Maatregelen tegen geluidshinder Schiphollijn kosten vier miljoen ADELBERTCOLLEGE NIEUWBOUW VAN Leiderdorpers zijn gevaar op kruising beu BEGINT IN MAART Heempark Leidschendam heet ,,Park Rusthout" Vleeswarenfabriek gevallen onder de slopershamer Rijnsburgs 11.000-ste - voor Sassenheim VERBETERING VERKEERSLICHTEN Bevorderingen Documentatiecentrum PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 JANUARI 1977W' NA VERHUIZING NAAR LEIDEN Leiden De Leidse politie heeft vanmorgen een 28-jarige bewoner van de Kaiserstraat aangehouden die ervan wordt verdacht een 19-jarige stadge noot met een bierglas te hebben mishandeld vannacht. De man wordt voor verhoor vastgehou den. Rijnsburg telt sinds enkele weken 11.000 inwoners, een mijlpaal voor de ge meente. Petronella Maria van Velzen, een gezonde Rijnsburgse van acht pond met donkere haren en blauwe ogen was de 11.000-ste. Zij werd gebo ren op Tweede Kerstdag en kreeg onlangs bezoek van burgemeester De Roos en gemeentesecreta ris Broekhuizen, die haar onder meer een spaar bankboekje met inleg brachten. Op de foto de Rijnsburgse spruit met pa, ma en zusje. gulden) en werd uit een kelder van een huis aan de Burggra- venlaan een wijnvoorraad van 60 flessen en een radiocassette recorder door onbekenden mee genomen. De juiste waarde kon de 34-jarige gedupeerde vinofiel niet opgeven. Twee antieke Chi nese beeldjes werden vannacht ontvreemd uit een woning aan de Roomburgerlaan. De kostba re geluidsapparatuur werd door de dieven onaangeroerd gelaten. SASSENHEIM De gemeente raad van Sassenhem heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan een krediet ten behoeve van de inrichting van een docu mentatiecentrum ten behoeve van de Vereniging voor Chris telijk Basisonderwijs. Ook ging de raad akkoord met een principe-besluit inzake ze kerheidstelling voor de aankoop van nieuwbouwwoningen in de uitbreidingsgebieden „Zuid", Wasbeek en Hygia. Tenslotte be sloot de raad twee tarieven te verhogen: de contributie voor de brandweerverenigingen van 25 naar 50 gulden en de ouder bijdrage in de kosten van het bijzondere gymnastiekonderwijs van 4,50 naar 5,50 per maand. LEIDEN Na een langdurig ziekbed is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden ds. J. de Wit, emeritus predikant van de Her vormde Gemeente van Leiden. De begrafenis zal plaats vinden zaterdag 8 januari op de be graafplaats Rhijnhof aan de Haagse Schouw in Leiden. Voorafgaande aan de teraarde bestelling wordt in de aula van de begraafplaats om half elf een dienst gehouden. Voorganger is ds. H. W. Hemmes. UllUUIIIIIIIUllllllllllllUI!l!IIIIIIIIIIIIIIIIUIIII!lllllllllllllinillllllllllllllllUIIIIII!llllllllllll!ll!ll!l!l[li WARMOND Het treffen van geluid we rende maatregelen in Warmond om de ge luidshinder van de toekomstige Schiphol lijn in te dammen, zal ongeveer vier mil joen gulden kosten. Dit werd gisteren be kend gemaakt tijdens een vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening in War mond. De commissie besprak de rapporten over de geluidshinder van Articon (advi seur van de NS) en het bureau Dorsser bv, dat optreedt als adviseur van de gemeente Warmond. Waaruit de geluidwerende maat regelen zullen bestaan is nog niet bekend. De direct belanghebbende bewoners zullen eerst geraadpleegd worden. De bewoners van de straten in de directe nabijheid van de Schiphollijn zullen onder meer een keuze moeten maken uit geluids hinder en visuele hinder. De te nemen maat regelen zouden kunnen bestaan uit het op richten van hoge geluidwerende schermèn langs de spoorlijn, maar dan krijgen de bewoners zogenaamde visuele hinder. De heer Tulp maakte tijdens de discussie hier over de opmerking, dat er momenteel ook doorzichtige schermen bestaan. Ook werd gesproken over de hoogte van de schermen, bijvoorbeeld niet hoger dan twee meter en het nemen van maatregelen aan de wonin gen zelf. De commissie zal het gemeentebestuur advi seren de benodigde middelen ter beschik king te stellen om afdoende maatregelen te nemen. Bovendien zal men op spoed aan dringen met het nemen van een beslissing omdat op 29 april het bestemmingsplan voor de Schiphollijn ter inzage zal worden gelegd. Burgemeester De Vreeze schilderde gister avond aanvankelijk de positie van Warmond ten opzichte van de Spoorwegen zeer nega tief. Commissielid Van Kuijen zag echter wel degelijk mogelijkheden, daarbij vooruit lopend op een nieuwe wettelijke regeling ten aanzien van geluidshinder door railverkeer. Minister Vorrink heeft onlangs in het parle ment de grensvoorwaarden voor geluidshin der door railverkeer aangehaald. De normen voor nieuw aan te leggen spoorlijnen zullen strenger zijn dan die voor reeds bestaande. De heer Van Kuijen sprekend over het feit, dat in Warmond eigenlijk een nieuwe lijn wordt aangelegd: „Weliswaar worden er twee sporen aan de bestaande toegevoegd, maar de gehele spoorlijn wordt verschoven en opgehoogd, zodat we van een nieuwe lijn kunnen spreken", aldus de heer Van Kuijen. De aanwezigen memoreerden gisteravond ook de opmerkingen in de Tweede Kamer, waarin de verontrusting ten aanzien van de toekomstige geluidsoverlast door de Schip hollijn onlangs kenbaar is gemaakt. WASSENAAR Het gebouw dat sinds 1929 de vleeswarenfabriek „Van den Berg en co", huisvestte aan de Rijksstraatweg te Wassenaar, is in opdracht van Rijkswaterstaat zo goed als hele maal gesloopt. Slechts de schoorsteen moet nu nog vallen onder de slopershamer. Aangezien de geplande Rijksweg 11, de verbin ding tussen Katwijk en Utrecht, dwars door de fabriek was geprojecteerd, is „Van den Berg en co." verhuisd naar Leiden en heeft Rijkswaterstaat de fabriek gekocht en laten slopen. Bij Koninklijk Besluit was toe- del de Sleutels is aanzienlijk stemming gegeven de nodige grond te onteigenen tussen rijksweg 44 en de spoorbaan, beide verbindingen tussen Lei den en Den Haag. De grondver- werver van Rijkswaterstaat, de heer Bos, vertelt: „Bij dergelijke grote projecten is men ruim van tevoren bekend met de plannen, zodat het vinden van een nieu we behuizing geen probleem hoeft te zijn. Het is echter de zaak van het bedrijf in kwestie om die ruimte te vinden. Wij onderhandelen alleen over de schadeloosstelling, oftewel de aankoopsom." Direkteur Van den Berg van de vleeswarenfabriek zegt tevreden te zijn. „De verhuizing in de eerste week van oktober 1976 heeft niet tot problemen geleid voor de werknemers. De bereik baarheid van het bedrijf, vlak bij het station in Leiden in de behuizing van de voormalige groente- en conservengroothan- beter geworden. Het heeft grote voordelen in de stad te zitten, voornamelijk wat betreft het aantrekken van personeel. Ook zakelijk ben ik tevreden over de verhuizing." De vleeswarenfabriek werd in 1920 opgericht door de heren Van den Berg en Prins. Al snel groeide men uit de kleine behui zing in de omgeving van de Van Zuylen-Van Nijeveltstraat/Mid- delweg en de fabriek verhuisde naar het perceel aan de Rijks straatweg. Nadat de gemeente raad een ontheffing had ver leend - de grond waarop men wilde bouwen was bestemd voor woningbouw - en na de nodige protesten van de bevolking die het niet eens was met de onthef fing, werd in 1928 begonnen met de bouw en werd de fabriek geopend in 1929. Van den Berg en co. verwerken delen van ge slachte varkens tot vlees in de bekende vacuümzakjes en in blik. Alleen de schoorsteen staat nog overeind. LEIDERDORP De omwonenden zijn de gevaarlijke situatie op het kruispunt Persant Snoepweg - Van der Valk Boumanweg/Aca- cialaan meer dan zat. Dat bleek duidelijk tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie Verkeer en Vervoer. Veel schoolgaande kinderen maken van dit kruispunt gebruik. De goed bevolkte publieke tribune slaagde er in de commissieleden te overtuigen dat een goede beveiliging voor overstekende voetgan gers de hoogste priotiteit geniet. Reeds op 21 januari 1976 had den de omwonenden in een brief met 200 handtekeningen aan de raad op maatregelen aangedrongen. Een door het col lege van b en w ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat de bestaande verkeerslichtinstalla tie geen mogelijkheden voor een langere oversteektijd van voet gangers biedt. Mevr. D. Tichler- Moerman trachtte als wethou der ad interim optredend de onrust bij de omwonenden weg te nemen, door er op te wijzen dat B W in het beleidsplan voor 1977 zich duidelijk op het standpunt hebben gesteld dat maatregelen moeten worden ge nomen om de voetganger als meest kwetsbare verkeersdeel nemer te beschermen. Dit plan voorziet in een door een compu ter bestuurde verkeerslichtin- stallatic waarbij door middel van een drukknopsysteem de voetganger absolute voorrang geniet. De gemeenteraad zal nog deze maand beslissen of de hiervoor nodige gelden van 140.000 be schikbaar zullen worden ge steld. De commissie was una niem van mening dat dit wel moest gebeuren. De heer J. Tie- ken (KVP) wees daarbij tevens op de noodzaak dat ook de ge meente Leiden maatregelen neemt om het nabij gelegen kruispunt aan de Hoge Rijndijk te beveiligen. De situatie wordt daar langzamerhand ook on houdbaar, zo stelde hij. Parkeeroverlast De bewoners van de Hoofd straat en omgeving die veel overlast ondervinden van het parkeren van vrachtauto's zul len dit nog wel enige tijd hou den. De parkeerexcessenverordening waarin strafbepalingen zijn op genomen voor het parkeren van grote vrachtauto's in woonwij ken kon niet op 1 januari 1977 zoals in de bedoeling lag in werking treden, aangezien er twijfel was gerezen omtrent de juridische houdbaarheid van een aantal artikelen. Onder zocht wordt thans of de redactie van de door de gemeenteraad van Alpen aan den Rijn vastge stelde bepalingen beter hanteer baar zullen zijn. Mocht men hiertoe over gaan dan zal het zeker ruim een jaar duren voor een nieuwe verordening in werking kan treden. Het burger- commissielid Van der Velden maakte de niet aanwezige wet houder Drenth het verwijt, dat de eerder gedane toezegging om een gesprek met de betrokken bedrijven en chauffeurs te heb ben niet is nagekomen. Rietschans De commissie besprak ook de verkeerssituatie op de Riet schans. Zowel de flatcommissie „Rietschans" als bewoners had den B en W gevraagd om maat regelen ter verhoging van de verkeersveiligheid op de Riet schans. De commissie verkeer en vervoer kon zich met voor stel verenigen om op het weg dek (brom)fietssuggestiestrepen aan te brengen. Elders in de gemeente zijn daar gunstige er varingen mee opgedaan. De heer R. Meere (VVD) vond dat deze maatregel alleen zin heeft als er aan de zijde van de flats een parkeerverbod wordt inge steld. Ook pleitte hij voor een beveiliging van het kruispunt Bosdreef/Rietschans door het instellen van een stopgebod aan de Bosdreef. WASSENAAR Het Wassenaarse S. Adelbertcol- heeft de school nu dan toestemming gekregen van lege kan eindelijk in maart beginnen met de het ministerie van onderwijs om met de bouw bouw van een echt eigen schoolgebouw op het te beginnen. Als alles meezit wordt het nieuwe terrein van de voormalige HTM-remise bij het scholencomplex met het begin van het schooljaar gebied Zijlwatering. Na drieëntwintig jaar in een 1978—1979 in gebruik genomen, houten noodhuisvesting te hebben doorgebracht Er had weinig hoeven gebeuren of het Adelbertcollege had nog langer in zijn houten noodge bouwen aan de Stadhoudersweg moeten doorbrengen. Bezuini gingen in het onderwijsveld zijn er de oorzaak van dat slechts weinig scholen dit jaar van het ministerie het groene licht voor hun nieuwbouw kregen. Ui teindelijk kon echter toch ook het ministerie er moeilijk meer onderuit: een school die al drieëntwintig jaar in een nood behuizing doorbrengt verdient eenvoudigweg een eigen huis vesting. De nieuwbouw van het Adel bertcollege heeft de Wassenaar- se politieke gelederen lang be ziggehouden. Vele malen wer den in de Wassenaarse raad ver hitte discussies gevoerd over de plaats waar het nieuwe scholen complex een plaats zou moeten krijgen. Aanvankelijk werd ge dacht aan vestiging van de school op "het landgoed Stoep- hout in het zuidelijke deel van de gemeente. Later werd het beter gevonden een terrein te zoeken in het noordelijke deel van de gemeente en viel het oog op een terrein aan de Storm van 's-Gravesandeweg in het huidige Spinbaan-gebied. Daarnaast kwam een tweede terrein in de discussies, en wel het terrein waar de voormalige HTM-remi se stond. In de raadsvergade ring van januari 1972 lagen bei de voorstellen op tafel, en bleek de stemming uiteindelijk „fifty- fifty". De ene helft van de raad Het ontwerp van het nieuwe schoolcomplex. voelde meer voor een nieuw Adelbertcollege aan de Storm van 's-Gravensandeweg, terwijl de andere helft meer voelde voor het terrein van de HTM-re mise. De beslissing viel in die zelfde vergadering toch nog ten gunste van het remise-gebied uit Pas in augustus 1973 besloot de raad ten slotte tot verkoop van het terrein aan het Adelbert. Dat het zolang had geduurd kwam onder meer door het lan ge uitblijven van de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten. Maar ook de beslissing over de verkoop was weer aanleiding tot fLLUK UR Een bloemengroer bij tegenspoed. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. VS? Uw Fleuropbloemist accepteert y 'n WV geschenkbon als bloemencheque. f de nodige politieke deining, en wel over de verkoopprijs. Een meerderheid van b. en w. wilde het terrein tegen de kostprijs verkopen. Men wilde absoluut geen winst maken en wel omdat het om een onderwijsinstelling ging. Die lage verkoopprijs zou het Adelbertcollege in staat stel len alle lokalen in de nieuw bouw onder te brengen, omdat het ministerie te weinig geld in het vooruitzicht had gesteld. Dit leidde eveneens tot hevige dei ning in de raad, waarvan een deel de verkoopprijs veel te laag vond. Toch ging de grond ui teindelijk voor de lage somma van vijftig gulden per vierkante meter van de hand, en kon het Adelbert met de voorbereidin gen voor de bouw beginnen. Nu dan is de langverwachte de finitieve toestemming van het ministerie verkregen, en kan in maart met de bouw worden be gonnen. De nieuwe school gaat best aan uit aparte afdelingen voor de verschillende vakken- groepen, die allemaal rond een centrale „agora" worden ge groepeerd. De „agora" zal ook als toneelzaal dienst kunnen doen. Het ontwerp is van het Haagse architectenbureau Blee- ker. ,,Oud Wassenaer" beraadt zich op nieuwe structuur WASSENAAR Het bestuur van de Historische Vereniging „Oud Wassenaer" heeft haar le den medegedeeld, dat in de be doeling licht de structuur van de vereniging meer naar de ei sen van de tijd in te richten. Zoals bekend is een aantal le den van de vereniging, tezamen met leden van de afdeling Den en omstreken van de Archeolo gische Werkgemeenschap reeds geruime tijd bezig met een on derzoek naar het oude kasteel van de Van Wassenaers, het Huis Ter Weer, dat reeds in de 13e eeuw bestaan blijkt te heb ben. In de loop van 1977 hoopt de vereniging op een speciaal te houden bijeenkomst meer over deze opgravingen te kun nen vertellen. Intussen zal op 27 januari 20 uur in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam de jaarverga dering worden gehouden. Daar zal o.m. aan de orde komen een wijziging van statuten en huis houdelijk reglement, nodig ge worden door het van kracht worden van een nieuw vereni gingsrecht. Er zal op de verga dering een commissie worden gevormd, die deze wijziging gaat voorbereiden. Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering zal de heer W. J. Th. Broug voorzitter van Die Rederijkers een inleiding houden over 't Zand bij Kat- wijk-binnen, een eeuwenoud be zit van het geslacht Van Wasse naer. In februari belegt de ver eniging een avond waarop de heer J. D. Backer, plaatsvervan gend hoofddirekteur van de ANWB spreken zal en een film zal vertonen over de Spaanse rijschool te Wenen. In maart volgt een lezing over het Boe renwagenmuseum te Buren. Inbraken NOORDWIJK Tijdens de gisteren gehouden nieuwjaarsinstuif aan het politiebureau, maakte korpschef J. F. Basten een viertal promoties bekend. Het betrof de heren A. J. Buys, A. Th. Eisses, H. Meijvogel en H. de Meij, die zich bevorderd zagen tot hoofda gent De heer Basten overhandigde hen bij de nieuwe rang de behorenden onderscheidingstekenen, terwijl hun dames bloemen kregen aangeboden. Voorts vond de installatie plaats van de heer J. M. Meiland tot agent van politie bij het Noordwijkse korps. Deze begon zijn loopbaan bij de politie te Den Bosch, doch gaf thans de voorkeur aan de dienst in de badplaats. Hoofdinspecteur Basten heette hem welkom en hoopte dat Meiland zich spoedig in het korps zou thuis gevoelen. LEIDEN Uit een kelderbox in een flat aan de Ravenhorst (Merenwijk) zijn twee dames fietsen en een kinderfiets met een gezamenlijke waarde van 1000 gulden gestolen. Verder werd maandag uit een bontzaak aan de Beestenmarkt een nerts- jas ter waarde van 900 gulden ontvreemd. Dinsdagochtend is de opbrengst van bioscoop Ca mera aan de Hogewoerd uit een kas in de foyer gestolen (225 LEIDSCHENDAM Het begin vorig jaar aangelegde natuurparkje tussen de Noordsingel en de Van Ruysdael- laan heeft de naam „Park Rusthout" gekregen. Het ge meentebestuur dat vorig jaar een kleine prijsvraag voor een naam voor het park had uitgeschreven heeft meege deeld dat bij de binnengekomen reacties geen geschikte naam was. Bij een onderzoek in het archief van de gemeente stuitte men toen op een buitenplaats „Rusthout" die 'n paar honderd jaar geleden was gelegen ten noordoos ten van de vroegere buitenplaats „Overdam" waarnaar het tot het Recreatieschap behorende tennispark is genoemd. die, toen in de commissie open bare werken de aanleg van een wandelpark ter sprake kwam, „Rusthout" werd in 1726 door de eigenaar van „Overdam" aangekocht waarmee de naam verdween. De nieuwe naam heeft nu behalve een historische grondslag ook een symbolische betekenis. Het gaat hier name lijk om een park waarin bomen, struiken en planten het best zul len gedijen als ze met rust wor den gelaten. Het heempark is tot stand geko men dank zij een initiatief van de Milieuraad Leidschendam pleitte voor de aanleg van een natuurpark waarin planten, heesters en bomen die van natu re in de omgeving voorkwamen. De bezoekers zouden deze weer leren kennen en waarderen. De gemeentelijke plantsoenendienst heeft, samen met de Milieuraad en de schooljeugd, op de vorige boomfeestdag ongeveer hon derdvijftig bomen en enkele duizenden heesters geplant. De weiden zijn ingezaaid met een bern van grassen en wilde plan ten. Over ongeveer vier jaar zal onder de dan hoge heesterbe planting een aantal kruidachti- gen worden geplant. Op vier plaatsen in het park, waarin ook enkele kunstmatige heuvels zijn aangelegd, zijn zg. moerasplan ten-gemeenschappen ondergebracht. Het is heel be langrijk, aldus de Milieuraad, het heempark in de eerste jaren wat te ontzien. Een door de Milieuraad uitgegeven folder be vat een lijst van de thans aan wezige bijna tweehonderd soor ten bomen, heesters en planten met de Hollandse namen ge volgd door de Latijnse met op gave van bloeimaand, bloem- kleur en hoogte en een korte beschrijving. llllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Ds. J. de Wit overleden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4