KANS OP WONINGBOUW IN DEEL ROOMBURG Raadsel rond verdrinking in kanaal IImSIMHIIII Verbetering kwaliteit drinkwater niet mogelijk Carrousel toont wrede kinderwereld (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De verdrinkingsdood van een 39-jarige Leidenaar en een 66-jarige Haagse vrouw, zondag nacht in het Leidse Rijn- en Schiekanaal blijkt de nodige raadsels op te roepen. De Leidse politie heeft deze zaak nog steeds niet afgerond en is daarentegen bezig met een onderzoek naar de mysterieuze wijze waarop dit drama zich heeft afgespeeld. Zoals bekend raakte in de vroe ge maandagochtend een luxe Citroën voorzien van een Bel gisch kenteken van de Leidse Kanaalweg af en kwam tussen de spoorwegovergang en het Lammenschansplein in het wa ter terecht. Toen de gealarmeer de brandweer de auto een urn- later op het droge trok bleken de beide inzittenden te zijn over leden. De wagen werd bestuurd door de 39-jarige concertpianist- impressario Lucas Krein (Loek) van der Gaag. Zijn mede-passa- giere was de 66-jarige Johanna Jacoba (Jopie) Nipius, een ver mogende vrouw uit Den Haag, die daar doorgaat voor de „ko ningin van de rosse buurt". Zij is getrouwd geweest met de Haagse „keizer" van de rosse buurt, Henk Bartels, de de hele Geleenstraat, het Mekka van de Haagse prostitutie, in zijn bezit heeft. Loek van der Gaag en Jopie Nipius kwamen de bewuste nacht uit een Leids hotel, waar hij voor die nacht een kamer had gehuurd. Mogelijk was hij op weg naar zijn Leidse verblijf adres aan de Bachstraat in Zuid-West. De Leidse politie kon vanmorgen niet zeggen of er in deze zaak wellicht een misdrijf in het spel is. Jopie Nipius ging door als sponsor van de culture le activiteiten van Van der Gaag, die in Nederland als pia nist nooit veel succes heeft kun nen oogsten. Mevr. Nipius betaalde echter de kostbare ideeën van pianist Van der Gaag. Deze had er een ge woonte van gemaakt onder meer met Roemeense orkesten grammofoonplaten te maken en deze voor eigen rekening in Nederland uit te brengen. L. van der Gaag heeft ook een kostbare toernee met een van deze Roemeense orkesten door ons land op zijn naam staan. Hoofdinspecteur-politievoor- lichter H. Oudman vertelde vanmorgen dat het onderzoek in deze zaak nog niet is afge rond. De naspeuringen van de Leidse recherche zijn met name gericht op de auto van Van der Gaag en de mysterieuze letters CD (Corps Diplomatique). Op het stoffelijk overschot van de concertpianist werd een diplo matiek paspoort aangetroffen dat afgegeven was door de Franse Ambassade in Den Haag. Hoe Van der Gaag hie raan kwam en of de letters CD in relatie hiermee staan is nog niet duidelijk. Volgens Hoofd inspecteur Oudman was het weliswaar een geldig paspoort maar mocht Van der Gaag hier helemaal niet over beschikken. Ook rond de auto van de con certpianist hangen de nodige raadsels. Hij zou wel volgens de regels zijn ingevoerd maar het Belgische kenteken roept nog vragen op. Volgens de politie is het niet helemaal zeker of de wagen wel het eigendom van Van der Gaag was. De wagen is door de technische recherche in beslag genomen. Het stoffelijk overschot van Van der Gaag en zijn vriendin is gisteren door de officier van justitie vrijgegeven voor de ter aarde bestelling. Volgens de Leidse politie is er geen sectie verricht, al heeft men het onder zoek naar het mogelijk gebruik van bedwelmende of verdoven de middelen door Van der Gaag nog niet afgerond. In afwach ting van de resultaten van dit onderzoek houdt de Leidse poli tie het er nog steeds officieel op dat het ongeval te wijten was aan een slippartij. Geruchten over een tweede auto die bij het drama betrokken zou zijn ge weest zijn intussen door de fei ten achterhaald: intensief dui ken van de Leidse brandweer en de rijkspolitie te water heeft geen resultaat opgeleverd. Riolering Bewoners van de Medusastraat, de Sieboldstraat, de Formo- sastraat en de Flores^traat zullen zicb woensdag 12 en donderdag 13 januari uitvoerig kunnen laten voorlichten over de vernieuwing van de riolering in bun straat. Vanaf acht uur 's avonds zijn ambtenaren van verschillende gemeentelijke diensten present in de kantine van de Bedrijf- stechniscbe School aan de Medusastraat om alle vragen van de bewoners te beantwoorden en om de plannen van de gemeente toe te lichten. Verslaving De vormingscommissie van studentenvereniging "Augusti- nus" houdt in januari twee bijeenkomsten over verslaving. Woensdag 12 januari komt de schrijver Simon Vinkenoog naar het "Eigen Huis" aan het Rapenburg 24 om te vertellen over zijn ervaring met het gebruik van soft-drugs en de plaats die het gebruik hiervan in zijn leven inneemt. De tweede bijeenkomst staat in het teken van het roken van sigaretten en wordt gehouden op 26 januari. Deze huis, tuin en keukenverslaving wordt kritisch onder de loep genomen door de directeur van het Koningin Wilhelminafonds, dr. Meinsma. Beide bijeenkomsten beginnen om half negen. Handvaardigheid De Leidse Jeugd Actie nodigt alle Leidse creatievelingen uit om kennis te maken met de cursus Kreatieve Handvaardig heid. Onder leiding van docenten en tweedejaars cursisten kunnen belangstellenden woensdagavond 12 januari twee uur creatief bezig zijn vanaf half acht. Het aantal plaatsen is gelimiteerd daarom worden belangstellenden verzocht zich op korte termijn bij de Leidse Jeugd Actie, Noordeinde 2a, tel. 140020, toestel 11 op te geven. Zij krijgen een deelnemers- bewijs. Caroline van Hemert De zangeres Caroline van Hemert is een van de medewerken den aan een nieuwjaarsconcert dat de volksuniversiteit K O zondag 9 januari geeft in de Willibrorduskerk aan de Rhijngeesterstraatweg. Het concert begint om drie uur. De andere solisten zijn de organist Jan Schmitz en de trompettist JohanHollebeek. Het Toonkunstorkest onder leiding René Verhoef begeleidt de solisten. Op het programma staan werken van onder anderen Stenley, Handel, Vivaldi, Torelli, Franck en Bach, Caroline van Hemert is te beluisteren in twee werken van Vivaldi ("Qui sedes" en "Art Thou Trousted"), in "He was despises" van Handel en het "Ave Maria" van Franck. Johan Hollebeek brengt het trompetconcert van Torelli ten gehore en Jan Schmitz voert werken van Handel, Bach en Franck uit Kaarten voor dit concert zijn 6,- en 5,- te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45, bij de firma Van der Luit, Lange Voort 29, Oegstgeest en bij de firma Van Weizen, De Kempenaerstraat 23, Oegstgeest. Woubrugge en Alkemade weigeren LDM medewerking LEIDEN De Leidse Duinwater Maatschappij ziet voorlopig geen kans de kwaliteit van haar drinkwater te verbeteren. Al sinds 1971 tracht de LDM een plaats te vinden voor de bouw van een voorzuiveringsinstallatie aan de Wijde Aa. De plannen stuiten telkens op de weigering van verschillende betrokken gemeenten om medewerking te verlenen. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden toonde de directeur van de LDM, ir. C. de Jong, gisteravond de nood zaak om een dergelijke installa tie te bouwen aan. Het fosfaat gehalte van het oppervlaktewa ter in de Rijn is sinds 1968 verviervoudigd. Door het hoge fosfaatgehalte krijgen algen een kans welig te tieren in het wa ter. De verslechtering van de smaak wordt veroorzaakt door het afsterven van de algen. Van af 1971 bereiken de LDM voort durend klachten over de steeds viezer wordende smaak van het drinkwater. De LDM wilde aanvankelijk de voorzuiveringsinstallatie plaat sen in de Veenderpolder. Hier stuitte men op planologische be zwaren van de gemeente Alke made. Deze bezwaren werden door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gehonoreerd. Ver volgens ging de directie in on derhandeling met de gemeente Woubrugge over een stuk grond aan de zuidwest zijde van de Wijde Aa. Aanvankelijk waren hier eveneens planologische be zwaren. Daarna wilde de ge meente Woubrugge geen mede werking verlenen omdat volgens haar door de voorzuiveringsin stallatie de kwaliteit van het water in de Wijde Aa voor de recreatie zou verslechteren. De LDM verrichtte afgelopen zo mer een onderzoek naar de juistheid van deze bewering. Het resultaat was negatief. Enkele leden van de raadscom missie voor economische aange legenheden drongen er gister avond op aan aan de commissa rissen van de Leidse Duinwater Maatschappij te laten weten dat men op korte termijn tot een vergelijk met de gemeente Wou brugge dient te komen. Wanneer dit niet mocht lukken moet de LDM de provincie vragen han delend op te treden om de smaak van het drinkwater zo spoedig mogelijk te verbeteren. De provincie kan Woubrugge dwingen medewerking te verle nen op grond van het feit dat het hier om een bovengemeente- lijk belang gaat. Brandstichting in kweekschool P. Buysstraat LEIDEN Gisteren heeft brand gewoed in het pand van de voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat. De Leidse brandweer die snel ter plaatse was heeft het vuur zon der veel moeite kunnen blus sen. De brand is aangestoken, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Aan de achterzijde van het pand in het Houtkwartier, dat al jaren dichtgetimmerd leeg staat, is een brandhaard gevon den. Vermoedelijk is dit het werk van een aantal jongelui die al eerder in de omgeving van de voormalige kweekschool met vuur en vuurwerk bezig waren geweest. Winkeliers Kennedylaan tegen weekmarkt in Zuid-West LEIDEN De winkeliers van het winkelcentrum aan de Kennedylaan heb ben bezwaar gemaakt te gen het voornemen van b. en w. een weekmarkt op het Vijf Meiplein in te richten. Zij vrezen geduch te concurrentie van de am bulante handel die onget wijfeld veel publiek naar de Luifelbaan zal trekken. Een en ander werd gister avond meegedeeld tijdens de vergadering van de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden. De winkeliers van het Ken- nedycentrum hebben ge bruik gemaakt van de gele genheid om bezwaar te ma ken, die hen op aandrang van de leden van de raads commissie was geboden. Aanstaande maandag heeft wethouder Van Aken een gesprek met de winkeliers. Aanvankelijk zou de markt begin april voor het eerst worden ingericht. Door de behandeling van de inge diende bezwaren zal de startdatum waarschijnlijk in mei komen te liggen. LEIDEN - Theatergroep Car rousel is voor een kleine week in Leiden, in het LAK-theater neergestreken om hun nieuwe programma „Niet voor kinde ren" uit te testen en in prémiè re (donderdag) te laten gaan. Gisteravond was de eerste try- out. De groep zal tot en met zaterdag iedere avond optre den. Carrousel is zo'n vijftien jaar geleden als pantomime-groep begonnen. Vijf jaar terug is de structuur gewijzigd, de groep gedemocratiseerd en een collec tief geworden. Doorgaans heeft Carrousel producties voor kin deren. „Niet voor kinderen" is hun tweede voorstelling voor volwassenen, waarin van de pantomime weinig meer te be speuren is. „Niet voor kinderen" is een ge wone toneelcollage, waarvan de verschillende onderdelen op ba sis van improvisatie tot stand zijn gekomen. Bij het combine ren van de losse improvisaties tot een werkzame structuur heeft Helmert Woudenberg van Mr M. Giele hoogl eraar LEIDEN - Mr J. F. M. Giele (51) is benoemd tot gewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Mr Giele is raadsheer in het Gerechtshof te Den Bosch en wetenschappelijk medewer ker aan de Leidse universiteit het Werktheater als stimulator gefungeerd. In „Niet voor kinderen" speel den aanvankelijk drie thema's een rol. De verhouding schijn werkelijkheid, het spel en het kind. In de voorstelling zelf zijn daar duidelijk nog twee thema's bijgekomen. Dat van de wreed heid vooral in de kinderwereld. Via vadertje-en-moedertje-spe- len en andere nadoenerijen komt ook de wereld der oude ren weer om de hoek kijken. Min of meer op de wijze zoals in de Peanuts-strips gebeurt. Kinderen met zeer kinderlijke trekjes, die zich soms zeer vol wassen gedragen en op volwas sen wijze over de dingen praten. Carrousel heeft van dat geheel een zeer acceptabele voorstel ling gemaakt, die in de verte wel iets weg heeft van Werktheater- producties; maar dat moet eer der op rekening van overeen komstige werkwijzes geschoven worden dan op die van regel rechte invloed. Sommige scènes kunnen nog dramatisch sterker en helderder gespeeld worden, zodat de bedoeling duidelijker tot uiting komt (bijvoorbeeld de eindscène), andere staan al bij na als een huis (de moeder die moeder blijft, terwijl vader en zoon loodgieter zijn geworden). De voorstelling heeft nu al vaart en de wisselingen van scène gaan zonder haperingen. Wie een kinderwereld wil zien, die niet voor kinderen is en daardoor ook een beetje grote mensenwereld wordt, kan tot zaterdag in het LAK terecht. PAUL VAN DER PLANK LEIDSE COURANT PAGINA 3 5 JANUARI 1977 De landelijke Besjeslaan zal wanneer de structuurschets zijn beslag krijgt, omgeven worden door nieuwbouw. Advies van werkgroep Meerburg bebouwd om in de noodzake lijke woningbehoefte in de toe komst te voorzien. Oeververbindingen Het geven van een woonbe stemming aan deze twee gebie den brengt evenwel aan aantal consequenties met zich mee. Evenals de aangrenzende wijk Meerburg komen de twee buurten tamelijk geïsoleerd te liggen. De werkgroep sugge reert dan ook een brug voor alle verkeer over het Rijn- en Schiekanaal nabij de spoor brug te realiseren en een brug voor langzaamverkeer en openbaar vervoer over het ka naal halverwege de spoorbrug en de Wilhelminabrug. Met dergelijke oeververbindin gen zal het mogelijk zijn een aantal voorzieningen voor de wijken ten oosten als ten west en van het kanaal gezamenlijk te realiseren. In de planologi sche verkenning wordt bij voorbeeld de totstandkoming van een winkelcentrum bij de Lorenzkade genoemd. Tevens zou het mogelijk zijn de steeds meer leegkomende scholen in het gedeelte aan de westzijde van het kanaal te doen bevol ken door kinderen die aan de oostzijde wonen. Als voor waarde dient dan wel te wor den gesteld dat de Kanaalweg als doorgaande route voor ge motoriseerd verkeer wordt op geheven. Scholencomplex In het rapport worden even wel ook de nadelen van de benutting van de leegkomende scholen genoemd. Voor leerlin gen van de kleuterscholen zal de afstand naar het westelijk gedeelte toch nog te groot zijn. Als alternatief draagt de werk groep aan het projecteren van een scholencomplex in het ge deelte van Roomburg dat tus sen de vuilstort en de resten van Matilo ligt. Zowel voor het deelgebied langs de spoorlijn als voor het nog steeds „schoolloze" Meerburg is dit gebied gemakkelijk te berei ken. Het geven van een woonbe stemming aan de twee deelge bieden in Roomburg heeft vele voordelen. Er zou een buurt winkelcentrum van twaalf a veertien winkeleenheden kun nen worden gerealiseerd. Er is ruimte voor een openbare speelgelegenheid en voor jeugd- en buurtaccommodatie. In de gebieden zouden tussen de 1164 en 1305 personen kun nen worden gehuisvest LEIDEN Het thans nog onbebouwde gedeelte van Roomburg, het gebied ten oosten van het Rijn en Schiekanaal, zal in de toekomst mogelijk een gedeeltelij ke woon- recratie- en bedrijfsbestemming krijgen. In het gisteren uitgebrachte rapport „Planologische verken ning Leiden-oost" geeft de werkgroep Meerburg, be staande uit vertegenwoordigers van de gemeente en van het wijkcomité Meerburg een dergelijke combinatie van bestemmingen als meest gewenst aan. De raadscommis sie voor ruimtelijke ordening zal zich morgenavond over de door de werkgroep aangedragen alternatieven bui gen, teneinde een structuurschets voor het gebied samen te stellen. In het gebied bevindt zich de voormalige vuilstortplaats en de resten van het Romeinse castellum Matilone. Deze twee deelgebieden kunnen alleen een groenbestemming krijgen. De vuilstortplaats kan met gras worden bezaaid en als passieve recreatieplaats dienstdoen. Het gebied waarop het castellum stond is op de voorlopige lijst van archeologi sche monumenten geplaatst en komt daardoor niet in aanmer king voor een woon- of werk- bestemming. Bedrij iven Het gedeelte van Roomburg dat binnen een afstand van 200 meter van de rijksweg 4 ligt, heeft iets minder beperkte mogelijkheden. Het zou een groenbestemming kunnen krij gen, of een bedrijfsbestem ming. Een industriebestem ming voor dit terrein biedt de mogelijkheid hier een buffer zone tegen de geluidsoverlast van de rijksweg te creëren. In het rapport stelt de werkgroep evenwel dat er in de gemeente nogal verschillend gedacht wordt over het inrichten van een nieuw industrieterrein bin nen de Leidse gemeentegren zen. Twee deelgebieden zijn vol gens de werkgroep het meest geschikt als woongebied. Het zijn het gedeelte direct langs de spoorlijn Leiden-Utrecht en het gedeelte tussen de vuil stortplaats en het archeologi sche monument. Tezamen be- Een tekening van de verschillende deelgebieden. I is het gebied dat de werkgroep als mogelijke bouwloca tie aangeeft, evenals III. II is het gebied waarop de vuilstortplaats was, V staat op de voorlopige lijst van archeologische monumenten en IV zou volgens de werkgroep een groen- of een bedrijfsbestemming moe ten krijgen, aangezien dit gebied aan rijksweg 4 grenst. slaan deze gebieden een op- bouwing van de Stevenshof- pervlakte van ongeveer dertig jespolder in Leiden-zuid voor- hectare. Mede gezien het feit lopig van de baan is, zullen dat de mogelijkheid van be- deze gebieden moeten worden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3