onder wijstaak zal voor de duur van het onderzoek beperkt blijven tot het begeleiden van promo-i vendi. (Van een onzer verslaggevers) 9EN HAAG - Dr. J. H. C. Hom heeft gistermiddag van lijn vakgroep nieuwe en theore tische geschiedenis aan de uni- rersiteit van Amsterdam toe stemming gekregen om prof. dr. j. Schöffer als mede-rapporteur lerzijde te staan bij het histori- tch-wetenschappelijk onder hoek in de zaak Menten. Alleen het universiteitsbestuur moet pu nog toestemming verlenen., pr. Blom had al eerder zelf „ja" gezegd op het verzoek van prof. t Dr. H. J. C. Blom j I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9