Politie bewaakt terrein molen De Valk VAN DUINHOVEN IN ONDERKOELDE HOOFDROL ,,In Leiden na elk kwartier rijden twee uur rust" Gemeenteraad moet slagvaardiger werken" Brieven van lezers DINSDAG 4 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktuee! narwal ■HEEL-s De mobiele post bij de 28 illegaal op de molenwerf geplaatste woonwagens. NA NEERSTRIJKEN ZIGEUNERFAMILIES (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Sinds gisteren is de gemeentepolitie van Leiden overgegaan tot een permanente bewaking van het parkeerter rein rond Molen de Valk. Bij toerbeurt houdt een wagen van de politie een oogje in het zeil in verband met de grote con centratie zigeuners op het ter rein. Op oudejaarsdag verschenen er enkele zigeunerfamilies op het parkeerterrein die neerstreken naast de familie Van Es. die al geruime tijd op het terrein met hun woonwagens staan. Het aantal wagens is door de komst van de zigeuners uitgebreud tot 28. Omdat de komst van zigeuners in het verleden nog al eens tot klachten aanleiding heeft gege-. ven, heeft de Leidse politie uit preventief oogpunt besloten be waking door middel van een mobiele post in le stellen. Gis termiddag kreeg de aanwezige wagen assistentie van vier ande re politieauto's in verband met een elders in de stad gepleegde diefstal van een bontjas. De da der zou zich onder de bewoners van het parkeerterrein rond de molen bevinden. Het onderzoek door de recherche, waarbij tien agenten een wakend oog hiel den. leverde echter geen resul taat op. De neergestreken zigeuners heb- De families die al wat langer hun woonwagens bij de Leidse molen hebben geposteerd, toonden zich niet verheugd met de komst van politiebewaking. ben verschillende nationaliteite- ligen dat zij het terrein weer verwijderen van de zigeuners n.Onder hen bevinden zich Ita- spoedig zullen verlaten. „Dan zal geen sprake zijn: er is geen lianen. Joegoslaven, Tsjechen, wordt hen de grond onder de enkel kamp in Nederland te vin- Polen en Roemenen. De Leidse voeten al snel te heet", was het den waar ze kunnen gaan staan politie hoopt dat ze via een in- commentaar van de politie gis- en het buitenland wil de fami- tensief toezicht kan bewerkstel- teren. Van het met politiedwang lies ook geen toegang verlenen. LEIDEN De Leidse Schouwburg begon dit nieuwe jaar met een vrije produktie. Het toneelstuk „Niet bereikbaar" van Si mon Gray, van wie we dit jaar ook al „Butley" hebben mogen aanschouwen, ge speeld door de Haagse Comedie. Beide stuk ken hebben zeer veel gemeen, bijna teveel. Zowel in „Niet Bereikbaar" als in „Butley" staat een cynisch, uiterst taalvaardig, maar ook voor impulsen van de buitenwereld afgesloten persoon centraal. Is dat in „But ley" een al enigszins afgegleden, talentvol leraar, in „Niet Bereikbaar" is Simon nog een zeer zelfverzekerd en geslaagd uitgever. In „Butley" zet derhalve de crisis van de hoofdfiguur sneller in, duurt langer en is langer zichtbaar op het toneel, en werkt dramatischer. Simons ineenstorting vindt pas vlak voor het eind plaats, is minder zichtbaar maar blijft invoelbaar, en heeft een kortere dramatische kracht. Het verlies van de cynische houding wordt in beide gevallen veroorzaakt door de ver houding die de (exjvrouw van de hoofdper soon is aangegaan en de gevolgen die dat met zich meebrengt. Een zekerheid waarop zowel Butley als Simon gebouwd hebben blijkt geen zekerheid te zijn. „Niet Bereikbaar" is later (1975) geschreven dan „Butley" (1Ö71). Wat we dus kunnen constateren, is een bij toneelschrijvers wel vaker voorkomend proces van vermindering en verschilling binnen hun thema. Dat the ma van Gray is voor deze tijd zeer herken baar. De onverschillige, zelfverzekerde, risi coloos cynische houding waarop iedere men selijkheid kapot stoot. Ton van Duinhoven was gisteravond het uitgelezen type voor een onderkoelde hoof drol. Misschien was iets meer ontwikkeling wel op zijn plaats geweest. De andere rollen werden in doorsnee te karikaturaal ge speeld. Daardoor groeide de kloof tussen Simon en de anderen niet tot een grote dramatische climax. Dat was jammer, om dat een enigszins schokkende theatererva ring zeker tot de mogelijkheden van dit stuk had behoord. En dat is toch een van de belangrijkste functies van het toneel. PAUL VAN DER PLANK. BURGEMEESTER VIS IN NIEUWJAARSREDE Van onze raadsverslaggever LEIDEN De gemeenteraad van Leiden moet sneller en slagvaardiger werken. Het beeft geen zin al wat de raad sleden al in commissiever band hebben betoogd in de raadsvergadering nog eens te herhalen. Dat hield de burge meester van Leiden, dr. A. J. Vis gisteravond de raadsleden voor tijdens een speciale ver gadering waarin de heer Vis zijn nieuwjaarsrede uitsprak. De eerste burger van Leiden ging daarbij in op de toene mende onvrede over de wer kwijze van de Leidse raad en de daaruit voortvloeiende (of liever gezegd achterwege blij vende) resultaten. Voorbij gaande aan de felle politieke tegenstellingen, waaraan Vis overigens wel in belangrijke mate deze toestand weet, con stateerde de burgemeester dat de diskussies in de Leidse raad te lang duurden. Volgens hem omdat het samenspel tus sen raads- en commissieverga deringen te wensen overlaat. „Nu de openbaarheid van commissievergaderingen een normaal functionerende zaak is geworden is het weinig zin vol in de raad nog eens te herhalen wat daar al is ge zegd", aldus de heer Vis. „Men zou kunnen volstaan met een korte verwijzing naar wat in de commissievergadering is betoogd: het heeft dan toch al in de krant gestaan", zo meen de dr. Vis. Voorzover de pe- roonlijke verhoudingen in de Leidse raad invloed hebben op een snellere werkwijze sprak de heer Vis daarbij de hoop uit dat de „ups" in deze per soonlijke sfeer in het komend jaar de toon aan zullen geven. Vis zei te menen dat de scher pe politieke scheidslijnen he laas vaak een storende factor zijn voor de raad om zich te blijven inspannen. „Het bestu ren op het scherp van het scheermes der polarisatie is een door vrijwel niemand ge wenste situatie, waarbij de schuldvraag echter zeer ver schillend wordt beantwoord", aldus de burgemeester. „Dat met dit alles toch mag wor den geconstateerd dat er in 1976 veel tot stand is gebracht mag voldoening scheppen". Speciale aandacht kregen poli tie en brandweer in de nieuw jaarsreden van Vis. „Wij mo gen vertrouwen dat de perso nele en huisvestingsproblemen Burgemeester Vis: „Be sturen op het scherp van het scheermes der polari satie" van de brandweer in het nu begonnen jaar tot een aan vaardbare oplossing worden gebracht", zo stelde de burge meester. Ten aanzien van de voorzieningen voor de ge meentepolitie liet hij daarente gen heel wat somberder gelui den horen: „Het zal helaas niet eenvoudig zijn binnen de be staande mogelijkheden op kor te termijn daaraan meer te doen dan goed roeien met de riemen die er zijn", aldus Vis. Volgens hem geldt dit voor veel grote en minder grote problemen in Leiden. Deson danks riep hij de raadsleden op zich met alle kracht en kundigheden in te zetten voor die zaken die om volle aan dacht vragen. „Ik hoop dat het daarbij mogelijk zal zijn dat de onvermijdelijk optredende verschillen van mening over gewenste en mogelijke oplos singen zich zullen beperken tot zakelijke diskussies met één doel: het vinden van de voor onze gemeente, gezien in het grote geheel van de samenle ving, beste oplossing", aldus dr. Vis, die ook op dit punt weer belandde bij de politieke tegenstellingen in de raad. „De in mei van dit jaar te houden kamerverkiezingen zullen hie rop ongetwijfeld van invloed zijn. Het is te wensen dat deze invloed niet verlammend, maar inspirerend zal werken op al degenen die onze ge meenten vanuit hun politieke overtuiging willen dienen", zo besloot dr. Vis zijn nieuw jaarsreden. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Corina D. G. dr v: A van Leeuwen en G. J Kerpers- hoek, Nordin. zn v: M. A Amezian en M. Azainoun, Yuri zn v: A C. Scheel- ings - C. P. S M. van Rijn. Marinique M. dr v: N van Wermeskerken M. G. Middelbosch. Merlin E W dr v: B. J. W Vink - H. E. van Grieken. Mark C. zn v: G. C. Lantrok - M C Kuik. Arent W zn v: A W. Wilholt - C. Wils, Kathie E dr v C. K. Zauner - H. C T de Graaf, Niels, zn v: W. Kijf - A. van der Veen, Mireille E. M. dr v: C Labrujère - E. J. Nemelc. Joost, zn v. P. J Kwestro - A. J Coert, Anton zn v: R. G C. Schlagwein - L. van Putten, Jenny C E dr v R G. C. Koekkoek - E. Nieuwenhuizen, John-Boy zn v J. J Ouwehand - E. P. H. van der Meer, Wilhelmus C zn v W C. Gieling - J Varkevisser, Wilhelmina H. dr v: J. Var- kevisser - W. Ouwehand. Overleden D Immerzeel. geb 1923 man, J. Mulhuijsen, geb. 1918 man, H. Pauw. geb. 1945 man, J. W. Postma, geb 1910 man, R Scherpenhuizen, geb. 1974 zn v: J. F. R Scherpenhuizen en J. T. Ribbers. J van der Mei), geb 1909 man. S. Starre, geb. 1891 geh. geweest met J. Arbouw. D de Liister, geb 1902 geh geweest met I de Boer, C. M Venneker. geb. 1896 echtgenote v: J. W. A Kriele, C. van Gorkum, geb. 1923 man, H J. van den Berg, geb. 1903 geh. geweest met Th. Duivenvoor de, J G. Dietz. geb. 1895 man. Gehuwd G Koopmans en M. van der Tuijn, W J Aggenbach - M. J Chau- dron. M Jongbloed - R. E. van Beest. W. J A M van Santen - W L M Froeling. J Hockx - J. Duk, W. Boehlee - C. J. Wolf, W. F van Putten - M Hartevelt, H. A. T Rijsdijk - E. M Kershof, J. A. Brouwer - E H. de Bolster, R P R. Dros - J. J. Lammers, M. W Devilee - T W van Strijp. C H van der Hulst - M A Pereboom. A. G Mesdag -ME Riekerk Economisch wel en wee Aan de Patellabank 5 is J. C. van der Ven-Lok, verloskundige, gevestigd, gekomen van Diamantplein 26 Aan de Witte Rozenstraat 24 is R. van Boxel, grafisch ontwerpbu- ro, gevestigd. Aan de Zoeterwoudse Singel 20 is „Huize de Waltoren", kamer verhuurbedrijf, gevestigd. Aan de Schubertlaan 114 is de praktijk van de fysiotherapeute mw. H. Hoogervorst verplaatst naar Leiderdorp. Aan de Ververshof 5 is W. F. J. van der Meer, straatmakersbe- drijf, gevestigd. Aan de Milanenhorst 77 is J. J. van Delft, commissionair en exporteur op het gebied van bloemen, gevestigd. Aan de Oude Vest 225 is Wela Betonafwerkingsbedrijf B.V. gevestigd. Aan de Mauritsstraat 18atis Radio L. M. C. Geluidsprodukties B.V., verv. van programmabanden voor radio uitzendingen, recla mespots en andere geluidsprodukties, gevestigd. VERDACHTE VOOR KANTONRECHTER LEIDEN „Ik heb dat ettelijke keren gedaan", luidde het nogal bedenkelijke verweer van een inwoner van Oegstgeest tegen het hem ten laste gelegde op de zitting van het Leidse kantonge recht. De man reed enige tijd geleden op de Steenstraat in de verkeerde richting en lichtte de ze boute manoeuvre speciaal op de zitting toe door de verkeers situatie in Leiden eens onder de loep te nemen. „Door het hele land wordt nogal gepropageerd dat je na twee uur autorijden een kwartier rust moet nemen. In Leiden is het precies andersom; een kwartier rijden waarna je wel twee uur rust moet nemen", vond ver dachte, die maar weinig logica in het Leidse verkeersplan zag zitten. Rechter Van Dijke kon wel een stukje met zijn gedach- tengang meegaan maar kende toch, conform de eis van de officier van justitie, mevrouw mr. Klopper 25 gulden boete hetzij één dag cel toe. Rechter Van Dijke ontving in ruil hier voor de verzekering dat ver dachte er van alles aan zal doen om zich in de toekomst aan het Leidse verkeersplan aan te pas- Geweld op Iwee wielen Tweewielers stonden gisteren bij bosjes terecht op de zitting van het kantongerecht. Het wa ren vooral de pedaleurs, waar van de meesten nog eenvoudig weg door het befaamde rood waren heengeslingerd. In tegen stelling tot hun vierwielige ver- keersgenoten werd er van fiet serszijde weinig ontkend, zij het dat er wel wat begeleidende commentaren .waren, vooral op IN NAAM DER WET het gedrag van de verbalisan- Zo gaf een Leidenaar ruiterlijk toe „te vroeg opgetrokken" te hebben, maar voor de verbali sant koesterde hij weinig goede nieuwjaarsgedachten. Hij had de agent naar zijn legitimatiebe wijs gevraagd „vertrouwde U zijn uniform niet?", vroeg rech ter Van Dijke maar deze bleek niet bereid dit stuk te tonen. Rechter Van Dijke ver wees hem met 10 gulden boete voor klachten naar de commis saris. „Op een hondse manier behan deld" was ook een motorrijden de Leidse leraar Engels, die 4 voor een groot aantal vergrijpen met de motor gepleegd terecht stond. Het kwam uiteindelijk neer op gevaarlijke inhaalma noeuvres in Leiden, waarna een levendig gesprek met een verba lisant afkomstig uit een surveil lanceauto ontstond. De Leide naar voerde tot zijn verweer de naijver van automobilisten voor de beweeglijkheid van motor fietsen ten tonele, iets dat vol gens hem ook bij de donker gebrilde agent had meegespeeld. „Ik heb niet gevaarlijker gere den dan die motoragenten van jullie", had hij ook nog gezegd. De Leidse leraar gaf wel toe in een wat vrolijke bui te zijn ge weest omdat hij kort tevoren zijn cijfers had ingeleverd. Rechter Van Dijke stemde ui teindelijk in met de eis van de officier en verleende de onfor tuinlijke motorrijder 165 gulden boete waarvan 100 gulden voor waardelijk. Mevrouw Klopper gaf hem nog een goede raad m geval van vrolijke stemmingen: „Spring thuis maar uit de band". FRANK BUURMAN Gevecht in gerecht In bet Leidse kantongerecht aan bet Rapenburg ontstond gisteren een klein handgemeen. Oorzaak waren de uitlatin gen van een toeschouwer, die een zonder kaartje in de trein gereisd hebbende verdachte na zijn veroordeling 40 gulden boete een paar minder vriendelijke opmerkingen in de trant van „profiteur" en zo iets toewierp. Op de gang ontstond hierover een vrij heftige discussie, waarna een handgemeen volgde. De toegesnelde parketwachter en bode wisten bet tweetal voor een ontheiliging van bet kantonge recht te behoeden en zetten de aanstichter buiten de deur. „Late ze bet buiten maar uitvechten", was het commentaar van de vredestichters. Proces-verbaal Een korte zinsnede uit een proces-verbaal, voorgelezen op het kantongerecht: geconstateerd hebbende dat een tweewie lig motorvoertuig, te weten een auto Wasmachine Een zieke huisvrouw die haar wasmachine had aangezet in baar woning aan de Argostraat in Alphen aan den Rijn, en daarna weer terug ging in bed, bemerkte gistermiddag niet dat de afvoerslang van de wasmachine uit de afvoerpijp schoot Daardoor kreeg bet water vrijspel en zette de gehele keuken blank. Ook de benedenburen kregen een wasbeurt Het water was niet te suiten en druppelde door bet plafond bun keuken binnen. Fons Jansen Fons Jansen, Frans van Dalen en Hennie Orri met „Kleintje Kunst'' Henny Orri, Fons Jansen met aan de vleugel Frans van Dalen brengen maandag 10 januari in de Leidse Schouwburg het programma „Kleintje Kunst", door de samenstellers getypeerd als een drieluik van klassieke liederen, chansons en poëzie, waarin muziek, poëzie, ernst en luim hand in hand gaan. Voor de muziek werd op het klassieke gebied gebruik gemaakt van onder meer volksliedjes van de componisten Brahms, Beethoven, Mozart en Rossini. Cor Lemaire stond model voor een stukje hedendaagse muziek. De teksten zijn, op een paar uitzonderingen na, afkomstig van Fons Jansen. Aanvang 20.15 uur. Niet voor kinderen Theatergroep Carrousel brengt vanavond, 4 januari en ook op 5, 6, 7 en 8 januari ,^/iet voor kinderen", in de Leidse Schouwburg. Uitgangspunt van het stuk is aan de ene kant de wereld van fantasie en spel, zoals bijvoorbeeld kinderen die beleven en aan de andere kant de wereld van de werkelijkheid (van bijvoorbeeld de volwassene). Het stuk gaat over wat er gebeurt als die werelden met elkaar in botsing komen of als ze in elkaar overlopen. Carrousel maakt bierbij gebruik van mime, tekst, muziek en acroba tiek; bet stuk is ontstaan vanuit eigen ideeën en spelimpro- visatie. Vanavond en morgenavond „try outs", donderdag 6 januari première en vrijdag en zaterdag de verdere voorstellingen, allemaal beginnend om 20.15 uur. Adviesraad voor de binnenstad De Adviesraad voor de binnen stad ging in februari 1972 van start Mevrouw De Wilde en ik zijn van het allereerste begin af actieve leden geweest. (Er zijn nog enkele leden van het eerste uur). Met veel zorg zien we de ontwikkelingen die nu gaande zijn en die niet een verbetering maar een verandering van de werkwijze op het oog hebben. Dat is de rede waardoor er de laatste maanden, sinds het nieu we dagelijkse bestuur functio neert, geen adviezen zijn uitge bracht. In het begin, in 1972 ging het ook moeizaam: er was een zeer kleine groep die de adviezen opstelde. Een van de leden ont wierp daarom in 1975 het "pro- jectgroepen"-systeem en dat hield in dat iedere "werkgroep" nu 4 in getal, verkeer en ver voer, monumenten, stedelijke ontwikkeling en leefbaarheid en stedelijk wonen, zijr inbreng had. Democratischer kan toch niet en de adviezen werden dan ook krachtiger en beter. Vooral ook door de bezielende leiding van de heer W. F. Maas, 2e voorzitter in 1973, in 1974, 1975 en het grootste deel van 1976 lste voorzitter van de Advies raad heeft deze raad een duide lijk gezicht gekregen. Integer, volkomen zelfstandig, aan niets of niemand gebonden, niet ge neigd om wie dan ook naar de ogen te zien. Nu is dit een van de werkgroe pen niet welgevallig. Twee leden van deze werkgroep hebben thans zitting in het Dagelijks Bestuur en staan een verande ring van d werkwijze van de adviesraad voor, die terug gaat tot het systeem van vóór de projectgroepen. Deze werkgroep veegt iedere inbreng van de an dere werkgroepen van tafel, sys tematisch en als er al iets in komt wordt dat tot het belache lijke afgezwakt. En omdat de werkgroepen dat niet wensen te accepteren komen er géén ad viezen los Het is niet juist om te denken dat de adviesraad alléén men sen met "kennis van zake" no dig heeft. Op de vragen die naar boven komen zijn de ambtena ren op het stadhuis te allen tijde bereid antwoord te geven. Nee we hebben juist de gewone Lei denaar hard nódig. Met nor maal, gezond, Hollands verstand én liefst binnenstadbewoners, déar hebben we het meest be hoefte aan. Want óók in de Ad viesraad is kennis over de bin nenstad teleurstellend. Ook dat wreekt zich. Dat het gemeente lijk bestuur zo weinig, om niet te zeggen niets met de adviezen doet stemt droevig en is ook een rede dat er zoveel afhaken. Veel van de adviezen zijn in de par tijpolitieke hoek niet welgeval lig. Het is jammer dat er advies raadleden waren die vonden dit lidmaatschap niet met hun "baan" te kunnen kombineren. Zoals er nu leden zijn die alleen aan de Rijks Universiteit welge vallige adviezen willen uit doen gaan. Daar zit het probleem van nii. Om het zwart/wit te stellen, de Rijksuniversiteit Leiden con tra de Leidenaar. Stadgenoten, laat dit nu niet een rede zijn om niet maar juist wel lid te worden. Zeg nu niet "het helpt toch niet". Als je niets doet, als je zwijgt dan ben je mede verantwoordelijk voor wat er gebeurt. Help mee in de adviesraad er zorg voor te dra gen dat we onafhankelijk blij ven, voor het algemeen belang in de Leidse binnenstad. M. Bosch-Gans (oud-bestuurslid adviesraad voor de Binnenstad)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3