„Leidse sportvoorzieningen in de lift" STUDENT LAS KRANT tegen weigering ACHTER HET STUUR j bouwvergunning stukje historie bloot Leidse archeologen legden HERMAN FILIPPO SPORTMAN VAN HET JAAR PIET BIEGSTRAATEN IN NIEUWJAARSREDE: Geen drastische tariefsverhoging stadsgehoorzaal Teekens in beroep Swift Leidse sportclub van 1976 ^WOENSDAG 5 JANUARI 1977. LE1DSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN De tarieven voor huur van de Stadsgehoorzaal zullen niet meer mogen stijgen dan door het ministerie van Economische Zaken aan particuliere ondernemers is toege staan. Dit is de uitdrukkelijke wens die de leden van de, raadscommissie voor economische aangelegenheden op de CD A-er W. Bleij en de PvdA-er Ranner na, gisteravond kenbaar maakten. B. en W. willen de gemeenteraad voorstellen de tarieven met zeven procent te verhogen. De commissieleden vrezen dat met deze al te drastische verhoging de Stadsgehoorzaal zich „uit de markt zal prijzen". De heer Bleijie vond elke verho ging van de tarieven onaanvaardbaar, gezien de al jaren teruglopende belangstelling voor de Stadsgehoorzaal, als huurobject voor evenementen. Rijdend met 90 km per uur DEN HAAG/LEIDEN Hoewel krantenle- zen in Nederland een steeds minder beoefen de bezigheid schijnt te zijn, worden er op dit gebied toch ook nog fanatiekelingen aangetroffen. Dat overkwam ook enkele le den van het corps Rijkspolitie die vorig jaar op rijksweg 44 tussen Oegstgeest en Wasse naar een automobilist inhaalden die in zijn auto achter het stuur, rijdend met een vaart van 90 km per uur het ochtendblad zat te lezen. Uiteraard hadden beide de man aangehou den en voor de kantonrechter in Leiden weten te brengen. Deze had hem, een 26-jari- ge adspirant-jurist, veroordeeld tot een boe te van 100 gulden voorzien van 3 maanden intrekking van het rijbewijs. Juist vanwege dat laatste was de jongeman in hoger beroep gegaan bij de rechtbank. Naar zijn mening kon hij niet buiten zijn auto én omdat de rechter duidelijk te maken verscheen hij gisteren opnieuw in de be klaagdenbank. „Ik kocht iedere morgen een ochtendblad en tijdens mijn dagelijkse auto rit van Amsterdam naar Den Haag, las ik de koppen", zo verklaarde de verdachte gisteren. „Een levensgevaarlijke bezigheid", oordeelde de president van de Haagse recht bank. „Het is een wonder dat er nog geen ongelukken van. gekomen zijn", stelde hij. waarop verdachte er nog een schepje boven op deed door te verklaren dat hij op die manier vaker op de hoogte bleef van de toestand in de wereld. „Ik kan me voorstel len dat u de lust bekruipt snel van het belangrijkste nieuws kennis te nemen, maar dat doet u dan maar op een andere manier", vond de officier van justitie. Omdat ver dachte inmiddels een betrekking heeft waar- ,voor hij zijn auto niet kan missen wilde de officier volstaan met de eis van 200 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 2 maanden met twee jaar proeftijd. LEIDEN De directie van Teekens' Slagerijen b.v. is bij de gemeenteraad in beroep ge gaan tegen de weigering van b. en w. een bouwvergunning voor haar nieuwe pand aan de Roo- seveltstraat te verlenen. Dit deelde wethouder M. van Aken gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscom missie voor economische aange legenheden. B. en w. hebben de bouwver gunning geweigerd op grond van het ontbreken van voorzie ningen in verband met de brandpreventie. Met name de in de plafonds van het verbouwde pand verwerkte kunststof vol doet niet aan de gestelde eisen. Tevens ontbreekt in de fabriek een sprenkel-installatie om de atmosfeer voldoende vochtig te houden of om als blusinstallatie dienst te doen bij brand. De commissie voor de beroeps- schriften zal op korte termijn de zaak behandelen. Van onze sportredactie LEIDEN Herman Filippo van LKV De Spartaan en de Leidse Ren- en Toervereni- ging Swift zijn gisteravond in het restaurant van zwembad De Zijl uitgeroepen tot Leids Sportman en Leidse Sportclub van het, net voltooide, jaar 1976. Filippo nam de titel over van Tennisser Louk San ders, die deze onderscheiding vorig jaar overigens nog moest delen met de Atletiek vereniging Holland. Een „ex aequo" dat met ingang van afgelopen jaar onmogelijk is geworden door de officiële scheiding tussen team- en in dividuele prestaties en de daarbij behorende verdubbe ling van het door het Leidato- bestuur beschikbaar gestelde prijzengeld dat nu tweedui zend gulden bedraagt. Gewichtheffer Herman Filip po kwam in het bezit van 500 gulden door a„als puur Leids sportman de naam van Leiden herhaaldelijk naar landelijk niveau te tillen". De jury, be- LEIDEN Geheel onver wacht steeg de toch al ver dubbelde Leidato-prijs gis teravond met nog eens dui zend gulden. Een tijdens de prijsuitreiking door Wout Bergers (onder couvert) doorgeschoven enveloppe hield in dat het Sporthuis van die naam zich de eerste vijf jaar garant stelt voor dat bedrag. Het „extraatje" werd door de organisatie in dank aangenomen en onder de aanmoedigingspremies verdeeld. Swift zorgde eveneens voor een verrassing. De Leidse sportclub van '76 kondigde aan de helft van de ontvan gen duizend gulden te be steden aan het adopteren van een kind in het kader de Bertus Aafjes-ac- tie staande uit oud-wethouder Sannes, waterpolospeler Hans Parrel en sportredacteur Paul de Tombe, gaat in haar com mentaar niet voorbij aan het feit dat het krachtsportwereld je niet al te groot is, m4ar stelt toch dat de successen van Fi lippo „het meest beantwoor den aan het niveau dat de jury zich had voorgesteld". Filippo stootte in 1976 onder meer een 20 jaar oud record op het on derdeel trekken van Jan Smeekens omver en nam te vens als Nederlands kampioen deel aan EEG-, Europese en wereldkampioenschappen. De wielerverniging Swift ver diende de 1000 gulden èn de bijbehorende sleutels op tweeërlei wijze. Niet alleen op het sportieve vlak boekte de Leidse vereniging fraaie suc cessen („De Leidato-prijs is een sportprestatieprijs"), maar ook de manier waarop Swift met voorzitter Joop Rietho ven aan het hoofd in 1976 aan Leiden-promotion heeft gedaan, werd door de jury (Van onze sportredactie) LEIDEN De traditionele nieuwjaarsre de van Sportstichtingvoorzitter Piet Bieg- straaten kenmerkte zich gisteravond door optimistische gezichtspunten. Tevreden heid alom bij de man die twee jaar terug nog met een rouwband de verzamelde Leidse sportwereld toesprak. „Ik ben in derdaad optimistischer gestemd dan des tijds": stelde Biegstraaten dan ook in zijn rede. Om vervolgens de redenen van dit optimisme te verklaren. „Het jaar 1976 bracht ons niet alleen een sportzaal in de Merenwijk en het zwembad 'De Zijl, maar er kwam ook een oplossing voor het bouwen van een botenloods voor Die Leythe zeer nabij. Daarbij werd er begonnen met de aanleg van vier voetbal velden in het Morskwartier (deel twee), terwijl we na gesprekken met de tennis clubs ook zover gevorderd zijn dat de aanleg en uitbreiding van de tennisparken grote kans van slagen heeft." Tevens me moreerde Biegstraaten „het begrip dat het gemeentebestuur had getoond voor een spektakel als de Tour de France" en het feit dat de plannen voor een nieuw over dekt zwembad in Zuid West werden goed gekeurd. '„Wij zitten, wat de sportvoorzieningen be treft in Leiden in de lift. Natuurlijk kun je in zo'n lift ook van een behoorlijke hoogte naar de kelder vallen, maar de mogelijkheid om die lift op onze beurt te blokkeren is dan ook aanwezig.De befaamde kritische noot ontbrak evenwel ook gisteravond niet. Biegstraaten. sprekend over toekomstige verhuizingen van sportverenigingen - „We hebben in 1980 nog geen overschot aan sportaccommodaties, maar er zijn ontwik kelingen gaande die in de goede richting wijzen" - die terzijnertijd noodzakelijk zul len worden: „Vorm een spaarfonds voor alle Leidse voetbalclubs. Daarmee kan als het zover is je buurman worden geholpen, of kan je zelf worden geholpen. Ook de gang van zaken, begin van dit voetbalseizoen, betreffende de velden bracht Biegstraaten tot een minder vrolij ke beschouwing. „We hebben na en tijdens de droogteperiode ontzettend hard ge werkt. Het is echter triest nu te moeten constateren dat het vele en dikwijls kostba re werk slechts gedurende een korte perio de z'n nut heeft gehad. Wij hadden het ook toegejuicht indien de competitieleiders van de diverse bonden de start van hun compe titie nog een of twee weken hadden uitge steld." Met de wens dat de al gememoreer de lift richting dakterras zal blijven gaan, besloot Biegstraaten - die in zijn toespraak ook nog even aan het welzijnswerk in de sport herinnerde - zijn „tevreden" nieuw jaarsrede. Joop Riethoven (midden zwaait met het briefje van duizend dat „zijn" Swift zojuist heeft „verdiend". Mede-bestuurslid Willem van Duivenbode (links) kijkt lachend toe;- Leidato-secretaris Jan van Zijp heeft de, voor Swift bestemde Sleutels nog in zijn hand. rapport nog wel degelijk enige eervolle vermeldingen „uitge deeld". DTS-bokser Chris Lantrok (een sterke come back in de ring), judoka Hen- neke Redel (nationaal kam pioene in haar klasse), schaker Joan Baart van LSG (jeugd- schaaktitel van Nederland), ta feltennisster Sandra de Kruiff van Scylla (als enige hoofd klasser toch vierde in de strijd om de Limburg-coupe) en Die Leythe-roeier Rob Robbers (tien overwinningen) leverden knappe prestaties. Bij de verenigingen vielen De Zijl/LGB (waterpolo) en Njord (roeien) net buiten het rijtje clubs dat wel een aanmoedi ging in de vorm van een geld bedrag ontving. AV Holland „minder opvallend dan vorig jaar, toch goed voor enige sterke resultaten" LKV De Spartaan („Een imponerende liist") en de tweede Leidse at- De Bataven nestelden zich met name door het sterke lopen van Wybo Lelieveld en Koen Gijsbers op die tweede plek. „Samen hebben zij het aanzien van hun vereniging omhoog geschroefd. Vandaar dat hun prestaties niet individueel wor den gewaardeerd, maar in een geldprijs voor de blub". Een blije Herman Filippo (rechts) te midden van zijn clubmakkers. V.l.n.r.: secretaris Lambermont, LKV De Spartaan-trainer Dirk van 't Riet, Mat Anneeze en half zichbaar coach Thomas Brandt. „opmerkelijk" genoemd. „De organisatie van een prof- wielerwedstrijd in Leiden die 15.000 mensen op de been brengt is al bijzonder, het aan trekken van een evenement (de start van de Tour de Fran ce) dat de Sleutelstad in het internationale licht van de be langstelling gaat zetten, is dat zeer zeker". Op het sportieve vlak kon Swift afgelopen jaar de nodige kampioenschappen begroeten. Behalve het Nederlands club kampioenschap op de weg werd nog een nationale titel veroverd (Aart de Jong), ter wijl ook nog eens twee Zuid hollandse kampioenschappen konden worden genoteerd. Matig Hoewel de jury in haar inlei ding stelde dat ook 1976 een voor Leiden „matig sportjaar" is geweest, werden in haar PROGRAMMA ZAALVOETBAL LEIDEN Wie herinnert zich niet meer de prachtige vader landse geschiedenisverhalen op de lagere school, die de meest rumoerige klas in combinatie met vergeelde platen muisstil kregen. Die verhalen startten in de pe riode waarin een aantal wild aandoende voorvaderen zittend op boomstammen de Rijn kwa men afgedreven en eindigden via een groot aantal veldslagen en oorlogen met onfatsoenlijke Spanjaarden steevast rond het begin van de tweede wereldoor log, een geschiedkundig gebeu ren dat bij hoge uitzondering aan zesde-klassers op myste rieuze fluistertoon werd ver klapt. Een antwoord op wat er even wel vlak voor en vlak na het begin van onze Batavierenhis torie zoal was voorgevallen moest de meester echter immer schuldig blijven omdat de va derlandse geschiedkundigen het nog steeds niet eens waren over wat nu wel en niet aannemelijk was. De laatste jaren is evenwel, me de dankzij het Prehistorisch In stituut van de Leidse Universi teit en gelijkgerichte instituten in Amsterdam en Groningen, wat meer licht in de pre- en De opgravingen in het uitbreidingsplan Ussen in Oss. De plattegrond van het aangetroffen huis uit de Romeinse tijd is duidelijk te zien. De donkere baan, die schuin door het huis lijkt te lopen, is het restant van een recente sloot. zend jaar voor het begin van de jaartelling. Nevenvondsten als een maalsteen, waterputten en aardewerk wezen uit dat de woonplaats van een vele duizen den jaren geleden overleden boerengezin was aangetroffen. De vondst was des te interessan ter daar eerdere opgravingen slechts betrekking hadden op de periode van 300 voor Christus tot het begin van de jaartelling. Weekends Onder leiding van Jan Verwers en met de hulp van amateur-ar cheologen van de Heemkundige Kring Maasland werden de aan getroffen voorwerpen nauwkeu rig onderzocht. Vooral in de weekends maakten de amateurs zich verdienstelijk met het on derzoeken van de waterputten, het verzamelen van materialen en het verrichten van landme tingen. Een dergelijke mede werking van hobbyisten was al eerder verkregen bij opgravin gen in het recreatiegebied De Beerendonk, bij Wijchem, waar onlangs de archeologisch waar devolle gebieden door hen in kaart werden gebracht. Als te genprestatie geven de medewer kers van het Leidse Instituut voor Prehistorie regelmatig le zingen ^n cursussen aan deze hobbyisten. Mocht het binnenkort daadwer kelijk tot de oprichting van een archeologische werkgemeen schap komen, dan mag worden verwacht dat binnen afzienbare tijd in tal van gemeenten gestart kan worden met het onderzoek naar onbeschreven bladzijden in de vaderlandse geschiedenis boeken. De hulp van amateurs kan ook dan weer goed worden gebruikt. (Van onze sportredactie) LEIDEN,'NOORDWIJK Het zaalvoetbalprogramma van van- Idaag kent twee hoofdklasse wedstrijden. In de Groenoord- hal ontmoeten eerst LDWS en Zwaanvogels (acht uur) en ver volgens Tegelhandel en Van Gerven de Jong elkaar. In de Noordwijkse Northgo-Hal wordt om 20.55 uur de resterende wed strijd om de Northgo-Cup tus sen de Rotterdamse Sportpers en de Jaap Eden Boys ver speeld. Groenoordhal: Hoofdklasse: LDWS-Zwaanvogels (20 uur); Tegelhandel-Van Gerven de Jong (21 uur). I: Wernink-Digros Stars (20 uur). 2A: San Sjardin- Rijnsburgse Boys (20 uur). 3B: SCGW/AWC-Padox (20 uur). I 3C: Houtwarenhoek-VTL (22 uur); LOI-Du Prie (22 uur); 3D: UVS-SC Vierkant (20 uur); SVLV-Aut. Van Duivenv. (20 uur); 3E: Uljee-Lenny's Boys (22 uur); SC Teekens-Auto Heems kerk (22 uur). Northgo-hal: 3F: FC Vleespa- leis-Rolly Golf (20 uur); Beach Club-FC Faasse (21.50 uur); Sie- merink-Landbouw (22.45 uur). Northgo-cup: Jaap Eden Boys- Rott Sportpers (20.55 uur). THB-hal: 1 Lisser Boys-Cleyn Duin (21.20 uur); 2B: Landwer JMB-LISC (19.30 uur); 3D: GWS-Bax Zeefdr. (20.25 uur); FC Duynstee-De Taverne (22.15 uur). LANDELIJKE WERKGEMEENSCHAP IN OPRICHTING zeggen dat er voorheen nooit getracht is iets meer over Neer- lands vroege historie aan de weet te komen. Met name het Leidse Instituut heeft talloze malen onder hoogspanning, moeten werken om te voorko men dat historische resten door stadsuitbreidingen voorgoed on der de aardkorst verborgen zou den blijven. Onlangs nog ver richten de medewerkers aan het Leidse Instituut uitvoerige op gravingen aan de westzijde van de Brabantse gemeente Oss, waar men wilde starten met de bouw van een nieuwe wijk. Tij dig wisten de Leidenaren toen een boerennederzetting uit de Romeinse tijd bloot te leggen. Toen de gemeentewerkers van Oss afgelopen zomer een begin maakten met het graven van een vijver in de nieuwbouwwijk stuitten zij op nog meer zaken van archeologische waarde. Me de dankzij de inspanningen van plaatselijke amateur-archeolo gen was men in Leiden spoedig op de hoogte van de nieuwe vondsten. In combinatie met eerder gedane vondsten in het Brabantse Haps en het oostelijk deel van de gemeente Oss gaven de nieuw opgegraven funda menten een duidelijk beeld van de ontwikkelingen in de Ro meinse bouwwijzen rond dui V Op de bodem var> een van de waterputten werd deze maalsteen gevonden. Hij is gemaakt van zogenaamde basaltlava en afkomstig uit de Eifel. protohistorische zaken geko men. Na een aantal gesprekken met ook niet-universitaire instellin gen als de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort en het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden hopen de geschiedgra- vers binnenkort te komen tot een werkgemeenschap die mid dels het opgraven van scherven, potten en pannen her en der in den lande het laatste tipje van de Batavierensluier moet oplich ten. Amateurs De toekomstige oprichting van zo'n werkgemeenschap wil niet

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5