£eidóe(3oii/MX/ïtt Van Agt belooft uitbreiding politie voor NA DE VERKIEZINGEN" Massa-ontslag dreigt bij Tealtronic Aardbeving in China eiste 655.000 doden Chaos door mist en gladheid op wegen Executies in Amerika op t. v. Wilde roos Mary Hartman slechtst geklede vrouw Uit Nederland gewezen Columbianen gevlucht ROOF v: J LEED Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39.80, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Woensdag: 5 januari 1977,67e jaargang no. 20624 BBC-tv-film „Een wilde roos" (1) op Ned. I om 20.00 uur. Om 20.50 uur ballet La cathédrale engloutie. Panoramiek met Cy prus. Ned. II om 19.05 uur Beer of geen beer, om 20.30 uur All- rounders en om 22.00 uur Urker vist in Afrika. Op de meeste plaatsen droog. In de ochtend plaatselijk mist, overigens vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Tot overwegend matig toene mende wind. Maxima ongeveer 3 graden Morgen: Zon: 8.48-16.45 Maan: 18.13-08.46. Schev. hoogw.: 3.43- 15.53 laagw.: 11.42- Lousie Lasser.' LOS ANGELES (AP) Lousie Lasser, bekend van de televisie serie „Mary Hart man, Mary Hart man", mag zich dit jaar de slechtst geklede vrouw ter wereld noemen. De Ame rikaanse mode ontwerper Blac- kwell heeft giste ren zijn traditio nele lijst van de tien slechtst ge klede vrouwen ter wereld bekend ge maakt. Andere „uitverko renen" van Blac- kwell zijn onder andere koningin Juliana (6e plaats), Lee Radzi- will (de zuster van Jackie Onassis), Angie Dickenson (Pepper) die vol gens Blackwell in haar politierol POLITIEROL op de televisie alles en iedereen on der de knie behalve de mode en Nancy Walker uit de serie McMil lan's wife. Vrouwen die het naar de mening van Blackwell wel volgens de re gels doen zijn de filmactrice Jac queline Bisset, prinses Caroline van Monaco en de televisiester Mary Tyler Moore. Amerika's meest aantrekkelijke moeders zijn ook gekozen. De keus viel hierbij onder andere op Rosalyn Carter, de vrouw van de toekomstige president van Ameri ka, Lindsay Wagner, de „bioni- sche vrouw", Nellie Kim, een be-: kende Russische turnster, het popsterretje Linda Rondstadt en de kunstschaatsrijdster Dorothy Hamill. Lindsay Wagner, Rosalynn Carter. Nellie Kim, Dorothy Hamill. Nancy Walker. koningin Juliana Linda Ronstadt Angie Dickenson, (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Minister Van Agt van justitie streeft ernaar om „na de verkiezingen" een „een niet karig deel" van de binnenlandse bestedin gen te gebruiken voor een uitbreiding van het politie-apparaat. De bewindsman heeft dit giste ren gezegd op de oprichtingsvergadering van de Algemeen Christelijke Politiefederatie. In deze federatie, die zich heeft aangesloten bij het CNV, gaan de Bond van Christelijke Politieamb- Volgens Van Agt, lijsttrekker van het CDA, bestaat er nog een aanzienlijk tekort bij de politie. Hij wees in dit verband op het sterk toegenomen bezit aan vuurwapens en op de eveneens sterk toegenomen bereidheid om zich daarvan te bedienen. Deze ontwikkeling noopt, zo beklemtoonde hij, tot opvoering van het huidi ge aantal van 30.000 politie-functionarissen en daarnaast tot een duidelijke taakafbakening tus sen politie en krijgsmacht. Er kunnen zich situa ties voordoen, aldus de bewindsman, dat het niet meer van de politie kan worden gevraagd het veld in te gaan. Niet voor niets heeft de regering een speciale eenheid mariniers laten formeren (de zogenaamde close combat unit) die kan wor den ingezet in het geval zich echte calamiteiten voordoen. Van Agt waarschuwde evenwel tegen' de tendens om de afbakening van de politie-ta- ken grotendeels of helemaal te verleggen naar terreinen, waar geen toepassing van geweld no dig is. „Ik spreek niet in schamperheid als ik zeg dat ik de welzijnstaak van de politie heel mooi vind maar ik heb er principiële bezwaren tegen om de politie zo civiel te maken dat er tussen de politie en echte welzijnswerkers nog nauwelijks verschil is". Primaire taak van de politie blijft volgens de minister het verzekeren van orde en veiligheid. Wijkt men van dat beginsel af, zo vindt hij, dan kan de maatschappij zich niet meer weerbaar opstellen tegen ernstige vormen van geweld en dat zou tot gevolg hebben dat de burgers hun eigen verdediging ter hand gaan nemen. Van Agt wees er in de toespraak ook nog op dat hem de laatste tijd veel etiketjes worden opgeplakt. Hij oogstte applaus toen hij daaraan toevoegde dat hij zich zelf voor de verandering ook een etiketje wilde opplakken: „Ik sta hier voor u als vriend van de politie". Duizenden liters whisky in vlammen op In de buurt van de Schotse stad Glas gow zijn gisteren duizenden liters whisky in vlammen opgegaan. - nadat zich in twee pakhui zen zware explosies hadden voorge daan. Negen men sen raakten ge wond. De schade bedraagt tenminste 80 miljoen gulden.- Vlak na de explo sies spoten de vlammen op tot ze ker 150 meter hoogte. De explo sies zelf waren der tig kilometer ver te horen. DALLAS (UPI) - Een Amerikaanserechter in Dallas heeft beslist dat verslaggevers in Texas terechtstellingen mogen bijwonen en dat er ook gefilmd mag worden. Televisie en radio kunnen er eveneens een verslag van geven. De rechter bepaalde dat de nieuwsmedia er recht op hebben. Hij zei dat hier sprake was van het recht van de nieuwsmedia op uitoefening van hun functie. Dat gebeurde tijdens een proces dat een televisieman en de Amerikaanse vereniging voor de burgerlijke vrijheden hadden aangespannen. Zij vonden het verbod op vraaggesprekken met ter dood veroordeelden en het bijwonen van hun executies ongrond wettig. De directeur van de strafinstellingen, W. J. Estelles, had verklaard tegen het filmen van terechtstellingen te zijn omdat dit een „circussfeer" zou scheppen en de veroordeelde „ongeacht de mis daad die hij heeft begaan, recht heeft op de waardigheid en respect voor een mens die gaat sterven". Bovendien zouden door film- en televisieverslagen de gezinnen van de veroordeelde extra worden gestraft, zei hij. Weduwe en dochter op bankroof SAINT ETIENNE (AFP) In Andrezieux bij Saint-Etienne in Frankrijk is gisteren een weduwe van 32 jaar met zeven kinderen aangehouden wegens het beroven van een bank samen met een dochtertje van 11 jaar. Het tweetal was er in vermomming en „gewapend" met een alarmpistool en revolver van plastic, in geslaagd de inhoud van, de kas, 6.810 frank, los te krijgen. Omdat het tijdens zijn vlucht een deel van de buit had verloren, kon de politie het spoor volgen en moeder en dochter al enkele minuten later achterhalen. Uitstel Boer Frans Oort- veld (21) met het begeerde telegram dat hem uitstel van militaire dienst meldt. Hij had zich gisteren voor het le ger moeten melden, maar had voor zijn koeien geen verzor ger kunnen vinden. Wanneer hij geen uitstel had gekre gen had hij zijn beesten, als laatste redmiddel. mee naar de kazern^ willen nemen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De 450 personeelsleden van het voormalige bedrijf Singer in Nijmegen, Tealtronic, dreigen op straat te komen staan, nu minister Lubbers van Economische Zaken en Boersma van Sociale Zaken, de geldkraan naar het bedrijf, waar elektronische kantoormachines worden gemaakt, hebben dichtgedraaid. De staat heeft sinds februari 1975 belangen (twee-derde van het aandelenkapitaal) in het bedrijf en heeft voorts tot nu toe ongeveer 50 miljoen gulden erin gestoken. Nu de talloze pogingen om een geschikte fusiekandidaat voor Tealtronic te vinden vruchteloos zijn gebleven, achten Lubbers en Boersma het niet langer verantwoord nog meer geld in het bedrijf te stoppen. Het opgaan van Tealtronic in een groot geheel achtte de overheid voorwaarde voor het voortbestaan van het bedrijf. Bij de vakbonden is het besluit van Lubbers-Boersma verkeerd gevallen. Zij vinden dat alle alternatieven nog te onvolledig zijn onderzocht. BOGOTA (AFP) Zes Colom- bianen die wëgens diefstal en oplichting uit Nederland zijn gezet, zijn bij aankomst in Bo gota ontvlucht, profiterende van een bomalarm op de lucht haven, zo meldt het Franse persbureau AFP. Nadat de Nederlandse politie mensen die het zestal hadden begeleid, de Colombianen aan de plaatselijke politie hadden overgedragen, werd de aan dacht van dezen gevraagd voor een bommelding op het vlieg veld van Bogota. Van de verwarring maakten de zondag op een vliegtuig gezette mannen gebruik om te ontsnap pen. Ze hebben de papieren meegenomen die de Nederland se politie aan haar Columbiaan- se collega's had overhandigd. en samen met een 11-jarig dochtertje was zij er „in vermom ming" op uit getrokken. De buit. 6810 frank, raakte het tweetal op de vlucht al gedeeltelijk kwijt waardoor de politie hen al spoedig op het spoor was. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres: woonplaats: PISA (Reuter) - In de Italiaanse stad Pisa is gis teren een circu solifant overle den. Volgens medewerkers van het circus kon het dier niet het vertrek ver werken van zijn Duitse oppasser, die onlangs, na met een Ita liaans meisje te zijn getrouwd, naar de Bonds republiek terug keerde. Sinds het vertrek van de verzorger had Sandra alle voedsel gewei gerd. HONG KONG (UPI) - Bij de aardbeving die het noorden van China op 28 juli 1976 heeft getroffen, zijn tenminste 655.000 mensen omgekomen en 779.000 ge wond. Aldus een rapport toegeschreven aan de overheid van de provincie waarin het epicentrum van de aardbe ving was gelegen. t De aardbeving, die 8,3 op de Richterschaal aantekende, was een van de ernstigste in de menselijke geschiedenis. Het rapport waarin cijfers worden genoemd is uitgege ven door het provinciale partijcomité en het revolutionai re comité van Hopei, aldus nationalistisch-Chinese krin gen die de 6 augustus gedateerde tekst beschikbaar hebben gesteld. Inlichtingendiensten die vertrouwd zijn met dergelijke documenten, hebben gezegd dat zij geen reden hebben aan de echtheid te twijfelen. Als het rapport juist is, is de tol van de aardbeving de op één na hoogste uit de geschiedenis en veruit de hoogste voor wat deze eeuw betreft. In 1556 werd de Chinese provincie Sjensi door een aardbeving getroffen die aan ruim 800.000 mensen het leven kostte. De voorgaande ernstigste aardbeving van deze eeuw had in 1920 plaats in de Chinese provincie Kansoe en eiste 200.000 mensenlevens. Aansporing Een winkelende huisvrouw in New York loopt hier langs een poster, waarop Martin Ro- sengarten. directeur van de Daitch Shopwell-super- markten de klanten aanspoort om de koffie hetzij te boy cotten hetzij slechts zeer beperkt te ge bruiken en de toe vlucht te zoeken tot andere dranken. Dit staat in verband' met de hoge koffie prijzen. De super markten hopen op die manier dat de koffie noodgedwon gen in prijs omlaag moet. Twee jongens beestachtig vermoord AKEN (AP) In een bos in de buurt van Aken zijn gisteren de lijken gevonden van een jongen van zes en van een van acht jaar. De justitie heeft meege deeld dat de jongens, Alexan der Zippier en de oudste van de twee, Ralf Cremer, „beest achtig waren vermoord". De schedels van de twee slach toffers waren duidelijk met gro te kracht ingeslagen. Aan enkels en polsen was te zien dat daar boeien hadden gezeten. Maandagmiddag waren de jon gens, goede vrienden van el kaar, nog gezien toen zij in de buurt van hun woningen gingen spelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dichte mist en bevroren wegge deelten hebben vanmorgen een grote chaos ver oorzaakt op de Nederlandse wegen. Tienduizen den automobilisten arriveerden vele uren te Iaat op hun werk als gevolg van kilometerslange files. De rijkspolitie in Driebergen had lange tijd geen volledig overzicht van de chaos, maar maakte vanmorgen al melding van talloze ongevallen. Met name de provincies Noord- en Zuid-Holland zijn getroffen door mist en gladheid. De toevoer wegen naar Rotterdam vanuit Den Haag en Breda werden ernstig gestremd door files. Op de weg Den Haag-Utrecht stond tegen het middaguur in beide richtingen ter hoogte van Woerden nog een file van zes kilometer. Auto's op weg van Hoorn, naar Amsterdam bevonden zich in een vrijwel stilstaande verkeersstroom van tien, kilometer. Bevroren weggedeelten kwamen vanochtend voor in het hele land. Behalve in het oosten, noord-oos ten en Friesland werd vrijwel overal mist met een zicht van 50 tot 200 meter geconstateerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1