EEG-LANDEN DEZE WEEK WEER BUEEN OVER VISSERIJZÖNE Smith aanvaardt geen leiding van Brit in Rhodesié Baby omgekomen bij bomaanslag Geen verlies van Nederlanderschap vreemde krijgsdienst Vaticaan beschuldigd van grondspeculatie Bloedigste dorp in Italië lijkt vendetta te vergeten... China maakt melding van strijd in provincies Gevechten in Baskenland Hakenkruisvlaggen in Frankfort Ford wil Porto Rieo 51e staat maken Grote olievlek op weg naar Engeland MAANDAG 3 JANUARI 1977 LEIDSE COURAN17 PAGINA 9 BRUSSEL (Reuter) De negen leden van de Europese gemeenschappelijke markt komen deze week in speciale zit ting in Brussel bijeen om te proberen de 200-mijls visserijzóne-regeling in werking te krijgen nu die op het laatste moment door Groot-Brittannië is tegen gehouden. Dat land wil eerst meer de tails over de gebieden in de EEG-wate- ren waar schepen van niet-lidstaten, zoals de Sovjet-Unie, hun netten zouden mogen uitwerpen. De EEG-ministers van buitenlandse za ken bereikten op 20 december een ak koord in grote lijnen over de visserij kwestie. Zij lieten het aan de permanente vertegenwoordigers in Brussel over de. details in te vullen. Sindsdien heeft alleen Groot-Brittannië via nationale wetgeving bepaald waar en door wie binnen ziin territoriale wateren gevist mag worden en welke maatregelen tegen overtreders genomen kunnen wor den. De andere EEG-staten hebben eveneens hun visserijgrens tot 200 mijl verlegd, maar zij hebben niet zoals Engeland voor eigen wettelijke mogelijkheden gezorgd om tegen „zwarte vissers" op te treden. Zij zijn namelijk van mening dat dit niet op nationaal maar op EEG-niveau moet gebeuren. In EEG-kringen is verklaard dat verscheidene landen, in het bijzonder Nederland, België en Frankrijk, boos zijn over de houding van Engeland. De reden waarom dit land de overeen komst op het laatste moment heeft tegen gehouden is de bezorgdheid dat de Rus sen op grote schaal in de Britse wateren zullen blijven vissen zolang er geen straf bepalingen door de EEG zijn overeenge komen. Het wil nu van zijn partners de toezegging dat de negen op korte termijn zullen beslissen waar binnen de EEG- grenzen de Russen en anderen kunnen opereren. Men hoopt nu maar dat dit geregeld kan worden op de speciale bij eenkomst die de permanente afgevaar digden van de EEG-landen voor woens dag in Brussel hebben belegd. Britse vissers hebben gedreigd de havens van andere EEG-landen met 5.000 sche pen te zullen blokkeren, wanneer Groot- Brittannië geen „exclusieve visserijzóne" van 50 mijl verkrijgt. De secretaris-generaal van de Britse vis serij-organisatie, Ernest Hamley, ver klaarde zaterdag: „Wij zullen dit plan met tegenzin uitvoeren, maar het is geen loos dreigement." De Britse vissers heb ben er ernstige bezwaren tegen dat hun EEG-collega's nog tot op 12 mijl van de Britse kust hun netten mogen uitwerpen. BELFAST, Noord-Ierland (AP) Een jongetje van vijf maanden is zaterdagavond omgekomen bij een bomaanslag in Belfast, het -eerste dodelijke slachtoffer van het geweld in Noord-Ierland in het nieuwe jaar. Het kind was het 1.678ste slachtoffer van de burgeroorlog in Ulster 'sinds augustus 1969. De politie heeft meegedeeld dat zijn moeder de baby naar een wachtende auto wilde dragen toen de bom ontplofte in een vlakbij geparkeerd staande auto. De moeder raakte ernstig gewond. Peking(Rtr/AP)— De strijd om de macht tussen gematigden en radicalen in China heeft zich de laatste maanden niet beperkt tot het machtscentrum Peking, zo blijkt uit berichten uit Chi na. In een aantal provincies heeft de strijd tot een soort burgeroorlog geleid en een groot velies aan mensenlevens, aldus een radiobericht uit de provincie Tsjetsjoan. Niet dui delijk is geworden wanneer de ordeverstoringen hebben plaatsgehad en of de rust in middels is hersteld In de provincie Tsjekiang is de partijfunctionaris Weng gearres teerd als handlanger van de „Bende van vier", de vier toplei ders onder wie weduwe Tsjiang Tsjing die geprobeerd hebben de macht aan zich te trekken na de dood van voorzitter Mao. Weng is de eerste lokale partij functionaris wiens naam wordt genoemd in verband met de on rust in Tsjekiang. Hij is van al zijn funkties ontheven, uit de partij gestoten en gearresteerd, en zal behandeld worden „over eenkomstig de wet" Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor een groot deel van de onrust die al ruim drie jaar in de provincie heerste. In 1975 moesten zelfs troepen naar Tsjekiang ge stuurd worden om de orde te herstellen. In de provincies Kweitsjow, Hoepeh en Sjansi is sabotage gepleegd door radicalen, die ge plunderd hebben en de strijd hebben aangebonden met func tionarissen van die provincies. In andere provincies werden „broeder—arbeiders die eens schouder aan schouder vochten, nu vijanden van elkaar". Radi calen hadden druk uitgeoefend op boerenorganisaties en de jeugd om hen „geestelijk te ver giftigen". Eenheden van het Volksbevrijdingsleger waren te gen hen opgetreden. Het leger zou thans ook voorstander zijn van de doodstraf voor de „ben de van vier". DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking van Justie heeft een voorontwerp van een nieuwe rijkswet op het Nederlanderschap gepubliceerd. Daarin worden het beginsel van gelijkheid van man en vrouw volledig doorgetrokken. De natura lisatie als een recht geregeld, en een uniforme procedure voor de vaststelling van het Nederlan derschap ingevoerd. Het verlies van Nederlander schap voor wie in dienst van een vreemde mo gendheid gaat, vervalt. De gelijkheid van man en vrouw komt in het voorontwerp tot uitdrukking onder meer in de bepaling dat ook kinderen van een Nederlandse moeder het Nederlanderschap verwerven. Ook is er, ais het voorontwerp kracht van wet krijgt, geen verschil meer in de procedure die een echtgenoot van een Nederlandse vrouw moet volgen om Ne derlander te worden en die voor de echtgenote van een Nederlandse man. Die procedure bestaat uit het afgeven van een wilsverklaring, die be krachtiging door de overheid behoeft. In het voorontwerp wordt naturalisatie een recht, gebonden aan wettelijke voorwaarden. Naturalisa tie gaat plaatsvinden door ministeriële beschik king. Thans komt daar nog bij iedere gelegenheid de wetgevende macht aan te pas. Als naturalisatie wordt geweigerd, kan volgens het voorontwerp administratief beroep worden ingesteld. SALISBURY (RH) De Rhodesische premier, Ian Smith, heeft een Brits voorstel afgewezen om een tussenregering, die een zwart meerderheids bewind moet voorbereiden, te plaatsen onder het voorzitterschap van een door Groot-Brittannië te benoemen per soon, wiens stem bij beslissingen de doorslag zou kunnen geven. Deze voorzitter zou evenwel niet noodzakelijk een Brit behoeven te zijn. Smith wees het voorstel van de hand, omdat Groot-Brittannië naar zijn mening in een dergelij ke constructie meer invloed zou hebben dan aanvaardbaar zou zijn voor de blanke Rhodesiërs. Het voorstel werd zaterdag ge daan door Ivor Richard, de Brit se voorzitter van de Geneefse conferentie over Rhodesië. Deze bevindt zich op het ogenblik in Afrika voor overleg met belang hebbende regeringen en partij en om een nieuwe opening te vinden voor hervatting van de onderhandelingen. Richard is zondag in Johannes burg aangekomen waar hij van daag een onderhoud zou hebben met premier John Vorster. De Britse voorzitter van de Geneef se conferentie is van plan bin nen tien dagen weer naar Salis bury te gaan. In Britse kringen is verklaard dat Richard geen botweg neen van premier Smith heeft gekre gen en men geloofde dat deze alsnog de voorstellen zal over wegen. Voordat Richard zaterdag in Sa lisbury arriveerde had de Rho desische regeringsleider het Britse plan echter al „onwerke lijk" genoemd, en benadrukt dat er geen sprake kan zijn van afwijking van het Brits-Ameri kaanse vredespakket dat hij in september met minister Kissin ger was overeengekomen. Vol gens dat plan zouden de minis teries van justitie en defensie in handen van blanke bewindslie den blijven, iets dat door de zwarte nationalisten onaan vaardbaar is genoemd. ROME (AP) Vijf Italiaanse parlementairërs hebben een scherpe aanval gedaan op de enorme bezittingen aan onroe rend goed van het Vaticaan en de religieuze orden. Deze bezit tingen zouden neerkomen op tenminste een vierde deel van Rome. Er zou dooi: het Vaticaan onroerend goed met enorme I winsten zijn verkocht. I In een motie deelden de vijf afgevaardigden mee dat het Va ticaan „op een schandalige wij ze gebruik maakt van zijn eigen bezit" en drongen zij er bij de Italiaanse regering op aan maat regelen te treffen ter voorko ming van verdere „grootscheep se kapitalistische operaties." De motie van de afgevaardig den, vier leden van de linkse radicale partij en de socialist Loris Fortuna, kwam enkele da gen nadat het Vaticaan in een artikel in een Italiaans week blad „een echt imperium" was genoemd in grondbezit in en rond de Italiaanse hoofdstad. Het weekblad, het onafhankelij ke tijdschrift L'Europeo, schreef dat het Vaticaan en zijn religieuze orden blijkbaar een beleid zijn gaan voeren waarbij windhandel in oude religieuze gebouwen wordt gedreven en waarbij grove winsten worden gemaakt. Het Vaticaan heeft zich onthouden van commen taar op dit artikel dat verscheen onder de kop „Vaticaan N.V." FRANKFORT (UPI) Brandweerlieden hebben zaterdag van het topje van de toren van de rooms-katholieke kathe draal in de Westduitse stad Frankfort vier hakenkruisvlag gen verwijderd. Vroege kerkgangers zagen de swastika's wapperen en belden de politie. In de nieuwjaarsnacht bleken ook verscheidene huizen in de binnenstad met nazi-leuzen te zijn beklad. De politie deelde later mee dat een groep die zich NSDAP-Auslandsor- ganisation" noemde zich er verantwoordelijk voor heeft verklaard. NSDAP is de voormalige nazipartij van Hitier. WASHINGTON (UPI) - Presi dent Ford heeft het nieuwe Congres voorgesteld van Porto Rico de 51ste Amerikaanse staat te maken en daarmee per manent de banden van vriend schap, traditie, waardigheid en individuele vrijheid te bezege len. De bekendmaking van de presi- dënt kwam voor de Portorica- nen zelf als een volslagen ver rassing en door vele bewoners van het Caribische eiland is zij sceptisch ontvangen. Ford opperde dat het Congres over deze kwestie .hearings' zal houden en dat vervolgens de bewoners van Porto Rico zich bij volksstemming over aanslui ting uitspreken. BILBAO (AP) De Spaanse politie heeft gisteren in Bilbao met rubberen kogels en rook bommen gevuurd op een menig te van ongeveer duizend de monstranten voor amnestie voor de politieke gevangenen in Spanje. Ook in Basauri dreef de politie een menigte van ver scheidene honderden betogers voor amnestie uiteen. Sommige demonstranten droegen vlaggen van de Baskische afscheidings beweging. De afgelopen week hebben de bisschoppen van Bil bao en San Sebastiaan in een gezamenlijke pastorale brief ge vraagd om een ruime grootmoe dige amnestie. In een interview met het Joego slavische persbureau Tanjoeg heeft de Spaanse communisti sche leider Santiago Carrillo ge zegd, dat hij niet verwacht had zo snel na zijn arrestatie weer vrijgelaten te worden. Carrillo was, na 37 jaar van ballingschap, illegaal Spanje weer binnengekomen en na eni ge maanden gearresteerd, maar werd een paar dagen later weer vrijgelaten. Hij zei dat hem ge durende zijn gevangenschap verscheidene malen gevraagd was of hij Spanje wilde verla ten, maar dat hij geweigerd had in te stemmen met het verzoek. Carillo verwacht dat dit jaar zonder traumatische schokken en bloedvergieten vrijheid en democratie in Spanje zullen ko men. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiii FALMOUTH (AP) Een enorm tapijt van olie, afkomstig van de vergane tanker Argo Mer chant, is in de warme Golf stroom terechtgekomen en ste vent in de richting van Enge land en IJsland. Volgens de Amerikaanse kust wacht zal de 225 kilometer lange 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllillllll olievlek waarschijnlijk in Enge land terechtgekomen. De Libe riaanse tanker Argo Merchant verging op 15 december voor de Amerikaanse oostkust en ver loor ongeveer dertig miljoen li ter zware stookolie die in zee terechtkwam. Abie Mathan vaart door Suez-kanaal CAIRO (UPI) De Israëlische vredesapostel Abie Nathan is gisteren met zijn zendschip door het Suez-kanaal gevaren nadat vroegere pogingen om op deze manier aandacht te trekken voor zijn streven naar Israeli- sch-Arabische vriendschap wa ren mislukt Het schip vertrok in een kon vooi uit Port Said naar Suez. De autoriteiten van de Egyptische kanaalmaatschappij gaven toe stemming omdat het ,vredes schip" onder Panamese vlag voer en niet als een Israëlisch schip werd beschouwd. Nathan had eerder verklaard dat de eni ge vracht aan boord .goede wil' was en dat er buiten hemzelf geen Israëliër meevoer. Nathan probeerde voor het eerst toe stemming te krijgen in septem ber 1975. Zijn verzoek werd toen afgewezen. Geen hoop meer voor Tsjechische mijnwerkers PRAAG Er bestaat geen hoop meer dat de 45 mijnwer kers van een steenkoolmijn in Ostrava, in het noorden van Tsjechoslowakije, nog in leven zijn. De ramp gebeurde donderdag avond in de Staric kolenmijn in het gebied van Ostrava, waar 45 mijnwerkers na een onder grondse gasexplosie van de bui- tenwerld werden afgesloten. De meesten van hun collega's slaag den erin de oppervlakte te be reiken. In de Staricmijn hebben zich in 1974 en 1975 ook onge-* lukken voorgedaan. Bij gasex- plosies vielen toen verscheidene doden. Honda en Renault duurder DEN HAAG (ANP) De Hon da en de Renault zijn op 1 januari ongeveer twee procent duurder geworden. Men ver wacht overigens dat alle auto merken enkele procenten in prijs zullen stijgen. De Honda Civic 1238 driedeurs kost nu 11,699.-. De duurste uitvoering van de Honda, de Accord 1600 AT driedeurs kost 16.459,-. De eenvoudigste Re nault, de R4L vijfdeurs kost in dit nieuwe jaar 7.716,-. Voor de veel verkochte R12 TL moet nu twaalfduizend gulden neerge teld worden. SEMINARA (UPI) In Semi- nara, een stoffig boerendorp met wigekalkte huizen en om ringd door olijvenbosjes, gele gen in Calabrië het uiterste zuiden van Italië, is sinds 10 februari 1975 niemand meer doodgeschoten. Dat is een re cord voor het dorp dat het bloedigste in heel Italië werd genoemd. In Seminara zijn sinds het einde van de tweede werel doorlog 51 mannen, vrouwen en kinderen vermoord en meer dan honderd gewond in een vendetta die het land met afschuw vervulde. Priesters, ambtenaren en poli tie, die zonder iets te kunnen uitrichten de jarenlange bloe dige vetes van nabij meemaak ten, hebben goede hoop dat er nu een eind aan het bloedver gieten is gekomen. Het zijn de jonge inwoners van Seminara die zich verzetten tegen de druk die van de kant van de ouderen op hen wordt uitgeoe fend om de vendetta voort te zetten. Terwijl beter onderwijs en de kans op een menswaardiger bestaan in het arme Calabrië beginnen door te dringen, ziet de jonge generatie geen heil meer in een voortzetting van de oude traditie, die wil dat zij om niet meer duidelijke rede nen anderen „executeren". Bijna de helft van de ruim 5700 inwoners die Seminara vlak na de oorlog telde is naar het industriële noorden ver huisd of naar het buitenland geëmigreerd, deels om een be ter bestaan te vinden of om de eindeloze moordpartijen te ontvluchten. De laatste en tevens bloedigste familie-vendetta begon op 17 september 1971 tussen de fa milieclans Gioffre en Pellegri- no. Giuseppe Frisana, een ver want van de Pellegrino's, ont moette een Gioffre in een café aan het marktplein, dat iro nisch genoeg de naam Marte larenplein draagt De twee families waren al eni ge tijd verwikkeld in een strijd om de heerschappij over de vrij winstgevende Olijveoogst. Op het plein kwam het tot een woordenwisseling die al snel uitliep op een handgemeen. Uiteindelijk zakte Frisana neer, dodelijk getroffen door een schot uit een vuurwapen van een Gioffre. Dat was het startsein voor een vendetta. De ene moord vroeg noodzakelijkerwijs om een volgende en zo vielen er in de loop der jaren aan weerskan ten in totaal zestien -doden en 26 gewonden. Onder degenen die worden vermoord waren een grootmoeder, een kind van anderhalf jaar dat van de schouders van zijn vader werd geschoten en de 27-jarige we duwe van een der slachtoffers. Op klaarlichte dag ontmoetten eens twee leden van de be ruchte families elkaar in Semi nara. „Met welk oog mikte je toen je mijn neef doodde" vroeg de een. Hij schoot hem door het rechteroog toen de man dat aanwees. Zelfs kinderen deden aan de moordpartijen mee. Een jon gen van veertien jaar kreeg van oudere familieleden de op dracht een pistool lieeg te schieten op een leeftijdgenoot van de andere familie. Geluk kig troffen de schoten geen doel. Toen tijdens de begrafenis van een vermoorde Gioffre een man met een machinepistool op de weg sprong waarlangs de stoet naar het kerkhof ging sloeg iedereen in paniek op de vlucht, de lijkkist op straat achterlatend. Het duurde uren voordat de politie zich liet zien en de kist weghaalde. De politie moest machteloos bij de vendetta's toezien, want hoewel de meeste moorden op klaarichte dag werden ge pleegd en er genoeg getuigen waren, durfde niemand de „erecode" te schenden die be paalt dat de politie er buiten gelaten moet worden. Tegenwoordig durven de jon ge leden van de familieclans de ouderen openlijk te tarten. Carmino Artuso, een 19-jarige lid van de Gioffre-clan zegt: „Ik heb belangrijkere dingen te doen dan mij zorgen te ma ken over een vendetta. Het raakt mij niet als sommige leden van de familie mij een lafaard noemen". Artuso heeft pas zijn middelbare studie vol- tooid en is' van plan medicij nen te gaan studeren. De 17-jarige Guiseppina Pelle- grino zegt: „Deze vendetta is absurd en stom, iets uit het verleden. Ik geloof dat zij het resultaat is van de sfeer hier. In een andere plaats met bete re levensvoorwaarden hadden deze dingen niet kunnen ge beuren". De gemeentenambtenaar An- tionio de Caria, een Gioffre, wijst op een Pellegrino die in een café aan het Martelaren plein een glas wijn drinkt. „Mijn broer werd door hem doodgeschoten. Misschien om dat ik een goed katholiek ben, ik weet het niet, maar noch ik noch mijn broers hebben ge luisterd naar de aansporingen van zogenaamde vrienden om wraak te nemen", aldus de Caria. Volges onderwijzer-burge meester Carmelo Bugge is het beter zo weinig mogelijk over de veten te spreken, omdat de kans dan het grootst is dat zij niet opnieuw zullen beginnen. „Maar niemand weet zeker of vandaag of morgen weer niet een of andere ruzie tot een bloedige vendetta zal op laaien", zo waarschuwt hij.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9