Opticiens niet geschikt voor bril-toe wij zing Samenwerking rooien99 en 99 steeds beter NIEUWE ONDERZOEKER IN ZAAK-MENTEN ZEI AANVANKELIJK NEE „BEPERK HET AANTAL HONDEN EN KATTEN 110.000 kinderen kregen vaccin tegen mazelen Podium voor Carter in aanbouw Minister Stemerdink niet tegen vrijwilligersleger SECRETARIS VAN EEKERT NA ÉÉN JAAR FNV: MAANDAG 3 JANUAKI 1977 LEIDSE COURANT, PAGiiNA Hij zal zich nog nader beraden over de keuze van een jurist en een historicus, die als mede-rapporteurs bij het onderzoek zul len worden betrokken. Prof. Schöffer zal zich verder verzekerd weten van de actieve Prof. dr. L Schöffer, door minister Van Agt aangezocht om het historisch-wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten te verrichten. Tipgeld van 30.000 voor Knoop en Walser Den Haag Minister Van Agt heeft besloten zowel aan -de Zwitserse journa list Martin A. Walser te Uster, als aan Hans Knoop een tipgeld van vijftien duizend gulden toe te ken nen. De heer Walser ontvangt het omdat hij de verblijf plaats van Menten na diens verdwijning in Blaricum heeft opgespoord, en de heer Knoop in de gelegen heid heeft gesteld daarvan de politie te verwittigen. Aan de heer Knoop is dit geld toegekend omdat hij het was die het nieuws bij de Nederlandse politie aan meldde. UTRECHT (ANP) Naar schatting 110.000 kinderen zijn het afgelopen jaar tegen mazelen ingeënt. Deze vaccinatie is 1 januari 1976 opgenomen in het vaccinatieprogramma van de rijksoverheid. De Gezondheidsraad heeft in 1973 geadviseerd, de vaccinatie tegen mazelen uit te voeren ten minste vier weken na de laatste dkpt-injectie (de „cocktail" te gen difterie, kinkhoest, tetanus en kinderverlamming) die de kinderen krijgen als ze ongeveer twaalf maanden oud zijn. De artsen H. Cohen en J. M. L. Phaff (directeur van het rijksin stituut voor de volksgezondheid, resp. geneeskundig inspecteur voor de moederschapszorg) zeg gen nu in „Medisch Contact", dat onderzoek inmiddels heeft uitgewezen dat er geen bezwaar bestaat tegen het tegelijk uitvoe ren van de mazelenvaccinatie en de laatste vaccinatie tegen dkpt. Wel zijn er aanwijzingen, dat de mazeleninenting bij kinderen van veertien maanden tot iets betere resultaten leidt. Dit jaar mogen de vaccinaties worden gecombineerd. De ge neeskundige hoofdinspectie ver wacht, dat het percentage tegen mazelen ingeente kinderen daardoor aanzienlijk zal stijgen. Het ligt nu, landelijk gezien op 60, terwijl het opkomstpercenta ge bij de vierde en laatste dkpt- enting rond de 90 ligt. Krantenmagnaat na val van paard overleden Frankrijks machtigste krante neigenaar, Emilien Amaury, is op 67-jarige leeftijd in Beauvais na een val van zijn paard, over leden. Amaury was eigenaar van Le Parisien Libéré, De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat er bij de dood van Amaury misdaad in het spel is. Nage gaan wordt of het paard, dat als lastig bekend stond, bewerkt is met drugs. Voor het Witte Huis in Washington is een podium in aanbouw, vanwaar de nieuwe president van de VS, Jimmy Carter, de grote parade ter gelegenheid van zijn inhuldiging op 20 januari zal volgen. Het podium wordt voorzien van allerlei technische snufjes, zoals een installatie voor zonnewarmte. DEN HAAG (ANP) Mr. B. Stemerdink die per 1 januari ir. Vredeling is opgevolgd als minister van defensie heeft geen ideologische bezwaren tegen een vrijwilligersleger in Neder land. „Ik acht het mogelijk een der gelijk beroepsleger, waarin men wat langer dient dan de gemiddelde dienstplichtige van nu, te realiseren. Maar zo'n beroepsleger dient dan niet te worden verward met de vroegere benaming, waarin het carrière maken centraal stond," zo zei de minister za terdagmiddag in het Vara-ra- dioprogramma „In de rooie Haan". De bewindsman wil overigens vóór een definitieve beslissing te nemen over een vrijwilligersleger de resultaten afwachten van de commissie Mommersteeg, die de moge lijkheden en wenselijkheid daarvan onderzoekt. In hetzelfde radioprogramma verklaarde de minister dat het kabinet in de afgelopen drieënhalf jaar zijns inziens een succesvolle politiek heeft gevoerd inzake het terugdrin gen van het gebruik van kern wapens. Ook vindt hij dat Ne derland in de Navo het een en ander heeft bereikt. „Als je maar eindeloos doorzeurt, be haal je resultaten," aldus de minister die er in dit verband op wees dat dankzij de druk vanuit Nederland nu in de be sprekingen te Wenen over we derzijdse en evenredige troe penverminderingen tussen oost en west, ook de nucleaire problemen worden betrokken. Stemerdink zei in de vijf maanden die hem als minister van defensie resten tot de ver kiezingen in mei, graag nog een hernieuwde aanzet te wil len geven tot een nieuw defen- sie-beleid. „Nu de generaais- kwestie, de reorganisatie van defensie en de taakafbakening van de krijgsmachtdelen is op gelost, zal in de toekomst voor al aandacht moeten worden besteed aan de overbewape ning," aldus de bewindsman. UTRECHT (A.N.P.) Volgens professor dr. M. C. Colenbran der zijn opticiens niet in staat brillen en contactlenzen voor te schrijven. Bij het voor schrijven ervan is een oogon derzoek noodzakelijk en daar toe zijn opticiens volgens hem niet deskundig genoeg. Pro fessor Colenbrander, oud- hoogleraar in de oog-heelkun- de in Leiden, meent daarom dat de overheid niet mag toe laten, dat opticiens zich met deze zaken inlaten. In het blad Medisch Contact van de Maatschappij voor Ge neeskunde schrijft professor Colenbrander, dat de overheid geen beslissingen in deze rich ting mag nemen, waarvan zij later spijt zou krijgen. Hij wijst erop, dat „slecht zien" twee oorzaken kan heb ben, een verandering in de gezichtsscherpte en een oogaf wijking. Dit laatste kan een PROFESSOR DR. M. C. COLENBRANDER: opticien volgens professor Co lenbrander niet vaststellen. De afwijking kan echter blindheid veroorzaken, soms te wijten aan het niet tijdig herkennen van oogziekten door de opti ciens. „Het zijn geen sporadi sche gevallen, zoals de opti ciens denken", aldus profesoor Colenbrander", want zij zien de schade niet, die zij aanrich ten en de oogarts wel." „Het zou een ideale toestand zijn, als brillen werden voorge schreven door mensen die op de hoogte zijn van zowel de medische als de technische as pecten die daarbij te pas ko men. Maar het herkennen van contra-indicaties (tegen de toe passing van contactlenzen) en van ziekelijke afwijkingen, die nopen tot het doorsturen naar een oogarts, ligt geheel op me disch terrein. De opticiens zijn daar maar zeer ten dele toe in staat, omdat er afwijkingen bestaan die zonder specialis tisch onderzoek niet zijn waar te nemen", aldus profesoor Colenbrander. Het .verrader lijke' is volgens hem dat som mige van die afwijkingen geen klachten veroorzaken, zodat ze alleen maar bij een routineon- derzoek kunnen worden ont dekt. Als voorbeeld noemt hij „glaucoom", een ziekte, waar aan zelfs volgens de laagste schattingen meer dan 20.000 Nederlanders lijden. Glau coom knabbelt in de eerste plaats aan het gezichtsveld en pas later aan de gezichts scherpte. „De patiënt wordt pas gewaar dat er wat aan de hand is, als het glaucoom reeds zichtbaar veel heeft weg genomen. En wat weg is komt nooit meer terug. Vroege diag nose is dus uitermate belang rijk", aldus professor Colen brander in Medisch Contact 99 DEN HAAG(ANP) De actie „Voorkomen is beter dan vergassen" heeft minister Van Agt (Justitie) in een open brief weer gevraagd maatregelen te nemen om bet aantal honden en katten in ons land te beperken. Men wil het fokken van honden en katten voor een jaar verbieden, wettelijk bepalingen vor het fokken van honden en katten op commerciële basis en een tijdelijke invoerstop van honden uit Engeland. In de brief wijst men erop dat er in Amsterdam 60.000 zwerfkatten zijn en in Rotterdam zelfs 80.000. Door overpro duce moeten er jaarlijks duizenden jonge, gezonde dieren worden afgemaakt. De actie had op 16 november van het vorige jaar al hetzelfde verzoek aan minister Van Agt gedaan, maar hier heeft men nimmer een antwoord op gekregen. Van Veenendaal niet herkiesbaar DEN HAAG (ANP) - Mevrouw S. van Veenendaal-Van Megge- len (DS'70) heeft uiteindelijk toch besloten zich niet herkies baar te stellen voor een zetel in de Tweede Kamer. Onzekerheid hierover ontstond toen het hoofdbestuur van DS'70 haar als derde op de ont- werp-kandidatenlijst plaatste en niet als tweede zoals was voor gesteld door de voorbereidings commissie. Aanvankelijk ging mevrouw Van Veenendaal hier mee akkoord, maar na ampel beraad is zij nu toch op deze beslissing teruggekomen. Deze week vertraging bij Moerdijkbrug DEN HAAG (ANP) - Op de autosnelweg Rotterdam-Bre da moet het verkeer vanaf vandaag tot en met donder dag 6 januari ter hoogte van de Moerdijkbrug rekening houden met vertraging. Aan de weg worden werk zaamheden uitgevoerd, waar door het verkeer in beide richtingen bij afwisseling de beschikking heeft over ver smalde rijstroken. Bovendien zal het verkeer op bepaalde tijdstippen stilgelegd moeten worden. Jeugd verbrandt schoolmeubilair Baldadige jongeren hebben gis teravond een forse schade aan gericht in de gemeentelijke lage re school aan de Zuidlaren- straat in Den Haag door delen van het interieur te slopen en op straat te verbranden. In de gymzaal van het schoolgebouw werd bovendien door de jeugd een vuurtje gestookt Hoewel de politie nog geen idee heeft van het juiste schade bedrag zegt men dat deze zeer aanzienlijk is. Van het gebouw werden ver schillende ruiten vernield. medewerking van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Alle onder de overheid berustende stukken zullen voor de onderzoekers toegankelijk zijn en ambtenaren en oud-ambtenaren zul len voor zover nodig worden ontheven van hun plicht tot geheimhouding. Het op te stellen rapport zal te zijner tijd volledig openbaar worden gemaakt. Prof. Schöffer zal ook een beroep doen op archieven van particulieren en van politieke partijen, hoewel deze niet kunnen worden verplicht tot medewerking. „Indien zij zou den weigeren, maken we daar melding van in het rapport," aldus prof. Schöffer. De Limburgse advocaat mr. J. Hermans heeft om praktische redenen afgezien van de verdediging van Menten. Hij was hiertoe meerdere malen door mevr. Menten bena derd. De hoger beroepszaak van de Kerk- raadse hoofdverpleger Frans H. vergt teveel van zijn tijd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Prof. dr. I. Schöffer uit Oegstgeest, door minister Van Agt aangezocht als de nieuwe on derzoeker in de zaak-Menten, had aanvankelijk nee gezegd tegen Van Agt. „Ik vind het een moeilijke opgave, maar aan de andere kant voel ik me er ook zowel maat schappelijk als wetenschappelijk toe verplicht." Prof. Schöffer (54), die in 1956 promoveerde op een proefschrift over het nationaal socia lisme, is hoogleraar vaderlandse geschiede nis aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij is onder andere voorzitter van de commissie van bijstand van het Rijksinstituut voör Oorlogsdocumentaite, waarvan prof. L. de Jong direkteur is. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Amper een jaar geleden kwam er in de Nederlandse vakbondswe reld een samenwerkingsverband tot stand, de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), dat door sommigen als een monster verbond werd- uitgekreten, door anderen werd bestempeld als de grootste en meest zegenrijke ontwikkeling in de geschiedenis van de vakbeweging. Het „rooie" NVV en het „roomse" NKV samen in één federatie, dat kan nooit goed gaan aeiden de tegen strevers. Naar een grotere macht voor de arbeiders was het argument van de voor standers. Zelfs al deed dan het CNV niet mee met de federatie, het samengaan van de beide vakcentrales NW en NKV, die eigenlijk beide ook elk afzonderlijk federaties waren van grote (200.000 leden) en kleine (1000) vakbonden, bracht een enorme concentratie van arbeidersmacht. Vierentwintig bonden bij elkaar met samen ruim een miljoen leden. Een macht die volgens de statuten van de FNV moet worden aangewend voor de materiële en immateriële belangen van de individuele werknemers, maar tevens voor maatschappijverandering. Het doel: „Een democratische samenleving, die zich kenmerkt door welzijn voor allen, een recht vaardige verdeling van arbeid, welvaart en macht, spreiding van kennis en door een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de handhaving van de vrede". Een streven dat, hoewel democratisch, door velen niet in dank wordt afgenomen, want een miljoen werknemers, vooropgesteld dat ze bewuste vakbondsleden zijn, schakel je toch niet zo maar even uit, zeker niet als die geleid worden door een staf die bestaat uit veertien beleidsgroepen, waarin in totaal zes econo mische medewerkers zitten, vijf sociale ver- zekeringsddeskundigen, drie onderwijsdes kundigen, en verder nog op verspreide pos ten vijf academisch gevormden en vijftig juridische medewerkers. Daarnaast dan nog eens zeven journalisten/voorlichtingsdeskun digen. Een jaar is te kort om te beoordelen of een federatie al of niet geslaagd is, om te kun nen uitmaken of de voor- of tegenstanders gelijk hebben gekregen. Tozh zei de heer H. van Eekert, algemeen secretaris van de FNV in september reeds dat „op het gehele be leidsveld vrijwel niets is te merken van verschillen of tegenstellingen dié verklaard kunnen worden uit het feit dat NW of NKV een bepaalde problematiek een eigen kleur (willen) geven" en „we krijgen vrijwel geen verontruste reacties van mensen die het niet kunnen bijbenen: er is een algemene en grote animo om actief aan de FNV te gaan deelnemen, dat kunnen we rustig stellen". Bovendien zei hij toen: „Tussen de districts bestuurders van NW en NKV is al een behoorlijke samenwerking tot stand geko men". Nu, weer meer dan een kwart jaar later, hadden we een gesprek met Henk van Ee kert over het functioneren van de federatie en over de strubbelingen waarmee dat ge paard ging. „Kijk, als je met strubbelingen bedoelt ver schillen in opvatting dan moet ik zeggen dat die er soms nog wel zijn", zegt hij rustig. „Maar voor de aanvang van de federatie waren die er ook. Als die al met het sociaal- economisch beleid te maken hadden, en dat is de hoofdschotel van de federatie-activitei ten, dan liepen die dwars door de beide vakcentrales heen. Dat dat zo zou zijn wis ten we al toen we begonnen. Desondanks zijn we een jaar geleden begonnen met een grote unanimiteit. De praktijk van het afge lopen jaar heeft ons geleerd dat die verschil len van opvatting binnen de federatie zo behandeld konden worden dat we in de overgrote onderwerpen die unanimiteit heb ben kunnen handhaven. Hieruit blijkt wel dat het verkorten van de beleidslijnen en het nauwer bij elkaar brengen van de be leidsvoorbereiding tot resultaat heeft dat de verschillen van opvatting overbrugd worden op een voor ieder acceptabele manier. Niet weggemoffeld of verdoezeld maar uitge praat en tot standpunten leidend. Als je me dus in dat verband vraagt hoe gaat het nu met de federatie, dan heb ik maar één antwoord: goed. Je ziet dat ook in de ontwikkeling van het contact tussen bonden. De toenadering tus sen de bonden, zelfs in die sectoren waar je met wat zorg naar kijkt, blijkt ertoe te leiden dat de mensen elkaar beter leren kennen, beter leren begrijpen, beter leren waarderea De vooruitgang van het samen doen, samen-willen-doen, ook op bondsni- veau is aanmerkelijk versterkt Datzelfde kun je zeggen binnen de federatie op regio naal en plaatselijk niveau. We hebben inder daad rekening moeten houden met het feit dat er toch nogal wat weerstanden te over winnen waren, ook bij de mensen aan de basis. Die weerstanden zijn niet allemaal uit de weg geruimd maar ze hebben in elk geval niet geleid tot groot rumoer en verschrikke lijke toestanden. Integendeel, we moeten nu, om de zaak organisatorisch goed te kunnen begeleiden, vaak zeggen: jongens, een beetje rustig aan, want we kunnen niet alles tege lijk. Dat tekent de sfeer die binnen de organisatie ontstaan is". Was er in het begin, juist aan de basis, binnen het NKV, een zekere angst voor de „rooien?" „Misschien is dat wat minder manifest ge worden. Binnen de NW-achterban waren er zeker ook groeperingen die met even onei genlijke ideeën over de .roomsejongens" rondliepen als er binnen de achterban van het NKV mensen waren met vreemde ideeën over „die rooie rakkers", om nu ook maar eens de termen te gebruiken die toen opgeld deden. Dat heeft in elk geval niet geleid tot noemenswaardig ledenverlies, noch bij het NKV, noch bij het NW. De suggestie is van bepaalde zijde wel gewekt, dat er in de NKV-gelederen vooral grote bressen zijn geslagen door de federatie, maar men heeft dat nooit kunnen bewijzen en wij hebben het in onze ledencijfers ook nooit kunnen terugvinden. Het is voor ons zelf ook bijna ongelooflijk hoe goed die samenwerking bin nen een jaar van de grond is gekomen. Een goed voorbeeld: in de federatieraad, waar de voorzitters van alle bonden bij elkaar komen, is het gewoon geworden dat één voorzitter voor twee bonden spreekt. Men zegt het er nadrukkelijk bij als men slechts voor zijn eigen bond spreekt". Zal de toekomst nog een nauwere samen werking, een fusie brengen? „Voor ons is het uitgangspunt, en daarmee bedoel ik de FNV, dat wij een ontwikkeling in gang hebben gezet, die moet leiden tot een zo groot mogelijke eenheid in het Neder landse vakbewegingsgebeuren. Toen wij de federatie begonnen wisten we dat het NW van oudsher altijd een eenheidsvkabeweging heeft voorgestaan en nog voorstaat D^t hebben we van elkaar gerespecteerd. In de statuten ligt dat vast Zij hebben van ons aanvaard dat wij zeggen: voorlopig is voor ons een fusie niet aan de orde. Wij weten van hen dat zij op elk moment dat zij denken dat de tijd er voor rijp is, weer met een fusievoorstel zullen komen. We hebben ook zeer duidelijk afgesproken dat dat be grip fusie niet uit het beeld hoeft te verdwij nen, maar dat het nog niet aan de orde is. Onze leden zijn mans genoeg om, als het zover is, dat dan ook te zeggen". Is dat geen overschatting van de leden? „Nee, dat vind ik niet. We hebben onze leden geraadpleegd alvorens tot federatievorming over te gaan. Zo zullen we nu ook onze leden moeten betrekken bij de overgang van een federatie tot een fusie. We zijn nu bezig de federatie „in te vullen". Op vakcentrale-ni veau is dat keurig voor elkaar. We zijn nu bezig met discussies in het land over wat het model van vakcentrales op nationaal niveau betekent voor de samenwerking op regionaal en plaatselijk niveau. We hebben een periode van een jaar of drie uitgetrok ken om die federatie op regionaal en plaat selijk niveau gestalte te geven. Als we dat achter de rug hebben dan zal dat zijn eigen leven gaan leiden en of dat tot een nog verdergaande stap van eenwording, een fu sie, zal leiden, zullen we wel zien". „Door deze vorm van samenwerking die we nu beleven groeit een nieuwe vakbewegings- ïdentiteit. Dat kun je als een verlies beschou wen, maar onze opvatting is dat het bijeen brengen van de identiteit van het NKV en die van het NW tot een verrijking leidt".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7