Wereldrecord vormt totale verrassing Sponsoring Hellas is slechts donatie Indoorstrijd gedevalueerd Tweekamp gaat toch door SCHAATSTITELS VOOR POL EN VAN DER DUIM Best weer in moeilijkheden Kleine dé sportman PETROSIANKORTSJNOJ VICE-VOORZITTER TON EEKHOUT De Vlaeminck in Zesdaagse van Rotterdam Baba Sy in damsimultaan EHRHARDT STOPT UITSLAGEN HILVERSUM WOENSDAG 5 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Hilbert van der Duim is gisteravond op De Uithof voor zo'n 500 toeschouwers kam pioen van Nederland gewonnen bij de junioren-A hardrijden op de schaats. Hij won drie van de vier afstanden. De 1500 meter verloor Hilbert van der Duim van Frits Schakij, maar op de 5000 meter bleef hij zijn gevaarlijkste tegen stander in dit toernooi duidelijk voor. Sterker nog, hij verraste vriend en vijand. Wat men op De Uithof niet voor mogelijk hield, ge beurde. Want Hilbert van der Duim liet het handjevol toeschouwers ve le malen opspringen. Hij verbeterde het wereldrecord junioren, dat op naam stond van de Koreaan Yong Ha Lee, (7.31.28) Hilbert kwam tot 7.30.86. Niet alleen Hilbert van der Duim kreeg felicitaties, ook de ijs meesters van het Haagse schaats- centrum De Uithof konden felicita ties in ontvangst nemen. Het Zuid hollands schaatscentrum heeft er al les aan gedaan om tot een zeer snelle piste te komen. Met grote achterstand kwam Frits Schaly achter de nieuwe wereldre cordhouder en Nederlands junioren kampioen binnen in een tijd van 7.42.64. Een mooie rit was ook het treffen op de 1500 meter in deze junioren A-klasse. Waar het Friese raspaardje Hilbert van der Duim uit Beetsterzwaag een onverwachte ne derlaag moest incasseren tegen Frits Schaly uit Weesp. Hilbert van der Duim liet 2.05.66 afdrukken, en zijn tegenstander, die op de tweede plaats stond na twee afstanden (500 en 3000 meter) kwam tot een baan- en juniorkampioenschaprecord van 2.05.12. Bij de junioren B ging de nationale titel naar Wim Pol uit Twello, die de eerste drie afstanden won. Over de 1000 meter liet hij een tijd note ren van 1.22.44., hetgeen een baan- en een Nederlands record junioren op kampioenschappen betekende. Het oude record stond op naam van Sies Uilkema. Op de 3000 meter werd veel ver wacht van Lex Casimier uit Aduard. Van de twaalf rijders die aan de start kwamen bij deze afstand, had hij de snelste seizoentijd op zijn naam staan. Maar hij kon nu niet verder komen dan 4.42.16. Juist zijn tegenstander Harm van der Pal was in ongenaakbare vorm en liet 4.33.98 afdrukken. Niet de snelste tijd van vanavond echter op deze afstand. De derde rit van Pie Liefaard was 4.28.96. Zijn tegenstander Marcel Scheperkamp bereikte 4.30.81. Lie faard vestigde daardoor het baan- en Nederlands record junioren B op zijn naam. Kampioen Wim Pol moest genoegen nemen met een derde plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslagen Jongens 1500 meter 1. Frits Schaly (Weesp) 2.05.12, 2. Hilbert van der Duim (Beetsterzwaag) 2.05.66, 3. Wim Voorneveld (Tienhoven) 2.05.76. 4. Yep Kramer (Heerenveen) 2.07.04, 5. Teun Busser (Britsum) 2.07.33, 6. Gerard de Rond (Creil) 2.07.68. 5000 meter: 1. van der Duim 7.30.86 (Jeugdwereldrecord), 2. Kramer 7.41.11, 3. Busser 7.41.88, 4. Schaly 7.42.64., 5. Arend Mast (Assen) 7.53.64, 6. Voorneveld 7.55.84. Eindklassement: 1. van der Duim 172.545 punten, 2. Schaly 174.591, 3. Kramer 175.651, 4. Busser 176.591, 5. Voorneveld 179.277, 6. Mast 179.679. Jongens B 1000 meter: 1. Wim Pol (Twello) 1.22.44., 2. Harm van der Pal (Oosterzee) 1.23.51., 3. Marcel Scheperkamp (Twello) 1.23.57. 3000 meter: 1. Piet Liefaard ('s-Graven- deel) 4.28.96, 2. Scheperkamp 4.30.81, 3. Pol 4.31.72. Eindklassement: 1. Pol 171.710 punten, 2. van der Pal 174.598. 3. Scheperkamp 174.783. Van onze sportredactie DEN HAAG Links en rechts mocht Hilbert van der Duim gisteravond na dat hij op De Uithof het wereid(junioren) record op de 5000 meter verbeterde gelukwensen in ontvangst nemen. Een kwartier lang bleef hij daarna onder de warme douche, om daarna ruiterlijk te bekennen: „De omstandigheden waren ideaal, maar dat het hier zou lukken, daar dacht ik de laatste twee ronden pas aan. De speaker hield mij op de hoogte van de tijden van Young Ha Lee die ik vorig jaar in Madonna zelf had meegemaakt. Ze weten hier op De Uithof wat ijs maken is. Heel verstandig om zo'n beste ijsvloer te presenteren. Immers de baan is hier besmet ge weest, maar nu goed ge noeg voor wereldkam pioenschappen". Hilbert van der Duim was op het schema van Yep Kramer weggegaan. „Yep, dat wist ik reeds op 7.41, ik ben vertrokken op 7.40. Dat moest in eerste instan tie genoeg zijn dacht ik". Op de 1500 meter moest hij ook tegen Frits Schaly aan treden. „Ik was enorm ze nuwachtig. Dat had ik nog nooit gehad. Misschien kwam dat wel omdat je bij het winnen van de 1500 me ter kampioen bent en dat je er dan op de 5000 meter alles uit kan gooien. Ik ver loor van Schaly. Frits is een goede 1500 meter rij der, maar ik heb hem toch al meerdere keren versla gen. Het scheelde maar weinig of ik was de bocht nog uitgevlogen ook". Natuurlijk rijst de vraag, waarom Hilbert de stap naar de. kernploeg van Leen Pfrommer nog niet maakt. Immers tot vorig week was er nog een plaatsje gereserveerd voor de juniorkampioen. „Aan twee kampioenschappen meedoen, junioren en se nioren, zie ik niet zitten. Ze praten mij niet naar de se nioren toe. Ik maak uit wanneer ik naar de senio- Hilbert van der Duim heeft reden tot lachen. Sinds gisteren is hij wereldrecordhouder op de 5000 meter bij de junioren. ren ga. Misschien blijf ik het volgende seizoen ook nog bij de junioren rijden. Ik ben niet de enige goede junior uit Jong Oranje. La ten ze mij met rust laten", vertelt hij met een duidelij ke stemverheffing. Egbert van 't Oever, zoals altijd in de buurt van zijn pupil: „Door deze prestatie komt het junioren schaat sen wat meer in de belang stelling. Dit is toch topsport van de bovenste plank". Gelijk heeft de coach van Jong Oranje en misschien is het daarom nuttig dat de KNSB in het vervolg deze kampioenschappen in een weekend laat verwerken en niet op twee avonden. ZWOLLE De Nederlandse indoorstrijd in Zwolle wordt een gedevalueerd atletiekevenement, zo staat nu al vast Geldgebrek is de simpele reden, dat vier belangrijke nummers van het programma (op 19 en 20 februari verwerkt) zijn afgevoerd. Er zullen dit jaar waarschijnlijk geen Nederlandse kampioenen op de 400, 800, 1500 en 3000 meter zijn. De kans bestaat dat voor die nummers wordt uitgeweken naar het buitenland. De sporthal in Zwolle leent zich alleen voor sprint-, horden- en technische nummers en de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft nog geen oplossing kunnen vinden voor verwerking van de langere afstanden. De baan, die voorheen altijd werd gebruikt voor de nationale titelstrijd, is zo ernstig verouderd, dat een opknapbeurt broodnodig was, maar onmogelijk. De bond kan de kosten van ongeveer anderhalve ton (nog) niet opbrengen en moet zich dus wel neerleggen bij een gedevalueerde strijd. Toch hoopt de KNAU wel op een afvaardiging naar de Europese indoorkampioenschap pen in San Sebastiaan. De atleten die op de langere loopnummers de limiet willen halen (en dat is natuurlijk eerste vereiste) moeten uitwijken naar het buitenland. Wat dat betreft heeft de technische commissie plannen ontwikkeld om wedstrijden te houden in de Westphalenhalle in Dortmund. Secretaris Waterreus van de KNAU: „We overwegen de afgevoerde nummers van Zwolle daarbij op te voeren." Een Nederlands kampioenschap in het buitenland dus. Weer iets nieuws voor de atletiekwereld, waar alles mogelijk is. LONDEN Het enfant-terrible van de Engelse voetbalwereld George Best hangt een schorsing van tenminste drie wedstrijden boven het hoofd. Sinds september 1976, toen hij door de tweede divisieclub Fulham werd gecontracteerd, heeft hij vijf gele kaarten ontvangen en is hij een keer uit het veld gestuurd. De Engelse voetbalbond heeft Best beschuldigd van„het in discrediet brengen van de voetbal sport". Het laatste feit, waardoor Best in het nieuws kwam, dateert van vorige week toen hij na afloop van de wedstrijd tegen Chelsea door de scheidsrechter werd genoteerd wegens het maken van een afkeurend gebaar. Met elkaar op de foto. van links naar rechts Marianne Heeren, Piet Kleine en Keetie van Oosten-Hage. HILVERSUM Tijdens een televisie-uitzending van AVRO's Sportpanora- ma zijn Piet Kleine en Keetie van Oosten-Hage gisteravond gekozen tot sportman en sportvrouw van het jaar 1976. Piet Kleine werd in het vorige schaatsseizoen Olympisch kampioen op de 10.000 me ter in Innsbruck en we reldkampioen. Bovendien veroverde de Drent Olym pisch zilver op de vijf kilo meter. Keetie van Oosten behaalde twee wereldtitels wielrennen voor dames, op de weg en op het onderdeel achtervolging op de baan. Sportploeg van het jaar werd het Nederlands wa- terpoloteam, dat in Mont real tijdens de Olympische Spelen brons won. De Tom Schreurs-prijs, die jaarlijks bij wijze van aan moediging wordt uitgereikt, viel ten deel aan Marianne Heeren, die direct na haar overgang van de Neder landse Katholieke Gymnas tiek Bond naar het Konin klijk Nederlands Gymnas tiek Verbond nationaal kampioene werd. Marianne Heeren kreeg tevens een stage in Rusland aangebo den. Tigran Petrósian zal zich toch in de strijd mengen. AMSTERDAM De schaakbond van Rusland heeft de Wereld Schaakbond (FIDE) doen weten geen bezwaar te hebben tegen een tweekamp Viktor Kortsjnnog-Tigran Petrósian in de kandida- tenwedstrijden voor het wereldkampioenschap. Aanvankelijk had de Bond grote bezwaren omdat Kortsjnoj in juli vorig jaar was uitgeweken naar Nederland. Petrósian uitte in kranten felle kritiek op Kortsjnoj, die hij verweet te hebben gezegd dat hij in het westen, in alle vrijheid zijn geliefde spel beter zou kunnen bedrijven. Ineke Bakker, de secretaresse van de FIDE maakte verder bekend dat Robert Fischer definitief is afgevallen voor de kandidaten tweekampen die tenslotte de uitdager van wereldkampioen Anatoli. Karpov moeten voortbrengen. „Fischer heeft", zei zij, „niet zoals verplicht was, voor 1 januari gereageerd om mee te delen dat hij gebruik maakte van zijn recht uit te komen in de kandidatenwed- strijden. In plaats van Fischer zal Boris Spasski spelen tegen Vlastimil Hort." De indeling voor het kandidatentoernooi, zoals vastgesteld tijdens het congres van de FIDE te Haifa (Israël) is: Lev Poloegajevski (Rus)—Enrique Mecking (Bra), Bent Larssen (Den>—Lajos Portisch (Hon), Vlastimil Hort (Tsj>—Boris Spasski (Rus) en Viktor Kortsjnoj (Rus)—Tigran Petrósian (Rus). De ontmoeting tussen Larssen en Portisch zal zeker in Nederland worden gehouden, de plaats van de andere drie tweekampen, die dit voorjaar moeten worden afgewerkt, is nog niet vastgesteld. SSItL Bij de ondertekening van het contract (foto) was alles nog koek en ei. Nu verwijt Hellas Idem haar verplichtingen niet na te komen. DEN HAAG Bestuurslid Ton Eekhout van Idem Hellas is zoekende naar een sponsor. Voor kenners klinkt dat belachelijk, want niet voor niets staat het woordje „Idem" voor de naam van de Haagse handbalvereniging. Inderdaad, drie jaar geleden „verkocht" Hellas zich aan een pa pierfirma, maar juist Ton Eekhout, zes maanden geleden ingelijfd als vice-voorzitter, ergert zich groen en geel over de gevolgen van dat in de haast gesloten huwelijk. Sponsoring acht hij een veel te groot woord. „Noem 4iet alsjeblieft een soort donatie". Eekhout werpt daarmee een hoog geacht koninkrijk omver en rukt tegelijkertijd de sluier van geheimzinnigheid die sponsorcontrac ten immer vergezellen weg met de onthulling: „Met veel pijn en moeite kregen we voor dit seizoen drie keer tien mille voor de drie landelijk spelende teams, los. En van dat bedrag hebben we pas tien mille ontvangen". Dat zit dus niet helemaal goed met de sponsor overeenkomst, die drie jaar geleden met veel tamtam wereldkundig werd gemaakt. Het ging om walgelijk hoge bedragen, werd toentertijd gefluis terd en de directeuren van de Belgische papierfir ma zullen zich in de handen hebben gewreven om al die goedkope publiciteit. De waarheid is achter haald, maar er zijn verzachtende omstandigheden en Ton Eekhout voert ze aan. „Ik heb begrip voor de moeilijke situatie waarin Hans Claassen (de man die in Nederland Idem vertegenwoordigt) verkeert. Zijn baas ziet het eigenlijk niet zo zitten, het sponsoren van Hellas. En omdat het minder goed ging met de zaken, hebben ze de kraan dichtgedraaid". Potdicht wel te verstaan, want van de toegezegde steun van 180.000 gulden (in drie jaar) is slechts de helft ontvangen. Luister maar naar het relaas van de vice-voorzitter: „Het eerste jaar kregen we vijftig mille en de volgende twee jaar zouden we telkens tien mille daar bovenop krijger^ Alleen het eerste jaar hebben we het afgesproken bedrag gekregen. In totaal hebben we nu pas negentig mille binnen". Trouw Dat klopt diet en al heeft Eekhout nog zoveel begrip voor de problemen van Claassen, hij kan het niet uitstaan dat Hellas intussen als vet gesponsorde club door het leven gaat. En ook trouw de tegenprestaties nakomt met het uitdra gen van de naam Idem. „Misschien komt het, omdat ik in de basketbalwereld (waar Eekhout geruime tijd als bestuurslid in heeft gebivak keerd) verwend ben, maar ik vind deze situatie bij Hellas onjuist. Reken maar uit wat het alle maal kost. We hebben drie topteams, die drie keer per week trainen. De huur van De Vliegermolen kost wel zestig gulden per uur en dat dan veertig weken per jaar". „Dan kom je met tien mille per ploeg inderdaad niet zover. Zeker niet als een van die teams (Idem Hellas dames) het ver schopt in de Europa Cup voor landskampioenen. Zo'n avontuur kost schat ten, er wordt voor kapitalen reclame gemaakt door de goede prestaties en dan moet Ton Eekhout, paars van ergernis, ook nog eens talloze malen tegen een muur van onwil stuiten omdat over heidsinstanties onmiddellijk op de sponsoring wij zen. „Jullie hebben toch een gesponsorde ploeg?" hoor je dan overal. Sorry hoor, maar dan heb ik er moeite mee. Zeker als je weet dat het contract met Idem pas in oktober (de handbalbond moet het nog goedkeuren) is verlengd, dat we drie ir^ tien mille hebben afgesproken en dat alleen Tïï eerste tienduizend binnen is. Op de rest zitten we met smart te wachten. Dat vind ik onjuist". Vandaar ook het plaatsnemen op de schopstoel door Ton Eekhout, een bestuurslid overigens dat op zijn tocht door handballand (hij behoorde ook ooit tot Wings en Athene om maar twee clubs te noemen) alleen maar op moeilijkheden schijnt te stuiten. „Ga maar na, Hellas bestaat dit jaar een halve eeuw, we zijn bezig met een eigen hal, je zit in de Europa Cup, je hebt de problemen met de sponsor en dan is er binnen de vereniging ook nog eens het verwijt dat je teveel aandacht aan de dames besteedt. Op de zondag dat de dames Europa Cup spelen (8 februari om 19.30 uur) is er gewoon competitie en nu hebben de heren gevraagd of we die wedstrijd niet kunnen uitstellen. Dat kan je toch niet maken?" Problemen te over dus voor het bestuur van Idem Hellas in een jaar dat een hoogtepunt moet wor den. Het financiële probleem weegt het zwaarst en moet zo spel mogelijk uit de wereld worden geholpen. Ton Eekhout tuurt al voorzichtig naar een andere" sponsor. „Het klopt, we kijken uit. Misschien moeten we de oplossing zoeken in het aantrekken van meerdere sponsors". En dan zal Hellas zich niet met een donatie laten afschepen. KEES KOOMAN ROTTERDAM - Roger de Vlaeminck zal starten in de Rot terdamse zesdaagse, die van 20 tot 25 januari in het sportpaleis Ahoy' wordt gehouden, riet is voor het eerst dat De Vlaeminck in Nederland op een winterbaan rijdt Roger de Vlaeminck, in 1976 27 overwinningen op de weg, waar- Roger de Vlaeminck bij vier ritten in de Giro en de Ronde van Lombardije, rijdt minck staat dan ook slechts een zelden op winterbanen. De Viae- overwinning in een zesdaagse minck houdt zich veel meer met en dat succes is al zes jaar oud, veldritten bezig en was in dat in 1971 won hij samen met Pa- specialisme wereldkampioen in trick Sercu de zesdaagse van 1975. Op de erelijst van De Viae- Gent IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Baba Sy speelt vrijdag simul taan bij RDG. De Senegalese dammer, die onlangs op de derde plaats eindigde van het Suikerdamtoernooi, bindt vanaf 19.30 uur de strijd aan in de Van Speykstraat 1. Sijbrands is ook aanwezig, als toeschouwer. MAAGDENBURG Anneli Ehrhardt, de Oostduitse wereldre cordhoudster op de 100 meter horden, stopt met de wedstrijdsport. De 26-jarige atlete uit Maagdenburg heeft dat besluit genomen omdat zij nog steeds bijzonder veel hinder ondervindt van een rugblessure, die zij op 19 mei van het vorig jaar bij de z.g. Olympische Dag in Dresden opliep. Hilversum De uitslagen van de gisteravond gehouden koersen zijn: Maulanprijs 2000 m.: 1. Ostara Han over (S. van Dooyeweerd) 2.48.3 1.24.2, 2. Ninovna Careless, 3. Nepos Fried. Winn. 2,50, pi. 1,70, 5,80, 8,00, kopp. 31.60. trio 771.00 Mortainprijs 2000 m.: 1. Ooievaar B (C. de Leeuw) 2.55.1, 1.26,7, 2. Prince Gallant, 3. Playboy Batavus. Winn. 7.80, pl. 1,70, 1,40, 1,70, kopp. 7,30. Montfauconprijs 2000 m.: 1. Ottohna- B (F. Eerenberg) 2.44.0, 1.22.0, 2. Narcis G, 3. Nozem D. Winn. 6,80, pl. 1,70 1,40, 2,00, kopp. 4,10, trio 99,50. Mauronprijs 2020 m.: 1. Isac Caval- jos (W. Duivenvoorden) 2,48,6, 1.22,6, 2. Liberto, 3. Kimberley Gregor. Winn. 3,60, pl. 1,70, 2,00, 2,80, kopp. 16,10. Malansacprijs 2000 m.: 1. Kanna Darnley (B. Dapper) 2.47,6, 1.23,8, 2. Klaartje. 3. Lena Axkit II. Winn. 3,30,3, 1.26,2, 2. Kentish Lass, 3. Landina. Winn. 6,30, pl. 2,60, 2,50, 3,50, kopp. 11,70. Montmartreprijs 2000 m.: 1 Katanja (P. Zandt) 2.42,3, 1.21 A 2. Massel T, 3. Kwik Hanover. Winn. 4,70, pL 1,70, 1,30, 3.00, kopp. 4,20, trio 177.30. Morleyprijs 1000 m.: 1. dead heat Nimble Boy (T. Kooyman) en Mam- bo (H v Dijk) 2.11,1 1.21,9, 3. Kara bijn. Winn. no. 2: 3,30, no. 4: 14,40, 2 pl. 4,20, 4 pl. 6,60, 9'pl. 4,50, kop. 80,30. Marconneprijs 2000 m.: 1. Maxi H (H. Pools) 2.45,0, 1.22,5, 2. Lorrelot, 3. Kora Marijke. Winn. 3,30, pL 1,50 1,30 2,30, kopp. 4,90, trio 5,20. Mayeuneprijs 2440 m.: 1 Obngade (C. de Leeuw) 3.36,1, 1-28,6, 2. Noord erster S, 3. Never Lost Winn. 20,40, pl 4,10, 2,00, kopp. 17,60. Totalisatoromzet 572.043,00. Sportwereld TEL AVTVg, .voordeel Het Nederlandse heren basketbal team heeft in Tel Aviv de eerste van de drie wedstrijden die het in Israël speelt, verloren. Macca bi versloeg Oranje met 94—84. Bij de rust was de stand 47—46 NIJMEGEN De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft gister avond op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd te gen de eerste divisieclub Wage- ningea met 2—0 verloren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11