(DE HAMMONDS OP SCHIPHOL Maar evluchte Migpiloot door IA weken aan tand gevoeld arter stoot zijn •rivé belang af Boekovski rust uit bij Britse vrienden Carrillo overlegt met oppositie Brieven van lezers Panamese tanker vermist mm Mtmaplu, im mm bank, LEIDSE SPAARBANK Elf doden op Italiaanse autoweg V Fles half/olie melk hele liter van 95 97IWOENSDAG 5 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten^ Wim Kan (1) Er is beweerd, dat Wim Kan precies weet, hoever hij te ver kan gaan; maar helaas heeft hij bij zijn recente oudejaars-confe- rence dit beslist niet geweten. Zijn opmerkingen ten aanzien van onze paus, kardinaal en twee van onze bisschoppen wa ren wel zeer onbeschaamd en beledigend voor een groot deel van onze bevolking (abortus kwestie). Ik zou de heer Kan dan ook met zijn eigen woorden willen toeroepen: „Als u de „sport" van geloof en zeden niet beoefent, moet u ook geen kri tiek hebben op de spelregels". Zo is dat. Wij katholieken moe ten dan ook fel protesteren te gen de uitgave van de grammo foonplaat Laat de VARA—tele foon roodgloeiend staan van de protesten onzerzijds, opdat zij zullen zien, dat de heer Kan hierin wel degelijk veel te ver is gegaan. Den Haag L. Henning. Wim Kan (2) Oudejaarsavond heb ik, en met mij wellicht ook anderen, aan vankelijk niet steeds met onver deeld genoegen naar Wim Kan's conference gekeken. Maar toen Kan (zijn?) PvdA—voorzitter Ien van de Heuvel op onnavolg bare wijze op haar nummer zet te, maakte hij daarmee veel goed en kwam ik tot de slotsom dat hij ook in de socialistische hoek stevig kon uithalen. Voorschoten T. Dames Wim Kan (3) Op het gevaar af voor ouder wets uitgekreten te worden, moet mij van het hart, dat we niet hebben kunnen genieten van Wim Kan. Als het waar is, dat hij weet „hoever hij te ver kan gaan", zoals Bomans van hem heeft gezegd, dan neem ik hem zeer kwalijk dat hij paus Paulus VI bewust belachelijk heeft gemaakt Ik kan het niet altijd met alle zaken uit Rome eens zijn, maar een integer per soon als deze paus kan ik niet zonder meer laten beledigen, 's Gravenzande A. L. Zwinkels (Van redactiewege ingekort) BOSTON (AP) Door Cana dese en Amerikaanse schepen is dinsdag de hele dag vergeefs het oceaangebied van Nova Scotia tot Rhode Island afge zocht naar de vermiste Pana mese tanker Grand Zenith. Dit 18.717 ton metende schip dat 35 mensen aan boord heeft en ruim 30 miljoen liter benzine vervoert, was op weg van Enge land naar Somerset, in de Ame rikaanse staat Massachusetts, en wordt vermist. Het laatste radiocontact met de Grand Zenith werd vrijdag ge maakt toen het schip zich be vond op ongeveer 230 mijlen ten oosten van Boston. pONN (UPI) Viktor Belenko, |e Russische jachtvlieger die in ieptember met zijn Mig „Fox- lat" uit is geweken naar Japan, s na verhoor door de Ameri- ;aanse centrale inlichtingen dienst (CIA) losgelaten en er- Jgens in de Verenigde Staten Londergedoken" om met nieuwe papieren en een nieuwe 'identi teit een nieuw leven te begin gen. Dit schrift het Westduitse •ekblad „Stern" in zijn editie [van vandaag. Stern baseert zijn artikel over Belenko op gesprekken met agenten van de CIA. Volgens het blad heeft deze dienst de 29-jarige Russische overloper wekenlang aan de tand gevoeld om uit te vinden of hij niet tóch een agent was van de Russische geheime politie KGB. De CIA zou wantrouwig zijn geweest omdat Belenko's super snelle machine, tot zijn landing in Japan een goed bewaard Russisch defensiegeheim, onder de roest zat en bepaalde vitale boordiostrumenten miste. Daar mee suggereert het Stern-artikel dat de KGB Belenko wellicht aan boord van een „afdanker tje" via Japan naar de V.S. zou hebben trachten over te poten. Stern schrijft dat de CIA Belen ko wekenlang zes uur per dag heeft ondervraagd in een spe ciaal zweethokje, de „wasserij", onder de vliegbasis Bolling bij Washington. Telkens kwam daarbij de vraag terug: „Bent u lid van de KGB?". Hij ant woordde telkens „nee", schrijft Stern, „maar zijn polsslag was elke keer sneller, zijn handen werden vochtiger. Allemaal niet genoeg om hem een leugenaar te noemen, maar ook niet ge noeg om zijn eerlijkheid vast te stellen. Belenko, schrijft Stern, kreeg uiteindelijk van de CIA het groene licht en werd losgelaten. Volgens het blad werd hij van uit Washington met een gesloten bestelwagen overgebracht een „onbekende verblijfplaats" waar hij met „een toelage van 1500 dollar per maand" een nieuw bestaan kan gaan opbou wen. Belenko, schrijft Stern, toonde zich in de verhoren bang voor wraakacties vanuit de Sowjet- Unie. „Ik zal altijd in een gevan genis leven, wat er ook gebeurt" zou hij hebben gezegd, „en al tijd bang zijn voor de dag dat ze (de KGB) me zullen vinden". PLAINS (Rtr) Jimmy Carter zal per 20 januari, wanneer hij wordt beëdigd als Amerikaans president, zijn belang in het pinda-familiebedrijf afstoten 0£.jen ook zijn aandelen in andere ltste ondernemingen verkopen. De 20% aanstaande president wil daar aan mee de mogelijkheid van con- Kre- flicten tussen zijn ambt en zijn particuliere belangen op voor hand uitsluiten. ,Het was een moeilijke beslis sing die ik heb moeten nemen', zei Carter. Hij kondigde aan, dat dezelfde strenge maatstaven zullen worden aangelegd voor zijn ministers en andere beleids- funktionarissen. Iedere belang rijke functionaris in Carters re- v tw iivvy PIHW» gering moet zijn bronnen van inkomsten openbaar maken en als er potentiële conflictstof be staat, zal het snoeimes gehan teerd moeten worden. Gedurende zijn verkiezingscam pagne heeft Carter zijn zuivere privé-vermogen opgegeven als liggend boven de 800.000 dollar. Op welke manier Carter zich voor de duur van zijn president schap (maximaal acht jaar) uit het familiebedrijf zal terugtrek ken, is nog niet bekend. Het was evenmin direct duidelijk wat de andere Carteraandeelhouders zullen gaan doen. Dit zijn Car ters broer Billy en zijn moeder, „miss" Lillian. De rijkste leden van Carters regering zijn, zo neemt men aan, Bert Lance, aanstaand directeur van begrotingszaken, W. Mi chael Blumenthal, aanstaand minister van financiën. Lance is bankier en miljonair, Blument hal bekleedt tot dusver een top positie in het zakenleven. bij Frosinone. ROME Elf doden, 26 gewonden van wie er drie nog in levensgevaar verkeren en een twintigtal min of meer volledig beschadigde auto's. Dat is de eerste balans van een enorme kettingbotsing die gister morgen vroeg in dichte mist ontstond op de autosnelweg Napels-Ro me. Een Nederlands echtpaar, de heer en mevrouw Van Hulsen afkom stig uit Leeuwarden, is bij dit ongeluk betrokken geweest. Beiden zijn vrijwel ongedeerd gebleven. Hun auto, een Toyota werd beschadigd, maar zal vermoedelijk spoedig door de politie worden vrijgegeven. Het echtpaar was na een vakantie op Sicilië op weg naar huis, een reis die via Zuid-Frankrijk zou gaan. De wagen kwam terecht in de staartgroep van het omvangrijke ongeluk. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Vladimir Boe kovski, de 35-jarige Russische politieke gevangene, die afge lopen maand uit Moskou mocht vertrekken in ruil voor een Chileens communistische leider die zat opgesloten, be vindt zich nu in Engeland. Bij zijn aankomst uit Zürich werd hij gistermiddag op de Londense vlieghaven verwel komd door David Markham (63), de Engelse acteur, die zes jaar lang geijverd heeft voor Boekovski's vrijlating. Boekovski voelt zich nog niet sterk genoeg om normaal on der de mensen te komen. Zijn langdurige gevangenschap, ge volgd door de onverwachte reis naar Zwitserland, vele in terviews en de verklaringen die hij in Zürich moest afleg gen, hebben hem uitgeput. Ook voert hij nu een zware campagne voor vrijlating van andere Russische politieke ge vangenen. Volgens Boekovski zijn daar 3 miljoen gevange nen. In Engeland hoopt hij met bekende psychiaters over hun lot te kunnen praten. Vladimir Boekovski verblijft momeneel in Londen bij Rus sische vrienden. Daarna gaat hij een drietal weken uitrusten op de boerderij van zijn be schermheer David Markham, in het Engelse graafschap Sus sex. Markham is gehuwd met de schrijfster Olive Dehn. Ze hebben vier volwassen kinde ren en beschouwen Vladimir Boekovski als hun pleegzoon. David Markham is een vurige strijder voor de rechten van de mens. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij in de gevangenis gestopt, omdat hij uit gewetensbezwaren geen wapens wilde dragen. Later werd hij een trouwe medewer ker van de Engelse filosoof Lord Russell, die streed tegen kernbewapening. De kamer die David en Olivé Markham voor Vladimir Boe kovski gereed gemaakt heb ben in de boerderij, is Davids studeervertrek. Aan een van de muren hangt de slogan: „Houdt Vladimir Boekovski in leven". Hond op drijfijs Een hond die zich had gewaagd op het ijs van de St. Charlesrivier bij de Amerikaanse stad Boston, is met enige moeite door dierenbeschermers gered. De hond was op eendejacht toen een passerend schip het ijs op de rivier doorbrak en de hond de terugweg naar de wal afsneed. MADRID (Rtr) De Spaanse communistenleider Santiago Carril lo heeft gisteren een ontmoeting gehad met leiders van andere Spaanse oppositiepartijen voor een bespreking van het te voeren beleid tijdens onderhandelingen met de regering over de komende algemene verkiezingen. Het was de eerste keer dat Carrillo in het openbaar verscheen, sinds hij vorige week op borgtocht werd vrijgelaten uit de gevange nis. Hij was op 22 december gearresteerd. Premier Suarez heeft herhaaldelijk gezegd dat hij niet rechtstreeks wil onderhandelen met de communisten, al is hij wel bereid te onderhandelen met een gezamenlijke delegatie van oppositiepartijen waarin communis ten zijn opgenomen. Gisteren is evenwel besloten dat drie commissies met de regering zullen onderhandelen over zaken als politieke amnestie, erkenning van politieke partijen en de grondregels van de verkiezingen. Carrillo, die geen identiteitsbewijs heeft hetgeen verplicht is voor alle Spanjaarden vanaf 14 jaar, zal binnenkort een identiteitsbewijs aanvragen om de regering op zijn tweeslachtige positie te wijzen. voor 79 Geldig t/m 2dterdag S januari Hij was weer eens in Ne derland geweest om een winkel te openen. Had naar schatting zesduizend handtekeningen gezet op vodjes papier, in school schriften en op ontblote bovenarmen van aanbid dende fans. Na die hande lingen was de winkel dus danig geruïneerd, dat de eigenaar hem gevoeglijk weer kon sluiten. De Ge broeders Hammond had den wederom krachtig toe geslagen. Een uur later stond ie in de VIP-room van Schip hol: David Hammond, avondvullende tobberd en mede-eigenaar van een transportbedrijf, dat ge specialiseerd is in het ver voer van gezinsproblemen. „Hij is het echt", stotterde de juffrouw achter de bar, „en zijn broer Brian is er ook. Én die kale heb ik ook gezien. U weet wel, die tofferik. Kom, hoe heet ie nou. Bill ja, Bill Riley met zijn vrouw Gwen. Ik vind het hartstikke leuk, dat ik ze nou 's in het echt zie. Het is net televisie". Ze had gelijk. Daar ston den ze inderdaad, David Brian, Edward, Bill en Gwen. Echt en in kleur. Nou ja, in kleur is mis schien iets te veel gezegd, want zoals elke Brit ble ken ook zij te beschikken over een bleek hoofd, dat als een te sterk gewassen sepia-portret boven hun winterjassen uitstak. De Hammonds bestaan dus wel degelijk. Dat is in elk geval een ontdekking, waar we niet meer onder uit kunnen. Straks horen we ook nog, dat zelfs En geland bestaat en geen verzinsel is van de schrij vers van televisie-series. Dat houd je toch niet voor mogelijk. Even vragen aan David hoe hij zich als multinatio nal voelt. Hij heeft inmid dels royaal gehamsterd in de taxfree-shop en er een kanariegeel tasje vol whis key en sigaren aan overge houden. „Hallo David nijs toe sie joe. De hoeveelste keer is dit nu, dat je met de direc tie voor een schnabbel naar Nederland vliegt?" Hij kijkt me peilloos droef aan en vraagt: „Bent u journalist?" Als ik zijn angstig vermoe den bevestig schudt hij het hoofd (tsjonge, wat ziet die jongen bleek. Die is rijp voor het BIO-vakan- tieoord). „Ik mag niks zeg gen tegen journalisten", fluistert hij, „alleen tegen betaling". „Wat krijgen we nou Da vid. Geld vangen voor het beantwoorden van een paar onnozele vragen. Wie heeft dat zo bepaald?" „Onze manager", legt Da vid uit, „die redeneert: De Hammonds lopen op hun laatste benen en daarom moeten jullie nu van je po pulariteit profiteren. Sorry dus. Sorry". „Maar beste David, luister nou even. Waar vraag je dat geld dan voor? Je be staat niet eens. Die hele David is een verzinsel, een geestverschijning op een avondje kijkgenot van de AVRO. Dat is alles. Je gaat me toch niet vertel len, dat we tegenwoordig ook moeten betalen voor mensen, die niet echt zijn? Wat ben je nou helemaal. anders houd je je bek dicht Waar slaat dat op? Ik wil geen advies over de aan koop van vrachtwagens en ik probeer je ook niet uit te melken over de kansen, die er voor het wegtran sport liggen in Perzië. Daar weet jij trouwens ook geen bal van. De eni ge zinnige dingen, die je daarover kunt zeggen staan keurig in je draai boek. En voor de rest is jou naam dezelfde als de mijne: mister Haas". David haalt de schouders op. „Je hebt natuurlijk ge lijk, maar het is met die sportondememer, die niet bestaat Geef me het giro nummer maar van de fir ma Hammonds. Dan maak ik wel een bedragje over". David draait zich om en spoedt zich uit ons ge zichtsveld. En met zulke jongens moet je nou een service-bedrijf in Perzië gaan opzetten. Nee, dan is Bill uit beter hout gesneden. Hij verwel komt me aan de bar als een verloren zoon en stelt zijn vrouw Gwen voor. „Dat is Margaret Ash- croft", zegt hij gnuivend. Daarna corrigeert hij me als ik hem Bill noem. „Zo heet ik voor jou alleen op de dinsdagavonden", zegt ie in een dialect dat als grofkorrelig gruis uit zijn mond valt ,&g maar De- rek, dan ben ik dik tevre den". irHoe zit het met die beta lingen Derek? Hou jij ook je mond stijf dicht als je gesprekspartner niet gelijk aan zijn chequeboek trekt?" „Ben je gek", roept hij, „bij mij hoeft niemand een penny te betalen voor een gesprek. Want ik heb niks belangrijks mee te delen. Nou vraagt u bijvoorbeeld: ,Hoe vindt u de Ham monds?" En dan zeg ik naar waarheid: Een stelle tje mafkezen. En daarom is die serie zo'n succes ge worden. Begrijp je, de mensen herkennen zichzelf in onze problemen. Een nieuw behangetje, een nieuwe vtouw. Het is de spruitjeslucht die bij de Hammonds de doorslag geeft Waarschijnlijk zijn ze in Holland dus gek op spruitjes". Hij neemt een slok en ver volgt: „Zeg op,- wat moet ik voor zo'n antwoord nou vragen? Tien pond, hon derd pond? Ik vind het ei genlijk redelijker om jou uit te betalen voor het ge duld, waarmee je naar me geluisterd hebt Kom nou alsjeblieft laten we de we reld niet gekker maken dan ie al is. Straks vraagt een politieagent aan wie je de weg vraagt ook nog tipgeld. En de bakker eist steekpenningen, voordat hij je zegt of hij nog bruin brood in voorraad heeft". Op dat moment meldt de luidspreker, dat de reizi gers voor de vlucht naar Londen zich naar uitgang B34 moeten begeven. Zij, die voor de Hammonds doorgaan wringen de laat ste druppels uit hun gla zen en verlaten de VIP- room. Jammer, dat moeder Ham mond er vandaag niet bij was. Ik vind het namelijk razend knap om tijdens het spreken de indruk te wekken, dat je gelijktijdig in je mondholte de aard appels afgiet Een prima vrouwtje. Ik had haar wil len vragen, hoe ze dat tel kens weer lapt Een acteur, die in een trog vol werkloze Britse toneel spelers de mazzel heeft ge had om in een televisiese rie verzeild te raken, die ■bij het publiek aantikte. En als ik jou nou vraag, waar dat succes aan te danken is moet er eerst geld op tafel komen, want Hammonds nou eenmaal uit de klauw gelopen. Ik vind het ook een beetje onzinnig om geld te vra gen, maar ze hebben het ons nu eenmaal opgedra gen. Sorry hoor". „En samen op de kiek. Moet daar" ook voor ge dokt worden?" „Ik vrees van wel", zucht hij, „sorry hoor, maar ik heb die regels ook niet ge maakt". „Nou, die foto is dan in middels gemaakt", leg ik hem uit, „want mijn foto graaf is puur echt en kan niet wachten op de toe stemming van een tran-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7